17e Jaargang. VRIJDAG 19 MAART 192tt No. 5203 3)e £eidóe4ve (Bou/ta/nt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Rn onze Agenten 20 cent per week S2.60 per kwartaaL franco per post I 2.95 per kwartaaL jjet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- k -baar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct„ met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advortentlfln 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het z dubbele van het tarief berekend. s Kleine advortentfën, van ton hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. |U NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. Sensatie. Te Berlijn liep het de laatste dagen met de „hongerkunstenaars" al te gek; het terd een „rage"> 'fc ging om een „wereld record hongeren"; men had het al ge- tiaclit op 43 dagen; als nieuwste attractie laddcn zich onlangs twee „hongerlumste- i;,rs" tegelijk doen insluiten. /.ooals reeds gemeld, heeft nu de poli- üe-president besloten, aan deze „sport" fp;, einde te maken. i)Us: een attractie minder in Berlijn. y.:,r voor het uitgaand publick komt het r toch niet zoo heel veel op aan: een we- rldstad als Berlijn is vol van dergelijke iwrten „sport", van dexgelijke attrac ties! Och, wat zijn de menschen toch arm, door en door arm, als zij te hoop loopen, om iets te gaan zien alseen mensch in cd kooi, die honger lijdt om geld te ver dienen! Och, wat is het leven tocli leeg, als het r zulke sensatie moet worden ge- toH! V Wanneer wij zien, hoe duizenden en dui- jpiulen als versmachtend verlangen naar fieeds meer gevarieerde sensationeelc ont spanningen en genietingen, dan krimpt het tart in-een van medelijden. Wat is het leren van dezulken? Een zich zoo diep mogelijk indompelen in het vergeten van nat het einde is en het begin: de dood; een zoo ver mogelijk van zich afwerpen ven de eeuwigheids-gedachte, die hét le ren waarlijk gelukkig en het sterven lich tend kan maken... De sensatie-zuclib van den mensch is een 'droevig pogen, omwat in de plaats te stellen van God! Daardoor is in diepsten grond de sensatie-verdwazing te verkla- BU8TENLAIWD Volkenbond. f Na de mislukte zitting. f Een commissie benoemd. 1 Aan de aankondiging, eergisteren in de vergadering van den Volkenbond gedaan door burggraaf Iskii, dat hij zou voorstel len een commissie te benoemen om bet ge- hcele vraagstuk van de samenstelling van den raad te bestudceren, is gisteren ge- tolg gegeven, De raad benoemde een commissie, welke op 10 Mei te Genève zal vergaderen. Deze commissie zal samengesteld zijn uit verte genwoordigers van de 10 Staten, die een zetel in den raad hebben en vertegenwoor digers van Duitschland, Zwitserland, Po len, Argentinië en Chili. Zij zal voor Sep tember verslag aan den raad van den Vol kenbond uitbrengen. De raad v^n den Volkenbond besloot verder, dat de voorbereidende ontwape ningsconferentie op 17 Mei te Genève zal bijeenkomen. Een Raadszitting te Berlijn. De Volkenbondsraad heeft in een ver trouwelijke bespreking besloten, dat een der volgende zittingen van den Raad, waar schijnlijk de aanstaande winterzitting, ir Berlijn zal worden gehouden. Men beschouwt dit besluit als een satis- factie aan Duitschland voor de jongste gebeurtenissen ïn Genève. MacDonald over de verdaging. Ramsay MacDonald verklaarde als lei der der oppositie in het Britscho Lager huis gisteren over de gebeurtenissen te Genève in de „Daily Herald": Do verda ging der geheele zaak te Genève is buiten gewoon betreurenswaardig om het zacht te ftggen, maar hoe minder wij er over spre ken hoe beter. Het is een mislukking van de allereerste grootte en zij zou volkomen overbodig geweest zijn als or een zorgvul diger behandeling der onderhandelingen •odert eind December had plaats gehad. Het is nog te vroeg ora te zeggen wat de fractio er van bijvoorbeeld in Duitschland wl zijn. Hot ccnige wat ik hoop, helaas wel ten onrechte, is dat de methoden van Ge- oave dadelijk vergeten worden en dat iede- fo staat bereid zal zijn tot zijn Volkcnbonds- Pzindkcid terug te keeren en over een wij- ziging van de samenstelling van deu Vol kenbondsraad als goed en loyaal te beraad den en niet in den geest van tegenover d str.Ci.de boudgonootschn--.-li. »ordt dit niet gedaan, dan wordt dc tijd ksschen nu en de volgendo nlgemeene ver siering gekarakteriseerd door jammer de stokerijen. Rot prestige van ons land is te Genève 'ver verlaagd en het is de plicht van het wgorhuis te beproeven het weer te ver dagen. Er zijn te Genève geen partijen Joodig. Wat mij betreft zou ik er dc voor- Jvnr aan geven, dat voortgezet werd wat dusver plaats vond n.l. een prachtige pheid in het land ten aanzien der Vol- K'Ubondspolitiek. Amerika's meening. 1 4'ch baseerend op de ontvangen inlich tingen, is do Amerikaansclie regeering ge neigd te denken, dat de toestand in Europa noch een onmiddellijk, noch een wezenlijk resultaat op het gebied van de ontwape ning belooft. De „New-York Times" zegt: Het zou dwaasheid zijn te beweren, dat het resul taat te Genève niet een slag toebrengt aan liet prestige van den Volkenbond, zij het slechts tijdelijk, en dat het de ontwape ningsconferentie niet kan vertragen of te genhouden. De „New York World" zegt: het uitstel van Duitschlands toelating moet geen aan leiding geven tot overdreven pessimisme als reactie op het overdreven optimisme na Locarno. Duitschland. Het „Volksbegehren" in Duitschland. Minstens 8 millioen stemmen uitgebracht. Het was gisteren de laatste dag voor in schrijving in de lijsten van het z.g. „Volks begehren". Het aantal uitgebrachte stem men schat men op minstens acht millioen. Algemeen is men verrast over het groot aantal kiezers, dat zich bij deze eerste stem ming ten gunste van het referendum heeft uitgesproken. Overal is het aantal der ge zamenlijke sociaal-democratische en com munistische stemmen sterk overschreden, hoewel naar bekend, het referendum uit sluitend door deze beide partijen aanhangig is gemaakt. Thans komt deze aangelegenheid voor den Rijksdag, die nog altijd aan een com promis-voorstel werkt. Men verwacht ech ter, dat het groote aantal stemmen van het „Volksbegehren" de compromis-onderhan delingen zal bemoeilijken. Naar^ gelang na melijk'de kansen voor onteigening zonder schadeloosstelling van bezittingen der voor malige Duitsche vorstenhuizen stijgen, zul len de eischen der partijen van links in den Rijksdag grooter worden. In Thüringcn, waar de hertog van Ko- burg zeer overdreven eischen heeft gesteld, hebben de kiezers zich in meerderheid ten gunste der onteigening zonder schadoloos- stellinig uitgesproken. Frankrijk. De regeeringsverklaring. Een rumoerige Kamerzitting. Het eerste contact van het nieuwe mi- nisterie-Briand met de Kamer heeft tot een zeer bewogen en hoogst dramatische zitting aanleiding gegeven. Do oorzaak daarvan was een aanval van Ybarnegaray, gesteund door de rechterzijde, tegen do onwezigheid van Malvy in het kabinet, en vooral tegen diens terugkeer op het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken. Toen Briand daarop zijn collega verde digde en zeide, dat Malvy steeds bewonde renswaardig zijn plicht had gedaan en on rechtvaardig was beschuldigd, word de Kamer weer eens een heksenketel. Aan de uiterste rechterzijde stond generaal de St. Just recht in zijn bank. Tussclien hem en Briand vloog woord en wederwoord heen en weer. De linkerzijde schreeuwde ondertusschen, en Herriot- was onmachtig het rumoer meester te worden. Moe van inspanning verliet Briand daar op de tribune. Daarna verdedigde Malvy zich zelf. Men heeft mij er van beschuldigd, aldus Malvy, den Chemin des Dames verkoeld en de muiterij van 1017 veroorzaakt te heb ben. Niemand heeft deze beschuldigingen in den Senaat met bewijzen kunnen sta ven. Van deze beschuldigingen is niets overgebleven. Moet ik nog eens uitschreeu wen, dat ik nooit de amant van Mala Han bon geweest? In plaats van schuldig te zijn aan heb doen vloeien van bloed, vervolgde Malvy, heb ik op twee oogenblilcken verhinderd, dat Fransch bloed door Fransclicn vergo ten werd. Dat is in de eerste dagen van den oorlog geweest en in de stakingsda gen, toen ik in overeenstemming met de v akverecnigingen de orde en het moreel van het land heb gehandhaafd. Na liet beëindigen van zijn redevoering werd Malvy plotseling onwel door de emotie. Hij werd door Kamerleden en bo den weggedragen. De opwinding in de Ka mer was tot het hoogtepunt^gestegen. Her riot schorste daarop de zitting. Malvy werd naar hot medisch kabinet van de Kamer gebracht, waar verscheidene doktoren zich met hem bezig hielden. Toen liij weer tot- bewustzijn begon te komon nam Herriot, die aan zijn hoofdeind stond, liem in de armen. Door do emotie bevan gen, viel Malvy daarop nogmaals flauw. Maar dit duurde slechts een kort oogen- blik. Hij werd daarop uit de Kamer naar zijn huis vervoerd. Na de hervatting van de Kamerzitting -hernam kolonel Fabry .het woord. Malvy, zeide hij, is niet schuldig aan verraad, njaar dc strijdenden zijn niet verdedigd, zooals zij het verdienden. Op deze woorden brak opnieuw een helsch spektakel los. Briand stond gloeiend van verontwaar diging in ijn bank op. Hij zeide. het. woord te voeren, omdat hij zich gedeeltelijk schuldig voelde aan het betreuronswoordig ongeval, dat zich in de Kamer had voor gedaan. Hij was daaraan schuldig, omdat hij Malvy had uitgenoodigd in zijn minis terie zitting te nemen. Briand beriep zich op Joffre, die zich tijdens den* oorlog te gen het aftreden van Malvy had verzet. Men exploiteert, vervolgde Briand, een atmosfeer van verdachtmaking rondom een onrechtvaardigd beschuldigde. Nooit zullen politieke personen in het openbaar hun ongelijk willen erkennen. Ik heb een af schuw, besloot hij, van deze soort politiek! Als één man stond daarop de linkerzijde op om Briand een langdurige ovatie te brengen. Het debat werd daarop gesloten, waar na de verschillende groepen hun stem mo tiveerden over een dooi de linkerzijde in gediende' motie van vertrouwen, welke door de regeering was aanvaard. De heftigheid van den aanval der rech terzijde tegen den persoon van Malvy, heeft de linkerzijde, die de regeeringsver klaring uiterst lauw ontvangen had, rond het ministerie vereenigd. De motie van vertrouwen in bet kabinet- Briand werd aangenomen met 361 tegen 1G4 stemmen. Engeland. Geheimzinnige projectielen-werpers. Op Baldwin en den Prins van Wales gemunt? Een brandend sluk vuurwerk, dat op een bom geleek, werd Woensdagavond tijdens het St. Patricks Dayhanket in hotel Cecil te Londen onder de gasten geworpen, juist toon Baldwin een toast op Ierland ging uitbrengen. Het vuurwerk, dat van de dichtbezetto galerij kwam, viel midden op tafel, waar hel vlammend oplaaide. Daarna rolde liet op den grond en ontwikkelde sehorprie- Icencle rookwolken. Hel vuurwerk word mot sodawater, dat op tafel stond, gebluscht. Een mar», die, naai' nv"- meent, het pro jectiel geworpen had, werd van de galerij verwijderd en uit het hotel gezet. Baldwin bleef gedurende bet lieele inci dent kalm. Toen de prins van Wales In de ïersclie club in het nieuwe Princes Restaurant di neerde, wierp iemand uit een passcerendo auto of omnibus een kartonnen doos met vochtig gemaakt calcium-carbid en een andere nog niet onderzochte stof, waarin oen stuk geleerd touw, in den ingang van het restaurant. Er stegen slechts aeetyloengas-dampen op. Deteciiven waren spoedig ter plaatse om liet geval to onderzoeken. De nat. uitsluiting bezworen. De nationale uilsluiting in do Britsche machine-industrie is bezworen ten gevol ge van liet besluit van de stakende arbei ders bij de firma Hoe, om de staking, wel ko niet door de vakvereenigingen was goedgekeurd te beëindigen. Do stakers bij Hoe hebben zich uilgesproken voor een onmiddellijke hervatting van den arbeid. Hongarije. Dc valsche muntersaffaire. Schulze overleden. Gisteren is Scliulze, de bekende figuur uit de affaire der valsche munters in het krankzinnigengesticht Daldorf bij Berlijn overleden. Mgr. Zadravetz. De vervolging togen den legerbisschop mgr. Zadravolz, die eveneens beschuldigd werd van medeplichtigheid, aan. de val sche muntersaffaire, is ingetrokken. Mgr. Zadravolz heeft besloten zijn kerkelijke waardigheid neer te leggen en als missio naris naar de missie-landen te vertrekken Syrië. In een hinderlaag gedood. V ij ft i g man gedood. Een detachement van vijftig tirailleurs, bestaande nil fyanschan en Senegaleezan h bij de hoogte van Malsja in oen binder- laag gevallen. Alle soldaten werden go- dood. Nader wordt aangaande den Drusen- aanval op een afdeeling Fransch-Senga- leescho tirailleurs gemeld. dat liet aan ooryge te hulp geschoten colonne? is ge lukt de Drusen te verwijderen, wión zij zware verliezen hebben toegebracht. BIMHEMLAMD TWEEDE KAMER. Over het gezantschao bij het Vaticaan. Redelooze ob structie. Laten wij twee bewijzen uit het Kamer verslag van heden naar voren brengen om aan te toonen. dat in de Tweede Ka mer vaak een vreemd politiek „spel" wordt gevoerd. ZooaL in do Regeeringsverklaring reeds waa medegedeeld, had de Regeering een suppletoire begrooting ingediend op lioofd stuk III, waarbij een bedrag word aange vraagd voor handhaving van het gezant schap. De commissie van rapporteurs steldo uu voor, dit ontwerpje in de afdee- lingen tet doen onderzoeken, om op dio wijze oen goed voorbereid debat mogelijk te maken en zoowel de Kamer als de Re geering in de gelegenheid te stallen deze zaak van alle kanten te bekijken. Dit vol komen rationeele voorstel werd echter met 42 tegen 88 stemmen verworpen. Te gen dit onderzoek stemden de sociaal-de mocraten, behalve do heer Vliegen, de vrijzinnig-democraten, de vrijheidsbon- ders op twee na en de christclijk-histori- schen. Gebleken is, dat do heer Braat .obstruc tie wil gaan voeren, in dien geest, dat hij tqlkcns noodjeloatzq stemmingen wil uit lokken of stemmingen, die de vergadering moeten bcëiudigen, zooals geschiedt als er b.v. in een avondvergadering een stem ming over een voorstel wordt gevraagd en er blijken dan minder dan 51 leden aanwezig to zijn. Hij wil dat doen omdat hij z'n zin niet beeft gekregen wat be treft afschaffing van den Zomertijd. Dat de heer Braat zóó doet schaadt echter niet de reputatie van het parle ment als zoodanig maar het eerst ge- noemdo feit, blijkens uit de stemming over de gezantschapspost, ongetwijfeld wel, tenzijtenzij de meerderheid van de Kamer al reeds overtuigd mocht zijn van de wenschelijkheid van het Gezantschap. Maar dat zal wel nietl Vandaag wordt de stemming over de post verwacht. (Men zie eventueel Laatste Berichten). HET GEZANTSCHAP BIJ HET VATICAAN. Naar „De Tijd" verneemt, is do commia- sio van buitenlaudsoho zaken irit de Twee- do Kamer op initiatief van minister van Karnebeek in het begin dezer week bijeen geweest. In deze bijeenkomst is aan de lei ders der O groote fracties mededeeling go- daan o.m. van de feiten, welke in 's lands belang handhaving van het Gezantschap bij den Paus door de regeering gewensciit doen achten, welke feiten in do openbare vergadering van do Kamers niet zullen worden medegedeeld. EERSTE KAMERVERKIEZING. Het Centraal Stembureau heeft gisteren in do vacature, ontstaan door het ontslag nemen van Prof. Slotemaker de Bruine als lid der Eerste Kamer, tot lid dier Ka mer benoemd verklaard Prof. Jhr. Air. B. G. de Savornin Lobman, hoogleeraar in liet Staatsrecht aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. WIJZIGING ART. 123 I. R. R. Initiatief-voorstel. Naar liet „Clr." vernemt, is bij groepen der rechterzijde in bewerking een initia tief-voorstel tot wijziging van art. 123 I. R. R. (Verbod van zending in Ned.-Indië zonder toestemming van de burgerlijke Overheid). Overwerkvergunningen. Voor banketbakkerijen Do minister van arbeid, handel en nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen iu alle gemeenten des Rijks vergund, dat in de wekon van 29 Maart tot en mot 3 April en van 17 tot en mot 22 Alei a.s. in hunne onderneming door arbeiders van 10 jaar of ouder, in afwijking van het bepaalde in de artike len 23 en 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht volgens een in do hoschik- 'king opgenomen werktijdregeling; een en ancler onder voorwaarde, dat de arbeids tijd op genoemde data van Maandag tot en met Vrijdag in zijn geheel gelegen is lussehen 7 uur der voormiddags en 7 uur des namiddags en op Zaterdag tusschen 7 uur des voormiddags en 10 uur des na middags. Voor slagerijen. Do minister van arbeid, handel en nij verheid heeft aan hoofden of bestuurders van slagerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in het tijdvak van 29 Maart tot en met 10 April a.s. in hunne onder- j neming, in afwijking van het bepaaldo in dc art. 23 en 2i der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht volgens een in do beschikking opgenomen werktijdregeling; een en ander onder voorwaarde: lo. dat in de onderneming, waar van deze vergunning wordt gebruik gemaakt, geen arbeid wordt verricht op Maandag 5 April; 2o. dat do arbeid van een jeugdig per soon of ecno vrouw op 2 achtereenvolgen de dagen wordt afgewisseld door eene nachtrust van ten minste 11 uren ach tereen. Onteigening te Voorburg* Veur en Voorschoten. Het wetsontwerp. Ontleend is aan de Memofie van Toelich ting inzake het wetsontwerp: verklaring ian liet algemeen nut der onteigening van HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Een commissie Ingesteld ter voorberei ding van de volgende Volkenbondsbijeen komst. De Fransche kamer heeft do regeerings verklaring met 361 tegen 164 stemmen, de senaat eenstemmig goedgekeurd. Tij dens dc debatten verloor Malvy het be wustzijn. BINNENLAND. Bij de groepen ter rechterzijde is een initiatief voorstel in bewerking tot wijzi ging van art. 123 I. R. R. (lsto blad). Tot iid van de Eerste Kamer (vacature (prof. Slotemaker de Bruïno) is benoemd verklaard prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, hoogleeraar te Utrecht (le blad). In verband met de a.s. feestdagen zijn overwerkvergunningen verleend voor ban ketbakkerijen en slagerijen (1ste blad). Onze Geïllustreerde Parma De photo-pagina geeft o.ra. to zien: De nationale schietwedstrijden te Leiden Do brand bij R. S. Stokvis en Zonen lo Roterdam Een nieuw reddingskanon Na het vliegongeluk bij Beuningen. mr 2ü. die zich met I April op ons 'blad wenschen te abon- neeren, ontvangen tot dien datum de courant GRATIS. perceelen, orfdienstbaarheen en andere za ke] ijko rechton, noodig voor de verbetering van don weg, loopendc van Rijswijk (Hoornbrug) naar Do Vink (aansluiting van den Rijksweg) nabij Leiden, in de gemeen ten Voorburg, Veur en Voorschoten: Bij besluit van do Staten van Zuid-Hol lend is door die provincie in beheer en on derhoud genomen de weg Rijswijk Do Vink. Do provincie besloot vorder tot verbete ring van genoemden weg, onder voorwaar de o.ra., dat de botrokken gemeenen zoud.-n zorg dragen, dat ten spoedigste de weg met de daartoe behoorendc kunstwerken en ber men kosteloos aan do provincie in eigen dom zou worden overgedragen. Do bedoel de verbetering zal hierin bestaan, dnl de verharding en de in den weg gelegen brug gen een breedte zullen verkrijgen van u minste 5 nieter. Bovendien zullen voor hot verkeer hinderlijke bochten worden afge sneden» beplantingen, die een voldoend uil- zicht belemmeren, worden opgeruirrtd. op ritten naar bruggen onder flauwer helling worden gebracht en de afwatering van den weg worden verzorgd door de afgraving m, zooveel noodig, verharding van do bermen. Ten behoeve van do uitvoering van boven- bedoelde aibetering ia verzocht do totstand koming to bevorderen van en wel tot ver klaring van het algemeen nut der werken. Aangezien het ier en belangrijken ver keersweg betreft, waarvan de goede sla.it inderdaad van algemeen belang is te ,irh- ten, is er aanleiding, aan het verzoek te voldoen. UIT D.E 0IHGEV2ING ALKEMADE. R.-K. school te Oudewetering. Mot. heel veel genoegen en volkomen in stemming heb ik gelezen het ingezonden Btuk van den zeerèerwaarden lieer Pas toor De Kok in het nummer van 13 Maart. Dat genoegen was des te grooter, omdat bij do opening der nieuwe school dc voor zitter vnn het schoolbestuur niet alleen, maar zelfs geen enkel lid van dat bestuur aanwezig was. Dat bad toch, dunkt mij, anders gekund en anders gemoeten ook. Ook van die zij- do was het plicht geweest den Burgemees ter van Alkemado en het verdere gemeen tebestuur een woord van lof toe te spro ken voor wnt. ze hebben gedaan in liei be lang dier school en niet minder in hei I e- lnng der gemeente. Nu dit tot mijn groot leedwezen niet is geschied, wilde ik gaarne als eenvoudig parochiaan een woord van hulde brengen nan ons gemccntcbcsl uur in zijn geheel en aan den Burgemeester in het bijzonder, die zoo volkomen correct niet alleen het be lang der school hebben gediend, maar ook in niet geringe mate in bet voordeel der gemeente hebben gewerkt. P. DE JF.Ü. HOOGMADE. L. T. B. Dinsdagavond hield de T*. Tk B. 7-ijn jaarvergadering in het café Ilille- brand. net bestuur deelt rnedo, dat dc Bond van Kaasproducentcn, afd. Woubruggef een kaasdag organiseert, waarloc zij ook

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1