Tweede Blad. Mij IS DE WRAAK Vtfoensdag 14 April 1926 BINNENLAND HET EUCH. CONGRES TE CHICAGO. In een beschouwing over het Eucharis- Congres te Chicago schrijft „Het Hulsge zin": Met een reis naar Chicago is een betrekkelijk aanzienlijk bedrag ge moeid, niet grooter inlusscben dan vele landgenooten besteder,' die in Zwitserland of Noorwegen hun va- cantie plegen door te brengen. De kleinen onder ons, de financieel niet krachtigen kunnen alleen in den geest het Congres volgen, tenzij tenzij de parochie do kleinste maar ook innigste katholieke gemeenschap samenwerkt om wat men zou kunnen noemen een vertegenwoordiger van die parochie naar Chicago af te vaar digen Hoevele parochies zouden, indien men dezen weg wilde -volgen, het Eucharistisch Congres kunnen bij wonen. Een mooi idee, dat wij gtaruo willen verbreiden en «n overweging geven. Kan niet eeu parochie een afgevaardigde bv Pastoor of Kape'aan in de gelegenheid stellen het Eucharistisch Congres Ie Chi cago te bezoekpn? Zou in onze buurt niet 'ns een paro chie daartoe het schoono voorbeeld willen geven de eer ziri willen verwerven, in deze de eerste te zijn? De rede van den Chr. Hist. Senator De Vos van Stcenwijk. Wij laten hier uit het officieele Kamer verslag een gedeelte volgen van de rede, die de heer De Vos van Steenwijk verle den week in de Eerste Kamer heeft ge houden en waarin hij de Vrijz. Dem. Par tij en diens leider mr. Merchant zoo raak de waarheid zei. Vóór het gezantschap bij den Pause- lijken Stoel te zijn en er toch tegen te stemmen, ten einde de coalitie te treffenv is, ik geef dit den heer Anema toe, niet verheffend.Maar men moet billijk zijn. Poli tieko redenen wegen en moeten wel eens zwaardere wegen dan zakelijke. Het ware mijnerzijds onoprecht, wanneer ik niet er kende, dat zulks bij mij wel eens het geval Is geweest. Van hun standpunt versta ik de stem door de vrijzinnig-democraten op 11 November l.L uitgebracht. Daarover "mijnerzijds geen captie. Maar, Mijnheer de Voorzitter, 10 dagen later welk een blamage: er is toch nog zoo iets als parlementair fatsoen be reid Ju ziin, dat zelfde^cezaiitsclian_tA_vaE-- dedigen, ten einae zich zelf en zijn vriend jes aan Ministerportefeuilles te helpen, Mijnheer de Voorzitter, ik zal niet formu leoren wat dat is, want ik wil geen harde woorden bezigen, maar wel mag ik zeg gen, dat, indien zoo iets weer geschiedde, daarmede in ons Parlement een politieke zede zou zijn binnengeleid, die daaraan gelukkig tot hiertoe geheel vreemd is en die niet genoeg gebrandmerkt kan wor den. Zulks is dan ook alom in.den Lande geschied, en nadr ik hoop, ook in vrij zinnig-democratische kringen, zij het daar fluisterend, vermits men in die zich noe mende democratische partij geen leven heeft, wanneer men getuige laatstelijk het geval-Limburg zich verstout iets te doen, dat den in haar midden tronen- den dictator onwelgevallig is; dat de sfeer van pure aanbidding en loutere vereering van dien omnipotenten heerscher zou kun nen storen. Het moet daar een en al beate adoratie, verafgoding blijven. Wee hem, die den almachtigen leider niet hoorig is, hem wederstaat. De terechtstelling, de executie volgen stante pede. Hij is sacro- sanctus. Mussolini is er niets bij. Van de mocratie gesproken 1 Men heeft er den mond wel vol van, men houdt er wel snorkende redevoerin gen over, men vult er wel week- en maand bladen mede, men gaat er den boer wel FEUILLETON. door EDW. HALLIWELLS. (Nadruk verboden). 63) Op hetzelfde moment echter gaf Harry haar met de volle vuist een slag recht in het gelaat en smakte haar achterover op de sofa; de revolver ontviel Mauds vuist en Harry schopte het wapen onder do sofa in een hoek. Kclsch wuifbrulde bij, „wou je nog een vijfden moord op je geweten hebben?" Zij lag met. bebloed gelaat, half be zwijmd. lillend in de kussens ,.Teeken dit stuk en spaar je de rot ting," bitste Harry nu, schuimend van woede, tot Dr. Avortey. Deze las en tee- kende. „Dus je laat do heele behandeling ▼an Lola Thornewood aan Wippenham over en je aanvaardt den Directeur, dien ik je zenden zal." De ander knikte. Dan naderde hij de vrouw. Waarachtig! Uit haar gezwollen en be bloed gelaat duivelde weer haar uitdagen de grijnslach! „Teeken," snauwde Harry, een papier voor haar op het tafeltje werpend. Zij las ,.\andaag?" nu sidderdo zij toch even... „Ja, dadelijk pak je in en vertrek naar Davenback en je gaat met je man naar Amerika per eerste boot. God moge je ver dei genadig zijn. Als je ooit een woord ..ver het verleden, breng ik je aan de mee op, men lokt er de arglooZo kiezers wel mede, maar zo in practijk, in toepas sing te brengen, kom er eens om. De hoeveelheid echte democratie, die in de Vrijzinnig-Democratische partij wordt aangetroffen, kan men wel op een dubbeltje leggen, zelfs op een stuivertje, zoo het nog bestond. Eén slechts weet .hel; en den anderen rest de keus tusschen hun mond te hou den, koest te zijn, of Mahomed devotelijk na te prevelen. Tertium non datur. Anders klinkt het :„er uit!" Van Raalte, Treub, Pleyte, van Bere- steyn, Teenstra, van der Pot, Molengraaf, Limburg! Wie volgen? Niet precies de minsten onder de broo deren. Gold het niet een zoo bij uitstek anti-soldateske partij, dan zou ik van haar zeggen een legertje zoowat zonder kader, een generaal en verder enkele zéér ge- dweëe luitenant met even geweëe solda ten. Want getroffen door het anatheem van den tyran, is het kader, op enkele na, door hem uit do partij letterlijk weggeschol- den. Charmante, beminnelijke soort demo cratie! En nu moge het niet in de bedoeling hebben gelegen om het parlementaire stel sel te knauwen, te deuken, zulks belet niet, dat: „Wie zegt het parlementaire stelsel als juist te erkennen en in zijn on kundig beleid er een paskwil van maakt, het meer schaadt dan de stel ligste tegenstander". Ik hoor u reeds vragen, Mijnheer de Voorzitter, van wien deze uitspraak? Mijn heer de Voorzitter, het is schier niet te ge- fooven, van.... mr. Marchant zelf! Te vinden, in ..De Telegraaf van 13 Novem ber 1925." Hst Eerste Kamerlid H. Amelink. Het Eerste Kamerlid, de heer H. Ame link, secretaris van het Christ. Nat. Vak verbond en penningmeester van het Intern Chr. Vakverbond, vertrekt a.s. Donderdag naar Zwitserland, teneinde daar in en kele plaatsen spreekbeurten in het belang der Chr. vakbeweging op uitnoodiging van don Schweitzerischen Verband Evangeli sche Arbeitcr und Angestelten te vervul len. Vrijdagavond spreekt de heer Amelink in Winterthur, Zaterdag to Zurich, Zon dag te Wipkingen-en Maandag te Bazel. Journalistiek. De heer Kaller, hoofdredacteur van het „Dagblad van Noord-Brabant" te Breda, is door de directie der Uitgevers-Mij. „Neerlandia" te Utrecht van deze functie eervol ontslagen en benoemd tot hoofdre dacteur der geillusteerde uitgaven dezer Mij. te Utrecht. Vervoer van diamant der vliegtuig. Bij de commissie voor algemeene han delsbelangen van de Beurs voor den Dia manthandel te Amsterdam is het verzoek ingekomen om stappen te doen bij een luchtvaartmaatschappij om Antwernen nla lanomgspiHHTS m naar ro ite op to ne men. De commissie zal zich in verband hiermede tot de K.L.M. wenden seneinde de mogelijkheid van diamantzendiugen per vliegtuig naar Antwerpen te overwegen. KERKNIEUWS Pastoor J. Th. Janssen, t Gisteravond is de Zeercerw. heer J. Th. Janssen, pastoor te Limbricht (L.), over wiens ziekte we herhaaldelijk berichllen, in den ouderdom van 55 jaar, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, overleden. Eerw. Zuster Blandina. t In het liefdegesticht en gasthuis „Chari- tas" te Roosendaal is, na voorzien te zijn geweest van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van 67 ja- rne overleden de eerw. zuster Ma. Blan dina (in de wereld mej. Jansen, van Prin- cenhage). Pater Méthodius Mulder O.F.M. In den toestand van Pater Methodius Mulder O.F.M. van het Minderbroeders klooster te Nieuwe Niedorp is gelukkig eenigo verbetering gekomen, al is het ge vaar nog niet geweken. Voorloopig zal de galg. Dat zweer ik jel".Nu richtte hij zich, bevend over al zijn leden, maar zich beheerschend, tot den verpleger: „Wippenham ga naar Lola, bewaak je bruidje en voer haar zoodra mogelijk naar Hotel Melbourne" Maud knarste op de tanden. „Teeken", donderde Harry, wierp haar een pen toe. En met sidderende hand schreef zij: „Maud Thornewood"... 's Avonds stond in „Times" en vier andere groote bladen: „In het Sanatorium Villa Carolina te Cuxwall brak heden een opgewonden man bij Dr. Avorty in; hoewel de indringer gewapend was en revolverschoten loste, wist de bekwame zenuwarts den ge vaarlijken vreemdeling door zijn taktvol optreden te bedaren. De rust was na en- kelo uren in het beroemde Sanatorium weergekeerd" De keizerslag was gewonnen HOOFDSTUK XIX Zonnestralen. Toen wij weer in den tuin stonden, ik mot toegeknepen keel en over heel mijn lichaam huiverend in wilde zenuwtrillin gen, Harry koel gesloten, ondoordringbaar maar met nog een trek van verstroefde grimmigheid op het krijtwit gelaat, greep ik rijn arm; een huil brokte even in mijn keel, dan barste ik in snikken uit... „Jongen!" stotterde ik... en ik legde mijn hand in hartelijke meevoelen op zijn schouder. „Kalm," deed hij gewild kortaf„dank God; 't is achter den rug, Edward." patiënt nog üioolen worden verpleegd io de pastorie te Bovenkarspel, waar Z.Eerw. ongesteld is geworden. Pater H. Ermann S.J Tot ons leedwezen vernemen wij, dat de Zeereerw. Pater H. Ermann S.J. te Rot terdam, gisteren plotseling ernstig onge steld is geworden. Z.Eerw. werd naar het St.-Franciscusgasthuis vervoerd. Na dat hij daar voorzien was van de laatste H.II. Sacramenten, heeft hij een operatie ondergaan, we^ke goed geslaagd is. Ziju toestand was gisteravond naar omstandigheden redelijk wel. „Msbd". Jubileum. De Zeereerw. Pater H. J. Steenhagon O.F.M. kapelaan der St. Antoniuaparochie te Haarlem, vierde 10 April zijn 40-jarig priesterfeest. Dit werd Zondag feestelijk herdacht. De jubilaris droeg van hot ver- sierdo altaar een plechtige H. Mis op, ge assisteerd door den Zeereerw. heer Pas toor J. P. Reijnenberg als presbyter-asai- stens, als diaken door den weleerw. heer H. Th. Heyink, neef van den jubilaris en als subdiaken door den weleerw. pater J. J. C. Hontzen, terwijl ceremoniarius was de weleerw. pater A. H. J. Frankenmolen. Het kerkgebouw was het belangstellenden gevuld. Des middags had een druk be zochte' receptie plaats. O.m. kwamen de secretarissen van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem den jubilaris, mede namens Z. D. H. felicitecren. De zelatricen van de Broederschap van den H. Antonius, of freerden pater Steenhagen een geschenk onder couvert. Er waren ook veel bloem stukken en schriftelijko gelukwenschen. Letterden en Kunsi BOEKEN. De Piano, het instrument en zijn meesters, door Paul San ders. Uitgave N.V. Ontwikke ling, Amsterdam. Dit boek heeft zijn ontstaan te danken, niet aan de zucht van eenen of anderen muziekhistoricus om over een bepaald on derwerp een geleerde verhandeling te schrijven, maar aan de practischo behoef ten van dezen tijd. De Amsterdamsche kunstkring, de oudere zuster van de Leidsche, heeft het vorige jaar een cyclus van 14 avon den voor strijkkwartet georganiseerd en zette thans een even groote reeks kla vieravonden op touw, die weer een histo risch inzicht moesten geven in de ontwik keling der pianomuziek. De heer Paul Sanders werd in beide gevallen verzocht, een leiddraad, een toegelicht programma samen te stellen voor do bezoekers der con certen. Zijn boekjo is evenwel veel meer ge worden dan een toelichting tot de bijzon dere concerten. Het is een beknopte hand leiding geworden van de ontwikkeling van het klavier, zijn hU^r^uur en zijn mees- kunnen zijn. Daardoor is de bijzondere toelichting door de afzonderlijke concer ten niet overbodig goworden, maar deze krijgt relief en meer befeekenis, wanneer de concertbezoeker zich deh tijd gunt, thuis van dit werk een vruchtbaar ge bruik te maken. En dat loont ten zeerste de moeite. Ik meen dit boekje hier iets uittoe- viger te moeten inleiden, omdat ook de Leidsche Kunstkring „Voor Alle n", zij het dan op bescheidener schaal, zich precies in dezelfde richting als de Amsterdamsche beweegt: echte mu ziek te laten spreken tot allen die er ge voelig voor zijn en die zich voor de ovor- grooto meerderheid uij materieelo over wegingen haar genot moesten ontzeggen. Tusschen twee haakjes zij de wensche- lijkheid opgemerkt, dat do Leidsche Kunst kring aan de toelichting van haar pro gramma's meer zorg kon besteden. Niets, dat componist of compositie nader tot het publiek kan brengen, worde verzuimd Het onderhavige is uit den aard der zaak beknopt, maar houdt in zijn heldere overzichtelijkheid de hoofdlijnen strak vast. Het doel dat, zonder overmatig ge bruik van technische termen, en, als deze toch noodzakelijk zijn, worden ze kort, maar afdoende verklaard. Een zeer helder, door illustraties ver lucht overzicht wordt ons gegeven, hoe de Dan sidderde de sterke man; de stilte tusschen ons trilde even van zijn diepen zucht, hij wierp het hoofd krampachtig in den nek, zuchtc weer, greep zich in de borst) stond pal, zag langzaam dof-ver wezen rond; er waasde iets over zijn eens klaps lichtloozo oogen, dan tastte hij on bestemd naar een steun, klampte zich wan kelend aan mij vast... „Wacht evenEdward" En hij zonk in elkander. Wippfenham had on3, heel zijn ziel in zijn ademlooze bewondering en dankbaar- beid, van de Btoep met do oogen gevolgd; in veel minder tijd dan ik noodig heb om deze regels te schrijven, knielde hij neder bij Harry, goot hem cognac in den mond, wiesch zijn hoofd met prikkelend vocht. „Waar staal de aoto?" vroeg hij mij zacht, toen Harry tot zijn bewustzijn was weergekeerd. Aan 't eind van den landweg bij An- deck." Ijlings snelde hij langs de schuur heen den landweg op; ik hoorde hem roe pen luidkeels. Binnen enkele minuten lag Harry naast mij in zijn. „Fiat" en snorden we heen „Rose.... Castle" lispelde mijn lijk bleek© vriend. Ik floot Ellers door den roeper, en in vliegende vaart schoten wij langs den macadamwcg naar Eastney. Harry rustte in suffen doezel beweging loos achterover; ik had het geluk gehad de heel mijn wezen 'schokkende ontroering te ontspannen in onmannelijk zenuwsnik ken; hij had zich heldhaftig bodwongen tot gewelddadige onaandoenlijkheid cn was ten laatste overstelpt geworden. Hij was ook een mensch! Wat had hij doode- lijk getobd, de arme kerel. Dag en nacht.- piano zich ontwikkeld hooft van het kla- vicord der 16e eeuw tot het Hammerkla- Vier. De schrijver bespreekt in dit ver band allerlei voorloopors van onzen mo dernen vlougel en geeft heel duidelijk aan, hoe clavecimbel, spinet, virginnal en hoe ze verder mogen heeten, steeds duide lijker uitgesproken hun eigen karakter be zitten, waardoor ze nog altijd aan de ver tolking van muziek uit hun eigen tijd het eigenaardig cachet geven dat deze tot haar volle recht doet komen, zooals b.v. Wanda Landowska wel demonstreert. In overeenstemming met de phases wel ke de wets-snaarinstrumenten doorlie pen, wordt ons pen beknopt overzicht ge boden van de muzikale vormen,waarin zich de klavierstijl ontwikkelde on ver volgens van de componisten, die van ver schillende instrument vormen de mogelijk heden begrepon en uitwerkten. Het la toch duidelijk, dat om alleen op uitersten to wijzen onze grooto moderne concert vleugel geheel andere mogolijkheden opent dan een virginaal of clavecimbel, dat de composities dor Engelsche Virgi- nalisten op een vleugel veel te zwaar klinken en hun intiem karakter verliezen, terwijl omgekeerd do sonates van Beetho ven of diens concerten onmogeijk op zoo'n licht instrument tot hun recht kunnen komen. In verband -met dc i udo instrumonten volgt een overzicht van de oude Engel- schen, Nederlanders, Franschon en Ita lianen, zonder dat we verwarren in een doolhof van nameh. Schrijver behandelt uitsluitend de hoofd figuren en is bijzonder gelukkig geweest met het karakterisceron van deze, Bach, Beethoven, de Romantici, Ghopln mei Liszt krijgen alle een afzonderlijk hoofd stuk en het wezen van hun klavierwerken en hun beteekenis van wie na hen kwa men wordt met heel klare lijnen aange geven. Vervolgens betoogt do schr. zake lijk, hoe het na de 300-jarigen hegemonie der Duitsche muziek in de verschillende cultuurlanden der wereld met do klavier muziek geschapen staat. Een slotartikel bespreekt nog verschil lende problemen: do beteekenis, welke do pianola misschien in do toekomst zal heb ben naast het klavier: de piano als mis bruikt instrument in honderden huisgezin nen, waar men van het innerlijke wezen der muziek niet het minst benul heeft; wat de bedoeling van het muziekonder- richt moet zijn, enz. Ons heeft wel zeer sterk getroffen, wat de schr. zegt over het vlrtuozendom, dat weer welig tiert in onzen op sensatie be- lusten tijd. Nit zijn uitvoerige beschouwing hierom trent het volgende citaat: „Muziek kan de hoogste, diopste, ovor- weldigendste aandoeningen en ontroerin gen geven. Ze kan de beste gevoelens in ons wakker roepen. Do uitvoerendo kun stenaar is daarbij de bemiddelaar tus schen het scheppend genie en den hoor der. Wanneer de uitvoerder zijn kunst misbruikt om zichzelf naar voren te bren gen, zichzelf te doen eeren om zijn kunst vaardigheid, dan stelt hij zich tusschen bruikt hij het werk van den componist, die zich daartegen niet vermag te verzetten." Virtuositeit mag niet bestaan om zich zelf, doch onkel om de muziek te dionon als middel. Virtuozen, die hun techniek niet van binnen uit weten te adelen, enkel verblinden door hun kunstenmakerij spe- culeeren op de argelooshoid van hot pu bliek en bederven den muzikalen smaak. De kunstkringen mogen het zich voor gezegd houden, nu een uit hun eigen mid den, de boer Paul Sanders, het hun in krachtige termen voorhoudt. S. TIJDSCHRIFTEN. „Hel Gezin." Den eersten dezer maand verscheen het eerste nummer van „Het Gezin", half- maandelijks verschijnend orgaan van don Ned. R K. Bond voor Groote Gezinnen. Verschillende bekende personen verleen den hunne medewerking bij de totstandko ming van het orgaan. Aan het hoofdartikel van do hand van den heer H. C. M. Wijffels zij het volgende ontleend: „Om onze taak te volbrengen moot de Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen niet alléén actie voeren naar buiten. We moeten niet minder denken aan den geest in eigen kring. Wat had hij zich om ons koninklijk be- mecstcrd, zorgelijk peinzend dien laatston nacht ziju geniaal plan ontworpen, zijn hersens verstrakt in een alle roerselen van zijn gemoed ontstellend en verbijsterend wikken on wegen 1 Als aan zijn zijde had ik alles meegeleefd, cn hij had mij toch slom verbaasd door den keizerslaglBij den hemel, hoe had hij Maud's boosaardig heid zoo tot in de fijnste vezelen kunnen ontleden, het geweldig spinsel van haar misdaad zoo krachtig-bcwust kunnen ont rafelen I Mijn hoofd duizelde, hot bloed bonkte ruw in mij op. 11c viel weg in hon derd wilde vermoedens en zonk eindelijk machteloos in wilden slaap neer in de kus sens. ...„En?" deed Alice ten uitcrsLc gespan ncn op het bordes van het kasteel. „De slag is gewonnen," deed Harry flauw en waggelde de treden op. Alice streeldo haar dapperen ridder met blikken vol dankbare bewondering, greep vast zijn arin, steunde hem. „Arme, lieve man," fluisterde zij, en als ecu moeder haar kind streek rij hem over het hoofd... Angstig vragend blikte zij dan op mij neer, die naast Harry in den salon plaats had genomen, zijn baud in do mijne in ver trouwelijke kameraadschap. Zoo vormden wij eenigen tijd een intiem zwijgend groepje van gezamenlijk lief cn leed, tot Alice mijn, achterover met geslo ten oogen in don leunstoel liggenden, vriend heel behoedzaam nader trad en al haar edel medevoclen legde in de zacht gefluisterde vraagt „Verlang je. niets, jongen?" „Slapen"... klonk Int nauw hoorbaar van zijn lippen. UIT DE RADIO-WERELD. 7 Programma's voor Donderdag 15 April. Hilversum 1050 M. li.en 7.30 Politieber. 8.30—4.30 Uurtje voor wees- eri zieken huizen, door Mevr. Ant. v. Dijk. 5.6.80. Vooravondconcert door het H. D. O.-cfrkest, o.l.v. Fr. Lupgena, Wee us oh programma. Werken van Strauss, Fuolk, Krelslor en Komxak. 6.307.30 Fransche les vanwege df afd. H. D. O.riaalcursus, door don lieer Gh. Miche. 7.45 en 10.Persber. 8.15 Uitzending van het abonnements concert uit het Concertgebouw te Ara sterdam. (Aangeboden door do N.V. Phi lips-Radio). Hot Concertgebouw-orkest, Dir. Willem Mengelberg. Soliste: Cecilia Hansen, viool. Sinfoniolta, vioolconcert van St. Saens, door G. Hansen mot orkost- bogcl. Pauze. Symphonic No. 111 „Erol- ca", Boelhoven. 10.11.Her-uitzending van do pro gramma's van Londen, Parijs en Berlijn. Daventry, 1600 M. 11.201.20 Concert door het radiokwar tet en solisten (alt/ tenor, viool). 1.202.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Lezing: Some intimate glimses of Brosil. 4.85 Trocaderomuzick. 5.35 Kindoruurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.20 Dansmuziek. 7.20 Tijdsoin Big Ben, weerlwr. nieuws. Lezing: Ileroes of commerce. Lord Toth- schild. 7.45 Piano-sonate.^ van llaydn 8.Lezing: Some ghosts of old Chelsea. 8.20 „Tho web", drama van Stirling Boyd in 3 aclen. ie acte: Scene 1. Alan Carnegie's villa op den avond van 7 Junl. Scene 2. Twee dagen lator. 2e acte: Scono 1. Een cel in do gevangenis i. d. maand November v. h. zelfde jaar. 2e Sceno Ge rechtshof 4 dagen later. 3e Scene. Hot zelfde tafereel, tweo uur later. 3o acte: le Scene. Alan's villa, drie weken later, De cember. 2o Scene. Het zelfde tafereel con paar uur later.. Januari. 10.20 Tijdsein, weerbcr., nieuws. Le zing; Aeronautical engineering 10.501220 Dansmuziek v. h. Savoy- hoteï. Radio-Pari 8*1750 M 12.50 Concert I.ucicn Paris (piano, vi ól cello). 2.05 Nieuwsbcr. 5.05 Kinderuurtje. 8.85 Esperanto- boekhoudlcs, persber. 0.05 Concert. Königswustcrhauson, 1300 M. 7.50 „Dio Kata8tropho", vervolg radio roman v. n. J. Gramatzki. 8.20 Kamermuziek van Schumann door het Havemannkwartet (2 violen, viola en collo). Daarna nieuwsbcr. 9.5011.20 Dansmuziek. Brussel, 262 M. 8.20 Orkestconcorl. 10.20 Nieuwsber. M n s t e r, 410 M. 12.351.50 Orkeslconcert. 3.35 Fantasieën uit groote opera's. 4.20 Lesing 5.Voorlezing: •Rheinischo Rebellen. 0.Lezing: Reiciisgesundhoitswochc 6.307.Juristi -he causerie 7.20 Concert u d. Stadtballc. Daarna her-uitzending buitenl. station. Moeilijker dan ooit is hel - - ook voor ons om do christelijke huwelijkswetten ongerept te beleven; om de taak to vol brengen, waartoo liet huisgezin geroepen is; do christelijke opvoeding der kinderen. Zich bezinnen op die ernstige plichten is voor de katholieke ouders onzer dagen niet overbodig; 'ongemerkt sluipt do kwade geest van onzen gematerialisoerdcn en los- bandigen tijd binnen. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Belangrijk is do rol, dio ons orgaan onder dit opzicht in ons Bondsleven moot vervullen. Met alle recht noemt 't zich „Het Gezin". Want 't wil een krachtige steun zijn door voorlichting en aan moediging van liet christelijk familie leven in ons midden. Wij verheugen ons Goruischloos schoof zij nu de gordijnen dicht, legde een kussen achter Harry's hoofd, wenkte mij haar to volgen Hot was nu vijf uur in den namiddag, wij gingen naar do Bibliotheek. „Zoover ik me alles kan berinneren, ge loof ik niet, dat bij in de laatsto vier uianl vier en twintig uur zos uur geslapen heeft on daarbij do hitsige opwinding van dit tergend geheimzinnig drama, v.aarop boel zijn geweldige denkkracht zich vertoerde, zijn taslcndo intuitie zich dagen lang af- botlo, tot hij zijn moeë hersens dwong de 1. 2. 3. 4. op papier te brengen, die hcra het plan doden vaststellen van don zege- viorenden kcizorslagO, ik begrijp heb, ik bowonder hem, ik heb hora liof, zoo lief oen rnonsch slechts een mensch lief hebben kan." „Ik ook," deed Alice eenvoudig, „nij heeft volkomen getriumfeerd 1" Juiching trilde in mijn omfloerste stern. En ik verhaalde Alice het hoelo ontstellende gebeuren op Villa Carolina, van het oogen- blik af, waarop de twee hecren van do belasting met hun glacó's cn rottinkjes binnentraden in do kamer, waar wij het schuw-vcrbnasde moordenaars si el aan de lunch overvielen, tot het moment, waarop do vrouw, dio Harry met zijn spuwondo verachting overstelpte cn mot zijn vuist slag op do sofa neerbeukto, het stuk tcc- kende, waarbij zij onvoorwaardelijk de wapens overgaf... Met starre, branden 1- droge oogen had Alice, nu een schrikkrcct- je slakend, dan in weeë beroering rnija hand grijpend, mijn verhaal gevolgd. Maar toen ik eindelijk vertelde van Hurry's be zwijming, barstte zij uit in snikken en fluisterde hartelijk: „Hoe zullen wij 't hem

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3