ycor hot contract tegelijkertijd in die geest te veranderen, dat do klok eigendom wordt van de gemeente. Do Leer v. d. Wiel vindt 'zulks onnoodig. Po gemeente kan toch eenvoudig de noo- digc reparaties laten verrichten, zonder du h«t kerkbestuur afstand doet van de klok. )n dezen geest werd door den raad bc- sl'-'.en. Nu gehouden rondvraag, die nog weer 1 .veel slof over de torcnkwostic te Noord- iwijk-Binnen opleverde, ging do raad in geheime zitting. l KATWIJK AAN ZEE Personalia. Geslaagd is als stuurman op zeilzecvisschersvaartuigon A. v. d. Plas LtSSE. Jubileum. Do werkman W. Hoogen- 'doorn herdacht gisteren den dag dat hij '40 jaar geleden als opperman in dienst kwam bij de firma G. v. d. Zaal. De R. K. Harrnonio bracht den jubilaris gister avond een serenade. R. K. Coöperatie. De R. K. Coöpera tie hield gisteravond haar 7e jaarverga dering in het Boudsgebouw. Do zaal was tjokvol. Do Voorz. opende met een toe passelijk woord de vergadering. Do pen- ningm. <lced rekening en verantwoording van zijn financieel beheer. Hieruit bleek dat de totaal omzet van do bakkerij had bedragen 61445.77 waarbij een winst ,was gemaakt van 6718.27$. De totaal omzet in de afdeeling winkel hoeft be dragen 161864.501 waarbij een winst was gemaakt van 17024.611. Bij de af deeling brandstoffen was omgezet voor 'circa 12000 doch hier was een tekort van 876.11*. Voorts werd door den Voorz. medege deeld dat de steun voor moederschapszorg ills voorheen blijft gehandhaafd met deze uitzondering dat zij, die mincler dan 4 per week verbruiken van alle steun blij ven ontstoken. Het dividend werd vast gesteld op 10 procent van do bakkerij en !3 procent van den winkel. Do uitkeering hiervan zal plaats hebben voor Sasseu- lieim op Donderdag 4 Maart in het K. S. A.-gebouw. To Lisse zal de uitkeering plaats hebben op Maandag 8 Maart voor ido nos. 1150; Dinsdag 9 Maart vimr do nos. van 151800 en op Woensdag 10 •Maart voor do resteerendo nummers Be sloten werd, do gratificaties weer vast te slellen als vorigo jaren; ovcneens de gift aan do LighaRen. Nog werd besloten om 100 uit to trekken voor liefdadige doel einden. Hierna bracht do penningm. het jaar- Verslag uit. Bij enkele candidaatstclling werden do aflredendo bestuursleden de boeren G. Schrama en A. H. Schrama en liet lid van don Raad van Toezicht de heer 'J. Kortekaas herkozen. Vervolgens werd een oogenblik het woord gevoerd door den Secr. van het Centraal Bestuur, den heer Aangenent. Deze wees er op dat men als roöperatio niet enkel het oog gericht hou- 'den moet op het dividend maar wij moe iten dezen mede meer beschouwen als liet iniddel om de Stand#- en Vakorganisaties 'groot en sterk te maken. Spreker's con clusie was: Maak groot dc Coöperatie, maar maak nog grooler do Stands- cn [Vakorganisatie. Bij de rondvraag brak de boer S. Lan- 'gelaan een lans voor do vrijwillige 5 cont contributie auu Herw. Levenskracht. De "heer v. d. Poel deed uitkoiueu dat al wordt er geen dividend van do brandstoffen uit gehoord zij wel winst opstreken door de goedkoopere levering. Na bespreking van aiog enkele zaken vjin meer intiemen aard sloot de Voorz. onder dankzegginde .vergadering. STOMPWIJK. Gemeenteraad. De werkloozcnuitkcering ver lengd De meening der raads leden over annexatie. j Maandagavond kwam do Raad dezer ge- meonto in openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester W. Keijzer. [Aanwezig alle leden. Dc Voorz. opent de vergadering met ge bed. Alvorens de notulen worden gelezen, wordt het nieuw-benoemde Raadslid, do iheor v. d, Bosch, beëedigd en geïnstal leerd. Do Voorz. heet hem ook namens den Raad van harto welkom. Spr. is er van overtuigd, dat de heer v. cf. Bosch zeer ze- i kor de belangen der gemeente zal beharti gen en wenscht hem geluk met zijn benoe ming. Vervolgens wordt het nieuwe lid aan de overige heeren van don Raad voorge- sleld en neemt deze op zijn zetel plaats. 1 De notulen worden clan gelezen en on veranderd goedgekeurd. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. nog niet met een voorstel konden komen om trent het arreslantenlokaal, daar do gem.- opzichter ongesteld is. Spoedig echter zul len B. en W. met een voorstel komen. Ver der zegt de Voorz., dat in overleg met don 1 Insp. der Volksgezondheid, aan den lieer 'Knijnenburg opdracht is gegeven het uit breidingsplan voor den Westvlietweg te ontwerpen. De Voorz. vraagt, of do uitkeering werk loozen moet worden stopgezet, of dat deze b.v. voor nog 1 maand kan verlengd wor den, want volgens de bestaande regeling moet de uitkeering 1 Maart worden stop- gezet. De heer Niouwenbroek stelt voor dc iwerkloozensteun met 2 maanden to verlen gen, daar er nog zeer veel werkloozen zijn. Do Voorz. is er niet voor; hij zou een maand willen verlengen: trouwens B. en kunnen, zoolang do begrooting niet is goedgekeurd, niet te ver gaan. Hij stelt daarom voor, dat de Raad B. en W. macli- tiging geeft tot 1 April. De heer Verheven zegt'niet voor deze - machtiging te zijn en wil zich aan, geen tijdstip vastleggen; hij zou echter willen "horstellen en in overweging geven, dat B. m W. spoedig komen met de voorgo- stelde nieuwe regeling. Spr. merkt ook op. dal het met werkloozenuitkeering en werkverschaffing niet geheel in or- jle is en dat B. en W. in deze correct moe ien handelen. Spr. licht een cn ander na der toe. De Voorz. zegt, dat B .en W. het aardi ger zouden vinden, als zij machtiging kre gen van maand tot maand-, opdat zij zoo doende voeling hielden met den Raad. üc lieer Nieuwenbroek merkt op, dat hij voorstelde 2 maanden te verlengen, daar over 1 maand nog wel uitgekeerd zou moo ten worden en er voor dien tijd wel geen vergadering zou zijn en de werkloozen dan niet zouden trekken. De Voorz. zegt ecli- .ter zoonoodig voor dien tijd weder te ver gaderen. De heer v. "Wijk vraagt, wat dc heer Verheijen bedoelt met het niet in orde zijn in zake werkloozenuitkeering en werkver schaffing, hetgeen dc lieer Verheijen dan nader toelicht. De Voorz. zegt, dat B. en W. overtuigd zijn steeds correct in deze te handelen; het geval, wat de heer Verheijen noemt, is al zeer exceptioneel en kan niemand scha de berokkenen. B, en W. zullen in deze steeds correct handelen. Hierna wordt het voorstel van B en W. om liun voor 1 mnd. machtiging te geven, z. li. st. aangenomen. Er is een vraag ingekomen van den lieer Verheijen over de in 1923 gehouden tentoonstelling aan den Westvlietweg, aangaande de Vermakelijkheids-belastin gen, welke kwestie indertijd door den heer v. Wijk aanhangig is gemaakt. Hij vraagt den Voorz., waarom hij het geld, wat hij hiervoor ontving, niet eerder aan den ont vanger hooft afgedragen; dit acht hij geenszins in orde. De Voorz. antwoord, dat hij in Mei 1924 f240 ontving; hetgeen hij den Raad me dedeelde; besloten werd toen te trachten, zooals was toegezegd, f 500 bijeen te bren gen, waarvoor door den Voorz. alles ge daan is. Hij heeft toen zoolang dat geld hij zich gehouden, totdat hij het bedrag ad f500 bijeen zou hebben. Hij meent hier mede niets misdaan te hebben, verdér heeft de Voorz. niets te antwoorden. Do lieer Verheijen zegt, dat hot ant woord niet zoo is, als liij had gewcnscht; ook had hij gedacht, dat de heer v. Wijk hier wel gesproken zou hebben. De heer v. Wijk zegt, dat hij hierover niet meer wenschle te spreken, omdat de lieer Verheijen over deze zaak in „Het Volk" dingen had geschreven, dio tusschen hen vertrouwelijk besproken waren. Daar om wil hij hierover niets meer zeggen. Hierna worden de discussies in deze ge sloten. Verder is nog ingekomen het verslag van do Commissie tot wering van School verzuim. Bericht van den Insp. der Dir. Belastingen, "dat het kohier der Dir. Bel. voor Stompwijk bedraagt f78878.75, etc. Op voorstel van B. en W. worden al deze stukken voor kennisgeving aangenomen. 3. Do wijziging Gemeente-begrooting, dienst 1925, wordt z. h. st. aangenomen. 4. Voorstel tot het houden eener bespre king inzake vereeniging Stompwijk en Veur in geheime vergadering. De Voorz. doet medcdeeling, dat er een verzoek is ingekomen van de R.-K. frac tie om deze zaak in een openbare of ge heime vergadering te behandelen, al naar B. en W. het wensclielijk achten. De Voorz. zegt, dat het echter aan den Raad hoort lot liet een of liet ander te he sluiten. Do lieer Verheijen merkt op, dat hij dit punt van veel belang acht; hij zou echter alios in openbare vergadering willen' be handelen, daar het tocli hekend moet wor den. De Voorz. zegt, dat B. en W. van Stomp wijk en Veur er flink aan werken, doch dat er wel dingen zijn, die niet voor het openbaar zijn. Hij vraagt daarom de m.ec- ning der heeren. Do lieer Verheijen zegt, dat liij de R.-K. fractie niet goed begrijpt. Door deze is 't verzoek gedaan dit punt te behandelen; zij dienen dus vragen te stellen, etc. De lieer Nieuwenbroek antwoordt, dat do R.-K. fractie alleen bedoeld heeft deze zaak to bespoedigen en daarom deze vraag stelde. Zij wilden weten, hoe vèr B. en W. gevorderd waren. Do Voorz. kan mededoelen, dat B. en W. zoo vèr gevorderd zijn, dat er tusschen B. en W. van Veur en Stompwijk nog geen overeenstemming is, wel kan de Voorz. ook mededeelen, dat B. en W. vah Veur eerstdaags een conferentie hebben met Ged. Staten. Er wordt hard aan ge werkt, doch verder kan de Voorz. nog niets mededeelen. De heer Verheijen vraagt zijn standpunt eens uiteen te mogen zetten, aangaande annexatie Stompwijk-Vcur. Dit standpunt komt in het kort hierop neer, dat de heer Verheijen in de vereeniging van Stomp wijk en Veur heel weinig lieil ziet, daar Veur financieel niet best er voor staat. Zeer zeker zou het vermenigvuldigingscij- fer der belastingen wederom worden ver hoogd, terwijl dn salarissen van Burg, Secr. etc. verlaagd zouden worden, waarop dan noodzakelijk toeslag gegeven zou moeten worden, omdat het toch niet aan gaat, dat deze ambtenaren zoo ineens een groote verlaging krijgen. Hij is daarom niet voor vereeniging van Stompwijk en Veur. De lieer v. Dam zegt ook voor openbare vergadering te zijn. De Voorz. merkt op, dat hij dan verder het antwoord schuldig zal moeten blijven. Hem zijn verschillen de wenken gegeven, die hij echter niet in het openbaar kan mededeelen. Hij zou wenschen, dat alle heeren hun standpunt eens naar voren zouden brengen. Do heer v. Dam zegt aanvankelijk tegen anexatie met Veur geweest te zijn, later heeft hij een ander inzicht gekregen, daar Veur zeer mooi gelegen is en zeer geschikt is voor villabouw, etc. De Gemeente zou zelf kunnen bouwen, dan zóu er iu de toe komst voordeel zijn voor Stompwijk, daar Stompwijk in deze geen vooruitzich ten heeft. De heer do Lange zegt, dat over deze zaak in de R.-K. Kiesver. veel gesproken is en het voor en tegen terdege onder de oogen in gezien; ook hij is voor vereeni ging met Veur. en zet dienaangaande zijn standpunt duidelijk uiteen. Ook de foren senbelasting, die zoo onbillijk is en vooral Ingezonden fflededeeling. NATION ALE BANKVEREENIGING ALPHEN a/d.RIJN-ROELOFARENDS VEEN BUITENLANDSCHE CHEQUES. -Hiól hier, zou dan verdwijnen, terwijl nog meerdere voordeelen op te noemen zijn. Ook de heeren Nieuwenbroek, v. "Wijk en de Groot zijn voor vereeniging met Veur en zetten dit duidelijk uiteen; vooral daar Stompwijk voor geen uitbreiding vatbaar is en men ook niet kan zeggen, wat de toekomst brengen zal, zeker niet, wanneer Den Haag den Westvlietweg nog eens mocht annexceren. Dienaangaande is een request opgezonden door do bewoners; dit request is nu wel afgewezen, doch wat zal in de naaste toekomst gebeuren. De heer v. d. Meer is alleen voor an nexatie met Veur, als er voordcel in zit, anders is hij er legen. De heer Keukenmeester kan niet be grijpen, waarom de R.-K. fractie zich zoo druk maakt om geannexeerd te worden met Veur; hij ziet de voordeelen niet in, dio de heeren opnoemen. De Voorz. zegt, dat alle hccron hun meening nu hebben gezegd en wil nu overgaan in geheime Vergadering. De heer Verheijen (S.D.A.P.) wenscht nog iels te zeggen over de forensenbelas ting; hij keurt ten sterkste de houding der R.-K. fractie af en zegt, dat deze niet recht voor haar meening kan en mag uit komen en zoodoende de belangen der ge meente schaadt. Immers volgens den heer de Lange wordt nu de forensenbelasting onbillijk genoemd en wanneer hij (Ver heijen) voorstelde deze belasting af te schaffen, werd door de R.-K. fractie te gengestemd. De Voorz. merkt hierbij op, dat al had de heel Raad voor afschaffing gestemd, Ged. St. dit. niet zouden hebben goedge keurd en B. en W. dan, hoe ongaarne ook, art. 70 zouden moeten toepassen. De heer de Lange wil, dat de heer Ver heijen zijn woorden over de R.-K. fractie zal intrekken, daar do R.-K. fractie zeker niet geheel tegen deze belasting stemde. Do heer Verheijen, aldus .spr., schijnt nog al gemakkelijk en graag iemand te be tichten. En als het dan nog maar waar was. De heer Verheijen antwoordt, dat, het geen hij zeidc, waar is. Hij heeft echter niet de geheelo R.-K. fractie bedoeld, maar slechts enkelen daarvan. De heer de Lange merkt terecht op, dat hij dan namen moet noemen, maar niet ten onrechte een geheele fractie moet be tichten. Aangaande de forensenhelasting wordt nog lang gesproken, waarna de raad, na nog enkele besprekingen over de annexa- tiokwcslie, in geheime vergadering over gaat. LftSD» Egg T»IMBO»W V/AT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. (Ie helft Maart). Nu do tijd der voorjaarsbemesting wc«r aanbreekt, denken we aan de klacht in sommige streken over het z.g. „z w a r t" in do aardappelen; enkelen noemen het „roost". Men treft hot aan op gescheurd grasland op de klei. De planten sterven vroeg af, soms maanden te vroeg; do bla deren worden eerst stcrlc zwarlvlekkig en loodglansachtig, daarna bruin. Dc knollen worden bij het koken zwart. Proeven, die genomen zijn, deden zien, dat pcrceelen, bemest (behalve met zw. ammoniak en su per) met patentkali, vrij bleven van de „zwartziekto"; dc stukken, welke geen patentkali ontvingen zagen er treurig cn doodziek uit. Men gaf 700 tot 1000 K.G. p.k. por bunder met succes. Bij ecu gift van 200 of 400 K.G. bleef dc ziekto niet uit, al was ze minder. Gebrek aan kali scheen derhalve de oorzaak te zijn. Het ont smetten van graanzaaizaad is meer en meer cisch geworden sedert de dorsch- machinc rondgaat van boer tot boer; dc machine is gebleken een besmettingshaard te zijn, b.v. van steenbr&nd in de tarwe. Het ontsmetten geeft belangrijk voordeel en moet algcmcene toepassing vinden. Zeer aanbevelenswaardig hiervoor is „G o r m i s a n"; het Landbouw-Comité hoeft den Minister van Financiën verzocht om aan dit preparaat, dat genoemd wordt: het belangrijkste ontsmettingsmiddel van zaai- en pootgoed, vrijdom van invoerrecht te vcrleencn. Ieder make dus van dit mid del gebruik. Telkens weer blijkt, dat or op tal van boerderijen geen goed drink- w a ter is hetgeen zich wreekt in het be drijf, cn zoowel nadeelig kan zijn voor de gezondheid van mensch als van vee. Drink water moet aan de volgende voorwaar den voldoen: 1. het moet klaar cn helder zijn, en ook helder blijven als het aan do lucht is blootgesteld; 2. liet moet kleurloos zijn; 3. het moet smaakloos zijn, een zoo genaamd „zoeten smaak" hebben; 4. hot moot vrij zijn van schadelijke bestaud- deolen. Zorg op uw boerderij voor goed drinkwater, b.v. door 't laten slaan van een gocdo pomp. Baat uw drinkwater, ook voor 't vee onderzoeken! Vele apothekers belasten zich hiermee; kosten pl.m. een rijksdaalder. Ook in den hof beginnen de werkzaam heden weer te komen. Ook daar wordt naast stalmest reeds veel kunstmest ge bruikt. Echter wordt er nog veel te voel „gegierd cn gebeerd". Men geeft dan geon plantcnvocdsel (verrotten mest), maar een stinkende, vieze massa waarmee vaak do groentenbedden en later dc groenten zelf rijkelijk gedrenkt worden. Zoo wordt het menschenvoedsel bevuild en besmet. Voor al is dit het geval met spinazie. 1)6 groente wordt „gedreven", groeit snel, maar is hygiënisch vies, ongezond. Wie een eigen tuin hefeft, kweeke voor zijn go- zin velerlei groontcn en vruch- t e n. Op het ruime gebruik daarvan wordt in de laatste jaren zeer aangedrongen: minder yleesch, méér groenten! Wat is de werking er van? 'Asperges reinigen het bloed. Selderij werkt gunstig op het ze nuwstel en bestrijdt de zenuwkoortsen. Tomaten zijn goed voor de lever. Rapon geven eetlust. Salade verfrischt. Loof prik kelt den bloedsomloop en wekt do vorming van speeksel en maagsap op. Ajuin ver sterkt het spijsverteringskanaal en Alsem den bloedsomloop. Suikerij of cichorei zui vert het bloed. Rhabarber verdrijft de gal en bevordert den stoelgang. Op drogen grond is het spitten be gonnen. Mtn legt de erwten voor de noo- digo opvolging. Als men niet vreest voor nachtvorst dan kan men een gedeelte uit den bak ook uitplauten; ze kunnen wel tegen een nacbtvorstje en geven den strijd niet spoedig op, maar ze worden er ook niet beter van. Men zet de jonge plantjes in dubbele rijen, drie bij elkaar op onder- lingen afstand van 5 c.M.; dc rijen 1520 e.M. van elkaar. De afstand tusschen do bedden is gewoonlijk een Meter; past men tusschenculturcn toe dan 1.40 M.; latei- kan men er dan stokboonen of augurket tusschen zetten. Men kan over het erwtenstroo de augurken laten ranken, die dan een droge ligging hebben en minder gevaar hebben voor. ziekte. Waar erwtenrijs moeilijk te krijgen is, of nogal prijzig, kan men kruis- of kippen gaas bezigen; aan flinke palen bevestigen en strak aanhalen. Dc plantjes groeien er flink tegen op, maar bij wind of regen slaan ze er licht over heen, waardoor do stengel knalt en de opbrengst geschaad wordt, 't Best lijkt pns een erwtensoort of variëteit te nemen die niet te hoog wordt, b.v. de M o i d o p p e r. 't Was in Februari nog te koud en te nat om in den vollen grond wortelen te zaaienzoo mogelijk, doe men het dan nu: mesten ouden stalmest of kunstmest, cn den grond flink diep omwerken, 't Zaad kan men te veren in aanraking brengen met vochtig zand, waarmee het later wordt uitgezaaid. Ook laat men het wel een etmaal (24 uur) voorkicmen in water en hangt het dan in een zakje op in den koestal, waar een ka mertemperatuur heerscht. Zaai tegelijk met do wortelen wat slazaad uit; later worden de slaplantjes verplant. Radijs kan men uitstrooien tusschen do erwtenbed den; ook een rijtje spinazie of raap stelen. Groote boonen leg men in eenige rijen, en uit den bak brengt men de jonge planten naar buiten. DE BURGEROORLOG EN HET MISSIEWERK IN CHINA. Een Nederlanüsche Missionaris geplunderd en mishandeld. Uit hel missiehuis dor paters Lazaristen wordt aan de „Msb." geschreven: „Voor een buitenstaander is hot moei lijk zich een juiste voorstelling te maken van den huidigen politieken toestand in China. Te midden echter van al de tegenstrij dige berichten, die wij herhaaldelijk vin den in de kranten, rijst voor ons de ééno groote vraag vooral: welken invloed onder vindt het katholieke missiewerk van den kant dezer onophoudelijke beroeringen? Wij weten niet, welke de inzichten zijn der Voorzienigheid, die zoo dikwijls ook het kwade nog dienstbaar weet te maken aan het goede. Zal zulks ook thans weer het geval zijn? Wij hopen het en vele tee kenen zijn er, die duiden op een gunstige wending. Dc missionarissen echter zijn vol zorgen voor het heden, terwijl de toekomst hen nog duister en onzeker toeschijnt. Zij weten niet, of cr iets zal groeien uit het vertrouwen, dat ook de heidcnsche bevol king al meer begint te stellen in hunne be scherming, een vertrouwen, dat dikwijls ook ten volle blijkt gewettigd door don in vloed, dien zij uitoefenen op de aanvoer ders van legers of rooverbenden li et on derscheid is dikwijls niet gemakkelijk' to maken! Zoo is er tenminste kans. dat er langzamerhand een strooming komt ten goede, ook ten gunste van onzen gods dienst. Men is den missionaris erkentelijk voor den steun, zoo onbaatzuchtig door hem verleend, en die dankbaarheid weet zich dikwijls op ondubbelzinnige wijze to uiten. Zulks mocht een der missionarissen van het Vicariaat Tientsin, do Nederlandsche Lazarist H. Marijnon, verleden jaar nog ondervindon, toen hij door de gansche be volking van zijn standplaats, Kwan-poc- too, op een waarlijk grootsche wijze werd gehuldigd. Door zijn moedig optreden bu rners had hij de vluchtende legers op een afstand weten te houden en terwijl de om liggende plaatsen werden gebrandschat of geplunderd, bleef zijn stad ongedeerd. De burgeroorlog echter bleef aanhou den en met den oorlog ook de burgoroor- lognaslcep van allerlei ellende. Uit de bla den weten wij. dat de strijd vooral gewoed heeft in de omgeving van Tientsin: ook Kwan-poe-too werd wederom bedreigd en al de invloed van den ijverigen missionaris vermocht deze keer niet de bevolking te vrijwaren voor de roofzucht der muitende soldaten. De Apostolische Vicaris van Tientsin, mgr. de Vienne G. M., verhaalt in tweo Christolijko kranten („Peking and Tientsin News" en „l'Echo do Tientsin" van 7 Januari 1.1) de treurige lotgevallen van een zijner Leste missionarissen en doet tevens een beroep op de Europeesche bevolking van Tientsin om tenminslo in het boog noodige te helpen voorzien. Alles, tot zijn gezondheid toe, heeft die missiona ris verloren onder de onmenschelijke be handeling zijner heulen. De Z. E. Heer Marijnon is dus belast met een uitgestrekt missie-district waar van liet centrum, Kwan-poe-too, gelegen is op ongeveer 30 K.M. van Tientsin. Eerst kroeg hij do vluchtende soldaten van Li- Chcng-Lin en daarna nog de overwinnen de legers der regeering van Tientsin, die hen op de hielen zaten. Niet zoodra was de bevolking verwittigd van de komst der eer ste troepen, of een duizendtal menschen, 300 christenen en 700 heidenen, vluchtte naar de missie-statie en vonden daar een onderkomen, hetzij in de woning van don missionaris, hetzij in de kerk zelf. Den 24sten December 's nachts om f uur, deed een troep soldaten, met een ka- pit.-in aan 'net hoofd, een inval. De missio naris meende ze tot bedaren te kunnen brengen door ze wal te eten te geven. liij slaagde er inderdaad in de ongewensckle gasten weer buiten hot ommuurde erf 'o brengen. De honger werd gestild, maar hun roof- en plunderzuchl was daarme.lo nog niet gebaat. Uit voorzorg had men on middellijk barricaden opgeworpen voor r!0 verschillende poorten, die toegang gaven tot do residentie, de soldaten waren cc li fer niet meer te houden en klommen over den muur. De missionaris ging hun tege moet, maar op brutale wijzo werd hij °op zij gestocten. Binnen enkclo oogenblik ken waren de verschillende gebouwen over rompeld. De kerk, do scholen, dc woning der missionarissen, alles werd nagn, zocht en wijl de menschen, die een schuil plaats hadden gezocht in de missiestatie, daar gekomen waren met al hun have en goed, leverde het onderzoek een rijkca buit op. Alles wat de soldaten minder vau hun gading vonden of le zwaar om moo te voeren, werd op de baldadigste wijze vernield. Ook het geld van den missionaris werd opgeëisclit: een bedrag van 237 Cl-.iu. dollars (is ruim 300), geheel het fortuin, waarover hij kon beschikken voor het on derhoud zijner talrijke werken. Toen pas trokken de plunderaars af. De overwinnende legers, met den he- ruchlen „christian general" Feng-Yoe- Siang aan het hoofd, hadden inmiddels do achtervolging voortgezet en naderden 's anderdaags ook Kwan-poe-too. Het was Kerstnacht. Op hetzelfde uur als den vo- rigen dag werd de missiestalie een tweede maal overvallen. Gelukkig hadden de eer ste troepen nog enkele zware zakken graan achtergelaten, zoodat men die lui tenminste alvast wat eten kon geven. 7.ij echter waren daarmede evenmin tevre-i a en eiscliten van den missionaris een be drag van 1000 dollars. Daar was natuur lijk geen denken aan die som bij elkaar lo krijgen. Een tweede huiszoeking begon: niets of niemand werd gespaard, ook de "vrouwen niet, en alles haalde men onder steboven geld was or evenwel niet meer te vindon. Woedend over die teleur stelling, brachten de soldaten do 15 stu denten der voorbereidende school voor lirt klein-scminarie, kort geleden door 7.M. heer Marijnen begonnen, in de kamer van den missionaris; stapelden daar een hoop sorgho-riet op en slaken het in brand. Toen werd de missionaris bijna geheel ontkleed alleen zijn broek had men hom gelaten en mot geweld stiet men hem naar het vuur. De jongens, getuigen van dat schandelijk schouwspel, wierpen zich op de knieën en smeekten, dat me» toch het leven van den missionaris zou spa ren; zelf boden zij zich aan om de ge vraagde soms hijeen te gaan bedelen in do stad. Helaas, zij kwamen terug met slechts 2 dollars: bijna dc gansche bevol king immers was gevlucht en al dc hui zen waren reeds geplunderd. Ouder: us- schen had men in de kelders eenige kerk sieraden gevonden alsook de kloeren van den missionaris en zijn inlandse!ic-n kape laan. De plunderaars waren nu tocli over- j tuigd, dat er niets meer te halen zou :ijn en trokken af met den schuinden buit en de 2 dollars. Do bep: vingen i :-i den iuiar.s waren daarmede echter nog niet ten ein de. In den loop van den dag keerden i'ic soldaten terug; een van hen vatte den j missionaris bij den pols en hield met do andere hand den loop van het geweer op zijn been. Koe bet feit zich heeft voorge daan, weet de missionaris zelf niet, maar bet schot ging af en de kogel drong in den vloer vlak voor hem. Daarop werd hij r andere soldaten op don grond gegooid ca bij den bals gegrepen, als wilde men hein wurgen; hun scherpe, vuile nagels dron gen diep in het vleesch. De wonden daar bij ontstaan zijn thans op vreesetijke v. ij- ze ontstoken, wellicht mede door hot feit, dat do missionaris niets tiad om zich lo ïdccdcn dan eenige vuile lompen. Nog twee achtereenvolgende dagen zijn de benden terug gekeerd, doch daar was natuurlijk niets meer te halen. Andermaal- moest de missionaris hel ontgelden: men sloeg hem op den arm met de bajonetten, toen hij een poging deed om zijn men schen le verdedigen. Aan al die mishande lingen kwam pas een einde, toen de mis sionaris zijn paspoort had getoond. Na enkele schoten in de lucht zijn de .'.- pe ren daarop voor goed vertrokken. De aangerichte schade, alleen voor den misionaris en zijn residentie, bed raast minstens 2000 dollars; alles immers is ge plunderd of vernield, kleeren. kerksiera den, beddegoed, rijwiel, paarden on huis raad. Zijn eigen verlies echter betreurt de missionaris minder dan het leed der talrijke vluchtelingen, die hij had gehuis vest: konden die menschen tenminste maar eenigszins geholpen worden, maar duizen den dollars zouden door voor noodig zijn. „Wat ta doen?" besluit dit schrijven. „Mgr. de Vienne vreest, dat een beroep cp do Europeesche bevolking van Tientsin I en omgeving weinig resultaat zal hebben, toch wordt er een inzameling gehouden ook van kleeren, en men hoopt daarmede in het allernoodzakelijkste te kunnen voor zien. Alles wat niet rechtstreeks gebruikt kon worden, zou men bij opbod verkoopou. Onze bedoeling met dit schrijven is niet wederom een beroep te doen op de liefda digheid van den lezer. Wij vragen alleen waardeering voor het heldhaftig streven onzer missionarissen, die, ook te midden der wreedste beproeving, in stilte willen lijden. Zoo dikwijls, verheugen wij ons, wanneer wij lezen over de schoone vruch ten, die zij inoogsten, maar vergeten ook niet, dat zij daar arbeiden in het zweet huns aanschijns. Mochten er toch edelmoedige zielen Sc" vinden worden, (lie iets willen bijdragen om iiet den missionaris mogelijk te maken zijn werk weer met hernieuwden moen voort te zotten, dan kunnen giften opge zonden worden aan het bovengenoemd missiehuis, waar gezorgd zal worden voor eenc veilige overmaking naar China.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6