ONS MODEBLAD. ook al op zij» best; er dient dus ijverig te worden geschoffeld, gehakt en geharkt Misschien vindt men dit vervelend maar liet is alleszins looncnd. En bij goed on derhouden van groenten- en bloembedden loopt men met pleizier door zijn hof. Het schoffelen heeft bovendien nog ten doel do bovenlaag van den tuingrond los te maken; dit heeft het gunstig gevolg dat sterko uitdamping wordt tegengegaan, 't gewas niet zoo spoedig verdroogt. Dit is juist het tegenovergestelde van hetgeen velen meenen, n.l. dat de grond door het schoffelen zou uitdrogen. De hak doet dienst, in plaats van den schoffel, op zwa- ren grond, waarvan de bovenste laag te hard wordt, zoodat de schoffel er over melt de aarde en voorkomt ook hierdoor meldt de aarde en voorkomt ook hierdoor te sterke uitdroging. Na bet schoffelen of bakken wordt het losgemaakte onkruid bijeengeharkt, nadat men het eerst door zon en wind heeft laten verwelken en op drogen. Dreigt er regen, dan K^ke men eerder, anders zou het blijken dat men vergeef sch en arbeid zou hebben ver richt. Ook schoffelen en harken, hoe eenvoudig deze werkjes lijken, moeten ge leerd worden. Vooral als de grond hard is op paden b.v. zie men goed toe niet alleen den kop der onkruidplantjes af te stooten en de worteltjes te laten zitten; dan staat na enkele dagen het onkruid weer lustig lo groeien. En het harken ge schiede met losse hand: de oppervlakte mag geen hoogten en laagten vertoonen, doch moet gelijk zijn. Onze bloemperken krijgen thans reeds l:un zomerbeplanling: Doch de mees te bloemplanten blijven in de potten, wel ke men ingraaft tot de bovenrand gelijk komt met den grond. Het meeste effect geeft in den regel één of slechts een paar bloemsoorten op een perk; een enkele soort omgeven door een rand van een andere soort, b.v. van bontbladerige planten, mo ge volgens sommigen stijf en ouderwetsch zijn, het is zeker niet leelijk te noemen. DAT ALLES IN DE SCHADUW STELT door Pierre l'E r m i t e. Hot wachtwoord was: „Alles in de schaduw stellen" Men heeft een dochter, of men heeft er geen! Durand nu bezat er eene en een fameuze) Deze zou Zaterdag trou wen. Maar men gaat toch niet op alles uitzuinigen?. Sedert do dag van het huwelijk be paald was,- probeerde op 't atelier, ieder-» een in do gunst te komen van Durand. Natuurlijk om een uitnoodiging te krijgen. Maar toen men vernam, dat de partij „al les in do schaduw zou stellen" steeg dc ontroering ten top. Durand, in zijn sousterrain, word het doelwit, do attractie, do groote man van de fabriek; men maakte hem zijn lijm warm, kocht voor hem tabak, legde zijn instrumenten klaar, borstelde zijn overjas af; de meesterknechts, de kastenmakers, de bankwerkers, de stokers, de inpakkers do loopjongens van de bureaux; iedereen putte zich uit in 't verzinnen van voor wendsels om de werkplaats van Durand voorbij te gaan of er zich stil to houden. Dus vader Durand, je dochter gaat trouwen en 't zal een bruiloft zijn, waar bij elke andere in dc schaduw wordt ge steld? Je hebt gelijk Durand, bij zulke gelegenheden moet men njet kijken op een kleinigheid! En dan ging men hongerig, langzaam verder. Als hij me toch maar uitnoodigt voor de bruiloft.... Neen!.... als ik er toch maar zijn kan!*... Een bureau, dat er streng uitziet. Zwarte meubelen, groen behang. Een beer met witte haren de patroon van de fabriek leunt met dc ellebogen op zijn lessenaar. Voor hem een bejaarde werkman, die hem zijn zaak uitlegt. Om kort te gaan, vader Durand, je verlangt een som op -afbetaling van uw maandgeld? Ja mijnheer. Ik weiger het jo niet, integendeel; maar ik hoop dat go geen dwaasheden zult doen met die bruiloft; waar is dat nu goed voor om in één maard je maandgeld .van 't kwartaal op to eten? Alleen maar, antwoordde Durand, terwijl hij zijn pet in do vingers deed ronddraaien, wat noodig is moet gebeu ren: ik zal zoowat 700 francs noodig heb ben En, daar de patroon een plotselinge be weging van verontwaardiging maakte, daalde Durand in bijzonderheden af: er waren vijf en twintig genoodigden, minder kon niet; zoodoende had hij zes rijtuigen noodig elk van 20 francs, totaal 120 frs. Hij had geen gekleede jas, zelfs geen hoo- gen hoed, dat was samen wel 100 francs. Hetzelfde voor zijn vrouw. Voeg daar bij nog de verschillende onkosten en 't di ner van 10 francs per couvert bij Gillet en dal alles samen steeg wel tot 700 francs. En je rekent er dc plechtigheid in do kerk niet bij? In do kerk? Ik heb een kostelooze aangevraagd. Dus voor jou, de voornaamste van do bruiloft, is het een smulpartij?.... Gelukkig, viel Durand hem m do rede, dat de peettante 't toilet van m'n dochter betaalt; anders zouden wij heelc- manl onder nul komen 1 De patroon wordt boos. Onder nul? Maar daar geraken zo on der en voor langen lijd!.... Zon 't niet meer dan dwaas zijn als men 3 50 frc. per dag verdient, voor een bruiloft 700 francs uit te geven! ....Eerstens, wat had Durand een ge kleede jas noodig, die hom bespottelijk zou staan, terwijl die uitgave voor hem te veel was? Waarom niet werkman blijven? Zou hij zich daar over schamen? Hij, de patroon, hij hield van Durand zooals hij den sol daat graag zag in uniform cn den pries ter in toog; de oude Durand, L:j zag er wat knap nit in zijn werkmanspak; wat zou hij er belachelijk uitzien als „mijn heer" mot een lioogen hoed en handschoe nen van een bijna nooit gevraagd num^ mer. Dat hij nu alle werklui van de fa briek op de bruiloft wilde noodigen, ja, dat moest hij zelf maar weten» Maar waar voor was 't nu noodig, een diner aan te richten van vijf en twintig personen en dan nog wel bij Gillet? Daardoor zou bij ongetwijfeld jalouzie en ondankbaarheid kwecken en iedereen zeker ontevreden ma ken En waarom rijtuigen van 20 frc., hij Durand, die gedurende den loop van het jaar nog geen voertuig zou durven nemen van 30 sous? Om kort te zijn, hij zou zeker ter brui loft komen, als 't een echte arbeidershrni- loft zou wezen van een werkman, die do grootheid van zijn plaats in de maat schappij begrijpt; die trouwt zooals men dit vroeger deed, eenvoudig, vroolijk, zon der te blozen over een staat, dien de Chris tus op aarde heeft gekozen als den Zij nen Durand ging van zijn patroon weg, woedend Men heeft nu eenmaal een dochter, om hen heeft er geen, enz enz (Vier uur in den morgen). Twee ge noodigden van Durand zijn hun weg kwijt geraakt in de Champs-Êlysées. Ik beweer: rechts. En ik zeg je, dat het links is. Ik zal toch wel weten dat ik zeg! (2e groep). Men zal de soep gieten op 'l geroos terd brood!!! En om ze te eten! Voorzichtig!*... Een politie-agent!... (3c groep). Heer en dame. Eigenlijk locli was de bruiloft van Durand niet zoo om alles in de schaduw te stellen; de jurk van de dochter zat slecht in elkaar, 't was dan ook maai' ji goedkoope wollen stofEn het diner.... snorkende namen.... De „Consommé a lo Dclignac" was niet half zoo lekker' als gewone preisoep; en ik kreeg er maar twee kleine lepels vando „Poularde en chevallière" was niets meer dan een magere kip.:., enz (Het rijtuig van 't bruidspaar) Heb je twee sous om aan don koet sier te geven?..., (Hij, zijn zakken doorzoekend): Ja, dat is nog alles wat ik heb.... maar.... morgen?.... Dan zullen wij bij vader gaan eten! De meesterknecht Lebrun, dien men niet had nitgenoodigd, kon den slaap niet te pakken krijgen; woedend draaide hij zich om op zijn peluw. Ellendeling van een Durand! En te denken, dat ze nu zitten te brassen!.... Het water loopt me den mond uit! terwijl ik miju souper moest docu met ecu haring van drie sousMaar wacht maar eensdat zal ik je wel in peperen! (Het rijtuig van vader Durand): Enfin, ik heb geen rooden duit meer. Maar, ten minste, iedereen zal zeker wel voldaan zijn. OE AFREKENING. Ze zaten in een schemerig hoekje van het spaarzaam verlichte terras van het Metropoolhotel en staarden zwijgend over de zoo, die zilverig glansde in het maan licht. De deuren die naar hel terras toe gang gaven, stonden open en het indrin gerige geluid van den jazz-band en het gerucht van dansende vroolijke mensclien, drong tot hen door. Hel was oen heer lijke zomeravond en dc landwind bracht een fijne geur van kamperfoelie cn bloei ende planten uil de duinen over. Zoo za ten ze al den gehoelen avond, hij, met zijn grooten gebruinden vuist, als, be schermend haar fijne handje bedekkend, klein blank vogeltje, dat op de leuning van haar stoel te rusten lag. En zoo was hel al bijna twee weken lang gegaan. Overdag ontmoetten zo elkaar af en toe aan liet strand, zij met haar oude moeder, waarmee ze ecnigo weken in de mondaine badplaats doorbracht, hij meest alleen, omdat hij zich niet gauw aan kon sluiten. Pas met verlof uit Indië, had Joost be sloten het er eens van te nemen. Maar hij zou a) gauw uit de badplaats vertrokken zijn, als hij dat meisje vrouw eigenlijk, ja zeker het was geen jong meisje meer, daarvoor stonden haar oogen te ernstig, was haar optreden te rustig, te zelfbe wust niet ontmoet had, dat oen vreem de bekoring op hem uitoefende door haar rijpe schoonheid en haar ernstige, bijna melancholieke gelaat. Ze voelden, dat er langzamerhand iets tusschon lien was I ontstaan, een hand. Maar geen van hei den hadden ze ooit nog liet chapiter liefde aangeroerd noch over hun familie-aan gelegenheden gesproken. Er scheen geheimzinnigs aan haar te zijn, dat hoi aantrok en hem tegelijkertijd verbijsterde Af en toe kon ze plotseling verschrikt o® kijken, met groote angstige oogen, dee< ze even verward, om dadelijk daarop haa beheersching weer terug lo vinden. Ni zat zo kalm, als in gedachten verzonk® naast hem en staarde over do zee. Vai tijd tot tijd ontmoetten hun blikken elkaaj spraken hun oogen zoete woorden, dj, hun lippen niet durfden uitspreken, no| niet ten minste Op eens ging hij rechtop zitten. Hj voelde plotseling het kleine zachte handj. in de zijne sidderen. Hij keek haar aan ei schrok. Met groote, doodeliik verschrikt) oogen keek ze strak naar de deuren 1 de zaal, waar do zomergasten dansten lachten, terwijl de jazzband do nieuwst dansmelodie speelde. Haar gelaat wa krijtwit geworden en haar mond trilde als was ze aan een vrceselijko angst te prooi. Hij volgde haar blik. Maar hij koi niets ontdokken, dan voorbijschuifolend paartjes, lachende gezichten, in het elee trische licht schitterende lichto avondja ponnetjes, die vroolijk afstaken togen he zwart van rok of smoking der hoeren. Waf is er, wat gebeurt erElly vroeg hij dringend, haar voor het eerst h\ haar voornaam noemend. Niets, niel weerde zij af, terwijl ze opstond. Hij zag dat zij wankelde en sprong op om haar onder-steunen. Ik, ik hen wat duizelig, wil.... laat me.... fluisterde ze, terwij ze poogde ziéh zachtjes uit zijn arme los te maken. Hij leidde haar met zachte drang naar het hek van het terras, de nu verlaten tuin van het luxueuse hotel in Terwijl ze zoo langzaam den zacht dooi de maan verlichten tuin inwandelden, weerstrevend, stierf het geluid van dc dansmuziek weg, hoorden ze alleen het zachte ruischen van de zee. henede hen. Hij bleef staan. Elly, sprak hij, weet, ik had het je allang willei* zeggen ik hou van jc, en ik voel, ik weet bijm zeker, dat jij ook van mij houdt, is niet, ja nietwaar? Toe Elly, zeg ja. Ei zeg me toch, wat is er, waar schrok daarnet zoo van. Ik heb het al eerder i gemerkt, soms, 's middags aan het strand was het net, of je plotseling een vrecse Jijke spookverschijning zag, of jo hart was voor iets, dat je bedreigde, toe zq het me, Elly, vertrouw me, ik hou van ji Zo keek hem aan, met. iets onzogbaa droefs in haar groote bruine oogen. Dat het juist, fluisterde zo, jc houdt van me toe ga nu heen, laat me nftar liever al leen, laten we als goede vrienden v gaan, voordat.ja, goed, jo mag lie wel weten, ik houd ook van joumag het kan niet.hel zal weer niet kuu nenZe snikte zachtjes. BESCHRIJVING DER PLAAT. No. 397. Een marine blauw costuum staat altijd ook in den zomer uiterst correct, terwijl het niet zoo gauw als iets anders elk vuiltje laat zien. Ons model be staat uit een rok met witte blouses cn bo lero. De rok is van voren voorzien van een aantal stolpplooien, terwijl dc achterkant recht is. Dc blouse wordt in den Tok ge- dragon; zij heeft van voren in de midden een sluiting met een groot aantal knoop jes en ter weerszijden daarvan groepen platte plooien: een halfstaand rond kraag je met blauwe strik maakt de hals opening af. Do bolero hangt naast den hals recht naar onder af zoodat een strook van do blouse te zien blijft; hij is gegarneerd met een zwart zijden ripslint langs voorpan den en neklijn. Een ceintuur om de taillo en vlak daaronder aan weerskanten een zakjo welks ingang men met ripslint om boord, evenals do einden der mouwen. Hoed van gekleurd vilt-, kousen rose en schoenen zwart. S No. 398. Een lichto mantel voor den zo mer waarvoor men een bois de rose kasba als stof kan kiezen. Van onder heeft do mantel in lie.t rech- ter-voorpand één stolpplooi en in het lin ker twee, waarvan do binnenste juist sa men valt met den overslag van het andere pand. De stolpplooien worden omboord met bijpassend tres, dat we eveneens zien toegepast langs revers en kraag en als garncering der mouwen. De tres der revers loopt door langs de zoom van het over slaande voorpand met inbegrip .van het vierkante uitsteeksel der sluiting. Knoopen van bijpassend golalitli. Hoed in donker der tint der mantel, kousen rose cn schoc- ne beige. GARNEERING VOOR BABYGOED. Ofschoon men babygoed zeer wel kant cn klaar in een of andere winkel kan koo- pen, zijn er toch altijd veel moeders die or do voorkeur aan geven zelf van allerlei te vervaardigen: cn dit niet alleen omdat het misschien iets goedkooper is, maar ook om do charme van liet werk zelf. De goede moeder gaat niet op in dansen en andere vermaken buitenshuis maar zoekt als van oudshor het geluk in den kring der haren. Zoo zal het haar een genot zijn stil te ar beiden aan het handwerkje onzer plaat: oen muts met bijbehoorend jurkje. Beiden zijn versierd met gebrodeerde tulle. Het open borduursel (bovenste tcckening) kan in eenige herhalingen op do kruin der muts geplaatst worden terwijl daarom heen komt een kring van boogjes bestaand uit open punten. Het zclfdo motief plaatst men op het borststuk van het jurkje. Do meander van knoopstukken garneert bet voorstuk der muts. Men kiezo voor de uitvoering witte, rose, lila of lichtblauwe materialen. PATRONEN NAAR MAAT fl 1.00 per stuk. Kindermaten tot 12 jaar fl 0.75. Papieren patronen op maol ee maakt, kunnen onder toezcndini van het bedrag besteld worden aai Paper Pattern Service, Park stras 79, Den Haag. De maten op to geven onderstaande teekening. DE MODERNE PARASOL. Een gezellig bezit is zoo'n leuk, fantas tisch parasolletje dat niet grooter dan 45 c.M. zijn mag! Het geeft ons een blijde, opgewekte stemming wanneer we er meo uitgaan op heerlijk-zonnige zomerdagen. Maar, ho, zoo ver zijn we gelukkig nog niet. Do parasol kunnen wij nog missen. Do zon is ons nog hartelijk welkom. Hoe meer warmte zo geeft, des te bter! Eigen lijk zijn wij geen mensclien meer Voor 'n parasol. Wat geven wij om een gebruindo huid! 't Is juist wel modern zoo'n beetje zon-verbrand te zijn, dan kleurt onze ge laat-stemt beter bij onze kousen, die toeli immers in chair-brulé-tinten het meeet modem zijn? Nu ja, een blanke of een bruine teint, een parasolletje to bezitten is aardig. Eentje die bij ons boedje, bij ons toiletjo hoort en bovenal eentje, die bij-ons-zelf hoort. De vorm van de uitgespannen parasol is soms bijna geheel.recht en plat, zooals onze Japansche zusters die dragen. Andere zijn in halven bolvorm en ook wel in kelk- vorm. Bedrukte zijde is een zeer gewil de stof voor 't moderne parasolletje, maar ik geloof dat lint-materiaal (wat ook zeer „en vogue" is voor hoeden) dit nog over- treft. Snoezig zijn ze, dio uit ingehaalde zijden linten bestaan in afloopcndc kleur. Do tinten moeten in harmonie zijn met het toilet en vormen daarmede dan een aller bekoorlijkst geheel. Ik zag een beeldig toiletje van citroen gele georgette, waarbij een parasol in deze tint, nuanceerend tot oranje en versierd met guirlandes van gele rozen. Een chique geheel. Do effen parasols hebben borduur sels van vogels of bloemen, terwijl aan den knop een toef van linten of bloemen prijkt. Wio uwer veel aan handwerken doet en een moderne parasol wel een luxe vindt, met het oog op den flinken prijs, die zulke dingetjes kosten, zou een eenvoudige, effen parasol kunnen koopen en deze zelf bor duren of beschilderen. In de tinten van de versiering kiest ge een mooi lint of een bouquet bloemen hetwelk ge aan den stok bevestigd. Voor het borduren kiest ge een aardig strijkpatroon, wat go op elke baan van de parasol, door middel van een strijk ijzer over brengt. Bedient ge u van schil derwerk, dan zal een schablone zorgen voor het patroon. TRIX. ZELF PARFUM MAKEN. Veel dames houden van parfum: de eene houdt van violette, de andere van heliotrope, een derde van lavendel of rozen-olie. Er zijn zeer vele soorten par fums, die meest allen kostbaar zijn cn waarvan do samenstelling een fabrieksge heim is, waar wij niet achter zullen ko men. Echter een liclitc parfum, een geurig toüetwater, hetwelk wij bij het wasseheu gebruiken, kunnen wij gerust zelf maken. Nu de tijd aankomt, dat al die lieve en heerlijk-geurende bloemen ons zullen om ringen, moeten wij bijtijds er op bedacht zijn, daarvan gebruik te maken om voor later, wanneer de flora-kinderen niet meer in natura, te bewonderen zijn, toch de herinnering van hun zoete geuren te heb ben overgehouden. Die herinnering aan de zoete bloemen geuren hebben wij opgesloten in flacons, waarmede we heerlijk royaal kunnen om springen, daar wc een flinke voorraad heb ben voor... weinig geld. Een heerlijk toilet-water is de rozen-olie. In wijnazijn van zeer goede qualiteit doet ge een flinke hoeveelheid rozenblaad jes cn voegt hierbij een eetlepel honing. Dit vocht laat men minstens zes weken zoo staan en giet het dan door filtreerpa- pier om het met behulp van een trechter in kleine en fraaie flacons over te schen ken. De stoppen der flacons siert ge met een mooi lintje op. Een heerlijke parfum verkrijgt ge op de volgende wijze: Ge plukt een flinke hoe veelheid lavendel-bloempjes, rosmarijn en kruizemunt-blaadjes. Verdorde of aange taste blaadjes moet ge zorgvuldig verwij deren. Daarna wordt alles te samen ge hakt, echter niet. te klein, daar ge anders do sappen verliest. In een liter alcohol wordt deze samenstelling nu weggezet en zes weken bewaard. De eerste twee weken wordt de flesch in den schaduw gezet, de laatste vier zet men deze in het volle zon licht, daar dan dc gehcele parfum der bloe men is uitgehaald. Na eveneens gefiltreerd te zijn, wordt deze parfum in flcschjes of stop-flaeons nog ccnigen tijd bewaard. Er zijn bloemen, die slechts na heel lau gen tijd van moeite en geduld onzerzijds hun geuren aan ons afstaan. Hicronde behoort ook het Maartsche viooltje. D parfum hiervan verkregen is zeer kost baar en zeldzam. Meestal wordt onder dei naam van dit bloempje, do parfum dor iri verkocht, die niet zoo bewerkelijk is e zeerzeker ook verrukkelijk geurt. Er zij; vrouwen, dio wanneer ze eenmaal hu; parfum hebben gekozen, deze altijd blijvei gebruiken en niet meer tot een ander overgaan. Er is iets heel eigenaardigs k dit te doen. De geur dio ons omringt, bi gint een onafscheidelijk deel van ona-zel te worden, zoodat als-ket-ware dio parfui ons persoonlijk eigendom wordt. Evengoe» als een fabriek een artikel invoert G daarop patent neemt, als bewijs van hm eigendoms-rcchtERICA. NUTTIGE WENK. Van oude viltliocden, die uit model zii geraakt of verschoten zijn, kan men rige pantoffetjes maken, die heel sten zijn. Het is niet moeilijk, als ge uw ow pantoffels tot model neemt. Ook kunt ge van het vilt alleen de len nemen en het overige van satinet laken. Wio bedreven is in haken, kan v® twee kleuren wol het ziclibare gedeen haken. Do bovenkant wordt van elastiek voorzien zoodat het pantoffe"! goed aansluit,

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 10