Doorzittend gen- Inwijding der Kloosterkerk van de Paters Franciscanen aan den Haagweg te Leiden. De kerk, gezien vanaf den Haagweg «ras minstens even prachtig. Wij hebben rolden een kerk zoo mooi en met zooveel smaak versierd gezien. Aan weerszijden van het altaar stonden palmen opgesteld, uitwaaierend tot boven den gekartelden altaarrand. De stammen dezer palmboomcn waren gemaskerd door witto hortensia en seringen. Tot hier too is do versiering zooals !o docy gebruikelijk is, maar de eenvoudige prelcnlic-looze versiering van het hoogaltaar en daaromheen was iets bijzonders. Telkens werd het oog weer gcti'offcu door een of ander detail dezer versiering. Op de altaar-retabel stonden, half-verborgcn achter dc zware koperen kandelaars, vaasjes met enkele rose an jers, die prachtig afstaken tegen het wille marmer. Daarboven, voor de vrome ge beeldhouwde voorstellingen van het Laat ste Avondmaal en do Kruisiging, een potje anjers verlucht met teer groen. Van onder dc kerkramen kwamen sierlijke bosjes rose prunus en asparagus-groen te voor schijn. Wonder-mooi was do versiering van do Communiebank met donkerroode anjers en adianlumgrocn, etn echte tafel versiering van dc disch dc-s Ileercn. Achter do communiebank waren de ouders en bloedverwanten van den jubi laris gezeten; de bidstocl voor de ouders was met een kleurig tapijt omhangen. Ta pijten ook hingen af van de orgeltribune. Bloemenmanden, opgemaakt met bleek gele narcissen en pruimcnblocsem. vulden do rij van spitsbogen in het schip der kerk. Bij het Plechtig Lof werd de neomist geassisteerd door zijn beide heerbroers, pater Daransus Sloots, praeses van het college te Heerlen en pater Cuniherlus Sloots, leeraar aan hot college to Weert; pastoor do Vetto en kapelaan Coppens fungeerden als Cantores. Den anderen morgen. Tweeden Paasch- dag, was de kerk zoo vol, dat er met moeite nog een plaatsje te vinden was. Ook thans waren, wegens het sombere weer, alle lichten op het koor ontstoken. Van de beide heerbroers fungeerde pator Cunibcrtus als presbyter assistens, pater Damasus als diaken. Rector P. A. Kleijn- tjons fungeerde als sub-diaken, kapeln ni Coppens en kapelaan W. P. Nijssen als cantores en do weleerw. pater Calin O.G. als ceremoniarius. In al den luister van dc Kerkelijke li turgie droog pater Ephrem Sloots zijn Plechtige Eerste H. Mis op. Door het koor werd uitgevoerd de laatst uitgegeven Lauda Sion mis van Hubert Cuypers. Dit werk, berustend op liet Gregoriaan- 6cho thema Lauda Sion Salvatorcm, is over 't algemeen iets gemakkelijker dan Cuypers overigo missen, maar niet min der dankbaar. Over 't algemeen heeft do componist de zangpartijen contrapuntisch bewerkt, hier en daar fugaliscb. Vooral van de orgelpartij met zijn enharmonischc verwisselingen aan 't slot van 't Credo is veel werk gemaakt. a liet Evangelie besteeg Pater Cunibcr tus Sloots O.F.M., broeder van den neo mist den kansel tot liet houden der feesi- predicatie. Zijneerw. had tot tekst gekozen de woorden van den H. Apostel Paulus: Voor Christus bedienen wij een gezant schap. In zijn inleiding wees do gewijde redenaar op do buitengewone beteekeuis van den dag en hoe de vreugde van het Paaschfeest in dc parochie tot een hoogte punt werd gevoerd door dit priesterfeest. Do priesterwaardigheid wordt nergens schooner en schitterender aanschouwd, als in den jongen priester die al de ontzag lijke weelde en al den heiligen luister zij- nor wijding nog in de ziel omdraagt, wiens handen nog geuren van de heilige zalf, wiens eerste zegeningen sterker doen uit komen, dat de Priester in Christus' plaats een gezantschap bedient bij God. Na herinnerd te hebben aan de grooto offcrs.dic deze jonge priester gebracht bad, en hoe God elk zijner geloften liad beloond, kwam de gewijde redenaar tot zijn eigen lijk thema. De waardigheid des Priesters is zoo groot, dat onze geest boelden en ver gelijkingen gaat zoeken om die waardig heid ecnigszins te beseffen. Op deze aarde is thans niemand te vinden, wiens macht of waardigheid met die des Priesters is te vergelijken, hetgeen door voorbeelden werd aangetoond. Ook in do geschiedenis der wereld is niemand met wien voorbijgegane glorie of heerlijkheid de blijvende waar digheid des Priesters kan vergeleken wor den. Met onze gedachten opstijgend ten hemel, vinden wij daar de engelen, door God met zooveel gaven begiftigd. Maar Franciscus van Assisië zou wanneer hij een engel en een priester ontmoette, eerst den priester groeten. Buitengewooié heeft God Maria ver heerlijkt. Mag ik den uitverkorene Gods, den Priester met haar vergelijken, vraagt zich de redenaar af. De groote en vurige Mariavereerder Sint Bernard us van Siëna vraagt de lieve vrouwe als om verontschul diging, wanneer hij zegt: God zelf heeft hel priesterschap boven u verheven. Slechts met oen is de Priester eigenlijk in waarheid te vergefljken, met Hem, in wiens plaals de priester op aardb een ge zantschap bedient bij God, met Hem, die is gisteren, heden en in eeuwigheid, den hoo- gepricsler Jezus Christus. Groot is het goddelijk priesterschap van Christus. God zelf hoeft Hem daarmede bekleed. Reeds de koninklijke profeet voorspelde dat de Verlosser priester zou zijn in eeuwigheid. Üp liet oogenblik der Monschwording is die voorspelling vervuld. De oorsprong van hot Katholiek priesterschap is eveneens goddelijk. God do Zoon stelde het in. God zelf is het die roept en uitkiest cn bij de priesterwijding het eeuwigdurend merk- teokeu indrukt. net priesterschap van Christus is zoo 4fccrhGven, omdat Christus zelf God is, der halve is zijn priesterschap goddelijk en van niet to berekenen noch te schatten waarde. Do priester heeft een goddelijke zending, hij deelt gaven Gods uit, heeft een godde lijke macht, want. als men vraagt, wie kan zoude vergeven tenzij God alleen, dan kan do priester zich beroepen op Christus' woorden: „"Wier zonden gij zult vergeven, 'dien zij zij vergeven". Ja, in zekeren zin kan dc Priester als Gods zoon zelf getui gen: Mij is allo macht gegeven in den he mel en op de aarde. Christus' priesterschap is eindelijk zoo groot, om de grootheid van zijn voornaam- sle pricsterhandeling. het H. Misoffer, dat Hij instelde, het H. Kruisoffer. In de wijdingsvollo stilte van eiken mor gen, druagldo Priester dat zelfde offer en telkens als hij dc II.II. Sacramenten toe dien I, treedt hij op als Christus' dienaar, worden de vruchten van 's Hoeren Lijden en dood op ons toegepast. Ontzaglijk is dus de priesterwaardigheid. Als wij ons geloof laten spreken moeten wij met vurig heid elke priesterlijke handeling beschou wen, steeds met vertrouwen tot den Pries ter gaan, on bedenken, dat deze als ge zant, het beste onze belangen bij God kan behartigen cn Gods zegeningen over ons kan afsmeek en. Dc algemeene cn treffende hulde aan den nieuwen priester bewijst, dat in deze parochie eerbied voor don Priester heerscht. Deze priester gaat aanstonds weer weg,om wie weet, waar en hoe, alles voor allen le worden om allen zalig te ma ken. Ilct bewijs dat eerbied gegrondvest is op een levendig geloof, kan men geven door gehoorzaamheid aan den Herder der parochie, door te blijven bidden voor den pas-gewijden priester, door de Heer van don oogst te bidden om velo priesterroepin gen in de parochie. Dan wendde zich de gewijde redenaar in ontroerende bewoordingen tot zijn ouders, die hun leven van offers wel heer lijk bekroond zagen door dezen derden zoon. Wij zijn U zoo innig dankbaar. Hun echt-christelijk leven is voor ons hij onzen priesterlijken arbeid een licht en «cn kracht. Verheugt U, Uw loon in den he mel zal nog grooter zijn, Heden stijgt ons gebed tot God, dat de priesterkroon, die ons om de slapen is gedrukt, haar schit terende glans nog zal afwerpen op de gou den kroon van 50 huwelijksjaren. Gij, mijne broeders en zusters, blijft bij al uw zorgen bedenken, dat eiken dag op drie altaren uw belangen worden aanbevo len bij God. Tot den nieuwen priester zich wendend, sprak de redenaar o.a.: Sint Franciscus wiens Ijlecd gij draagt, de II. Ephrem wiens naam gij draagt, heide grooto heiligen hebben geweigerd de pries terwijding te aanvaarden. Toen de Heer tot u duidelijk had gesproken, hebt gij de waardigheid niet geweigerd, die U zoo veel eer en ook zoo groote verantwoording op do schouders legt. Wees het licht der wereld, het zout der aarde, de goede Her der, die eiken dag opnieuw uw leven geeft voor do zaligheid der menschen. Voor Christus bedient gij een gezantschap. Gij moet dus steeds de belangen van heel do Kerk behartigen, Gods weldaden over heel do wereld afsmeeken. Maar als da delijk met de Consecratie als middelpunt uw gebed ten hemel stijgt voor overlede nen en levenden, wil dan hijzonder geden ken overledene dierbaren cn overledenen der parochie opdat-onze vreugde zich uit strekt over het vagevuur tot in den He mel. Wil veel vragen voor ouders, familie, voor uw zuster in het klooster, die als een andere Theresia haar arbeid en gebed en lijden offert voor haar drie priesterbroe ders, eindelijk ook voor dit deel van Chris tus' kudde, opdat allen met hun Herder tot het eeuwige leven komen. Na do H. Mis, waaronder de ouders en bloedverwanten ter H. Tafel naderden, werd een priester-cantate gezongen voor koor en solo, waarvan de solo-partijen werden vervuld door een bloedverwant van den jubilaris, den heer A. Casteleijn (door dezen word ook in hot lof van den vorigen avond gezongen „O Salularis Hostia" van Jules Duquet en liet „Ave Maria" van Hu- bert Cuypers). Door dc geheele parochie word aan het einde van de plechtigheid een jubellied ge zongen. Des namidda-s te 5 uur werd een Plech tig Lof met Te Dcum gecelebreerd met de zelfde assistentie als den vorigen avond. ALKEMADE. Kiezerslijst. De vastgestelde kiezers lijst voor deze gemeente bevat 2386 kamer- kiezers, 2353 kiezers voor de Provinciale Staten en 2303 kiezers voor den Gemeente raad. Met het oog dat deze kiezerslijst zal dienen voor de a s. verkiezing in 1927 voor de Provinciale Staten worden vooral de nieuwe kiezers uitgpnoodigd zich ter ge meente-secretarie te overtuigen of zij op deze lijst voorkomen. LEIDSCHENDAM. Ongeluk met doodclijken afloop. Zon dag is do 27-jarige J. H. B los bankwer ker uit Rotterdam, hij Leidschendam van de treeplank van een tram gevallen en tegen een paal terecht gkomen. Naar dc St. An- fonius-hoeve, te Voorburg veroverd, is de man daar overleden. LISSE. Tram-misère. Op de Lisserhrug brak Zaterdagvoormiddag van den achtersten wagen van dc stoomtram, welke te half- elf uit do richting Haarlem te Lisso arri veert, een der wielen, zoodat de tram met één wagen doorreed naar Lisse. Aan do Liserbrug moesIen de reizigers telkens overstappen. Nadat do uit Hillegom ont boden hulpdienst consult had gehouden kon do wagen to ruim half twaalf op transport worden genomen naar het groo te hospitaal van kranke tramwagens te Hillegom. De dienst ondervond weinig stagnatie! ROELOFARENDSVEEN. P. v. d. Meer. t Dat het leven van den menseh onzeker is on de dood komt als oen dief in den nacht mocht Zondagmiddag weer eens blijken uit een droevig ongevil, dat de fa milie van der Meer alhier trof. De heer P. van der Meer was na in de Vespers nog zijn functie van collectant te bobben waar genomen met eenige kennissen in het café van den hoer v. d. Geest alhier een partijtje aan het biljarten. Plotseling werd genocm- do lieer onwel cn zakte ineen. Per auto werd hij naar zijn woning vervoerd. Hij was intusschen weer tot bewustzijn geko men en de ontboden geneesheer zag nog geen direct gevaar. Nauwelijks was do dokter vertrokken of v. d. Meer werd door een tweeden aanval getroffen en was een lijk. De overledene was een zeer geacht in gezetene van ons dorp. Hij was lid van het R Kalh. Kerkbestuur en Voorzitter van den Raad van Toezicht hij de Boeren leenbank alhier. In heide functies wordt veel aan hem verloren, doch zijn verlies als vader is des fe grooter, daar hij achter laat een bedroefde weduwe en een groot gezin. De gedachten aan zijn diepe gods vrucht en werkzaam leven mogen voor de achtergeblevenen lot troost strekken in deze zware beproeving. Hij ruste in vrede. VOORSCHOTEN. „St. Caecilia'. Zondag j.l. had de kerkelijke viering plaals van het 25-jarig bestaan van liet parochiale zangkoor „St. Caecilia". Aanvankelijk had de feestvie ring moeten plaals hebben in Juli 1925, daar op 1 Juli 1925 het 25 jaar geleden was, dat het destijds bestaande zangkoor ontbonden is geworden door den Zeercer- waarden heer N. Oly z.g., destijds pastoor dezer parochie, en gereorganiseerd is ge worden. Doch door bijzondere omstandig heden was het niet mogelijk de herden king op dien dag te doen plaats hebben en dacht men do viering van dit feest te hou den op den feestdag van St. Caecilia, de patroncsse van het zangkoor. Doch we derom nieuwe moeilijkheden deden zich voor, n.l. in November werd de directeur van het koor ernstig ongesteld, wat de aanleiding werd de feestviering uit te stel len. Ondertussclien werkte het zangkoor door, waardoor het thans mogelijk werd zoo kort na het herstel van den directeur dc feestviering te doen plaats hebben. Des morgens op den eersten Paaschdag werd do feestdag begonnen op echt Roomsche wijze, n.l. door eene algemeene Heilige Communie voor de leden van het koor. Na deze algemeene Heilige Communie volgde oen gemeenschappelijk ontbijt in hot R.-K Vereenigingsgebouw, aangeboden door den Zeereerw. Heer P. Mover, pastoor alhier, en voorzitter van het zangkoor. Na dezen gemeenschappelijke» maaltijd toog men tor kerk. De plechtige Hoogmis werd opgedragen door den Eerw. voorz. van het zangkoor, geassisteerd door de Weleerw. Ileercn: J. Versteeg, kapelaan der parochie als diaken en pater P. Win ters uit het klooster der II. Harten, Gin- neken, als subdiaken. Tijdens de Hoogmis werd door het zangkoor onder leiding van den directeur, M. Lakcman. uitgevoerd: „Missa in honorem sanctae Jeanne d'Arc, ad tres voces aequales cum organo", van Hubert Cuypers en wel op uitnemende wijze. Na de Hoogmis volgde de lofzang „Te Deura Laudamus pro duobus clioris aequalium vocum cuin organo" van Hu- bert Cuypers. Dit work stelt aan de koren met een beperkt aantal zangers zeer hooge eischen, daar dit werk feitelijk geschreven is voor tweo koren. Er behoorde zeer zeker voor ons koor moed eh durf toe dit werk in studie te nemenI Men heeft wel hard moeten studeeren om dezen lofzang mach tig te worden. Doch door taaie en aanhou dende studie heeft men een schitterend resultaat weten te bereiken. De stemmen van Chorus I werden vertolkt door een soloquartet. Schitterend hebben de ver schillende partijen zich gehouden, zoowel solisten als koor. Hoe heerlijk klonk langs de gewelven het Sanctus! Het driewerf Heilig, ingezet op devote wijze door het soloquartet, waartusschen het aan zwellende „Sanctus'' van het koor, en op het einde vcreenigen solisten en koor zich tot een machtig fortissimo bij de woorden „Dominus Deus Sabaoth" (de Heer de God der legerscharen). Vol afwisseling en klankenschoonheid is deze lofzang van den genialen Cuypers. Wat een jubelzang bij het „Tu Rcx glo- riac, Christe. (Gij zijt de Koning dor glo rie, Christus). Men voelde, dat directeur cn koor de te zingen tekst ten volle begre pen en deze voor hen op dezen Paaschdag, 't feest der Christenheid, eene dubbele be- teekenis had. Met welk een élan hebbende verschillende stemmen de hun toegewezen partij vertolkt, van hot bogin van dezen lofzang tot aan het einde toe. Het was bidden en smeeken, juichen en jubelen, naar gelang de bcteekenis van den tekst. In één grooten jubel voroenigden zich so listen en koor op het einde van dezen lof zang bij de woorden „Non coufundar in aeternum" (niet beschaamd zal ik wor den in eeuwigheid), waarmede dit grool- scho werk van Cuypers sluit. Wel zwaar is voor ons koor de inspanning geweest om dezen lofzang aldus te kunnen uitvoe ren, doch met groote voldoening mag men terugzien op dezen dag en wederom is gebleken, dat men met goeden wil bezield en eensgezindheid veel kan praesteeren en bijdragen tot den luister van Gods huis en tot stichting der geloovigen. Dus: al maar voorwaarts! „Ad majorein Dei gloriam" (Tot meerdere glorie van God). Geen vergunning om te rijden. Dooi de politie, is proces-verhaal opgemaakt te gen enkele expediteurs, die met zware last- auto's op den straatweg reden en niet in bezit wiren van een speciale vergunning van Ged. Staten. Overtreding Arbeidswet. Tegen een schilder, werkzaam aan nieuwe huizen aan de st Nicolaa sbrug is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van do arbeids wet. Vernieling. Tegen een twaalftal perso nen van 2025 jaar is door de gemeente politie proces-verbaal opgemaakt wegens gepleegde baldadigheden, o.a. vernieling aan woningen op do Wijugaardenlaan. Dc melkprijs. De melkprijs is ver laagd cn gebracht op 13 cent per liter. tëCEZfllüDEN MFDEÖEEJJR E# bij Wielrijders, "jjft Ieen door de zon Verschroeide Huid, Bs Schrijnen en Smetten.verzacht en 0| geneest men mei Bij Apoth. en Drogisten Paschen 192G zal voor Leiden's Katho lieken in het algemeen en voor een gedeel te der Hartebrugparochie in het bijzonder een vreugdevolle herinnering nalaten, wijl op dit feest de plechtige inwijding en in gebruikneming plaats vond van de kloos terkerk der Paters Franciscanen aan den Ha agweg. 't Is nog niet zoo heel lang geleden, dat men met groote voldoening kon consta- teeren, hoe het Katholiek leven in onze stad dermate was uitgegroeid, dat een nieuwe parochiekerk in het Noordelijk gcJ leven stadgedeelte noodzakelijk was, en gebouwd werd toen de St. Josenhskerk; en niet lang daarna kwam de tiiding, dat de Paters Franciscanen, onverw-achts eige naars geworden van de villa Rozenhof, hier een klooster zouden stichten. En waar ook de Hartebrugparochie steeds meer en meer uitgroeide werd deze gelegenheid be nut, om de Hartebrugskerk te ontlasten en de omwonenden aan den Haagweg on der te brengen in het hier gestichte recto raat. De tot kapel ingerichte kamers van Ro zenhof bleken echter al spoedig te klein orn do roio0vi>rn uit dezen omtrek te be vatten, afgezien nog van het feit, dat ook velen uit andere stadsgedeelten trouwe bezoekers(stevs) van Rozenhof werden. Met blijdschap werd dan ook het bericht ontvangen, dat naast Rozenhof een be scheiden kerkje zou worden gebouwd, en men weet, hoe tijdens het leggen van do eerste fundamenten besloten werd het oor- 8nronkeliik r>lan te laten varen en de kerk te vergrooten, zoodat ee voor ongeveer 500 menschen zitplaatsen zouden komon. 't Was ongetwijfeld jammer, dat niet dadelijk tot het tweede plan had kunnen besloten worden, want door de wijziging der bouwplannen ondervond liet werk ge- ruimen tijd vertraging. Ook den bouw zelf is deze verandering o.i. jammer genoeg niet ten goede komen, wiil met bet oog op de beschikbare middelen de uitbreiding al- lpen tot de verlenging beperkt bleef. De hoogte kwam daardoor, naar 't ons voor komt, eenigszins buiten evenredigheid met dc lengte. Dor-b, laten we hier niet ver der over uitweiden.. De beschrijving van het kerkcebouw volgt spoedig. Wc willen volstaan met te constateeren, dat de Katholieken in den omtrek van Rozenhof ten zeerste gebaat ziin met hun nieuw kerkie, dat stemmig en devootvol is, en laten we hopen tot in lengte van dagen ontelbare geloovigen zal mogen bevatten. De pleclitigo inwijding en de eerste H. M's trok, zooals begrijpelijk, veel belang stellenden. Nadat Zondagmorgen in do oude kapel de laatste H. Missen te half zeven en balt acht waren gelezen, had te ruim neten uur de plechtice inwiidin<r plaats, welke ver richt werd door den Hoogeerw. Pater Re- galatus Hazehroek, Provinciaal der Min- debvoedersorde. Zijn Hoogeerw. werd hierbii geassi steerd door den Zeereerw. Heer R. Crom bag, pastoor der Hartebrug, den Zeereerw. Heer S. Haanen, pastoor te Rotterdam, den Zeereerw. Heer Th. M. Beukers, pas toor der St. Petrusparoehie en de Weleerw. Pe'prs Oudendijk, v. Harteveld en Soos. Toen de gebruikelijke ceremonieën voor de inwiidine voltrokken waren, keerde men terug naar dc oude kapel, om op plechtiec wijze het Allerheiligste in dc nieuwe kerk over te brengen. Een stoet van bruidjes, getooid met heerlijke bloemen en het zangkoor ging het Allerheiligste vooraf, dat door den Zeereerw. Heer Pastoor Crombag werd ge dragen. Daarachter volgden de genoodigden en overige geloovigen. Het priesterkoor bevatte een schat van bloemen, hetgeen een feestelijken indruk maakte. Tc omstreeks 10 uur begon de plechtige Hoogmis, opgedragen door den Hoogeerw. Pater Provinciaal, daarbij geassisteerd door den Zeereerw. Heer Pastoor Crom bag als presbyter-assistens, den Zeereerw. Heer Pastoor Haanen als diaken en den Weleerw. Pater S. v. Harteveld als sub diaken, terwijl de Weleerw. Pater C. Oudendijk als ceremoniarius fungeerde. Na het Evangelie hield de waarnemende rector, de Weleerw. Pater Quirinus van Rooyen 'n toespraak. Zijneerw. wees er in zijn inleiding op, dat de geloovigen van hem geen uitvoerige predicatie zouden verwachten, doch slechts een hartelijk, eenvoudig, toepasselijk woord. Spr. beschouwde het als een blijden plicht en een eervolle taak het eerst in de zen tempel te mogen spreken. Dat moesten natuurlijk zijn woorden van dank, van herinnering, van dankbare herinnering, van vreugde. Een woord van dank. Ja, zcidc dc Ecnv. spr., wel mag de celebrant van het H. Of fer, als hij de eerste H. Mis voor de wel doeners dezer kerk opdraagt, zinpen: Gra- tias agamus Domino Deo nostro, laten wij den Heer onzen God dank zeggen. 't Is waar, zegt spr., wat men ia de we reld verkondigt, als men er nog ccnige ge loofsbelijdenis op na houdt: „Het heelal is de tempel Gods"! Dat is zoo. In alles, in geheel de schepping is Christus te herken nen, maar juist daarom moeten er kerken zijn, om zoo ons innniger met Hem te ver eenigen; cn Hij heeft ons nagelaten het II. Misoffer, het Allerheiligste Sacrament. Weer is er een nieuwe tempel gebouwd, een middelpunt van ecredienst en Gods dienstig leven. Hier komt men met Christus in gemeen schap door de II. Communie. Hier verkrijgt men vergiffenis v«4a zon den. Hier kunnen wij onze strijdende en lij dende harten in bedrukte tiiden uitstorten om troost cn genade van God te verkrij- Wie hier bidt, vindt verhooring ea wie vraagt, verkrijgt. Daarom brengen wij dank aan Gods be schikking op dezen gedenkwaardige» dag. Hiena sprak de redenaar een woord van herinnering. Spr. is niet in staat de ge schiedenis en lotgevallen van klooster en kerk te schetsen. Hij memoreert, hoe het een gelukkige gedachte geweest is van den helaas nog niet herstelden pater rector, toen hij tot de vergrooting van het kerkgebouw be sloot. Men mocht voorts van architecten cn aannemers verwachten, dat zij op de moest kunstzinnige wijze dit bouwwerk zouden uitvoeren en spr. schetst hoe de aannemers en opzichters op lofwaardige, on rovalc wijze de architecten hebben gesteund in hun werk. Spr. is er voorts dankbaar voor, dat zoo- velcn offers hebben gegeven, om dezen tem» el zoo luisterrijk op te sieren. Hij brengt voorts dank aan don Hoog eerw. Pater Provinciaal, die zich bereid verklaarde de inwijding te willen verrich ten en de eerste H. Mis op fe dragen. Spr. verklaart voorts de vreugde, die opgesloten ligt in liet monogram op het hoofdaltaar en dc daarnaast aangebrachte zinnebeelden, de viscli cn het brood cn de Phoenix, uit zijn assche herrijzend en be sluit zijn toespraak met het vers van on zen grooten dichter Joost van don Vondel, waarin zoo juist wordt getypeerd de geest, die ons in dit schoone tempelgebouw be zielt: „Leer dan reizen, met geneize*, U Naar paleizen, uit het slik Dezer wcrreld, die zoo dwerrclt„I Eeuwig gaat voor oogenblik f' Hierna werd het n. Officie voorgezet en beëindigd met den lofzang „Tc Dcum Laudamus." Na dc H. Mis hield dc Zeereerw. Heer Pastoor Crombag een toespraak. Er zijn oogenblikken in bet leven van den menscli, aldus pastoor Crombag, waar op bij gemakkelijker kan uitzingen dan wel uitspreken wat cr in zijn hart oiugaa Zoo'n oogenblik beleefde spr. thans cn sis hij hier zou willen zingen dan zou ae wezen een „Te Deum laudamus", want Gc is de maker van dezen dag, die bij mts.c kan genoemd worden een dag van vreU^ een dag van jubel. Zonder Gods hulp wa bet werk der werklieden tevergeefs. Nooit in zijn leven, aldus zcidc spr., ia hij zoo duidelijk en tastbaar ondenon c dat er een God is Die alles besiiert en t beste schikt dan wel bij do wording, stichting en voltooiing van dit klooster.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6