Hierbij blijkt aldus de Voorz. dat v Jdc inkomsten de uilgaven dekken. Bij de ^berekening der annuiteit is gerekend op "een aflossingstermijn van GO jaren, terwijl •Wn rentevoet van 4Ys pet. is aangenomen. i'Dil laatste in verband niet het reeds vroe ger genomen raadsbesluit dat de gelden 'tegen 4 pet. door de gemeente zouden worden verstrekt, onafhankelijk van den 'koers waarlegen de gemoonto leent. De Voorz. vraagt of naar aanleiding j.van de ingediende voorstellen iemand het Iwoord verlangt. De lieer A. II. v. Noort vindt de wonin- igen vee! ie duur opgezet. Spreker bad ge- jirekend een huur van 3.75, terwijl nu Vblij! I dal de huur f 4 is, voor sommige i,woningen zelfs moer. Spreker vindt het [honorarium van den architect te hoog, een '«plaatselijke bouwer zou met minder tevre den zijn eest en zou de woningen wat eenvoudiger hebben opgezet, waardoor de inenschen minder buur zouden betalen. 1) - Voorz. zegt, dat de heer A. H. van Noort zeer onbillijk is in zijn critiek cn 'deze critiek allerminst motiveert. Aanvan kelijk is gezegd dat Je woningbouwvereeni- 'ging plannen zou ontwerpen, waarbij de buur der woningen de onkosten zouden 'dekken. Met twee factoren moet daarbij I rekening worden gehouden en wel bier- mede, dat de gemeente bel geld zou lee- j ïieo togen 4 A pet. en dat de huur als maximum f 4 zou bedragen. Do woning- bouwvereeniging beeft toen haar plannen in de vorige raadszitting ingediend. De Itaad heeft daarop gezegd, dat de buizen te klein waren en grooter moesten worden, 'tlit mocht echter niet op de huren van in- vloed zijn. Zou dientengevolge do exploita nt ierekening nfbt een tekort sluiten, dan zou dit tekort door de gemeente worden ge- 'dekt. Uit de thans ingediende plannen i blijkt, dat niettegenstaande de beduidende .vergrooting der woningen en niettegen- slaande de huren niet zijn verhoogd de ex ploitatierekening toch klopt. Er zijn wel- jiswaar enkele woningen die meer dan 4 opbrengen, maar dit betreft één burger- iwoonhuis, dat i.-> opgenomen in verband niet de architectuur, om de eentonigheid te breken, en de andere vier woningen die 'ƒ4.75 cn /4.25 huur doen zijn hoek hui- |zen, waarvoor do inenschen gaarne iets meer betalen. In de vorige vergadering is niet over een huur van minder dan ƒ4. gesproken, dat weet de heer A. H. van Noort zeer goed. Is men in den boezem van 'clen Raad van oordeel, dat er enkele da- 'tails zijn waarop bij den bouw kan wor gden bezuinigd, dan zullen B. en W. daar van met belangstelling kennis nemen, 'maar dan moeten die bezuinigingen met name worden aangeduid. r De heer E. Oostdam Jaczn., tevens voor- t zit ter der woningbouwvereniging begrijpt 'de critiek van den heer A. IT. v. Noort 'niet. Mede op aandrang van den heer A. v H. van Noort is de woningbouwvereeni- l'ging aan bet werk gegaan en nu er eenig j resultaat is verkregen, zelfs een goed re- - "sullaal. komt dc critiek van den heer A. j'H. v. Noort los, een critiek, die allerminst gemotiveerd wordt. Spreker, die geen moei lite of tijd gespaard beeft voor deze zaak, 'stelt dergelijke critiek allerminst op prijs. Wethouder Warmerdam zegl, dat als de lieer A, H. v. Noort huizen wil zien, die i zonder architect zijn gebauwd hij dan maar eens in dc Zilk moet komen kijken. Daar zijn door particulieren woningen ge- [bouwd die ƒ4.25 en ƒ4.75 aan huur doen r Jen die absoluut minderwaardig zijn aan de woningen, die hier worden geprojecteerd. De boer van Parera kan zich met de ingediende plannen wel vereenigen, mits daaraan enkele veranderingen worden aan 'gebracht, die een aanmerkelijke bezuini- ging medebrengen en die toch aan den bouw niet schaden Op do eerste plaatn noemt spreker de fundeering. Die is 1.10 M. diep, wat hier 'op de duinen allerminst noodig is. Do 'bouwverordening eischt 50 c.M., daar mede kan worden volstaan. Op de tweede plaats noemt spreker do bebording, die kan best wat minder zwaar zijn, zonder 'dat de woningen er iels minder door wor- 'den. Op dc derdo plaats noemt spreker de I mastiekbespuiting. Die is niet noodig, met j spouwmuren kan best worden volstaan. [iWordt dit gewijzigd, dan gaal spreker gaarne met de ingediende plannen ac- coord. De heer G. v. d. Klauw hoeft van des kundige zijde enkele opmerkingen gekre gen die in hoofdzaak overeenkomen met dc opmerkingen van den heer van Pa- jxora. Spreker zoude wonschen dat deze bezuinigingen worden aangebracht en de buren worden verlaagd, De Voorz. zegt. dal B. en W. met de Opmerkingen van den heer van Parera wel aecoord kunnen gaan. Ook onderstelt spr. dat do lieer E. Oostdam Jzn., als voorzit ter der woningbouwvereniging, die wij- zigingen wel zal accepteeren, hetgeen 'door dezen wordt beaamt. De Voorz. meent 'dat hiermede een belangrijke bezuiniging wordt verkregen. Spr. is echter er op te- 1 gen, dat de huren worden verlaagd. Men moet niet vergeten dat de exploitatiereke ning krap is opgezet. Wordt de aanbeste- Jclingssom minder en blijven de huren de zelfde dan blijft er meer geld over voor een behoorlijk onderhoud. Bovendien is in jde exploitatierekening geen bedrag opge nomen voor den grond. Dit is nagelaten omdat do annuiteit van den grond nu toch al door de gemeete wordt betaald. Is Jict jéchter door bezuiniging mogelijk, dan is iliet niet meer dan billijk, dat de gemeente vcor den grond eeno vergooding krijgt. Spreker wijst or voorts op, dat als wij de izaak aldus bekijken, de geheele bouw 'aan de gemeente niets kost, want wat de 'gemeente eenerzijds toegeeft door liet geld tegen 4pet. beschikbaar te stellen, krijgt i zij terug in den vorm van vergoeding voor [den grond. 13. en V stellen thans voor om de door jde woningbouwvereniging gevraagde gel eiden beschikbaar te stollen, onder beding jdat met de aangegeven bezuinigingen re ckoning wordt gehouden en de plannen n a j'de aangebrachte veranderingen door B. en W worden goedgekeurd. Ue hoor Gcerlings wil het maximum der te verstrekken golden bepalen op 7.>1.000. Do Voorz. wil liet voorstel van P« :i hoor Gcerlings niet bestrijden, doch vindt hot overbodig, daar de aan te bren gen bezuinigingen web meer dan ƒ300 zullen -bedragen en dus van zelf minder dan 54.000 wordt verstrekt In de goed keuring van B. en W. Iigl naast de toezeg ging die de voorz. der woningbouwverccni- cyng reeds deed, de waarborg dat de bezui nigingen zullen worden aangebracht. Do lieer Gcerlings handhaaft desniette min zijn voorstel dat wordt aangenomen met G togen 4 stemmen. Voor stemden de hoeren Gcerlings, A. H. van Noort, Langcveld, van Dijk, van der Klauw en van Parera, tegen de hoeren L. M. van Noort, Passchier en de beide wethouders, terwijl de heer E. Oostdam Jaszn. buiten stemming bleef. De Voorz. merkt op, dat nu dit voor stel Js aangenomen, daaraan moet worden to i rl, dat do gewijzigde plannen en" tl I aannemingssom in elk ge- I!;- uring nog behoeven van B. en 111dc.'.c zullen gehoord de be sprekingen - met oen bezuiniging van slechts ƒ3000 waarschijnlijk geen genoe gen nomen. Dicnovercen! wordt bij acclama tie besloten. De voorstellen van B. en W. om de lee ningen van 1910 per resto groot f 1000, van 1919 per resto groot ƒ1300 en van 1920 per resto groot f 5600 buitengewoon af te lossen vond in den Raad veel instem ming. De Voorz. deelt mede dat de leening van 1910 destijds is aangegaan voor de wegen, de leening 1919 betreft distribu- tieschuld en die van 1920 distribuli&chuld en diefstal, zoodat dc crisisschulden thans alle zijn geliquideerd. De gewone middelen laten deze buiten gewone aflossingen toe, ofschoon aan de begrooting een bedrag van 1000 moest worden toegevoegd wegens aandeed in de kwade posten van de Rijksadministratie, waarmede wij dezer dagen worden ver blijd. Vroeger, toen- dc gemeente de be lastingen inde, werden deze kwade posten verdisconteerd in de mindere -opbrengst, doch het Rijk keert aan dc gemeente liet totaal der belastingkohieren uit terwijl de gemeente later restitueert hetgeen uict is binnengekomen. Vervolgens gaat de Raad over in ge heim comité ter behandeling der reclames Bedrijfsbelasting. l UITHOORN. GEMEENTERAAD Een uitgebreide agenda. Weinig discussie. De Voorzitter, burgemeester Pont, opent do vergadering met gebed, daarna worden de notulen vastgesteld. Alle ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De voornaam ste hieronder zijn: le. Proces-verbaal van kasopname gemeente-ontvanger ten be drage van 402.86L 2e. Rapport jaarre kening woningbedrijf Vooruit", verlies v. d. nieuwbouw 3260.13, verlies a.d. oud-bouw 635.39. Dc administratie wordt in goede banen geleid. 3e. Adres vereeniging ter bestrijding van malaria. Zij vraagt 1 ct, per inwoner. 4e. Legesveror- dening door den minister goedgekeurd, uitgezonderd op 't nummerbewijs. Dit moet kosteloos gegeven worden. 5e. Adres van Ged. Staten tot verdaging van de abat- loirbouw. 6e. Adres van de Kiesvereni ging der S.D.A.P. om over te gaan tot den abaltoirbouw. 7e. Adres van de R. K. Kiesvereniging om opschorting van het besluit betreffende abaltoirbouw. B. en W. willen deze laatste adressen ook voor ken nisgeving aannemen. Hij wil evenwel er bijvoegen, dat firma Steonkamp en de Jong en andere firma's een koelhuis, worstfabriek enz. zullen slichten, waar door de vrees van vertrok der firma's wordt opgeheven. 3. Watervoorziening O. L. school. Er bestaat een verordening tot verplich te aansluiting Een adres is ingekomen van dcfe Oudercommissie. Zijn wenscht in elk dor lokalen een fonteintje met kraan en een kraan voor do werkster. Preadvies B. en W.: In de 2 laagste klassen een fonteintje en in de gang een kraan, met fonteintje waschbak. De kosten volgens het Oudercommissie voorstel bedragen f 250. Volgens voorstel B. en W. 170. Dit laatste wordt beslo ten. 4. Watervoorziening Gemeentewoningen. De kosten er van bedragen als volgt: Raad huis en woning 150; Raadzaal en closet 278; Postkantoor en woning 133: Postkantoor closet enz. 177.20, riolee- xing 570, ingesloten O. L. school; 39 ge- meentewoningen f 1126; 36 woningbouw- woningen f 1347; totaal f 3964.65. Z. h. s. aangenomen. 5. Bijdrage Gezondheidscommissie ad 151.20 over 1927. Z. h. s. aangenomen. 6. Uitkeering wet 1897 ad 674817. Z. h. s. aangenomen. 7. Wijziging heffing keurloon: voor varkens lot 60 K.G. f 1, idem van 61100 K.G. 2, idem boven 100 K.G. f 3. Vroe ger voor alle varkens f 2. Z. h. s. aangenomen. 8. Verzoek eervol ontslag vroedvrouw na 23 dienstjaren. Dit wordt haar onder dankzegging voor bewezen diensten gege ven tegen 1 September. 9. Verzoek om gratificatie bij het pen sioen van de vroedvrouw Mej. llünscb. Dit wordt behandeld met gesloten deuren. Bij heropening heeft B. en W. het voor stel haar 100 gratificatie te geven als zij ter plaatse blijft. Zij mag geen prac- tijk meer uitoefenen. Dit voorstel wordt rnct 74 stemmen verworpen. 10. Instructie vroedvrouw. Art. 10 van deze instructie wordt even besproken, daar bet zegt, dat de vroedvrouw alleen dan in buitengemeenten mag werkzaam zijn, als zij daartoe schriftelijk verlof be komen heeft van B. en W. De heer van Bijl meent dat, indien dit art. streng wordt toegepast zij geen levensbestaan zal hebben De Voorz. zegt eerst le zullen afwachten, wie en hoe de candidalen zijn. Deze kun nen dan zelf oordeelcn. De beer Verwoerd ifieent, dat dan de ongefortuneerden uit gesloten zullen worden. Voorts wordt de instructie z. h. s. aangenomen. 11. Verbod rijden met motorrijtuigen en -fietsen met open knalpol. B. en W. mee- nen een nieuwe verordening te moeten in sluiten tusschen art. 19 en 20 n.I. 19a dat zegt: Het is verboden de afgewerkte gas sen van een motorrijtuig of -fiets, waar mede over den openbaren weg wordt ge reden of stilgestaan, anders af te voeren dan door och kennelijk goed functioneeren- den geluiddemper. De heer Verwoerd wenscht hieraan toe te voegen „in de kom der gemeente" en „niet tijdens de gods dienstoefening". Dit laatste wordt niet ge daan, 't eerste wordt wel overgenomen, daar de kerkgebouwen zich in de kom der gemeente bevinden. Z. h. s. aangenomen. 12. Huurovereenkomst gemeenlewonin- gen. Z. h. s. aangenomen. 13. Begrootingswijziging 1925. Z. h. s. aangenomen. 14. Badinrichting. Een adres van de S. D. A. P. was ingekomen dat de badin richting onvoldoende is. Nu er een abat toir gesticht wordt, kan voor geringe kos ten een grootere ketel worden gemaakt, die aan 68 M. water voorziet. Praead- vies. Dit is een goede gedachte maar wordt voorloopig voor kennisgeving aangenomen. Aldus besloten. 15. Verbod bepaalde personen in tap perijen le weren. B. en W. hebben gemeend een nieuw artikel 71a te moeten inlasschen in de Algemecnc Politieverordening, dat ongeveer, als volgt luidt: lo. Het is verboden in een tapperij een niet tot liet gezin van den houder dier in richting behoorond persoon te laten blij ven, die meermalen wegens dronkenschap veroordeeld is of van vrien, naar 't oordeel van den Burgemeester bekend is dat hij misbruik maakt van alcoholhoudende drank. 2o. Zulk een persoon is 'I verboden in genoemde tapperijen te verblijven. 3o. Zulk een persoon wórdt op een lijst geplaatst, die door den Burgemeester ter openbare kennis wordt gebracht. Boven dien wordt dit schriftelijk aan den houder der tapperij medegedeeld. 4o. De houder der tapperij is verplicht deze lijst op een zichtbare plaats aan te brengen. 5o. Jaarlijks wordt deze lijst door B. en W. herzien. Z. b. s. aangenomen. 16. Begrootingswijziging. lo. post voor kleeding brandweermannen 150. 2o. Ve rificatie boeken woningbouw 100. 3o. drinkwater aangevoerd 21.57. 4o. bij- drago^vcuringwel 65.22. 5o. verzekering pensioneering brandweermannen f 50 z. h. s. aangenomen. 17. Kermisgeld. Hierin wcnschen B. en IV. een wijziging te brengen n.I. door het staangeld aan dc Kwakel met de helft ic verminderen. Dit tarief is dus f 0.50 per dag per M2. De heer Vel-woerd wilde het oude tarief handhaven. Dit komt in stem ming. Afgestemd. Voorstel B. en W. wordt met 83 stemmen aangenomen. 18. Verleenen van ceq subsidie van 100 aan het Witte Kruis. Z. h. s. aan genomen. 19. Amslel- en Van Meclelenstraal. Deze moet door de huiseigenaars in behoorlijke toestand» worden gebracht. Een adres was lot den Raad gericht, waarbij zij verzocht oen ondersteuning van 1200. De onkos ten bedroegen 2400. B. en W. wilden wel „de trottoirbanden en de basaltinele- gels leggen, dat op 800 komt en willen verder niet op liet verzoek ingaan. De lieer van Bijl vindt het verzoek wel- ge rechtvaardigd, daar de eigenaars in hun belasting hebben bijgedragen tot verbete ring van de andere stralen. De beer Geurts vraagt waarin die afdekking moet bestaan. De Voorz. antwoordt: stofvrije dekking, b.v. leer. Wethouder Nederland werkzaamheden van zijn assistent en die zegt, dat de waarde der gebouwen wordt verhoogd; dal de bewoners aan Vrouwen- akker en de Kwakel ook hun eigen weg moeten onderhouden. De heer Blom maakt een voorstel n.I. 2/3 van de laagste aan nemingssom zullen de eigenaars en 1/3 de gemeente dragen. Dit voorstel wordt on dersteund door den heer Geurts. Bij stem ming aangenomen met 9—2 stemmen. 20. Benoeming Commissie nazien ge meenterekening. Gekozen de hecren Blom, Geurts cn Verwoord. 21. Salaris gemeenteopzichter. De' ge meente-opzichter had een lijvig adres ge zonden aan de Raadsleden, waarin hij de van zich zelf aangeeft. Die van zijn assi stent zijn: hel boekhouden, magazijn-boek houden, typeeren, bijhouden boeken clec- triscli net. Daarvoor ontvangt deze 1000 salaris, zijns inziens te weinig. Dan wijst hij In zijn adres op dc werkzaamheden, die nog te verrichten zijn voor de gemeente b.v. waterleiding, bestrating en herbeslra- ting, in orde houden der wegen, rioleering, de chaos der begraafplaats, beschoeiing, gewone onderhoud gemeentegebouw, het uitbrengen van rapporten dit jaar 1G8. Hij zegt nu 12 jaar in dienst te zijn ge weest voor 500: veel te weinig. Zijn werkplaats gratis opengesteld voor de ge meente. Vergelijk daarbij nog de werk zaamheden voor het G. E. B., waarbij de contanten steeds in stijgende lijn zijn toe genomen. Adressant vraagt als administra teur van liet G. E. B. 1700 salaris, als gemeente-ropzichtcr J 500; voor den as sistent 1000. hetwelk f 1200 moet we zen. Dc heer Blom vraagt of naburige ge meenten zijn geraadpleegd. De Voorz. zegt dat Aalsmeer f 2200, Breukelen 3000, Ouder-Amslcl 2500 salaris geeft. Directeur G. E. B.. in Aalsmeer 3500, die nog 2 assistenten heeft. Uit voerig wordt over dit onderwerp gespro ken. Men komt eerst tot het besluit de assistent als gemeente-ambtenaar te be noemen met een salaris van 6001000. Vervolgens wordpn verschillende voorstel len gedaan, omtrent "net salaris van den administrateur van liet G. E. B. Dit zal bedragen 1000. Vervolgens wordt het salaris van den gemeente-opzichter vast gesteld .op 1700, zoodat het salaris van den gemeente-opzichter bedraagt 2700, met ingang van 1 Juli 1926. De heeren Verwoerd en Bosman werden als toege voegde commissieleden van het G. E. B. benoemd om te onderzoeken in hoeverre het salaris- van den assistent te hoog of te laag is. 22. Vaste aanstelling 2e gemeen te-werk man. In de couranten zal een oproeping geplaatst worden voor een 2e vaste werk man tegen oen salaris van 1200. Z. h. s. aangenomen. 23. Mededeelingen, die geen bijzonderhe den opleverden. 24. Rondvraag. De lieer Rckelhof vraagt omtrent de watervoorziening van de Bij zondere scholen. De Voorz. antwoordt dat dit voor eigen rekening moet geschieden en zal bij de 3 jaarlijksche afrekening in evenredige verhouding van het aan lal M. worden afgerekend. De Rijksontvanger zal vanaf 9 uur des morgens zitting houden. Over de verplichte aansluiting van de waterleiding worden ook nog enkele woor den gerept; dat do eigenaars verplicht zijn aan te sluiten, maar dit na een zeker aan tal jaren kan verhalen op de huurders; dat zij, die geen aansluiting wenschen, dit moeten aanvragen bij B. en W., die het water bij den adressant zullen keifren en dan beslissen. Niets meer aan do orde zijnde, gaat de vergadering over tot geheime zitting. VOORSCHOTEN. Paironaaisdag, Zondag is alhier een patronaats dag gehouden van den Districlsbond Voorschoten 's Morgens werd om 9 uur een generale Heilige Communie gehou den, waarna een gemeenschappelijk ont bijt plaats had in het R. K. Verenigings gebouw. Om half vier des middags waren allen verzameld bij het Verenigingsgebouw met het Patronaat van Wassenaar en werden de afdeelingen Zoeterwoude en Leiderdorp door het patronaat van Voorschoten en Wassenaar afgehaald nabij „Allemans- geesl". Vandaar werd gewandeld naar de parochiekerk, waar een Lof met predicatie werd gehouden. Na het Lof werden alle jongens onthaald in het Verenigingsge bouw. Daarna trok m'n gezamenlijk op naar hel R. K. Sportterrein. Op het sportterrein sprak de Pastoor een woord van welkom tot de aanwezige patronaten en zeide ver heugd le zijn, dat alhier een patronaten- dag werd gehouden, en deelde de prijzen uit voor de winnaars van de afdeeling Voorschoten nl. aan P. Zwetsloot, J. van Leeuwen en J. Versteegen. Daarna werd aangevangen met een gym- rastiek-demonstralio van de gymnastiek- afdeelingen der Jongenspatronaten van den Districtsbond. De Sint Laurens Har monie luisterde de demonstratie op met verschillende muzieknummers. DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Bloemenhandel. De handel in afge sneden bloemen was in de vorige week ta melijk goed. De prijzen voor de rozen zijn thans wel niet hoog, doch gezien de tijd van het jaar dat er zooveel andere soor ten van buitenbloemen zijn, kan men te vreden zijn. Ophelia 30—53 ct., Golden Ophelia 2842 ct., Marcel Rouyer 3554 ct., Hadley 5088 ct., Cl. Pernet 4785 ct., Columbia 4064 ct., Butterfly 35—60 ct., Bouche 2045 ct., alles per bos van 10 stuks. Diversen per bos: Clematis Prins Hendrik 0.901.17, Dahlia's gr. hl. 2845 ct., idem kl. bl. 824 ct., Gla diolen 730 ct., Asparagus 20 ct. Geboren: Margaretha Maria d. van W. J. van Groos en A. N. Kromhout Gerardus Martinus z. van G. Kompeer en A. Zuiderwijk. Ondertrouwd: G. J. v. d. Stam en J. M. van Gelderen. Getrouwd: G. J. Couvee 52 j. en M. v. d. Wolf 24 j. M. v. d. Pol 24 j. en E. d. J. Verkade 25 j. A. A. van Kem pen 23 j. en G. van den Dool 20 j. BODEGRAVEN. Geboren: Elizabeth Maria d. van Ph. C. de Kouwer en E. Voorneveld. Ondertrouwd: C. Koster 25 j. en J. M. Baars 23 j. B. J. v. Beek 27 j. en M. v. d. Breggen 24 j. Getrouwd: J. A. Kok 35 j. en P. P. Veelenturf 33 j. M. Leenheer 32 j. en S. C. Boonzaaijer 37 j. r Vertrokken: Joh. Veldhuizen naar Barneveld H. H. van de Kamp, naar Eist H. M. N. Boers naar Vinkeveen A. Nijenhuis naar 's-Gravenkage. ZEVENHOVEN. Geboren: Mine d. van G. A. Looij en G. v. Veen. x ZWAMMERDAM. Bevallen: A. HummeWestland d. Ondertrouwd: H. v. d. Wolf 26 j. en G. Mulder 23 j. Gehuwd: C. Koster 25 j. en J. M. Baars 23 j. Overleden: W. v. d. Poll, 74 j., wedr. van G. J. Haring. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie' Vijf en zeventig jarig bestaan der Con gregatie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten. Zooals velen onzer een paar dagen ge leden in do dagbladen gelezen hebben vie ren de eerw. Broeders van de Congregatie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten hun 75-jarig jubilé. 75 jaar heeft deze Congregatie zich ge wijd aan de opvoeding en verzorging van Nederlands Katholieke jeugd. Hadden we dat maar eerder geweien, zullen vele oud-leerlingen zich hebben laten ontvallen, na het artikel gelezen le hebben. Wie onzer oud-leerlingen, die eenmaal de liefde ondervonden hebben von dig kloosterlingen, gevoelt zich niet dankbaar gestemd bij dit jubiJé. Nu wij mannen geworden zijn, die con positie innemen in de maatschappij, huis vaders van eeu gelukkig gezin, moeten wij bekennen, dat wij naast God aan die Reli gieuzen veel, zeer veel te dankén hebben. Wie onzer die in een der onderstaand® stichtingen, hetzij in het Sint Aloysius'ge sticht te Amsterdam, het Sint Aloysius- gesticht „de Heibloem" le Heijthuizen, het Sint. Laurenlius Jongensgesticlit te Rot- terdam, de St. Vincentiusgestichten (e Sto kershorst en te Harreveld geweest zijn en die vele jaren de gunstelingen waren van hun liefdevol en offervaardig leven gevoelt thans niet een plicht van dakbaarheid te moeten vervullen bij gelegenheid van dit jubilé? Het is nog niet te laat c-n met de meeste vreugde mogen wij dan ook bekend maken dat wij reeds een Comité gevormd hebben om de uitvoering hiervan te verzekeren. Waarin zal dit bestaan? Wij weten het nog niet. Het meest geschikt en geeigend^ lijkt ons eerr blijvend aandenken voor de kapel van het Moederhuis, te Voorhout, waar hopen wij, nog vele jonge mannen zich aan de voet van het altaar zullen ge ven voor de opvoeding, verzorging en ont wikkeling van Neerlands Katholieke jeugd. Dit zal voor de ouderen onder hen een voldoening zijn, voor de jongeren een aan sporing om in navolging van hun voorgan gers hun kloosterleven te wijden speciaal aan den knaap eri jongeling. Hun twee eerste Stichtingen zijn toege wijd aan den H. Aloysius n.I. het St. Aloy sius gesticht te Amsterdam en te Heijt huizen, en daarom hebben wij ter eere van dien grooten Jeugdpa troon het Comité ge- heeten „St. Aloysius", tevens een gelegen heid om onze dankbaarheid te toonen, bij diens 2e Eeuwfeest. Alle oud-leerlingen en zij, die van hun opvoeding hebben genoten in een der hier bovengenoemde huizen, stellen wij iu de gelegenheid bun giften en adhaesiebetui- ging te kunnen toezenden of zoo noodig te doen afhalen door een der genoemde hee ren, waarvan, vertrouwen wij, een ruim gebruik zal worden gemaakt. Comité „St Aloysius": I. J. J. Pagano Mirani 2e Oosterpark straat 132 H. J. G. Bolderdijk, le Jan Steen- straat 104 J. Heukelshoven, Rijnstraat 21 huis J. Huisman Tolstraat 85, postgiro .101177 J. A. Leo; le Oosterparkstraat 44 L. Broekhuizen, Kastanjeplein 8 huis J. van Dam, Leliegracht 58, allen te Amsterdam. Circus-dressuur. Mijnheer de RedacteurI Of circus-dressuur wreed is, is een vraag, die velen heden ten dage belaug inboezemt Deze vraag wordt bevestigend beant woord door: Jack Loudon in zijn beroem de beschrijving over dit onderwerp in: Michael, Brother of Jerry" (Holl. vert. „Terry, de Broeder van Jerry") in het voorwoord van dit werk (bij de Holl. ver taling jammer genoeg weggelaten) - zegt hij: „En wat ik achter die schitterende voorstellingen vond was één-en-al wreed heid. Wreedheid als verfijnde kunst heeft zijn hoogtepunt bereikt in de wereld der dierendressuur", door Louis Bouwmeester Jr., Directeur van vier der grootste Nederlandsche Thea ters, die schreef: „95 der dierendres suur berust op de grootst mogelijke wreed heid", door het Nederlandsche Jack London- Verbond op grond van eigen ervaring; men vrage slechts inlichtingen, en ten slotte door ons gezond verstand, dat begrijpt, hoe alléén reeds dit onna tuurlijke leven van steeds maar reizen in koude of hitte in trein of boot, met wa genziekte en zeeziekte (beide veel voorko mend) van land tot land, steeds maai door zonder verpoozing, een kwelling moet zijn voor een natuurwezen, als elk dier is. Een leven van zéér nauwe opsluiting, dat in ieder opzicht indruischt tegen het wonder bare instinct en alle natuurlijke heerlijke gaven, waarmede de Schepper hel dier heeft begiftigd. Wreedheid is de korte weg en zacht heid de lange (die is bovendien in vele gevallen niet toepasbaar). De dieren wor den afgericht om geld te maken voor hun ne eigenaren, niet om vertroeteld te wor den als een liefhebberij. Laat u door geen schijn misleiden I Uit de meerderheid der dieren moet een maximum bekwaamheid worden ver kregen in een minimum van tijd om aan de hoogere eisehen van het publiek te vol doen, dat onnadenkend is en steeds om nieuwe kunsten vraagt. Namens bet Ned. Jack Londen-Verbond, Wassenaarsche weg 4, Den Haag. Hoogachtend, E. DES TOMBE, Secretaresse. WRQËRUJKE STSP LEIDEN. Ondertrouwd: H. Dijker jra. en R- J. E. J. Speel jd. J. C. Sleijser jm. 25 j. en P. Bleyie jd. 26 j. P. H. Kiel jm. 27 j. en E. M. Hendriksen jd. 29 j. J- W. Kret jm. 28 j. en S. C. Bleyie jd. 28 j. H. A. A. v. d. Meer jm. 32 j. en J. M. Wijsman jd. 29 j. W. Barendse jm. 23 j. en M. Spoelstra jd. 22 j. A. P- Heu- zen jm. 29 j. en W. J. Montanus jd. 28 j. G. N. de Ru jm. 26 j. en M. Onderwa ter jd. 26 j. M. A. Geenjaar jm. 27 j'. en A. Dibot jd. 22 j. J. Kranonveld jm. 28 j. en S. W. Vos jd. 25 j. J- C. Brouwer gesch. 32 j. en J. Smit wed. 32 j. C. Montanje jm. 22 j. en W. ÏÏarle- velt jd. 20 j. D. Piket jm. 26 j en 0- Stouten jd. 22 j.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6