INGEZONDEN MEPEDEELING jen), behooren de uitkccring aan hel daar door in aanmerking komend personeel uit to betalen, behoudens latere verrekening jran hot toe le kennen bedrag, dat eerst fria ontvangst van de verschillende gcgc- '(vens kan worden vastgesteld. j[ Zoodra deze cijfers bekend zullen zijn, tal oen nadere opgave aan do Kamer wor- iden verstrekt. i Ten aanzien van de nijverheidsscholen zij opgemerkt, dat aan het personeel dezer scholen volledige uitkecring kan geschie den, zoodra de besturen hebben kennis ge nomen van de salarisrcgeling, welke ver moedelijk binnenkort verschijnt. Do Engelsche maatregelen tegen mond- en klauwzeer. Door den beer Weitknmp zijn aan den 'Minister van Binnelandsche Zaken en •Landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat het bestaan der plattelandsbevolking in het overgroote deel van ons land nagenoeg ge heel afhankelijk is van de prijzen der .vlceschproducten, zoodat de sluiting der Engelsche markt voor dat product voor haar gerust een onoverkomelijke slag kan genoemd worden? 2. Zoo ja, is dan de Minister bereid, om, ,waar in ons land voor meer dan f <30 mil- Jioen aan vlceschproductcn uit den vreem de wordt ingevoerd, mede gelet op de om standigheid, dat voor andere arbeiders zooveel gebeurt, onze grenzen (ten bate der kleine boeren, die ook arbeiders zijn), tijdelijk althans, voor den invoer van vreemd vlecsch te sluiten? Weeldeverteringsbelasting. Een andere redactie voor den post schoeisel. Bij nota van wijziging op het ontwerp heeft de minister van Financiën een an dere redactie vastgesteld voor den post schoeisel, aangezien gebleken is, dat de grens tussehen belast en onbelast schoei sel, naar de strekking der wet, niet zoo juist was getrokken als dat wcnschelijk Was. Do post komt daardoor te luiden: Schoenen, laarzen, muilen en pantoffels, Waarvan de buitenzijde der Kchaeht (de schoenneus niet meegerekend) geheel of groolendeels is vervaardigd uit leder van krokodillen, hagedissen, slangen of andere repfiliën, uit verguld of verzilverd leder, uit lakleder, uit zijde of uit satijn. De burgemeester J. L. J. B. baron Svveerts de Landas te Epe heeft tegen 15 'Augustus a.s. eervol ontslag gevraagd. Burgemeester Sweeris aanvaardde zijn functie te Epe op 16 Mei 1889. Te Delft is op 76-jarigen leeftijd over leden de heer H. P. Bok. sinds 1891 no taris aldaar. De overledene was van 1901 tot 1911, als vertegenwoordiger van de Liberale Partij, lid van den gemeenteraad. Hij heeft zich verder op verschillend ter rein verdienstelijk gemaakt en was o.a. meer dan 25 jaar president-commissaris van do Verzekering-Maatschappij „Hollan- dia" en verder regent van het St. Joris- Gasthuis. UIT DE OMGEVING. KATWIJK AAN DEN BUN. Veilinggebouw. Behalve dat aan het ■veilingsgebouw en terreinen verschillende herstellingen hebben plaats gehad als walmuur herstellen, gebouw verven, terrci- ren verslrafen, zijn ook enkele verande ringen of liever gezegd- verbeteringen aan gebracht in liet gebouw. De banken voor do kooplieden zien er thans keurig uit, de telefooncel is verplaatst, waardoor men meer ongehinderd .gedurende do veiling kan lolefoneeren. Verdere enkele wijzi gingen in hel kantoor wat ook verbeterin gen zijn. Als de veilingen .aanvangen is alles in de puntjes. Schietproeven. De volgende weck zal er voor do leden van verschillende Bur gerwachten aan de Rijksschietbanen al hier onder toezicht van kapitein Bakhuis, toegevoegd aan den Inspecteur der Bur gerwachten, gelegenheid zijn, srhielvaar- digbeidsproeven af te leggen Bij het vol doen aan deze proeven wordt, behalve dat men hiervoor een prachtig diploma krijgt, tevens aan de Burgerwacht waartoe men behoort, voor ieder die het diploma ver werft, 100 patronen voor oefening beschik haar gesteld. Nieuwe brug. Do ophaalbrug in de Bruggcstraat is in een toestand die reeds lang voorziening eisclit. De financieele 'toestand der gemeente hield verbetering reeds lang tegen. Echter dit jaar, hierop Is door B en W. in don Raad reeds meer dere malen gewezen, zal hierin moeten worden voorzien. Of de brug vernieuwd zal worden of dat een nieuwe brug zal moeten werden gelegd, staat nog niet vast. Ver- cehillende opmetingon haddon reeds plaats NOORDWIJK. C. J. L. v. d. MEER. Bescheiden had de lieer v. d. Meer den datum van zijn 25-jarig Staten lidmaat schap verborgeu gehouden. "Wij praatten nog enkele weken geleden met hem over den tijd, dat hij deel uitmaakt van het Be stuur der Provincie, maar met geen woord ziuspeelde hij er op, dat ecu zilve ren jubileum zoo nabij was; achteraf be schouwd, is 't ons nu duidelijk, dat hij met opzet ontweek, daarover te spreken. Doch gisteren is van uit Dcu Haag de mctlodceling aan do pers- gedaan. En wij vernemen, dat dit rccd3 gister avond to Noordwijk aanleiding is ge worden, om in baast een voorloopig co mité te vormen, omdat men volkomen terecht! meende, dat deze dag niet on opgemerkt mag voorbijgaan! Dit comité zou zich heden nog uitbreiden, teneinde inorgBfï het jubileerende Statenlid namens Noordwijk te kunnen getuigen, dat zijn hard en onvermoeid, zijn optimistisch en doortastend werken voor liet algemeen belang der Provincie en van Noordwijk in 'f bijzonder gedurende 25 jaar gewaar deerd wordt, met erkentelijkheid en dankbaarliri.l. Ongetwijfeld zullen velen morgen blijk geven van hun belangstelling in dit jubi leum van liet waardigen en verdienstelijken Slatenlid den heer G. J. L. v. d. Meer. Geslaagd. Gisteren slaagde mej. M. AIJtemade G.O.J.d. voor het examen Kerk latijn. St. Ludwina Vareeniginq. Dezer da gen hield do St. Ludwina-Vereeniging haar (jaarvergadering, waarin werd geconsta teerd, dat hel een zeer vruchtbaar jaar is geweest. Door de jaarlijksche contribu ties en extra giften, was de Verecniging in staat aan menig arm en hulpbehoevend gezin steun te verlpenen. Aan contributies werd ontvangen f708.15. aan extra gif ten f212.33 en wel van den Pastoor f40, van do Noordwijksche Spaarbank f 125, van Wijk VI f 15. van Wijk I f 13 en van bdssengeld f 11.88. Er werden dit jaar verstreki 5930 L. melk, 750 eieren en 41 pond vlecsch, tegen vorig jaar 3129 L. melk, 222 eieren en 16 pond vleesch. Hieruit zal ieder wel blijken liet zegen- ïijk werk wat in hel afgeloopen jaar zoo belangloos door de dames is verricht. De vergaderingen werden behoudens een enkele uitzondering gehouden in hel •Si. Jerornsgesticht, waarvoor aan de Eerw. Moeder Overste een woord van dank I toekomt voor de genoten gastvrijheid. In het bestuur zijn geen veranderingen gekomen. Nog rest een woord van dank aan allen die dit schoone liefdewerk daadwerkelijk steunden en wij twijfelen er niet aan of allen zullen blijven medewerken deze ver ecniging door daadwerkelijken steun we der in slaat to stellen, om zoo mogelijk aan nog veel meer arme zieken steun te verleen en. Geboren: Quirinus z. van W. v. d. Mculen en N. v. Duin Annetje z. van G. Duindam on N. de Jong Christiaan Wilhelmus z. van L. P. Smelting en W. P. de Haas Polrus Wilhedmus Gerar- dus z. van P. H. Zoulenbier en A. M. Alkemade Maria Gerarda Jacobo d. van Th. Mooijekind en G. M. Nulkens Evcrardus Johannes Simon z. van L. Steenvoordon en M. Hoogervorst Ondertrouwd: T. J. v. Oosten 26 j. alhier en M. v. Elk 24 j. te Lisse. Getrouwd: G. Wassenaar 43 j. en G Hats 32 j. J. Duindam 23 j. en L. J. f angmuur 22 j. alb. Overleden: Lcvenl. aangeg. kind v h. mann. gcsl. van H. A Brcderode en A G. v. Nobolen Hendrik Admiraal 91 j. wednr. van A. Haasnoot. NOORDWIJK AAN ZEE. Auto-ongeval. Gistermiddag is een auto, bestuurd door mevr. W. alhier, te gen een lantaarnpaal in de Hoofdstraat ge reden. Een inzittend kind, dat door den schok met de voorruit van de auto in aanraking kwam, bekwam oen onbedui- dendo hoofdwonde. Mevr. W. kwam met den schrik vrij. De lantaarnpaal werd aanmerkelijk beschadigd. Mishandeld. v. d. N. alhier heeft bij do politic aangifte gedaan dat zijn vrouw door een buurvrouw met een pook is mis handeld. Een onderzoek wordt ingesteld. NOOTDORP. Ondertrouwd: Joh. W. Sluis 36 j. en Th. M. de Vreede 27 j. OEGSTGEEST. Winkelstand. In de Geversstraat is een nieuwe winkel geopend die de aan lokkelijke titel draagt „Au Gastronome1' bij do Smulpaap. Het is een zaak in co mestibles en fijne vleescbwaren zoodat de winkel wel degelijk do lekkerbekken zal tevredenstellen. Het perceel is door deö nieuwen eigenaar, den heer Joh. Bruins, geheel omgebouwd. De winkel ziet er nu frisch uit met zijn wit-betegeldo wanden, de granieten vloer en de royale marme ren toonbank en uitstalkast. Deuren en kozijnen zijn ook in de witte verf gesto ken. De zaak wordt hedenavond te 6 uur geopend, ter gelegenheid waarvan aan be zoekers verschillende geschenken worden uitgereikt, waarvoor wij verwijzen naar de advertentie in dit blad. SASSENHEIM. Collecte. Op Dinsdag, Woensdag en Donderdag, 15, 16 en 17 Juni a.s., zal een huiscollecte worden gehouden ten bate voor den gewapenden dienst in» Neder land. Onweer. Bij het kort doch lievig on weer is de bliksem op verschillende plaat sen ingeslagen, wat eenige miten kostte Op de derde Poellaan zijn 4 telegraafpa len beschadigd. Ook bij de bewoners van de Poellaan heeft de bliksem aardig huis gehouden: velo dakpannen werden afge rukt. Porsonlijko ongelukken kwamen ecb ter niet voor. DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Concours. Het aantal deelnemende vereenigingen aan het 4 Augustus te hou den Nat. Zang- en Muziekconcours, uitge schreven door de Chr. Zangverceniging „Hosanna", is thans tot 54 gestegen. Het bestuur mocht reeds een aantal medailles in ontvangst nemen, waaronder een me daille van H. M. de Koningin en van Z. K. H. Prins Hendrik, terwijl ook de Burge meester onzer gemeente reeds daadwerke lijk van zijn belangstelling voor dit con cours blijk gaf. BODEGRAVEN. Geboren: Alida d. van M. van der Panne en A. W. van Haastrecht Alber- tina Apolonia d. van A. Brocekaert en M. J. A. Balten Neeltje d. van G. Fluit en M. van Leeuwen Dirkje d. van A Gelderblom en A. van Dam. Overleden: Jacob Heemskerk St j wed. van L. de Vos Dirkje Gelderbloin d. 2 dagen. Witte Linnen Damesschoenen 0.95 Witte Turnsclioenen leder zool 0.75 Schoollaarzen, 2:/:t 2.75 L. v. ESCH, Donkersteeg 5. Gevestigd: A. van der Laan van Beeuwijk M. M. van Vliet van Wad- dinxveen G. A. Weerdenburg' van Den. Haag K. Anker en gezm van Gouda W. Daniel van Zwammerdam. Vertrokken: S. Booij naar Oude- water J. M. Vermeulen naar Nieuwkoop A. A. Vermeulen naar Berkel en Ro denrijs M. G. Sopors naar Alphen aan den Rijn G. Groenendijk naar 's-Hcrlo- genbosch. HAZERSWOUDE. Aanbesteding. De uitslag van de aan besteding brug Oosteinde is als volgt: Van der Velde en de Jong, Ocgstgeesf f 10490; L. .S. Staal, Leidon f 10200: W. F. J. Bolle, Zwolle f9880; J. Buitenhuis, alhier f9670; G. J. Kiebert. Sassenheim f9500; J. W. Verheul, Rotterdam f8999; v. F. Kruit, Leiden J 8888; Firma v. Baa ien, Oudenrijn (U.) f 8800; A. G. Vreeburg Boskoop f7960; W van der Zwart, Voor schoten f 7900; B. .T. Timmermans en C. A. v.. d. Wiel alhier £7722; J. Loef, Bos koop f 7300; Y. Horlensius, alhier f 6980; C Bontenbal Jr. Reeuwij'k f 6680; Gebr. Smit, Zoelernieer f 6524; J. van den Berg Borgschonhoek f 5824; E. van Luiing, Woubruggo f 5190. Gob or en: Antje d. van G. Los en J. E v. d. Sar. Adrianus Johannes z. van J. J. Zwetsloot en A. J. Wesselingh. HAZERSWOUDE (R. D.) Ongeluk. Woensdagavond omstreeks 8 uur heeft er tegenover de woning van tldh landbouwer J. Mulder een ongeluk plaats gehad. Eenige jongens waren aan lset voet ballen, toen een auto naderde, terwijl do zoon van L. Vis den weg over stak om den bal te pakken. De jongen werd door den auto gegrepen, dc wielen gingen over het lichaam, en hij bekwam wonden aan neus en hoofd. De bestuurder van de auto heeft spoedig geneeskundige hulp ingeroepen. Dr. Vlaanderen van Koudekerk, die vlug ter plaatse was, heeft den eerste "hulp ver leend en de jongen per auto weer huis waarts gebracht. LEIDERDORP. Ondertrouwd Hendrik van den Haak te Rijnsburg jm 24 jaar en Jansjc Baars 23 jaar alhier. G e h u w d W. de Haas en J. Rijsdam H. J. Glasbergen en H. van Wagenin- gen B. II. Schipper en A. Noordervliet. REEUWIJK. Tc water. Giste J nmiddag had de olie venter E. v. Beek het ongeluk met paard en wagen langs den Nieuwdorperweg in het water te geraken. Met behulp van velo werklieden wist men man en paard en wa gen spoedig op het droge te brengen. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Aanrijding. Dinsdagavond omstreeks 0 uur had de melkrijder C. Edelman het ongeluk juist om den hoek van den Kerk- weg mevrouw Z. aan te rijden. Doordat hij langzaam reed, kon hij vlug stil houden, zoodat zij er met een lichte verwonding af kwam. WOERDEN. Groot Nat. Concours. Aan het Groot Nationaal Concours te Woerden, Donder dag 8 Juli a.s., zullen de volgende vereeni gingen deelnemen: Vierde afd. Gemend: 1. Chr. Zangver. „Loof den Heere". De Heem; 2. Gem. Zangv. „Excelsior", Eemnes: 3. Gom Zangv. „Oef. Baan Kunst", Vreeland: 4. Gem. Zangv. „A. D. V. E. N. D. 0.", Meer kerk. Vierde afd. Dubbel Kwartet: t, Vleuten, Vleuten. Derde afd. Genvnd: 1. „Eensgezindheid" Woerden. Tweede afd. Gemengd: 1. „Sursum Cov- da", Boskoop: 2. ..Dc Volharding" Bunnik; 3 „.Soli Deo Gloria", Amersfoort. Uitmuntend Gemengd: 1. „Arti et Ami- citia", Utrecht. Eere afd. Gom, i.gd: 1. ..Harmonie", Naaldwijk. Derde afd. Vrouwenkoor: I. „Excelsior", Maasoord; 2. „Zang Veredelt", Loenen aan de Vecht. Derde afd. Mannenkoor: 1. ..Entre Nous' Woerden; 2. „Gero Mannenkoor", Zeist. Uitmuntend Mannenkoor: 1. „Gorktmvs Klein Koor", Gorinebem. Tweede afd. Fanfare: 1. „Kunst en Vriendschap", Rijswijk. Eerst afd.: 1. ..Juliana", Stompwijk. Uitmuntend Fanfare: 1. Post Fanfare „Onder Ons", Utrecht; 2. „Crescendo" Baambrugge. Eere afd. Fanfare: ,1. Ulr. Dill. Orchest „U. D. O.", Utrecht. Uitmuntendheid. Harmonie: 1. „St. Ma- ffcias". Warmond. Geboren: Pieter. t. van M. L. van der Laan en H. G. Catsburg. Maatje Neel tje, d. van J. J. Jonker en J. M. Bal. Cornell's Adrianus. z. van C. C. de Koning en E. Th. de Graaf. Ondertrouwd: D. van Arnhem en K. M. van der Bijl. Gehuwd: W. van Miltenburg en W. H. C. van der Horst. G. van Dam en J. van Esterik. J. Bastmeijer en M. CIi. Doornebal. Overleden: Th. van den Berg 78 j., echtgcn. van C. van der Sluis. STADSNIEUWS St. JosephpenninQ. Een Zelateur voor de St. Joseplipenning schrijft ons: Woensdagavond vergaderden de Zela teurs on Zelatileen der „St. Josephpon- ning" in de pastorie der St. Josephkcrk. Het was Pastoor Lcusen aan te zien. dat li ij zeer blij was over de flinke opkom-1 der dames en hoeren, die allen bereid wa ren to helpen aan liet inzamelen van do penning Uit dc besprekingen bleek, dat er reed 5 velen bijdragen, maar ook dat er nog Ion. met ongc-duld de komst van een zelateur (trice) afwachten. Wij vragen dezen echter nog even geduld te houden, maar raden dan vooral aan hun bijdrage van iedere week zelf le bewaren, dat is beusch niet kwaad en 't geeft den zelateurs weer eens moed als zo soms teleurgesteld zijn op hun reis. Nog beter zou 't zijn, als zich nog twintig personen kwamen aanmelden bij Pastoor Leusen. Ons dunkt voor zoo'n mooi werk en in een stad als Leiden is dat toch niet onmo gelijk. Degenen, die Woensdagavond op do vergadering waren, zouden voor geen geld meer van :t baantje af willen; dat zegt dus nogal wat. De lezers uit onze omliggende dorpen vinden 't misschien jammer, dat ze ook niet in de stad wonen, opdat ze konden meedoen aan de „St. Jo- sephpenning" maar daar was misschien wel iets a?m te doen. Als men de hoofden eens bijeen stak, een zelatrice aanstelde, eens mot Pastoor Leusen kwam pralen, wie weet wat een succes zulks zou kunnen nebben. Pastoor Leusen staat gaarne ieder te woord, die 't op z'n zware zorgen gemunt heeft. Eiken laalsten Donderdag der maand is er voor zelateurs en zelalriccn vergadering in de Pastorie Heerensingcl no. 3. Moge dan hun aantal nog flink ver groot geworden zijn, want 't is niet aan genaam de goede gevers zoo lang te laten wachten. Dus nog* één stootje en de „St. Joseph- penning" zal geregeld door onze stad trek ken, om vóór ieder buitenstaander te zijn een bewijs meer van echte Roomschen offerzin. „Lang leve dc St. Joseplipenning!" Een niet-altedaagsche promotie. Toen prof. dr. N. J. Krom omstreeks 1913 in Indie werkzaam was voor onder zoekingen ten behoeve van den Oudheid kundigen Dienst, ontmoette hij daar een jeugdigen Javaan, wiens groote begaafd heid op het gebied der Javaansche let terkunde hem was opgevallen. Raden ng. Poerbatjaraka. Deze behoorde tot dc-n So- loneeschen adel en was oorspronkelijk be stemd voor den dienst van den Soesochoe- nan. Reeds vroeg voelde bij zich tot het Oud-Javaanscb en de studie *an de oude cultuur van zijn vaderland aangetrokken en door deze belangstelling vestigde hij de aandacht op zich van den toenmaligen adviseur voor inlandsche zaken, thans hoogleoraar in het Javaansch aan dc Leidsche universiteit, prof, dr. G. A. J. Hazeu. Deze bewerkte, dat. de heer Poer batjaraka te Batavia onder deskundige leiding kon komen, waarmede dr. N. J. Krom, chef van den oudheidkundigen dienst, thans hoogleeraar te Leiden, zich belastte. Van dat oogenblik af, in 1913, legde de heer Poerbatjaraka zich met ijver en succes op een meer wetenschappelijke studie van- Sanskrit, Kawi en Javaansche oudheidkunde toe, en schreef hij eenige artikelen in het Tijdschrift van het Bata- viaansch Genootschap, welke de bijzondere aandacht trokken van prof. Krom. In 1921 achtte de Indische regeering termen aan wezig om den beer Poerbatjaraka door een studie-opdracht aan de Leidsche universi teit gelegenheid te geven, zijn gaven ver der te ontplooien. Toen in 1922 het hulp- lepraarsehap in het Javaansch aan deze universiteit vacant kwam, werd hij tot deze betrekking benoemd, welke hij ook thans nog bekleedt en aan het eind van den loopenden cursus zal neerleggen, om weder naar Indie terug te keeren. Tijdens de ongesteldheid van prof. Hazeu hoeft hij gedurende de laatste maanden diens colleges waargenomen. Inmiddels, tijdens zijn hulplecraarsehap, wist bij de resultaten van zijn voortgezette studie reeds ten deelo te publiceeren in den vorm van eenige belangrijke artikelen in do ..Bijdragen van. het Kon. Instituut" te 's-Gravenliage: bovendien vond hij ge legenheid om, gebruik makend van de be palingen van het nieuwe Academisch sta tuut, achtereenvolgens het candidaats- en doctoraal examen af te leggen in de Ari sche letteren. Heden heeft deze studie haar bekroning gevonden in een promotie tot doctor in de letteren op een proef schrift over: „Agastya in den Archipel." Een reis om de wereld. Do Alphenaav Louis Engelsman, van. wiens reis om de wereld en zijn verblijf hier te lande, wij reeds eerder melding maakten, vertoeft thans me! zijn 5-tons last-auto in onze stad, waar hij een vier tal dagen zal blijven. "Wij waren vanmorgen in de gelegen heid oen en ander van den heer Engels man omtrent zijn reis te vernemen. Met het Amerikaansche Dagblad „The New York Herald" heeft hij een wedden schap aangegaan ora binnen 10 jaar met ten last-auto een reis om de wereld* te'ma- ken. De aanleiding hiertoe was een bespre king die hij had met captains Armstroy en Wonderwel, die van meening waren, dat alleen Amerikanen een dergelijke reis zouden kunnen volbrengen. Do bronnen, waaruit de heer Engels man met zijn chauffeur de gelden voor zijn reis kan halen, zijn: het maken van reclame, do verlooning van de onderweg gemaakte film en den verkoop van prent briefkaarten. Voor do opname van foto's en films wordt gebruik gemaakt van Ernemann- apparalen. Vanuit Holland is de reis aangevangen over Denemarken en Zweden naar Noor wegen. Duitsehland, Polen, Rusland. Oos tenrijk. Hongarije, den geheelen Balkan. I-alit', Spanje, Portugal, Frankrijk en De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 7 Juni tul en met Zondag 13 Juni waarge nomen door de apotheek van den hoor "p du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807. België en van Holland gaat de reis via Hamburg naar Amerika, Australië, Azië er, Afrika. Als bijzonderheid toonde ons de heer Engelsman zijn dagboek, waarin o.m. de slempels en liandleekeningen voorkomen van prof. van Asseldonk, procureur gene- real der Kruisheeren en Kardinaal C. M v. Rossum, die don wereldreiziger van bun belangstelling blijk gaven. "Wie van een en ander meer wil welen, ga eens hooren wat de lieer Engelsman gedurende vier dagen in het Luxor Thea ter te vertellen heeft, alwaar tevens zijo reisfilm vertoond wordt. The Holland American Foundation. Op initiatie der Nedèrlandscli-Ameri- kaansche Fundatie zal, zooals reeds gemeld ook dit jaar wederom oen Amerikaansche week te Leiden gehouden worden en wel ditmaal van 5 lot 10 Juli a.s. Verschillende Leidsche hoogleeraren, n.l. prof. dr. J. van der Hoeve, prof. dr. P. Ehvenfest, prof. dr. W. H. Keesom, prof; dr. W. J. de Haas en de heeren dr. C. A. Crommelin cn dr. V. H. van Setera werden bereid gevonden een reks voordrachten en demonstratie» te houden. Omstreeks Amerikaansche deelnemen hebben er zich reeds voor aangemeld, wier aantal vermoedelijk tot 40 zal stijgen! De Amerikaansche gezant te 's Graven- hage, the Hon. Richard M. Tobin, zal niet alleen de ontvangst door den burgemec»- ter ten stadhuize op 5 Juli te 10 uur bij. wonen, maar ook de officicele opening der Amerikaansche weck in de aula der Leid- sche universiteit door den reclormagni- ficus, waarna de eerste voordracht van prof. Lorenlz gehouden zal worden. Op het programma slaan dc volgende lezingen en demonstraties vermeld: na tuurkunde in de nieuwe cn dc oude wereld door prof. Lorentz; verschillende toepas singen van dunne dradon, meer speciaal bij den snaar-galvanometer, door prol. Einthoven; functie en anatomie van het oog, door prof. van der Hoeve; de be- teekenis van theoretischen grondslag voor modern experimenteel onderzoek in Hol land, door prof. Ehrcnfest; het vloeibaar maken van helium en de physische ver schijnselen tot één graad boven het abso lute nulpunt, door prof. Keesom; mole culaire en c-leetronischc natuurkunde ia de laatste 50 jaren te Leiden, door prof. de Haas; natuurkunde en de kunst van instrumenten maken te Leiden 200 jaren geleden, door dr. Crommelin; leven cn werken van Anthopy van Leeuwenhoek, dóór dr. van Seters. Naar wijverder vernemen, zullen aan do Amerikaansche week, omstreeks 50 wis- en natuurkundige, chemische cn medische studenten benevens een zestal professoren deelnemen. Op den eersten dag, des morgens om 0 uur zullen de deelnemers officieel ko stadhuize worden ontvangen. Daarna zal in do Academie de rector- magnificus Prof. de Sitter, namens Jon Academischen Senaat do deelnemers toe- spreken, waarna prof. Lorentz een we tenschappelijke voordracht zal houden. Desmiddags is er receptie on een noen maal in de- Studenten-sociëteit. Behalve verschillende lezingen vac hoogleeraren staan op het programma be zoeken aan Haftrlem en Dordrecht en een feestavond te Noordwijk, terwijl d« Zaterdagsmiddags een boottocht zal wor den gehouden over de Kagerplassen, aan geboden door Vreemdelingenverkeer. Daarna heeft de officieel© sluiting plaats. Er dreigt gevaar! Naar aanleiding van de ramp, di' twee weken geleden te Zeist tengevolge var de stoomtram lieeft plaats gehad, wordt de aandacht van „Do Kampioen", or gaan van den A.N.W.B., toeristenbond voor Nederland, gevestigd op het feit, dal Zondag j.l. hij dampig weer de pas ver- breede Rijnsbuvgcrweg alhier eveneens {<- huid was in wolken van stoom ea r o o k, afkomstig van de locomotief», waaronder er nog zijn, waarmede ruin veertig jaar geleden de dienst tusscb» Leiden en Haarlem werd aangevangen. A' die jaren is er niets gedaan tegendit euvel, niettegenstaande de kans groot blijft, dal zich een ongeluk voor doet zooals dat bij Zeist. Moet er niet ingegrepen worden?, aldus eindigt het bericht. Inderdaad, er dreigt gevaar, en reeds veertig jaar lang. En vroeger mocht zulU niet zoo erg geweest zijn, thans met li'1 moderne snelverkeer zullen ongelukken op den duur niet uitblijven. Aan het examen ter verkrijging het diploma Koken en Voedingsleer (R- k- Vakschool voor Meisjes) namen li lecrlh' gen deel. Hiervan slaagden (voor M theoretisch gedeelte) 10 candidaten. Men schrijft ons: Een drukke veemarkt vanmorgen. Dientengevolge is er «o< veel verkeer op do Blauwpoortsbrug; drukker is het daar dan op andere was dagen. Gemeentewerken wil ook aalidw in die drukte hebben en heeft vanmorg» een straatmaker aan het werk gezet di> den weg vink voor het beweegbare tf deelte van de Blauwpoortsbrug heeft of gebroken om het daarna woei' te plavei»- De straatmaker schiet echter slecht op Herhaaldelijk wordt hij door 'ra®/j auto's, rijtuigen enz. genoodzaakt flr werk in den steek te laten. Aan den i"1" deren kant veroorzaakt hij het drukke w verkeer veel hinder. Vrage: Had Gemeentewerken met maken van dit straalgedeelte niet kun* wachten tot na afloop van de markt?

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2