„fin Leidsels Carat" Tweede Blad. MIJ IS DE WRAAK Woensdag 7 April 1926 Letteren en Kunst Pater Jonckbloet SJ. t Op zeven en zeventigjarigen leeftijd is, looals gemeld, te Nijmegen op het St. Ca- jiisiuscollege overleden de zeereerw. pater Godfried Daniël Augustinus .Jonckbloet. „Do Maasbode" wijdt aan d^zen hoogst verdienstelijken priester het volgende „in jiemoriam": „Wie pater Jonckbloet nog in zijn jonge jaren gekend heeft en zich diens zeer wan kelbare gezondheid herinnert, zal zich bij hel vernemen van dit doodsbericht een o: genblik verbazen dat dezen physiek zwakken priester nog zulk een hoogen leef tijd is ten deel gevallen. Een welverdiend emeritaat moge do laatste jaren den persoon van dezen ver dienstelijken priester-missionaris lelter- kundige-journalist uiteraard wat naar den achtergrond hebben-geschoven, een jaar of veertig geleden wist hij de algemeens aan dacht en sympathie in het openbaar Ka tholiek leven naar zich toe to trekken. Als jong priester en leeraar aan het col lege der paters Jesuieten te Sittard debu teerde hij in die dagen, tóen de gaarde der katholieke letterkunde nog in eersten aan leg stond, als dichter en letterkundige, es- saic-schrijver van een trisch en oorspron kelijk talent. In „De Katholiek" verschenen ook bij tijd en wijle zijn kleurige dichterlijke overzettingen van de profetieën van Isaias. Met blijde waardeering en hartelijke sympathie werd de ontwikkeling van den begaafden dichter, den onderhoudenden causeur en frisschen schrijver gevolgd, teen opeens de droeve mare rondging, dat d© jonge pater Jonckbloet, die zooveel be loofde, bedreigd werd door een hopeloos sloopende kwaal. Zijn leeraarstaak te Sittard, waar de studenten hun enthousiasten voorganger zoo genegen waren, moest hij opgeven en onverwijld werd hij door ziin Overheid, die dit jonge zooveel belovende leven nog hoopte te kunnen redden, naar het beken de luchtkuuroord Davos gezonden. Maar niet als een wanhopig patiënt vertrok de jonge pater Jonckbloet naar Davos, meer nog dan op de heilzame hooglucht rekende hij op zijn heerlijke optimisme en zijn niet neer te slaan idealisme, die hem de zoo ernstig dreigende gevaren zouden doen overwinnen. Veroordeeld om voorloopig uitsluncnd voor zijn gezondheid te leven, vermocht hij toch niet zijn dartele pen uit de vingers te leggen. En zoo verschenen aldra uit het oord, waar hij rusten moest en aan zijn broze ge zondheid moest werken, in „De Katholiek" zijn van leven tintelende schetsen over het winterleven te Davos, later biieengebun- deld in dat prettige en graag gelezen reis boek „Een winter te Davos" en „Davos voorheen on thans". Zijn vlotte lichte stijl herinnerde aan Si mon Gorter's fijne „Areachon", en deze blijde opgewekte toon, eenmaal in deze dagen van bedrukking aangestemd, is.hem steeds in zijn latere werken bijgebleven. Van Davos teruggekeerd bleek zijn broos gestel op den duur toch niet bestand te zijn tegen het wisselvallig Hollandsche klimaat, en zoo werd pater Jonckbloet in 1S90 door zijn Overheid aangewezen om in Nederl.-Indië zich aan de Zielzorg te gaan jijden. De Katholieke lettervrienden, die nog zuinig- hadden te zijn op hun scliaarsche dichters en schrijvers, zagen met leedwe zen pater Jonckbloet al3 missionaris naar Ked.-Indië vertrekken. Maar de moedige priester moge een buitengewoon werkzaam zieleherder zijn geweest achtereenvolgens als pastoor te Semarang, Batavia, Buiten zorg, Magelang, Soerabaja en Malang, zelfs de tropische zon mocht zijn geestdrift voor de letteren niet dooven. Voor de Ka tholieke pers in Indië is hii een baanbre- FEUILLETON. door EDW. HALLIWELLS. (Nadruk verboden). 16) „Ja, in den avond," sprak Cecil, „zij klampte mij aan in het tennistentje, links van het kasteel. Wij waren toen samen al leen, de anderen speelden. Zij stelde mij de kaarsrechte lange, lommerrijke beuken laan voor als een ideaal-schietbaan, gaf tevens het denkbeeld der vciligheidsmaat- Wgelen, daar anders zoo'n schieten in het Park niet verantwoord was. Den volgen den dag stond zij herhaaldelijk bij het op- napelen der mijten toe te zien. Toen ik Edward, den tuinbaas, vroeg, wie de mij ten zoo had laten plaatsen, zag hij mij verwonderd aan en zeideWel, U zelf im kers, HertogIk vond de regeling uit wekend en, om me groot to houden, zei 'k: O ja, dat is waarZoo bracht men Bdj de eer der regeling, doch ik had Ed- *ard slechts in het algemeen last gege- Ten; de nauwkeurige uitvoering hebbqn Maud te danken'. De opstelling der pijlen was zoo logisch en voortreffelijk, ze geen argwaan kon wekken. Wat be doelt U eigenlijk» Mijnheer Gould?" „Vaarde Hertog, laat me nu nog zwij- We naderen de ontknooping, ze zal ontzettend zijn, vrees ik, want er zijn dui- vels ia het spel." Alice sidderde, werd bleek als een lijk. «AÜce," ging mijn vriend nu zacht voort, kond pionier geworden, dapper en onver moeid heeft hij pal gestaan voor de katho lieke cultuur in een land, waar zoovelen geneigd zijn onder te gaan in het louter materieele leven. Als één in kijn vrije uren duurzaam en met vrucht van de bekende Indische leestrommels heeft genoten, dan is 't zeker pater Jonckbloet geweest. Dc vrucht van zijn onvermoeido studie heeft hij neergelegd in menig altijd met lust en pit geschreven essaie, dat als litte raire causerie zijn voornaamste waarde vond in de belangstelling, welke hij voor binnen- en buitenlandsche. literatuur wist to wekken. Als zoodanig is pater Jonck bloet altijd up to date geweest. Zijn beide bundels „Uit Nederland en Insulinde" kunnen hiervan getuigen al moe ten wij deze opstellen nu ook waardeeren naar den datum, waarop zij geschreven zijn. Pater Jonckbloet zou pater Jonckbloet niet zijn geweest als liem, eenmaal in ons Insulinde levend, ook vooral de legcndairc persoonlijkheid van Max Havelaar niet krachtig had toegesproken, 't Heette al spoedig dat pater Jonckbloet eerstdaags met een zeer gedocumenteerde levensstu die van Multatuli zou uitkomen, welke een geheel nieuw en verrassend beeld zou ge ven van den veel vergoden Douwcs Dek ker. En werkelijk is dan ook een speciale Indische levensstudie over Multatuli van de hand van pater Jonckbloet verschenen, maar de schrijver zelf zal wel de laatste zijn geweest om te beweren, dat hij met deze studie, al is zij onder vele opzich ten interessant, aan de hooggespannen verwachtingen, welke er hier te lande voor gewekt waren, heeft voldaan. Later heeft pater Jonckbloet, naar wij mccnen toen hij al gerepatrieerd was, nog een karakterbeeld uitgegeven over de strijdbare figuur van „Freule Anna de Sa- vornin Lohman". Maar de grootste verdiensten van dit werkzaam leven is geweést, dat pater Jonckbloet bij een zeer precaire gezond heid, welke een ander al licht verleid had zich zelvp-i met uiterste zorg te ontzien, door zijn blij optimisme en innig idealis me, welke beide zijn groote levenskracht zijn geweest, naar den aard van zijn ga ven en talenten zoowel in ons kleumerig vaderland als in 't tropcnzoniiend Insulin de met liefde en geestdrift onvervaard heeft medegearbeid om den weg te bou wen naar een eigen katholieke cultuur, waaraan hij de jongere geslachten met vreugde en trots zag voortbouwen. Kerkmuziekweek te Tilburg. Gisterenmorgen te 9 uur is te Tilburg een Kerkmuziekweek, georganiseerd door de St. Gregoriusvereeniging aangevangen. Do lessen worden gegeven i het gebouw van het Conservatorium der R. K. Leer gangen. Pastoor Hansen geeft de eerste les over Liturgie en Kerkmuziek. In do tweede les werd door Theo Bos man, gediplomeerd spraakleeraar, gespro ken over stemvorming: Onderzoek der candidaat-zangers op psychologische basis. Wegens den onverwacht grootcn toeloop moest inderdaad na deze tweede les beslo ten worden, om dc volgende voordrachten te houden in de groote patronaatszaal der parochie van den H. Josef aan de Vce- nvarktstraat. In de derde les werd door Dr. W. Kers- semakers een begin gemaakt met de be spreking van den Gregoriaanscben zang. Op deze lessen volgde om half twaalf een plechtige Hoogmis in de parochiekerk van den H. Jozef. De plechtige Hoogmis werd met groot liturgisch ceremonieel opgedragen door pastoor Toon Hansen, met assistentie door de kapelaans, de weleerw. heeren Th. La- mers en J. van dor Veeken. Het pa rochiaal zangkoor van den H. Willebror- dus (Loven), mannen- en jongenskoor, stond bij de communiebank opgesteld. Pas toor Mannaerts dirigeerde. De Misgezan gen werden geheel in het Gregoriaansch uitgevoerd. Een bespreking hiervan geven wij in ons volgend nummer. In den namiddag werden in aansluiting met de voordachten van Dinsdagochtend wederom een drietal lessen gegeven. Precies om 3 uur vangt dr. A. A. Smijers, professor aan het Seminarie te St. Michielsgestel en directeur van het conservatorium afdeeling kerkmuziek der R.-K. Leergangen, zijn les aan over Pa- lostrina-stijl. „ik zal Edith redden, voor zoover ze nog te redden is, en het schandaal zooveel pao- gelijk van Rose-Castle afwenden. Daarom seinde ik je, met Cecil hier te komen. Ver trouw je op me?" „O altijd, altijd, Harry," en zij greep krachtig zijn hand. „Kun je ons nog niets meedeelen, wij le ven in ondragelijke spanning," voegde de Hertog ontroerd toe. Harry knikte even, stond op, streek de hand, één, tweemaal langs het voorhoofd en zittend op het vlak van het bureau, de handen nu gevouwen rustend op de knie, zette hij, met een openhartigheid, die mij door haar verras sende omstandigheid'stom-verbaasde, dc feiten uiteen, die ons beiden reeds bekend waren. Ik wil geen roman schrijven, het is mijn onverzettelijk besluit, slechts een histo risch relaas te boek te stellen; waar zou ik ook de passende woorden vinden, om uit te beelden de verslagenheid, de ont steltenis, de doodelijke benauwing, die den Hertog en de Hertogin wurgend naar de keel vlogen bij Harry's adem-beklemmend verhaal, te beginnen bij de samenkomst in do schaapskooi, den dubbelen moord door Austin Thornewood gepleegd, de gruwelij ke vergissing, die hem Antony Webdon deed doorsteken, de spookachtige gruwelge- heimnissen van Villa Carolina, de verhou ding, sinds 1855, van Lady Fashbend tot Dr. Ivurtey, de onthullingen van* den lugu- bcren Davidson, de radelooze smart van Edith, nu zij wist, wie de moordenaar was, do afgrijselijke toeleg om Lola Thorne wood te vermoorden, die de spil bleek van het holsche gelddrama, dat een drama was van jarenlange duivelsche vrouwenwraak. Na een kwartier pauze vervolgt Dr. W% Kerstemakers zijn in dc ochtendles reeds ingeleide bespreking over het: Grego riaansch. In de laatste les van dezen namiddag vervolgt Theo Bosman zijn bespreking over sleravorminfg. De Scbola Cantorum van het Seminarie Haaren zong in de H. Hartskerk de Ves pers. Des avonds om half negen werd in de zaal der N. K. Harmonie opgevoerd het oratorium „Maria's Zeven Vreugden". KERKKilEOitifS St. Theresia-kerk. Gisteren had de Consecratie plaats der H. Theresiakerk aan den Tramsingol te Breda. Do plechtigheid werd verricht door Z.D.H. Mgr. Petrus A. W. Hopmans, bis schop van Breda. Dit is de eerste kerk in de wereld, die is toegewijd aan de Kleine H. Theresia. Em. Deken J. B. F. Brouwers t Naar het ,,D. v. N. B." meldt is te Rijen plotseling tengevolge van een be roerte overleden do zeereerw. heer J. B. Brouwers, oud-Deken van Hulst. De zeereerw. heer J. B. F. Brouwers werd geboren te Rijen 11 October 1851. Hij werd priester gewijd 26 Mei 1877. Achter eenvolgens werd Z.Eerw. benoemd tot ka pelaan te Kruisland op 25 Juni 1874, tot kapelaan te Breda (O. L. V. Hemelvaart) op 4 September 1886: tot pastoor to Hoofdplaat 7 Mei 1898, op 18 Maart 1904 volgde zijn benoeming tot Pastoor-Deken van Hulst. Op 21 September 1917 verkreeg hij eer vol ontslag en vestigde zich te Rijen In zijn geboorteplaats. Gouden Priesterfeest De parochie van St. Christoffel to Roer mond heeft Maandag het gouden priester- jubiló gevierd van haar herder, den hoog- ecrw. heer Mgr. L. N. Lo Bron de Vexola, geheim kamerheer van Z. H. den Paus, plebaan-deken van Roermond en kanunnik van het kathedraal kapittel. Als huldeblijk werd den jubilaris namens zijn parochianen de restauratie van den monumentalen ingang der Kathedraal aan geboden. Zilveren Priesterfeest. De WclEerw. Pater J. Hulshof 0- F. M. kapelaan in de parochie van de H.H. An- tonius en Lodewijk, te 's-Gravenhago, heeft den Tweeden Paaschdag onder veel belang stelling van de parochianen zijn zilveren priesterfeest gevierd. 60 jaar kloosterzuster. In het moederhuis te Simpelveld vierde Maandag Moeder Coleta, generaal-assis- tento der Zusters van het Arme Kind Je sus, haar 60-jarig professiefeest. ONDERWIJS R.-K. bijzondere onderwijzers in het Bisdom Haarlem. In het Cornelius Broerehuis te Amster dam hield gisteren de diocesane vcreeni- ging van R. K. bijzondere onderwijzers in het bisdom Haarlem, onder leiding van den voorzitter, den heer H. G. do Boer, een algemeene vergadering. De bijeenkomst werd vooraf gegaan door een H. Mis, wel ke door den geestelijken adviseur, den zeereerw. hoer rector P. A. Kleintjes uit Oegstgeest, te 9 uur in het Begijnhof werd opgedragen. In zijn openingswoord wees de voorzit ter op den geest van lusteloosheid, die, evenals over zoovele organisaties, ook over de diocesane vereeniging was gekomen. Hij spoorde aan tot grootere actie. Nadat de notulen der vorige algemeene vergade ring de goedkeuring hadden verkregen, deed de voorzitter eenige mededeelingcn. Er was een schrijven binnengekomen van Z. D. H. den bisschop van Haarlem, waar in het verbod werd uitgesproken, dat do leden van den B. O. O. B. aan do diocesa ne vereeniging werden toegevoegd. Als plaats voor do volgende algemeene vergadering werd Haarlem aangewezen. In zijn jaarverslag wijdde do secretaris, de lieer W. J. Speller eenige woorden aan de onderwijspolitiek der vorige regeering, „Loopt Maud's misdadig bedrijf parallel met dat van haar moeder?... Of door kruist zij de plannon der Lady? Ik weet het nog niet zekerIk vrees dat Dr. Avortey nog grooter schurk is dan Dr. Kurtey," besloot hij, en hij eindigde: „Je ziet dus, uit wat we reeds weten, Alice, hoe omzichtig wij moeten te werk gaan, om niet een heel Engeland beroerend schandaal te doen losbarsten, dat Edith zou vernietigen en Cecil en U dwingen Rose-Castle, misschien wel Engeland te verlaten om uw verhouding tot een schur- kentroep. En ik denk bovenal aan Edith; het geldt tocli haar eigen moeder of haar zuster, misschien wel beiden!" Nu was het stil, stil met die stilte, die ens menschcn soms de keel toeknijpt, als wij den bliksem met ratelende woedo heb ben hooren inslaan in onze nabijheid, en wij ademloos wachten, uit welke richting het angstgegil ons in de ooren zal snerpen, op welk punt zijn wreede vernieling neer- flitste. Geen onzer sprak een woord minuten lang... „Nu je dus alles weet, Alice, bedenk, Lady Fashbend is, op de eerste plaats om Edith, uw gast. Zij huist in dit hotel op kamer No. 2122 en 23. Ga eens met haar praten en beweeg haar, terug te keeren naar Rose-Castle. Druk haar op het hart, dat zij onder uw dak gastvrijheid genoot, dat zij het recht mist, U en, uw vrienden in een schandaal te wikkelen. Hertog, U is een man, zou U niet met Sir Austin willen gaan spreken?" Over Harry's gelaat som berde een waas van droeve mistroostig heid: „Och, ik ben nu eenmaal te veel de fectief; tegen mij zou zich deze gelegen- waarna word verklaard, dat de onderwij zers met stijgende belangstelling de da den van het niouwe Kabinet tegemoet zien. De achteruitgang in het ledenaantal deed in het hoofdbestuur de gedaohte rij zen een nauwkeurig onderzoek in lo stellen naar het aantal niet georganiseerde leer krachten. Men kwam tot een aantal van 8GG niet-aangeslotcn onderwijzers en on derwijzeressen; hot resultaat der aanwer ving is niet evenredig aan dit werk, maar er is verbetering waar te nemen. Blijkens do rekening en verantwoording van den penningmeester worden over het jaar 1925 een batig saldo van f 1200.22 en een kasvermeerdering van f495.G8;.. ge boekt. Na dankzegging aan den penning- meestor werd .de rekening goedgekeurd. Hierna werd tot lid van hot hoofdbe stuur gekozen ter voorziening in de va cature, ontslaan door hel. aftreden van den heer H. Th. v. d. Kroft de heer P. J. van Hcst. De vergadering ging accoord mot. hot voorstel der afdeeling Leiden, om het hal ve orgaanfonds aan te spreken, om do zustervereeniging „Rt. Lidwindus" bij te slaan. Na ecnigo besprekingen omtrent het Kath. Schoolblad word de begrooting voor 19£G (f 8151) aangenomen. Vereeniging van hoofden van scholen. Do Vereeniging van hoofden van scholen hield oveneens gisteren te Amsterdam een algemeeno vergadering. Do heer L. Nootcr hield eon inleiding over „Do eenheids- school in dc praktijk". De vergadering bleek algemeen tegen deze instelling en nam de volgende conclu sies aan: 1. de eonheidsschool is verwerpelijk omdat ze geen rekening houdt met spe ciale belangen, en omdat zo niet gedragen wordt door de sympathio van de school- ouders; 2. noodig is een verdeeling van de leer lingen over do scholen, waarbij men reke ning houdt met de toekomstige bestem ming. Ook oordeelde men de 6-klassigo scholen verwerpelijk. De vergadering sprak zich verder uit voor groote scholen mot een ambulant hoofd. Gemengde Berichten Een zuigeling verbrand. Te Wijkorbrug had de huisvrouw F., ter wijl ze zolf in het achterhuis eenige bezig heden moest verrichten, haar eenigst doch tertje, een zuigeling van 9 maanden, in een kinderstoel gozet, welke gelijk op meer dere plaatsen in Drenlo yeschiodt ver warmd werd door er onderin een test met vuur neor to zotten. Door een of andore oorzaak is do kinderstoel in brand geraakt Gn daarna ook het kind. Do armo stumperd schreeuwdo verschrikkelijk; do moedor snelde toe, maar helaas, het gcheelo lichaam pje van de kleine was reeds met brand wonden overdekt. Onmiddellijk ontboden, geneeskundige hulp mocht niet baten; den volgendon morgen is liet kind overleden. Meisje verbrand. Bij het maken van Paaschvuurtjes is het 8-jarig dochtertje van den heer H. Nic- meijer to Heerdo (Geld.) in brand geraakt. Het meisje bekwam daarbij zulke ernstige wonden, dat het aan de gevolgen is overle den. Het lijk bij de spoorbaan te Lonneker. Zondagavond rapporteorde. zooals reeds in het kort gemeld werd. do machinist van trein No. G6, die te 8.54 uur. komende van OldenzaaJ. aan het station Noord to Enschodo arriveerde, dat door hom aan do spoorlijn nabij wachtpost No. 25 het lichaam van con man was opgemerkt. Hij voegde er aan toe, dat bedoelde man niet door zijn trein was overreden. Do waarnemende stationschef begaf zich met den, om 9.50 uit Enschede vcr- trekkenden trein naar genoemden wacht post en vond op de aangegeven plaats hot lijk van een man van. naar schatting 30- jarigen leeftijd. Do veldwachters van Lon neker, Bronsvoort en Smits, dio het stop pen van den trein op dezo ongewone plaats onmerkten, waren spoedig ter plaatse. Terwijl een hunner het lijk onder zijn bewaking nam, begaf do ander zich hcidsmisdadiger pngclwijfeld verharden, uit valschc schaamte; hij z.ict in mij na tuurlijk enkel do gerechtelijke wraak." „Wat moet ik hem zeggen?" vroeg Ce cil. „Dat hij, lor willo van Edith, onmiddel lijk het land verlate en er nooit meer tc- rugkoere; Maud moet hem volgen. Met Maud zal ik zolf spreken", en nu klikten als atalon bouten zijn tandon op elkander en verstroefden zich zijn trekken tot een dreigenden grijns. ...Hot zou echter ongeveer alles anders gebeuren in dit geest- cn gemoed s-redde- loos-ontstellend drama, dan iemand ter wereld kon voorzien! Do directeur tikte aan de deur der ka mer. Harry sprong van hot bureau cn fluisterde door do kier met den heer Shcl- vers. Zoodra de deur weer gesloten vyas, sprak hij als in gedachte: „Het beste zal zijn, Hertog Cecil, dat U onmiddellijk ver trekt, ziehier een telegram dat ik zooevcn ontvang van Wells en hij las voor: „Heer kamer 9 poging zelfmoord. Heb hem iels gekalmeerd. Wells." „Zeg hem zeg hem" en Harry greep bevend do hand van C'ccil, „zeg hem" - en zijn lippen trilden, zijn kin vertrok zich in een zenuwrilling „zeg hem, dat wij alles weten, ook hoe Davidson hem tot zijn misdaad heeft opgejaagd, hoe dezo hein radeloos heeft gemaakt zeg hem, dat hij slecht handelde, maar dat het mcnschclijk gerecht er buiten blijft en hij God vergif fenis moet vragen; zeg hem, dat hij on middellijk naar het Bristol-Hotel te Da- venback moet gaan en zich Dcbster noe men; daar moet hij de eerste boot nemen naar Enschede, om oen dokter te halen. De waarnemende stationschef deoldo het geval per telefoon mede aan den heer Marion, inspecteur der IiOnnckcr politie, die evenals Dr. Gezelschap spoedig ter plaatse verscheen. Laatstgenoemde kon niet anders doen dan don dood constaleeren. Het lijk lag evenwijdig met de epoorlUn Het hoofd, dat in een gToote bloedplas lag. was na genoeg geheel verpletterd, terwijl aan de linkerzijde van den hals een groote wond werd waargenomen, die volgens het oor deel van Dr. Gezelschap moet zijn ont staan door een min of ineer scherp voor werp. Het eigenaardige van het geval was, dat de kloeding van het .slachtoffer in volmaakte orde was bevonden, en dat. boordjo en strik netjes gevouwen in een der binnenzakkon werd aangetroffen. Ook bij of in den omtrek van hel lijk werd niets ontdekt, dat op een worsteling duid de, terwijl evenmin bloedsporen ontdekt werden, ook niet op do spoorbaan of do rails. Do brigadier König uit Enschede, maak- to bij magnesium licht oenigo pholografi- sche opnamen. Inmiddels bleek, dat het lijk was dat van den 29-jarlgen ongchuw- den J. Af. Grashof, in de buurt woonach tig. Do Justitie heeft een onderzoek ter plaatse ingesteld. De sectie op hot, naar het ziekenhuis ..Ziekenzorg" te Enschedo overgebrachte lijk zal heden wordon verricht door Dr. Hulst uit Leiden en een der doktoren te Enschede. Er was nog een beurs met eenig klein geld gevouden. Het politio-onderzoek heeft nog niet uitgewezen, of hier al of niet oen misdaad in het spel is. Een slaapwandelaar doodgevallen. De correspondent van „De Tijd" te Echt (L.) schrijft: Do Goede Vrijdagnacht van dit jaar zal in do kronieken van het naburige kloos ter der K.E. P.P. Trappisten te Lilbosch op Hollandsch gebied togen do Duit- sclio grens aan gelegen met een zwart herdenkingskruisjo worden aangoteekond. Die nacht toch is door een tragisch voor val gekenmerkt. Aan de St. Joseph s-abd ij der Patera Trappisten is verbonden een gymnasium, waarvan do leerlingen reeds de Paasoh- vacantie begonnen haddon op één na, liet twaalfjarig zoontje van den heer V. l)o vader, dio tijdelijk te Wiesbaden verloofde, had verzocht zijn zoontjo do vacantic to Lilbosch te laten ovorhrongen, daar (lo familio bezJg is to verhuizon. Ook aan het bestuur der kostschool van zijn dochtortjo te Rotterdam was hetzelfde verzocht. Ofschoon do Paters van het gymnasium aanvankelijk bezwaar maakten tegen hot overblijven van den kleinen V., dio wel eens aan slaapwandelen deed, berustten zij op aandringen der familio er ton slolto in. Nadat Vrijdag in don schemeravond do knaap nog levenslustig had gespeeld mot een der jongere gasten, die ter gele genheid van do Goede Week in liet kloos ter verbleven, begaf hij zich Ier ruste naast bet vertrek van eon der Paters, dio iu het bijzonder op zijn gedragingen lotto. Na middernacht werd deze Pater uil den eersten slaap opgeschrikt door eenig ge rucht, en ook meende hij eon deur to hoo ren dichtslaan. Onraad vemioedendo, vond hij do kamer van den jongen V. le dig, terwijl het raam openstond. Men kan zich zijn angst voorstellen, en nog meer zijn ontzetting, toen hij na eenig zoeken den knaap bewusteloos hij eenig struikge was in den tuin vond liggen. Onmiddel lijk werd do meest iiabuzijndo dokter ge waarschuwd, die de spoedige opneming iii het ziekenhuis te Roermond noodzakelijk achtte. Nog vóór zijn aankomst aldaar bleek hot armo ventje, aan wien nog het II. Oliesel kon worden toegediend, to zijn overleden. Men tast nog in het duister naar de oorzaak van het ongeluk. Is liet l.ind slaapdronken langs het zuiderkwartier naar het dak gewandeld en is het daar, nadat het zijn evenwicht verloor, naar be neden gestort? Is bet door 't open raam van zijn slaapkamer gevallen? Opmerko- lijk was, dat bet geen spoor van bloedstor ting of gebroken ledematen vertoonde. Het eenige, wat to constateeron yol, was een verstuikte voet en een klein gezwel aan do rechterzijde van het voorhoofd. Een tragische bijzonderheid is nog, dat i-him naar Am Ti ka. Ik zal hem Maud nazen den." Nu zag ik zijn oogon nis in stralende heerlijkheid opschiltoron: „Hij ihoct Edith vragon, of ze voor hem bidt, opdat God hem vergevo, wat zijn krankzinnige wraak zucht misdreef. Maar neen," lui buide do vuist, „ik lever hem niet uit. Hel gerecht vindo hem, als 't er loo in staat is; dezen tnensch laat ik aan 't oordeel van God!" Snol gaf Cecil hem do hand. verdween. Do ecno verbijsterende verrassing zou volgen op dc andere. Cecil had ons nauwe lijks verb.11 ii of Jêffei .on trad b der uniform, nu 'n gebogen, gebroken man. „Do heer Shelve» zei me, dat U me wil de spreken," begon hij deemoedig. „Ja, ik zag je daareven door de kier van do deur in do gang staan. Hoe kwam je hier?" vroeg narry snel. „Ik vroeg juist aan Mijnheer Shelve r* of hij niets voor mo wist. Men moet met zijn vrouw cn zes kinderen eten." „Ik ben gewoon mijn woord te houden, Jefferson; je kunt bij mij komen; jo zult een voortreffelijk figuur maken als wachter in dc leeszaal en opzichter in de biblio theek. Hoeveel zeide jo ook 'veer, dat je \crdienlo op Villa Carolina?" „18 pond in de maand, Mijnheer, ver diende ik, maar dat heb ik V nooit ge zegd." „Ilct l ui wel heel verwonderlijk, dat ik het me herinner: ik vind. dut je mij 20 pond waard bent. Jefferson." (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3