R.H.W. Limonade ïïatl gebracht. Die tiitnooJiglng slond in verband met eon uiteenzetting, welko men hem had gegeven omtrent den achteruit gang van hel paardenras in Nederland in zoodanige male, dal de Nederlandsche paarden in het buitenland langzamerhand een slechten naam krijgen. De oorzaak hiervan zou daaraan liggen, dat het Ne derlandsche paard alleen gekeurd wordt op uiterlijke hoedanigheden en niet op snelheid en ademhaling. Dit staat meer in verband met het to Iwcinig fokken van paarden voor do ren ten, omdat de rennen wegens bel tolali- Jalor-verbod geen levensvatbaarheid heb- en. Zoo zou dus het totalisator-verbod «aflet do kwaliteit van het Nederlandsche Vaardenras in verband staan. Prof. Veraart nu heeft zich voor deze kwestie geinteresseerd, die hij wol een na dere studie waard acht wegens de groo- lo belangen, die daaraan verbonden zou- Iflen zijn. De voorloopigc indruk, welken* bij van <de courses had opgedaan, was zeer gun stig. Wat echter hel wedden betreft, had hij geconstateerd, dat er thans, ondanks het lotalisalor-vorbod, op clandestiene wijze veel gewed werd. Dit clandestiene gokkon achtte hij een veel grootcr gevaar dan het gereglementeerde wedden. Een definitief oordeel wenschte prof. Veraart zich echter nog voor te behouden, totdat hij de zaak van alle kanten beke ken had. „Msb." Do gewone audiëntie van den minis ter van koloniën zal op Vrijdag a.s. niet plaats hebben. KERKNIEUWS De Karthuizers in Nederland. Men schrijft aan het „Hsgz.": Naar wij uit zekere bron vernemen is het bericht, dat dezer dagen door do N. K. is gelan ceerd inzako de Karthuizerorde in Neder land geheel cn al uit de lucht gegrepen. De Karthuizers zullen zich wel degelijk in Holland vestigen en zelfs binnen niet al te langen tijd, docli men is nog steeds zoe kende naar geschikte terreinen. Thans is men aan 't onderhandelen met do eigenaars der heerlijkheden „Belvert" cn „Do Locht" gelegen te Oisterwijk. Deze terreinen schijnen zeer geschikt, tc meer daar reeds ter plaatse is gebleken, dat zij .voor cultivccring zeer vatbaar zijn cn in alle opzichten voldoen aan de eisehen, die de Karthuizerorde stelt. Het Kapittel der Paters Capucijnen. Do Romeinschc correspondent van de „MslxL" seint d.d. gisteren: In het kapittel der paters Capucijnen te Rome gehouden, is gekozen tot generaal dor orde de Spanjaard de H.E. pater Melcbior da Benisa, vroeger procurator. Tot procurator is benoemd pater Gre- gorius van Breno (Italiaan). Do andere dcfiniforen zijn do Z.E. pa ters Eligius von Fenno (Duilsclier), Cle mens da Terzorio (Italiaan), Lazarus d'Arbonne (Franscliman), Silvester van Tasson (Ier) cn Gondulfus van Terneuzen (Nederlander), momenteel generaal-com- missaris en professor in de Schriftuur te Warschau. SPORT VOETBAL. R.-K. FEDERATIE. K" R. K. S. V. „Lelden Hel Besluur verzoekt ons mede te wil len declen, dal het Donderdagavond 27 Mei algemeen oefenen is op het terrein. Alle leden worden verzocht daarbij aanwezig te zijn, tot het vaststellen der volgende oefen avonden. Tevons zullen er ook enkele be- 'ingrijko mededeelingen gedaan vroïden. Aanvang 7 uut. DIOG. HAARL. BOND. NieuwendamLissc 02. Als to half drie scheidsrechter Piet be ginnen blaast, blijkt dal beide elflallen in vallers hebben. Lisse trapt af en onder neemt cenigo goed opgezette aanvallen, wel ke echter worden afgeslagen door de in goeden vorm zijnde verdediging der thuis club. Geleidelijk weet Nieuwendam zich 'dan los te werken, waarna een gelijk op gaande strijd volgt en heide doelen om beurten in gevaar zijn. Uit een aanval van links weten de bezoekers met een tam schol van haar middenvoor do leiding te nemen. Nieuwendam Is dan weer ceniger. tijd in het offensief, doch het schot blijkt op het beslissende moment afwezig. Eens voor komt de lat een zeker schijnend doelpunt. Rust gaat in mot 1O in bet voordeel van Lisse. Na de hervatting speelt Nieuwendam met 10 spelers door het onwel worden van 'den rechtsback, we.arvoor door do tegen partij geen invaller wordt toegestaan. On danks deze handicap wordt er hard voor 'den gelijkmaker gestreden, welke echter door slecht .schieten uitblijft Juist komt succes aan den anderen kant als Lisse uit 'een schermutseling voor doel den stand oi) 2O brengt. Hiermede is het pleit beslecht en hel spelpeil daalt aanmerkelijk. Tegen het einde denken we Nieuwendam do eer to zien redden, doch do linksbuiten, voor open doel slaande, weet no? naast Ie schieten. Het einde brengt Lisse een 2—0 zoge. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND Bestuursvergadering van den N. V. B. Het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond heeft Zaterdag j.l. verga derd. Als datum voor do Bondsvergadering wovdt vastgesteld J5 Augustus 1926. Het bestuur besluit op reglementaire gronden terug te keen n op zijn beslissing, waarbij aan ..Helder" liet recht ontzegd werd aan de promotiewedstrijden naar do tweede klasse deel te nomen. Hot bestuur besluit, dat wedstrijden of gedeelten van wedstrijden, welke op nieuw zouden moeten worden vastgesteld INGEZONDEN MEPEPEELlflC VILT DE GROOTE MODE V1LTH0EDEN 3.90 mrat 4.75 De Faam is wól en waarvan het resultaat toch niet meer van invloed is op de bezetting van de le of de laatste plaats in dc betreffende competitic-afdeeling, niet meer vast te stellen. Bepaald werd, dal wedstrijden, die be schouwd kunnen worden als een proef of een oefening voor do spelers van bel Ne- derlandscb elftal, zullen worden georga niseerd door de N. E. C. in overleg met do bestuurscommissie. De bestuurscom missie zal een voorstel ontwerpen tot re geling der positie van de vcreeniging „De Zwaluwen". De vcreeniging „De Roode Duivels", die ondanks herbaalde aanmaningen om haar financieele verplichtingen jegens den N.V.B. te voldoen, daaraan geen ge volg beeft gegeven, wordt wegens wanbe taling geroyeerd. Als datum voor den interlandwedstrijd NederlandDuitschland wordt vastge steld 31 October 1926. „Sportkroniek". De oefenwedstrijd Ned. Elftal. De Zwaluwen winnen met 32 van dc Middlesex Wanderers. Er was gisteren zeer veel belangstelling voor den oefenwedstrijd van het Ned. Elf- lal, dal onder den Zwaluwen-naam een wedstrijd speelde tegen de Engelsche Midl- lesex Wanderers. Bij do Hollanders waren Denis en v. d. Mculcn vervangen door Koster en v. d. Borgen. De wedstrijd werd geleid door den heer Kapteijn. Na ongeveer een kwartier spelens maak te de middenvoor der Engelschen uit een' voorzet van den rechtsbuiten onhoudbaar het eerste .doelpunt, om oven later op vrij wel dezelfde wijze er 20 van te maken. Beide malen stond het Engelsche binnen- Irio geheel ongedekt voot het doel. Het duurde vrij lang voor na goed spel van Tap de kleine Buitenweg kans Irreeg om met een kalm maar onhoudbaar ingescho ten bal hel eerste logeupunt le maken. Of schoon de Hollanders sterker waren en herhaaldelijk voor het Engelsche doel zwierven zagen zij geen kans om hun vrij talrijke scholen zuiver te richten; zoodat er van doel verwisseld werd met een 21 voorsprong der Engelschen. In de tweede helft werd er opnieuw'het meest op de Engelsche helft gespeeld, maar hel duurde toch nog bijna een half uur vóór Kuchlin gelegenheid kreeg om een mooie door Builenwog aangegeven bal lang.s den Engelschen doelman te schieten (2—2). In de laalste minuut toen ieder reeds met de gedachte verzoend was dat een gelijk spel het resultaat zou zijn maak te Kuchlin er met een hard schot uit een voorzet van Tap 3—2 van. Direct daarop kwam het eindsignaal. Dc Engelschen vormden een goede ploeg met groot combincerend talent, een snelle goed schietende voorhoede, waarin vooral de rechtervleugel uilblonk en een hard werkende middenlinie die uitstekend plaat ste en in aanvallend en verdedigend op treden even sterk was met een lactischen, goed koppenden spil. De achterhoede was van fnindcr kwaliteit; dc verdedigers werk ten zcev slordig weg en de doelman maak te do weinige keoron, dat hij aan 't werk gezel word, niet altijd een betrouwbaren indruk. Dc Nederlandsche ploeg heeft over het algemeen goed voldaan. Buitenweg was dadelijk op dreef, zorgde voor goede spel- verdeeling en wist herhaaldelijk door hoog staande techniek den bal vrij le maken en kansen Ie scheppen. In dc tweede helft was hij veel minder, zijn vlugheid liet hem in den steek en zijn schieten miste de goede richting. Kiichlin heeft oen uitstekenden wed strijd gespeeld; de Hagenaar kreeg gele genheid het volledige arsenaal, dat zijn beenen bevatten aan doorzettingsvermogen balbehnndeling. scholkracbt en zijn her sens aan spelboheersching, tactisch posi tie-kiezen en bedaard overleg, in het ge vecht te brengen. In dc eersle helft was hij niet zuiver in 't richten, maar later ging alles even vlot en zuiver. Sigipund' en Gielcns waren actief; de eerste werkte technisch beter, de laatste schoot hard maar was soms le scherp in zijn voorzet ten. Tap viel tusschcn dat viertal leelijk uit het kader. Wel combineerde hij nu en dan aardig, maar vele kansen werden door hem snoodelijk' om hals gebracht door slecht schieten en vooral door te indivi dueel optreden. Do middenlinie heeft hard gewerkt, vooral voor het verdedigend gedoe!c van haar taak was ze berekend, waartegenover Let steunen van den aanval veelal werd verwaarloosd. Speciaal "bij den spil An- driessen was dit het geval. Van Nus beeft goed voldaan, maar mist nog dc routine van Van Heel. De verdediging heeft zich goed van haar taak gekweten. Van Kol begon wat traag maar bereikte later cn vooral in de tweede helft ziji^bosten vorm door beslist ingrijpen en trapvaslheid. Kos ter naast hem was ook trapvast maar miste hot brio cn do kordaatheid van zijn partner. Van den Bergen heeft liet doel uit stekend verdedigd. Aan de twee doelpun ten had hij geen schuld. Zijn optreden en positie kiezen is zeer vertrouwenwekkend. ROEIEN. De wedstrijden van Hollandia. Het programma. In verband met de gehouden loting, is voor de roeiwcdsMijden van Hollandia 't volgend programma vastgesteld: Vrijdag 28 Mei, 11 uur. Vierirems gie ken juniores B. eerste heat.: 1. Laga, 2. De Maas, 3. Nereus. 11.20: Tweede heat: 1 Amstel, 2. Adel borsten, 3. Deutsche ^urn- und Ruder- verein. 11.40: derde heat: 1 Triton, 2. Njord. 12 uur: Juniores skiff A: 1. Die Ley te, 2. Triton. 12.10: Walka over Laga. 12.30: Vierriems Juniores A: eersle heat: 1. Njord, 2. Aegir, 3. Willem IIT. 12.00: Derde heat: 1. De Laak, 2. Argo, 3. Adelborsten. 1.10: Tweeriems overnaad eerste heat: 1. Nereus, 2. Het Spaarne. 1.30: Tweede beat: 1. De Hoop, 2. Njord. I.50: Tweeriemszonder stuurman: le beat: 1. Njord, 2. Laga. 4.30: Skiff Seniores: eerste heat: 1. Wil lem II, 2. De Hoop. 4.50: Skiff Juniores B: eerste heat: 1. Laga, 2. De Maas. 5.10: Finale tweeriems Juniores A: 1. Nereus, 2. Willem III. 5.30: Skiff Juniores A: eerste halve be slissing: 1. Laga, 2. Winnaar eerste heat. 5.50: tweede halve beslissing: 1. "Wil lem III, 2. Nereus. 6.20: Vierriems seniores eerste heat: 1. Nereus, 2. Die Leyte, 3. Amstel. 0.30: Tweede heat: 1. De Hunze, 2. Nautilus, 3. Laga. 6.50: Overnaadsche vier: Eerste heat: 1. Triton, 2. Amstel, 3. De Laak. 7 uur: Tweede heat: 1. Poseidon, 2. Ne reus, 3. Die Leyte. 7.20: Eindstrijd Jonge Vier B: 1. Win naar tweede heat, 2. winnaar derde heat, 3. winnaar eerste heat. 7.40: Achtriems Juniores A: eindstrijd: 1. De Hoop, 2. Laga. 8 uur: Eindstrijd tweeriems overnaad: 1. Winnaar eerste heat, 2. winnaar twee de heat. Zaterdag 29 Mei (tweede dag) 11 uur: Skiff Juniores A. 1. "Winnaar eerste hal- be beslissing. 2. Winnaar tweede halve be slissing. II.20: Tweeriems zonder stuurman: 1. Nereusf, 2. Winnaar eerste heat. 11.40: Vierriems Juniores A: 1. Win naar eerste heat. 2. Snelste tweede. 3. Win naar tweede heat. 12.00: Seniores oude Skiff: 1. Winnaar eerste heat. 2. Njord. 12.20: Juniores Dames: Eerste heat: 1. Dc Maas. 2. Het Spaarne. 3. Die Leythe. 12.40: Tweede heat: l.'De Hoop. 2. Do Vliet. 3. Nereus. 1.00: Derde heat: 1. Delftsche Sport. 2. De Laak. 1.30: Double Skiff: 1. Walk over Am stel. 1.40: Vierriems Seniores: 1. Snelste tweede, 2. Winnaar tweede heat. 3. Win naar eerste 2.00: Tweeriems seniores: B: 1. Walk over Nautilus. •2.20: Tweeriems seniores B: 1. Maas, 2. Laga. 2.40: Achtriems Juniores B: 1. De Hoop, 2. Triton. 8.00: Beslissing dames Juniores: 1. Win naar derde heat, 2. Winnaar eerste heat, 3. Winnaar tweede heat. 3.80: Dames Seniores: 1. Nereus, 2. De Laak, 3. Do Hoop. 4.00: Skiff Juniores E: 1. Winnaar eerste heat, 2. Amstel. 4.20 Vierriems ovcrnaadsch: 1. Win naar eerste heat. 2. Winnaar tweede heat. 3. Snelste tweede. 4.40: Vierriems zonnder stuurman: 1. De Hoop, 2. Laga. 5.00: Achtriems Seniores: 1. Laga, 2. Njord, 3. Amstel. LUCHTVAART Een botsing in dc lucht. Reuter seint uit Tokio: In de omgeving van Nara zijn bij een oefentocht twee mili taire vlieguigen tegen elkaar gebotst. Het eene vliegtuig vloog in brand, het andere brak in tweeën. De twee bestuurders vonden den dood. STATEM-GE^f£RAfiL EERSTE KAMER. A vond zitting van gisteren. Motie-van Embden. 'Aan de orde is de stemming over de motie van orde van den heer van Emb den: Do Eerste Kamer der Stalen-Gencraal, overwegende dat de moreclon aanspra ken der Rijksambtenaren in art. 40 van het Bezoldigingsbesluit, zooals dit in 1920 en 1922 werd vastgesteld, door hetgeen tot dusver geschied is, niet zijn teniet gegaan, overwegende, dat. Minister de Geer in 1922 de onbetwistbaarheid dezer moreelc aanspraken reeds met kracht verdedigd heeft, noodigt den Minister van Financiën uit, dc medewerking te zoeken van de besturen der ambtcnaarsvereonigingcn, opdat de Staat van zijn verplichting, om aan die aanspraken te voldoen, ontslagen worde en hetgeen jegens dc ambtenaren verricht is, nog zooveel mogelijk worde goedge maakt. Dc motie wordt verworpen met 19 tegen 7 stemmen. Voor: de aanwezige vrijzinnig-demo craten cn sociaal-democraten, met uitzon dering van den lieer dc Zeeuw. De Kamer gaat over tot afdeelingsondff- zoek. De Voorzitter verdaagt de open bare vergadering tot hedenochtend 11 uur cn deelt mede dat dan aan dc orde is dc bespreking van dc Justiticbegrooting cn dat daarbij het woord is aan den heer dc Savomin Lohman over dc onreciumatigc overheidsdienst. STADSNIEUWS 3 OCTOBER-VEREENIGING. Viering achtste lustrum. Openluchtspel en historische Optocht. Gisteravond werd in de groote zaal van het Nutsgeboinv de jaarlijksche Mei-ver gadering der 3 October-Vereeniging ge houden onder voorzitterschap van den heer W. van der Laan. Deze opende de vergadering met welkom aan de leden en memoreerde in de aller eerste plaats bet overlijden van het be stuurslid, wijlen mr. P. J. Trapman, wiens aandenken bij het bestuur langen tijd in liet geheugen zal blijven. Verder herinnert spr. aan de herden king van het 40-jarig bestaan der vcreeni ging, waarbij uit receptie en serenade bleek, dat velen met hel streven der 3 Oet.-Ver. sympatbiseereu. Dit jaar zal het 3 Oct.-feest op meer dan gewone wijze gevierd worden, ter herdenking van het achtste lustrum. Spr. roept reeds nu aller medewerking in, op dat dit 3 Octoberfeest bij de vorige niet behoeve achter te slaan. De notulen der vorige vergadering door den 2en secretaris, den lieer P. Boot Jr. gelezen, werden onder dankzegging vast gesteld. Tot leden van de Kascoiiimissie voor het volgend jaar werden benoemd de heeren N. D. do Boer, G. Korteweg en W. Prins. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde ter voorziening in do vacature- mr. P. J. Trapman. Met 44 tegen 43 stemmen werd als zoo danig gekozen de lieer mr. F. J. J. Trap man. -Mr. Vrijberghe de Coningh verkreeg 43 stemmen, terwijl er 7 blanco werden uitgebracht. Hierna kwamen de plannen ter viering van het achtste lustrum op 3 October d.s. ter sprake. De Voorz. deelde mede, dat de gewone punten van het programma, opening met muziek en daarna cboraalmuziek. uitdee- ling van haring en wittebrood, avond feesten in Schouwburg en Gehoorzaal en op het Schuttcrsland gehandhaafd blijven, ïn den Schouwburg zal zeer waarschijnlijk een 3 October-revue opgevoerd worden. Hot voornaamste punt van de feestvie ring is natuurlijk weer het middagfeest. Wijl geen plannen van do leden varen ingekomen, stelde het besluur voor een voorstelling to geven uit het tweede beleg van Leiden in 1420. De 'plannen hiertoe waren in elkaar ge zet door den oud-voorzitter, den heer W. v. Rossum du Chattel, die hierna bet woord verkreeg en een schema gaf van het gedachte openluchtspel en den optocht, voorstellende: ,,Do intocht van Jan van Beieren, zoon van Henegouwen, van Hol land. en Zeeland, binnen Leiden, na het beleg in 1420." Dozc episode uit de Leidsche historie werd als onderwerp voor deze feestvie ring gekozen, omdat dit tijdvak waarin Jan van Beieren als Graaf van Holland optreedt een zeer belangrijk stuk geschie denis voor Leiden is geweest tijdens de Hoeksche- en Kabeljauwsche twisten. Beurtelings was Leiden in do macht der Hoökschen en Kabeljauwen. De stad zelve was Hoekscli gezind en steunde den adel, aan wier hoofd stonden de burggraaf van Leiden, de Poelgeesten e.a. Anderen als de Boschhuizen, van Swieten e.a. steunden de Kabeljauwen, waaruit ernstige con flicten ontstonden tusschen de burgerij, die opgehitst werden door de adellijke families. Hel einde der bekende twisten was len slotte, dat de adel daalde en de burger- lijkc-aristocratische beginselen do zege praal behaalden. Het ging in dezen strijd om de vrijheid van den poorter en burger; zoo werd bier de kiem gelegd voor de volkomen vrijheid van de burgers, waarop het Spaansche geweld anderhalve eeuw later te pletter zou loopen. Veel namen uit dien tijd zijn in Leiden bewaard gebleven, waardoor het lokale karakter in het gekozen onderwerp sterk naar voren komt. Ter gelegenheid van de voorstelling van dezen intocht zullen ruiter- en ridderspe len voor den Hertog en zijn gevolg "worden, uitgevoerd. Plaats der handeling is het Krijtliof. Op den achtergrond ziet men 't Gravenhof, het oude Grafelijke paleis, eertijds be woond door Floris den Vijfde. De optocht bestaat uit zeven groe pen, n.l.: le Stedelijk besluur, vier burgenieeste- ren, Schout en Schepenen, voorafgegaan door do Stads-boden, alsmede den Burg graaf van Leiden met gevolg en den Schutter van het St. Joris Doelen. 2c. Kerkelijke overheid met den Bis schop van Utrecht, den Commandeur der Duitscho Orde en gevolg. 3e. De poorters en groepen van gilden. 4c. Jan Hertog van Beieren, met groot gevolg. 5e. Hollandsclie Edellieden en Edel- vrouwen. 6e. Utrechtsch- en Hollandscho Voet volk. 7e. Hollandsclie- en Henegouwscho Ede len. deelnemers aan het lournooispel. Het tour n ooi: De achtergrond geeft te zien een stuk van het St. Pieterskerk hof. met het grafelijk paleis. Aan dc beide zijden zijn opgericht twee loges, waarvan één bestemd is voor den Hertog en zijn gevolg, en de andere voor dc wereldlijke en kerkelijke autoriteiten. Dc deelnemers aan dit tournooi zijn edellieden uit Holland cn Henegouwen. Alvorens tot het tournooispel over te gaan, wordt een omgang over het terrein gebonden door alle deelnemers, daarna be gint de eigenlijke opvoering, die verdeeld is in drie tafereelen: le. Ruilerspelen, 2e. Tournooispelen, 3e. RidderSoumooi. H< t aantal personen bedraagt 280, IIICEZOm MOEDEtllK ETIKET WORDT NAGEBOOTST LET OP R.H.W. Katholieke Agenda LEIDEN. Donderdag. „Sint Melania Werk", p0j(, Stadsgehoorzaal, 2.30 uur. Donderdag. R. K. Ver. van Jongo Midden, standers. ..Zomerzorg", 8.30 uur, Van Dinsdag 25 tot en met Zon dag 3 0 Mei a.s. wordt de dienst waar genomen door de apotheek van de H.H- G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502* en D. J. van Driesum, Mare 76, Tel. 406. waarvan 14 dames allen te paard en heeren, waarvan 70 te paard. Dit plan van den heer v. Rossum du Chattel vond algemcene instemming bij de vergadering, die het gebeele feeslplan in principe onder applaus goedkeurde. Bij de rondvraag bracht de heer H. Planjer een woord van hulde aan den heer v. Rossum du Chattel voor de wijze waar. op hij de nieuwe feestplannen uitgedacht heeft en begrijpelijkerwijs sloot de voorz, zich hierbij spontaan aan. De lieer v. d. Heide bepleitte nog het bescliikbaar.stellen van toegangsbewijzen in andere sleden, vooral in den Haag, waar- QP de voorz. mededeelde, dat zulks reeds eerder is gedaan en ook nu overwogen zal worden. Hierna volgde sluiting der vergadering, HUIS- EN GRONDEIGENAREN EN BOUWONDERNEMERS. De Nederlandsche Bond van Huis- eL Grondeigenaren en Bouwondernemers houdt heden en morgen hier ter slede zijn zomervergadering. Vanmorgen zijn de leden officieel stadhuizc ontvangen, waarhij do burge meester, jhr. De Gijselaar, een rede heeft gehouden. De burgemeester begon met op (e mor ken, dat in den laalsten tijd er tal vat vereenigingen zijn, die later blijken samen werking te willen zoeken met de gemeen tebesturen en daarom bij eventueel e ver gaderingen verzoeken, ten stadhuizc lo mogen worden ontvangen. Dit is dikwijk een last, doch samenwerking van het ge meentebestuur met verschillende vereeni gingen kan dikwijls van groot nut zijn i_ vooral wat aangaat dezen Bond. Wanneer jspreker den titel van dezen Bond be schouwt dan ziet hij daarin ook het woord grondeigenaren. Naar sprekers rneening moet hier het woord grond or den opgevat als grond, bestemd om ge houwen op te zetten. Nu is ning- vraagstuk voor een gemeente altijd van het grootste belang geweest. Ten opzichte van den woningbouw bestaan er verschil lende stroomingen. Sommigen willen dal met betrekking tot den woningbouw ailes van de overheid uitgaat. Spr. staal ech ter niet op dat standpunt. Waarom, zoo vraagt hij in dit verhand, is het juist con woning, waarvoor de overheid moet zor gen. Men zou evengoed kunnen zeggen, dat de overheid voor alles wat do mens® noodig heeft, behoort le zorgen, klompen, schoenen enz. Dit nu is volgens spreker absoluut onmogelijk. De overheid kan niet voor alles zorgen. In den ouden tijd had men op overheid! gebied niets anders dan l'état gendarme, om te zorgen, dal niet werd ingebroken en andere misdrijven tegen te gaan. Langza merhand heeft echter het ovorheidsinsli- fuut zich uitgebreid en is meer en meer gaan ingrijpen in wat men noemt: particulier initiatief. Nu mag dit particu lier initiatief niet gedood worden. Dit is ook het standpunt van B. en W. Het par ticulier (e dooden zou gelijk staan met het dooden van alle energie. Omgekeerd wordt echter door het particulier initiatief wel eens misbruik gemaakt van dc onkunde en zwakheid van anderen. Daarom moet er een compromis in dezen gevonden wor den. Vreemd acht spreker het, dat juist in de laatste tijden men van overheids wege is gevallen op de huis- en g: eigenaren. Alsof hij hen nu juist de groot' ste verkeerd- en moeilijkheden voorkwa men. Allen mochten geld verdienen, do huiseigenaren echter niet. Spreker neemt gaarne aan dat er personen zijn geweest, die de toestanden fijdens den oorlog heb ben gebruikt om daarvan te profiteefen. Daardoor zijn wetten ontstaan, welke de gemeentebesturen moeten uitvoeren dc bevolking zoo goed mogelijk gehuis vest le dóen zijn. Spr. meent dat het niet de taak is van de overheid. Wel juicht hij let toe, dat er contact is met degenen, die zich op den huizenbouw toeleggen. Maar dan moeten de houwers meewerken, niet tegenwerken. Begrijpelijk is, dat men zijn eigen belang behartigt, maar ook het al' gemeen belang moet behartigd worden anders loopt ook de behartiging van eigen belangen spaak. Het spijt, spr., dat de hef' ren behalve het academisch ziekenhuis niet tevens in oogonschouw nemen, wa. in deze gemeente is gebouwd. Dan zouden zij zien dat de gemeente Leiden zich if dit opzicht een eerezuil heeft opgericht Wat gebouwd is, is niet altijd practise» en economisch geweest, doch door dff tijdsomstandigheden was hot niet ander5 mogelijk. Spreker ontraadt, wat hij lof" vallig uit een schrijven van den secretaris heeft vernomen: de oprichting van een onderlinge assurantie en hypolh j-baf- Dit ligt in de lijn van wat hij heeft ge sproken. Dc heeren zouden daardoor ver vallen in do fout, die zij in andere afz ien, n.l. met tc treden in een anderuiui vak. u Tot groole vreugde van spreker heen Bond Soprotcsloerd tegen de afschaf!'™

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2