Je Leidsche Courant" Vierde Blad. mr de omgeving #E TUSSGHENPERSOON Zaterdag 10 Juli 1926 3o. de finale regeling: van de F ranse lie verplichtingen aan het buitenland. 4o. aanpassing van bet algemeen be- drijfsleven aan de nieuwe monetaire .si tuatie. 5o. een reserve in goud en in buiten- landsche valuta's, voldoende om met het handelspapier de bankbiljettencirculatie te garandeeren. Deze voorwaarden worden afzonderlijk in het rapport besproken. Als de middelen om dat alles te bereiken noemt het rapport: meer belastingen, meer buitenlandsche leeningen, ratificatie van de overeenkomst van Washington en bo vendien het voorloopig prijsgeven door het parlementvan zijn initiatief recht tot het doen van voorstellen voor uitgaven. Voor de Franschen komt dit alles dus neer op: belasting betalen en zwijgen. Nadat dit rapport z'n woordje gezegd had, kwam Caillaux Dinsdag j.l. dat alles nog een beetje aandikken. De minister noemde den toestand som ber en tragisch. De schatkist is bijna aan het eind van baar middelen, daar de bij de wet vastgestelde grens van bet krediet bij do Fransche Bank op een half milliard na is bereikt. En zelfs deze uiterste marge zou verdwenen zijn, als men het Morgan- krediet niet achter de band had gehad. Het is duidelijk dat de berooide schat kist de verplichliugen jegens het buiten land niet kan nakomen als de franc verder daalt Buitenlandsche kredieten ziin daar om dringend noodig en die zijn slechts te krijgen als Frankrijk zijn schulden regelt. In dat verband gewaagde de minister van eenigo verbeteringen die wellicht in de overeenkomst van Washington te brengen waren. Om verdere inflatie, welker verderfelijke gevolgen de minister de Kamer met na druk voorhield, te voorkomen is stabili seering onvermijdelijk. Er ontstond eenige onrust in de Kamer toen Caillaux betoog de dat de parlementaire machine niet snel genoeg werkt om de daarvoor vercisciite maatregelen in toepassing te breugen. De. regeering heeft er bizondere bevoegdheden voor noodig en daarom zal zij het parle ment volmacht vragen de finaucieele rege ling hij noemde behalve de stabilisatie ook de herziening der belastingen en iiet aanbrengen van bezuinigingen in liet staatsbestuur bij decreet in te voeren. Nit is het maar afwachten of de Kamer aan de regeering een motie van vertrou- wen wil schenken. Terwijl wij dit schrij ven is het debat nog steeds aan den gang, doch het ziet er wel naar uit. dat de Ka mer haar vertrouwen in de regeoring- Briand-Caillaux zal uitspreken,'zij het clan ook zonder cenig enthousiasme. De mijnkwestle. „Dat ateenko- lenconflict in Engeland.... ja, hoe staat het daar nu eigenlijk mee?" Op deze manier wordt je als buitcn- landsch expert wel eens aan je vestje ge lrokken door menscben, die geen tijd heb ben om al die poespas in de krant uit le zoeken. Ja, hoe staat het erinee wij gaan weer langzaam vooruit. De mijneige naars beschouwen nog steeds de vermeer dering van het aantal werkuren als \ot- slrekto voorwaarde tot vredesluiten. Zij vertrouwen, dat talrijke mijnwerkers, nu de 8-urenwef is aangenomen en Donder dag do koninklijke bekrachtiging heeft ge kregen, weer naar den arbeid zullen terug- keeren, vooral ook omdat het allergrootst deel van hen, voorloopig althans, het be- staaude loon zal blijven ontvangen. De lei ders der mijnwerkers houden vol. dat tie arbeiders nooit in de mijnen zullen terug- keeren op verminderde lóonen of langoren arbeidsdag, ofschoon uit uitlatingen van den voorzitter der mijnwerkersfederatie, Herbert Smith, blijkt, dat verminderde loonen eerder in overweging zouden wor den genomen, dan langere werktijden. „Wij zijn volstrekte tegenstanders van districtsovercenkomsten en willen slechts een nationale loonregeling," zeide hij. Hun berekening, gebaseerd op rapporten van plaatselijke beambten is, dat zij liet i:i elk geval tot het midden van September kun nen volhouden. Op het-oogenblik is de secretaris der mijnwerkers Cook le Berlijn om met de Russen over nieuwe geldzendingen te con- fereoren. Nu wacht men maar af wat do mijnwer kers zullen doen.'Gaat een deel" aan don arbeid, dan verloopt de staking. Het resul taat van ruim 2 maanden staken is dan: hetzelfde loon, en 1 uur langer werken. Ondertussclien ia er een langzame ver lamming in vele takken van nijverheid te constateeren. De verliezen kunnen niet ge schat worden. Zij bedragen millioenen per week. Vele fabrieken zijn gesloten of wer ken een geringer aantal uren. En als cle kolenvoorraden opraken, zullen nog meer bedrijven worden gesloten. De werkloosheid neemt toe. Reeds zijn thans 1.600.000 personen werkloos, behalve de 1.100.000 mijnwerkers. De kolenimport uit het buitenland neemt toe en is voldoen de om de vitale diensten te handhaven. De vorstenschadcloosstcl- ling. Ten slotte nog iets over het dra ma, dat zich verleden week in den Duit- schen Rijksdag heeft afgespeeld en dat ge ëindigd is in een klucht. Het ging om de schadeloosstelling aan de voormalige Duitsche vorsteu voor de onteigening van hun goederen. De volks stemming had geen resultaat opgeleverd en nu kwam de regeering met een compromis voorstel Dat zou er nu doormocten of an ders. Ja, wat anders? Outbiudi»" van den Rijksdag, nieuwe verkiezingen of af treden van de rijksregeering! Doch de rijkspresident von Hindenburg schreef een brief, waarin hij te kenuen gaf. dat hij in de gegeven omstandigheden geen oplos sing van de kwestie der schadeloosstelling verwachtte van een rijksdagoiitbiiidiiig of regeeringscrisis. Met dien brief iu den zak verklaarde toen de regeering in den Rijks dag vóór de stemming, dat zü haar ont werp terugnam en een ander zou uitwer ken. Wel teekenend was, dat daaop met overweldigende meerderheid, de blokkade- wet werd verlengd tot 31 Dec., zoodat ge durende den lijd, waarin men moet trach ten het of met rechts of met links eens le worden over een regeling, tenminste nok alle processen met de vorsten blijven rus ten. Dit is dus het slot van al die (Irukte, gedurende een half jaar, merkt het ..Hbld." op. De Rijksdag gaat eenvoudig tol No vember, zegge November, met vacantie en iaat aan de rcgeoring-Marx over legen dien lijd een oplossing te vinden, onder het motto: wie dan leeft, uic dan zorgt! BJ1T OE PEg?S KINDERZORG. Over „Kinderzorg" een •belangrijk deel ook van hel mooie Room.sche chari tatieve werk schrijft Mr. Kropman in De Nieuwe Eeuw: Iu de nainiddagbijeenkomst van de Zo mervergadering der bekende Heldring- gestichten heeft ilc secretaris van den Armenraad te Utrecht, dr. J. II. Adriani een onderwerp ingeleid, dat ook iu ka tholieke kringen o.a. wel aandacht ver dient; er is aan de kinderzorg een ern stige schaduwzijde, n.l. deze. dat daar door het herstel van het verbroken ge zinsverband wordt tegengehouden. Vol gens den heer Adriani leert dc gesclii'de- rus, dat do christelijke charitas. optreden de en verderfbiengende machten le bestrij den, zelf weer menigmaal nieuwe verdori- brengende machten ontketend heeft. Het spreekt vanzelf, dat dit niet geweien mag worden aan de christelijke charitas '.elf, doch wel aan de onvoldoende uitwerking, het onvoldoende voeling houden met zich wijzigende omstandigheden. Het tol zich nomen, het opvoeden en voor het maat schappelijk loven vaardig* maken van kiiT- deren, wieij ouders uit dc ouderlijke macht b.v. ontzet zijn, is een liefdewerk bij uitstek, dat ons aller bewondering en dank verdient, dat niet genoeg geprezen kan worden, maar. dat met zóó groole liefde wordt verricht, dat de vraag naar het recht der ouders te dikwijls niet meer gestéld wordt. De heer Adriani achtte !i<*t een fout van de christelijke charitas, dat de christenheid in haar beschouwing van jGod er veelal niet in slaagt, de tegen stelling tusschen barmhartigheid en recht te'overwinnen. Daardoor zegt hij (wij vol gen hier het verslag dat werd opgenomen in liet Tijdschrift voor Armwezen. Maat schappelijke Hulp- en Kinderbescher ming) wordt ook de christelijke charitas onevenwichtig. Do barmhartigheid ver kiezend boven liet recht, geraakt zij up een dwaalweg, zij is geneigd voorzienig heid te spelen en God na le doen in plaats van Hem na to volgen. Het is niet geheel duidelijk, wat de spreker hiermee bedoeld, al vermoeden wij het wel.Wij vermoe den echter ook, dat de heer Adriani een andere hetekeenis hecht aan de termen christelijke charitas, barmhartigheid en recht dan wij en dan is 't moeilijk dispu- leeren. Laten we ecliter deze kanten van zijn betoog ter zijdo en letten we alleen op de kern: de uitbreiding onzer kinderzorg moet afhankelijk worden gesteld van de vraag in hoeverre wij niet onze kunstma tige instellingen het kind kunnen terugge ven wat wij het door ons ingrijpen ont nemen; wanneer wij, vooral ook door een doeltreffende armenzorg er in slagen, de.... gezinsbanden te versterken en het verantwoordelijkheidsgevoel in plaats van liet Ie verzwakken, aan te kwepken, zul len wij ons mot te meer vertrouwen mo gen geven aan deze taak. wanneer de ver antwoordelijkheid voor de opvoeding van kinderen in onze handen wordt gelegd. Ligt in deze woorden niet een zeer juiste gedachte? Naar onze mooning: Ja. Door deze kinderzorg, die voortreffelijk is en die ook bezield wordt door oen croolsclic idee, maken wij onwillekeurig den afstond tus-chen ouders en kind grootcr. Het is volkomen waar, in zeer vele gevallen is er geen waarde meer te hechten aan den Land tusschen ouders en kinderen en waar In tal van gevallen herstel van dien band de moreele ondergang van het kind zou beteekenen, moet hier wat 't zwaarst is het zwaarst wegen. En toch is het vorkoord iiier een bepaald systeem te volgen en niet le letten op de bijzondere gevallen en op bijzondere toestanden. .Merkwaardig is wat cle heer Adriani meedeelde: in een bepaald geval worden tal von onwettige samenle vingen die kunstmatig in slund waren ge houden, gewettigd, toen do vaders aange sproken werden om voor luiu kinderen to zorgen. Dit heeft zich nu voorgedaan in het buitenland, doch daaraan ontleene men geen argument om het verschijnsel in ons land ondonkhuftr te achten. Trouwens, liet komt ten onzent toch ook in anderen vorm voor Tengevolge van de zich uitbreidende overheids-armoii7.org is in de kringen der minvermogenden de gedachte ontstaan, dat de zorg vau ouden van dagen ten laste i- der instellingen van weldadigheid. Men vindt dit zóó natuurlijk, dat men vaak zich er over verwondert, als men wordt aangesproken krachtens d bepalingen van het Burgerlijk Welhoek of de Armenwet. Door oen gemoedelijk onderhoud wordt het gewekte misverstand dan dikwijls wegge werkt en hoe vaak herleeft niet met de zij liet dun ook gedeeltelijke bekostiging van liet onderhoud tevens de belangstelling van de kinderen voor de bejaarde ouders. Gr bestaat hier dikwijls een eigenaardige wisselwerking, die door de omvangrijke overheids-armenzorg wordt belemmerd. Hetzelfde nu geschiedt door de kinderzorg, uit dc edelste motieven ontstaan. IV kinderen wórdentoevertrouwd aan een of andere instelling van weldadigheid: deze spaart geen moeiten of kosten, ziet niet op tegen do groot-te moeilijkheden ••n teleurstellingen om van de kinderen iets terecht te brengen. maar do baud met de ouder. liet gezinsverband ver hipt. Toegegeven: in negentig van clo honderd gevallen is dat ook maar goed; maar er blijven'dan toch tien gevallen over, dat het gezinsverband hersteld had kunnen worden /.onder bezwaren van ino- roolan aa.nl voor liet kind.- Volkomen juist beeft mr. do Graaf bij (le discussie over uit.onderwerp zich dan ook verklaard logen de wijze, waarop vaak het vraag stuk der adoptalie aan do orde wordt ge steld, waarbij men neigt tot het streven om don band tasschen Ouders en kinderen fii.au! af te snijden. Ook do ervaren kin derrechter van Rotterdam, mr. H. de Bie erkende liet euvel, dal door dr. Adriani werd besproken, en wees er b.v. op, dal er zoo vaak ten onrechte verzei gedaan wordt tegen herstel in do ouderlijke macht. Ifot werk van pleegouders, hoe voortreffelijk ook. is nooit gelijk te 8t< Hen niet dat der ouders, indien deze weer voor hun kinde ren kunnen zorgen. Terwijl ten .slotte mr. Frida Katz \an meening was. dat de christelijke charitas niet voldoende zorg wijdt aan gezinnen, waarvan de kinderen out trokken zijn aan de ouderlijke macht. Het is inderdaad een'teer vraagstuk, dat met de uiterste zorg on met grooto welwil lendheid tegenover auderer meening dient te worden behandeld. Het komt ton slot to neer op do vraag: zijn wij er mee af, al b-en voor de kinderen te zorgen. Moet niet tevens worden onder het oog gezien de mogelijkheid om het contract tusschou ouders en kinderen te herstellen? Dc chris telijke charitas is. wij zouden haast zog gen: uiteraard, doelmatig. Een blinde charitas is geen christelijke charitas. Her haaldelijk hoeft de Kerk in verschillende instanties tegen de ondoelmatigheid in do liefdadigheid gewaarschuwd. Dit geldt on getwijfeld ook. waar liet do kinderzorg be treft. Niet de christelijke charitas als zoodanig mag daarom worden aansprake lijk gesteld, maar wol mag do door dr. Adriani besproken quuestie onder-de aan dacht gebracht worden van de, gelukkig, (luizendon. die zich aan de uructisciio liefdadigheid wijden. DE HEER IN DEN PELS. De schrijver vau „l-'ransch leven" iu D\icuwe Till». C.rt knoopt aan do laatstgehouden week der (Fransche) ka tholieke schrijvers de volgende herinne ring vast: ..Het is eigenaardig, dat van allo figu ren, die er op den voorgrond troden liet meest in onze herinnering voortleeft, do bijzonder plechtige verschijning van een „directeur", die de vergaderingen bij woonde sommige althans gestoken in oen dure pels, die bij" zorgvuldig aan hield evenals twee prachtige gevoerde handschoenen vau bruin glacé met bont omzoomd. De uitdrukking van z'n gezicht was zelfbewust, maar zijn gouden neusknijper was niet bij machte het on-intéllcctueele iu iets intelligents om te tooveren. Dat hij er goed bijzM, dnL was terstond te zien; dat hij zich er verbeven waande boven do maar eenvoudig gekleede schrijvers, waaronder echter de meest sympathieke en« denkende gezichten, dat kon men wel ruiken aan de odeur die van z'n zakdoek opging als li ij hem over d<> met beschei den haartjes voorzienen kalenden schedel wreef. Dit geschiedde wanneer hij zijn gewichtig kuopniau--woord te tierde bracht Hij u'iak dan alsof tij er alles van aria! en iedereen blij mocht zijn, dat hij «zoo goed was zijn wijsheid tcjaten wegvloeien Hij meende het zoo kwaad niet, niuar toch was het duidelijk dal meu hein eigenlijk praten liet. Dut kwam omdat waar de schrijvers hoofdzakelijk uitwaren op liet vinden van middelen om de katholieke ge dachte te bevorderen, bij liet standpunt innam van liet sparen vau do kool en du geit, welk beginsel in Frankrijk zeker ver oorzaakt, dat er zoovele bladen zijn, waar van men op zijn best zeggen kan, dat zij niet goed zijn en niet slecht, maar geens zins liet volkomen katholiek sentiment openbaren, dat in dezen tijd vau op bloeiend godsdienstig leven noodig is om de massa in Frankrijk weer tot het prac- lisrh christendom terug te brengen. Nu wordt in December a s een nLuwo Fransche Katholieke scbpjventtfeck ge houden. Het onderwerp .is een samenvat ting van den lijd „Het unti-cliri.dciidom van tegenwoor dig in worsteling met onze katholieke herleving". Gaétan Beruoville, die deze week aankondigt, wijst er op dat. even wijdig niet een duidelijk bepaald anti christelijk offensief, er iu de élite dio denkt, een wonderlijk opbloei van katho lieke loer en leven is, die voortgang maakt .niet iu den vorm van een vreesachtig con tra-offensief. maai' in liet toeken zelf dor Overwinning." Dat is een moedig woord, hetwelk ove rigens de mentaliteit weergeeft van de bes ten in Frankrijk. De kerk gaat er onder en eigenlijk juist door du Vervolging een ovorwinnings-toekomst tegemoet Een ge weldige beweging naar do kerk is onder de intelleelueelc jongeren, die niet iu pel zen loopen, maar do liainelc kleuren dra gen, welke zeer good opgemerkt zijn door en schrijver in eelt liberaal Hollandseb blad, die wat op don iJuuh'Ynrd S. 'ot Mi chel bad rondgeloopoii ALKEMADE. Geboren: Adriuiiua Petrus Maria, .nou vau Petrus Nicolaas Dobbe en Alida Buitenl. Weekoverzicht 1 Iu de vacantie-maanden is het de ecli- lP komkommertijd. Den nemen ook de journalisten het er een paar weekjes van 1 on als die er tusschen uit knijpen, staat r bel nieuws stil, natuurlijk. Dan gebeurt er ook niets. Neem deze week maar eens. Na tuurrampen zijn er weliswaar bij de vleet geweest, maar die hebben nu eenmaal de onhebbelijkheid om op den meest ongele- jen tijd te verschijnen. Hebben er niet al- lijd wolkbreuken en onweders plaats juist lis u eens voor 'n t|£gje in Noordwijk of Katwijk bent? Zoo komen groole ongeluk- ten ook altijd voor in den vacantie-tijd als welkome afwisseling voor de journalisten, wier vacantie nog niet of niet meer aan de orde is. Vij hebben deze week goed in- gezet en zijn begonnen met 2 spoonveg- ongelukken in Frankrijk, met wolkbreuken, onweders, blikseminslag en overstroomin- ;en in Duitschland, Hongarije. Joego-Sla- n ?ië en Roemenië, terwijl zich bovendien de aardbevingen op Sumatra herhaald heb ben en dezer dagen weer een ontzettende regenval gemeld is uit Japan. Wat atmos- pherische storingen betreft, hebben wij in- derdaad een rare week achter den rug, l maar overigens is het komkommertijd. ,'j In do buitenlandsche politiek heerscht de placiede rust van de vacantie en voor- v zoover de parlementen nog niet op rece3 r zijn. heerscht er toch reeds een geeuw- ilemraiog als voorsmaak van het reces. Alleen in Frankrijk en Engeland is men tog aan 't otteren. Frankrijk zit nog steeds i to haspelen met z'n financiën en Enge- land met z'n steenkolen. 0 Fr a n k r ij k. De -Franschen bele- len geen prettige dagen. Terwijl de depu- 'n lé's, dc ministers en de deskundigen be- n" raadslagen hoe zij het best den franc op r pooleu kunnen houden, zakt deze voortdu- 'l rend en spot met alle praatjes en plannen. En de Franschen zien het geld in hun zak wegslinken, zonder dat een goed gesloten lf' portemonnaie of stevige brandkast iets 'J daartegen vermag. 5 Dezer dagen is het rapport van de fi- J| naucieele deskundigen verschenen eu de lr' minister van financiën is het er in hoofd- r;' zaak mee eens. 'r Het herstel van den financieelen toe- iland zal een langdurige en pijnlijke ge schiedenis zijn, zegt het rapport als inlei ding. De kwestie van de stabilisatie be- leersckt alles. Een volkomen herstel van den franc is uitgesloten, daar dit een roortdurende -deflatie noodig zou makend j hetgeen dc ondergang van den belasting- betaler" zou beteekenen. De val van den ji( franc heeft de kapitaal-vernietiging, die het gevolg is gewéest van den oorlog, nog „r, Verergerd. Velen in Frankrijk leven in de -llusie van een schijnbare welvaart, doch ia vele gevallen zijn de winstcijfers on- - werkelijk. Het Fransche volk, zegt het rap- ?ort, wérkt en produceert. De meesten ver armen daarbij onbewust. De commissie spreekt als haar overtui ging uit, dat'de franc zoo spoedig mogelijk gestabiliseerd moet worden, en het geheele rapport heeft ten doel, de middelen daar- L toe te bespreken. Deze stabilisatie moet 1 ten slotte tot stand gebracht worden door 1 een wet, doch niet voordat een stabilisatie op de wisselmarkt een feit is geworden. De voorwaarden, noodig voor de stabili satie, zijn: lo. het tot stand brengen van een even wicht in de betalingsbalans door het stop zetten van den kapitaaluitvocr. door het verkrijgen van buitengewone en tijdelijke buitenlandsche credieten en door den te rugkeer van Fransch kapitaal uit hot bui tenland. 2o het werkelijk in evenwicht brengen ven de begrooting en van de rekeningen "?an de schatkist FEUILLETON. _J Roman van E. F. BENSON. (Nadruk verboden). ::n Het nieuwe onderwerp van gesprek htji leidde haar vader geheel af van Charles fQ 7-ijn schets, want hij praatte altijd lie- it*" ver over dingen die ijn eigen geraak be- hoffen. dan over alle mogelijke andere i" «ken. Het was werkelijk wel wenschelijk fl «en week in Cairo te blijven, voor ze den 5 opgingen om een maandje te genieten van den zonneschijn. Als zijn moeder lie- Jer 'anger in Cairo bleef, dan was er na- 1 Ullrbjk geen reden, waarom ze dat niet vJ lou doen. Maar ze r:ou zich alleen moeten u vermakenhet gezelschap, waarvan het io» eenige doel was de gezondheid van Plii- ,!P tc bevorderen, kon dat dool onrnoge- j," p en f'warsboonien. Joyce had, zooals t 'I Lraddock verzekerde, geen neiging om -,v j, 'n f'e feestelijkheden van Cairo te j. !°den: dc tempels van Ivarnak waren j n'at meer naar haar zin Joyce liet de twee mannon in den steek j 4r het gesprek verflauwde en ging naar |-i r»aiL*'aaPkamer. Die was aan den anle- t,1 Van en Morm stond °P met al zijn geweld en de regen J ?.r('p Pr op de ruuei. Onder zulke om- j^lQ<hgherlen was hel onmogelijk voor ,.V, f'p ramen te openen, maar ze (TlC.'n ',ce' aar vrezen een verlangen "'ten te zijn, hoe slecht het weer ook was. Ze wandelde op ei» neer door haar kamer, eigenaardig en ongewoon opge wonden en als ze gehoor had gegeven aan baar neiging, zou ze een mantel aange trokken en het huis ontvlucht hebben, om tc wandelen of te loopen of zelfs maar te staan in de donkerte van den nacht en het huilen van den wind en zich een te voelen met den wilden eenvoud en kracht van den storm. En nog liever zou ze gezwommen hebben in «le kolken en het schuim van de waterkecring, om te worstelen met en geslagen te worden door het woedende water, om zichzelf tc zijn en niemand anders, niet iemand an ders dochter, niet iemands anders gezel lin, zelfs niet van Jiem met wien haar ziel plotseling verbonden scheen t." zijn. Nog dezen middag was ze in een geweldige regenbui naar de waterkeering gewandeld en had er geleund over de grijze leuning, en had naar het water gekeken dat nu over de landpunt stroomde, waar de tent had gestaan. Daar was de plaats vaar ze ge knield had om den theeboel op te wasschen op een middag van zon en vergeet-mij- nietjes en haar hart verlangde er naar door het water te waden om daar nog eens te knielen en weer de emotie te voe len van kennis, die daar tot haar was ge komen. Dat verlangen had maar een so- conde geduurdze had het oogenblikkc- lijk weggestopt en de deur er achter toe geslagen en den sleutel omgedraaid in het slot on de grendels ervoor geschoven. Maar het was er geweest en nu, terwijl ze door haar kamer op en neer liep, wist 7.o heel goed wat er achter de gesloten deuren van haar bewustzijn lag, en hoe wel zij het gevangen had gezet zonder kans op ontsnappen, was zij er niet be schaamd over. Het brandde in hafir mot een stralende warmte en hoewel >.e het licht daarvan niet wilde zien, wist vc dat het daar was en in het geheim vrheugde zij zich over dit weten. Maar zij wilde haar gedachten nu niet dadelijk over laten gaan; ze wilde nu al leen maar zichzelf kennen, zooals zij voelde dat zij zijn zou als zij buiten kon loopen in den storm. Dat het onafwendbaar nood zakelijk zou zijn haar diepste innerlijk to ontgrendelen om zichzelf te kunnen zijn, kwam niet in haar gedachten op. Onlo gisch genoeg, maar met een zeer mensche- lijke inconsequentie, verlangde zij naar «le voorwaarden die haar het gevoel van vrij heid zouden geven, waarnaar zij verlang de, zonder heel haar geest te laten gaan over datgene waarop heel haar vrijheid gebaseerd was. Toch wist zo heel goed, waartegen zij in opstand was en waaraan zij wildo ontsnappen. In één woord, het was het feit en de gevolgen van het feit, dat Arthur Craddock mee nahr Egvule ging. Verbonden daarmee was de gedachte dat haar vader even aangeroerd had, dat zij C'raddnck de schets zou geven die Char les van haar gemaakt had. JHet wras wer kelijk het summum van argeloosheid zoo iets te zeggen. Er was niets ter wereld, waarvan zij minder gemakkel'jk zou kun nen scheiden. En zij had dan ook, om zoo te zeggen de gedachte achter haar neer geworpen als een dwaze vraag, of als een complimentje zonder beteekenis. Maar nu vroeg ze zich af of het dat alleen was. Be schouwd in verband met Craddock en inet de tamme manier, waarop hij haar het hof maakte: voelde ze dat do opmerking van haar vader haar hart op proef stolde. Zon het dat zijn? Weer wcnschtu /e voor ..'en oogenblik iu den nacht tc zijn, in den storm en in het water van de gezwollen rivier; maar da delijk daarop wist ze dat dit alles maar een symbool was van de kennis die brand de achter dc gesloten en gegrendelde «leur van haar geest. Ze scheen in deze zaak geen wil tc hebben; ze keek maar naar do deuren en ze sprongen open en het licht zichtbaar.-Ze hield op niet rusteloos door dc kamer te loopen, en niet een kleino dat er achter brandde, werd duidelijk zucht «lat ze haar rust weergevonden had, ging ze aan haar toilettafel zitten en opende ze eon van «le laden. Er was niets in dan een paar brieven die aan haar ge adresseerd waren. Ze waren heel kort, en bijna heel voiinelijk. Maar 7ij vulden lade, en daarboven vulden zij al het andere. Ze las ze: Geachte juffrouw Wroüghton; ik hoop dat uw vader tevreden is met de copie van het portret. Ik heb hem niet meer gesproken voor ik wegging en ik zou zoo graag willen weten of hij or inede tevreden is. Ik kan L' niet zeg gen, hoe het mij spijt dat ik het af moest maken, want het was zoo'n ge noegen om eraan te werken. Als het mogelijk is zou ik het graag op zijn plaats willen zien hangen ik donk dikwijls aan I* en aan den armen Buz.... Er stond niets, want de stijfste forma list zou hot niet geschreven hebben. Ze haahle den anderen brief voor den dag. Waarde juffrouw Wroüghton; Ik ben zeer blij, dat uw vader de copie mooi vindt. Wal dat kleine* schetsje betreft geloof ik «lat een eenvoudig gouden lijstje zonder passe-partout het best»» zou zijn*. Door een passe-partout zou het schets matige alleen maar meer uit komen. Ik ben bezig aan een portret van mijn moeder eu ik vind het gewel dig plezierig, voornamelijk, geloof ik, omdat ze zoo'n buitengewoon lief ge zicht heeft, en zij precies is zooals haar gezicht.Maar natuurlijk vind ik iederen «lag geschikt om naar «le copie te ko men kijken en ik verlang er naiir te hou ren of hel werkelijk voldoening geefl. Ik zal kemen op iederen dag eti ieder uur dat L vooi stelt. Met beleefde groeten. Charles Lathum. P.S. Ik heb een nieuw atelier dat heel aardig is. Als U nog eens in do stad komt voor li naar Egypto gaat, wilt U dan niet bij mij komen lunchen of theeën? Mevrouw Wroüghton heeft gezegd dat zo het doen zou en ik zul haar denzelfden «lag vragen, of zou het niet voldoende zijn als mijn moeder er bij is? Ik zo li heel graag hebben dal U alles eens zag. Het is nu al dagen lang erg donker en dat zal «Ion boelen win ter wel blijven doren. Ik wou dat ik mijn atelier over kon brengen naar Egypte. Er stond niets dat niet iedereen had mogen lezen. Maar toch zou Joyce deze brieven aan niemand ludibcn laten zien Ze voelde dat ze zijn hart en het hare eveneens, zou hebben luien zien, door ze te laten lezen. En als commentaar op den

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 11