Tweede Blad. Vrijdag 9 April 1926 BSMSIEMLAIID R. K. WERKLIEDENVERBOND. De hoofdbesturen der bij bet R. K. Werkliedenverbond aangesloten bonden zijn opgeroepen tot de voor j aars verbonds vergadering, welke zal gehouden worden op 19 en 20 Mei a.s. in liet gebouw der R. K. Werkliedenvereeniging „St. Joseph" Kromme Nieuwe Gracht 1, Utrecht. De agenda vermeldt o.a. bestuursver kiezing, behandeling van het rapport in zake do jeugdorganisatie (het bestuur stelt voor dit rapport lo zenden aan het Doorl. Episcopaat, met verzoek, voor zoo ver uoodig, wijziging te brengen in den thans geldenden grondslag voor de jeugd organisatie), bespreking van het rapport omtrent dc Vrouwenorganisatie (met ge lijk voorstel van het bestuur). Verder komen verschillende voorstellen in behandeling, o.a. een van den Limburg- sclien R. K. Werkliedenbond: De Verbondsvergadering nooiligt bet Verbondsbestuur uit ter bevoegder plaatse met klem er op aan to dringen, hel tewerk stellen tegen hun zin van wcrklooze ar beiders in de mijnen onverwijld te staken. Hol Bestuur is van mcening, dat dit voorstel kan worden aangenomen. Op Donderdag 20 Mei a.s. is des na middags om half drie voorj aars-vak- bondsvergadering in het gebouw der R. K. W. V. Plan voor Jeugdorganisatie der mannelijke werknemers. Door liet Bestuur van het R. K. Werk liedenverbond werd ecno commissie be noemd, bestaande uit mej. A. Hutten en do heeren A. J. M. Angement. H B. Ha ver, J. Maenen, Th. Steinmctz en J. Th. •Nijkamp, om tc rapporteeren over de vraa g: „Wat kan Linnen het raam der thans geldende bepalingen worden gedaan door do R. K. Arbeidersbeweging, om meer dan tot dusverre de organisatie der jeug dige werknemers te bevorderen en oen be hoorlijke verhouding tusschen Jeugdor ganisatie en Arbeidersbeweging to ver krijgen?" Bij de installatie der commissie werd vanwege hot Verbondsbestuur deze vraag zoodanig geïnterpreteerd, dat de commis sie zich zooveel mogelijk zou aanpassen bij de thans geldende regelen, doch dat dc commissie vrijheid had, om, indien zij zulks noodzakelijk oordeelde, op dc thans bestaande voorschriften wijzigingen voor te stellen. Het bleek der commissie al heel spoe dig. dat zij het beste deed. zich eerst te bepalen tot de mannelijke jeugd, eerstens omdat dan voor deze alvast een begin kon worden gemaakt met een goeden or ganisatievorm, vervolgens, omdat or van wege het Verbondsbestuur een commissie is samengesteld ter bestudccring der vrou wenorganisatie, met welker rapport de commissie eventueel rekening zou kunnen houden. Om een goed oordeel to'kunnen vellen, werd door de commissie allereerst een onderzoek ingesteld naar den stand van zaken op het terrein van Jeugdorganisatie bijzonder wat betreft dc Patronaten, om dat doze voor het overgroote deel bestaan uit werknemerskinderen. Daarnaast rekende dc commissie bet tot hare taak, eens na te gaan in hoeverre de regelen, vervat in den „Grondslag voor Jeugdorganisatie" vastgesteld in dc ver gadering van het Ned. Doorl. Episcopaat van 27 Mei 1918, in do practijk tot resul taten geleid hebben. Do commissie is tot de volgende conclu sies gekomen: le. Do mannelijke werknemersjeugd moet, zoodia ze de school verlaten lieeft, opgenomen kunnen worden in een jcugd- vereeniging, zoogenaamd klein-patronaat. Daarin blijft zij tot aan haar zestiende jaar Vandaar komt zij op een z.g. groot- pafronaat, waar zij blijft tot liaar acht tiende jaar. 2e. Do klein-patronaten zijn als regel alléén voor werknemerskinderen. Alleen waar het aantal kinderen van middenstanders of landbouwers zoo ge ding is, dat zo geen afzonderlijk klein-pa- Ironaat kunnen vormen, ware op dezen regel een uitzondering to maken. Allo werknemerskinderen moeten lot de patronaten kunnen toetreden. Alleen zou een uitzondering gewensebt zijn voor ver waarloosde kinderen, die, zooals thans reeds in sommige plaatsen liet geval is, gesteld worden onder de hoede van liet Sl Franciscus-Lïefdewerk. 3e. Do patronaatsbes luren moeten wor den samengesteld uit menscbon. die ook de Katholieke Arbeidersbeweging gunstig gezind zijn* In elk Patronaatsbestuur wor den tevens eenige leden opgenomen uit de plaatselijke standsorganisaties. Voor de groot-patronaten worden de besturen gevormd door een gelijk aantal vertegen woordigers der plaatselijke standsorgani- Satics en patronaatsleden, do laatstcn uit en door do patronaatsleden gekozen. Een daarvoor aangewezen priester treedt als voorzitter op. de. Waar hot doel der Patronaten is de godsdienstige en maatschappelijke vor ming der jeugd, moet bij de opvoeding jeugdige werknemers ook do aandacht t vosligd worden op dc Katholieke Arbel- ,J rsbeweging. Bovendien moet naast het geven van fnrssen en hot houden van gezamen- godsdienstoefeningen, ook aandacht Schonken worden aan propagandistisch streden naar buiten, bijv. door gezamen lijke wandeltochten, door meedoen aan optochten en meer van dien aard. 5o. De plaatselijke afdeelingen der Vak honden registreeren hun adspirant-lodcn afzonderlijk. Zij krijgen de bevoegdheid om hun adspirant-leden op een aparte vergadering hij elkaar te brengen, waar dan over vakvereenigingsaangelegenheden en bedrijfsloestanden kan worden gespro ken De vakvereeniging moeten met haar ad- spirantleden excursies kunnen houden naar werkplaatsen en instellingen, om daardoor de adspirant-leden beter aan zich te kunnen binden. Tot elke vergade ring niet de adspiranten wordt dc Patro naatsdirecteur of diens vertegenwoordi ger uitgenoodigd. In plaatsen waar geen of niet voldoen de patronaten zijn, kan de vakvereeniging of kunnen de gczamenlijko vakvereenigin- gen, waar mogelijk door middel van liet bestuur van Werkliedenvereeniging of Volksbond, in overleg met den Geestelijk Adviseur der standsorganisatie, of bij ont stentenis daarvan met den Geestelijken Adviseur dor grootste vakvereeniging, zooveel mogelijk trachten voor hun adspi- rantleden datgene te doen wat een goecl patronaat doet. Ge. Er moet voor gezorgd worden, zoo- I wel door patronaat als vakvereeniging, dat dc contributie niet te hoog gesteld worde. Onze Vakbondsbesturen zouden de mogelijkheid kunnen onderzoeken, de ad spirant-leden in een aparte klasse der werkloozenkas lo brengen, waardoor ook de contributie lager gesteld kan worden. 7e. Wanneer de leden van liet groot- patronaat den achttienjarigen leeftijd heb ben bereikt, zullen zij als regel overgaan naar de jougdafdecling der standsorgani- satie, die werkt op de wijze als thans „De Jonge Werkman" doet. Deze jeugdafdee- ling zij een aparte groep in de standsor- gauisatie, aan hel hoofd waarvan komo te staan een apart bestuur, gekozen uit en door de leden dier groep, waaraan het be stuur der standsorganisatie uit zijn mid den twee personen toevoegt. De leden dezer jeugdafdeeling betalen de contributie aan de plaatselijke stands- organisatie, welke laatste telken jare bij de begroeting een bedrag voor do jeugd afdeeling beschikbaar moet stellen. Dc plaatselijke jougdafdeelingen der slandsorganisatie krijgen ook een dioce saan verband in dezen zin, dat er komo een bestuur voor de diocesano jeugdgroep, samengesteld op dezelfde wijze als voor de plaatselijke jeugdgroepen, terwijl ook de financieele regeling ongeveer dezelfde wordt. 8e. Voor de leden der Vakbonden en de groep jeugdige leden der standsorgauisa- tie, worde liet lidmaatschap wederzijds verplichtend. Het iïGstuur van liet R. K. Werklieden verbond kan van dezo bepaling in over leg met de betrokken diocesane en nalio- nale besturen, gehoord den Geestelijken Adviseur van den plaatselijken R. K. Volksbond of der R. K. Werkliedenver eeniging'. zoowel aan de eene als aan de andero zijde, ontheffing (tijdelijk of per manent) verleenen. 9c. De Patronaatsleden ontvangen allen eenzelfde blad, waarin naast onderhou dende lectuur, vooral de aandacht ge schonken wordt aan verschillende wetens- waard igheden, welke voor het volgend le ven der lezers van groot belang zijn. Het Bestuur van het R. K. Werklieden verbond krijge de bevoegdheid iemand aan te wijzen, die als medewerker aan dit blad moer bijzonder een rubriek „arbei dersbeweging" verzorgt. Het Bestuur van het R. K. Werklieden verbond zorge, dat voor de leden der jeugdafdeelingen der standsorganisatie.s, een blad beschikbaar kome. Zeer waar schijnlijk /ou dat het blad kunnen wor den, dat thans onder den naam „De Jon ge Werkman" verschijnt, indien het Ver bondsbestuur medezeggenschap verkrijgt in de benoeming der redactie. De bakkers en de Arbeidswet. Een conferentie van w er k- gevers en arbeiders. Woensdag heeft in Utrecht oen confe rentie plaats gehad van arbeiders-verte genwoordigers en bestuurders van de pa troonsorganisaties in liet bakkersbedrijf. Er namen aan de conferentie, die door den R.-K. Bond van Bakkerspatroons was uit geschreven, drie patroonsorganisaties deel terwijl van arbeiderszijde de moderne, christelijke, katholieke en neutrale bond aanwezig waren. De vergadering was belegd naar aan leiding van do uitlating in liet „Voorloo- pig Verslag", waaruit blijkt, dat de mi nister de kleine bakkerijen wil „tegemoet komen". De patroons meenden, dat men daarover eens met elkaar moest praten en zij wilden aan den minister verzoeken in ieder geval het beginuur in de groote ste den van G op 5 uur te brengen. Hierover ontstond liifbl wat discussie do arbei dersorganisaties wilden van zoo'n verzoek niets weten. Na lange besprekingen besloot men den minister te verzoeken een commissie in liet levpn te roepen, bestaande uit arbei ders- en patroons-vertegenwoordigers, liefst onder leiding van een hoofdambte naar. Deze commissie zou het recht moe ten hebben om do hcelo paragraaf 4 van de Arbeidswet onder do oogen le zien en eventueel wijzigingsvoorstellen bij den mi nister in to dienen, mits de minister be reid is met zijn wijzigingen te wachten tot de commissie met haar werk gereed is. Aanstaande Maandag zal door de orga nisaties meegedeeld moeten zijn, of zijniet en in dezen geest tot den minister te rich ten verzoek accoord gaan. De Centrale Commissie voor G. 0. in Ambtenaarszaken. Do nieuwo voorzitter en p 1 a a t s v o r v a n g c n d voorzitter. Bij beschikking van den voorzitter van den Raad van Ministers van 7 April j.l. zijn de hoeren mr. J. B. Kan en mr. dr. J. Donner eervol ontheven van hun func tie vesp. van voorzitter en plaatsvervan gend voorzitter der Centrale Commissie voor Georganiseerd overleg in ambtena renzaken, waarmede tevens eindigt hunne aanwijzing om besprekingen iu die com missie te voeren.» is aangewezen als ambtenaar om be sprekingen in genoemde commissie te voe ren mr. J. Wolfman, secretaris-generaal bij hot Departement van Oorlog: is bepaald dat onderscheidenlijk als voorzitter en plaatsvervangend voorzitter der genoemde commissie zullen optreden mr. J. Woltman voornoemd en mr. G. Jansen, directeur van liet Centraal Bu reau van voorbereiding voor ambtenaren zaken. De Onderwijsbegrooting 1925. De b e 1 o o n i n g voor hel hoofdschap. Ingediend is een wetsontwerp lot ver hooging en wijziging van hoofdstuk Vu, voor het jaar 1925. De verhoogingen worden bijna alle ge compenseerd door verminderingen op an dere begrotingsartikelen. O.m. wordt voorgesteld den subsidiepost voor kweekscholen tot opleiding van on derwijzers en onderwijzeressen te verhoo- gen met 305.000. De subsidieering overeenkomstig art. 08 der L. O. wet wordt verminderd met 200 000. Het artikel betreffende de wachtgelden kan worden verminderd met 105.000. Een verhooging welke niet kan worden gecompenseerd, wordt gevormd door een voorgesteld bedrag van J 500.000 als aan vullende Rijks vergoeding aan gemeente en schoolbesturen, als gevolg van liet ar rest van den Hoogen Raad van 22 Jan. 1925, waarbij is beslist, dat do belooniug voor het hoofdschap van een cursus voor vervolgonderwijs ook behoort te worden uitgekeerd aan het hoofd van den cursus, waaraan meer dan één onderwijzeres) is verbonden, ook al geven zij hol ouder wijs aan dien cursus niet gelijktijdig. Woningen, gebouwd met Rijkssteun. Voorwaarde bij inrichting lot winkel. De Minister van Arbeid heeft lot (lo Ge meentebesturen een aanschrijving gericht van den volgenden inhoud: Wordt een woning, die met Rijkspremie gebouwd is, geheel of gedeeltelijk voor een bedrijf ia gebruik genomen, b.v. tot winkel ingericht, dan moet, in verband met de bepalingen van de „premieregeling" in 's Rijks kas worden teruggestort dc premie of een deel daarvan, evenredig aan do ruimte, die auu do woning wordt onttrok ken. In verband niet moeilijkheden, die bij terugvordering zijn ondervonden, noodig ik u uit om tot onttrekking, als bedoeld, de in gevolge art. 8c der Woningnoodwot noodigc toestemming alleen le verleenen onder voorwaarde, dat (een evenredig deel van) de premie wordt terugbetaald en er op toe te zien, dat de onttrekking niet plaats heeft voordat aan die voorwaarde is voldaan. Omtrent het juiste bedrag der terugstorting ware telkens overleg te ple gen liiet den hoofdinspecteur van do Volkshuisvesting. De leiding van het Postbedrijf Onder do vorige regeering was het be sluit van den toenmaligen minister van Waterstaat, ir. Bongaerts, tot instelling van een directorium in den ministerraad gesanctionneerd. Het „Hbld." verneemt, dat de nieuwe minister, do heer Van der Vegte, die zich nog beraadt over den vorm der leiding van hel postbedrijf, zijn be slissing, eenmaal genomen, ook in den ministerraad zal brengen. St. Raphael. De Bondsdag van den R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Ra phael" zal worden gehouden te Rotterdam op Zondag 6 Juli. Gemengde Berichten Hoe de „Dorrigo" zonk. Slechts do kapitein cn z ij n zoon gered. Dc laatste maanden zijn rijk geweest aan schipbreuken, die aan vele dappero zee vaarders 'het loven hebben gekost. De lila- den bevatten thans weer sensationeel© bij zonderheden omtrent liet vergaan van een Australisch schip, de „Dorrigo" (715 ton) dat 1.1. Vrijdag hij Maryborough, Queens land, is gezonken. Twee en twintig opva renden worden tot op lieden vermist. Alleen de kapitein Gray en zijn zoon werden ge red. En deze laatste hoeft zijn wederwaar digheden medegedeeld. Een stoker, zoo vertelde Gray jr., wekte een twaalftal mannen, die in hel vooronder sliepen, met luide kreten, dat liet schip overhelde. Toen begon een wilde ren om het leven. De jonge Gray schoot inderhaast eenige klecren aan, greep een reddingsboei en rende naar het dek. Daar stond kapitein Gray reeds op de brug, hij beval dat een der beide reddingsbooten te water zou worden gelaten. De „Dorrigo" maakte reeds slagzij, toen de bemanning de boot te water liet, waar door de reddingsboot omsloeg. Do positie van de „Dorrigo" werd steeds wanhopiger; de vaten benzine rolden van het dek en do bemanning begreep, dat zij hun leven slechts konden pogen le redden door over hoord te springen. Allen sprongen dan ook in zee, Gray jr. was het laatste; alleen zijn vader, de kapitein, bleef op het schip ach ter. Doch toen het schip zonk, moest ook hij zijn schip wel verlaten. De jonge Gray was intusschen de schroef voorbijgezwonimen, die nog steeds draaide en hem omlaag dreigde te zuigen. Sommige schipbreukelingen klemden zich vast aan stukken hout, anderen waren op de omgeslagen reddingsbooten geklommen, maar allen verkeerden in een hachelijke positie. Het geluk kwam kapitein Gray te hulp. Terwijl li ij uitzag naar een voorwerp, waaraan hij zich zou kunnen vastklampen, voelde hij zich langzaam opgenomen wor den. Wal was het geval? Ken deel van het zonnedek-plankier, overdekt met zeildoek, was van hel zinkende schip losgeraakt en kwam naar de oppervlakte. Het wis groot genoeg om den kapitein te kunnen dragen. Gj) vijftig meter afstand dreef de omgesla gen reddingsboot. Do jonge Gray trachtte zijn vader lo bereiken mei een touw. doch dit bleek te kort. Toen probeerde hij zwem mende het vlot te naderen, terwijl hij on derweg wat levensmiddelen hijeengaa rde, die oj) hel water ronddreven. Eindelijk ge-, iukte het den zoon op bet zonnedek te klauteren, zoodal thans heiden zich in vei ligheid bevonden. De andere leden der bemanning dreven weg en zij zijn niet weer gezien. Voor de Grays ving nu een gevaarvolle tocht aan. De regen viel In stroomen neer, zoodal het tweetal een schuilplaats moest zoeken onder het zeildoek: 's nachts zwom een school haaien rond het vlot. Langzamerhand naderden de schipbreu kelingen het strand. Door met het zeildoek te zwaaien trokken zij de aandacht van liet s.s. „Moruva dat hen oppikte on aan land bracht. De onbewaakte overwegen. Weer een <1 o o d e Gislerenochloud wilde de ruim 30-jarige arbeider K. Orsel den onbewaakte» over weg bij de halte Tweede Dwars diep te .Stadskanaal passeorou. Hij wachtte tol de trein uit de richting Stadskanaal voorbij was, s'ak toen over en werd door den trein, die juist uit de richting Goevorden kwam. vermorzeld. De man laat een vrouw met twee kindoren achter. Dcodclijke val. Hot tweejarig zoontje van den heer IJ. le Hilversum is op den vlorr uitgegleden. Dn kleine kroeg een schedelbreuk en is aan do gevolgen overleden. Het lijk langs de spoorbaan. Men meldt ons uit Enschede: Door dr. Hulst uil Leiden is hot lijk van den 29-ja- rigen J. M. Grashof, dal Zondagavond op de spoorlijn Enschede Lonneker werd ge vonden, aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Vaststaand moet worden aangenomen, dal G. door het aanrijden van een trein is omgekomen. Aan een dor trein ra deren zijn trouwens bij nader ingesteld onderzoek bloed en ha ren gevonden. 100-jarige overleden. Te Dordrecht is na kortstondige ziekte overleden de oudste inwoonster der ge meente, Mej. Wed. (jrrritjo Hosmar, goh. 1 Jansen, die 12 Januari jl. haar lOOsten verjaardag vierde. Een 100-jarige landmeter. De heer P. Swagemaker te Nieuw-Vos meer, de oude landmeter, viert morgen zijn honderdsten verjaardag: volgens zijn opgave i.v hij bij den burgerlijken stand op 10 April ir-geschreven, maar in de kerkelijke opga- ven spreekt men van 11 April. Hij ia nog zeer kras wal zijn geestelijk leven betreft, maar hel loopon gaat bezwaarlijk. Een woesteling. Woensdagavond te ongeveer half elf werd de gemeente Nieuw en St. Jooslnnd opgeschrikt door hel gerucht, dat bij don 72-jarigen burgemeester, den heer J. Pol derdijk, een poging lot inbraak werd go- daan. Het bleek, dat men te doen had met een dronken man, een caféhouder uit het naburige Arnemuiden, die een deur in trapte en door een andere wegvluchtte, maar intusschen mevr. P. met een hard voorwerp .sloeg en later ook den burge meester zelf wist le raken. De dader kon spoedig worden aan,gehouden en in arrest worden gesteld. Donderdagmorgen is hij weer op vrije voelen gesteld, nadat proces verbaal was opgemaakt. Zijn dochter met een mes gestoken. Bij een huiselijken twist te Nieuw-Am- slel ontstak zekere B. zoo in woede, dal hij zijn gehuwde dochter O. met een scherp voorwerp, vermoedelijk oen mes, eon bloe dende wond <aan het hoofd toebracht, waar door zij genoodzaakt was, zich onmiddellijk onder geneeskundige behandeling te stellen. Do maréchaussee heeft de zaak in onder zoek. Een meubelfabriek te Groningen uitgebrand. Gisterennacht tegen 12 uur is brand uitgebroken in de meubelfabriek van de lirma D. T. Rodenberg, aan het "Winscbo- terdiep tc Groningen. Do fabriek is ge heel uitgebrand; alleen dc expeditiezaal, waarin enkele meubels en een vrachtauto stonden, bleef gespaard. Machinerieën en zoor veel hout en half afgewerkte meubels gingen verloren. De oorzaak van den brand is onbekend; er was tot 's avonds 7 uur gewerkt. Vast slaat, dat kortsluiting niet de oorzaak kan zijn. De fabriek was verzekerd. Aardig spelletje! Een stelletje bravo jongens uit Amsten- rade, die lederen Zondag geregeld een be zoek brengen in een der café's aan de Staatsmijn „Emma" en van daar telkens laat of nog later min of meer angeheitert huiswaarts koeren, hadden de minder goe de gewoonte, om in hel voorbijgaan de toch al zoo beperkte nachtrust van de vroed vrouw madame J.. te .storen, door alarmsei nen aan de huisbel te geven. Om beurten moest een der guiten genoemd instrument in beweging brengen en het belletje doen weerklinken in het stille huis, waar allen rustig den slaap dt-r rechtvaardigen slie pen. Waar het uil den aard der zaak vaak voorkomt, dat aan bedoeld huis des nacht: wordt aangebeld, vermoedden de bewoners in den aanvang geen kwaad. Toen hcUeir- do spelletje zich evenwel verM'hillende'Zfn- dagon achter elkander herhaalde, word een plannetje beraamd. Verleden Zondag, hot was reeds laat. rinkelde opeens weder het electrische schelletje mol ongehoorde ani* mositcil. Maar tegelijkertijd stortte een em mer water uit "t hoven den ingang gelegen raam naar beneden en precies op hel boven ste gedeelte van den lusligen muzikant. Ten overvloede sprongen do huisheer on diens zoon van achter het struikgewas te voor schijn en doolden don verbouworaerdon nachlelijkon rustverstoorder een flinkq. dosis oorvijgen toe. En loon, en loon..., gingen zo mot slillo trom heivesch. Nu zal hel aardige sjiellelje wel voor goed uit zijn, schrijft hot „l.imb. D." Haar spaarpenningen ontstolen. Do 64-jarige waschvrouw M. J. J. v. d. TL uil do HamoJatraal to R'dam bewaarde haar spaarpenningen in oon houten kist, die in een ongesloten kast van haar wo- uing stond. Eenige weken geleden is zij een van de twee sleutels van hot hangslot, waarmede de kist gefloten word. kwijl ge- raakl. Toen zij met den duplicaat-sleutel do kist openmaakte, ontdekte zij, dut al l aar spaarpenningen totaal oen be drag van /2000 verdwenen waren. Er viel geen spoor van braak te ontdekken. Do politie stelt een onderzoek in. Dc Schotensche flesschentrekkers. Door de politie te Scholen is aangehou den een der beruchte flesschentrekkers uit Schoten, waartegen herhaaldelijk i.-. ge waarschuwd. D.' aangehoudene 11. .1. L\ had te Amsterdam een pak gekocht en daarvoor in betaling gegeven een cheque oj) den postcheque- en girodienst. Het bleek echter dat hij geen ander de- posito staan had. dan hel veroischte mini mumbedrag van ƒ5. - Hij wordt nu vervolgd wegens poging tol oplichting. Een kwartje voor een onbeheerde fiets. Den laats ten tijd is een le Hilversum on- gewoon groot getal rijwielen en rij wiel be lastingplaatjes op den openbaren weg ge- Molen. Toch laten nog steeds velen hun fietsen zonder slot of met loshangend be- lastingplanljc onbeheerd langs den weg Maan en werken op die wijze hand. De commissaris heeft thans, volgens hel „Hbld.", aangekondigd dat hij hierte gen krasse maatregelen zal nemen. IIij znl nog niet gebruik maken van hel ark der Alg. DoHtieverordening, volgens hetwelk bekeuring mogelijk is wegens liet plan'sou „van een voorwerp op den openbaren weg, zonder de vereischte vergunning*', mnar zal alle rijwielen, welke onbeheerd en be rijdbaar op den ojteubaren weg worden aangetroffen naar het politiebureau doen krengen, waar do eigenaars legen betaling van J 0.25 bewaarloon hun rijwiel terug /uilen kunnen bekomen. Het zal zeer moeilijk zijn, ineeul hot blad. een dergelijken maatregel in practijk te brengen; het halve politie corps zou er door aan den dienst worden onttrokken. Bovendien zal liet heffen van het kwartje waarschijnlijk op heel wat tegenkanting stuiten. De f iel sen toch, zijn in dit geval tc beschouwen aks gevonden voorworpen en daarvoor werd tol dusverre nimmer be waarloon betaald. Ook is op de begrootiug geen post „ontvangsten van de politie rij wielbewaarplaats" aangebracht. De eerste grasboter. Gisteren word door do firma D. en A. Graaf uil do Diet Heinstraat le 's-Graven- l.age de eerste grasboter aan 11. M. do Koni ngi n aangeboden. Ansjovis-vangst. Men meldt uil Enkhuizen aan de „Msb Er schijnt al veel ansjovis in zee te zijn. Te Ben Helder, waar reeds eenige vaar tuigen met ansjovlsnelten vissehen, werd Woensdag 800 Kg» aangevoerd. Eén vaar tuig had 500 Kg. Dinsdag was de prijs 39 a 50 cent per Kg. Dat zal nu met de grooter hoeveelheid wel minder zijn geweest, in ieder geval een goede prijs. Men verwacht, dat ook te Enkhuizon spoedig met de ansjovisvi.sseherij begonnen zal worden. Een wolkbreuk. Nn de hoe to dagen vóór en na Pasehen is over Oostelijk Noord-Brabant jl. "Woens dagmiddag omstreeks 3 uur een formida bele wolkbreuk losgekomen. Het water gutste als bij stroomen uit den hemel en zette op menig punt in zeer korten lijd vel den en wegen blank. Hoewel liet wel wat minder en iu meer matig tempo had eo- kund, heeft de landbouwer bet gevallen water met vreugde ontvangen. Voor den wasdom der planten was liet een frissche, malsclie, wei-doende bui. Een langdurige droogte. Nadat op Donderdag 11 Maart des mor gens 0.1 m.M. motregen was gevallen, is er te Amsterdam tot Woensdagmiddag 7 April, dus gedurende een tijdvak van 27 dagen, geen meetbare hoeveelheid regen neergedaald. Wel heeft het af en toe ge druppeld. Gisteren werd iu den Horlus Botanicus des middags 2.7 m.M. geregis treerd en des avonds nog 1.8 m.M. Sinds het begin der waarnemingen (.luli 1909) ras de langdurige periode die van 9- 28 Juli 1021, d.i. 20 dagen. Onveilig strand. Hel strand te Scheveuiiigcu is Vrijdag IG April van 11 uur voorm. tol 2 80 uur nam. onveilig lot Katwijk wegen: het scbicren met geschut. Dc aandacht van liet publiek wordt er op gevestigd, dat hei strand niet toegan kelijk zal zijn alvorens de mode vlaggen, welke de onveiligheid aanduiden, zijn inge nomen.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5