BK RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Broodwagen in dc sloot. Een wagen beladen mol brood van do fabriek „Do "Vlijt" alhier, geraakte Zaterdag in de Em- malaan van de Rijksstraatweg in een sloot Aan den inhoud werd natuurlijk heel wat door het water bedorven. Dat gebeurt ook niet iederen dag. Zondagavond kwam uil de Hoof (straat een auto aanrijden, bij de Aarbrug gokomen weigerde de motor, en pogingen door den bestuurder aangewend om de machine weer op gang tc krijgen mochten niet ba ten. Daarom werd de hulp van een stal houder ingeroepen en door middel van een paard werd het snelle vervoermiddel toen maar voortgetrokken en op stal gezet. Fiets in duigen. In de Van Manders- loostraat werd Zaterdagavond, door den bestuurder van een hiltonwagen een'rijwiel in elkaar gereden. Bijna in den Rijn gereden. Meer door geluk dan wijsheid is hier Zondagmiddag ten ernstig auto-ongeluk voorkomen. Langs den Westkanaalweg kwam in snelle vaart een auto aanrijden. De bestuurder onbe kend mot de ligging en den weg zag tot zijn schrik aan Gouwsluis plotseling op eenige meters afstand den Rijn voor hein liggen. Onmiddellijk remde hij met allo kracht, doch door de grooto vaart, schoot Let voertuig door tot aan den Rijnkant, waar het met kracht legen een slcenen mijlpaal stuitte en niet verder kon. De auto mobilist die uit zijn wagen was gespron gen was hevig verschrokken en keerde na reparatie van zijn machine onmiddellijk r.aar Amsterdam terug. Geboren: dochter van J. H. Wol- mcrslett geboren de Groot zoon van M. C. de Jong geboren van Veen zoon van K van der Lee geboren Breed veld zoon van J. W. Munsterman geboren Boer zoon van J. van Rijn geboren de Clcrcq dochter van A. P. Mijndcrs geboren Voor- sluijs dochter van M. van Berktim ge boren Bormnestein zoon van B. Ver heul geboren Verboom dochter van L. van Oostroom geboren de Best zoon van iY L. Samson geboren Colaze zoon van .1 P. Los geboren van Tol dochter van M. Oudshoorn geboren Bekker. ^verleden: A. F. Vreulink jm. 22 jr%toden ,T. van Rijswijk jf 9 jaar M. de Wit wed. van A. van der Wouden 87 jaar A. Th. Bonman jd. 77 jaar G Verhaar jd. 87 jaar A. Angenent wedn. van T. Spijker 63 jaar C. Wol- ters wedn. 65 jaar K. Bruné jm. 7 m. overleden te Leiden. Gehuwd: P. van Leeuwen jm 25 jaar er S. Smit jd. 24 jaar BOSKOOP. Bloemenhandel. De prijzen voor de afgesneden rozen waren in de afgeloopen week goed en kunnen we nog steeds con- slatccren dat voor Jladley de hoogste prijs wordt betaald. Ophelia 3000 ct., Golden Ophelia 3500 ct., Hadley f 0.95 1.30, Cl. Pernet f0.G41.10, Columbia 42 80ct., Butterfly 42G2 et., Bouche 5562 ct., Bosalnndia 4278 ct., Paul scarlet 60 80 ct., Poly&ntharozen 30—54 ct. Hier vol gen nog de prijzen van do diverse arti kelen, en kunnen we bemerken dat Cle matis Prins Hendrik duur betaald wordt. Dahlias gr. bl. f0.801.10, Gladiolen 23 ct., Lathyrus 620 ct., Campanula 311 ct., anjers 3070 ct., asparagus 10—26 ct., spireas 211 ct., Plox 422 ct., Clematis 'Prins Hendrik fl.351.94. Geboren: Renier, z. van J. Jannes en D. M. WestewaaL Pieter, z. van E. Hoogcrbrug en D. Bocre Jacobus, z. van D. Loef en A. Gelderhlom. Cornelia Gerardina, d. van 'A. J. P. Bijland cn G. H. do Bruin. Overleden: KL Groenendijk, eclit- genoote van A. J. v. d. Meer 29 j. Dina v. Kralingen, wed. van L. Erkelens 77 j. NIEUWKOOP. Gemeenteraad. Do Raad dezer Ge meente komt Donderdag 15 Juli a.s. in openbare vergadering bijeen. Onderwer pen ter behandeling: 1. Mededeel in gen. 2. Verzoek tot wederinvoering van do ker mis. B. en W. stellen voor hierop afwij zend te beschikken. 3. Verzoek van de vergunning- en verlofhouders in deze Ge meente om gedurende den zoogenaamden Zomertijd het sluitingsuur voor hun loka len een uur later te stellen, teneinde daar in den zonnetijd te volgen. B. en W. stel len voor hieraan tegemoet te komen, om dat een groot gedeelte van de bevolking den zonnetijd volgt. 4. Goedkeuring van de rekening over 1925 van hel Elcctrici- teitsbedrijf. 5. Voordracht aan den Com missaris der Koningin ter benoeming van 2 leden van liet College van Zetters we gens periodieke aftreding van de heerén P. Stdm en G. Bodegraven. G. Electrifica- tie van Achttienhoven en het Woerden echo Verlaat. 7. Hor-stemming over het Voorstel om de kinderaftrek voor de 'Rijksinlcomstcnbelasting to bepalen op f75.per kind. 8. Wijziging van de be groot ing voor 1926. 9. Reclame schoolgeld. Onbezoldigd rijksveldwachter. Van- vego den Minister van Justitie is aan C. Kwakkenbos alhier een aanstelling als on bezoldigd rijksveldwachter uitgereikt. WADDINXVEEN. Verdronken. Hot 2-jarig dochtertje van den beer B., is te water geraakt en verdronken. ZEVENHOVEN. Ontrouwe huurder. Een persoon uit Nieuwkoop kwam hij den smid C. van Edens Peterman om een rijwiel Ie huren. Edoch, de huurder bleef met zijn fiets zeer lang uit; hij bleek er Van door Ie zijn go- gaan. Door de ijverige nasporingen van de politie is hel geluk! den huurder op te snorren. Hij werd alhier achter slot en grendel gesloten. De melkprijs. -De melk is wederom met een cent de liter verhoogd en ge bracht op 13 cent de liter. Schoolkinderen. De leerlingen dor Bijzondere School der hoogste klassen aan den Hoef zullen een uitstapje maken naar Den Haag en Scheveningcu. STADSNEEBJWS Missio Car.onica. Do Missio Canonica, de Kerkelijke Zen ding d.i. do door het Kerkelijk Gezag verleende bevoegdheid om dc Kaleckismus te verklaren is na het afleggen van de vereisehte examens verleend aan: De Zcereerw. Zusters Adele, Agnes, Am- broise, Francisco, Gerarda, allen van de Congregatie van Tilburg; aan de Eerw. Zuster Irene, van „De Voorzienigheid"; aan mej. J. C. Bayer, mcj. W. M. Beenakker, mej. H. J. Doove, mej. E. A Th. J Fleerkamp, mej. M. J. Hermans mej. C. v. Kempen, mej. M. G. Lub, mej. W. P. Wijtenburg, allen onderwijzeres te Leiden; aan den heer P. H. Castenmillen, te Katwijk en aan den heer G. P. Paardc- koopcr, te Oegstgecst. Bij do plechtigheid, die plaats had in het Zuslergesticlit in do Pelikaanstraat, was de wcleerw. heer rector Kleintjes, to Oegstgecst, gevolmachtigd© van den Bis schop, terwijl getuigen waren de zeereerw. hoeren pasloors Th. M. Beukers cn A. Leusen. Prof. Keesom te Parijs. In dc vergadering van lie tuitvoerend comité van het „Institut international du froid" te Parijs herdacht dc voorzitter, M.' Ie Bon, wijlen, prof. Kamerlingh Onnes en heette diens opvolger als gedelegeerde van dc Nedcrlandschc en Ned.-Indische regee ring in de conference générale en het uit voerend comité prof. Keesom van harte welkom. In de plaats van prof. Kamer lingh Onnes werd prof. Keesom tot vice- president van het Instiuut benoemd. Eindexamen H.B.S. Voor het eindexamen der Gemeentelijke H.B.S. zijn geslaagdF. Abels, G. J. ,M- Blietz, H. van den Boom, Anna Ensink, Constance Goedbloed, M. van Ham, K. van der Heijden, N. van den Brandhof, S. H. Joustra, W. F. van den Kaaden, W. F. Krijneu, D. Noteboom, W. B. A. Per- quin, O. A. A. Kesselring, N. v. d. Laan, Nelly J. Noleboom, J. F. H. du Pon, F. L. Postel, Alida Sanders, J. W. G. Ver- hage en G. P. Tuk. Afgewezen 6 Candida- ten. De vacantie der schoolkinderen Het R.-K. Huisvestingscomité brengt nogmaals onder de aandacht van de ouders, dat er gedurende de vacantie ge legenheid beslaat de kinderen heen te zenden naar de R.-K. Vacanliekolonie te Eersel. De kosten bedragen f 1.10 per dag en per kind. Zij kunnen voor 4 of 6 weken weg. Ver trek begin Augustus. Bij bet begin van het nieuwe schooljaar kunnen de kinderen dus weer terug zijn. Men gelieve dus zoo spoedig mogelijk op te geven aan den heer G. v. Deene, Breostr. 12, telef. 123. De Jan Steen-Tentoonstelling. Het aantal bezoekers van de Jan Steen tentoonstelling in de Lakenhal is gister gestegen tot 10.000 Aan den 10.000sten bezoeker, den heer B. Leeuwin, uit Den Haag, is het boek van prof. Martin ten geschenke gegeven. De Ned. Roomsche Reisvereentging. De Leidscho afdecling van bovenge noemde verecniging heeft gisteren in sa menwerking met de afdeeling 's Hage een boottocht naar Gouda gehouden. Over do mooie Hollandsche meren, die met hun keur van booten en zeilen een eigenaardig schoon ten toon spreidden, werd langs Alphen naar Boskoop geva- rtn, waar de tocht werd onderbroken. Een half uur later werd doorgestoomd naar Gouda, dat onder deskundigo leiding werd bezichtigd. Terug ging de tocht door de Gouwe, langs Boskoop naar Alphen om verder door den Rijn den terugweg te vin den. Een jazz-band zorgde voor de ge- wenschte stemming tijdens dezen genotvol len tocht. De Groninger Vereeniging. Dc gezellige dagen der G renin eer Ver eeniging zijn Zaterdag op bijzonder aan gename wijze beëindigd. Des middags werd er een boottocht ge houden over do Brasemer- en Kagerplas- sen, aangeboden aan het hoofdbestuur door de afdeeling Leiden. Dank zij het goede weer, alleen was er wat veel wind, slaagde deze tocht uitstekend en daarvoor werd de afdeeling Leiden, toen do boot weer onder den rook van Leiden gekomen was, hartelijk dank gezegd. Tot slot werd in de feestelijk versierde zaal van Zomerzorg een avondfeest ge houden, waar de opgeruimde, gezellige toon den geheelen avond domineerde. Werkelijk, hieruit bleek, hoe hecht de band onder de leden der Groninger Ver eeniging is. Door het „Groene Zoodje" is tijdens het :eheelo feest hard gewerkt en daarvoor komt het muziekgezelschap zeker een woord van lof toe. Zulks komt ook toe aan den heer Kool haas, die met zijn koortje eenige aardige en goed uitgevoerde liederen ten gehoore bracht. Ook den heer Batenburg, den directeur van Zomerzorg, werd een warm woord van hulde gebracht voor de wijze, waarop hij alles in het werk gesteld heeft, om het den Groningers naar den zin te maken. Uitbreiding zaak. De firma v. d. Does, bekend door haar groot filiaal, dat hier ter stede is geves tigd, iieeft haar magazijnen in Don Haag door verbouwing en moderniseering een grootschheid van aanzien gegeven, die INGEZONDEN SflEBEDEELINS Vaca ntae Ter verzachting en genezing van stut geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct. pynoL haar zaken nog meer bekendheid zal schenken. Zoo spoedig de firma de beschikking kon krijgen over eenige aan haar zaak grenzende perceelen, heeft zij daarop aan stonds beslag weten te leggen en door ver bouwing haar zaken een Amcrikaansch karakter gegeven. Met filialen in Leiden en Utrecht heeft de firma haar groote zaken gevestigd in Den Haag, welke zaak nu een groole com binatie is van verkoopzalen voor de ver schillende afdcclingon. Toon- cn hoorzalen voor gramofoou-, radio- cn pianomuziek, welke zalen gezel lig zijn ingericht met fauteuils, rieten di vans enz. en het den bezoeker zoo aange naam mogelijk maken. Om een indruk to kunnen geven van de uitgebreidheid cn den omvang geven we een korte beschrijving van de inrich ting der gebouwen. Binnendkomend L. Houtstraat 9, komt men terstond in do Vleugel-afdeeling waai de bekende merken als Grotrian Steinweg-, Feurich-, Adam, alsook Ducanola-vleugols zijn opgesteld. Doorloopend komt men in de Expeditie, alwaar de instrumenten worden uilgepakt. nagezien en opgesteld. Achtereenvolgens heeft men dan do Rol- len-verliuur-afdeeling, waar een 20 dui zend-tal vcrhuurrollen liggen geborgen, en de Nolonrollen-vcrkoop-afcleeling, waar een 10.000 rollen voor den verkoop gereed liggen; de Radio-af deeling, met do nieuw ste apparaten in alle mogelijke prijzen en de Gramofoon-afdeeling. Op de eerste étage bevinden zich de uitgebreide Piano-, Vleugel-, Ducanola- sorteering, eleclrisch voor huisgebruik in de bekende Adam-, Philipps-, Grotrian Steinweg-, Feurich-fabrikaten, en op do tweede étage, de meer eenvou dige instrumenten, als Adler-, Arnold- piano's, vanwaar de toegang is tot (le a!e- liers, die geheel aan de moderne hygiëne beantwoorden, ruim, van licht en lucht voorzien zijn en waar, indien noodig, gen 50-tal instrumenten tegelijk nagezien en gerepareerd 'kunnen worden. De firma bestaat sinds 1840, levert over het geheele land cn heeft daartoe een be kwame staf van personeel; alleen in Den Haag werken dagelijks 60 man voor den verkoop, onderhoud, transport, reparaties en stemmen. Slachtoffer van de zee. Een 15-jarige jongen te Katwijk verdronken. De eerste werkelijk zomersche Zondag heeft gisteren te Katwijk aan Zcc een slachtoffer gevraagd. Een zestal kameraadjes uit Leiden was naar het. Katwijksche strand gegaan cm een gezelligen middag door te brengen. Een hunner, do 15-jarige W. Z. uit de Lan- gestraat, wilde gaan zwemmen. Zijn kame raden waarschuwden hem. wijl hij de zwemkunst niet meester was, doch dc jon gen sloeg daar, zooals het meer in zulke gevallen gaat, geen aebt op. Een der ove rige kameraden ging met de jongen mee naar het Stille Strand en tegenover het Zeehospitium ging hij te water. Het was daar ter plaatse verro van stil, doch op een gegeven oogenblik bemerkte het ach tergebleven kameraadje, dat Z. in zee was verdwenen. Het gerucht, dat de jongen was verdron ken, verspreidde zich als een loopend vuurtje over het strand en drommen van menschen schaarden zich rond de plek des onheils. De jongen is zeer waarschijnlijk door de wegtrekkende zee meegesleurd cn in een kuil terecht geraakt. Te half acht. onge veer twee uur na het droevig ongeluk, toon het eb geworden was. werd het lijk van den jongen, tot r.an de barst in het zand bedolven, gevonden. De jongen was de eenige zoon zijner ouders. Geen wonder, dat het noodlottig ongeluk gisteravond gedurende langen tiid veel mmschen in de Langes'raat op de been hield. Goed afgeloopen. Zaterdagnamiddag tc halfacht is ten huizo van zekeren F. aan de Oude Vost eenzelfde onceluk met goede afloop voor gevallen, nis enkele dagen geleden aan den Hooge Morschweg. Het 4-jarig doch tertje Liza wist on de bovenverdieping van de woning een haakje van een raam los te maken, waardoor dit opensloeg cn het kind naar beneden tuimelde. Het kwam terecht op een 5 M. lager gelegen afdak, waar het meisje door een buurman werd opgemerkt. Dc dokter van de Eerste Hulpdienst was spoedig ter plaatse, doch kon geen noemenswaardig letsel cousta- teeren, weshalve hij den raad gaf den huisdokter te raadplegen. De Commissaris van Politie alhier, de heer P. Stapel, zal op 1 Sept. zijn 25-jarig ambtsjubileum als Commissaris van Poli tie herdenken. Dc heer Stapel was als zoodanig werkzaam to Hellevoetsluis en Hoorn en sinds 1 Juli 1917 hier ter stede Bij besluit van Z.E. den Min. van Jus titie d.d. 3 Juli 1926 is benoemd tot Rijks klerk 2e klas, ten parkette van het Kan- Righart van Gelder thans tijdelijk hulp- tongereeht te Leiden de heer L. A. W. schrijver te voormelden parkette, sedert 1 April 1920. Voor het examen Engelsche handelscor respondentie, afgenomen door de Vereeni ging van Leeraren, is geslaagd mej. L. A. P. Eskens, alhier. Zaterdagmiddag is zekere P. P. op de Haarlemmerstraat mishandeld door G. en A. de Ja R., vader en zoon. Door eerstge noemde werd P. met een nijptang ernstig aan het hoofd verwond. Zondagmorgen 6 uur is zekere H. D. door dc politic op liceterdaad betrapt bij het stelen van een paar potten met"' bloe men van een schuit aan de Heerengracht. J. M. H. heeft bij de politie aangifte ge daan, dat ten zijnen nadeele uit zijn wo ning aan dc Koddestceg twee konijnen zijn ontvreemd. Bij do wedstrijden gisteren op het L. F. C.-terrein nan den Haagweg gehouden, is de gla zuurder P. S., lid van do Sport ver eeniging Gouda, den rechter elleboog uit do kom gevallen, terwijl er tevens een beentje brak. Door den E. H. D. is hij in het Aca-d. Ziekenhuis verbonden en daar na met zijn clubleden huiswaarts gereisd. Uit den gang van „Zomerlust" is ten na deele van den kelner A. een rijwiel ont vreemd. Hedennacht omstreeks half één is dc 22-jarige les werkman C. J. K. bij liet uit wijken voor de tram op de Haarlemmer straat over den trottoirband gestruikeld, tengev< !gc waarvan hij een paar ribben heeft gebroken. Hij werd naar het Aead. Ziekenhuis overgebracht. De groenten handelaar H. C. F. de- G. kreeg dezer dagen een plinter in een zij ner vingers waardoor bloedvergiftiging ontstond. In het Acad. Ziekenhuis is dc ;:e vinger moeten worden afgezet. llrlSiTHs GEMEENTELIJKE AANKOHDIsiiie Hinderwet. B. en W. van Leiden brongen Ier al gemeene kennis, dat door hen vorgii„uj' is verleend aan: a. J. C. van der Wiel on rechtverkrijgenden, lot het oprichten va a een onderprondscho bewaarplaats v.-.or 4000 Liter benzine in het perceel Haar lemmerweg No. 7, met aftapinrichtiup den Haarlemmerweg vóór dat percdl b. P. P. de Bruin Pz.. en rechlverkrii/enl den tot het oprichten van een bewaar plaats voor 3000 Liter petroleum f. i,j perceel Lage Rijndijk No. 140. Katholieke fëgeiuËa LEIDEN. Dcruterdag. B. K. Tiansportarb. :d Bondsêebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag ]o Juli tot en met 18 Juli waargenomen door de apotheek van den lieer G. B. Duijs- tc-r, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. DE NIEUWE COMMISSIE. Wij lezen in De Rotterdammer (A.-R.): Een gelukkige greep deed do Regee ring met de samenstelling der nieuwe Pacificatie-Commissie, welke zal hebben na te gaan in welk opzicht de Lager On derwijswet 1920 wijziging behoeft met het oog op de veranderde tijdsomstandighe den. Over liet program der Commissie is elke discussie overbodig. Zij zal hebben te onderzoeken in hoeverre er bezuinigd kan wórd<m, zonder dal de gelijkstelling in ge- J vaar wordt gebracht of de vitale belan gen van Jict onderwijs worden geschaad. Dit is al zoo vaak herhaald, dat het in de hoofden der Commissie-leden ingelia- merd moet zijn. Het kwam dus slechts op de samenstel ling der Commissie aan. En daarbij heeft de Regeering, blijkens het benoemingsbesluit, zich ecnig en al leen Ja ten leiden door de vraag hoe ver krijg ik het beste resultaat! Het moet voor Mr. Rutgers een geoor loofde voldoening zijn en het verheugt ons in hooge male, dat hem het voorzit terschap dezer belangrijke commissie werd opgedragen. Hij Avas de man, die vóór anderen met krachtige argumenten op 't onderzoek, aan drong; terwijl vriend en tegenstander er kent, dat hij als zeer weinigen, de slof be- heerseht. Dat dr. de Visser, hoe voortreffelijk on derwijsman bij rnoge zijn, buiten do Com- misse moest blijven, spreekt vanzelf. Hij is de vader der wet van 1920; zou derhal ve in de Commissie niet op zijn plaats, zijn, maar kan er buiten staande la ter zijn gewaardeerde adviezen geven. Bo vendien zal de lieer Tilanus (secretaris van den Ondenvijsraad) zijn gedachten uit nemend kunnen vertolken. De practische scbool-deskundigen zijn door Mr. Terpstra, Mr. de Jong en wet houder Polak waardig vertegenwoordigd; terwijl het deskundig-financieele element in Mr. Jonker kenner der gemeenlefi- nanciën een degelijk pleitbezorger vindt. De secretarissen zijn airfbtenarc-n met veel practische ervaring bij de uitvoering der beslaande wet. Ten slotte mag bij deze voorloopige kor te beschouwing met dankbaarheid het feit gereleveerd worden, dat deze Commissie zich reeds a priori stelt op de basis der financieels gelijkstelling tusschen open baar cn bijzonder onderwijs. Op den vooitrcffelijken arbeid der vo rige Commissie werd een leelijke vlek ge worpen door het feit, dat een der leden een staatsman van liberalen huize zich tot liet bittere einde toe tegen de pacifica tie verzette. Zij: opvolgster in deze Commissie, mej. Westerman, zou het met do gelijkstel ling ook nog Avel eens op een accoordje willen gooien, maar mocht ze hiertoe in de Commissie al eenige neiging vertoonen, dan wordt zoowel van links als van rechts voldoende tegenwicht geboden. Indien ons oordeel over het resultaat even gunstig kan zijn als over de samen stelling der Commissie, dan zullen we dub bel en dwars tevreden zijn. VG0R- EN NAHEELEN VAN HET GIETEN. Eenige nuttige wenken. Gieten is een noodzakelijk kwaad, heb ben Ave reeds meermalen gezegd, en ieder die ook maar eenige motie heet van het opkAveeken van bloemen en planten zal het roerend, met ons eens zijn. In do natuur toch zou het er slecht uit zien als dat niet het geval was. Ook bij die cultures, die alleen in bet groot Avor- den uitgeoefend, zooals b.\'. in den land en tuinbouw, zau het een kwade boel zijn als het gieten niet te ontloopen was. Al leen in de bloemisterij en dan nog maar in de zeer intensieve of fijne bloemisterij, hoofdzakelijk de potkweekerii, lean men het gieten niet ontloopen omdat dat mi eenmaal niets natuurlijks heeft. Wc moeten dan ook opmerken, dat or ever het algemeen veel te veel gegoten of gespoten wordt. Het gaat natuurlijk niet op. liet eielen te vergelijken bij een regenbui, ook niet, al zou men met dezelfde soort Avater kun nen gieten en met Avater van dezelfde temperatuur. Het groote verschil tirschea gieten en tin. hen een regenbui ligt hoofd zakelijk hierin, dat avc hij het gieten hoe genaamd geen rekening houden en kunnen houden met de temperatuur van do lucht en de vochtigheidstoestand van de at mosfeer. Het spreekt vanzelf, dat de temperatuur hij een regenbui en ook de vochtigheids toestand van de lucht heel anders, chv.z. meestal veel liooger is dan wanneer er geen regen op fil is. Men zou dus het beste kunnen gieten, als er een hui aan de lucht is, Avat niemand in zijn (of haar) hoofd zal halen Het volgende nadeel is, dat men ook niet wee!, welk weer men den volgenden dag na liet gieten zal hchben. Avnnt ook dat is van liet grootste belang. Na oca regenbui heeft men meestal eenige don kere dagen, waardoor het regenwater hel beste tot zijn recht kan komen. Is dat niet het geval, en heeft men direct na een hui weer felle zon, dan doet ook een regenbui zelfs meer kwaad clan goed, want meestal regent de grond dan zoo vast. dat de adc-mhaling der plantenwortels er door belemmerd wordt cn dat ook het regon- Avater onmiddellijk naar de laagste, pun ten van den akker loopt zonder in den] grond door le dringen. Dit is ook een van dc nadeclen van hel gieten, dat er te veel water in een korten tijd op dc-n grop.d gebracht wordt, Avaar- door ook de grGnd zeer vast gegoten wordt. Als de beste lijd van gieten kan men in het hartje Aan den zomer de avond aan merken. In de eerste plaats heeft dan het water den geheelen nacht de tijd lot den ondergrond door te dringen, anders doet het natuurlijk geen'dienst, en in de twee de plaats heeft men geen last van Lot z.?. verbranden der bladeren, daar anders de waterdroppels op de bladeren als lenzen werken en verbrande plekken er op ver oorzaken, Avat soms nadeelig en altijd loe- lijk is. Het is altijd goed, zoo Aveinig mogelijk water ineejis op het land te brengen en het gieten eenige malen achtereen te her-; halen met tusschenpoozen van b.v. een; kAvarlier, dan heeft het water gelegenheid naar den ondergrond weg te zakken en men giet de oppervlakte niet vast, a.at in verband met het bovengenoemde nadee lig is. Voer dat doel is hel ook goed gebruik Ie n aken van een gieter, die niet te spoedig leeg is m.a.Av. een gieter met fijne openin gen: men moet zooveel mogelijk een malsch regentje trachten na te bootsen en geen stortbui of een plasregen. lederen dag gieten is in geen geval noodzakelij maar als men giet, moet men hel go-1 doen. Het groole nadeel Aan weinig gieten is, dat in den loop van den nacht de wor tels door het vochtige bovenlaagje word*11 aangetrokken en het opzobken; ze groeien dus naar boven, in plaats van naar oud1'1'- Den volgenden ochtend komt de zou. die de jonge haarworteltjcs (loet verbranden. Dit zal weJilcht Aval ongelooflijk klinken,' maar het is een feit, dat de Avortelhaavtie®. die met de voedsel en vochlopnaine ho'ad zijn in een nar lit gevormd Avorden. Als vernietigd worden is do oorzaak, dal d° planten slap gaan hangen, wat Aveer een voorbode is van het verbranden. Ook potten moet men goed door en door vochtig maken en niet iederen dag gieten. In den groententuin behoeft mea hoege naamd niet te gieten en als men het doeti moet men er een massa water opbrengen-. Het beste is dan wel, geulen tusschcD bedden of regels te maken, waarin nien het water laat stroomen. Heeft men dan genoeg water Lij gebracht, dan man» men de geul Avec-r dicht. Doordat nu he vochtige laagje met droge aarde toegeuw is heeft er geen extra verdamping pltia -c- Bij liet gebruik van een tuinslang mo* men. vooral een goede spoeier er op 'ie i ben. wijl men anders weer teveel lmt stor-, regenidee krijgt, waarlegen niet -v geAvaarscliuAvd kan worden; men moet ,t ook niet lang op hetzelfde plekje hum staan maar eerst het water gelegeni geven weg te zakken en dan later eenige malen sproeien. Wat do gebruikte watersoort daar is genoeg over te zoggen, maar is niet veel aan to doen, aangezien men

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2