1/e Jaargang. VRIJDAG 12 MAART 1926 No. 5197 3)e 6ou/tomt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent por week 12.50 per kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post I 2.95 per kwartaaL Bet GeÜluatreord Zondagsblad ia voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 ot. per kwartaal, bij voor- tut betaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gowone advortentlSn 30 cenl por rog.l Voor Ingezonden Mededoolingon wordt het - dubbele van het tarief borolcoud. a Klein, adverlenliën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop IO.SO. III NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADER. Het Regeeringsprogram. Hot program van het Kabinet-De Geer villen wij even nader beschouwen. Het spreekt het eerst van bezuiniging: „Voortgezette bezuiniging, zoowel door vereenvoudiging en reorganisatie van den Staatsdienst, als door een zoo efficient mogelijk gebruik van gebouwen en an dere hulpmiddelen." Reeds vroeger aangekondigd. Maar een herhaling, dio moge beteekenen een daadwerkelijk stroven in deze richting, is nis zeker niet onsympathiek. Vervolgens over belastingverlaging: „Belastingverlaging, voor zoo- rer deze mogelijk blijkt, zoowel in de richting van bevordering der kapitaalvor- Biiug als in dio van ontlasting van groo- te gezinnen. In verband hiermede als eer- 6te maatregel, naast halveering Yan de i'idedigingsbelasting II, schrapping van de leeningsopcenton op de personeel© be lading en op den suikeraccijns." Ook reeds, althans tende^le, .Vyi'^eger aangekondigd. Maar ook ^Lier-vah '--kan.- de^' herhaling geen kwaad! Hetzelfde kan worden gèzegd vaft tier „Herziening van de financieele verhou ding tusschen het Rijk en. -de gemeenten." Hoewel ook niet geheel nieuw, klinkt irisch wat verder verklaard wordt betref fende leger en vloot: „Krachtige medewerking aan alles, wat op inteï'uationaal terrein de heerschappij l ket.rfecht bevorderen kan en wat kan voeren gelijktijdige en wederzijdsche yermmae£«ig van bewapening. Samcgivoeging van de departementen vuil Oorlog en Marine tot een departement yan Landsverdediging. Nadere overweging van het vraagstuk van splitsing der Marine, voortgezette versobering der weermacht, onder meer door 's lands verdediging te concentreeren in de mobiele strijdkrachten, waardoor 1 een belangrijke vermindering van het af- i «ouderlijk personeel der vesting- en kust- 1 jordedigiug mogelijk ia. Vereenvoudiging der bevelvoering." I)o bezuiniging op onderwijsgebied wil liet Kabinet-De Geer niet direct zelf aan pakken, maar voorloopig overlaten aan een staatscommissie. „Instelling van oen Staatscommissie om 1 onderzoeken, of en op welke wijze met ge handhaving van de beginselen der onderwijs-pacificatie daaraan een minder kostbare toepassing kan worden .verzekerd." ban een Waterstaatsparagraaf ('t is als een Troonrede!): „Verbetering van het Wegennet. Bespoedigde uitvoering der Zuiderzee werken. Terhandneming van eenige groote pro ductieve werken, inzonderheid tot bevor- j der productiviteit van den bo dem, tevens als meest doelmatige methode ter bestrijding van de werkloosheid." En in de sociale paragraaf, waarin mi nister Slotemaker d,e Bruine aan het woord is, bemerkt men de voortzetting van het bewind-Aalberse behalve dan wat betreft de Plaatselijke Keuze; een voor ons lang niet bekoorlijk stok paardje van den nieuwen Minister van Arbeid. „Nadere wettelijke regeling van het Collectieve arbeidscontract. Unificatie van de sociale verzekering. Uitbreiding van de toepassing der Ar beidswet. Wijziging der Drankwet onder meer tot invoering van Plaatselijke Keuze. Bevordering van den bloei van de ver schillende takken van volksbestaan door oorlichting, verbetering van verkeersmid delen en, zoover dit van overheidswege door handelsverdragen en anderszins mo- fjOiijk is, opening of bewaring van vreem de afzetmarkten." Ten slotte enkelo zinsneden over Indië: .Aerdero uitvoering van het beginsel, dat in Indië het regeeringsbeleld zooveel hogelijk door of met medewerking van tut de bevolking voortgekomen krachten wordt gevoerd. 1 B°rordering en organisatie van den landbouw en do Nijverheid van de in- ^emsche bevolking." BUITENLAND Volkenbond. de buitengewone bijeenkomst. kwestie der raadsuiibrelding. -Pan je blijft op z'n stuk staan. »na,t,?e?leSeAwoordiger van H&vas Is ge- enbi te deelen, dat Spanje op geen Lj P°senblik bedreigingen tegen Duitsch- iCh 8euU. Spanje blijft vastbesloten i!5 0en Volkenbond terug te trekken •jn candidatuur voor een permanenten niet wordt aanvaard. Het bericht, dat de Duitsche delegatie er over zou denken naar Berlijn terug te kc-eren om er nieuwe instructies te halen, wordt niet bevestigd, maar het is waar schijnlijk dat Luther eu Stresemann, alvo rens een beslissing te nemen, zullen wach ten tot zij de definitieve beslissingen van den Raad kennen. De toestand, gelijk deze zich bij den terug keer van Briand voordoet, is, zegt Haras buitengewoon samengesteld en in zekere mate verontrustend. De wederzijdsolie blokkades. De eergisteren ingetreden verbetering ten gevolge van do williger houding van Frankrijk en Engeland is thans weer teniet gedaan door Brazilië en Spanje. Vooral Brazilië plaatst zich nu op een onverzoen lijk standpunt en dreigt tegen den Duit- schen Raadszetd te stemmen, indien het zelf geen permanenten zetel krijgt, ondanks de Braziliaansche belofte aan Duitschland van Maart 1925, die de Brazilianen thans interpreteeren als niet blnderd of waar van zij het definitieve karakter ontkennen. Ookriië'Spaanscke houding is nu weer on- ■tfferzoejiiijker: Brazilië en Spanje blokkee- ren dus op dit oogenblik de Duitsche in- Tfécfe in Raad en Bond. Aan den anderen kant blijft Zweden on verzettelijk en blokkeert derhalve de aan spraken van Brazilië en Spanje. De toe stand Is op dit moment dus ernstig De l-oop is gevestigd op Briand, die terug is en van wien men een verzoeningsactie ver wacht. De behandeling van do Duitsche lidmaatschapsaanvrage kan dus nog niet door de A.ssemblée worden afgedaan, hoe wel de politieke commissie do toelating reeds formeel en unaniem beeft aanbevo len. De Duitschers wachten echter eerst zeker heid omtrent de raadsquaestie af. Een oplossing In zicht? Gisterenavond scheen de mogelijkheid van een oplossing zich iets minder ongun etig te laten aanzien. Chamherlain zou grondig overtuigd ódjn van de onmogelijk heid, de permanente Raadszetels thans ho ven Duitschland uit te breiden. Do pressie op Brazilië om zijn onverzoenlijk stand punt te laten varen, is derhalve vergroot en, naar men verklaart, met kans op suc ces. Briand zou nogmaals trachten, thans een niet-permanenten zetel voor Polen te bemachtigen, maar gisteravond word het Zweedsehe standpunt onveranderd ver klaard, hetgeen deze poging blokkeert. „Een onvriendelijke daad." Volgens de Maden hebben diplomatieke kringen in Genève mededeeling ontvangen, dat de Spaansehe regeering in Slockholm heeft laten verklaren, dat zij een Zweedsch veto tegen het verleenen van een perma nenten Raadszetel aan Spanje als een on vriendelijke daad beschouwt. Duitschland. Een Incident in den Rijksdag. Minister Külz over de vlucht van den ex-keizer. Gisteren is het in den Rijksdag bij de be handeling der begroot ing van binncnland- sche zaken tot een incident gekomen. De Völkische afgevaardigde. Kubo hield een heftige rede, waarin hij tegen alles en Iedereen van leer trok. Ten slotte begon hij een rede voor te lezen, die do minister van binnenlandsche zaken dr. Külz jaren ge leden in zijn kwaliteit van majoor (er gele genheid van den verjaardag des keizers had gehouden. Onmiddellijk daarna betrad de minister het spreekgestoelte. Nooit, zeide hij, heb ik mijn vroegere monarchistische gevoelens onder stoelen of banken gestoken. Maar als een keizer, die van millioenen Duitschers heeft Verlangd, dat zij hun leven voor de monarchie geven, op het oogenblik, waarop do historie dit voor do eerste maal van hem zelf cischt, naar Nederland vlucht, dan zijn daarmede alle banden verbroken. Het graf van de monarchie staat niet op Duitschen bodem, maar op den weg naar Nederland. De mo narchistische gedachte zou wellicht zijn herleefd, indien de keizer had gehandeld als Frederik de Groote, die bij Torgau van 's morgens tot 's avonds met bloed en mod der bespat met zijn grenadiers meevocht en daardoor de monarchio redde. Voor mij ligt de monarchie thans d,ood op de baar. Bij deze woorden van den minister stak er rechts een storm van protest op en de monstratief verlieten de Duitsch-nationalen de zaal. Nadat dr. Külz zijn rede beëindigd had, keerden zij terug en dienden bij mon de van graaf Westarp oen motie van wan trouwen tegen den minister in. Het lijdt geen twijfel, dat. deze mol ie met groote meerderheid van stemmen zal wor den verworpen, wan-t natuurlijk zullen ook de sociaal-democraten er tegen stemmen. Duitsche nationalistische persaanvallen op prof. Van Hamel. Van nationalistische zijde te Danzig wor den voortdurend aanvallen in de pers op den nieuwen Hoogen Commissaris prof. Van Hamel, gelanceerd, en wordt dozen verweten, vijandig tegenover Duitschland te staan. De Schupo in het geweer tegen herriemakers. Hot W. B. meldt, dat de Berlijnsche hoofdcommissaris van politie, in verband met de, den laatsten tijd herhaaldelijk voor gekomen, ordeverstoringen door op herrie beluste personen, waaronder leden van den loode frontstrijdersbond, gelast heeft, dat do Schupo voorloopig, eventueel met ter zijdestelling van andere opdrachten, ge alarmeerd zal blijven. Sterke afdeelingen zullen voortdurend door de straten pa trouilleeren. Wordt de orde verstoord of worden de bevelen der politie niet opge volgd dan moet doortastend worden opge treden. Frankrijk. De schulden aan Amerika Do onderhandelingen hervat Frankrijk heeft de onderhandelingen nopens de regelingen dor oorlogsschulden met de Vereenigde Staten hervat. Engeland. Het rapport der steenkoolcommissie Ofschoon het rapport van de steenkolen- commissie voor de geheele Britsche indus trie van het hoogste belang wordt geacht, heeft de publicatie van dit rapport de Londonsche beurs in het geheel niet be- invloed. Baldwin verklaarde in het Lagerhuis, dat hij de loden van het Kabinet hoeft ver zocht, het rapport zeer nauwgezet te bestu dneren, opdat men tot een defintief besluit zal kunnen komen. De premier sprak de hoop uit, dat de betrokken partijen zich niet over het rapport zullen uitlaten alvo rens zij het zorgvuldig zullen hebben be studeerd. Onverwacht snel heeft d" mijhwerkors- forloratie op liet rapport gereageerd door in haar gister gehouden vergadering te besluiten, dat do leider der mijnwerkers, Herbert Smith, nog gisteravond de kwes tie met Baldwin zou hespreken. De werkgevers hebben den geheelen dag over het rapport beraadslaagd. Enkele leiders van beide partijen staan zeer cri- tisch tegenover de voorstellen, maar zij uiten zich toch oveneens buitengewoon voorzichtig. De leiders dor arbeiders heb ben zich verplicht, geen verklaring in het openhaar af te leggen, zoolang het rap port nog wordt onderzocht. Het voorstel om de loonen in enkele mijnen te verlagen, heeft de leiders der mijnwerkersfederatie zeer verontrust. Zij zijn voornemens, dit voorstel op alle mo gelijke wijzen te bestrijden. Griekenland. De politieke toestand. De bevoegdheden van den President. De Griekeche minister-president Pan- galos heeft bekend gemaakt, dat een wij ziging van de Grieksche constitutie over wogen wordt, waarvan het doel is om don president der republiek meer initiatief toe te staan evenals dit in de Vereenigde Sta ten van Amerika het geval. Besloten is ebkele maatregelen te no men, die den terugkeer tot normale politie ke toestanden in het land tegen het einde van dit jaar zullen verzekeren. Volgens andere berichten zal een com missie worden ingesteld, die een soort staatsraad zal vormen, en bevoegd zal zijn alle verordeningen of wetten, welker aan tal tot een minimum moet worden beperkt, te wijzigen of eventueel geheel buiten kracht te stellen. Daarnaast zal een andore commissie worden opgericht, welke uit juristen zal bestaan om na te gaan in hoe verre de niet principieele bepalingen van de grondwet gewijzigd kunnen worden in overeenstemming met het beginsel van centralisatie van het staatsgezag. Na afdoening van deze punten zal de verkiezing van den president der republiek jilaats hebben, welke gevolgd zal worden door verkiezingen voor de kamer en den senaat. Waarschijnlijk,zal een volksstem ming over deze punlen worden uitgeschre ven, alvorens zij van kracht zullen worden Arabië. De pelgrims naar Mekka. Naar do „Times" uit Cairo verneemt, treft Ibn Saoed, naar gemeld wordt, uit gebreide maatregelen om het den pelgrims volkomen veilig, gemakkelijk en niet duur to maken. Vele wantoestanden als b.v. de uitbuiting van pelgrims, beeft hij reeds verbeterd. Do tocht 'van Djiddah naar Mekka kost b.v. thans slechts 10 shilling. BINNENLAND TWEEDE KAMER. Overzicht. Vragen en interpellaties. De Regeeringsverklaring. Van daag de debatten er over. In de zitting van gisteren is verlof ge geven tot het stellen van vragen aan do heeren Loviuk en L. de Visser, terwijl aanvragen tot het houden van een inter pellatie zijn ingediend door de heeren Teenstra en Van Voorst tot Voorst; do laatste inzake vovdeeling gelden ter leni ging van den watersnood. De voorlezing van do Regeeringsver klaring, welke vijftien minuten duurde, werd vervolgens met groote aandacht door de Kamer gevolgd. Bij de mededeelingen van don heer De Geer, dat het kabinet zijn portefeuilles ter beschikking van H.M. zal stellen, zoodra een parlementair' meerderheid zich zal blijken te hebben gevormd, interrumpeer de de heer Kotelaar (V.D.), onder hilariteit: „Dat zal misschien hij de oer- ete stemming wel reeds blijken." Do voorzitter stelde voor, heden de de batten over de regeeringsverklaring te openen. De heer A1 b a r d a (S.D.A.P.) stelde daarop voor, met het oog op deze uitvoe- rigo en belangrijke verklaring de bespro kingen a.s. Dinsdag te doen aanvangen. Do lieer Heemskerk (A.R.) zag de noodzakelijkheid van uitstel niet in. Verder oponthoud in do afdoening dor Staatszaken achtte spr. ongewonscht. Do Kamer kan z.i. morgen best over do re geeringsverklaring de besprekingen be ginnen. Do heeren Do Visser (C.P.) en Boon (V.B.) stoomden het vtoorstel-Al- barda, doch de voorzitter, do hoor Ruys de Becronbrouck, bestreed het, met bet oog op den tijd, daar er voor het Paasch-recès veel te doen is. Het voorstel van den voorzitter, om bo den do debatten over de regeeringsverkla ring te doen aanvangen, werd met 51 te gen 38 stemmen aangenomen. Hot scheen aanvankelijk, alsof de stem ming zuiver links tegen rechts zou gaan, hetgeen weer hilariteit verwekte. Do heer Staalman (V.B.) riep onder vroolijkheid: Do coalitie wordt herboren! Docli met do sociaal-democraten, vrij heidsbond ers, vrijziunig-domocraten en den communist, slemden do hoeren Bo- mans (R.K.) en Arts (R.K. Volkspar tij) tegen hot voorstel van den voorzitter. De heer Braat (Plattelander) stemdo voor het voorstel van den voorzitter, als mede de christelijk-historischen. anti-re volutionairen en roomsch-katholieken, be halve mr. Bomans. Do vergadering werd daarna om ruim half twee gesloten. Koninklijke Besluiten. Burgemeester. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Winkel J. Koster, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester dor gemeente Cal- lantsoog. Verlaging spoortarieven. „Tiet Volk' zegt, uit goedo bron te ver nemen, dat bij do Ned. Spoorwegen een herziening d.w.z. een verlaging van de rei zigers-tarieven te verwachten is. Mgr. Nolens over de crisis. Naar iii do Woensdagavond gehouden vergadering van hof R. IC. Kringbestuur te Amsterdam is medegedeeld, heeft Mgr. Nolens zich, volgens de ,,Msb.'\ boreid ver klaard om na do regeoringsverklaring in zake de crisis en na behandeling van Hoofd stuk III der Staalsbcgrooting (Buitenlnnd- sclio Zaken) in Amsterdam te komen spre ken over do crisis. Datum en plaats zullen Tater worden be kend gemaakt. De kwestie-Ds. Geelkerken. Ti». Geelkerken hoeft aan do Generale Synode medegedeeld, dat hij een nader onderzoek wenscht inzake de bevoegdheid eener Kerkelijke vergadering in de Gere formeerde Kerk, wat betreft schrifluur- verklarijig; en dat hij zich zoolang naar de uitspraak der Synode zal voegen. DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. JUBILEUM DEKEN HELLEGERS. Deken Hellegers heeft 12 jaar zijn priesterlijken arbeid, zijn vele gaven van geest en hart geschonken aan do bloeiende parochie van Alphen a. d. Rijn en het De kenaat. Dit feit mocht niet voorbij gaan, zon der dat don Jubilaris zouden worden ge geven bewijzen van hoogachting en eer bied, van erkentelijkheid en dankbaarheid voor het vele goede en nuttige, met. groo te toewijding en wijs beleid gedaan voor de Katholieken in parochie en Dekenaat. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De toestand te Gonève wordt niet opti mistisch beoordeeld. Spanje en Brazilië handhaven hun eischen en dreigementeiw Rumoer in den Duitschen rijksdag. BINNENLAND. De pers over het program van het ml« nisterie-Dc Geer. (TTit de Pers, 3do blad). De storm Twee schepen vermoedelijk vergaan (Gemengde Berichten, 3de blad). Hel O.M. bij do rechtbank te Breda heeft 4 maanden gevangenisstraf geëischt met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van ruim 5 jaar tegen den chauffeur van de autobus, die eenigen tijd geleden in de Eendracht is gereden, waarbij verschillen de menschen om het leven zijn gekomen (Rechtzaken, 3de blad). OMGEVING. 12*-jarig jubileum Deken-Pastoor J. v. Hellegers te Alphen aan den Rijn (Rijn streek, lsto blad). Onze Geïllustreerde Panna Do photo-pagina geeft o.m. te zien: Do eerste Ministerraad De voorjaarbeurs te Utrecht Het nieuwe Eersto Kamerlid jhr. mr. B. G. de Savornin Lobman. Do vlag, wapperend in don kimden Maart-wind hoog aan de St. Bonifaeius- toren, wnh het. ecnig uitwendig toeken, dab de Deken van Alphon, do hoogoorw. heer J. M. Hellegers, zijn koperen jubileum herdenkt als pastoor en dekon dezer plaats. De feestviering is geheel gebleven in den toon van den Vastentijd alleen kerkelijk werd dezen gedenkwaardigen dag luister bij gezet. Te O uur hedenmorgen werd oen plechti ge H. Mis door den jubilaris opgedragen, waarbij bijna allo pastoors uit liet Deke naat en een groot, aantal parochianen to gen woord ig waren. De officiciant word bij don opdracht van het H. Misoffer geassisteerd door den zeereerw. hecr.A. H. J. Sprcngers, pastoor van Lcimtiiden, presbyter assiKtens, den zeereerw. hoer J. W, M. van den Bom, pas toor te Aarlanderveen, diaicon, den zeer eerw. lieer F. A. Keet, pastoor te Bodegra ven, sub-diakon en den welecrw. heer Lips, kapelaan der parochie, eeremomarius. Op het altaar waren VDOfts MOWMsig do zeereerw. heeren P. J. Bonnet, pastoor van Langeraar, H. P. A. van Diik, pastoor van Nieuwkoop, F. van Nes, pastoor te Nieuw- veen, W, J. J. A. Borsboom, pastoor Ie Noorden, J. .T. M. Baken, pastoor te Oude Wetering, J. F. M. Znndvliet, pastoor te Zevenhoven, TT. do Groot, rustend pastoor van Meyc en Zegveld, do heerbroer an den jubilaris, de zeereerw. heer Hellegers uit Dongen, do welecrw. hoeren A. Boekei, kapelaan der parochie en G. Boos, kape laan te Bodegraven. Do Mis werd ingezet met mi driestem mig „Veni Creator" van H. F. Willcnborg, dat ons weinig behaagde; vooral het slot was in een luchtig, ons inziens al te luch tig tempo geschreven. Door hot koor werd uitgevoerd dn Missa ;iO qimm gloriosum est regnum", gecomponeerd door P. J. Jos. Vrnnkcn en do mooie vicr-stommige feestcantate „Haee dies" van A. Giezen. Het altanr was eenvoudig maar kunst zinnig versierd met Galla's, witte Serin gen en Tulpen en omringd met wuivend palmgroen. Daortusschon waren lantaarns en kaarsen opgesteld, waarvan de flakke rende lichtschijn het wit-marmeren altaar mot zijn fiolen en spitsboogjes met een gouden gloed omgaf en tenigsehitterde op bot zilveren kruis boven bet tabernakel. Mot. woinig was bier veel bereikt. Na de II. Mis maakte het kerk- en arm bestuur zijn opwachting bij den Deken. Door de geestelijkheid van het Dekenaat werd een geschenk aangoboden, in sa men werking met dc parochianen, namelijk een

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1