fweede Bied. Vrijdag 13 Augustus 1926 DE R. K. VOLKSPARTIJ. „„„Js men weet, heeft het bestuur van lB. K. Volkspartij in Noord-Holland zich ^5 tweemaal gewend tot Z. D. H. den flsschop van Haarlem om een formeele jtspraak, of de politieke actie vjn ge pinde partij al dan niet geoorloofd is. pe heer P. J. J. Nuyens schrijft naar [inleiding daarvan in „De Maasbode" van Istercnavond een artikel, waarin hij als pjn meening uiteenzet, eerstens dat Kn dergelijke formeele uitspraak «et is te verwachten, en vervolgens jjt men toch al reeds weet wat de fPnsch is van het Kerkelijk Gezag. Eerstens, dat een dergelijke f o pcle uitspraak niet is te verwach- n. Hij schrijft ojn. Reeds aanstonds had men kunnen be denken, dat een dergelijke uitspraak op dik oogenblik niet gegeven zal worden, daar de tijd daartoe veel urgenter ware est toen de actie van N.K.P. en R. K.Y.P. in opkomst was, in de dagen or de voorlaatste Kamerverkiezin gen. Uit het feit, dat een formeele oordeeling in die dagen achterwege bleef, had men reeds aanstonds de ge volgtrekking kunnen maken, dat ook op dit oogenblik het geven van een derge lijke beslissing door het Kerkelijk gezag liet. was te verwachten. De reden der weigering kon het be stuur bekend zijn. Paus Pins XI heeft bet. nog in 1922 aan het. slot van Zijn En cycliek „TJbi Arcano" duidelijk aange geven. toen hij zeide: „De Kerk acht het niet juist zich te mengen in de leiding van de aardsche en zuiver-politïeke aan gelegenheden, indien er geen bijzondere reden voor is." Men mug veilig aannemen, dat, indien het Episcopaat destijds geen aanleiding vond zich te mengen in de politieke actie door een formeel veroordeeling uit te iprckcn, ook thans daartoe geen aanlei ding aanwezig zal zijn. Een formeel be vel tot. stopzetting der actie is thans, (evenmin als destijds op urgenter tijd (tip), ondenkbaar. Vervolgens, dat men toch al reeds iet,"wat de wensch is van het Kerke- jk Gezag. De schrijver herinnert, aan wat gebeurt oor de voorlaatste verkiezingen: Uog duidelijker herinneren wij ons, hoe ncnige- dagen voor do voorlaatste Ka merverkiezingen, toen zoowel K.N.P. als RXV.P. voor de eerste maal stelling na men tegen de Poomsch Katholieke Staatspartij, er van de kansels der ker ken van de stad Utrecht namens den «artsbisschop werd medegedeeld, dat het de uitdrukkelijke wensch van den aarts bisschop was, dat alle Katholieken' zou den stemmen op de lijsten der R. K. Staatspartij en op geen enkele andere. En hij vraagt dan: „Waar zoo nadruk- ilijk de wensch van het. hoogste kerke jk gezag in ons land naar voren trad (effc het daar nog welpas op *een nog rkere en meer formeele veroordeeling i te dringen? Heeft Paus Leo XIII, (rekend tot de bisschoppen van "Reisde, laar en duidelijk gezegd: „Geen Katho de, die Kerk en Staat bemint, zal woige- om zich rustig bij vingerwijzingen 'er wijsheid neer te leggen en ze geheel i al op te volgen Vervolgens herinnert hij aan een pas- i?e uit. de encycliek ..Tmmortalo Dei" Leo XIÏL „Bij den tegenwoordigen strijd over de allerhoogste belangen mag in het ge geen plaats gelaten worden aan innerlijke verdeeldheden of aan partij- nicht; maar allen Ynoeten met eenheid fan geest en streven trachten te berei ken wat aller gemeenschappelijk doel is, ui. 'fc behoud van den godsdienst en van de maatschappij. Dan zullen de Katholieken twee heer- ike dingen bereiken; vooreerst dat, zij ;ich tot medehelpers maken van de Kerk m het bewaren en verbreiden van de Christelijke leer; en vervolgens, dat zij let grooten bloei brengen den burgelij- kenstaat-. wiens bestaan ten gevolge van 'frkeerde theorieën en strevingen groot ?cvaar loopt". aan een brief van Paus BenedietuB f aan den Bisschop van Bergano: Jn dit sterfelijk leven is het ons ge kloofd om zooveel mogelijk ons lot te kbeteren en ons een gelukkiger staat to verwerven. Voor het algemeen wcl- 'i)n echter is niets van zoo groote be tekenis als de eendracht en de s a-men- Jerking van alle klassen; en degene, die yze harmonie vooral weet te bewerken, de christelijke liefde", beschrijver besluit met den wensch, dat Christelijke liefde R. K. Volkspartij en K. Staatspartij weer samen zal bren- yilat wij dit hadden gelezen kwam •n handen ,.De X. Haarl. Crt." van ,(ravond, waarin mededeelingen worden v,-a r ruit blijkt dat Z. D. H. Bis- °P van Haarlem op, de vraag „of het ,U-)aar 's *e ach-en> dat de Roomsch- ®liexen zich politiek organisecren in Roonisch-Katholicke Volkspartij" een 'oord heeft gegeven, dat niet. half of 'Ikend ja wat men trouwens van 'ta'her niet kan verwachten doch uideliikst, zoo, dat de wensch van ^rkelijk Gezag hierin tot uitdrukking gebracht zoo dringend is, dat deze voor een goed en verstandig Katholiek gelijk staat met een formeele uitspraak. Op de eerste vraag van het meer ge noemde bestuur „of het toelaatbaar is te achten dat Roomsch-Ivatholieken zich po litiek organiseeren in de R.-K. Volkspar tij", werd het volgende geantwoord: Haarlem den 8 Juli 192G. Mijne Heeren. In antwoord op Uw schrijven van den 6dcn dezer, bevattende eeno tot Ons ge richte vraag, of het toelaatbaar is te ach ten, dat Roomsch Katholieken zich poli tiek orga niseeren in do R. K. Volkspartij, deelen "Wij U.Ed. het volgende mede: De R. IC. Volkspartij staat buiten de Katholieke Staatspartij; zij veroorzaakt dus eene scheuring onder de Katholieken, Wat dat nu betcel-ent, wijzen de naburige Katholieke landen maar al te duidelijk aan. Wij kunnen dan ook niet begrijpen, hoe een goed Katholiek er zelfs maar aan denkt om aan die scheuring mede te wer ken. Met hoogachting inmiddels Uw dienaar in O. H. A. J. GALLIER, Bisscho'p van Haarl ei Den 2G Juli zond daarop het N. H. be stuur der R.-IC. Volkspartij opnieuw, maar nu een uitvoerig schrijven naar het Bi dom, waarin word toegegeven, dat de R.-IC. Vlokspartij buiten de R.-K. Staatspartij staat, en ook, dat zij een scheuring ondc de Katholieken veroorzaakt, maar dat zij zich daartoe op grond van do bekende be weringen omtrent conservatisme der R.-K. Staatspartij, gevaar, dat de arbeiders naar de S. D. A. P. zullen loopen enz. verplicht acht, om al welke redenen nogmaals om een meer rechtstreeksch antwoord werd verzocht, omtrent de al of niet. toelaatbaar- beid der R.-K. Volkspartij. Hierop antwoordde Monseigneur als volgt: Mijne Heeren. Ons Schrijven van 8 Juli was Onzes inziens zoor duidelijk; de landen, waar heen wij daarin verwezen, zijn Kath. lan den, waar een dergelijke scheuring onder de Kath. altijd is gemotiveerd met zr politieke redenen; in Frankrijk zelfs "danks de waarschuwing van Paus Leo XIII. Die menschen achtten zich ook goed Katholiek, en de geschiedenis heeft be wezen, welke schade zij toch aan de Kath. zaak en aan de H. Kerk hebben toege bracht. Toen wij dus daarnaar verwezen, koes terdon wij dé hoop, dat gij daarin een rechtstreeksch antwoord zoudt zien, niet door woorden, maar door de feiten zelf ge geven. Nu wij in die hoop zijn teleurge steld, geven wij thans onomwonden de ver klaring dat gij door Uw scheuring straks verantwoordelijk zult. staan voor do gevol gen, als onze verzwakte Kath. partij niet meer in staat zal zijn om krachtig onze ICath. belangen te verdedigen. Uw dienaar in O. H. A. J. CALLIER Bisschop van Haarlem. De ,,N. H. Crt." merkt hierbij r«er te recht, op: „Commentaar is o.i. hierbij verder over bodig. Wie durft er nu, na lezing van deze brieven, zeggen: nu weet ik de meening van onzen Bisschop nog niet? Is het bestuur der R.-K. Volkspartij an ders dan de man, die 's winters bij een ijsbaan staat en aan den baanwachter vraagt: „is dit ijs betrouwbaar?" nij krijgt ten antwoord: „Wanneer gij er op gaat, scheurt het." „Ja", zegt de eerste, „dat begrijp ik; maar is het. nu wel zoo erg, wanner het ijs scheurt?" En hij krijgt opnieuw ten antwoord: „Als ge er u op waagt, dan zakt ge er door en verdrinkt." Wat zegt men, wanneer zoo iemand na deze twee antwoorden beweert: „maar weet ik' nog niet, waaraan ik mij houden moet." De vragen omtrent de toelaatbaarheid der zich noemende R.-K. Volkspartij wa ren geheel en al overbodig. Do geschied nis in Frankrijk, in België en elders, nu weer in Mexico, heeft overduidelijk aan getoond, dat alleen bij een stevige organi satie, bij een vast eonhcid.der Katholieke staatsburgers, zoo noodig in verbond met andere belijdende christenen, orde, gezag, vrijheid, kerk en altaar veilig zijn. Dat in liet laatst der vorige eeuw in Frankrijk, dat nu weer in Mexico, beide Katholieke landen, een kerkvervolging kon uitbreken, dat daar vrijmetselaars, God en gods diensthaters het bewind in handen leenden krijgen, doet menigeen met verbazing uit roepen: maar hoe is dat toch mogelijk en nog wel in een Katholiek landMen ver geet, dat do Katholieken zelf de schuld ai jn, dat zij eerst, jaren lang over koning schap of republiek, over democratie en conservatisme, over taalrechten en andere dingen onderling vechten en de hoogste belangen uit het oog verliezen. Van hun erdeeldheid trekt een minderheid partij en dan volgt do onderdrukking. Zich houdend buiten allo eng politieke agstukken, waaromtrent binnen de par tij volop gelegenheid tot. twisten en debat- teeren is, hebben de Nederlandsche Bis schoppen nu al jaren lang steeds vermaand c-m ook als Katholieke Staatsburgers een krachtige eenheid te blijven vormen, de eenige waarborg, om te behouden, wat wij na jaren van strijd veroverd Lebben, n.m. onze volle Katholieke vrijheid en ons bloeiend geloofsleven in Nederland." Bemenggdi® Beracfatow ONGELUKKEN. De ramp te Oss. Hoe is de brand te Oss ontstaan? Omtrent de oorzaak van den noodlottigen brand te Oss, waarbij vier slachtoffers vip- len. doen de zonderlingste geruchten de ronde, aldus wordt aan „De Tijd" gemeld: De landbouwer Schuurman vertelde te middernacht wakker geroepen te zijn door hulpgeschreeuw. Hij dacht eerst, dat het zingende lieden waren; toen het tot hem doorgedrongen was, dat er iets onheilspel lends gebeurd was, sprong hij onmiddellijk uit bed. Toen hij naar buiten keek. was het of hij in een grooten vuurbol keek, zoo'n geweldig laaiende vuurzee was hot. Vroiuv Bevers liep aldoor maar schreeuwende langs den weg om hulp. Veel burgers lie pen naar het terrein van den brand, waar van de vonken neerkwamen op het dak van Schuurman's huis, dat ook met riet was afgedekt. Hij had volop werk om liet dak van zijn huis nat te houden, ten einde te voorkomen, dat zijn boerderij in vlammen zou opgaan. Op de vraag, of het niet mogelijk ware geweest, de vier slachtoffers te redden, werd geantwoord, dat toen helpers goed en v/el hij het brandende huis waren, dit in ondoordringbaren vuurgloed stond. Van do kamer, waarin moeder v. Z. en do kinde ren sliepen waren de blinden dicht en ge grendeld en Bovendien was de deur geslo ten Het bleek niet mogelijk do vensters tijdig open te krijgen. Op de vraag, of de familie Bevers niol vrouw v. Z. en de kinderen had kunnen reddgn, daar hun heider kamers toch ver bonden waren mol een deur, waarvoor slechts een kast stond, werd geantwoord, dat deze ook door het onverwacht uitge breide vuur verrast"waren en als radeloos naar huiten gestormd waren in onvoldoen de kleeding. In minimum van lijd was bet woonhuis uitgebrand. De venter A. v. d. Hagen, die bij do fa milie y. Zandvoort gastvrijheid genoot en altijd in liet achterhuis overnachtte, ver telde nog het volgende: Om half tien was hij naar bed gegaan en tegen halftwaalf ontdekte hij den brand, waarhij het hem verraste, dat hij het vuur het eerst ontdekte aan den zolder. Dat wekte hij hem het vermoeden van brand stichting, maar moeilijk kan hij iemand, van deze misdaad verdenken. Do kachel, waarvan de schoorsteen midden in het huis staat, waar het vuur het geweldigst gewoed heeft, was alleen 's middags aan geweest om eten te koken. In den namid dag is alleen een petroleumstelletje even aan geweest. Hij kan met zekerheid zeggen, dat er niemand bij de kippen geweest was, zoodai het vermoeden, dat kippendie ven bij ongeluk brand veroorzaakt zouden hebben, ongegrond bleek. Dat de brand met moedwil was aange sticht, wilde er bij hem maar niet in; en dit vermoeden werd ook gedeeld door va der van Zandvoort zelf, die geruimen tijd met A. v. d, H. Dinsdagmiddag gesjrroken bad en den venter volkomen vertrouwt. De oude venter, die in het ziekenhuis op name vond, vertelde nog hoe hij vrouw v Z. nog op het nippertje heeft kunnen waar schflwen; hoe de vrouw toen moeite gedaan heeft de drie kleinen te redden en toen vermoedelijk door den rook is bevangen, bewusteloos geworden en met de kinderen op bed is gevallen, waar zij den dood vond Verder kon A. v. d. H. zich niets meer herinneren daar hij hevig lijdend aan de brandwonden langs den weg was gelegd, c»m daarna per auto naar hef ziekenhuis vervoerd te worden. De politie te Oss, onder leiding van in specteur Van Kampen, blijft een ijverig onderzoek voortzetten. Kind verbrand. Te Blokzijl is het 1-jarig kind van J. A dat een kan heete koffie over zich heen had getrokken aan de bekomen brandwon den overleden. Roeiboot overvaren. Een 16-jarige jongen verdronken. Wocnsdagraidag is op de Lek een ern stig ongeluk gebeurd, waarbij een men- schenlcven te betreriren valt. Een drietal jongens uit Groot Ammers, twee zoons van den smid Van Zessen en de knecht van den smid, de 16-jarige T. Pek, zouden per roeiboot naar Nicuw-Lekker- land varen, Ter hoogte van Bergstoop wil den zij gesleept worden. Daartoe zouden zij zich vasthaken aan een sleepboot van „De Pioode Ster", die met twee schepen de rivier af kwam. Pogingen om zich aan hel eerste schip vast te hakcnt mislukten cn daardoor kwam de roeiboot onder hel tweede schip. De boot sloeg om en zonk onmiddellijk. Do drie inzittenden dreven hulpeloos rond. De sleepboot gaf noodsei nen. De schippers van de gsleepte booten zetten direct hun booten uit om te trach ten de drenkelingen te redden. Een der drenkelingen ging onder het schip door en kon aan den anderen kant worden opgehaald. De andere werd gered, doordat men hem een roeispaan toestak Doch T. Pek is verdronken. De rivierpoli tie stelt een onderzoek in. Verdronken. Toen Woensdagmiddag een drietal kio- deren van H. Keyzer uit Enschedé, aan de IJsel te Rheden met een klomp speelden, waarvan zij een scheepje hadden ge maakt, viel het tienjarige knaapje K dat bij zijn grootouders te Rbeden vertoeft, in rivier on verdronk. Eenige schippers stelden vergeefsche pogi^gen in het werk, om den jongen te redden. Het lijkje is nog niet gevonden. Toen de familie S. uit Utrecht voor een dagje bij de familie v. D. aan den Koppeldijk te Zeist vertoefde, geraakte, naar het U. D. meldt, een der kleinen, een jongetje van 3*4 jaar, in oen onbewa akt oogenblik bij de Sluis in de Billsche Grift en verdronk. De ernstige pogingen om de levensgeesten door kunstmatige ademha ling weer op te wekken hadden geen re sultaat, wijl het kind pas een half uur na do vermissing werd opgehaald. Onweer. Tijdens een lievig onweer zijn gisteren nacht onder Middelburg 3 koeion van een landbouwer uit Nieuw en St. Joosland en een paard van de Maatschappij „Do Auto maat" door den bliksem getroffen en op slag gedood. Gisterenmorgen worden koeien aan den Zeedijk bij Kampen, welke in een groepje bijeen stonden, door den bliksem getroffen en gedood. Men meldt uit Heerde aan de ,,Nw Crt": Gedurende een hevig onweer, dat over Vorchtcn trok. sloeg de bliksem in con dubbele arbeiderswoning van den land bouwer W. van Werven alhier, wolk huis werd bewoond door de arbeidsgezinnen van G de Graaf en W. Kloeseman. Het ge- boele huis werd in do ascli gelogd en ook van den inboedel kon heel weinig worden gered. Een varken vond don dood in hol vuur. De inboedel van de G. was niet ver zekerd. Do Veesser-hrandweer was ter plaatse. Tijdens dezelfde hui werden ook twee pinken in de weide van den reeds genoem den heer van Werven gedood en slpeg do bliksem in een in de nabijheid staandon pereboom. De bui ging met zwaren hagel slag gepaard. Huiselijke oneenighcid. Bij de politie te Maastricht kwam de 28- jarige gehuwde arbeider J. J., wonend Schwarzenbergsfraat aldaar, zich bekla gen, dat zijn vrouw met een revolver op hem geschoten had, zoodat hij uit de we ring had moeten vluchten. Bij het verhoor van de vrouw kwam echter aan hel licht, dat zij door haar man was mishandeld en dat zij uit angst voor erger een revol ver, die op een meubel lag, had willen weg bergen. Zonder dat zij het plan had- te schieten, was toen het wapen, hoe wist zij niet, afgegaan. Ter nader onderzoek heeft de politie de revolver, die nog met 4 scherpe patronen geladen was en nog een lucifersdoosje met enkele revolverko gels in beslag genomen. Ontvoerd. Eenigen tijd geleden was de 13-jarigo W. P. uit Kerkrado in een opvoedingsge sticht geplaatst. Dit was niet naar don zin zijner familie die hem dan ook wist te ontvoeren en hem, om bom aan do t.aspo- ringen der politie te onttrekkcr., onder bracht bij L. uit Heerlen. Deswege werden tegen drie leden der familie P. en tegen L. proces-verbaal opgemaakt. Brutale inbraak. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in de woning van J. v. d. M. in do Kruisstraat to Hoeven. Do dieven hebben zich door de voordeur toegang verschaft. De kinderen, die in het naastbijzijnd ver trek sliepen, werden wakke1- door bet ge rucht en liepen schreiend naar huuno ouders. Zij moesten daartoe echter het ver trek passeeren, waar de bandieten aan hel werk waren, en worden door dezen tot aan de trap achtervolgd. V. d. M. liet do kleinen, alsmedo ziji: vrouw door een zijraam naar buiten zak ken, waarop ze ijlings do buren gingen waarschuwen. Op het geschrei en geroep was spoedig de lteelo buurt op do been. V. d. M. was in de woning gebleven, doch het gelukte hem niet de daders te pakken to krijgen. Deze waren tijdig ge vlucht. De politie werd gewaarschuwd, doch is er, volgens het „D. v. N.-Br." tot lieden toe nog niet in geslaagd eenig spoor van de daders te ontdekken. Voor zoover er bekend is, wordt niets vermist. Bazardiefstallen. Woensdagavond ziju in den Franschen bazar te Rotterdam op heeterdaad betrapt op liet stelen van rokken, eau de cologne en handschoenen, de 32-jarigo I. F. O., huis vrouw van J. M., en de 34-jarige J. W. A. 0., huisvrouw van H. J. Bij een huis zoeking bij beiden is nog een groote partij zijden dameskousen, onderrokken, rokken, hemden en vesten gevonden, welke goede ren alle gedurende do laatste weken ge stolen zijn, o.a. uit den Franschen hazar te Rotterdam en de Bijenkorf- te 's-Gravcnha- ge. De vrouwen zijn opgesloten. Zos boefjes aangehouden wegens diefstallen. Do politie te Rotterdam hoeft aangehou den de J O-jarige G. van R., de 9-jarige B. S., den 13-jarigen J. J. H. K., den 10-jari- gen A. W. K., den U-jarigen L. H. B. en den U-jarigen G. D. De eorsto twee. meis jes worden verdacht van diefstal van ta bletten chocolade uit een winkel aan do Rosestraat, do jongens zouden op een ter rein aan de Waalhaven Noordzijde te Rot terdam uit openstaande kisten een partij drevels gestolon hebben, welke drevels be stemd waren voor do hijschwerktuigen, die daar ter plaatse gemonteerd worden. Op een stuk grond aan do Waalhaven Noordzijde is een 25 meier lange ketting gestolen, ten nadeele van den winkelier W. K. aan do Clemensstraat aldaar. Het is niet onmogelijk, dat de jongens zich ook hieraan hebben schuldig gemaakt. Do derde aanval op een goudsmidswinkel te Rotterdam. Op den Katendrechtschen Lagen Dijk te Rotterdam, woont de goudsmid C. W. M. P. die een overtuigd tegenstander is van elke verzekering, daar bij deze strijdig acht met de „ordonnantiën". De man heeft een winkelkast waarin voor een respeclahele waarde sieraden te kijk staan, doch wenscht geen enkelen UIT DE RADI2-WZBFLQ. Programma's voor Zaterdag 14 A-.g Hilversum ïoao Al. 12.—. Politici, -r 7.45. Concert tlo'or bel JI.P O -u.L. Soliste: Jo Imntink, .m-m», r 7.Politieber. 7.45 en 10Pcrsber. 8.10. V. A. R. A.-uilzending. Da van try 1000 M. 4.20 Orkestconcert. M. Hamblin. so praan. G. Pizzoy, bariton. 6.20. Causerie: A garden chat. 6.35. Kindoruurtje. 7.20. Tijdsein Big Ben, weeriier., nieuws Lezing: Shakespeare as a man of science. 7.45. Piano-composities van G. Franek. 8.Muziek. 8.20. Saturday night revue. Muziek en zang (koor en solisten). Do London radio dansband. 9.20. Liedjes en imitaties door Ivy St. Holier. Do London radio dansband. 9.50. Wecrber. en nieuws. 10.20. Concert H. Sollway, viool. V. Hely Hutchinson, piano. Eerste vioolsona te op. 18 in F van Grieg. 10.5012.20. Dansmuziek van het Sc t voyholel. Radio-Paris 1 750 M 12.50. Concert door het orkest ïuciea Paris. 5.05. Concert. Concert. 8.50. Gala-concert. Konigswusterhauscn 1300 M. 8.50". Josef Plaut-avond. Orkestmuz'or. 10.5012.20. Dansmuziek. Brussel 48G M. Antwerpen 2G5 M. 5.20. Concert. Orkest en sopraansolo. 8.20. Orkestconcert. 8.50. Lezing. Daarna weer concert lot 10.20. M n s t o r, 410 M. 1-35 2.50. Concert Orkest en sopraan solo's. 4.05. Lezing. 4.35. Kinderuurtje. 5.20. Kindervertellingen. 5.35. Orkostconcert. 6.507.20. Radiopraatje. 7.40—8.—. Lezing: Quer durcli Bulgra- riën. 8.208.50. Lezing: Aufruf zum Stu dium in Danzig. 8.50. Funksitzung. 9.20. Bonte avond. Orkest en G. Grau- mann, coloratuurzangeres. maatregel ter beveiliging van deze kost baarheden te nomon, noch door verzeke ringen bij oen maatschappij, nocli door oen luik of iets dergelijks des nachts voor don ruit (e doen. In korten tijd is zijn etalageruit, reeds driemaal ingeslagen. Don eersten koer word er voor circa 200 gulden gestolen, don tweeden keer liep het zonder verdere scha de dan den kapolten ruit af en gisteren nacht was oen politicman do gelukkige oor zaak. dat er evenmin iets gestolen werd Want dien nacht te ongeveer één uur hoeft weer een verdacht individu den ruit inge slagen om zich te verrijken mot do sieraden. Een surveilleerendo agent hoorde do scher ven rinkelen en spoedde zich naar den winkel. Toen dp a.s. dief dit bemerkte ging hij er als een haas vandoor, zijn fiets ach terlatende. Hij had nog geen kans gezieu zijn slag to slaan. Staking aan ,,de Schelde". lieden zijn de nagel h co tors van do fa briek de Schelde to Vlissingon wederom in staking gegaan, omdat do directie lino uurloon niet wenscht te verlioogen Verkeerd ingelicht. Ten gomoentohuize te Groenlo kwam des morgens iemand aangifte doen, dat hem oen dochter was geboren. Des middag» kwam hij echter nog eens terug om te ver tellen, dat hij verkeerd was ingelicht en zijn gezin met een jongetje was vermeer derd. Onveilig strand. Het strand te Schcveningen is Vrijdag 21) Augustus onveilig tot on met den Wa.sse- naarschon Slag van 7 uur 30 voorin, lot 11 uur voorin, wegens het schieten niet geschut. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weer veilig is, wanneer de vlaggen, waarmee do onveiligheid wordt aangegeven zijn ingehaald. ggsaateMlL Bes'ichtena ONGELUKKEN. ONTPLOFFINGSRAMP IN HONGARIJE Brand in dc munitiefabriek op het Hazen-eiland. Tal van slachtoffers. In de munitiefabriek Manfred Weiss, op het eiland Czepel (een eiland in don Donau nabij Poeth, ook wel Hazen-eiland genoemd), heeft gisteravond om zovcn uur oen hevige ontploffing plaats gehad waardoor een groot deel der fabrieksge bouwen in brand vloog cn een ander deel vernield werd. De vlammen waren zicht baar op een afstand van zestig kilometer. Ook het draadloozo station van den .slaat is licht beschadigd. Naar verluidt, zijn door do ontploffing drie kruitmagazijnen vernield. Het aantal dooden en gewonden kan nog niet worden vastgesteld. Ook het ziekenhuis van het eiland is beschadigd en moot ontruimd worden. Daar er nog moor ontploffingen worden gevreesd, is het eiland door do militairen omsingeld. In verband met het groolo aantal dooden en gewonden werd een be roep gedaan op de roddingsmaat.scliun- pijen lo Boedapest tot bet zonden \an al

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3