Tweede Blad. DE VALSCHE TAND en W. 10. Reclames schoolgeld le kwar taal 1026. Bouwen. Het Gemeentebestuur heeft bouwvergunning verleend aan C. J. van Zonneveld tot bet bouwen van een burger woonhuis aan de Teylingrlaan. - Electrische kabel. B. cn W. stellcu aan den Raad voor den clectrischen kabel in den Loosterweg, overeenkomstig vor- zoek van do aan dien weg wonenden, door te trekken tot aan de Mallegatbrug en de daarvoor aan de Stedelijke Lichtfabrieken ie verleencn garantie van stroomverbruik gedeeltelijk voor rekening dor gemeente te nemen. WASSEWAAR. Inbraak. Zaterdagnacht is ingebro ken in het wachthuisje van do H. T. M. aan do Lange Korkdam alhier. Do inbrekers hebben in den zijgevel een ruit vernield on zijn daardoor binnengekomen. Een vitrine waarin sigaren en sigaretten aanwezig wa ren, werd leeggeplunderd. Vermist wordt voor een waarde van ruim 100. Waar schijnlijk hebben de dieven zich verwond, want overal waren bloedsporen te bemer ken. ZOETERMEER. Gemeenteraad. Vermenigvuldiflinnscijfcr H. 0. 1.8 (v. j. 1.4). Vrijdagavond kwam do vroedschap onzer gemeente in vergadering bijeen ter behan deling der agenda, in ons blad van Woens dag 1.1. afgedrukt. Voorzitter: Burgemeester F. S. G. Bos; Secretaris de heer G. P. Blaauwhof. Af wezig met kennisgeving de lieer N. Dui- nisveld; de heer L. Facee Schaeffer komt later ter vergadering. De Voorz. opent met liet voorgeschre ven gebod, waarna door den secretaris de notulen worden gelezen. Bij do vaststelling daarvan had een incident plaats lusschen den Voorz. on den heer L. Facee Schaef fer, betreffende een passage in de notu len voorkomende. Zij werden echter on veranderd goedgekeurd. De mcdedecliugen bevatten o.a. procesverbaal van kasopna me van don gemeente-ontvanger, goedkeu ring van diens instructie door H.H. Gcd. Staten, en verslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim. Een en ander passeerde stilzwijgend den hamer. Op het verzoek van do Harmouiover- eeniging „Ons Genoegen" om subsidie werd goedgunstig beschikt, en werd hot voorstel van B, en W. om deze op 40 te bepalen, met alg. st. aangenomen. De verordening op het schoolgeld, werd op praeadvies van B. cn W. onveranderd vastgesteld. De aftredende leden der schattingscom- missie de heeren J. W. Groenewegen, P. Smits, Q. van Dorp en L. Karens werden herbenoemd. Do drie laatstgenoemden zul len met hunne herbenoeming in kennis worden gesteld, terwijl wethouder Groene- wegen zijne herbenoeming weder aannam. Door B. en W. was voorgesteld het vor- menigvuldigingscijfer .19261927 vast to stellen op 1.8 (vorig jaar 1.4) Na uitvoe rige bespreking werd overeenkomstig dit voorstel met algemeeno stemmen besloten Do wijzigingen van do begrootingen 1925 en 1926 werden goedgekeurd. Aan B. en W. werd machtiging ver leend tot het aangaan eener kasgeldlec- ning, lot oen maximum bedrag van f 5000. Bij de rondvraag werden eenige zakeu vanondergeschikt belang onder de aan dacht van B. en W. gebracht, waarna sluiting. DE RUGSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Geboren: dochter van G. Hogervorsl geboren Boot dochter van M. Heonk go- boren Van Griethuizen twee zoons van C. H. Markx geboren Kompier zoon van J. Plugers geboren van den Heuvel dochter van G. Janssen geboren Kareis dochter van H. van Leijden geboren Boeks zoon van J. B. Bezemer geboren Ver meulen zoon van M. van Rijswijk gebo ren Sekores (levenloos). Overleden: P. G. den Ouden jd. 2 jaar H. van Eist jd. 6 maanden H. G Boogerd jm. 2 maanden J, W. van leeuwen jm. 2 maanden. Gehuwd A. Borst jm. 26'jaar en A. Spelt jd. 18 jaar A. van den Ent jm. 28 jaar en J. M. Jansen jd. 21 jaar. UIT DE RADIO IVERELO, Programma's voor Dinsdag 27 April. II i 1 v e r s u m 1050 M. 12.en f.30 Politieberichten. 6.307.30 Engelsehe les door den beer Fred. Fry. 7.45 en 10.Persberichten. 8.10 R. K. Radio-Omroep. Spreker Z.HL Pater M. Molenaar M.S.C. Ie Sitlnrd, over „De Katholieke Drankbestrijding." Mede werking van den We led. heer P. Thisseo, tenor, te Rumpcn (Limburg) on het If. D O.-orkest onder leiding van Frans l.up- gens. 1. Rccit. en aria uit „Joseph", Mé- hul. „Vainement Phnraon". 3. Aria uit „Dor Messias", Handel. „Er weidet scino Hoerde". 4. La donna mobile uit „Uigo- lelto", Verdi. D a v o n t r y, 1600 M 10.2012.20 Concert door het radio- kwartet oji solisten (sopraan, bariton» viool). 12.201.20 Lunchmuziek. 2.35 Lezing: Elementary music and mu sical appreciation. 3.20 Lezing: The pros and cona of tho car. 3.35 Orkestmuziek. 4.05 Kinderuurtje. 4.50 Lezing: Do we know how to pro nounce English? 5.20 Dansmuziek. 0.20 Tijdsein, weerber., nieuws, F ra fi- scho lezing. 6.45 Pianocomposities van Bacil. 7.25 Programma door Do Roosters. 8.20 Speech door Lloyd George aan liet loc-diner van do London Head Teacher's Association. 8.40 Orkestconcert. 8.50 Weerber., nieuws. 9.Lezing: Music and the ordinary listener. 0.20 Orkestmuziek. F. Tittcrton. tenor. 9.5011.20 Dansmuziek. Radio-Paris 1 750 M. 11.50 Concert Lucien Paris (piano viool cello). 4.05 Solislonconcert. 7.35 Engelsehe les. 8.05 Concert „Radio art et pensee." Königsvvuster bauson, 1300 M. 7.50 Rokoko. A. Ehlers, Cembalo. 11. langer, declamatie. E. Prill, fluit. E. v. Gatopol, sopraan. 9.5011.20 Dansmuziek. Brussel 2C2 M. 4.20 Orkest concert. 7.20 Concert. Orkest en Rubonu, tenor. 7.50 Lezing: Les tresors d'art <lc Bruxcl- les (Les musóes). 8.30 Concert. 9.20 Nieuwsberichten. M ti n s t ar, 410 M, 12.35—1.50 Concert. 3.505.20 Kamermuziek van Mendels sohn, door strijkkwartet. 5.20 Lezing: Tierleben im holien Nor- den. 5.50 Lezing. 6.207.Italiannsehe los. 7.20 Spaanschc les. 8.05 Lezing. 8.35 Spnansclie avond. Spaansi-he mu ziek en zang. Tol slot „A los loros", sl ierkamp. BOSKOOP. Gemeenteraad. Maandag 26 April des avonds 7 uur komt den Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Bloemenhandel. De Imndcl in afge sneden bloemen was in de afgeloopon week heter als voordien, vooral do laatste dagen waren de prijzen hooger. Ophelia 05—95 cent, Golden Ophelia 6092 cent, Marcel Kouger f 1.10—1.50, ITadley 1.60 2.07, Cl. Pernet 11.95, Columbia f 0.70—1.- - Butterfly 0.72—1.30, Wilhelm Korde! 5005 cent, America 0.70—0.90, Hor tensia's in pot 1,00—1.75 per «luk, llho- dodendrontakken I 10II cent per tak, idem II 22^ cent per lak. Geboren: Sure, dochter van M. A Keller en S. Raapis Willem z. van 1\ Van PruiSson on C. A. Kromhout. Ondertrouwd: J. van Bommel en. W D. Ifooijborg. Maandag 26 April 1926 UIT DE PERS DE METEROPNEMER EN HET EEDSVRAAGSTUK. Wij lezen in De Rotterdammer: Een typisch stukje rechtspraak speelde zich dezer dagen af voor den Amsterdam* schen politierechter. Het „Handelsblad" meldt er dit van: ..Een meteropnemer van de Gem. Elee- tricileitswerken verschijnt als getuige in de zaak tegen een vrouw, die hem beleedigd heeft. Hij maakt bezwaar tegen het afleg gen van den eed. Mr. Servatius, de politie-recliler: Waar op is uw bezwaar gegrond? Getuige: Ik ben lid van de S. D. A. P. Mr. S.: Dat is op zich zelf geen reden om den eed niet af to leggen. Ik heb nooit ge hoord, dat iemand, omdat hij lid is van de S. D. A. P., den eed niet zou afleggen. Niet uw politieke overtuiging is hier aan de orde, maar uw godsdienstige overtuiging 'Als uw gevoelens omtrent uw opvatting van den godsdienst zich tegen den eed verzet ten, dan is het heel wat anders. Nadat de getuige verklaard heeft, dat dit inderdaad het geval is, woTdt hij tot de be lofte toegelaten". Tot zoover het verhaal van het „Han del sblad'\ Natuurlijk was de meteropnemer, die meende dat 't lidmaatschap van de S. D. A P. het afleggen van den eed uitsloot, formeel in de war. Maar materieed, maar in geest en ii waarheid? De meteropnemer, zal aldus hebben ge redeneerd: ik ben lid van een partij, die bij den aanbouw van staat en maatschappij met den wil van don almachtig God niet re kent, ik ben lid van eene'partij, wier hoofd orgaan van vijandschap tegen do christe lijke religie slag op slag blijk gaf; ik ben lid van tene partij, die uit hot publieke leven alles wil weren wat aan Gods naam herinnert dus kan en mag geen eed af leggen. Nam hij den stand van het eedsvraag- siuk wel zoo onzuiver op deïc roo.de meteropnemer? UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Keuringsdienst van waren. Uit het verslag van den keuringsdienst van wa- ïen district Leiden blijkt dat over het tijd vak 1 Januari31 Maart 1926 zijn geno men op het laboratorium 32 en ter plaatse 529 monsters, waarvan 1 afgekeurd, 9 win kels werden geinspecteerd. Geboren: Wilhelmina Maria, d. van Th. A. van der Hulst en A. Vink. Elisa beth, d. van J. Remmerswaal, en A. van Moorsel. Gehuwd: W. N. van der Meer jm. 26 j. en C. J. Bartels jd. 29 j. H. J. J. Bar tel s jm. 24 j. en M. C. van der Meer jd. 24 jaar. O verleden: Frederika Windt, 60 j. HILLEGOM. Zakkendief. De voddenkoopman D. V. uit Leiden heeft zakken gestolen ten nadeele van den heer P. van Lierop Jzn., kunst- mesthandelaar, Elsbroekerlaan alhier. De zakken lagen in de schuren aan de Havcu. De politie slaagde erin, den dief te snap pen, die bekend heeft en zijn straf niet zal ontgaan. Ondertrouwd: A. Schrama en 1\ rA. Walraven P. G. Maaskant en G. A. dc Bruin. Getrouwd: Th. van de Reep en E. "Wegmann J. Heeres en A. C. Rolvers II. J. A. Brantjes en A. E. M. van der Schoot M. J. Kuijper en J. H: van der Velden. Geboren: dochter van P. Noppen ge boren Dekkers. Overleden: J. Noppen vr. 1 dag FEUILLETON. i) „Zeker wel," viel de commissaris hem in^ de rede, „de stok is immers gevonden bij de kalkgroeve." „Inderdaad?" Thomson ontstelde bij die mcdedeeling. „Waarom ging mijnheer nog zoo laat in liet. park?" vroeg de detective. „Hij voelde zich niet wel", antwoordde Thomson. „Niet waar, mevrouw?" „Heeft hij ook overgegeven?" vervolgde de detective. „Zoover ik weet,, niet," zei mevrouw Kersten. „Jawel mevrouw!" riep nu de oude knecht. „Mijnheer scheen zeer ziek. Ik volgde hem nog even en weet zeker, dat hij het deed, vlak bij de rozestruiken. Toen stuurde bij me weg." ^Thomson had bij die mededeeling mevr. Kersten voortdurend in het oog gehouden, die beurtelings bleek en rood werd. Hij keek zo nog onderzoekend aan, toen hij vroeg: „Ivan men het nog zien?" „Jawel mijnheer", antwoordde de knecht. Het gelaat van mevrouw Kersten leek nu wel groen en Thomson vroeg zich af, wat dit beteekende. Zou zij meer van de zaak weten? Hij vermoedde het, maar liet niels blijken. „Dan zullen we eens gaan kijken," zei Thomson. Ze gingen het -park in. De plaats was .spoedig gevonden en Thomson stond er op, dat het opgeveegd en in een potje zou ge- KATWIJK. Personalia. Tot buitengewoon gemeen te-veldwachter is benoemd de heer L. de Jong, agent van plitie alhier. Met ingang van 1 Mei a.s. is eervol ontslag verleend aan den commies isto klas bij de Rijksbelastingen de heer A. van Zurk. Grond-verkoop. Door den heer P. v. d. Gugten is van regenten van het Weeshuis een perceel grond gekocht grenzende aan de eigendommen van v. d. Gugten. Tot re gent van hot Weeshuis werd gekozen de heer A. Duricux. LE1DSCHENDAM. R. K. Volksbond. Vrijdagavond te 7.30 uur hield de R. K. Volksbond zijn maandelijkscho ledenvergadering onder voorzitterschap van den heer De Langen. Na hot openingswoord van den Voorz. werd onder hegeleiding der Harmonie staande het Bondslied gezongen, terwijl de Harmonie verder gedurende den avond eenige prachtige nummers (eb gehoore bracht, die de gezelligheid ten zeerste ver hoogde. De notulen worden gelezen en oudei dank van den Voorz. onveranderd goedge keurd. De Voorz. deelt mede, dat op 30 Mei te Utrecht een groot congres gehouden wordt ter herdenking van het 35-jarig beslaan van de uitvaardiging der Encycliek „Reruro Novarum"; van bet Hoofdbestuur is een verzoek ingekomen om groote deelname om bet congres zoo groolsch mogelijk te ma ken; daarom kan iedereen, die meo wil gaan zich heden opgeven bij den secretaris. De kosten zijn 2.52. Verder deelt de Voorz. mede, dat de heer Bergman is gekozen tot tweede Voorz. Deze week is door den Voorz. een vergadering meegemaakt van de R. K. Harmonie „St. Cecilia", van welke vergadering de Voorz. een en ander mededeelt, terwijl hij alle Volksbonders vraagt om toch propagandis ten te worden voor de Harmonie, die steeds beTeid is hare medewerking te verlcenen en daarom ook alle medewerking verdient en dezo ook noodig heeft. Wij krijgen dan een lezing met lichtbeel den van den Geestl. Adv. kapelaan Bekkers over het onderwerp „De jeugdige kerk te genover het machtige Heidendom", een zeer interessante lezing met mooie licht beelden. ZijnEerw. werd dan ook op het einde met een luid applaus bploond, terwijl de Voorz. hem hartelijk dank. Bij de verkiezing van een afgevaardigde voor den Cehtralen Raad, wordt de heer De Langen bij acclamatie herkozen. Van de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt, waarna de Voorz. vraagt, wat de redenen kunnen zijn, dat de vergadering zoo slecht bezocht wordt. Of het soms aan het Bestuur ligt. Hij hoopt, dat men dan ronduit zijn meening eens zal zeggen: dan kan men 'maatregelen nemen. Na een woord van dank aan allen, sluit de Voorz. de vergadering met den Cbris- lelijken groet. Vermeld zij nog, dat er na afloop der ver gadering ontspanning was, waarbij men met biljart, kaartspel of dammen eenigen tijd gezellig doorbracht. LISSE. R. K. Volksbond. Onder voorzitter schap van den heer A. H. Schrama ver gaderde Vrijdagavond de afdeeling van de R. K. Volksbond. De voorzitter wijdde enkele woorden aan het 25-jarig bestaan der afdeeling en mocht met genoegen con- stateeren dat de eenheid steeds is bewaard gebleven en dat de afdeeling vruchtbaar heeft gewerkt.. Spreker hoopte voor die ko mende kwarteeuw-periode op een daadwer kelijker organisatielevon van de jongeren. Het deed spreker goed dat hij na deze ope ningsrede een tiental jonge leden mocht installeeren. Hij wenschte ben geluk en uit- to den wcnsch dat zij goed organisatie- mannen zullen woi'den cn blijven. Inzake de feestelijke viering van liet 25-jarig be staan deeldo de voorzitter mede, dat de feestavonden hiervoor zullen, worden ge houden op dë Zondagen 30 Mei en 6 Juni. De toonecl- en zangvereeniging zullen haar medewerking verleenen. De hierna voorge lezen Begrooting 1926-1927 gaf geen schit terend beeld van financieel beleid. Do in komsten waren gerekend op f4504.60 en de uitgaven op f 4761.50, alzoo een tekort van 1 256.90. Bij de uitgaven had de beer v. d. Berg gaarne gezien dat de Bodeloonen iets waren verhoogd. Waar we echter toch al daan worden om het te laten onderzoekon. „Waarom al die moeite?" vroeg de commissaris. Wij weten immerB, dat de heer Kersten vermoord werd." „Mijn waarde heer, voorloopig weten we nog niets lieolemaal niets, hoogstens, dat hij zelfmoord gepleegd heeft, of heeft willen plegen", zei Thomson. Men deed de opgeveegde massa in een potje en verzegelde dit. Thomson, de detec tive en de commissaris begaven zich met den eerstvolgenden trein naar Londen, waar een scheikundige een onderzoek naar de bestnuddeelen instelde. Thomson vooral was nieuwsgierig naar den uitslag. „En?" vroeg hij, toen de dokter met de analyse klaar was. „Er is vergift in", zei de dokter. „Welk?" „Tartarus stibiatus braakwijnsteen." „Veel?" „Genoeg om een os te dooden." HOOFDSTUK V. Tartarus stibiatus. „Ik geloof, beste Jenny," begon mevrouw Morton den volgenden morgen, „dat het geen kwaad zou kunnen, als je het ver boor eens ging bijwonen. Je kunt nog al goed onthouden en kiint me dan later al les eens netjes oververtellen. Hoe denk je daarover?" „Ja", meende Jenny, „het zou voor u niet kwaad zijn!" Ze wist nauwelijks wat ze zei. „Wat zeg je? Voor mij niet kwaad zijn? Wat bedoel je daarmee? Je zult toch ook tekort komen, zei do penningmeester, wil de hij bier een jaar mee wachten, daar hij overtuigd was er dan finantieel beter voor te zullen staan. De beer Mesman wijst op het gemis van een subsi voor het PI. Comité van Horw. Levenskr. wat ook zijn oorzaak al vindt in de fi- nantïeele nood. Tot afgevaardigde naar den Centraion Raad werd bij acclamatie herbenoemd de heer A. H. Schrama. Do Encycliekmecting, zoo deelde de voorzitter mede, zal dit jaar gehouden worden te Voorhout op Zondag 1G Mei. Spreker hoop te op een groote deelname der Lissers. In dc vacature-J. Pollee moest een bestuurs lid worden gekozen. Een drietal candida tes waren ingediend doch bij onderzoek bleek een dezer te jong, een ander in te nauwe bloedverwantschap mot een tier bo- stuursleden te staan. Met goedvinding der leden werd dan maar besloten, daar bet nieuw te kiezen bestuurslid met Mei a.s. toch weer periodiek aftredend is, te wach ten met do verkiezing van de jaarvergade- ring. De behandeling der agenda voor den Centralen Raad ging onder de hamer door uitgenomen het punt aanstelling van Dis trictsvrijgestelden. In principe waB men er wol voor, doch men was beducht voor do finantieele lasten. Het was inmiddels ruim 10 uur gewor den toen de rondvraag aan de orde kwam. Hiervan werd toch nog druk gebruik ge maakt. Do heer Koomcn verklaarde zich eindelijk tevreden met dc verbeterden toe standen aan de Voortlaan. De beer Mes man zag gaarne de Volksbondzaken in de Volkskrant bekend gemaakt. Do beer Was senaar wees op den gevaarlijken toestand aan het Havenhoofd. De heer v. Mijn- gaarden zag gaarne gelijkstelling op do feestavonden tusschen donateurs en leden. De beer Schrama wenschte dat de afd. zich evenals hot bestuur der jeugdorgani satie per request te wenden tot het Kerk bestuur om achter in de kerk gemakkelij ker zitplaatsen te doen plaatsen waardoor z.i. do ontstichting veel minder zal wor den. 't Was half 11 toen men huiswaarts toog. Bloembollenveiling. Woensdag 28 April des namiddags te 2 uur zal onder Directie van de heeren L. Onderwater cn George v. d. Veld de inarlijkscbe Blocro- bollenveiling plaats hebben ten bate der R. K. Kerk, R. K. Armen on de St. Elisa- bethsveroeniging. De catalogus bevat 200 nummers, waarop behalve een groot aantal handelssoorten ook vele extra nieuwe soor ten voorkomen, zoodat. de Directie een groot aantal belangstellenden verwacht, temeer daar de koopies dermate zijn ge maakt. dat ook de „niet-vakman" eens ge makkelijk een bod zal kunnen.doen. Ieder die daartoe in do gelegenheid i3 doet na tuurlijk zijn best do opbrengst zoo groot mogelijk te doen zijn! PIJNACKER. Overreden en gedood. Bij het overste ken van den weg is Zaterdagmiddag om streeks 3 uur op de Westlaan, nabij de ouderlijke woning het 9-jarig zoontje van den heer C. Koster door een auto overre den. Het ventje kreeg een wiel over het hoofd en is eenige oogenblikken later aan de gevolgen overleden. Don auto-bestuurder treft geen schuld. VOORHOUT. Gemeenteraad. De raad dezer gc- mconto vergadert op Dinsdag 27 April a.s. des avonds 8 uur ton Gementebuize. De angenda vermeldt: 1. Notulen. 2. Ingeko men stukken. 3. Vaststelling ontwerp-ko- hier van de hondenbelasting voor het jaar 1926. 4. Verzoek Bestuur der Bijzonder la gere school, verbonden aan do Bisschoppe lijke Nijverheidsschool „St. Gerardus Ma- jella" om voorschot op de gemeentelijke vergoeding bedoeld in art. 101 der Lager- onderwijswet, met voorstel van B. en W. en ontwerp-besluit. 5. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldleoning groot f 9100.6. Voorstel van B. en W. met ontwerp-besluit tot dekking van kapi taalsuitgaven 1925 met kapitaalinkomsten 1925. 7. Vaststelling heffingspercentage van de gemeentelijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1926/27. 8. Ontwerp besluiten tot wijziging en aanvulling der begrootingen 1925 en 1926. 9. Verzoek van Boot cn Co. C.S. om doortrekking van den electrischen kabel in den Loosterweg tot aan do Mallegatbrug, mot voorstel van B. wel nieuwsgierig zijn? Of kan het je niet schelen? Het zou toch inderdaad nuttig voor je wezen, als je er eens bij was." „Dat geloof ik ook wel. Ik heb nog nooit zooiets gezien of gehoord. En ik wil er wel heen, maar dan moet ik voortmaken. Waar is het?" „Dat weet ik. Dr. Dobbs heeft het me gezegd, 't Is in bet schoolgebouw van .Saint Green. De zitting wordt om tien uur ge opend." Ofschoon Jenny een vrecsclijken angst had voor alles, wat maar eenigszins met de politie in betrekking stond, was ze nu toch blij, dat ze een paar uren weg kon. Zoo gemakkelijk toch zou zo zich heb- bou kunnen verraden tegenover dc oude dame, die altijd maar praatte en altijd maar vroeg. Verder had Thomson woord gehouden en haar geschreven, dat ze zich niet behoefde te bekommeren over Willy en dat ze niet aanwezig behoefde te zijn. Maar nu moest ze! Vlug vcrkleeddo ze zich, deed een voile voor en ging "op weg. Het kleine dorpje Saint Green lag niet ver van Sainton House, het landgoed van Kersten. Om er zoo gauw mogelijk te ko men nam ze ook nu, evenals daags te vo ren, haar weg door het park. Wat een menschen waren daar, allen nieuwsgierig om do plek te zien, waar Kersten was ge vonden. Maar nog veel meer volk zag ze, toen zo het plein voor het schoolgebouw bereikte. Van heinde en ver was men sa mengestroomd om bij liet verhoor tegen woordig te zijn. Nog was de schooldeur dicht. De menigte drong naar voren en de politie had heel wat te doen om do orde te bewaren. Jenny wist niet, hoe ze uit het gedrang I zou komen. Doch nu ging do schooldeur open, en de rechters, die zoo nét in een jachtwagen aangekomen waren, traden binnen. Iedereen trachtte nu een plaats to ver overen en Jenny kwam met heel veel moei te binnen. Do namen der getuigen werden eerst voorgelezen en Jenny verbaasde er zich over, dat er zooveel waron: boeren uit den cmtrek, kooplieden uit de stad, een jonge doktor do concurrent van Dr. Dobbs, vorder de beer Thomson en mevrouw Kersten. Na do voorlezing werden dezo in een ander vertrek gebracht. Toon nam liet verhoor een aanvang. Tusschen twee politieagenten werd Wil ly Lomas in het vertrek golcid. Hij kon gaan zitten. Trotsch maar somber keek hij in 't rond. Met do armen ovor elkaar gekruist luister de hij naar de voorlezing van het proces verbaal, dat de beschuldiging bevatte. Jenny voelde innig medelijden met hein. O, hoe graag zou zo naar hem toegesneld zijn om hom te troosten en hem te zeggen, dut zij hem toebehoorde, geheel en al! Maar zo mocht niet en ze durfde niet. Zoo bleef ze zitten, waar ze zat, diepbewogen. Na Lomas werd mevrouw Kersten binnen geroepen. Ze zag er bleek uit en men moest haar bij het 'gaan ondersteunen. Ze nuwachtig zette ze zich op eeri stoel, baar oogen angstig gericht op don ouden rechter voor baar, alsof zij do beklaagde was. Do rechter scheen medelijden met haar te heb ben en liet baar den eed zittend afleggen. „Uw naam is Margaretha Kersten, niet waar? In welke familiebetrekking staat li tot den vermoorde?" „Ik ben zijn stiefmoeder." „Wanneer hebt u hem voor dc lualalo maal gezien?" „Woensdagavond, ongeveer kwart over achten, toen hij van tafel ging." „Hij ging dus naar builen, toen liet avondmaal afgoloopen was?" „Ja." „Had hij daarvoor een reden?" „Hij voelde zich niet wel cn meende, dat de frisselio lucht hem wat zou opknap pen." „JuiBt. En toen u hein weer zag?" „Werd hij door twee mannen naar bin nen gedragen." „Hoe laat was dat?" „Om negen uur." „U hebt dadelijk oen dokter laten ha* len, niel waar?" „Ja. Dr. Dobbs." „Ik dank u. 't Is voldoende." Op dit oogenblik ontstond er eenige be weging onder bet publiek. Naast Willy Lo mas was een jonge man komen staan op wiens gelaat wilskracht cn zelfbewustheid te lezon stond. Iedereen keek hem vol ver wachting aan. „Mijnheer de rechter, mag ik u zeggen, dat ik hier opkom voor de rechten van Willy Lomas, vroeger wachtmeester?" „Voor wicn, zegt u?" „Voor den gevangene?" Eu hij overhan digde den rechter het bewijs zijner aan- stelling „Ik zou gaarne zijne verdediging op mij willen nemen en allereerst oen paar vragen wonscben to richten tot mevrouw. Kersten." (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5