Tweede Blad. MIJ IS DE WRAAK Maandag 29 Maart 1926 UIT DE PERS iiiPt, der nslor OVER SALARISSEN VAN MINISTERS EN ANDEREN. Naar aanleiding van do in. de Tweede Jamei' gemaakte aanmerkingen op de sa- ferieering der Ministers schrijft. He t V a- derland een artikel, waaraan wij het volgende ontleenen: „Wio minister wordt, riskeert veel. De aiinisters worden toch in de regel gerecru- licevtl uit die menschen, dio zich reeds eene peed financieele positie hebben verwor ven, eene positie, die vaak voorgoed met de aanvaarding van het ministerschap I prijs gegeven wordt. Niet ieder is zoo ge- lokkig als minister Weiter, voor wien het lidmaatschap van den Raad van Indië kon 'worden open gehouden, en wij misgunnen liem dit zeker niet. Wij zouden, maar hier Ida zijn wij gebonden, omdat wij geen naam da mogen noemen, de historie kunnen vertel len van een eminent man, die op 60-jarigen leeftijd jaren geleden het ministersambt 'aanvaardde, daarvoor een goede positie prijsgaf, en die, doordat na twee jaren hij als minister kwam te vallen, in wezenlijk benarden financieelen toestand geraakte. En de ingewijden weten ook wel, dat door den val van het Kabinet-Colijn enkele le den daarvan Ieelijk financieel gedupeerd zijn; wij gelooven dat het valsche kiesch- beid zou zijn dat niet neer to schrijven, laat de goegemeente, die zich blind staart op die f 15.000 per jaar en dan nog eene verhooging, dat maar eens weten. Dio onvoldoende salarieering, en geheel onvoldoende pensioneering bij kort aan blijven, leidt tot het stelsel om afgetreden ministers onder dak te bregen, om ons van die populaire uitdrukking te bedienen, en ,wafc wij van dat stelsel gezien hebben, .wekfc allerminst onze bewondering. En nu weten wij wel, dat noch de salarieering, noch het pensioen van den minister zoo .boog kan of zou mogen opgevoerd worden, dat hij tegen elk eventueel financieel na deel van vroegtijdigen ministericelen dood gedekt kan wezen, maar als men tegen 116.000 traktement de burgemeester van Amsterdam, wiens opperste chef de Minister van Binnenlandsche Zaken is, beeft meer bezwaar gaat maken, moe ten wij daar tegen met alle kracht opko men. Onze rechterlijke macht, onze professo ren, onze academische leeraren, enz., ze worden allen, al is er dan ook in de laatste jaren wat verbetering ingetreden, slecht be taald. Het hangt alles samen met de mis kenning van de waarde van intellectueel vnrrrn.T i*n r?o T^goxo rogtonon o>ló geen werken wordt beschouwd waarom 't dan ook natuurlijk was, dat de heer Braat met de vraag kwam, of er aan dat minis tersambt zooveel werk verbonden was. Wij beklaagden ons eens tegenover een boeren- wethouder, dat in zijne gemeente het hoofd der school slechts f 900 salaris had, maar Zijn Edelachtbare vond het heel veel; meester verdiende per dag meer dan zijne arbeiders, die heel wat zwaarder en lan ger werkten dan hij. De intellectueele arbeid wordt lang niet genoeg gewaardeerd, en daarom ware het zaak geweest dat de Kamerleden, liefst oenige van gezag, tegen het gemier van de heeren de Visser en Braat "waren inge gaan, ook al omdat het niet aangenaam is voor een minister, als hij zijn eigen trak- tementsverhooging moet verdedigen; daar om had men vooral tegen den nieuw opge treden minister, en nog wel een man als Kan, meer courtoisie moeten hebben. Het schijnt dat er geen leden van de Kamer van 1917 in de Volksvertegenwoordiging ritten, want die hebben het mee gemaakt hoe onpleizierig het is eehe traktements- verhooging te verdedigen, die men slechts zelf zich kan geven. Eene verdediging, die noodig was, oen de Vrije Liberaal Nier- stra8z die verhooging aanviel, zich tot tolk makende van het slechtste instinct van (v.i- enze natie, de jaloerschheid op het hoo- gore traktement. Wij zouden in deze bij Engeland in de leer kunnen gaan, dat weet wat intellec tueele praestatie waard is, en hoe ze moet beloond worden, daarvoor behoeft men slechts de salarieering van onze rechters met die van onze westelijke naburen te vergelijken. Maar cr zal nog wel heel wat water door de zee gaan, voor wij in Ne derland in deze op den goeden weg ko men!" BINNENLAND De Huurcommi'ssiewet. OphcffinD der Huurwetten met 1 Ootob er? Den parlementairen redacteur van „Het Volk" bereikte een gerucht, volgens het welk een algemcene maatregel van be stuur tot opheffing van de Huurcommis- siewet heb Departement van Arbeid heeft verlaten en om advies naar den Raad van State is gegaan. Volgens een bepaling van do huurwetten vervallen zij 6 maanden na den dag, die door de Kroon, den Raad van State gehoord, zal zijn bepaald. Volgens het gerucht zou iu genoemdon bestuursmaatregel de datum van één April zijn genoemd, zoodat de Huurwetten 1 October zouden komen te vervallen. De directeur-generaal van de Volksge zondheid, mr. Lietaert Peerbolte, naar aanleiding van bovenstaand gerucht on dervraagd, antwoordde niet gerechtigd te zijn in positieven of in negatieven zin een informatie te geven. De Arbeidswet en de bakkerijen. Een gemeenschappelijke actie. De Ned. R. K. BaF-m-sDatroonsbond heeft de landelijke bakkorsbonden van werkgevers en werknemers ter vergadering opgeroepen om tot overeenstemming te ko men betreffende de Arbeidswet. Met het volgende schrijven zijn do or ganisaties uitgenoodigd: „Nu Ziine Excellentie do Minister van Arbeid overweegt om wijzigingen aan te brengen in de arbeidswet en daardoor do kleinere bakkerijen te hulp te komen, acht de Nederl. R. K. Bakkerspatroonsbond thans de tijd gekomen om met TT te be raadslagen hoe en op welke wijze men door de Arbeidswet de bakkerijen van' Ne derland zal bevredigen. Zij meent dat het verleden genoegzaam heeft geleerd dat door alle mogelijke wenschen de grootst mogelijke verwarringen ontstaan, die ten slotte do organisaties veel verder van el kander brengen. Het is daarom dat de Ne derl. R. K. Bakkerspatroonsbond Uwe or ganisatie uitnoodigt tot ene vergadering, welke zal gehouden worden in lintei „Noord-Brabant" te Utrecht op Woensdag 7 April a.s. des n.m. ten 2 uur teneinde door de besprekingen te komen tot een voorstel van regeling in de wetgeving, die alle organisaties zoowel van werkgevers als werknemers in het bakkersbedrijf kan - fal-VT cdfgcn Wij vertrouwen dat uw bestuur een of meerdere leden naar deze vergadering wel zal willen afvaardigen en rekenen dus op Uwe aanwezigheid. Gaarne zien wij Uw antwoord in deze tegemoet aan het adres van het secreta riaat, Schapenmarkt 10, Den Bosch." Ned. R. K. Middenstandsbond. Vergadering van het Hoofdbestuur. Dezer dagen hield het bestuur van den- Ned. R. K. Middenstandsbond zijn verga dering te Utrecht, onder leiding van den heer J. G. Struycken. In 1927 zal wederom een congres ge houden worden. Het onderwerp van het congres werd nog niet vastgesteld, evenmin de plaats waar hot gehouden zal worden. Dit zal zijn te Utrecht of te Den Bosch. Door den R. K. Bond van Slagers patroons waren klachten ingediend over het feit, dat in de Kerstweek aan sla gerijen was toegestaan een arbeidsduur van 44 uur in plaats van 48 uur terwijl door de patroonsbonden 52 uur was ge vraagd. Alvorens uitvoering te geven aan het voornemen, om deze zaak aanhangig te maken bij den Middenstandsraad, word besloten eerst nadere inlichtingen over de toedracht der zaak in te winnen. Gezien de schromelijke ontduiking der speelkaartenbelasting, zeer ten nadeelè van den bona-fido handelaar, zal de aandacht van den Middenstandsraad hierop worden gevestigd. Wanneer iu aan merking wordt genomen de zeer lage op brengst dezer belasting (over 1925 nog geen ton) en scherpe toepassing blijkbaar niet plaats kan hebben (althans niet plaats heeft) lijkt de meest rationcele oplossing wel afschaffing dezer belasting. Het trok de aandacht van het bestuur, dat de Wa tersnoodcommissie, volgens de desbetreffende berichten, voor nemens was een dusdanige regeling voor de schadevergoeding to treffen, dat de Middenstanders, door den Watersnood ge troffen, vrijwel van iedere vergoeding zou den verstoken blijven. Het bestuur had zich onthouden van iedere propaganda van geldinzameling ten behoeve van den eigen stand, en dadelijk speciale actie ontraden, om de watersnoodhulp algemeen te maken, in het vertrouwen dat de hulp ook alge meen zou zijn. Besloten werd hiervoor in verbinding te treden met het R. K. Huis vestingscomité. Afhalen van dagbladen aan Postkantoren. Naar de „Msbd." verneemt, mogen voortaan dagbladen, welke op den dag van verschijning ter plaatse van bestemming op een zoodanig tijdstip worden ontvan gen, dat zii denzelfden dag niet meer wor den besteld, gedurende een daarvoor aan te wijzen tijdvak, zoo noodig na sluitings tijd van hot kantoor of hulpkantoor, koste loos worden afgehaald ten kantore of, waar mogelijk, aan liet. station voor den post dienst ter plaatse. De gelegenheid hiertoe mag echter alleen worden gegeven, voor zooveel zulks zonder kosten voor het be drijf kan geschieden en de belangen van den dienst zich er niet tegen verzetten. Staking opgeheven. De stakers aan de stoomtimmerfabriek „Dg Rietrink" te Eindhoven hebbon het bemiddelingsvoorstel van de commissie, bestaande uit prof. Aengenent, dr. Deckers en dr. Kortenhorst, aanvaard. De staking heeft 4G weken geduurd. De arbeiders zul len op de oude voorwaarden de fabriek in gaan. Alle stakers zullen teruggenomen worden, de eene helft binnen een maand; de andere helft binnen 2 maanden. Mr. J. Limburg. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen voor aan het oud-lid mr. J. Limburg een pensioen te verlcenen van f 2000 's-jaars. In de toelichting tot dit voorstel schrijven Ged. Staten: De heer Limburg, die op 3 Juli 1907 tot lid van ons College werd gekozen, heeft sindsdien daarin tot 15 Maart j.l. dus bij na 19 jaren, onafgebroken zitting gehad, zöodat hij krachtens art. 3 sub b van voor melde verordening aanspraak kan maken op pensioen. Volgens art. 4 bedraagt het pensioen van een lid van Gedeputeerde Staten f 125 voor iedero volle 180 dagen, dat hij het ambt heeft bekleed, tot een maximum- vim f 2üQQ dpt -Oit maxi mum wordt dus bereikt na 16 keer 180 da gen of 8 jaar. De heer Limburg heeft mits dien recht op het maximum-pensioen van f 2000 's jaars, ingaande 16 Maart 1920. KERKNIEUWS DE VOORTPLANTING DES GELOOFS. De Romeinscbe correspondent van „De Tijd" schrijft: De Hooge Raad van dit Pauselijk Werk voor de missies hield dezer dagen de jaar- lijksche zittingen tot verdeeling onder de missies van de bijdragen der geloovigen van alle landen en de middelen te beramen om het werk, zoo verdienstelijk voor de missies, steeds meer uit te breiden. Deze Hooge Raad is samengesteld uit de voorzitters der nationale comité's van het Pauselijk Werk en de leden van het be stuur die to Rome woonachtig zijn. In dit bestuur zijn, gelijk men weet, de meeste landen van de wereld vertegenwoordigd, terwijl vroeger jaren de Voortplanting des Geloofs alleen een Fransch werk was. De Hooge Raad staat onder het eere voorzitterschap van Z.Em. Kard. Van Ros- sum; terwijl Mgr. Marchetti presideert. Tegenwoordig waren Mgr. Boudinhon (Frankrijk) vice-voorziter, Mgr. Nogara, secertaris, Mgr. Clapperton voor Schot land, Mgr. David voor Duitschland,> Oos tenrijk en Beieren. Mgr, de 't Serclaes voor België, Mgr. dr. B. Eras voor Nederland, Mgr. Hagan voor Ierland, Mgr. Kriog voor Zwitserland, Mgr. Vanneufville (Frank rijk), P. Bastien en P. Jovani voor Spanje. Daarbij hadden zich gevoegd de voorzit ters der nationale vereenigingen van Schot land, Duitschland, Oostenrijk, Amerika, cn de vertegenwoordigers van Parijs en Lyon, waar vroeger het Werk was gevestigd. De Raad had 14 millioen lire to verdee- len onder de missies, d.i. twee millioen meer dan verleden jaar. 't Is een feit dat elk jaar do inkomsten van het Pauselijk Werk stijgen, teeken van den missie-ijver der geloovigen in geheel de wereld. Na gedane werkzaamheden werd de Hooge Raad door den H. Vader in plech tige audiëntie ontvangen, waarbij voor eerst Z.Em. Kard. Van Rossum de volgen de redevoering hield. Rede Kard. Van Rossum. De leden van den Hoogen Raad van de Voortplanting des Geloofs kunnen tevreden zijn, Heilige Vader, over hun arbeid, daar ze zeer gewichtige besluiten hebben geno men ten voordeeïo van de missies. Al deze besluiten en verlangens van den Hoogen Raad zullen binnenkort aan de goedkeu ring van Uwe Heiligheid onderworpen worden, maar als Prefect der Propaganda moet ik melding maken van het besluit van den Hoogen Raad om elk jaar iets bij to dragen tot het opbouwen en onderhouden van den zetel van de Propaganda, dien Uwo Heiligheid op een betere, gemakkelij ker en ruimer plaats heeft willen hebben. De Hooge Raad heeft tot deze nieuwe zetel willen medewerken, zonder daardoor eenige schade ook aan do missies te doen. Gelijk een der Raadsleden het uitdrukte, wilde men medewerken tot „het vaderlijk huis" en terecht daar de Gongregatio van de Propaganda voor de missies en de mis siewerken niets anders is dan het huis des vaders. Op 't oogenblik dat de Raadsleden van verre gekomen zich gereed, maken naar hun haardsteden te vertrekken, komen ze hier alvorens verslag uit te brengen aan hunne landgenooten over den gedanen arbeid, den Zegen vragen van Uwe Heiligheid voor hen en voor allen Bisschoppen, Priesters, geloovigen die medewèrken tot de Voort planting des Geloofs en het missiewerk. Rede des Pausen. De H. Vader zei, dat 't Z. H. altijd een genoegen was Z. Em. Kard. Van Rossum te ontvangen en dat dit genoegen steeds grooter werd naarmate Z. H. den Neder- landschen Kardinaal beter leerde kennen. Maar heden dat deze Prefect der Prop. komt in gezelschap van do leden van den Hoogen Raad van Ons Werk der Voort planting des Geloofs is Onze vreugde bo venmate groot. De H. Vader wenschto de leden van den Raad geluk met het goed succes der gedane werkzaamheden. Het gebed en de organisatie, gelijk door den Raad werd besloten, zijn de meest krach tige middelen voor het missiewerk, en zijn voldoende indien goed aangewend. Onzo zaken, ons werk, zijn zaken, zijn werk van filxlr-GXV-due Tnnf.lan ren ->n hniliyon VQOE- bereiden en voltrekken door en met liet go- bod. En daarbij komt de organisatie die zoo noodig is en een werk dat zich zoo uitstrekt over de geheelo wereld en waarin alles geregeld moot worden, om alles en allen te doen dienen tot hot voor oogen gestelde doel. Een goede organisatie voor ziet steeds verbetering en vooruitgang, want niet alleen in geestelijke zaken belee- kent stilstaan, achteruitgaan. Uw werk moet doordringen tot eiken katholiek op de wereld, allen moeten begrijpen en inzien dat als dankbaarheid voor de proote gave des geloofs, ze moeten meewerken het ge loof te verspreiden. De H. Vader had dan woorden van lof voor het besluit van den Iloogen Raad jaarlijks volgens de beschik bare middelen iets bij te dragen voor den zetel van de Propaganda to Rome. De grooto factor, het groote organisme van hot missiewerk is altijd te Rome en bij de Con gregatie van de Propaganda, het „vader lijk huls" zeer terecht genoemd, van alle missies, van alle missionarissen van ge heel het missiewerk. De H. Vader eindigde Zijne redevoering met het plechtig schenken van den Aposto- lischen Zegen aan alle aanwezigen en aan door hen vertegenwoordigd. Alsdan gaf de H. Vader aan allen de hand to kussen en gewaardigde Zich te midden van de leden van den Hoogèn Raad te posteren voor een phofocrraphischp opname. UIT DE RADIO-WEP.ELD Programma's voor Dinsdag 30 Maart. Hilversum 1050 M. 12.en 7.30 Politieher. 6.3U- 7.30 Engolschc les door Mr. Fred. Fry. 7.45 en 10.— Pdrsbor. 8.10 R. K. Radio-Omroep. Spreker de Zoereerw. Pator Th. D. v. d. Geest O.P. Medew. van het Utrechtsch Palestrynscho Koor, o.Lv. den heer G. v. Kooten (leer ling van Joh. Winnubst) cn het H.D.O.- orkest, o.I.v. v. Fr. Lupgens. 1. Recordare Josn, Joh. A, Haase. 2. O, Sacrum con- viviuni, M. Haller. "3. Kyrie uit de „Missn Papao Marcelli", Palestrina. 4. Pango lingua (Gregoriaansch"), Jongenskoor. Dies irae, dies ilia, Schubert (strijkkwar tet en orgel). 6. Lijdensrode door den Z.E. Pater Th. v. d. Geest O.P. 7. Nun konini der Heiden Heiland (Fnghetta), Bach 8. Bonediclus, Palestrina. 9. Tenebrao fac- tao sunt, M. Haller. 10. Ecco quomodo mo- ritur, Handel. 11 Aus Liebo will rnein Heiland sterben (Aria uit de Malthuus- passion), Bach. D a v o n t r y 1G00 M. 11.201.20 Het radiokwartet en solis ten (contra alt-tenor, viool). 1.202.20 Tijdsein, concert. 4.20 Tijdsein, lezing: How shall wo amuse children?" 4.35 Concert door Louis Levy's orkest. 5.35 Kinderuurtjo. 6.20 Dansmuziek. 7.20 Tijdsein Big Ben, weorber., nieuws, 8.Lezing: L'etui do Nacre. 8.20 „Kitesh", gewijde opera van Hims- ky Korsawoff. Symplionio-orkest en koor. 10.20 Tijdsein, woerbor., nieuws. 10.5012.20 Dansmuziek door het or kest van Hotel Metropole. „Radio-Paris" 1750 M 12.50 Concert Lucien Paris. 2.05 Nieuws. 5.50 Solistenkwartet. 9.05 Engelsche les. 10.05 Concert. Konigswusterhausen 1300 M. 7.50Serenaden van Brahms, Tschai- kowsky en Braunfels, door orkest. Daarna nieuws. Brussel 262 M. 5.20 Orkeslconcert. 8.20 Soncert. Mello Diancl, zang. Mm Cambier, harp. 8.50 Lezing: La liaison aeriennc Bcl- gique-Congo. Daarna weer couccrt. 9.50 Lezing Les tresors d'art <lo IL u-cel les (Les musées). 10.20 Nieuwsber. M ii nster, 410 M 12.351.50 Volks-orkestconcerl. 3.20 Zither-concerf. 4.20 Lezing; Traumereien au franzosi- schon Kaminen. 4.506.20 Concert door hei Sehoenma- kerkwarlef. U.4D7.Lezing: Paraguay. 7.2ü "LezlhgKTelderrernrm unrl Mode, 7.50 Vroolijke avond. Muziek en voor drachten. Daarna jazzmuziek. Samenwerking op radio-gebied. Vertegenwoordigers van 20 Eiiropeeïclio landen kwamen Vrijdag to Geneve bijeen in een conferentie, georganiseerd door do voornaamste Europeescho organisaties op radiotclefonisch gebied Do grondbeginselen voor een nieuw plan inzake do verdeeling der golflengten in Europa werden besproken en over liet al gemeen goedgekeurd Volgens het plan wor den do radiostations verdeeld in tweo ca tegorieën, nl.: lo. stations, dio recht heb ben op gebruik van oen speciale golflengte, welke in staat is hun een goede ontvangst te verzekeren, zelfs op een aanzienlijken af stand en 20. stations met oen zwak uilzond- verrnogen, slechts geschikt voor uitzending op korten afstand, welke moeten werken met de z.g. „gewone" golflengte. Hot plan houdt zich niet bezig met golflengten bene den 200 M. Er zijn drie commissies benoemd om do middelen na te gaan tor bevordering der belangen van do Europeesche organisaties op radiogebied ter bestudeering van ver schillende internationale problemen. FSUILLETOM. door EDW. HALLIWELLS. (Nadruk verboden). 40) De ander knikte. „Uw adres is nu Schokeck? Goed. U seint mij telkens als U afreist en geeft uw nieuw sdres op." Weer knikte de ander. „Nu zie ik, dat U mij gelooft en vertrouwt," deed Harry eenvoudig en drukte zijn hand. Even bedacht hij zich, dan liep hij de Sang in, kwam terug met mijn zomerschen orerjas. „We mogen niet wagen, dat iemand U herkent. Zondagmiddag is heel Hulston op de been. U hebt de bijna on- beboorlïjke lengte van mijn vriend, hij neeffc de geestige gewoonte overjassen als ^gegroeide damborden te dragen, doe me genoegen en trek zijn jas aan." Even hij mij op. „Nu moet U ook een lorg- op den neus zetten"Hij opende «el een lade van zijn bureau, wierp een Inzameling valsche snorren en baarden op a'®l: „Deze snor gelijkt op do Jouwe, Ed- Kijk, je hoed past' hem ook" En binnen- vijf minuten verliet Arthur 'Ppenham, in de verschijning van Ed- JJrt Balliwels, het hotel en ging weer zijn 00 kilometer ver naar het Hoogland HOOFDSTUK XIV. Hoe eenvoudig het was. iemand Harry den twijfelachtigen en*t had bewezen, hem voor vijf da- -G Augustus 1896, te voorspellen: 31 Augustus zult gij, vooreerst met gretige belangstelling vorschen naar den naam en de geschiedenis van een, U thans volkomen vreemd, meisje, dat ergens in een U vroe ger even onbekend Sanatorium zit opge sloten; vervolgens: gij zult dat doen, om dat de tragische moordenaar van den schurk, die dat meisje in zijn klauwen vasthield, moet gered worden ten einde aan Alice en Cecil Weston opspraak te sparen en ook daar deze man dwaas-rid derlijk, misdadig-voortvarend voor dht meisje het mes uit uw koffiekeuken trok; en eindelijk: gij zult met hartstoehtelijken aandrang het geheim van dezen moord trachten te ontsluieren, omdat de verdor ven vrouw, die met een gewetenloozon dok ter een complot tegen die arme gevangene smeedde, de moeder is van een meisje, dat U smeekt hhhr moeder te redden en omdat een U thans onbekende verpleger de ver loofde der opgeslotene is, zou Harry hem als hij met zoo'n cumulatieven nonsens aan boord kwam ook maar eenigszins heb ben geloofd, en zou hij hem niet veeleer voor zijn zalige zwakzinnigheid betaald hebben met een geduchte dosis van zijn vernietigende humor? „Wat is dat een heel andere zaak dan wij haddon kunnen verwachten 1" zeide ik, mijn perzik schillend. „Met Davidson bedoel je?" en hij keek even. op van zijn bord. „Je moet een me loen niet te diep insnijden, Edward, dat is ongezond," ging hij voort terwijl hij een pisang een kruissnee gaf op den kop. De wijze waarop ik hem aanzag, beviel hem waarschijnlijk niet; ten minste hij haalde de schouders op en prevelde: „Je moet er niet zoo diep op ingaan bij de meeste men schen; anders vallen ze je altijd tegen; do meeste menschen zijn schrikwekkend op pervlakkig." „Waarom dacht je juist aan Davidson?" vroeg ik. „Ik denk, dat ik hem een slag met mijn stok zal geven." „En ik denk dat jij er d-n van hem een paar dozijn veel hardere terugkrijgt. „Het is altijd te probeeren," maakte hij er zich onhandig van af. Wij bliezen nu kringetjes, achterover rustend in de olympische clubzetels; ik was benieuwd, wanneer hij een meer gede termineerde nfc zou rooien opkomen naar de kennismaking met Davidson's stok „Hot is alles zoo onbenullig eenvoudig, het lijkt nog niet op een roman," scham perde hij, terwijl ik droomde; ongevraagd voegde hij scherp toe: „Ik geloof, dat Ar thur Wippenham ons ook tegenvalt, als wij diep het mes in hem zetten." „Waarom geloof je dat?" Hij maakte me nu toch nieuwsgierig. „Heb je niet gezien, bon. ijskoud en norsch hij plotseling verstrakte en zich te rugtrok als in trotsche haat, toen ik hem vroeg of hij gissen kon, wie zijn dubbel ganger was?" „Nu je 't zegt, ja," antwoordde ik kort; ik wilde afwachten wat volgen zou. „Viel het je niet op, dat hij hoege naamd geen belang stelde in dien Antony Webdon? Ik vertélde, dat zijn dubbelgan ger op de markt te Hulston was neerge stoken, hij vroeg niet eens wanneer dit ge schied was. Dit. zijn opzienwekkonde fei ten 1Wij zullen werkelijk eens naar Schokeck moeten seinen, te meer daar Ar thur en Antony dezolfdo moedervlek heb ben." Hij toonde mij de plaat uit 't „Da- venback's Journal; werkelijk, het was zoo! Hij gnuifde even van pret, alsof hij iets heel grappigs had ontdekt: „Het is alles zoo ongeloofelijk simpel, Edward. Ik ga eens praten met jou woordenboek: veron derstel, dat het tweelingen zijn, Webdon bogint met een W. juist ak Wippenham, hij hoefde dan, zijn biezen pakkende' naar Amerika, niet eens het merk in zijn lin nengoed te veranderen." Een licht, zedig-bescheidcn klopje op de deur kondigde de voortreffelijke Carlotta aan. „Wij verlangen juist naar U, juffrouw." Zij vond dit even merkwaardig als vleiend. „Wij wenscliten van U te weten, of het een omvangrijk werk is, de merkletters in linnegoed te veranderen?" „In kl het linnegoed eenzelfde ander merk?" deed zij, een flauwte nabij. „Natuurlijk", sprak Harry doodkalm, „als men het halve alphabet over zijn lin nen verdeelt, is dit niet zeer bevorderlijk voor de duidelijkheid." „Mijnheer zal dan naar een andere juf frouw mogen omzien", snuffelde, zij haar niet-prettig neus-geluid. „Het zou aan de zaak niets veranderen of een andere juffrouw of U het werk onder nam, U moet bij de kwestie bliivcn, Car lotta; ik begrijp overigens, dat U van het idee kou heeft gevat", speelde Harry mot haar door. „Mijnheer heeft maar te bevelen", be ruste nu de nobele ziel; zo had hem met haar reusachtigen sleutelmand op zijn kwaadaardig hoofd moeten timmeren!... „Ik kwam vragen, of liet inet uw instem ming is, dat Anna do .-ichocncnjongens der heeren surveilleert, en weigort. do linnen kamer te verlaten als ik het linnen uit leg? Zij beroept zich op U, Mijnheer!" „Juffrouw, als U haar zegt, dat ik reeds weet, wie den handdoek plette onder den mangel en dat de hak tcreeht is, zal zij begrijpen, dat zij kalm aan haar taak kan blijven in 't vervolg en ook. dat zij niet rrfecr hoeft, te luisteren aan do huisb'incr- deur van haar patroon." „Zon Mijrdiccr het niet willen m schrij ven? Wij zijn niet gewoon geleerde boeken te lezen." ..Dat is inderdaad te betreuren, want uw wijsgecrïgo aanleg i-< voortreffelijk, Carlot ta. Tk verlaat mij volkomen o-> uw geheu gen." En hierop wenkte hii het verbijster' tie schepsel te vertrekken. Hij las is mijn oogo i het verlangen, na der te vernemen over den handdoek en den },0ir> Weer bewonderde ik zijn angst wekkende nienscheukennis cn afleiding#- kracht. Het feit van den mangel v,as ver rassend onbeschaamd, doch tevens verblij dend onnoczel, vond hij; dc man waagdo er nlies op. om de plooien in den handdoek volkomen glad lo pletten, doch hij moest „na de pap op het vuur te hebben gezet haar ook behoorlijk koken", en daar had bii geen verstand van, meende mijn beeld rijke vriend. „Wat moest hii met den ge- plettcn handdoek aanvangen? Hij had hom zelf gewasachen, gereed gemaakt voor do linnenkast; cn toen was hii ten cindo raad, om lal hij een stakkerd is, dio alles averechts doet. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3