Hjarl flat 200 landverhuizers van Triest naar Argentinië overbracht, tijdens den over tocht dertig personen tengevolge van een mazel-epidenüe en aan longontsteking over leden. Roefmoordpoging. Vrijdagavond heeft een poging tot roof moord plaats gehad in den trein van Kassei naar Frankfort. Een spoorwegambtenaar werd in een coupe tweede klasse door een medereiziger aangevallen, die hem met re volverschoten in het hoofd en in zijn rug trof. Hoewel de aangevallene 57 en zijn aan valler 25 jaar oud was, en ondanks de ern stige verwondingen, wist de aangevallene doch aan den noodrem te trekken en zijn aanvaller zoolang vast te houden, totdat do trein tot stilstand kwam en hulp toe- enclde. Do dader, die nog een nieuwen hamer bij zich tiad is aan de pol.'ie overgeleverd., terwijl de .aangevalleao naar een zieken huis werd overgebracht, waar hij terstond geopereerd werd. Optreden van hongerkunstenaar^ te Berlijn verboden. De politie te Berlijn heeft hel verder op treden van z.g. hongerkunstenaars verbo den, die, in glazen kooien opgesloten, een hongerrecord wilden slaan. Zij echter, die thans daarmede bezig zijn, mogen hun ex periment voortzetten en verder honger lij den: KERKNIEUWS Z. D. H. de Bisschop van 's Hertogen bosch heeft benoemd tot Rector der Ur- sulincn te Bcrgeylc ('t Hof) den welcerw. heer O. A. J. M. v. d. Heyden en tot rector te Dorplein (Budel) den welcerw. heer F. IA. J. M. MeuweBe, rector van het Liefde gesticht te Budel. OUDERWIJS De uitkcering in ééns. Men schrijft aan „De Tijd": De Federatie van Alg. Dioc. Vercenigin- gen van R. K. Onderwijzers in Nederland heeft een enquête ingesteld naar het resul taat der laatste wijziging van hot B. B. 3925 voor do onderwijzers(essen) aan de R. K. bijz. scholen in liet gebied der Federa tie (Aartsbisdom Utrecht en Bisdom Haarlem). Do vraag luidde: Hoeveel personen ten gevolge van die wijziging over 1925 een uilkecring ineens genoten en hoe groot die uitkcering was. Opgaven werden ontvangen van 584 echolen met een totaal van 3199 personen. Door dio 3199 personen werd totaal als uitkcering ineens ontvangen de som van f 2fi.217.03J4, of gemiddeld f8.20. Van deze 3199 personen kwamen slechts in aanmerking 537 p., zoodat 2662 perso nen of ruim 83 pet. niets ontvingen. Do uitkeeringen waren verdeeld als volgt: wegens 'dienstjaren: 307 p. totaal f 11.772.51 of gemiddeld f38.35; wegens hoogcre klassen: 186 personen, totaal f 11.037.87 of gemiddeld f59.34; wegens lioofdenmarge; 27 pers., totaal f 1810.15 Yj of gemiddeld f67.08; wegens pleegkinde ren: 7 personen, totaal f611.88 of gemid deld f 87.41wegens kindertoeslag 5 per sonen, totaal f97.12, gemiddeld f 19.42; we gens U. L. O. marge3 pers., totaal f411.49, of gem. f 137.16; wegens huwelijks toelage, 2 pers., totaal f 476, of gem. f 238. Totaal 537 personen, totaal f 26.217.03 of gem. f 48.82. Ziedaar het resultaat van dc. wijziging van het B. B. RECHTZAKEN De snelheid van de tram Leiden Voorburg—Scheveningen. Volgens art. 56 van het bijzonder regle ment Vervoer op Tramwegen, of kortweg Tramwegreglement van 24 Fcbi\ 1920, mag do snelheid, waarmee de treinen worden vervoerd, do grootste toegelaten snelheid niet overschrijden. Verder zegt dit artikel: Ze moet wor den verminderd, overal, waar de maxi mumsnelheid voor het verkeer over den spoorweg gevaar kan opleveren. De maxi mumsnelheid wordt alsdan bepaald door den Raad van Toezicht na besluit van den betrokken spoorwegdienst en het betrok ken provinciaal bestuur te hebben ge boord. Voor den spoorweg LeidenVoorburg 's-Gravenhage nu, werd 15 April 1924 be paald, dat de grootste toegelaten snelheid op dien weg zou zijn: 45 K.M. Envenwel binnen de kom van de ge meente werden do bordjes geplaatst, waar op do snelheid, waarmee mocht wortlen ge reden, stond aangegeven. Die snelheid werd herhaaldelijk over schreden en hierover werd tusschen den (Raad van Toezicht en B. en W. gecor respondeerd zonder resultaat. De snelheid bleef te groot. En er [Werd proces-verhaal opgemaakt. Want ar tikel 93 van hetzelfde reglement zegt: Het niet naleven van krachtens en ter uitvoe ring van do bepalingen van dit reglement 8oor den Minister of door den Raad van Toezicht gegeven voorschriften staat ge lijk met overtreding van die bepalingen. En zoo werd den trambestuurder J. |V. geverbaliseerd. Zaterdagmorgen dienda 'de zaak voor kantonrechter Hollander. De verdachte erkende met een snelheid yan 40 K.M. gereden te hebben. De Ambtenaar O. M. cisclito f 10 boete kubs. 7 dagen hechtenis. De verdediger van verdaclito Mr. R. ter (Laan uit Utrecht wees erop, dat vordaclite fcich wel had schuldig gemaakt aan een overtreding en derhalve moest worden schuldig verklaard, maar dat hij toch xnoest worden ontslagen van rechtsvervol ging, daar hij met een 40 K.M.-snelheid had gereden. Hierdoor toch had hij de door den Raad van Toezicht gcsteldo bepaling, van 15 April 1924, nl. dat de grootst toe gelaten snelheid 45 K.M. zou zijn, niet over treden. De Ambtenaar repliceerde, dat liet toch niet aanging langs wegen als Koningskade en Raamweg te rijden met een snelheid van 45 K.M. Mr. ter Laan: „Maar daarin voorziet de wet juist niet. Het gaat. er hier niet om of die snelheid gevaarlijk is of nietDc wettelijke bepaling deugt niet. Want daar door komt men tot ongcwenschte toestan den. Dc wetgever zal op den duur inzien, dat deze wet veranderd moet worden." Pleiter haalde eenigc vonnissen aan, waarbij andere bestuurders voor hetzelfde feit wèl waren scliulcüg verklaard, doch ontslagen van rechtsvervolging. Do kantonrechter zal over 8 dagen uit spraak doen. Worst met 10 pet. water Voor liet kantongerecht te Apeldoorn stond Vrijdag terecht de vleeschwaren- fabrikant L., te Twello, ter zake, dat hij in zijn fabriek ten verkoop in vooraad heeft gehad: boterhamworst, waaraan een vreemde ongeoorloofde kleurstof was toe gevoegd, benevens Goldersche rookworst, bewerkt met een vreemdo ofigeoorloofdo kleurstof, waaraan ondermelkpoeder (z.g. eiwitpoeder) was toegevoegd. Beklaagde, die werd bijgestaan door zijn verdediger, mr. J. C. Th. Resius, advocaat te Deventer, erkende, do ten laste gelegde feiten. Hij beweerde, dat hij niet wist, dat een bindmiddel niet gebruikt mocht wor den en dat fabricage zonder bindmiddel niet mogelijk was. Bovendien waren kleur stof en bindmiddel niet ondeugdelijk voor de consumptie Als gctiiige-doskundige werd vanwege het O. M. gehoord ir. Do Kruyff, directeur van den Rijkskeuringsdienst. Deze ver klaarde, dat do toegevoegde bestanddeelen bij de wet uitdrukkelijk zijn verboden. Het eigenaardige geval doet zich echter voor, dat wanneer worst met ondermelkpoeder, caseïne of een andere toevoeging wordt bewerkt, deze worst een belangrijk per centage, 8 a 10 pet., water kan beval ten. Deskundigen zeggen, dat de worst dan be ter laxeert. Het O M., waargenomen door mr. Baron Speyart van Woerden, betoogde in zijn uitvoerig requisitoir, dal het hier niet gaat over do vraag, of de gebruikte middelen schadelijk voor de gezondheid zijn. Door het gebruik echter van deze middelen le vert de fabrikant ongeveer 10 pet. water. Hij bevoordeelt zich dus ppzettelijk ten koste van de consumenten en dit te erger, waar het hier betreft een uitgesproken volksartikel, dat in alle lagen van de be volking wordt gebruikt. Bij een groole zaak als die van beklaagde, is deze onge oorloofde hevoordecling zeer belangrijk. Hij schat dan ook de meerdere verdienste van dezen beklaagde minimaal op f 25.000 per jaar. Met dit cijfer voor oogen zou het dan ook geen zin hebben, tegen dezen be klaagde een geldboete te vragen, omdat de wet slechts een maximum boete van f 2000 toestaat, wat in verhand met do enorme verdiensten van dezen beklaagde van geen belang is. Iets anders zou het zijn, wan neer in dit geval een geldboete van bijv. 1* ton kon worden gevraagd. Nu dit echter niet gaat, zal het eenige middel om de be klaagde van zijn kwade practijken te ge nezen, zijn principale hechtenis. Spr. eischt een hechtenis van 1 maand. De minister van oorlog heeft bepaald, dat hij des Donderdags, aanvangende te half-twee, allen zal ontvangen, die liem over de zaken van zijn departement wen- schen te spreken. A.s. Donderdag zal de minister echter geen audiëntie verleenen. LANU- O,TUINBOUW Vooruitzichten van den landbouw in de Haarlemmermeer. Bedriegen dc voorteekenen niet, dan zal dit jaar voor de landbouwers niet <M te gunstig zijn. De prijzen, door dc suikerfa- brikanten aangeboden voor het bietenge was in dit jaar zijn niet hoog genoeg om de teelt van dit gewas goed rendabel to maken. Daarom worden door een aantal landbouwers contracten afgesloten voorde teelt van mosterd- en blauwmaanzaad, waarvoor flinke prijzen worden geboden. Over 't algemeen zijn de boeren er niet opgesteld, om mosterd op hun akkers te zaaien, omdat een boerderij daardoor „vuil land" krijgt. De fijne zaadkorrels worden door den wind op grooten afstand ver spreid, ontkiemen er en vormen tusschen andore gewassen een lastig onkruid. In vele pachtcontracten is daarom ook het verbouwen van mosterd verboden. Men moet echter thans van den nood wel een deugd maken en do landeigenaar zal wat door do vingers moeten zien. Sommige ak kerhouwers beginnen ook met fokkejij van varkens, in de hoop daarmede iets extra's te verdienen. De pachten, voor 't meeren- deel in vroegere jaren aangegaan, zijn in verband met do haildelsprijzen van tegen woordig, te lioog, terwijl ook de algcmcene bedrijfskosten vergelegen bij vroeger te hoog zijn. En nu de bouwteelt zoo weinig belooft, ziet menig weinig kapitaalkrachtig pachter de naaste toekomst donker in. De uitvoer van bloembollen naar Amerika Aan het verslag van de Fed. Hort. Board over het belasting-jaar i Juli 19241 Juli 1925 is het volgende ontleend: Uit Holland werden in Amerika inge voerd: 27.040.271 hyacinthen, 90.163.628 tulpen, 40.689.570 narcissen (uit Frank rijk in Amerika ingevoerd 63.163.40" nar cissen), 10.619.501 crocussen, 1.044.625 Lelietjes der dalen (17.935.211 Lelietjes uit Duilschland) en 1.739.101 Siclla. Daarbij komt nog een getal van een ongeveer 9 millioen bollen aan Muscari, Galanthus enz. Met uitzondering van Hyacinthen, die het laatste jaar zijn teruggeloopcn, volt een sterke stijging van den uitvoer naar Amerika te constateeren. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie] Propagandaclub ,,St.' Petrus" te Leiden. Aan onze katholieko geloofsgcnoolcn. Getroffen door den vastenbrief van ons Doorluchtig Episcopaat, welke geheel ge wijd was |iii de lectuur, meenen wij hij deze gelegenheid nog eens de aandacht te mogen vragen van katholiek Leiden Yoor onze vereeniging. "Wanneer liet schrijven van onze Bis schoppen hij iemand indruk heeft gemaakt en belangstelling heeft gewekt, dan is dit zeker wel bij de leden van een vereeni ging, die zich de verspreiding van goede lectuur, bestrijding van slechte lectuur ten doel stelt. Zeer terecht meenen wij te mogen con stateeren, dat onze vereeniging nog wel reden van beslaan heeft, maar daarnaast is het te betreuren dat zij zoo weinig de belangstelling kan wekken bij onze ka tholieke goloofsgenooten en dat het getal van hen die er in vereenigd zijn tot op zoo'n gering aantal beperkt blijft in zoo'n groote stad. Men kan omtrent liet een of andere groo te doel van meening verschillen, doch do dringende noodzakelijkheid van het ver spreiden van goede lectuur kan niemand betwisten. Voor u is de vastenbrief een verma ning, voor ons het bevel die vermaning in practijk te brengen door het daadwerke lijk verspreiden van goede lectuur. Wij vragen niet dat een ieder zich bij ons zal aansluiten, maar wel zouden wij wenschen dat meerderen zich aansloten om zich overeenkomstig den wensch van onze kerkelijke Overheid voor dit edele doel be schikbaar te stellen. Iedereen echter, zonder uitzondering kan ons helpen, zij 't dan niet met zijn actieve krachten, dan toch met zijn finan- cieelen steun, welke zoo onmisbaar is. Gij stelt ons hierdoor in de gelegenheid op openbare plaatsen goede lectuur te verkoopen, om lectuur langs de huizen gratis lo verspreiden, om minder gesi tueerden een abonnement te gevn op „Do Leidsche Courant", om boekenkastjes te plaatsen in vergaderlokalen. Daarom doen wij nu een bereep op uwe medewerking; toont dat u met uwe Bis schoppen het groote nut van dit werk inziet, opdat u hun, die hiervoor hun vrijen tijd en krachten beschikbaar stel len, de gelegenheid zoudt geven op dit ar beidsveld te werken. Steeds hebben wij uw steun mogen ondervinden, ook nu zult gij uwe welwillende medewerking in mildda digheid niet onthouden. Aanmelding van leden kan men zenden aan het secretariaat. Zij, die voor dit doel iets willen hijdra- gen kunnen dit zenden aan het secretariaat R.-K. Propaganda-cluh „St.- Petrus". J. v. OYEN, Secr.. Hoefstraat 4_a. ALKEMADE Geboren: Mattheus Nicolaas z. van J. N. van der Vee en M. van der Hoorn Arie Cornells z. van A. Snaterse en G. van Dam Theodorus Petrus Josephus z van E. J. van Ruiten en W. Loos Anna Wijnanda Josephina d. van A. Pouw en C. K. J. Duysent. Overleden. Elizabeth Bosman 3 m. HILLEGOM. Wegverbreeding. De tuin voor liet gemeentehuis is met prikkeldraad afgezet, betgeen wijst op dc hoognoodige wegver breeding daar. Men deelt ons mede, dat Vrij dagavond een officieuse bijeenkomst der Raadsleden werd gehouden in verband met deze zaak. Er bestaat kans, dat er boomen geveld mooten worden. Ofschoon deze boomen zeer mooi zijn, is het zaak dat er geen half werk wordt gedaan. Al wat wegverbreeding in den weg staat moet op geruimd worden, omdat' het de veiligheid verhoogt. Toch zal er pas afdoende verbe tering komen, zoodra de Havenbrug ver breed is en het huis van den heer Van Houweningen terug. Dit laatste vraagt een groot finantieel offer, doch het moe t. Zonder dat dit pand verdwijnt is geen goed werk te maken. Men deelde ons mede, dat Rijk, Provincie en Gemeente de kosten gezamenlijk zullen dragen. O n d e r t rouwd: W. Adema en F. M. Muller. Geboren: d. van Th. M. de Groot- Van Saase. d. van M. M. Ruigrok-Meij- lcnd. d. van G. M. A. Jonkheer-Aclriaan- se. z. van P. M. Heirman-Roodenrijs. z. van T. Ivolk-Ter Heide. d. van J. v. Horick-Zieltjes. d. van O. A. M. De- del-Burgcrs. Overleden: L. Stans m. 63 p. A. Imanse m. 67 j. LISSE. Jubileum R. K. Volksbond. Dc kerke lijke viering van het 25-jarig jubileum van do afdeeling van den R. K. Volksbond is uil stekend geslaagd. Nadat door don Geestelijk Adviseur, kapelaan Alb. M. Kok, op schoone wijze het triduum was geleid, hetwelk door vele leden was gevolgd, werd gisermorgen in do parochie kerk van St. Agatha te 7 ure door den Geest. Adviseur een H. Mis aan God op gedragen voor de levende en overleden le den der afdeeling. Op liet Priesterkoor naast het Hoogaltaar prijkte het Bonds- vaandel. Aan do onder deze H. Mis gehou den Algemeene H. Communie werd door "n zeer groot aantal leden deelgenomen. Na afloop der H. Mis begaf men zich naar liet Bondsgebouw, waar een gemeen schappelijk ontbijt plaats had. De deel name hieraan was dermate dat de grooto achterzaal geheel bezet was! De zaal had een echt feestelijk aanzien, daar op de lange tafels volop bloemen en groen prijk ten. Allereerst werd onder pianobegeleiding van den heer Jac. Reewijk door allen geza menlijk het Bondslied gezongen. Hierna nam de voorz., de heer A. H. Sclirama, het woord en in een mooi specchje wees hij op de groote beteekenis van dit feest voor het belang der Roomsche zaak te Lisse. Deze bijeenkomst, zei spr., is niet georganiseerd om een opsomming der feiten te memo- reeren welke op materieel gebied door dc afdeeling in deze afgelegde kwarteeuw zijn verricht en de dingen en zaken door haar tot stand gebracht, zoomede hoeveel kwaad misschien daardoor is voorkomen. Spr. behield zich voor dit te doen in de feestvergadering welke ter viering van dit jubileum na Paschcn wordt gehouden. Hierna las hij een ingekomen telegram voor van de R. K. Middenstandsverecni- ging „De Hanze" afdeeling Lisse. Na afloop van het ontbijt verkreeg de heer P. Warmerdam hpt woord en herin nerde er aan, dat hij als practisch Volks bondlid een geruiraen tijd op prettige wijze met het bestuur heeft samengewerkt tot dat hij, na zich een andere positie te heb ben gevormd, als actief deelnemer afscheid meest nemen. Spr. deed uitkomen, dat de S. D. A. P. hier nog nimmer vasten voet heeft kunnen krijgen en hij meende hier voor allereerst een woord van hulde te moeten brengen aan den oprichter der af deeling, wijlen Pastoor B. J. Klekamp. Aan diens doortastendheid danken wij ze ker op de eerste plaats bet bestaan der afdeeling en daardoor ook dat de roode vaan tot heden hier niet is kunnen geplant worden. Spr. wees voorts op de verdiensten van de Geestelijk Adviseur en van de pro pagandaclub. 't Was deze laatste, welke op de bres stond toen men eenmaal ons in onze heiligste gevoelens kwam krenken. Den stillen werker dezer club, den heer F. Snaar, komt een bijzonder woord van hul de toe. Onmogelijk, zei spr., is 't van nabij te becijferen de groote verdiensten op geestelijk gebied welke vallen te boeken door het Retraitpfonds, een der geestelijko instellingen van den Volksbond. In de kor te jaren van haar bestaan bezochten door haro bemiddeling niet minder dan 1394 personen den St. Clemensburcht! Vervolgens, zei spr., breng ik als voorzit ter der afdeeling van den L. T. B. een hartelijke gelukwensch namens deze afdee ling aan de Stadsorganisatie der werklie den, daarbij den wensch uitend, dat dc saamhoorigheid tusschen de Standsorgani saties moge bestendigd blijven, en dat do R. K. Volksbond onverzwakt hare Room sche sociale actie zal blijven, voortzetten en dat onder leiding van het bestuur en den geestelijken raadsman door de afdee ling nog veel goeds tot stand zal' worden gebracht. Nu werd gezamenlijk gezongen „Aan U, o Koning der Eeuwen". Van het oud-lid J. P. van der Voort Sr., thans lid der Hanze- afdeeling, was een schrijven van geluk wensch ingekomen, hetwelk door den voorz. werd voorgelezen. De heer P. Koó- men wees er in 't kort op dat, als wij het Patronaatsgebouw binnengaan, wij onmid dellijk worden verrast door liet portret van den oprichter van het patronaat, de Z.Eerw. heer B: A. Lasance, thans Pastoor te JJmuiden. Spr. zou gaarne zien dat in het Bondsgebouw het portret van den op richter der afdeeling wijlen Pastoor Kle kamp z.g. zou prijken. Dat de aanwezigen men dezen wensch instemden bewees het luide applaus dat de woorden van den heer Koomen onderstreepte. Thans verkreeg de Ecrw. Adviseur het wcord en wenschte de afdeeling geluk met dit mooie jubileum. Spr. zeide het dezer degen over de oprichting der afdeeling in de krant te hebben gelezen en dat er toen maals vrees tot toetreding bestond. Deze vrees heeft ten slotte plaats gemaakt yoor gehoorzaamheid en aan dit laatste schreef spreker den bloei der afdeeling toe. Willen wij met succes blijven werken, dan moet die gehoorzaamheid immer blij ven bestendigd. Dan zeer zeker zal de bloei nog toenemen, mede ook tot heil der parochie. De heer A. Berg, secr. der afdeeling, sprak mede ook enkele woorden van waar deering over het verrichtte werk der af deeling en onderafdeelingen. De heer J. Kortekaas, een meer humoristisch spreker, wees op de tegenkanting, die wiilen de heer W. C. J. Pastoors rgeds ondervond en waaraan ook wij niet ontkwamen. Onze tegenstanders meende, toen ons eerste Bondsgebouw afbrandde, dat wij in zak en nsch zaten. Ja, zei spreker, in de asch wel doch niet in den zak, getuige het nieuwe gebouw dat wij één jaar later weer had den doen optrekken en waarin wij thans jubileeren. Spr. schetste de verdiensten op sociaal gebied van zijn Vriend Piet War merdam, thans voorz. van den L. T. B. Eerst was 't Piet van den Volksbond, toen Piet van de kweekers. Piet van de expor teurs, Piet van de Veiling, ja Piet is ten slotte zoo universeel geworden als de pink- pillen. Spr. vroeg echter nog do aandacht voor een ernstige zaak. Door te weinig werkzaamheden op 't platteland en de groote aanwas der plattelandsbevolking moet noodzakelijk een afvloeiing plaats hebben naar de groote steden. Wij moeten daarom de jongens in de organisatie op- kweeken tot behoud van het Katholieke geloof opdat, als zo uit noodzaak naar dc steden zouden verhuizen, zij door onwe tendheid niet vallen in handen onzer legen- standers als „afval" maar opdat zij goed onderlegd aan de vijanden van geloof en godsdienst het hoofd zullen bieden. De Ecrw. Adviseur wees nog op het groote nut van de dagelijkschc II. Commu nie. Het was inmiddels ruim 10 uur gewor den en er is een tijd van komen, doch ook van gaan. Daarom nam de voorz. liet woord en dankte allereerst de feestcom missie voor hare goede regeling, de dames voor hare hulpvaardigheid, de Geestelijk Adviseur voor zijn medewerking aan dit feest en voorts allen die waavdeerende woorden aan dit feest hebben gewijd. Been gebroken. Een zoontje van den werkman J. T. aan den Lisserdijk had het ongeluk bij het z.g. bokspringen zijn been te breken. OUDE-WETERING Hinderwet Aan J. Boor alhier i« vergunning verleend tot uitbreiding van zijn bakkerij tot het plaatsen van een bee- te luchtoven. ROELOFARENDSVEEN. Bouwen. Het aantal nieuw te bouwoi: woningen noemt den laalslon tijd sleedt meer toe, hetgeen een gelukkig verschijn., sel mag genoemd worden. Zoo is aan den heer C. M. Veseur alhier door het Ge meentebestuur vergunning verleend tot hei houwen van een woonhuis. WARMOND. „St. Matthias". In „De Zon" hield Vrijdagavond de R. K. Muziek-, Zang- ec Tooncclvereeniging „St. Matthias" haar jaarvergadering. De bijeenkomst was flink bezocht. Na opening door den voorz., werd door den heer G. Paardekooper, waarnemend secretaris de notulen voorgelezen. Door denzelfden functionaris werd daarna het jaarverslag uitgebracht, waaruit wij aan- teekenen, dat de Harmonie prijzen be. haalde in de klasse van uitmuntendheid op verschillende wedstrijden, en de afdee ling zang eveneens lauweren behaalde op het concours te de Lier. Aan verschillende feestelijkheden was medewerking ver leend, en dank werd gebracht aan den Di- recteur, den heer G. Dik, den regisseur den heer C. Machen, den pianist den heer A. Hckker en den heer A. v. Kemnen, die zich op meer dan één gebied zeer verdienstelijk had gemaakt. De heer Jos. van Moorsel, penningmees. ter, bracht hierop liet financicele verslag uit, wat met inbegrip van vorig saldo groot f 256.58, een eindcijfer gaf voor ont vangsten f2095.98 en een saldo van f271.21. Met behoefde zich echter niet te veel to verblijden over dit cijfer, aldus de voorz.. want er blijft nog altijd een schuldsaldo van f 647.zoodat dit op 31 Dec. kon ge acht worden te zijn groot f376.terwijl aan aandeelen muziektent nog altijd f 93.50 onuitgcloot is, al staat, daartegen over de waarde en het bezit daarvan. Met genoegen kon spreker melding nuu ken van lijsten waarop geteckend was voor aankoop muziekinstrumenten. Deze actie had f 338.opgebracht, waarvoor in strumenten waren aangekocht, dus wat buiten bezwaar van de kas was gegaan, doch daar de instrumenten noodig waren zeker in totaal een voordcel en winst voor de kas. Bij de hierop volgende, aan de orde ge stelde bestuursverkiezing deelde de voorz. mede, dat voor- het periodiek aftredend lid, den heer Jos. van Moorsel, geen te- gencandidaten waren gesteld waardoor deze bij enkele candidaatstelling gekozen was. In de vacature, ontstaan door-bedanken van den heer C. Maehcn, had het bestuur als candidate gesteld Mevr. Machen-Rot- tevecl. Door enkele leden was candidaat gesteld dc heer II. C. A. M. Schülvinck, waarover gestemd zou worden. Door den heer Schol vinck werd het woord gevraagd, om zich hierover nader te verklaren. Spr. vertelde, dat hij aangezocht was zich hier voor beschikbaar le stellen, waartoe hij zich wel bereid verklaard had, doch toen hij vernam dat hij tegenover een dame kwam te staan, die werkelijk hier haar sporen verdiend had, zag hij zijn positie zoo in, dat hij eerst meende zich te moe ten terugtrekken. In dit geval echter acht hij de zaak belangrijker dan de personen. Hij acht zich verplicht tegenover degenen die hem candideerden, zijn candidr.tuur to handhaven. Bii eenige twijfel geeft bij ieder in overwegV haar of zijn stem uit te brengen op Mevr. Machen. De heer J. v. Stijn, verklaart zich voor stander van de candidatuur-Mevr. Machen, op meer dan één grond, en somt op, «le vele verdiensten van deze voor de vereeniging waarvan vooral dc tooneelafdceling zoo overtuigende bewijzen kan leveren. Hoe zij in vereeniging met haar man, steeds huis en tijd en alles daarvoor beschikbaar stel de. Nog voeren eenige leden het woord over enkele ondergeschikte zaken die wa ren voorafgegaan, voor propaganda voor de Candida ten, waarop de voorz. het woord nam om de heer Sehölvinck te bedanken loor het loyale standpunt dat deze innam, waarop de stemming plaats vond. Van de hierop uitgebrachte stemmen werden er 59 op den lieer Schölvinck en 32 op Mevr. Machen, zoodat eerstgenoemde gekozen was, en zijn benoeming aannam. De voorz. nam hierop liet woord om den afgetredien secretaris, den heer Machen, namens dc vereeniging een hartelijk dank woord te brengen, wat deze, gedurende zooveel jaren, voor ieder der afdeclingen afzonderlijk en voor allen te samen had gedaan, allen en in vereeniging met zijn echtgenoote; en waar men nooit tevergeefs een beroep doet op zijn medewerking, hoopte hij daarom ook in de toekomst voor de vereeniging te mogen profiteered De uitloting van aandeelen, hicropvol* gend, deed de volgende nummers uit do bus komen, n.l.: no. 64, no. 27, no. 48, no- 52 en no. 62. De bezitter van no. 64, in do zaal aanwezig, storttj^het bedrag in de kas der vereeniging, wat onder applaus aan vaard werd. Na rondvraag sluiting der vergadering. WASSENAAR. Een oplichter gearresteerd. Dn cen" trale recherche Ic Rotterdam heeft aan#H houden den 2i-jarigen winkelbediende M. L., verdacht van het plegen van oplich ting en diefstal ten nadeele van een DIoéh menhandelaar en van een hotelhouder I0 Wassenaar. De jongeman heeft den bloe- menhandelaar opgelicht voor oen bloemen- mand. Hij gaf voor dezen te koopen too zijn patroon, die naar een receptie moes- L. heeft den bloemenmand toen later aan zijn meisje gegeven. In Wassenaar nee hij met zijn meisje in een hotel Op zekeren dag zag hij een taschje onltf- heerd liggen, dat hij toen wegnam, ha bleek, dat het taschje eigendom was ra de vrouw van don hotelhouder. Een drag van 25 was er in.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4