Sub I A. onder a. „f 0.25"; f 0.20" n n b. 0.20": 0.15" v n c. 0.15": 0.10" IB. w a. „„0.85": 0.70" »v n b. „„1.20": i»1— c. 0.40": 0.30" d. 0.25": 0.20" IV a. 0.50": 0.40" b. „„0.30": 0.25" V A. a. „0.50": 0.40" b. 0.30": 0.25" V B. a. 0.30": 0.25" b. 0.20": 0.15" VI a. 0.25": 0.20" b. 0.20": 0.15" c. 0.15": 0.10" d. „„0.10": 0.05" VIII a. 5.—" 4.—" b. „„3.—": c. 2.—": 1.— 2.50": „1.50" 3.—": 2.25" 4.—" 3.—" vin d. 0.50": 0.40" 1.— 0.60" „„2.—": „1.20": 3.—": 2.—": „4.—": 2.50" 5.— 3.—" terwijl dc woorden „boven 100 K.G. f6.—' INGEZONDEN INEDEDEELING vervallen. Sub X. onder b. „f 5.—": „„4.—" Commissarissen zeggen in hun toelich ting: „Wij hadden de eer Uw College reeds mede te doelen, laatstelijk bij schrijven van 20 October j.l., dat hei ons voornemen was een voorstel aanhangig te maken tot ver laging van eenige belastingen voor het ge bruik van het Openbaar Slachthuis, van welk voornemen U den Gemeenteraad in kennis steldet in Uwe Memorie van Apt- woord op het algemeen verslag van het verhandelde in de sectiën van den Ge meenteraad bij het onderzoek van do ont- werp-begrooting der gemeente voor het jaar 192fi. Aan dit, derhalve aan U en den Gemeen teraad reeds bekend, voornemen thans uit voering gevende, doen wij U een voorstel tot verlaging van de stalgelden, de voe derrechten, het zgn. verblijfloon voor vlcesch, het weegloon voor vco (levend en geslacht) en voor partijen vleesch, de rech ten voor het sterilisceren van vleesch en het smelten van vet, en de rechten voor het gebruik van do vleesctyverkoopruimte. Uit een on ander volgt-, dat bijna allo belastin gen voor het gebruik van het slachthuis bij deze verlaging, welke tusschen 19 pet. en 33.fi pet. varieert, betrokken zijn, met uitzondering van de zgn. slacht- en keur- loonen, voor welker verlaging de meerder heid onzer Commissie, zulks op grond van de redenen in haar bovengenoemd schrij ven en in dat van 20 Maart 1925 vermeld, den tijd nog niet gekomen acht. Aangezien bij de samenstelling van de bedrijfsbegrooting voor 1926 reeds is reke ning gehouden met de financicelo gevolgen van deze verlaging, welke, aan de hand van de exploitatie-uitkomsten van het jaar 1925, een' daling van do inkomsten met pl.m. ffiOOO.beteekent, meenen :i ons van verdere toelichting te kunnen onthou den. Wij voegen alleen te Uwer kennisne ming nog hierbij eenige vergelijkende sta ten, waarop de nieuw ontworpen rechten voor het gebruik van het Openbaar Slacht huis alhier zijn vermeld naast die, welke aan andere gemeentelijke abattoirs wor den geheven. Kennisneming daarvan zal doen zien, dat de thans ontworpen tarie ven de vergelijking mot die, in andere ge meenten geldende, zeer wel kunnen door staan." STflTEK-GEBiERflflL TWEEDE KAMER. Vorgadoring van gisteren.. DE REGEERINGSVERKLARING. Do heer B e u m o r (A.-R.) staat zeer goreserveerd tegenover het kabinet en kapittelt do Christelijk-Historischen die als ze minister zijn het gezantschap uit utiliteitsoogpunt bezien en als ze Kamer lid zijn het een gewetenszaak vinden. Dio partij moet niet te breed doen en te veel poseeren. Vervolgens bestrijdt bij mr. Marchant die' het verst ging in zijn cri- tiek op do nntirevolutionairo partij. De heer Marchant wenscht do coalitie te vernietigen en het parlementaire stel sel te redden. Het zal niet mogelijk zijn voor den heer Marchant, dio onkundig beleid heeft gevoerd en altijd do zedemees- Ier heeft gespeeld. Het kraakt in do anti revolutionaire partij zegt do heer Mar- jphant, hetgeen hieruit blijkt dat do heer Heemskerk steeds op het oorlogspad is geweest. Dit is natuurlijk heel onjuist. Het is epr.'s beginsel altijd geweest dat er veel voeling zij tusschen kiezers en afgevaar digden. Gaat de heer Marchant niet voort durend uit spreken en ligt daarom zijn partij te kraken? Spr. hoopt dat ieder eenige objectivi teit in zijn beschouwingen moge opnemen. Hot Kabinet is dat van een kort inter mezzo maar met een lang programma. Ton aanzien van de Bioscoopwet meent spr., dat de Eerste Kamer zelf wol zal beslissen wat zij meent dat juist is. Zij wilde die wet niet behandelen met een demissionair kabinet en zij zal dus nu Opnieuw te beslissen hebben. Tot den beer Braat richt spr. de op merking, dat hij zelf de Zomertijd-kwestie beeft bedorven en het dus niet kan mee nen als hij het parlementaire leven wil gaan tegenwerken. Het gezond verstand izal bij den heer Braat wel zegevieren. Do heer Arts (R.-K. Volkspartij) wil Hls katholiek-democraat het woord voe ten. Hij behoort van rechtswege tot de tech terzijde, maar maakto geen deel uit van de coalitie, omdat men hem daar niet heeft willen opnemen. Eén voordeel heeft dat, n.l. dat spr. niet aan partiiUscrdine 1U gebonden. Hij kan denkbeelden naai' voren brengen, die door verschillende katholieke Kamerleden buiten de Kamer herhaaldelijk worden geuit, maar waar van men in de Kamer weinig pleegt te hooren. In elk geval heeft spr. veertig duizend kiezers achter zich gehad. Men pleegt elkaar in do Kamer wel op fijne wijze de waarheid te zeggen, maar dat men zoo waarheidslievend was had hij nooit gedacht. Spr. geeft toe, dat het Kabinet een nood-Kabinet is. Bij do nieuwe oriëntee ring moge men weten hoo een deel der Katholieken daartegenover staat. Het parlementaire stelsel is ook hier bezig te ontaarden in parlementarisme van do ge vaarlijkste soort. Het is een gevolg van het partij-wezen, dat de volksvertegen woordigers tot partij-menschen heeft ver laagd. Men zag dat bij de Bioscoopwet en bij de stemming op 11 November. Spr. heeft betreurd dat het gezantschap om andere dan zakelijke motieven is afge stemd. Hij vertrouwt dat b.v. de Vrijheids bond op zakelijke motieven zal beslissen en zijn stem er aan zal geven. Belangstelling voor de crisis was er zeer weinig bij het volk en dat is zeer te betreu ren. Een deel der Katholieken heeft nooit begrepen wat het nut was der coalitie en er was weinig tevredenheid met het werk der Katholieke partij. Het aanwijzen der Ka- mer-candidaten geschiedt op een wijze die weinig tevredenheid wekt en wat daarna gebeurt gaat geheel buiten' hen om. Het program-de Geer acht spr. democra tischer dan dat van den heer Golijn en de heer De Geer heeft de uitspraak van de stembus beter begrepen dan de heer Colijn. Spreker ziet niet in waarom samenwerking der democraten nadeelig zou zijn voor de Katholieken De hoeren Van "Wijnbergen en Van Vuuren hebben dat nadeel nooit kun nen aanloonen. Het optreden van den heer Nolens op 10 November is niet gelukkig geweest: als hij had gezwegen zouden de Vrijzinnig-Demo craten waarschijnlijk vóór het behoud heb ben gestemd. De houding- der Katholieken tijdens do crisis juicht hij ook niet toe: in liet aanvaarden van het bemiddelingsvoor- fitel-Bern ziet hij een fout. Wegens do eigenaardige samenstelling van dit Kabinet zou spr. een beroep willen doen op de leden van het Kabinet om bij benoemingen billijkheid te betrachten. Do Minister van Financiën, do heer Do Geer, antwoordt. Hij zegt dank voor de welwillende wijze waarop het Kabinet is ontvangen en de vriendelijke critiek droeg zoon heusch karakter dat het Kabinet daarvoor erkentelijk is. Het program van het Kabinet. Men vindt het te lang voor een intermezzo. Spr. erkent dat niemand weet hoe lang het inter mezzo kan zijn maar hij wil de Kamer niet in het onzekere laten wat hij aan het Kabi net heeft. Had spr. minder gegeven dan was stellig gevraagd wat men zou doen als het intermezzo langer duurde. Spr. breidt op dit oogenblik het program niet uit: de geuite desiderata zullen worden overwogen te meer waar sommige daarvan beduidend veel geld zouden kosten, terwijl verminde ring van belastingdruk dringend noodig is. De storting voor de Invaliditeitswet zal met 8 millioen stijcren, voor het pensioenfonds oveneens 4 millioen, voor het Zuiderzee- fonds ook nog 4 millioen, totaal reeds 1G millioen. De opbrengst der rijwiclbelasting gaat in het Wegenfonds en de tarieven bij den Post dienen verlaagd te worden zoodat de winst van het bedrijf zal dalen.-Verla ging der spoorwegtarieven zal niet zijn te vermijden met het oog op do concurrentie, maar het zal een deficit te voorschijn roe pen. Dat alles maant tot voorzichtigheid en zuinigheid. Meer vrijheid in het onderwijs zal de Regeering overwegen, evenals het vraag stuk der medezeggenschap. De bekende motie kan de Regeering niet aanvaarden maar zij zal het punt in overweging nemen. Wat art. 40 betreft, herinnert hij aan zijn vroegere uitlatingen ter verdediging van de stopzetting voor nieuw aan te stellen amb tenaren. Do strijd is door het Hof beslecht en daarop moet niet meer worden terugge komen. Do heer Marchant sprak zelf in zijn program van „terugkeer zooveel moge lijk", Uitdrukkelijk verklaart spr. dat het niet zijn bedoeling is alleen datgene voor te stellen wat geen verzet uitlokt. Wel terdege kan er verschil van mcening bestaan, maar dat behoeft geen bezwaar te zijn. Op wiens program spr.'s program het meest lijkt, zal spr. niet trachten vast te stellen. De edele wedijver om er gelijkheid in te vinden, is een stille hulde daaraan. De landbouw is wol degelijk genoemd nl. ender de voornaamste takken van volksbe staan, waartoe de landbouw natuurlijk be hoort. Wat de Bioscoopwet betreft wijst spr. er op dat dezo wet niet een kenmer kend partij-karakter heeft Als de Eerste Kamer het ontwerp wil behandelen is de Ro?oering daartoe bereid. Het tractaat met België, een maal getéekend, moet op royale wijze wor den verdedigd. Nadere besprekingen waren geopend maar zijn tijdens de crisis stopge zet. Ze zullen snoedig worden hervat en in een protocol zullen de besprekingen worden gevat, nadat overleg is gepleegd met de mogendheden over de opheffing der Belgi sche neutraliteit. Betreffende het gezantschap b ij het V a t i c a a n, vraagt spr. tot een objectieve en onpartijdige oplossing te ko men, en het is alleen mogelijk daartoe te komen, door de kwestie nog eens in zake lijke sfeer te behandelen. De Regeering vond de beslissing van 11 November èn een gezant bij het Vaticaan. Het Kabinet meent dat deze zaak niet duurzaam onze politiek mag beheerschen en wil ze voor goed uit de wereld helpen. Thans de formatie van het Kabinet. Het Kabinet is pas opgetre den toen allo pogingen mislukt waren om een ander Kabinet te vormen. De heer de Visser*is tot de uiterste mogelijkheid ge gaan om hot zittende Kabinet te behouden. Daarna heeft de heer De Visser nog iets anders geprobeerd en zelfs Mr. Limburg gevraagd voor do portefeuille van Justitie. Spreker breekt zijn rede af. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Gemengde berichten OVERSTROOM 1NGSR AM P. De inzameling Alg. Watersnoodcommissie. Bij de Alg. Watersnoodcommissie is tot heden aan giften ingekomen een bedrag van 3.522.732,23. Hieronder is begrepen een afdracht van het Prov. Watersnood fonds in Gelderland groot f 70 000. Het Hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis heeft op de rekening van de Algemeene Vereenigde Commissie tot Leniging van rampen door watersnood in Nederland te Amsterdam een bedrag ad 200.000 doen storten. De toestand tn Maas en Waal. Terwijl het water in de polders Leeuwen en Wamel goed zakt, is de toestand te Alphen en Maashommel nog weinig verbe terd, niettegenstaande do stoomgemalen dag en nacht in werking zijn. Klaarblijke lijk is de hoeveelheid kwelwater, die de polders binnendringt nagenoeg even groot als do uitgemalen hoeveelheid. Tram ontspoord. Kwaadwilligheid de oorzaak. Tusschen de Kruisberg en Doetinchem Is gisterenavond op het wissel van de Zanderij een personentrein van de tram ZutphenEmmerik ontspoord. De locomo tief, een rijtuig en de bagagewagen raailen uit de rails. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De materieele schade is ge ring. Er zijn aanwijzingen dat het ongeval is toe te schrijven aan kwaadwilligheid. De politie stelt een onderzoek in. De onbewaakte overwegen. Op den onbewaakten overweg aan den Zwolschen weg te Hoerde is do auto van den bleeker M. door den motortrein gegre pen. Het voorste deel van den wagen werd beschadigd. De auto werd een tiental me ters weggedrukt. Dc chauffeur kwam met den schrik vrij. Doodclijk ongeval. Gistermorgen om kwart over vier heeft op het Engelsche stoomschip „Athefoam" liggende in één van de dokken van "Wilton een droevig ongeval plaats gehad. De 3de stuurman van het schip, de 51-ja- rigc W. C. H. C. uit Londen wilde op het dek over 'n beschermende plaats van de stoomleiding stappen, toen hij hier over struikelde en voor over op het dek kwam to vallen. Hij bleef bewusteloos liggen, maar had oogenschijnlijk geen verwondin gen bekomen. Toen hij naar het verbandlo- kaal op het terrein was gebracht, moest dr Strikker, die inmddels ontboden was, den dood constateeren. Het lijk werd naar Grooswijk vervoerd. Door een auto gedood. Dinsdagavond heeft in de Vierambacht- straat te Rotterdam een ernstig auto-on geluk plaats gehad. De 70-jarige juffrouw G. J. v. d. B., uit Zutphen, wilde den rij weg oversteken, toen uit de richting van de stad een door den 25-jarigen J. B. be stuurde auto kwam. Deze reed vrij snel, maar volgens getuigen werd geregeld sig- lalen gegeven. Juffrouw v. d. B. kreeg een duw van het rechter voorspatbord, viel tegen den auto en werd over 10 M. mee gesleurd. Z»i kreeg een bekkenfractuur en verschillende* hoofdwonden. Bewusteloos is ze naar het ziekenhuis vervoerd, waar ze Dinsdagnacht is overleden. Aan zijn verwondingen overleden. De 40-jarige woonwagenbewoner H. van Susteren, die to Eindhoven bij een vecht partij met zijn zwager Hölsker zwaar werd gewond, is gisterenmorgen overleden. Kind verbrand. Het 2^-jarig zoontje van den heer Jen nen te Buchten-Born, viel in een onbe waakt oogenblik in een emmer met kokend water. Het kind bekwam talrijke brand wonden en is aan de gevolgen daarvan overleden. Een vreeselijke wanhoopsdaad. Gisternacht heeft zich op den Amsteldijk te Amsterdam een ernstig en diep tragisch drama afgespeeld. Omstreeks half drie vond een nachtwa ker van perceel 27 bij de Van der Heyden- fctraat de lichamen van twee vrouwen in oen groote plas bloed op straat liggen. Hij waarschuwde ijlings de politie van het bu reau Stadhouderskade, die den Geneeskun digen Dienst alarmeerde. De beide ongeluk- kigen, bij wie de levensgeesten reeds gewe ken waren, werden per auto-brancard naar het Binnen-Gasthuis vervoefd. Nadat dc politie in het bewuste perceel een onder zoek had ingesteld, viel de ontknooping van het drama niet moeilijk meer. De beide dames, zusters van elkaar, en resp. 60 en 68 jaren oud. verkeerden den laatslen tijd in financieele moeilijkheden. Haar zor gen waren klaarblijkelijk zóó nijpend ge worden, dat zij geen uitweg meer ziende, oen eind aan haar leven besloten te maken. Zij hebben zich daartoo gisternacht naai den zolder begeven en zijn daar uit het dakvenster gesprongen. De redenen tot deze wanhoopsdaad vond de politie uit voerig vermeld in een brief, die de onge- lukkigen hadden achtergelaten. Het gebeurde heeft bij de bewoners van Amsteldijk en omgeving groote ontroering gewekt. Krankzinnig geworden. Men meldt uit Zwolle aan de „Msb.M: Naar wij vernemen is W. M., die op tweeden Kerstdag 1.1. zijn brooder G. M. op den Groeneweg te Zwolle .met messteken heeft gedood, op bevel van de rechtbank al daar uit de gevangenis ontslagen om voor den tijd van 1 jaar naar een krankzinni gengesticht te worden overgebracht. Zijn schoonvader met oen pook bewerkt. De 73-jarige J. S. uit de Rusthoflaan te Rotterdam kreeg Dinsdagavond hooggaan- do ruzie met zijn schoonzoon. Deze werd zoo woedend, dat hij een pook nam en daarmede zijn schoonvader zoodanig sloeg, dat dezo een wonde hoven het recht er- zoowel als boven het linkeroog bekwam, benevens kwetsuren aan een der handen. De man is naar het ziekenhuis overge bracht. Het raadselachtige geval. Dinsdag j.l. hebben wij gemeld, dat in eea winkel van de firma H. v. d. V. aan den Katshoek te Rotterdam een 20-jarige winkeljuffrouw bewusteloos gevonden was, liggende in een plas heet water, terwijl niet opgemaakt kon worden, waardoor de juffrouw hef bewustzijn verloren had. Het raadselachtige geval is nu opgehelderd. Gebleken is, dat het meisje lijdende is aan een zenuwstoornis, waardoor zij soms ge durende uren het bewustzijn kwijt is. Waar schijnlijk is zij door een aanval van haar kwaal overvallen en daarbij tegen den em mer warm water terecht gekomen. Zij wordt nog steeds in het ziekenhuis aan den Bergweg verpleegd. Ouders, laat uw kinderen zwemmen leeren. Men schrijft uit Ijreda aan het „Vad.V Dinsdagavond, omstreeks 6 uur den vij ver in het Park Valkenberg passeerend, waren wij ooggetuige van een daad van roenschlievend hulpbetoon, die op de om standers een diepen indruk maakte. Van een troepje kiudereu, dat zonder toezicht op het gras aan den waterkant speelde, werd een jongetje van circa 4 a 5 jaar door een makkertje in het water geduwd. Het kind dreef eenige meters van den wal af AngStig liepen do toeschouwers heen en weer, zoekende naar een middel om het op het punt lan verdrinken zijnde kind te kun nen bereiken. Maar in de naaste omgeving was niets te vinden, en zwemmen kon mpii niet. Toen kwam een kloeke jongeman, de heer G. Teunissen uit EttenLeur werk zaam bij een firma alhier, die liet knaapje in het oog kreeg, zonder zich te bedenken geheel gekleed te water sprong, met eenige forsche slagen naar het drenkelingetje zwom en het kind behouden aan wal bracht De moraal uit dit eenvoudige voorval isi ouders laat toch de jeugd zwemmen leeren. De griep-epidemie in Limburg. De griep-epidemie in Zuid-' mburg breidt zich gestadig uit. Het aantal ziekte gevallen in de mijnstreek kan op eenige duizenden geschat worden, meldt ds „Tol." In sommige mijnen is thans 10 a 20 pet, van liet aantal mijnwerkers door ziekte af wezig. Het aantal doodelijke gevallen noemt thans ook toe. Zoo stierven gisteren drie kinderen in een huisgezin aan de ziekte. Aanvaring. Vóór den mond van de Rijnhaven te Rot terdam, waar de vorige week de „Storm- polder" zonk, werd gistermorgen de kolen- lichter „Welplaat" aangevaren door een motorboot van de firma J. en A. van deï Schuyt. De lichter kreeg een gat onder d< waterlinie en begon onmiddellijk te zin ken. De sleepboot „Ida", die de kolenlicb- ter trok, wist den schipper S. K. en zijn vrouw en kindereu aan boord te nemen. De lichter is in de Veerhave aan den grond gezet om zinken te voorkomen Brand in een stroohulzcnfabriek. Gisteravond is te Someren de stroohuï- zen- en strookoordfabriek dej? N.V. Wil- helmina totaal afgebrand. De dichtbijgele gen boerderijen, die door den vonkenregen, welke uit de vuurpoel opsteeg, ernstig be dreigd werden, wist de brandweer te spa ren. Het fabrieksgebouw met aangren zende schuur is geheel afgebrand. Slechts een gedeelte der smederij en van het kan toor is behouden. Duizenden pakken stroo- hulzen en sfrookoord werden een prooi der vlammen. De schade beloopt eenige dui zenden. Ernstige pakhuisbrand te Rotterdam. Gisteravond te kwart over elf werd te Rotterdam brand ontdekt in het pakhuis van den grossier en fabrikant van lainpe* kappen, den heer A. J. den Haan. Door onbekende oorzaak was brand ontstaan op de tweede verdieping, die als werk plaats in gebruik is. De vlammen grepen zeer snel om zich heen, in dc zeer brand bare voorraad gretig voedsel vindend. Het duurde niet lang of de geheele verdieping stond in lichte laaie en fel sloegen do vlammen naar buiten. Met vijf slangen op de waterleiding werd het vuur aangetast, doch na tien minuten achtte het brandweer- hoofd, die de leiding had, het noodig een stoomspuit te ontbieden. Toen deze echter ter plaatse kwam was het vuur in zooverre bedwongen, dat voor uitbreiding niet ge vreesd behoefde te worden. Wel had do brand ook don zolder aangetast doch niet de hoeveelheid water, die gegeven werd kon voldoende liet vuur worden bestreden. Do geheele tweede verdieping en de zolder, waarop zich een groote hoeveelheid em ballage en zijden stoffen bevonden, werd een prooi der vlammen. De schade, die vnj groot is, wordt door assurantie gedekt. Kerkdiefstallen. In de parochiekerk te Sittard zijn Dins dagmiddag verschillende offerblokken ge- b'cht. In de kerk der Paters Carmclielen to Geleen heeft men oen offerblok van den muur weggenomen. De inhoud van den offerblok was bestemd voor den houw van oen nieuw klooster te Waspik. „De Msb." De dankbare inbreker. De Duitschc inbreker die onlangs te Lochem „werkte" en daarna door do recht bank te Zutphen tot zes maanden gevange nisstraf werd veroordeeld, moest, eer hu zijn straf kon ondergaan, geopereerd wor den. Daartoe werd hij opgenomen in d6 Rijksklinieken te Utrecht en toen hij bijna hersteld was, wist hij met behulp van dei> den te ontkomen. Te Utrecht is eenige dagen later een brief van hem ontvangen niet do modedee- ling dat hij weer veilig in Polen zat en be dankte voor de in de kliniek ondervond® behandeling. Naar den België—Holland wedstrijd! In het begin van de week was bij dö Rotterdamsche politie aangifte gedaan, dat ir den nacht van Zaterdag op Zondag m een garage in de Van Speijkstraat een taxi was 'gestolen, met gelen band, waarop

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6