17e Jaargang. VRIJDAG 14 MEI 1926 No. 5249 De ABONNEMENTSPRIJSbodraagt bij vooruitbetaling Voor l-eiden 19 cent per week 12.50 pei kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franc*) per post I 2.95 per kwaTtaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is. voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling Afzonderlijke nummers 5 ct. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Gewon. advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mcdcdeclingen wortll bet dubbele van hel larie/ berekend. 3 Kleine advortenllën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gerrnaed huur en ver huur, koop en verknop I U.50. DIT IMMER BESTAAT UIT DRIE BLADER. DEftKT OM DE KLOK OE ZOMERTIJD. Do zomertijd gaat dit jaar op 15 Mei in. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag worden te 2 uur de openbare uurwerken op 3 uur gesteld. Voordat men zicb hedenavond dus ter ruste begeeft, zette men de klok een uur vooruit. V Da Bioscoopwet. De Bioscoopwet is door de eenstemmige samenvierking der lechterzijde in de Eer ste Kamer aangenomen en zal nu in het Staatsblad verschijnen. De inhoud der wet, dio in velo gemeen ten waarschijnlijk practiseh niet véél zal veranderen, zullen wij dezer dagen nog 'ns memoreeren. Hier willen wij alleen wijzen op het feit, dut de Eerste Kamer van deze wet een po litieke kwestie heeft gemaakt, het voor beeld van de Twcedo heeft gevolgd, en links tegen rechts heeft gestemd. Waarom men ook niet van links heeft kunnen voorstemmen is op geen enkel za kelijke rede verklaarbaar. Minisle rde Geer zeide o.m.r „Hot eenlge punt, waarvan men met een schijn van recht zou kunnen vermoeden, dat het politieke beginselen raakt, is het punt door den heer Mondeis getioemd „de censuur", het „geestelijk toezicht", m.a-.w. do keuring voor volwassenen. 'Dit is het ocnigo punt, waaromtrent men zou kunnen twijfelen, uiet over de gemeentelijke na keuring, die er later is ingekomen. Maar de „censuur", het „geestelijk toezicht", de keuring voor volwassenen, die Btond in het eerste ontwerp, dat door de hoeren van de Staatscommissie, waarin mannen als de heer van der Meulen, wethouder van den Haag, en mr. Limburg zaten, e,en- slemmig is aangeuomen. Aau de hand van objectieve gegevens heb ik dus geconsta teerd, dat men eerst in de Kamer er een politieke zaak van heeft gemaakt." De houding, door de Linkerzijde bij deze wet nu ook weer aangenomen is in werke- lijHipid niet te verdedigen. Er is echter weer 'ns gebleken, hoe men aan de linkerzijde zich verzet tegen wet telijke maatregelen, die ten doel hebben, zedelijke en maatschappelijke gevaren te bestrijden, zich dan beroepend op do vrij heid! Dit averechtsch begrip van vrijheid, dat miskent 's menschen plichten tegenover God, Gods recht op 's menschen onder danigheid dit averechtsch begrip de monstreert zoo duidelijk en klaar, hoe er noodig is in 't lands bestuur een rechtsch bewind, hoe het Christelijk regoeren prin cipieel staat tegenover een liberaal regiemt gyiTEIféLflNP Volkenbond De reorganisatie van den Raad. Cecil's voorstel verworp on. Woensdagmorgen werd de zitting van de Commissie ter bestudcering van do sa menstelling van den Volkenbondsraad te Geneve voortgezet. Het voorstel van Lord Robert Cecil, den vertegenwoordiger van de Brilsche regoering, om het aantal niet- penuanente zetels in den Raad van 7 tot 9 te verhoogen, werd door de commissie verworpen. De vertegenwoordigers van Italië en België deden daarop het voor stel, het aantal niet-permanente zotels van den Raad van 7 tot 8 to brengen, welk voorstel bohalvo door den Zweed- Golien vertegenwoordiger, dio zich cr te gen verklaarde, door de commissie als basis van do besprokingen word aanvaard. De vertegenwoordigers van Spanje, Polen en Brazilië, doelden in do commis sie mede, dat hun regeerineen niet kun nen afzion van een permanenten zotol in den Raad. Het wordt evenwel waarschijnlijk ge acht, dat de toetreding van Duitschlaud tot den Volkenbond in de vergadering van September a.s. niet bemoeilijkt zal wor den, daar geen dor staten tegen het ver- leonon van een permanenten zetel aan Duilachland is. De Ministercrisis. Rt'unet geeft zijn pogingen op. Brunei heeft Woensdagavond zijn po gingen voor het samenstellen van een Belgische nieuwe regeering opgegeven. Dit echec is toe te schrijven aan do houding der liberalen, die alleen van een combinatie met twee Katholieke, twee so cialistische en twee liberale politici wil- i&n welen, waaraan dan nog vier extra parlementaire ministers, natuurlijk van oraal kaliber, zouden worden toege voegd. De liberalen wisten heel goed. dat deze formule geen ingang kou viuden eu men mag veilig aannemen, dat zij, terwijl zij den schijn trachtten te wekken, to willen medewerken aan het herstel des lands, eigenlijk terugdeinsden voor de verant woordelijkheid daarvan, temeer omdat, na hun oppositie tegen do regeering-Poüllet, het publiek van hen daden zou hebben verwacht, die zij onmogelijk hadden kun nen stellen. Brunei wilde een parlementaire regoe ring vormen, omdat deze spoedig zou ge roepen zijn om zoo dringende kwesties op to lossen, dat geen vertraging kou ge duld worden door het feit. dat niet vol doende eenstemmigheid zou hcerschen tusschen de regeorende politici en bun parlementaire groepen in kamer en se naat. Onder voorbehoud doelen wij bet ge rucht mede, dat Jasper zou kunnen ge roepen worden voor het eventueel samen stellen van een Katholiek-socialislisclio regecring. Duitschland. DE POLITIEKE SPANNING. Het kabinet-Lutlicr afgetreden. Motio van wantrouwen aangenomen. Do verontwaardiging der democraten over do dubbelzinnige houding van Lui het heeft ernstige gevolgen gehad. De democratische fractie heeft DlL be sloten een eigen motie van wantrouwen in den rijkskanselier in te dienen. Deze motie luidde als volgt: „De Rijksdag keurt de houding van don Rijkskanselier af, die door zijn houding in do vlaggenkwestie een definitieve op lossing dezer aangelegenheid heeft be moeilijkt en iu een moeilijken tüd zonder noodzaak een nieuw conflict lieeft uitge lokt." Woensdag kwam deze motio tegelijk met die der sociaal-democraten in stem ming. Do sociaal-democratische moliü van wantrouwen werd evenwol door den Rijks dag verworpen. Daarentegen werd de democralischo motie van wantrouwen tegen Luther met 17C tegen 14G stemmen en 103 onthoudin gen aangenomen. De regeering moest der halve aftreden. Onmiddellijk nadat do uitslag der stem ming bekend was kwam het kabinet bij een. Na een korte beraadslaging, waarin alle ministers zich met den Rijkskanselier solidair verklaarden, besloot de regecring haar ontslag bij president Hiiideóliurg in te dienen. Nadat dit besluit was genomen, begaf Luther zicTli direct naar den presi dent, ton einde hem van deze beslissing in kennis to stellen. Een uur na de plenaire zitting vingen in den Rijksdag tusschen de fractieleiders van het centrum en die der sociaal-demo craten reeds besprekingen aan. Het cen trum weusclite te weten, of de sociaal democraten in principe bereid zijn, aan de vorming van een nieuw kabinet deel te nemen. De sociaal-democraten hebbon niet principieel geweigerd hun medewerking daarbij to vorlcenen, maar zij wilden eerst weten, wie met do formatie der nieuwe regecring zal worden belast. Gessier opvolger van Luther. H ij houdt zich do beslissing nog voor. De rijkspresident heeft het ontslag vau den rijkskanselier dr. Iaither aanvaard en tot zijn plaatsvervanger den rijksweer- ministpr, dr. Gessier benoemd. Het offi- cieelo communiqué verklaart dat dr. dos sier als oudste in dienst zijnde rijksminis ter de leiding op zich heeft genomen van het kabinet, dat belast is met de afdoe ning der zaken. Dr. Gessier hooft zich zijn beslissing nog voorbehouden tot Vrijdagmiddag 12 uur. Naar gemeld wordt, hangt het slagen van dr. Gcssler af van de houding van Stresèmann. De Putsch-plannen. Wie dictators zouden zijn De offieieelo Pruisische persdienst deelt mede, dat de plannen, welke aanleiding hebben gegeven tot de reeds gemelde huis zoekingen, betrekking luidden op liet in stellen coner dictatuur, in aansluiting op een regeringscrisis, welke zou samen hangen niet de kwestie van de schadeloos stelling der vorston of niet een andere kwestie. De rijkspresident zou dan vrijwil lig aftreden. Hot eerste manifest van de nieuwe re goering zen voorzien in de af haffing van de Rijksgrondwet van ii Augustus 1918 en tb* constituties der binden. De slaatsmm lit zou in haar vollen omvang overgaan op een Rijksbestuurder. De par lementen en gemi onb-raden .zouden ont bonden worden verklaard, alle partijkas sen zouden worden iu beslag genomen. Stakingen en uitsluitingen zouden met don dood worden gestraft, evenals olk ver zet tegen de maatregelen der nieuwe re gecring. Voor de uitvoering van deze plannen waren de volgende personen in overwe ging ponomen: De burgemeester van Lu- beck dr. Neumann als Rijkskanselier, Co- heimrat Hugenberg als minister van Fi nanciën, dr. Wegener uit Kreutli (Beie ren) als minister van Binneulandsche Za ken, generaal von Moehl als Rijksweer min ister, en do voorzitter van de Rijn- landsche Landbouwkamer on leider van den Rijnlandschen Boerenbond dr. Frei- herr von Luehning uit Bonn als voedings dictator. Het materiaal, dat bij uitgebreide buis- zoekingen werd gevonden, heeft de Pruisi sche regecring aanleiding gegeven om te besluiten tot onmiddellijke ontbinding der voelkische sportveroenigingen Werwolf, Viking en Olympia. De leider der Olympia oberst Von Luck, werd den geheelen nacht verhoord op liet Polizei-praesidium en wordt voorloopig in arrest gehouden. liet plan voor een oprnarsch naar Berlijn, dat bij hom in beslag werd genomen, bevat nauwkeurige bepalingen over do verdee ling der troepen en hun opstelling, en ge preciseerde opgaven over de verschillende afdeelingen. Engeland. NA DE ALGEMEENE STAKING. Baldwin's verklaring in liet Lagerhuis. Het gezonde verstand overwon Iu het Lagerhuis verklaarde Baldwin Woensdag, dat do algemeen® raad van het vakvereepigingscongres hem dien morgen kwam opzoeken om hem niedo te deelen, dat do raad had besloten, do sta king op te heffen. Baldwin zeide, dat het onmiddellijke werk van hem on zijn collega's thans zou zijn bet lot stand bio.gen van een her vatting der onderhandelingen tusschon de beide partijen in du ioi,inindustrie. Voorts zeide Baldwin. dUt' d« vrede wel ke thans, naar hij gelooft, gekomen is, een overwinning is, eu wel een overwin ning van het gezonde verstand. Niet ech ter van een wan beide partijen, doch van het gezonde verstand van hel beste deel der Britscho natie. Het is thans van het grootsto belang, dat het Britscho volk niet terugblikt, doch voorwaarts: wij, al dus de premier, zullen ons werk beginnen in een geest var, samenwerking, er, zon der eeuig spoor van kwaadwilligheid en wraakzucht. D« besprekingen hervat. Nog geen rosulfua t. De besprekingen, dio do Britscho regoe ring gister gevoerd hooft met de arbei dersleiders, hadden nog geen resultaat, doch worden heden voortgezet. De regee ring hoopt binnen 48 uur een voorloopigo oplossing van het nieuwe conflict tot stand gebracht te hebben. Een groot deel der arbeiders is verbitterd en beweert door de leiding in den steek gelaten to zijn. In velo steden hadden prolcstbotho gingen plaats. Het werk wordt niet vlot hervat, Slachtoffers der staking. Een Londurisolio motor transport-maat schappij heeft reeds geweigerd vakver- eonigingslcdon, die gestaakt hebben, terug to nemen. Er zijn nog meer strubbelingen op dit stuk te wachten. Een inauifost. Het algemeen bestuur van het T.IT.G. heeft een manifest gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat tal van werkgevers onder de stakers slachtoffers trachten te maken, door hun vernederende voorwaar den lo; hun weder indienstneming voor le leggen, waaronder loonsverlagingen. Het bestuur verklaart, dat de vakver- eenigingen, wier moreelo en materieele kracht nog ongeslagen is, zich daartegen tpt het uiterste zullen verzetten. Iu het manifest wordt verder aan den premier verzócht," als hoofd «Ier regecring op te treden, om de werkgevers te ver plichten, zijn beroep op hen in acht to nemen Ook heeft het bestuur aan alle aange sloten vakbonden een boodschap gezonden, waarin er bij hen op aangedrongen wordt, andere Arbeidsvoorwaarden te weigeren dan die vóór dn staking bestonden, en waarin do arbeiders uifgerioodigd- wor den, aan de orders der vakveieenigiugea te gehoorzamen. Wie er doorslakr 11. Do -taking der .spoorwegarbeiders zal voortduren, als gevolg van do weigering der .sjN.onvevmaal-i happij.Mi om alle ia-/ kers v -er in dienst nemen. De .rlMiiiJoi - aangesloten bij ile vak- vcroonigingon te Huil hebben eveneens Pr idolen niet oer liet wulk te hervallen, dan nadat zii ervan verzekerd zijn,, dut alle stakers door hun werkgevers zullen wor- den teruggenomen. Wanordelijkheden. Woensdagavond hebben er te Poplar (Londen) wanordelijke tooneelen plaats gehad, daar liet belicht van de ophef Ting der staking bij enkele stakers ontevreden heid verwekte. Een groote dreigende menigte verza melde zich voor de kantoren der vakver- eeniging, maar werd door de politic uit eengejaagd. Moer dan veertig personen zijn gewond. Het Lagerhuis bespreekt den nieuwen toestand. Ingevolge de onvoorwaardelijke ophef fing van do algemeene staking door het Vakverbond had gisteren de terugkeer in eerste stadium van abnormale naar nor male toestanden plaats. Echter zijn in som znige gevallen moeilijkheden gerezen, door dat bij do weder tewerkstelling der sla- kers, men van werkgeverszijde to rekenen had met de verplichtingen, dio ontstaan zijn tegenover de vrijwilligers en met den ach toruitgang van de zaken als gevolg der staking. Deze moeilijkheden waren gisteravond het onderwerp van de besprekingen in hel Lagerhuis. Ramsay MncDonald, de leider der La bour Party, betreurde het, dat er pogin gen werden gedaan ora stakers tot slacht offers te maken. Hij vroeg het Huis om een verklaring af te leggen dat geen po ging zal worden gedaan door do werkge vers om het vakvereenigingswezen te ver nietigen, of om de terugkeerendo stakers to vernederon. Do premier Baldwin zeide in zijn ant woord dat hij niet een dergenen was, die verwachten dal, zoodra cr een einde was gekomen aan de slaking, do zaken in een dag weer op orde zouden zijn gesteld. De plicht van allen is om zoo spoedig moge lijk dpn achterstand in te halen. Geduren de» dn staking had spr. het besluit genomen om te zorgen dat diegenen, dio de regoe ring geholpen hadden er geen spijt van zouden hebben. Dat dit wel in strijd kon komen met do pogingen om zooveel moge lijk menschen weer aan te nemen, was spr. duidelijk. Deze moeilijkheid nioest maar geregeld worden door de vakver- eenigingen en do werkgevers. Een andere moeilijkheid, waartegenover men zich ge plaatst zal zien, is, dat de werkloosheid tijdelijk grooter zal zijn. Dit betreft vooral do spoorwegmaatschappijen. Hongarije. Het valsche muntersproces. Bij de behandeling van do valsche imintersaffairo verklaarde prins Win- dischgriitz, dat hij maatregelen had geno men om te bewijzen, dat het papierinalo- riaal van dn in hot Cartografisch Insti tuut vervaardigde biljetten en dat van do in het Ruhrgebied gemaakte valsche inurkbiljetlen identiek was. Hij zal val sche niarkbiljotten overleggen nog in den loop van hut proces, teneindo een micros copisch onderzoek mogeliijk te maken. N;uir .aanleiding van de vorklaring van Windischgratz nopens do vervaardiging van valsche markbiljetten in het Ruhrge bied heeft de Fransche gezant Glincharit te Parijs instructies gevraagd. Mun verwacht een krachtige Fransohe démarche als antwoord. Polen. REVOLUTIE IN POLEN. Troepen rukken tegen Warschau op. Ernstige onlusten in do hoofdstad. Van du Poolscho grens wordt gemeld, dat «liet Woensdag te Warschau tot ern stige onlusten is gekomen. Hut kabinet Witos, was dun geheelen dag achter gubaricadeerde deuren hij- oen. De toestand van de regecring was zeer moeilijk, aangezien een gedeelte der troe pen uit het Rebortowkamp do gehoor zaamheid weigerde. Deze opwinding is ontstaan, naar aan leiding van het feit, dat de minister van Binneulandsche Zaken, Smulski, in op dracht van den premier Witos, alle bladen in In .-lag heeft doen nemen, die een in terview met maarschalk Pilssoedski be vuilen. Groote troepen demoustrgerende jonge- l'eden n leden van atudentenvernenigin- gen. allen aanhangers van Pilsoedski, Irukken door de straten. Zij drongen de .stnnipvollo cafe's binnen, waar zij do mn- vivi dwongen, het Pilsoedski-lied te «pe- I' ii. terwijl zij de bezoekers terroriseerden, die weigerden aan de demonstraties tegen de regeering-Witos deel te nemen. Hier en ilaar kwam het tot handtastelijkheden. Nader wordt nog gemeld: Te Warschau hecrscht geweldige opwin ding. Vier regimenten zijn aan het muiten gi slagen en rukken naar Warschau op Zij ei -Hien hef aftreden van het kabinet Witos. In een door de Poolse!ie regeeriug ge publiceerd manifest wordt bevestigt, dat zich inderdaad muitende militairen in do HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het kabinet-Luthor is ten val gebracht door de aanneming van een democratische motie van wantrouwen. Dr. Gesslor is met de vorming van een nieuw kabinet belast. Na dc opheffing der algemeene staking in Engeland gaat de werkhervatting nog niet vlot. Een staatsgreep van maarschalk Pil- scedski in Polen. Pilsoedski heeft War schau bezet. Straatgevechten in Warschau (Men aio ook Telegrammen). BINNENLAND. De aanneming van de Bioscoopwet door de Eerste Kamer (Overzicht, lsto blad). Een inbraak in een gebouw van de Nn- derlandsche Bank te Ter Apel; jacht op de inbrekers (Gemengde Berichten, 1ste bl.) De reis van de „Norge" voor de Noord pool (Luchtvaart, 2de blad). LEIOEN. B. en W. stellen voor het vernicnigvul- digingscijfer voor het belastingjaar 1926'27 vast te stellen op 0.9, als vorig jaar '(3e bl.) B. en W. stellen voor aan oen architec ten-bureau te 's-Gravenhage het maken van een uitbreidingsplan voor de gcmecn'.e op te dragen (3do blad). Onze Geïllustreerde Pagina Do photo-pagina geeft o.m. versuhiPrnIn sportkiekjes en kiekjes naar aanleiding van de, intusscheu geëindigde, staking in Engeland. nabijheid van Warschau bevinden Dit manifest luidt als volgt: Sedert eenigcu tijd lu bben revolutionai re elementen en verstoorders van den vrede en de openbare orde onder de troe pen een misdadige agitatio ontwikkeld. Dozo agitatie heeft thans tot liet betreu renswaardig gevolg geleid, dat o troepenafdeelingon in de nabijheid d.-r hoofdstad aan het muiten 'zijn ge: la ii, en, door verkeerde orders muled, zi- li hebben laten verleiden tot het p|. n van inbreuk op de diseiplino en het weigeren van gehoorzaam heidd. De regeering heeft maatregelen getrof fen voor het handhaven der openbare or de on voor de bescherming der hoofdsta-' tegen een aanvul der muiters Dó president dor republiek h<tl aan do muiters een legerorder uitgevaardigd, waarin hij deze aanmaant tot l><- inning to komen en hun onderwerping verlangt De president doet een beroep op de vrede lievend eleméntcnn, ton einde heiu bij zijn taak behulpzaam to zijn. Tol zoover het regeoringsmaiiiff.it. Een slag bij Warschau? Uit Praag wordt gemeld d.d. gisteren: Do troepen to Rembertow, die. zich on der do hevelen van Pilsoedski hebben ge steld, zijn met den maarschalk am het hoofd naar Warschau opgerukt. Des avonds kwamen zij n:m vorv de bruggen van Praga, een voorstad van Warschau, welke bruggen bezet zijn door troepen, die do regeering trouw zijn ge bleven. Een gistermorgén negen uur v.<u do Poolseho grens bij Tcssclmu n-e u ambtenaar, die iiQg om zeven u"r m l Warschau contact had, deelt mede, dat Witos nog Donderdagmorgen met de re goering in hot Belvodoro-paleis, den zetel van den president der republiek, zifting hield. Naar verluidt, zijn de troepen v u Witos en Pilsoedski, die zich gedurvnde den nacht geconcentreerd lu-ble-u. c morgen om vijf uur nabij Wai-einni slaags geraakt. Kr had een bloedig in vecht plaats, waaromtrent bijzonderhe den nog ontbreken. Pilsoedski meester van Warschau. Uit Ostraee wordt gemeld: De hoofdstad van Polen bevind' zi' li sedert gi. lernnrht in handen van maar schalk Pilsoedski. Er had een gevehl plaats tusschen de troepen der regoeriup en dio van den maarschalk. Hei aantal verliezen voor zoover bekend, bedroeg achttien dood'-n, waaronder twee officio* ren. Marokko Een offensief van Abd-el-Krim. Aanvallen op hot .S p a a n e f r o n t. Uit Tanger wonll gemeld: Tweehonderd ruiters der Hiffi hebben twee dorpen, die zich hadden onder wor pen, aangevallen en in brand gestoken. Een Spuauschc afdeeling 4twam tusscbeiu beido. J'

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1