AMSTEL BIER INGEZONDEN MEDEOEELIHG AAN UW ZAAK. SEES». LAFEBER Bpr. liict schelen, er is controle geweest en geheel gehandeld conform de opdracht, ordelijk en goed, terwijl van de politie geen enkele klacht werd vernomen. Spr. doet liet niet voor zich, doch voor de men schen, die het elders niet kunnen bekosti gen, wc maken de dagen vol en spr. hoopt, dat 15. en W. hun voorstel alsnog zullen wijzigen, anders zal spr. een voorstel ma ken, om dat feest te doen houden. Wethouder Balvers wil er even op wij zen, dat er een groot verschil is, of een vcrccniging zoo iets vraagt of een parti culier. Als do harddraverijvcreeniging zoo iets vraagt, verwacht men, dat men als no. op hot programma zet: Harddraverij. Particulieren hebben 2 ii 3 maal gevraagd ecu Kermesse d'été te mogen houden, wc hebben dat geweigerd en daarom zou het inconsequent zijn, thans de toestemming te geven. Verder vijst de Wethouder op de tarieven, die 'genomen zijn, zonder dat hij de commissie als zoodanig een verwijt maakt. De lieer Loerakker was daar bij. iWordt het uitsluitend oen kinderfeest of volksfeest, dan heeft u mijn stem. Do lieer .Vermeer acht zijn standpunt bekend. Dit prac-advics geeft hem bevrediging, al zijn de motieven van den eersten "Wethouder nict^ zijne. De lieer Loerakker debatteert niet over principes, hij wil alleen aan den heer Klaver vragen, of de harddraverij al leen dit jaar niet doorgaat, waarop deze bevestigend antwoordt. Spr. juicht liet toe, dat de vcrccniging wil zorgen voor jougd- ontspa lining als aanvulling van geen-hard draverij en hoopt, dat er zoo mógelijk nog sterker controle geoefend zal worden.op do tarieven dan vorig jaar. Weth. Balvers adviseert den lieer Klaver te doen in den geest, als de lieer Hoogmoed wil. Na nog een korte bespreking wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en ver worpen, met -1—9 stemmen. Voor stemden do beide Wethouders en de hoeren Jan sen en Vermeer. Hierna komt in stemming het voorstel Klaver n.l., om het verzoek in te willigen, hetwelk wordt aangenomen met 94 stem men. Tegen de 4 voorstemmers van hier boven. Punt 1G. Bouwplan afsihcidiugsmuur N. V. Blocnibollcnkweckerij en Handel Van Til—Hartman "aan den Looslerweg 11, voor de rooilijn. Do lieer Schrama vraagt, of daar ook de wegen verbreed zullen wor den. Spr. had het verzoek liever nictt ge had. Kunnen we een contract sluiten met verzoeker, dat hij den muur zal terugzet ten, als dit noodig is? De voorz. zegt, dat kan niet. De lieer Fijma zal tegenstemmen, omdat hij geen besluit uil nemen onder pressie. Hij had in dezen van B. cu W. meer ruggegraad verwacht: De politic heeft aanvraagster moeten dwingen uit to scheiden en nu maar weer afwijking toe slaan, aan iemand die zegt: „Ik doet liet •zoo", daarvoor dankt hij en lioopt. dat de gciicele raad er zoo over denken zal. De heer Selliorst wil ook, dat aanvrager terug gaat. Wethouder De Vreugd bepleit de gevraagde toostennning te verlcencn. Aan den overkant is desgewwischb gelegenheid tot verbreëding. De hoor Klaver sluit zich in zooverre aan bij don lieer Fijma, dat aanvrager door zijn brutaal optreden ver dient, dat do toestemming wordt gewei gerd, doch gehoord hetgeen door weth. De Vreugd werd medegedeeld, is het toch bil lijk de afwijking toe le slaan. Hel voor- stel van B. en W. komt nu in stemming en wordt verworpen met G*7 stemmen. Te- v gen stemdenVan Houten, Hoogmoed, Selliorst-, Jansen, Fijma, Schrama en Loerakker. Het bestaande gedeelte van den muur zal dus moeten worden afgebro ken en het geheel teruggezet. Punt 17. Benoeming van een Geinccntc- Secrctaris, wegens het verleend eervol ont slag als zoodanig aan den heer A. M.'van der Jagt. De heer Fijma vraagt den voorzitter, of liet woord verleend kan worden over deze Zaak voor en na de stemming. De voorz. zegt, als u buiten personen blijft, terwijl de heer Vooren er op wijst,' in dezen liet Jiooge ambt niet naar beneden te balen. De heer Fijma verkrijgt nu het woord. Spr. doet een beroep op het gevoel van den Baad ,om zich te verplaatsen in den toe sla ml van een eersten ambtenaar, die zich heeft opgewerkt en gepasseerd wordt. Spr. ziet daarin een groole onbillijkheid. Den toestand van den heer Balvers vindt spr. eigenaardig, daar deze de dupe geworden is van zijn eigen partijgenootcn, die hem inzake het Kamerlidmaatschap met enkele geestelijken tegenwerkten en verstieten, schoon hij een meerderheid achter zich •had. Het gold hier een algemeen zaak, geen partijbelang. De coalitie heeft een ruzie vergadering gehad, waarbij de S. D. 'A. P. en de vrijzinnig demoeraat was uit gesloten. Wel werden we uitgenoodigd voor heb kiezen van een Booinschen Wet houder en mochten een woordje meespre ken, maar voor een Boomschcu Secretaris mocht dat niet. En toch is liet ons niet on verschillig, welke Katli. Secretaris; wc krij gen. Dan komt spr. lot wat hij noemt een pijnlijke zaak en waarvoor hii de bewijzen in den zak heeft. Er is (akiiele gevoerd, die niet deugt, er zijn concessies gevraagd, die in strijd zijn met den ambtseed en den zuiveringsccd. Het spijt spr., dat hij liet. zeggen moet, maar wat is dat voor vuil? Een der sollicitanten zal zelfs een brochu re schrijven over deze laagstaando poli tiek. De heer Vermeer zegt, dat er geen coalitievergadering is geweest. Do heer Fijma heeft zeer terecht gesproken over hot gewichtige van het ambt. maar dat hier de politiek, de denkrichting mee kon spreken was volkomen begrijpelijk, dai ge beurt bij links en bij rechts. De heer Voo ren interrumpeert„Voor links is dat niet waar". De lieer Vermeer vervolgt: Bij do 22 sollicitanten was er geen van links. De heer Fijma interrumpeert: „Er was geen oproeping". De lieer Vermeer: daar kom ik op terug. Het is een feit, dat de Katho lieken 'de meerderheid in de plaats en in den Raad hebben en evenzeer was het be kend, dal bij hen de wenscli leefde voor een Katholieken secretaris. Van alle zij den, ook van Chr. Hist, en A.-B.-zijdo is gepoogd, de Katholieken van dien wenscli »f te brengen, waartoe dezen niet te bcwc- gen waren. De billijkheid van den wenscli moet spr. onomwonden erkennen, al is het pijnlijk, ecu eerste ambtenaar opzij te zet ten. Toen de Katholieken hun standpunt niet wenschlen te verlaten, was do zaak fei telijk uit, van de baan. Een schoolkind weet, dat 7 meer is dan G. Nu komen wc in dezen aan liet beleid van B. en W. in dezen voordracht. Wat doen ze nu? Een oproeping? Neen, men begint met: 1. J. C. •Schouten. Ik sta paf. Is dat nu waardcc- ring, om zoo iemand als figurant te ge bruiken? Dit is m.i. oen beleediging van alle niet-Katholieke ambtenaren. Wat moet' het eind zijn? Het ergste in dezen is do verantwoordelijkheid. Welke overwegingen hebben geleid lot no. 2? No. 2 wordt onze secretaris. Zullen wc een oproep plaatsen? Of uit die 22 de beste nemen? Er is niets gedaan. Ik aelit dit een grove onbillijkheid jegens de andere 21. B. en W. hebben ge zegd: we zullen de zaak aan de R. K. fractie overlaten en als protestant protes teer ik daartegen. Het beleid moet spr. la ken en hij wendt zich dan bizonder tot den heer Balvers, die had moeten begrij pen, dat hij ook Wethouder is. Het geeft den indruk, alsof gezegd is: wc zijn tevre den met den buit, laat Schouten do vlag maar zwaaien voor niets. Laten wc, nu de zaken zoo staan, ons sociaal gevoel laten spreken en gezamenlijk trachten, dat do lieer Schouten op de meest eervolle wijze uit do impasse koint en wc den nieuwen functionaris op eervolle wijze hier gekozen wordt. De heer Loerakker denkt, dat Weth. Balvers wel een verklaring zal af leggen. Spr. heeft weinig voor de zaak kunnen doen. Met menschen van verschil lende kleur en donkrichting heeft spr. over de kwestie gesproken, die liet zeer goctl kondeii verklaren, dat merf naast een eer ste kracht met do levensbeschouwing der meerderheid rekening houdt. De politiek is nu eenmaal zoo. Bij interrupties van links zegt spr.: „de val van Pastoors". Bij de Katholieken heeft met den meestcn crust voorgezeten de bekwaamheid van den ambtenaar. (Zie vervólg 1ste Blad.) De nieuwe gemeente-secretaris. In de Raadszitting van gisteren werd als opvolger van den lieer A. M. van der Jagt lot gemeente-secretaris benoemd de heer mr. J. B. Sens, eerstc-ambtenaau ter secretarie der gemeente Hazerswoudc: Onze lezers zullen zeker nieuwsgierig zijn, een en ander to vernemen aangaan de dezen nieuwen hoofdambtenaar. Wo zijn in de gelegenheid gesteld een en an der over den heer Sens aan de weet lo komen en geven dit hieronder weer. De heer Sen^ werd op 15 April 1898 te Housden in Noord-Brabant geboren en is dus ruim 28 jaar. Hij bezocht de lagere school in zijn geboorteplaats en daarna gedurende 2/1 jaar een Franschc Onder wijsinrichting. In Juni 1914 werd hij be noemd tot ambtenaar ter secretarie van de gemeenlo Genderen, thans Eethen in Noord-Brabant en tevens tot leider van liet distributiebedrijf. Bij die drukke be zigheden wist hij tocli nog tijd te vinden om de R.-K. Lcerganggen te 's-Hcrlogen- bosch te volgen, ten einde zich voor te bereiden voor het admissie-cxamen tot de universiteit. In 1919 werd de heer Sens benoemd tot adj.-comm. aan de secretarie der stad Tilburg, uit welke betrekking hij eindo 1920 eervol ontslag aanvroeg en verkreeg, ton einde tijd beschikbaar te krijgen, om het lyceum in die stad te be zoeken. In October van liet volgend jaar begon de lieer Sens te Leiden aan de stu die in de rechtswetenschap. In Juni 1923 werd hij benoemd tot eerste-ambtenaar ter secretarie der gemeente Drunen, in Noord-Brabant, een jaar later in gelijke betrekking te Hazerswoude„ waar hij als ouder de rook van Leiden gelegen heid had, zijn studie in de rechten voort te zetten. In Mei van het vorig jaar pro moveerde de lieer Sens te Leiden tot mr. in do rechten. Ruim oen jaar later, op 4 Juni 192G volgde zijn benoeming tot gemeente-secretaris van Hillegom. IMMANUEL SWEDENBORG EN DE KERK VAN HET NIEUW JERUSALEM Onderstaand interessant artikel schreef Joh. Poot cenigcn tijd geleden in „De Nieuwo Eeuw". Moge eenerzijds de Protestantsch-ker- kelijkc gcdeeldheid droevig worden ge noemd, vooral omdat juist deze gedeeld- heid voor velen een beletsel wordt om te geloovcn, toch bewijzen de talrijke Ker ken en Secten overvloedig de waarheid: do mensch kan bij brood alleen niet leven. De vrijdonkersvereenigingen in ons land mogen wat propaganda maken met Roomsehe afvalligen, '11 enkelen verstar den Spinozist en de wijsheid van Multa- tuli en Nietzsche, de consequentie van hel Atheïsme is Pessimisme en zelfmoord. Van beschaafd Atheïstisch standpunt kan men den zelfmoord hoogstens laf noemen, toch heeft de ongclooVige door de vrijden- kersyrijhoid daartoe zeker "het recht. Het oppervlakkig Materialisme kan echter op den duur een mensch niet bevredigen, het is (le dood van allo idealisme, daardoor is als reaclio do bloei te verklaren van het Occultisme, de Thcosophie, het Spiri tisme en in ons land ook het bestaan der „Niouw-Gcdaelite-bewoging". Het is dan ook niet te verwonderen, dat te midden van de Kerkclijko afscheidin gen en zich buiten de Kerk om zich ont wikkelende bewegingen van personen, welke weer zoeken naar wat uitgaat boven de werldbeschouwing van Büclmer en Haêcki'l, ook de gedachten en geschriften van Imanuel Swedenhorg belangstelling wekken en door de Swedenborgianen, door het Swcdenborg-genootscliap met succes worden gepropageerd. Deze gedachten en geschriften hebben geleid tot de stichting van de z.g. Kerk van het Nieuwe Jerusa lem, hoewel Swedenhorg zelf lid is geble ven van de Luthersche kerk in Zweden, doch door zijn geschriften scherpe critick heeft uitgeoefend ook op de Protestantsch- Kerkelijk openbaring van het Christen- doma Toch is er in de godsdienstoefeningen Verbindt de reputatie van het Het publiek vraagt het. IJSKAKDEL 13298 TEL. 1617 van de Kerk van Nieuwe Jerusalem veel dat herinnert aan het Roomsch Katholi cisme. Naar de eigen mededeeling van Swedenhorg is in het jaar 1745 te Londen de Zaligmaker persoonlijk aan hem ver schenen, omstraald van een schitterend licht, in een purperen mantel gehuld en niet het woord op de lippen: „Ik ben God de Heer, de Schepper en Verlosser; Ik heb u uitverkoren om aan de menschen den verborgen zin der H. Schriften te verkla ren: Ik zal u dicteeren, hetgeen gij te schrijven hebt". In dien zelfden nacht werden z'n oogen ontsloten en, verklaart hij, geschikt gemaakt om in den hemel, de hel eii de wereld der geesten te staren. Nadien is hij tot aan zijn dood geregeld in verbinding met do bovenzinnelijke we reld, maakt reizen naar de onbekende ge bieden als Zon, Maan en Sterren en ver klaart de H.Schriftuur naar zijn inzichten daardoor verkreegen. Schreven wij naar aonleiding der z.g. openbaring aan den propheet Joseph Smith over bedriegerij, hij Swedenhorg moet men dit niet veron derstellen. Verscheidene schrijvers over Swedenhorg achten hem te behooren tol de Kategorie der waanzinnigen, rijp voor een psychiatrische inrichting. Hoe dit ook moge zijn, zeker is dat Swedenhorg met zijn openbaring en leer dat in 1770 het Nieuwe Jerusalem, de nieuwo Kerk op aarde nederdaalde, zijn gedachten over de leer der H. Drievuldigheid, de Schepping en Jezus Christus inging tegen de open baring Gods, aan alle menschen met ze kerheid en eenvoud verklaard door bet leergezag der H. Kerk. De gedachten van Swedenhorg zijn theosophisch nauw ver want aan een Spiritistische mentaliteit. Als Zweedsch letterkundige en geleerde (hij was doctor in de Philosophic en letter kunde) beoefende hij fle Wis- en Natuur kundige wetenschappen* Waterbouwkun de en Natuurlijke Historie. Dit in aan merking genomen, is het begrijpelijk dat zijn werken niet populair zijn en ten slotte alleen voor ingewijden verstaanbaar. Men moge al beweren: Swedenhorg bracht de Religie, die de mensch noodig heeft en waarnaar allen onbewust zoeken, het is dan toch een Reljgio voor de meest geleer den en de Kerk yan het Nieuw Jerusa lem een Kerk voor intellectueelen. De wijsheid en leer van Swedenhorg, verkon digd de verborgen zin der H. Schrif tuur, is daardoor echter reeds voldoende geoordeeld. Inderdaad, indien Gods open baring aan de menschheid zou zijn ver strekt door Swedenhorg, tastten wij nog in het duister en waren er ellendig aan toe. Ondanks alle Christelijke uitdrukkin gen heeft het stelsel van Swedenhorg weinig met het Christendom gemeen en men vraagt zich na kennisneming van al het fantastische in Swedenborgs mede- deelingen uit hooger sferen af, hoe het toch mogelijk is. dat ontwikkelden de Roomsch-Katholiekc leerstellingen achte loos voorbijgaan of verwerpen, om alleen op liet gezag van Swedenhorg te geloovcn, wat hij over de oplossing van de raadselen van het mcnsehelijk bestaan en voortbe staan openbaarde. Voor de leer der H. Kerk, dat er bestaan verheven onsterfelij ke geesten met groole kennis en macht, welke op ons bestaan inwerken, haalt men de schouders op, .vant dit staat slechts in een klein eenvoudig boekje, den Room sehen Ivatechismus, doch wanneer Swe denhorg, Mevr. Blavolsky, Steiner of Laed baeter in orakeltaal deze oude katholieke leer als nieuwe wijsheid en openharing voortzetten roept men als het volk in Handelingen 12 tot Herodes: „Dat is do taal van ee^God en niet van een mensch" Wij stemmen den Swedenborgiaan G. Barger, welke in ons land veel heeft ge daan ter verspreiding van de werken van Swedenhorg, gaarne toe, dat omtrent de geestelijke wereld en de natuur van dezen geest de onkunde van het menschdom zeer groot-' is, doch dat Swedenhorg licht zou hebben ontstoken ontkennen wij. Als reactie op het Materialisme wordt al wat er geheimzinnigs is in de krachten der natuur en de geheelo zoogenaamde nachtzijde van het zielcleven als de schat kamer der ware wijsheid geëerd en de verbreiding der gedachten en werken van Swedenhorg veroorzaakt een strooming die stuwt in de richting van het Spiritis me. Dit is gevaarlijk en verboden terrein en met wijsheid waarschuwt de H. Kerk hare kinderen deze paden le betreden. De werken van Swedenhorg voeren op het ge lood van hot geheimzinnige en alleen het Katholicisme neemt stelling tegen deze moderne verderfelijke alom verwoesting aanrichtendo strooming, welke helaas veelal door voorgangers der Protestant- sche kerken wordt geleid. Ds. Beversluis noemde het Spiritisme „een nieuwe open baring van het heerlijk koninkrijk van God. Het Spiritisme is de godsdienst van den grooten Leugenaar en een werk des duivels. No. 18 der bekende uitgaven der Apologetische Vcreeniging „Petrus Cnni- sius" is het hoekje van J. Waterreus Pr.: „Het Spiritisme een werk des duivels", een werkje hetwelk mede waarschuwt te gen de gevaren van het Spiritisme. De werken van Swedenhorg geven een vree- selijk afwijken van do waarheid. Wij zien in hem weer tastbaar wat in het Protes tantisme in de kerk al toelaatbaar is, im mers Swedenhorg bleef Luthersch, doch tevens waartoe bet zelfstandig Bijbelon derzoek leiden kan. In alles sloot bij zich aan bij den verborgen zin der Schrift en zijn verklaring van den Bijbel is nu bot Woord Gods voor de leden van de Kerk van het Nieuw Jerusalem. Men geeft geen acht op het liclit hctv&elk schijnt in de duisternis. De duisternis neemt het niet aan. Het Licht der wereld is Jezus Chris tus en Zijn leer. Deze leer kan men zui ver en onvervalscht terug vinden in do door Christus gestichte Kerk. Niet eerst in 1770 door Swedenhorg heeft Hij zijn Kerk gegrondvest. Do Katholieke Kerk is algemeen en omvat alle volkeren en allo tijden en liet stelsel van Swedenhorg gaat lijnrecht in logen de leer dezer kerk. Alles wat Swedenhorg schreef over God, de II. Drie-eenheid, Christuê'. Verlossing, Vrij heid, Zonde, Engelen, Duivelen, Hemel, Hel, Vagevuur, Toekomst, Doop en Sacra menten zijn do woorden welke hij ont leende aan het Christendom en waaraan hij in" zijn stelsel anderen inhoud gaf. Het meest kenmerkende in zijn slreveu is zijn verbinding met de wereld aan gene zijde, doch de cenige wijze waarop wij op het gebied des geestes kunnen en mogen inwerken is door ons gebed en het H. Mis offer. Eenvoudig en sober doch troostvol is het gebed in de H. Misliturgie voor onze dooden: „Gedenk ook, o Heer, uwe Dienaren en Dienaressen die ons zijn voor gegaan met het teeken des geloof.s en in den slaap van Vredo rustenWij bid den U, o Heer, wil aan deze zielen en aan allen die in Christus rusten, de plaats van verkwikking, licht en vrede verleenen. Door denzelfden Christus, onzen Heer. Amen". Het Protestantisme kent deze verbin ding van de strijdende met de lijdende en door de gemeenschap der heiligen met de triompheerende Kerk niet. Is het wellicht daardoor dat de gedachten van Sweden horg op menigeen een bekorenden invloed uitoefenen? Ik ben overtuigd dat menig Swedenborgiaan indien bij eens tot do voor hem verborgen zin der Roomsche leerstellingen kon doordringen met verba zing zou ontdekken dat de waarheid niet eerst in 1770, doch met de geboorte vau Immanuel Jesus Christus op aarde neder daalde. Voor die waarheid stierven de eerste Christenen den marteldood en in de 1L Mis bidden wij God om eenig deel en ge meenschap mot de H. Apostelen en Mar telaren en alle Heiligen en toelating lot hun gezelschap. Alle fantasiën van Swe denhorg kunnen niet geven de heerlijke vruchten van de devotiën tot de heiligen Gods in Jezus' Kerk en den troost vair ook met onze dooden te kunnen mede ar beiden in huune loutering dooro ns gebed en het H. Offer. Er is echter ook inwerking op ons be staan door de Engelen en Heiligen, doch gelijk wij weten mede door de hcoze Gees ten en Duivelen. Leven in de eeuwige waarheid van het Katholicisme bewaart ons voor de dwaal leer, ook van Swedenhorg. Zalig hij die zich vastklemt aan dc leer der H. Kalho- lieke Kerk. ZIJN ER ZOO IN ONS ISIDDEN? tNaar het Engelsch). Juffrouw....? Hoe zegt u dat uw naam was?.... O ja, juffrouw Fidelia, do vertegenwoordigster van liet katholiek dagblad „De Verdediger". Ja, natuurlijk. Ik versta het nu. Ik heli reeds vroeger van u gehoord. Ga zitten, als 't u belieft": Een exemplaar van „De Verdediger"? Och, dat heb ik vroeger reeds gezien. Mijne nicht Milly Brown placht het te hebben.. Ja, inderdaad, ik weet wel, dat hot een goede krant is, maar heusch, wij hebben al zooveel kranten' en tijdschriften tegen woordig, dat ik wezenlijk geen tijd heb om zo in te zien.... Wel, neen, wij krijgen geen kalholio- ke kranten, maar ik zou toch geen tijd heb ben om te lezen. Een drukke vrouw zooals ik met een huis en kinderen en alles.... Ja, natuurlijk, wij zouden belang die nen te stellen in de katholieke pers, maar sis ik zeide, wij hebben nu zooveel kranten, dagbladen en Zondagsbladen en tijdschrif ten en van alles Katholiek nieuws? Ja, werkelijk, maar, als ik reeds zei, ik heb zoo weinig tijd. Alles wat ik van morgen kon lezen, was het voornaamste nieuws in hel dag blad „De Nieuwsbode". Heeft u gelezen van (lien schrikkelijken moord in Chica go en van het schandaal van Tippers echt scheiding? De krant zei, dat dit hare derde echtscheiding was. Wat?O neen, een katholiek blad zou zulk nieuws niet opnemen.... Wel r.een, wij willen niet, dat onze kinderen zulk nieuws lezen. Mijne kinderen lezen in het geheel nog geene kranten. Het ceni ge, waar zij gek op zijn, is dc bladzijde met de komieke plaatjes. Daar zijn zij dol op. Eiken morgen is er een gevecht, wie dat hel eerst te pakken kan krijgen. Wat?.Is er eene bladzijde voor de kinderen in „De Verdediger?" Hoe leuk? Zooals ik zei, is er een geregeld ge vecht. Och, neen, ik geef er werkelijk niet om het le zien. Ik heb het vroeger al ge zien, weet u TT zegt, dal dc laatste drie Pausen de katholieken hebben aangespoord om hunne pers meer loyaal to steunen? Is dat waar? En de geestelijkheid ook? Ja, mijn man zei iets er van, dat hij daarover on langs in de Hoogmis een preek had ge hoord Ja, ik weet het wel, dat wij ons die nen te laten leiden door de geestelijken. Wat denkt u. dat andersgeloovigen doen, die niemand hebben om hen le leiden? Wij katholieken kunnen altijd zoo zeker zijn, wat wij moeteu doen.... Wat? Ja. dal is de „Laatste Snuf". Ik zag dat tijdschrift in de Beauly Parlor, toen ik er wachtte om mijn haar te laten opmaken en ik raakte geïnteresseerd in een der verhalen daarin. Derhalve abon neerde ik mij erop om de rest van de ge schiedenis te lezen. Zij was geschreven door die wondervolle schrijfster Nina Jfo jon. Ik denk, dal zij de heerlijkste vorlia- Ion schrijft, denkt ge ook niet? Dit handels do over eene erfgename,"die in eernlucht- schip verdween. Het was echt om van rillen. De held.... Wal?O, er is geregeld een door loopend verhaal in „De Verdediger"? n«,r» aardig! En het is ook een goed v.-rhaal? Hoe aardig! Nu. deze held Wat zegt u?. Goede hoeken van katholieke auteurs? Ja, inderdaad. R- weet wel, dat katholi lien zo dienen te le zen. Mijne tante Angusia koopt ze telkens als ze uikomen. Zij heeft er mij een „gezon den laatst met Kerstmis, neen. hef was voor mijn laatste» verjaardag. Tk herinnor het mij nu. Eene novelle van John )aat mij eens zien, wat was zijn laatste naam? Ze wordt zoo vreemd uitgesproken, John Ash of zoo iets. John Ayscoug? nu, dat was liet moge lijkeen pon-naam voor Monseigneur Bicker-staffe-Drew? Was da! zijn echte naam? AVat een gekke naam! Maar ik her inner mij niet juist meer, wat de naam van het boek was. „Sands celestial!" of zoo iets. Ik heb geen tijd gehad ora liet to lo zen. Ik gc-loof, dat ik liet ergens boven in de kast gelegd heb. Je krijgt zoo'n rommel, als je ze niet wegbergt. U weet wel. hoe dat' gaat Wat? Ja, dat is een beek van Mrs. Faetler Faelhcrlon ,Te veel Kinderen". Ik zag het geadverteerd dezer dagen in liet raam van de „Fin du Siècle" en ik heb het raaar gekocht. Eene moeder dient, hoeken te lezen over kinderen, denkt u ook niet? En ik dacht, dat als de schrijfster zoo velo kinderen had; moest zij liet wel weten. Wat? zij heeft er geen? O, was dat cle re den. dat zij het noemde „To voel Kinde ren"? Wel, de advertentie zei, dal het ge schreven was door eene vrouw, die het wel wist. Wat?. Eene bladzijde voor katho lieke moeders in de „Verdediger"? Hou aardig!O, hooft men het aanlal blad zijden vermeerderd?.Wel ja, u kan liet dan achter laten, als u er op slaat. Mis schien heb ik wel tijd het in te kijken...,;, Wal?.... Een Proclorhock in „Do Verdediger"? Waar gaat dat over?.... O, ja, eene bloemlezing van katholieke (lich ters? Was Proctor oen dichter? O, Adelai de Proctor? Hoe aardig! Maar ik geef niet om poëzie. Ik kan er niets in zien. Ik heb eens een hoek met verzen van een hoek agen'; gekocht. Ik weet. zelf niet. hoe ik mij daartoe heb laten ompraten. Enkel door dat hij mij zeide. dat hij katholiek was, veronderstel ik. U weet, hoe licht wij ka tholieken omgepraat worden, als men reu beroep doet op onzen godsdienst. Ik lieh het boek naar eene vriendin gestuurd voor Kerstmis. Ik moest baar toch/leis eenden. Zij stuurt mij ook altijd wat. Ik heb den naam van liet boek vergeten. Het had ictf te doen' met kaarsen „Kaarsen die Branden"? Wel. mogelijk yras het dal. Door A lino Kilmer? Wel, kaarsen doen toch denken aan Kerstmis. Daar valt me te binnen. Er is een adverten tie in de „Zielkundige JCunst" van fraaie kaarsen, uit de hand gedecoreerd eii aiics, voor enkel Wat zegt u?.... Advertenties in „De Verdediger" van allerlei soorten van kunst- kaarsen in den katholieken boekwinkel? Werkelijk? Nu, ik meende, dat men daar niets anders verkocht dan gewijde kaar sen. Ik ga daar nooit hoen. Ik heb al do godsdienstige artikelen, die wij noodig hebben, bij onze laatste Missie gekocht rozenkransen en zulke zaken Eene huishoudelijke af (feeling in „Do Verdediger"? Hoe leuk! Er was zulk eene goede in de laatste „De Nieuwmodische Vrouw". En er ziin-nosr zoove'o andere za ken in: laatste Parijsche modes foto's van belangrijke vrouwen cinema-actri* con on andere, weet li. In het laatste mer was er. Wat? „De Verdediger" wijdt eene halves bladzijde aan nieuws genomen van de „Catholic Welfare Council", en de vv zaamheden van katholieke vrouwen? Hoe leuk!.... Neen. ik belmor niet lot de „Catholic Welfare Council" Er was hier eene dame, die mii tracht.o over le halen er lid van te wórden, maar ik zei haar, dat ik reeds tot zoovele dingen behoor,! de Dinsdaersche Bridge Club. (le# Woen>- dagsche Souper-club en de Bubbel-club cn ik ga huilendien naar zoovele plaatsen. Wat? Moet u heengaan? Wel, ik ben blij, dal u hier geweest is. Ik hoop, dat u een heelen hoon aborïné's krijgt van- .De Verdediger". Het snijt me. (lat ik zélve niet kan abonneeren, maar, zooals ik z-i. vj krijgen nu reeds zoovele dingen, dat ik heusch geen tijd heb om ze te lezen. „Clr." H. IJZER MANS, O. S. Cruris LEIDEN. AGENDA'S NED. R. K. VOLKSBOND. Afd. Leiden. "Woensdag 7.308.30 Rechlsk. Bureau. Donderdag. 8 uur. Lcdouvergadcriu.- Metaalbónd. Zaterdag zitting Spaarbank van 7—8 3 uur Lee tuur tont op de markt. Zitting Voorschotbank van 78 uur. Zitting Retraitefonds van 7.308.30 uur. Zitting „Onze Reiskas" van 7 309 uur Zitting „Eigen Huis" 73C'3.30 uur Zitting Brands'.offcncommissic van 7*A 8.30 uur. 79 uur uitgave boeken Bibliotheek. 39 uur Belaslingsparcn. INTERPAROCHIEELE ST. JOZEFS GEZELLEN-VEREEN IGING. I. Gelegenheid om zich als lid van d( Gezellen-Vereeniging te doen inschrijven) R. K. Jongelingen vanaf 17 jaar iederen 3den Maandag ven de maand, des avonds to half 9 uur in dc Bestuurskamer van het Gezellenbuis. H. Dc leden kunnen alsdan ook voldoen aan do bepaling van Art. 1G. Zondag is de zaal geopend van 12.30— 2.30 uur, en van 6.3010.15 uur, ver*

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4