Schrale Neus PU ROL INGEZONDEN MEDEDEELING UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Opheffing Burgerwacht. Gisteravond hield de Ilillegomscho Burgerwacht een ledenvergadering in Flora. Doel was, tot opheffing te besluiten. Do opkomst was leis beter dan do vorige maal, doch oven- wel gering. Do Voorz., do heer J. H. M. Balvers, opent met een woord van welkom cn zetto in het kort do redenen uiteen, waarom tot opheffing geadviseerd wordt. Spr. zei, dat het bestuur gemeend heeft, dat het opzichtelijk gevaar tot bedreiging van het wettig gezag thans wel van de lucht is, hoewel men toch altijd voor een of andere vijand voorzichtig moet zijn. Het bestuur is daarom overtuigd, dat mocht er ooit gevaar dreigen do leden, evenals bij do oprichting dezer verccni- ging weder paraat zullen zijn. om met dezelfde liefde en dezelfde kracht het wet lig gezag to beschermen. Een tweede re den waarom tot opheffing moet worden overgegaan is het gemis .aan geld. De gc- moento geeft niets on het Rijk bijna niets. Daar niemand der aanwezigen bet woord verlangde, werd met alg. st. besloten tot opheffing. De Voorz. zei hierna: „Thans behoort de Hillegomscho Burgerwacht tot het ver leden. Op mij rust thans de plicht, om u allereerst namens het Hoofd der gemeente een woord van dank to brengen voor uw steun aan het wettig gezag in do dagen, dat zulks noodig was, alsmede voor uw langdurig lidmaatschap. Veel zou ik nog over een en ander kunnen zeggen, doch ik zal sluiten met den wensch, dat Land en Gemeente van dergelijke onheilen mogen bewaard blijven, doch indien het wettig gezag om welke reden dan ook wor de aangevallen, gij wederom zult doen, ■wat go eens deed tot steun van Kerk en Staat." KATWIJK. Kiezerslijst. De kiezerslijst geeft de volgende cijfers aan voor 1926: Tweede Kamer 6156, Prov. Staten 6098, Gemeen teraad 6032. Vorig jaar waren deze cij fers resp. 6037, 5981, 5905. 'J LISSE. Gemeenteraad. Belangrijke verlaging der belastin gen. De aanbesteding van het Koetshuis. Do raad dezer gemeente vergaderde gis termiddag te 3 uur. Na opening der vergadering worden do notulen der vorige vergadering goedge keurd. Het adres van Gebr. Schouten c.s. om de boomen voor hunne perceelcn langs den Heereweg niet te rooien voor de trottoir banden gesteld zijn, opdat zal blijken, dat deze hoornen voor het verkeer niet hinder lijk zijn, werd ingewilligd. In behandeling komt* thans het adres van de stokers van het gasbedrijf om een gratificatie wegens meerdere verantwoor delijkheid voor 'den goeden gang van za ken van het bedrijf gedurende do direc teurs- vacature. B. en W. stellen voor af wijzend te beschikken. Do heer Kuyper is het niet eens met het advies van B. en W. Weth. Tromp zegt, dat de gratificaties gegeven zijn aan hen, aan wie door B. en W. meerdere verantwoordelijkheid was opgedragen, wat niet het geval is mot do adressanten. Spr. erkent de aanmer king van den heer Kuyper, dat de Zon dagsrust op de fabriek veel te wenschen overlaat. Weth. Warmerdam prijs de buitenge wone arbeidskracht van bet personeel aan do gasfabriek, maar indien men hier meer dere gratificaties gaat geven, veroorzaakt men weer ontevredenheid bij anderen. Do heer v. Resteren dient een voorstel in een zeker bedrag, zij 't dan klein, aan gratificaties uit te geven. Ook de heer A. H. Schrama meent dat voldoening gebracht zal worden met een kleine gratificatie. De heer Verduvn merkt op dat ieder mcnsch zijn plicht doet. Moet daar nu weer een extra-tjo voor uitgekeerd wor den? Het voorstel- v. Resteren in stemming gebracht, wordt verworpen met 3 stem- men voor, waarna het voorstel van B. cn W. wordt aangenomen. Het voorstel van B. en W. om aan do Bijz. Scholen een voorschot toe te kennen, aan iedere school f 3500, "wordt z. li. st. goedgekeurd. Zoo ook het voorstel om aan 'do lieeren H. de Graaf en W. Wijnhout een perceel weiland te verhuren en aan do Woningbouwvereniging „Volksbelang" een voorschot toe te staan van f43.200 ten behoeve van do stichting van 18 arbeiders woningen. Het vermenigvuldigingscijfer der plaat selijke Inkomstenbelasting wordt vastge steld op 1, wat wil zeggen een verlaging der belastingen met 20 pet. Do beer A. H. Schrama vindt deze „hap" W©1 groot, waar zooveel grooto werken als ten badinrichting gewensebt zijn. De beer Seghers vindt het eenvoudig „Teusachtig". De belasting is hier al aan Öen lagen kant en nu nog een verlaging toet 1/5 pleit voor hot bejeid van B. ün W Do lieer Verduyn: en voor bet inkomen öer bloemisten 1 Punt 7 en 8 betreffende gedceltelijko .Vernieuwing en herstelling van het. gas- buizennet, worden aangehouden in ver band met onderhandelingen tussehen de gascommissie met het gemeentebestuur ,van Sassenheim. De mogelijkheid bestaat, dat samengegaan wordt mot Sassenheim. (Men zou dan genoodzaakt zijn een nieuwo persleiding aan te leggen, waardoor do herstelling thans overbodig zou worden. Aangegaan wordt een geldleening van 1170.000, waarvan f 60.000 voor de stich ting van 'het Waterleidingbedrijf en 1110.000 voor de conversie van een geld leening ten laste van genoemd bedrijf; bij het Eigen Pensioenfonds voor Europecscho Ambtenaren in Ned. Indië tegen een rento van \yK pet. Een niet-geagendcord voorstel om aan Tb. do Haan tc Haarlemmermeer een stuk grond te verkoopen aan do Julianastraat ter breedte van 11 M. en ter diepto van 23 M. tegen den prijs van f 3.50 per M2.j werd zonder b. st. aangenomen. Medegedeeld wordt, dat 2 herhalingscur sussen zijn gehouden, waarvan die aan do It. K. School door 22 leerlingen werd be zocht. Verder dat op 17 Maart j.l. de aan besteding van het koetshuis heeft plaats gehad. De laagste inschrijver was de fir ma Vergunst en Daudey voor f 13.997. Door den raad was f 11.700 beschikbaar gesteld waarom de gunning is aangehouden om nader overleg te plegen. De gemeente-op zichter adviseert een maand te „wachten en dan een hernieuwdo inschrijving te hou den, aangezien de aannemers ter plaatse met werk thans overladen zijn. B. en W. hebben bij de behandeling van dit voorstel do gedachte gekregen om de opslagplaats aan de Haven uit te brei den. Deze opslagplaats zal in de naaste toekomst moeten vergroot worden, aange zien do loswal te klein is. B. en W. stel len daarom voor den weg vanaf v. Grie ken tot den Hnndelsraad te verleggen, waardoor dan ook het Koetsbuis verplaatst zou moeten worden en wel tegen liet pand van den Handelsraad aan. Goedgekeurd. Verder werd medegedeeld dat aan bet Gemeentepersoneel de vrije Zaterdagmid dag zal worden verleend, behalve in de maanden van Juni tot October. Do boomen langs de Kanaalstraat ble ken eigendom van de gemeente behalve drie voor hot huis van den heer Potman, die zijn boomen in ieder geval wenscht te behouden. Do pomp op bet Vierkant zal verwijderd worden en vervangen door een eenvoudige drinkbak. Een verordening tot ontslag aan gehuw de onderwijzeressen is in ontwerp. Bij dc rondvraag informeerde de beer Seghers of het R. K. Armbestuur wel doet aan zijn armen wat er aan gedaan moet worden. De cijfers uit het verslag staan hem niet aan. Spr. las een verslag voor van do Centrale Diakonale Vergadering, eenigen tijd geleden te Haarlem gehouden, waar de lieer Heerkcns Thijssen( R. K.), ook verklaarde dat dc R. K. Armbesturen niet altijd hun verplichting nakomen, ter wijl hij een woord van hulde bracht aan de Gcr. Armbesturen. Hoe denken B. cn W. erover, vraagt spr. Moet het R. K. Armbestuur een vinger wijzing hebben of zijn cr zooveel meer ar men onder do Katholieken van Lisse? De voorz. antwoordt, dat dit laatste het geval is. Het verreweg grootste deel der armen is Katholiek. De heer Seghers neemt genoegen met dezen uitleg. Hierna sloot dc voorz. dc vergadering. Personalia. Voor liet godsdienst-exa- men-diploma A., gehouden in de Kweek school van het H. Hart to Reuver, slaag de moj. G. Beelen. NOORDWIJKERHOUT. Kiezerslijst. Volgons do kiezerslijs ten bedraagt liet aantal kiezers voor 1926- 1927 voor den C&moenleraad 1780, voor de Tweede Kamer 1797, voor do Provin ciale Staten 1788. Personalia. De- heer A. van Iperen alhier is benoemd tot gemeente-veldwach ter te Wieringerwaard. Waterleiding. Met het leggen der transportleiding voor dc waterleiding van het Langeveld naar Noord wijk via onze gemeente en waarop Noordwijkerhout zal aansluiten, wordt spoed betracht. De Lan- gevelderlaan en de Langevelderduinweg zullen volgende week voor het verkeer worden afgesloten. Het werk wordt met drie ploegen uitgevoerd en moet vóór 1 Juni a.s. zijn voltooid. Bouwen. B. en W. hebben aan P. van Eeden alher vergunning verleend tot den bouw van een woon- cn winkelhuis aan den Schippersslootwcg. NOOTDORP. R. K. Kresvereeniging. Dc R. K. Kies- vereeniging alhier hield dezer dagen haar jaarvergadering in het Vereenigingsge- bouw aan den Veenweg, waarnemend voorz. was de heer P. J. v. d. Sande. Uit het jaarverslag van den secr., den heer v. d. Zanden, bleek dat de verecniging thans telt 145 kiezeressen en 141 kiezers. De pen- ningm., de heer Boonokamp, bracht vcr- Blag uit over de inkomsten en uitgaven; er is een batig saldo van f 57.20. De aftreden de bestuursleden Mejuf. E. Mooijman en de heer P. J. van de Sande werden herko zen. De waarnemend voorz. werd bij ac clamatie gekozen tot Isto voorzitter. Na do rondvraag ging met over tot een gratis verloting, waarna sluiting der vergadering. RIJNSATERWOUDE. 4 Gemeenteraad. Het percentage H. O. is op 2 gesteld (als vorig jaar). Vergadering van den Raad gehouden Donderdag jl. des voormiddags 10 uur. Afwezig de heer S. J. Weststeijn, we gens familie-omstandigheden. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, burgemeester. Do Voorz. opent do vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen, goedgekeurd en geteekend. De Voorz. brengt ter tafel de toegezon den reproducties van het schilderij van „Do Koninklijke Familie", dat hij gelegen heid van het zilveren feest van Hare Ma jesteit do Koningin en den Prins der Ne derlanden is aangeboden. Nu de repro ducties zoo mooi zijn en die nu bestemd zijn voor de uitreiking aan de schoolkin deren stelt spr. voor een van die repro ducties te laten omlijsten en in de Raad zaal op te hangen. De Raad kan zich hiermede volkomen vereenigen. De Voorz. zou ook gaarne met het College die pla ten aan de schoolkinderen willen uitrei ken, de raadsleden kunnen dan als zij willen ook daarbij tegenwoordig zijn. INGEZONDEN MEDEDEELING Cl doeo indien Uw De Voorz. doet mededeeling van de na volgende ingekomen stukken. Een schrij ven van de Gezondheidscommissie geze teld te Bodegraven, waarbij ter goed keu ring wordt ingezonden de rekening en verantwoording van ontvangsten en uit gaven over 1925. Goedgekeurd. Is ingekomen een schrijven van Gedep. Staten dezer provincie, waarbij het raads besluit van 2 Januari 1926, betreffende het aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de Bank voor Neder- landsche gemeenten, wordt goedgekeurd. Is ingekomen het verslag van de com missie van plaatselijk toezicht op het La ger Onderwijs in deze gemeente. Na voor lezing daarvan merkt de Voorz. op, dat hij met veel genoegen dit verslag heeft voor gelezen. Er woeden eenige wenken en ge gevens verstrekt, ook wat betreft de plaatsruimte op de school. De Voorz. deelt mede, dat de plaatsruimte op de school zich heden doet gevoelen en de grootste moeilijkheid oplevert. Naar aanleiding van een onderhoud met het Hoofd der O. L. school zal óp 1 Mei a.s. het vermoe delijk aantal kinderen 87 bedragen. Om een derde leerkracht aan te stellen moet het aantal schoolgaande kinderen 96 be dragen. Hoe en in welke richting deze kwestie opgelost moet worden is nog niet te overzien. Door bijplaatsing van enkele banken kunnen de kinderen misschien geplaatst worden; ook zouden enkele kin deren uit naburige gemeenten, die hier de school bezoeken geweerd kunnen worden. In do gemeente Leimuiden is juist gebrek aan leerlingen en bedraagt het aantal op het oogenblik 32, Misschien zouden daar enkele kinderen op school kunnen gaan, door het treffen van eenc regeling. Deze kwestie zal echter in het College van B. en W. ernstig onder de oogen worden ge zien. Do heer Eikelenboom het woord ver zoekende, deelt mede, dat ln de commis sie deze kwestie ook ernstig onder de oogen is gezien maar dat men tot de slot som is gekomen de Gem. niet op veel kos ten te jagen, maar door bijplaatsing van enkele banken zoodoende de zaak te red den en misschien is binnen enkele jaren het aantal kinderen wel tot 96 gestegen om dan een derde leerkracht aan te stel len. De Voorz. merkt op dat de heer Eike lenboom alhier een tweeledige functie ver vuld en wel als wethouder en als voor zitter dier commissie. B. en W. vragen hierover meestal het advies bij die coip- missie, maar wij kunnen nu aannemen dat het advies nu gegeven is. en er zal rekening mede worden gehouden. Vastgesteld wordt het kohier van de Hondenbelasting voor het jaar 1926 tot een totaal bedrag van 66. B. en W. stellen voor het percentage H. O. wederom op 2 te stellen. Bij de be handeling van de gemeenlebegrooting, dienst 1926 is feitelijk hiermede al reke ning gehouden. Do Raad kan zich hier mede volkomen vereenigen. De Voorz. stelt voor do tijdelijke kas- geldleening, groot f 2500 wederom voor 3 maanden te verlengen. Do financiën la ten het nog niet toe dit bedrag af to los sen. Aldus wordt besloten. Aangezien niets meer aan de orde is, deelt de Voorz. mede, dat dezo Raad ook met do bedoeling belegd is in verband met het veertigjarig huwelijksfeest van den oud-wethouder E. Weststeijn. Hij stelt voor den heer Weststeijn mot zijne echtgenoote te gaan gelukwenschen en hun bloemen aan te bieden. Hierna sluiting. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Iets vlugger op het eindo der week zooals als regel bet geval is doch de prijzen blijven ongeveer ge lijk. Met het mooie droogo weer heeft men weinig last van do z.g. „pokken." Betaald wordt per 100: Murillo 2.502.90, La Reine f 2.202.50, Cramoisie Brillont 2.30—2.80, Eleonora f 3.20—3.60, Her man Schlegcl 2.702.90, Couronno d'or 3—3.20, Gris de lin f 2.90—3.10, Tho mas Moore f 2.702.80, King of the Yellow J] 3.203.40, La Reine Max. 3.904, Wapen van Leiden 4.30 4.40, Duchessede Parma 2.903, Rose luisante f 3.904.10, William Copland 4.304.80, Pride of Haarlem 4.40 5, Rauwenhof f 6.106.30, Narsis Sion 0.650.70, Victoria 0.650.75, Prin- ceps 0.600.65. SASSENHEIM. Stierenkeuring. Hedenmorgen te 10 uur is alhier door de Prov. Commissie ter bevordering van de Rundveefokkerij, de jaarlijksche stierenkeurng voor het Gro ninger veeslag gehouden. Er waren 30 nummers voor deze keu ring ingeschreven, waaronder 2 drie-ja rige, 10 twee-jarige en 18 éón-jarige stieren. TER AAR. Hinderwet. Door de Continental Pe troleum-Company te Rotterdam, is aan 't Gemeentebestuur vergunning aangevraagd tot het maken van een ondergroüdsche benzine-opslaginrichling met bijbehooren- de aftappómp volgens systeem S. F. Bow ser and Co Ine Model 251 (inhoud der tank 2000 Liter) aan de garage van P. G. Verkerk alhier. Kiezerslijst. De nieuw vastgestelde kiezerslijst voor 1926/27 bevat thans de namen van 1567 kiezers. Het vorig jaar bedroeg dit getal-1548. Bouwvergunning. Door bet Gemeen tebestuur is vergunning verleend aan P. Hoogendijk to Kerkbuurt, tot den bouw van een auto-garage en herbouw van een woonhuis perceel B no. 53 en aan J. J. de Regt, tot bouw van een woonhuis aan Aarkanaal C 68. VOORHOUT. Coöp. Boerenleenbank. Donderdag avond hield do Coöp. Boerenleenbank haai* algemeene vergadering in bet café „Boerhaave." Do Voorz., de heer L. H. van der Poel, opende de vergadering met een kort woord en memoreerde daarbij levens het feit, dat de beer C. Colijn, die thans als lid van den Raad van Toezicht zijn ontslag heeft genomen, gedurende ruim 18 jaren met de meest loffelijke nauwgezetheid en plichtsbetrachting de functie van Voorzitter van den Raad van Toezicht heeft waargenomen. Spreker bracht den heer Colijn namens de gehee- le vergadering hartelijk dank voor al het vele, dat hij in zijne lange bestuursfunc tie in bet belang van de Boerenleenbank heeft gedaan en tot stand gebfcacht. Met een krachtig applaus werden deze dank woorden van den Voorz. onderstreept. Do heer Colijn dankte, zichtbaar ontroerd, voor de vriendelijke woorden van buide en dank tot hem gesproken. De notulen, gelezen door den secretaris Dr. Bots, werden vervolgons goedgekeurd. Met groote meerderheid van stemmen werden de periodiek aftredende leden S. P. Warmerdam en L. H. Prins als be stuurslid herkozen. Mede werd als lid van den Raad van Toezicht herkozen do beer II. A. G. Bots, terwijl in de vacature Colijn als lid van dien Raad werd gekozen de beer G. Hoo- gervorst met 59 stemmen, tegen 27 stem men op den heer W. Knoppert en 10 op den lieer Th. Hoogstraten. In do financieele commissie, tot onder zoek van de rekening en balans over 1925 werden benoemd de heeron H. J. Oostdam P. J. van Emmerik en van de Nouwelaud. Hierna gaf de kassier der bank. de lieer P. N. Vester, een overzicht van den bank- omzet over het afgeloopen jaar. ■Bij het begin van het boekjaar 1925 be droeg het saldo der spaargelden in totaal 232505.94. Door 182 spaarders word in gelegd 169482.84, terwijl door 129 spaar ders werd teruggehaald 173092.84. Al- zoo bedroeg het spaargeldensaldo op 31 'December 1925 228895.94. Het laatst uitgegeven spaarboekje is genummerd 352. Do Bank had op 1 Januari 1925 aan voorschotten uitstaan totaal f 104064.51. Dg bank verstrekte over 1925 nog aan voorschotten 83715, terwijl de Bank aan voorschotten terugontving 62310.95, JEEOFmêmS Wrijlt de schrijnende deelen zacht in met zoodat de Bank nog van voorschotnemo» I te vorderen heeft 125468.56. Volgens de loopendo rekening werd 64 maal naar Utrecht geld gezonden tot een totaal-bedrag van 335267.16 en werd 69 maal van Utrecht geld i mtvaii"® tot een bedrag van 310526:55. '5 Aan do leden werd uitbetaal tot een bedrag van 443168.61 cn wederom ont vangen van do leden f 485713.14, zoodat de bank per 1 Januari 1926 nog van do leden te ontvangen bad 101048.55 ea een schuld aan de leden had va» 57477.68. Aan spaargeldrenle werd door do bank' uitbetaald 8675.77 en aan rente in i0u< pende rekening 1493.76. Aan rente van voorschotten werd onU vangen 5140.77 en aan rente in loonen. de rekening 8189.93. Het reservefonds bedroeg f 7787. "W.USi dit jaar 1223, maakt de reserve in totaal groot 9010.701. R.-K. Politiebond. Donderdag 26 Maart j.l. vergaderde in café Boerhaave alhier de afdeeling Warmond en omstre ken van den R.-K. Politiebond St.-Michiel De opkomst der ledem was goed te men. Nadat de voorz. de heer Kaas de gadering met den chr. groet had geopend, werden de notulen door den secretaris lezen en goedgekeurd. Onder de mededeelingen is een schrjj- ven van het lid S. Vermeulen, gemeente, veldwachterte Lisse, waarin hij, zonder opgave van redenen, ontslag neemt als lid van den Bond. De penningm. brengt zijn financieel verslag uit, waaruit blijkt, dat de afdee- ling een nadeelig saldo heeft te boeken van 229.67, loopende over de laatste vijf jaren. Tijdens do discussies, die hierover ontslaan, merkt de penningmeester op, dat de afdeeling zonder eenige geldelgken steun is opgericht, de propaganda v^l uitgaven heeft gevergd cn bovendien do Bond het grootste deel van de contributie voor zich opeischt n.l. 20 ct. van de 30 ct. por week, zoodat er slechts een klein bedrag voor de afdeeling zelf overschiet, In verband met deze gedachtenwisseliug werd besloten op liet a.s. Congres ,wi voor stel tót verlaging der contributie te doen. Tot afgevaardigden voor het Congrea werden vervolgens aangewezen de Be stuursleden A. van Eggen te Voorhout en als plaatsvervangend lid de lieer J. Brox- sterman cn de leden J. J. Parlevliet on B, Steekers als plaatsvervanger. Het vqorstel van het. bestuur bii het cod- gres stappen te doen pm verandering krijgen in de wijze van stemming werd aangenomen. Het lid Parlevliet vraagt waar dc vol gende vergadering gehouden zal worden. Het lid Broxslerman dringt er op aan in don regel voortaan do veT"",doringen in -verschillende plaatsen de beleggen, zoodat op iedere vergadering vastgesteld zou kunnen worden in welke gemeente de daaropvolgende vergadering gehouden zon kunnen worden. Het lid Eggen is het met het voren staande eens, evenwel zop hij de jaarver gadering, waaraan het Patroonsfeest van St. Michiel verbonden is, steeds te War mond willen houden. Aldus wc" ten slotte besloten. Nadat mededeeling is gedaan, dat hel lid A. W. van Noort te Warmond op 1 April a.s. 25 jaar in politiedienst zal zijn, werd besloten den jubilaris vanwege d« afdeeling óeli kleine verrassing ahn te bie den. Tenslotte wordt goedgevonden dé oersfc volgende vergadering te Noordwiik te how den. WASSENAAR. Overleden. De motorrijder, die Dins* dagmorgen op don Haarweg van zijn mo tor viel, is in het Ziekenhuis te den Haag overleden. W0UBRUGGE. De Kaasdag. Door het bestuur der afdeeling van den Bond van Kaasprodu* centen alhier is oen Kaasdag georgani seerd en 1111 definitie! do kaasmaaldag vastgesteld op Woensdagmorgen 2 Jun' a.s. cn dat op dien dag gemaakte kazen op 11 of 18 Augustus d.a.v. gekeurd zul len worden en daarna ter bezichtiging ge steld De aanmelding kan nog geschieden lot en met 1 Mei a.s. bij het bestuur, waar* van secretaris O. G.van Heinessen alhier, Bob H Hums- B 0 w - - Turfmarki 7, Leiden- Wij nemen gebruikte Piano's tegen taxatieprijs in betaling aan. FAILLISSEMENTEN. Opgeheven: H. Kadee, te Voorschoten; 1- Hertog, te Leiden.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4