Tweede Blad. DE TIISSGHE1PERS90N Maandag 12 Juli 1926 UIT DE PERS consument niet het recht daar bezwaar tegen te maken. Wanneer vroeger het drukwerk gocd- kooper was, maar in het drukkersbedrijf schandelijk lage loonen betaald werden, en vele ondernemers zelfs geen karige winst konden maken, dan moge dit voor de con sumenten althans schijnbaar voor- deelig geweest zijn, maar het was een schreewende. misstand. En het is een be wijs, wat goede organisatie en collectief arbeidscontract, vermogen, wanneer daar aan thans een einde gekomen is. COLLECTIEF ARBEIDSCONTRACT. De Hooge Raad van Arbeid heeft zijn advies uitgebracht over het voorontwerp van wet, dat de mogelijkheid schept, een collectief arbeidscontract bindend te ver klaren ook voor ben, die er niet bij aange sloten zijn. Jarenlang is er ook door oreeue kringen van werkgevers om gevraagd. Nu zij schijnt naderbij te komen, groeit de oppositie ertegen met den dag. Het Centrum ontzenuwt op de vol gende wijze de argumenten van die oppo site. Wij hebben hier en daar vet ge drukt. Toen de Arbeidswet-1919 in werking trad, werd gezegd: dit soort wetgeving is verkeerd: hel bedrijf moet zelf zijn regelen vaststellen. >'u de wetgever zegt: goed. dan zal ik bet bedrijf daartoe de gelegenheid geven, door de verbindend-verklaring van het col lecticf arbeidscontract mogelijk te maken, nu is 't ook al weer niet goed. Simon Maas toornt er in zijn Weekblad ook al tegen. Hij waarschuwt met klem „tegen deze hoogst gevaarlijke ongerijmd heid". En die ongerijmdheid bestaat volgens hem hierin, dat bij een collectief arbeids contract de werkgevers en de arbeiders samen deze regelen vaststellen., maar dat „de huilende derde" de gezamenlijke consumenten er geen partij bij zijn. Hij ziet maar één kleinigheid over liet hoofd: dat over de .vraag, of een afgeslo ten collectief arbeidscontract al of niet bindend zal zijn, niet door de betrokken contracteerende werkgevers en arbeiders beslist wordt. maar.... door den Minis ter van Arbeid, die dan deze zaak niet uit het oogpunt van werkgevers- of arbeiders belang, maar uit dat van hef algemeen bc-*" lang heeft te beschouwen. Simon Maas ziet ook nog iets anders orer het hoofd. Hij wijst als afschrikwek kend voorbeeld op het collectief arbeids contract in het drukkerij-bedrijf, met zijn prijstarief. Thans meent bij wordt dit tarief omlaag gedrukt, wegens de con currentie van de ongeorganiseerden; maar zoodra nu dit collectief contract bindend wordt verklaard, valt deze rem weg, en gaat het tarief alsmaar omhoog. Hij vergeet, dat in het bedoelde vooront werp juist de bepaling is opgenomen, dat de verbindend-verklaring zich alleen uit strekt tot de arbeidsvoorwaarden, maar in leen geval tot eenig prijstarief! Ook naar de bouwvakken wordt verwe et De nieuwe huizen zijn zoo duur, om it er een collectief contract is, dat de loo nen hoog houdt. De heer Maas vergeet bier teer een paar essentieele dingen, al was 't alleen maar, wat zijn eigen liberale eco nomie hem als natuurwet predikt: dat de loonen en prijzen bepaald worden door de wet van vraag en aanbod. Zijn -in de bouw bedrijven de loonen hoog. dan komt dit omdat er groote vraag naar arbeidskrach ten is. En hij vergete hierbij ook de mate riaal-prijzen niet! Jlaar die „huilende derde" dan, die ar me, arme consument? Ongetwijfeld, wanneer loonen en prijzen znondernemerswinsten te hoog wor den opgevoerd, dan is allereerst de consu ment het kind van de rekening. Maar dit kwaad straft zichzelf. Bij te hooge prij- ren daalt de vraag. Een te hoog loon- of prijs-tarief maakt zichzelf kapot. Maar dat er goede looneu betaald worden, is dat een ramp voor den consu ment? Of zullen vele consumenten, die toch wlf ook weer producenten of handelaars zu» niet weer zelf profiteeren bij de geste- ?en koopkracht der groote arbeiders klasse? Een behoorlijk loon is een zaak van rechtvaardigheid allereerst. En zelfs Si mon Maas, die in vroegere functie voor zijn arbeid ook wel een ietwat hooge beloo- njpg heeft weten te bedingen, heeft als FEUILLETON. Roman van E. F. BEïJ&ON. (Nadruk verboden). 32) Mij stond op en stak de kaars aan. Hij *ond dat bij voor de toekomst van Char- 'es heel goed gezorgd had. Hij zou voor ;<?n jongen man alles doen .vat hij kon in belang van zijn carrière en wat zijn Particuliere zaken betreft die had hij niet ren paar zinnetjes in orde gebracht, die niet tevergeefs gesproken waren. Maar »or dien pasgeboren afkeer van hem be- oot hij hem toch niet de honderd pond 'e geven die meneer Ward betaald had y<*T de copie van den Reynolds. Welbe- °uwd had hij Charles maar de helft !an som beloofd en die was or meer ln blij mee geweest. Het feit dat me- J'cer Ward er meer voor betaald had. was kwestie die Charles niet aanging. Crad- 'n'had hem vijftig pond beloofd en - ddoek zou hem vijftig pond betalen. 'e dagen "begonnen de waarschu- ^eik,e ^oorden van Craddoek vrucht te r,f?en. Joyce was dien morgen voor de In f^e werkkamer van haar vader. en Tond hem bijzonder enthou- -s over het reisplan dat Craddoek bet waren P^atsen niet *n slaapwagens; ze zouden dp i°Ver behoeven stappen in Parijs; en de i-'afWaf>en reed in Marseille door tot i aae waar hun schip gemeerd lag I Geraensjjig ggsricihien Inzameling Alg. Watersnood-Comité. Bij de Algemecne Watersnoodcommissie is lot nu toe aan giften ingekomen een bedrag van 4.523.G38. Zwaar weer op tal van plaatsen. Door den bliksem getroffen. Tijdens het korle, doch hevige onweder dat zich Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur boven Eemnes ontlastte, werd de G0- jarige H. v. d. Broek uit Soest, die in den Ecmnesserpoklcr hooi laadde, door den bliksem getroffen en gedood. Het lijk was bijna onmiddellijk geheel verkoold. De ongelukkige laat een gezin met 14 kinderen achter. Zaterdagmiddag gingen te Almelo hvee arbeiders onder een boom schuilen voor oen plotseling opkomende onweers bui. De hoorn werd echter door den blik sem getroffen. Een der mannen, een ze kere Van der Worp, uit Tubbergen, moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Hij was levensgevaarlijk gewond. Zijn mak ker kon aanvankelijk oen zijner armen niet bewegen, maar hij bleef overigens ongedeerd. Tijdens het korte maar hevige on weer, dat zifch Zaterdagmiddag boven Terborg ontlastte werd vrouw B. op den Varsselveldschen weg onmiddellijk gedood Wolkbreuk boven Venio. Een ontzettend zwaar onweer gepaard met feilen bliksem en zware stortregens ontlastte zich Zaterdagmorgen te elf uur boven Venio. Riolen en patten liepen over*, terwijl de markthezoekers haastig een goed heenkomen moesten zoeken. De bliksem sloeg in op Seinhuis E. der Ned. Spoorwegen, dat juist buiten dienst ge steld was, en doorkliefde den schoor steen, die omlaag stortte, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. Op verschil lende plaatsen raakte de electrischo ver lichting en de telefoon onklaar en sloegen zekeringen stuk. Ook de electrische wissel bediening op het station werd getroffen, doch spoedig hersteld. Branden. Tijdens een zwaar onweer met hevige bliksemflitsen sloeg de bliksem in do wo ning van M. S. in de Lecuwerikstraat te Blerik. In een oogwenk stond alles in vlam, terwijl de aangrenzende woning van F. T., mede werd getroffen. Beide huizen brandden af. Veel hooi en huisraad ging verloren. De buren hebben uit de onder huizen inderhaast het huisraad nog ge red. Do brandweer van Blerik met de motorspuit gaf met 4 stralen water Zaterdagmiddag woedde te Gaan de ren een kort doch hevig onweer. De blik sem sloeg in de woning van B. op het Elshof. Ken gedeelte van het dak werd vernield, zoomede eenig huisraad, doch brand werd niet veroorzaakt. Enorme schade in de Betuwe. Zaterdag ontlastte zich plotseling oen geweldig onweer boven de Betuwe, zooals bijna nimmer gekend werd. De onweersbui ging vergezeld van een enorme regenbui en een geweldigen ha gelslag. In Tiel sloeg het niet minder dan op een zevental plaatsen in, waaronder in de Rijwielfabriek „Bato". Nergens vonden echter doodelijke onge lukken plaats. Wel is echter de geheele oogst bijna verhageld van Tiel tot Kesteren. Aardap pelen, suikerbieten en andere veldgewas sen staan zoowel als vele vruchtboomen bladerloos op de akkers. Op vele binnen wegen lagen bladeren en takken zoo hoog, dat ze het verkeer ernstig belemmerden. Vele kweekerkassen zijn stuk geslagen, „En kwam je hier om mij iets te vragen Joyce V' zei hij, toen hij alles had uitge legd. „Ja vader! Meneer Lathom heeft me geschreven en gevraagd, wanneer hij kan komen kijken naar zijn copie nu die in de lijst en op zijn" plaats hangt. U vindt zeker iederen dag wel goed, niet? Zal ik hem vragen een nacht over te blijven?" Philip had dit verwacht. Hij herinnerde zich dat zijn moeder den artist hartelijk had uitgenoodigd nog eens naar zijn werk te komen kijken als het gelijst was en op de plaats van het origineel hing. Maar het was onaangenaam een antwoord te moeten geven, dat zoo heel anders was dan Joyce verwachtte en er was niets in de wereld waar hij zoo het land aan had als aan onaangename dingen. Lichamelijk ongemak was natuurlijk de ergste vorm van onaangenaamheid, maar geestelijk ongemak was toch ook zeer onaangenaam. „Ik vind dat meneer Lathom er zich van verzekerd kan houden dat zijn copie er goed uitziet en mij bevaltzei hij. „We hebben niet eens drie weken meer voor we naar Egypte vertrekken. Daar is nog zoo geweldig veel te doen. Je zult het druk genoeg hebben zónder den extra last van een bezoeker." Joyce was het er niet mee eens en gaf ook geen antwoord. Ze /ei alleen: ..Er was hem gevraagd ernaar te komen kijken?" Nu was het noodig duidelijker te spre ken. Philip was blij genoeg gewec*. met de opmerking van Craddoek, maar hij vond het niet zoo erg gemakkelijk er ge bruik van te maken, nu het jonge verlan gende gezicht van Joyce naar hem keek. slechts de ijzeren geraamten staan nog Een zeer groote schadepost. Een auto tegen een afsluithek van de spoorbaan. Drie personen gewond. Zaterdagmiddag is nabij den spoorweg overgang op den Rijksstraatweg naar Venio te Roermond, een. ongeluk gebeurd, waar bij drie personen gewond werden. Een vrachtauto van den heer A. Bams, uit Maastricht, waarin een viertal personen was gezeten, naderde met een vaart van ongeveer 30 K.M. uit de richting Venio. De wagen reed tegen de afsluitboomen van den overweg, welke gesloten waren, juist op het moment, toen met een snelheid van circa 70 K.M. de sneltrein uit de richting Venio naderde. De afsluitboom werd uit zijn verband gerukt en door den schok ge draaid. Het voorste gedeelte geraakte met kracht in een der laatste wagens van den trein. In een coupé, waarin drie personen za ten, werden alle drie door den zwaren boom getroffen. Oogenblikkelijk trok een der reizigers, die in een andere coupé was gezeten, aan den noodrem, zoodat de trein eert honderdtal meters verder tot stilstand kwam. De heer D. D. Schraay, uit Gelder- malsen, bleek een gecompliceerde been breuk bekomen te hebben. Hij moest, na dat hem ter plaatse de eerste hulp was verleend, in het hospitaal te Roermond worden opgenomen. De heer Larchen, uit Simpel veld, werd niet zoo ernstig verwond. Hij kon, zij het met moeite, zijn reis ver volgen, ten einde zijn woonplaats te berei ken. De heer Broekman, uit Leerdam, werd eveneens niet zoo ernstig gewond. Hij brak zijn reis evenwel af en keerde naar zijn woonplaats terug. In den getroffen spoor wagen werd een vrij groot gat geslagen, do auto werd niet beschadigd. Deze is vanwe ge de Justitie in beslag genomen. De pas sagiers, welke in den auto gezeten hadden, kwamen met den schrik vrij. De trein ondervond een vertraging van tien minuten. Veertig jaar voor niets gespaard. Een spaarpt van 4990 gld. gestolen. Vaz Dias meldt uit Princenliage: Toen ruim 3 jaren geleden zich de hoer B., in deze gemeente vestigde, had hij in zijn dienst een thans 62-jarige dienstbode, die ongeveer 40 jaar lief en deed met de fa milie B. had gedeeld. Deze oude getrou we had in die lange jarenrccks een flink duitje bijeen gespaard en de lieer B. was zoo bereidwillig geweest, dit bedrag met nog enkele sieraden in een kistje, waar van de dienstbode den sleutel in bewaring hield, in zijn brandkast op te bergen. De inhoud bestond uit 4 obligaties van 1000, c-en hoeveelheid zilvergeld, enz. tot een ge zamenlijke waarde van 4900. Toen de heer B., als hotelhouder failleerde, verliet hij zijn hotel en huurde in de nabijheid een villa, maar liet zijn brandkast in het hotel achter Meermalen werd hem door den nieuwen hotelhouder, den hepr van R verzocht de brandkast weg te halen, waar aan echter g gevolg werd gegeven. Toen dezer dagen familieleden van de dienstbo de bij den heer B. informeerden naar de in bewaring gegeven, geld-waardige papie ren, enz. trachtte hij de eenvoudige men- schen gerust te stellen met de mededeeling, dat alles nog veilig in de brandkast was opgeborgen, maar dat de sleutel van die brandkast verloren was geraakt. Daar de familie echter argwaan begon te koesteren, deden zij aangifte bij de politie, met het gevolg, dat op last van den Officier van Justitie |p Breda, de brandkast door de politie alhier werd verzegeld. Do heer B zou alsnog trachten een passende sleutel van den brandkasfenfabrïkant de firma Lips te Dordrecht te verkrijgen, en men gaf hem, tot Vrijdagmorgen gelegenheid, daarvoor te zorgen. Daar de heer B. zich echter uit de ge meente verwijderde en Vrijdagmorgen nog niet in zijn woning was teruggekeerd. werd op last der Justitie de brandkast openge broken. De geheele inhoud bedroeg nog slechts 34 en enkele beleenbriefies der obligaties. B. zal nu vervolgd worden we gens verduistering. Slachtoffers van de zee. Twee personen verdronken Gisttjren was oen groep jongelui van de Toch vergrootte dat verlangen zijn mood. Het was te sterk; ondanks de redelijkheid van haar woorden voelde hij er onredelijke wenschen achter. „Dat deed mijn moeder," zei hij, „en die regelt niet al mijn zaken. Om oprecht te zijn, mijn beste Joyce, ik wensch me neer Lathom niet meer in mijn huis te ontmoeten. Ik heb dingen van hom ge hoord die niet heel gunstig zijn. Dat ik hem een schilderij laat copiëercn is één ding, om hem hier te laten komen, zelfs al is hij gevraagd, is een tweede. Je kunt aannemen dat onze kennis met meneer Lathom tot het verleden behoort." Het instinct en het verlangen van Joyce spoorden haar aan. „Ik zie niet in wat ik hem kan schrij ven als ik niet meer weet!" zei ze. „Moet ik schrijven dat U hem niet meer wenscht te zien? Als dat zoo is, vader, moe' TT zelf schrijven. Ik ik was goede vrienden met hem toen hij hier was. Waarom zou ik nu doen alsof ik dat niet meer ben?" Philip warmde zijn toorn van zwakken man op. Het was niet zijn bedoeling ge weest met Joyce over de keslie te discus- sieeren. In zijn verbeelding had hij zich dit onderhond heel anders gedacldliet was voldoende geweest dat hij gezegd had dat het bezoek van Charles hem niet convenieerde on Joyce had dadelijk een briefje geschreven dat zijn wensch ver tolkte. Maar het liep heel anders. Terwijl hij zich bezig hield met verschillende kleinigheden op zijn schripftafel, de zegel lak rcchtlegde en wat met de penhouders morrelde, nam Joyce het gesprek weer op. „Hij is geen schoénmaker of een kleer maker," zei ze, „die U hier kunt laten afdeeling Rotterdam der A.J.C. naar het strand bij Kijkduin getrokken om daar den dag door te brengen. Moe van een lange wandeling wilden de jongens en meisjes zich eerst wat verfrisschen door een bad. Ongeveer op de grens van Mon ster en 's-Gravenhage, bij landhuis 21, zooals men weet, een socialistische jeugd organisatie, wier leden zich onderling een groote „vrijheid" permitteeren! Allen keerden terug, op één na, het 18- j.irige meisje G. G., zij zwom in de omge ving van de pier, waar de zuiging van het water zeer groot was. Plotseling za gen haar kameraden, dat ze werd wegge zogen en in zee verdween. De 18-jarige J. B., die gekleed op de pier stond, sprong onmiddellijk to water om te trachten zijn vriendinnetje te redden. Ook hij echter werd door den stroom meegesleurd. De op liet strand staanden konden uit den aard der zaak weinig hulp bieden. Natuur lijk heorschle onder hen groote verslagen heid. De lichamen der verongelukten zijn tot nu t6e niet aangespoeld. Verdronken. Vrijdagnacht om half 3 passeerde bij .Sliedrecht de motorboot Risico door de Noord. Het schip was op weg naar Babel, om aardappelen te halen. De knecht stond aan het roer. Toen de schip per, Hilgers uit Gouda, eigenaar van de boot, van beneden aan dek kwam om den knecht zijn boterhammen te geven, ver loor hij, aldus de Voorw.. het evenwicht, sloeg over boord en verdronk. De ver dronkene laat een vrouw en 3 kinderen achter, waarvan do oudste 7 iaar is. De pogingen om het lijk te dreggen zijn lot gisteren toe'zonder resultaat gebleven. Overreden. Vrijdagavond is, naar de ..Limb. Koe rier" meldt, 't 14-jarig zoontje van T. Ver- heijen te Urmond in de Koestraat op een vrachtauto gesprongen en er af gevallen, waarbij hij onder een wiel geraakte. In Let gasthuis to Sittard is de jongen dea avonds overleden. Kind gestikt. Zaterdagmiddag zou vrouw Kippersluis in de Visscherstraat to Bussum een em mer water leeggooien in het gootsteen putje bij haar woning, toen zij tot haar ontzetting zag, dat Laar anderhalf-jarig kind met bet hoofd naar beneden daarin lag. Hoogstens vier minuten was hel zon der toezicht geweest. De ontboden genees heer kon slechts don dood constateeren. Vergiftiging. Te BellingwoJde (Gr.) is Vrijdag het oliefclo gezin van dafi arbeider J. S. on- gesteld geworden. I''1 geneesheer consta teerde vergiftiging tengevolge het eten van cocosnoten. Een tweehonderdtal zijn van don voorraad cocosnoten bij den han delaar H. in beslag genomen. Van een balcon gevallen. Een bewoner van de Eerste Spyker- dwarsstraat te Arnhem, die op ziin balcon zat, is door het breken van do vermolmde balustrade op straat gevallen en heeft daarbij een ernstige hersenschudding be komen, terwijl hij bovendien beide schou ders brak. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Ernstig ongeval te Hoek van Holland. Bij het sloopingswerk van het stoom schip „Sirena" op do Zuiderpier te Hoek van Holland zijn vier man in het ruim gestort. Zekere Jan Stichter uit Maas sluis bekwam een hekkenbreuk. Willem Teneris uil Zwijndrecht brak een arm en was bewusteloos, de beide anderen zijn licht gewond. Dr. Knip verleende met den eersten hulpdienst in het loodsgebouw de eerste hulp. De gewonden zijn naar het zieken huis te Rotterdam vervoerd. Aanvaring op de Maas. Gistermiddag omstreeks balfzes zijn op de Maas, ter hoogte van de Leuvehaven to Rotterdam, de motorboot ,Jndu" en het passagiers-stoomschip „Oud Beyerland" in aanvaring gekomen. De „Indu", van de firma KraayeYeld en komen en die TJ stuurt wat U besteld hebt. Hij heeft hier gelogeerd; ik kan hem niet schrijven dat we hem niet meer wenschen te zien." De zwakke toorn kwam tot uiting. „En toch zul je dat moeten schrijven!" riep hij. „Je zult hem duidelijk maken dat hij niet meer hier mag komen. Ik wil je briefje zien, als je geschreven hebt. Het moet natuurlijk beleefd zijn, maar tege lijk duidelijk maken dat alles uit is. Hij kwam een portret schilderen en hij heeft het gedaan en zonder twijfel is hij ook betaald voor zijn moeite. Dat is alles! Over een dag of voertien gaan we naar Egypte. Zijn bezoek convenieert ons niet. Hij mag komen als wij weg zijn, als hij dn ar zin in heeft, om naar het schilderij te kijken. Hij wil het zien; goed! hij zal het zien, na de derde week van Novem ber." Hij sloeg met een zwakke vuist op zijn schrijftafel. „Begrijp je me?" zei hij. „Je zult hein schrijven dat hij kan komen als we weg zijn. Niet eer, en niet als wc terug zijn. Hij kan drie maanden lang ïcdercn dag komen kijken. Als je wilt kun jo hem dat schrijven. En je hebt hcelemaal geen me delijden met mij, Joyce. Je maakt me op gewonden en je laat me hard praten, en je weet heel goed dat ik er altijd van moet hoesten." Joyce verliet bet raam en ging bij haar aader zitten. „Als ik zoo'n brief tnoet schrijven, va der," zei ze, „inoct ik weten waarom. U moet mij de reden ervan ojjgeyen." Haar stem beheerschte zo volmaakt, maar over haar kleur was ze geen rnees- UIT DE RADIO WERELD. Programma's voor Dinsdag 13 Juli. Hilversum 1050 M. 12.00. Politicbor. 500.7.00. Vooravondconcert door het IL D. O.-orkest. o.l.v. Fr. Lupgcns. 7.oo. Politieker. 7.15—7.45. Lezing van Dr. V. C. de Munck, over: Over ons gebit. 7.45 en 10.00. Persber. 9.10^-10.30. R. K. Radio-Omroep. M. Tib- be. piano. Louise Wijngaarden, alt. Henri Tibbe, viool. Jan Wagemaker, collo. 1. Quartet op. 87 voor piano, viool, alt en cello, Dvorak. Allegro ron fuoco, Leno, Al legro moderato, grazioso, Allegro ma non troppo. Spreker: Eorw. Pater Tndcfon- sus, O.M.C., over: Dc veiligheid van het verkeer. Trio op. 77b voor viool, alt en cel lo, Rergor. Sostenuto, allegro agitati, Larghetto, Scherzo, Allegro con inoto. Daventry 1600 M. 11.20—1.20. Hot radio-kwartet en solis ten (sopraan, bariton, cello). 1.20—2.20. Orgelconcert door H. Drake. 3.35. Schoollezing: Elementary music. 4.20. Lezing: A play, fellow of Mary Queen of Scots. 4.35. Orkeslconccrt. 5.35. Kindernurtje. 6.20. Dansmuziek. 7.20. Tijdsein Big Ron, wecrher., nieuws. Franscho lezing. 7.45. Piano-nocturnes van Chopin. 8.00. Lezing: Tn the mountains and fo rests of Kashmir. 8.20. „Paljas", opera in 2 aclen van Leon cavallo. 9.50 Wecrher., nieuws, causerie. Inter national affrairs. 10.25 Harpeonccrt van Salzcdo. 10.5012.20 Dansmuziek van het Savoy- hotel „R a d i o-P aria" 1750 M. 12.50 Concert Loeien Paris (piano, vi ool, cello). 5.05 Solistenconcert. L. Radisse, cello. M. Camot, piano. S. Kaehemart. viool. 5.05 Concert. 3.50 Orkest concprt. K n i g sw ii s t e r h a n s e n, 1300 M. 8.50 Der Hcrr dor Erde. Radio-toonecl- spel (6c aid..) Daarna nicuwher. M ii n a to r, 410 M. 1.352.50 Concert. Orkest en Grclo Grauraann, zang. 4.05—4.35 Verhaaltjes vertellen. 5.10—5.50 Onbekende Schubert liederen. 5.50—0.20 Zither-concert. 0.35 Spaansche les. 7.208.00 Ttaliaanselie les. 8^0 Gedichten van Max Bmhna. 8.50 Der Herr der Erde. Radio-tooncel- (6e afd). 10.40 Nieuwber. Brussel 486 M. Antwerpen 205 M. 5.20 Orkest concert. 8.20 Conceit. Mme Djanel, zang. 10.20 Nieuwsber. Peetera, schipper do 23-jarige Li:ten- berg, kwam opdraaien voor de Leuvoha- Ven, met de bedoeling de Konir- haven in te gaan in de richting van de Willem brug. Van den anderen kant kwam de -toomboot Oud Beyerland", kapitein W. de Jong, dis raar Botterdam voer Deze meende nog voor de motorboot te kunnen omgaan. Bij gaf daartoe twee stooicn. Het schijnt ech ter, dal men eikaars signalen verkeerd be grepen heeft, want plotseling begon do motorboot achteruit te draaien. Dc „Oud Beyerland" trachtte nog voor langs te passeeron. Zij kon dit echter niet meer klaarspelen, waardoor de aanvaring onvermijdelijk werd. De motorboot .Jiulu" werd aan stuurboord-zijde vóór in den kop geraakt, kreeg onmiddellijk een groot gat onder de waterlijn, dat do schipper met zeilen trachtte te stoppen. De ..Johanna" van Van der Graaf's Bergings M.iabehap- l'ij, verleende assistentie, wist door pom pen het vaartuig drijvende te Konden ea het inlusschen naar de Maashaven te .slee- pen, vanwaar het naar do Binnenhaven kon worden gebracht De „Oud lir ri nnl" heeft geen ichade bekomen en kon haar reis vervolgen. ter. Zo voelde dat haar gezicht bleek was geworden en hoewel zo zich verachtte om dit duidelijk toeken van ontroering, kon zo liet toch niet verhinderen. „Ik kan do roden gemakkelijk geven," zei Philip, „maar ik had gehoopt dat inijri wensch je voldoende zou zijn." „Dat is niet voldoende!" zei .loyrè rus tig. „Tk heb hem behandeld als ccn vriend." „Je moogt hem niet langer als eon vriend behandelen en ook niet als ccn een kennis. Hij is geen gewenschlc vriend of kennis voor je. Hij is niets voor je; hij heeft een portret geschilderd. Dat het be gin en het einde. Hij is niet het soort van man dat ik wensch te kennen, of dat ik wensch dat mijn dochter kent." Do zwakke toorn was uitgeput; maar de kalme toon die volgde had even weinig succes. „Beste Joyce, je moet mij geloovcn op mijn woord!" zei hij. „Jo bent jong co hebt geen ervaring en jo moet mij ge hoorzamen en dien jongen man niet meer ontmoeten. Tk weet van iemand die het er goed kan weten dat hij ongewcnscht is als een riend of kennis, net spijt mo zelf,, want hij scheen heel onschuldig cri zelfs welopgevoed." Joyco stond op. Dc gewoonte van kin derlijke gehoorzaamheid maakte het haar moeilijk, maar haar hart was volledig in 0| 1 url. Zfl gtloofde ook pssi wat haar vader gezegd had. „Wilt U mo ook zeggen wie die iemand is, die het zeer goed weet?" vroeg ze. „Nee; je kunt me gelooven als ik zeg1 dat hij het weet." (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3