Tweede Blad DE KABINETSCRISIS. ityf kw 1 wcrl node !!■- Dinsdag 2 Maart 1926 UIT DE PERS GEBIEDENDE EISCH. 'Hot Gentrum van gister schrijft: De aanvallen .op de katholieken worden voortgezet. Ook do mislukking van mr. Limburg's poging moet daartoe weer als aanleiding dienen. De ,N. R. Ct." haantje de voorste in deze campagne is in haar artikel over die mislukking het scherpst over de katho lieke leden van het Kabinet. En gisteren zeide de heer Schaper in een politieke rede te 's-Gravenhage, dat op do Roomseh-katliolieken do verantwoor delijkheid rust om „den boel weer in orde te brengen", omdat zij in het bizonder achuld hebben aan de crisis. Van chr.-hist. zijde wordt, naar men neet, uit eenzelfde vaatje getapt, en ook in andere partijen is het critiek en ver wijt aan ons adres, wat de klok slaat. Wij behoeven ons daarvan niet meer aan te trekken, dan het verdient. Maar wel ligt daarin een aansporing, ooi op ons qui vive te zijn. Wij gelooven niet, dat het ontbindings- voorstel der S.D.A.P., dat morgen in be handeling komt, veel kans maakt. Maar ook zonder verkiezingen is het noodig, dat onze eenheid geen schade lijdt, en blijft waakzaamheid geboden. Wie weet, wat de toekomst de naaste toekomst wellicht brengen kan? BiMNENLAND Tegen de Tabakswet. T Een protest tegen het r banderolle-systeem. De Eerste Nederl. Bond van Kleinfabri- iantcn in de Sigarenindustrie hield giste renavond in het gebouw „Industria'' aan het Waterlooplein een drukbezochte verga dering om te protesteeren tegen de Ta bakswet De heer S. Ossendrijver, voorzitter van 'de afdeeling Amsterdam van genoemden bond, was de eerste spreker. Hij deed uit komen, dat de machthebbers zeiven hebben gezegd, dat de Tabakswet niet deugt. De slachtoffers zijn velen. Spreker weet als besturslid voor lioevelen, die eertijds een goede boterham hebben gehad, steun bij het Burgerlijk Armbestuur moet worden gevraagd. De Tabakswet moet z. i. dan ook ten spoedigste verdwijnen. Op 3 Februari 1925 werd do Staatscom missie benoemd, die een beter stelsel zou ontwerpen, maar tot dusver is het resultaat nog -niet bekend. Spreker memoreerde wat de voorzitter dier commissie bij de installa- ericg ,le heeft gezegd. Het grootste gedeelte dier rede was een veroordeeling van het stelsel der wet. Spreker uitte do hoop, aat de organisa ties en zeer zeker de arbeidersorganisa ties, die met de grootste werkloosheid on der haar leden te kampen hebben go- zamcnli.jk met den Bond van Kleinfabrikan- ten zullen optrekken om den machthebbers een: „tot hiertoe en niet verder" toe te roe pen, ontlat er eindelijk weer kome vrijheid, rijheld voor het gezin en vrijheid voor het Trerk, zoodat men weer op eerlijke wijze zijn brood zal kunnen verdienen, zonder kommer en zonder de bedreiging van de gevangenis achter de deur. Spreker conclusie was: vernietiging van net gehate systeem! De volgende spreker was de heer W. Gouhitz, voorzitter van het hoofdgestuur. Niet de ambtenaren kunnen aansprakelijk gesteld worden, maar alleen de 'wet, die aan de ambtenaren het heft in handen geeft. De ongerechtigheden naar aanleiding- Tan do wet zijn schering en inslag en men kan zich dan ook niet op het standpunt Tan berusting plaatsen. De minister noemde de wet een „duivol- iche wet", maar waarom wordt dan ge traineerd met het veranderen der wet? Voorstanders der wet hebben het voorge steld, dat de huisindustrie uit hygiënisch oogpunt moest verdwijnen. Do huisindustrie a langzamerhand verdwenen, maar de hv- gtëne wordt niet bevorderd als moeder do Trouw de huiselijke bezigheden in den tteek moet laten en een half uur moet loo- Pon om naar de fabriek te gaan. teneinde daar haar man te helpen met het nutte loze, improductieve werk van het bande- rolWron der sigaren. Spreker deed ten slotte uitkomen, dat liet Stolsel misdadigers aankweekt Het stelsel |an banderollensvsteem heeft honderdtal len van zenuwlijders gemaakt. In welk Torhand snreker, evenals de vorige, deed nitkomen hoe een lid zich van het leven beroofde, nadat hij door de ambtenaren was Wrapt op het vervoeren van vier kilo tabak. Beide sprekers werden krachtig toege juicht. I Ton slotte werd na eenige bespreking een Bolio goedgekeurd. Bi dezo motie wordt geconstateerd, dat «O'ir de toepassing van het handerolle- j m in de nrarlijk is gebleken, dat de wpa!.pijen in dat vslccm vervat, absoluut «•jet uit «e voeren zün en het bedrijf zooda- Jj'? v ordt „beknel'' dat men. als gevolg Jtaajvan, niet in slaat is in zijn noodzike- I Is levensonderhoud te voorzien. Verder *0r"l 'n de motie crozegd, dat door do orra« ni-nlio herhaaldelijk er op gewezen is, dat fr vo!0 slachtoffers zullen vallen en zijn «cva'h-n. terwijl verwondering wordt nitge- jhpr>lcn. rlnf waar de Minister van Finan- j pp 3 Fcbr. 1925 eene commissie l eeft '1. welke een ander milder stelsel 1 werpen, er nog geen rapport van Op Limburg's grondslag voortbouwen? Het ministerie-Colijn terug? niet ongewijzigd. De beteekenis van de Coalitie door den heer V Wijnbergen nogmaals uiteengezet. Een nieuwe poging om een extra parlementair kabinet te vormen. Er zijn enkele bladen, die in het duistere van den politieken toestand van het heden dit lichtpunt zien, dat op Limburg's grond slag kan worden voortgebouwd. Een meening, die ook wij Zaterdag re^Js heb ben verdedigd. „Het Centrum" schrijft om.: Mr. Limburg is door zijn tamelijk im pulsieve daad van het politick-parlc- rnentaire tooneel af. Maar, is men geneigd bij rustige over weging te vragen, is niet een ander staatsman bereid, den draad op te ne men, waar de lieer Limburg dien heeft laten vallen? Het zou er dan feitelijk alleen op aan komen, de twee christelijk-hislori- sche candidaten (wij nemen aan dat de heeron De Geer en Slotemaker solidair zijn) door twee andero to vervangen. Twee christeli jk-liistorischen, indien die er te vinden zijn; twee van andere kleur, als het moet. Het ware niei zoo dwaas, nu de anti revolutionairen het kabinet wel wilden steunen doch geen verantwoordelijkheid wenschten te aanvaarden door het af staan van ministers, nog twee katholie ke ministers te leveren. ''Zulks is door de antirev. pers medegedeeld en is ook gebleken uit het gisteren gepubliceerde „ministerie-Limburg", waarin geen en kele antirev. zitting zou hebben genomen Red. L. Grt.) Doch veroorzaakte dit zwarigheid, dan zouden wij in twee nieuwe mannen van links geen onoverkomelijk bezwaar zien. Te minder daar immers de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat de plaats van mr. Limburg door een kabinetsfor mateur van rechts werd ingenomen Indien op den grondslag, door mr Limburg gelegd, werd voortgebouwd, zou men geen weken behoeven om het werk te voltooien. Zegt men: maar het lot van het ge zantschap bij den H. Stoel zou dan on zeker worden, dan antwoorden wij: dat zou het ook onder een kab'net-Limburg geweest zijn; dat ware het eveneens, in dien het kabinet-Colijn aanbleef. Daar hoeft men iets niet voor te doen of to laten. Het ministerie-Colijn aanblijven „De Rotterdammer" (anti-rev.) meent, dat nu de eenige oplossing is, dat het Ka- binet-Golijn aanblijft. Het blad schrijft: Wat Mr. Marchant niet kon, wat dr. de Visser niet vermocht, was ook voor mr. Limburg te zwaar. Het verwondert ons niet en het be droeft ons niet al te zeer. Een Kabinet-Limburg zou ons niet sympathieker geweest zijn dan de eenige oplossing, die nu nog overblijft. Die oplossing is: het aanblijven van het Kabinet-Colijn. Fraai is de solutie niet. Het mooie is veelszins van het Kabinet-Colijn af, maar iets dat even goed of beter is, ken nen wij niet. In de Katholieke pers echter vindt men voor dit denkbeeld geen onvoorwaardelijke instemming. Geen „terugkeer" zonder meer schrijft „De Tijd" boven de volgende be schouwing: In de politiek achten sommigen alles mogelijk. Maar dat de crisis ooit zou kunnen opgelost worden door het aanblijven van alle leden van het demissionnaire kabinet, lijkt ons toch wel zéér onwaar schijnlijk. Ook in de politiek is er nog zoo iets als fatsoen. Handhaving van het gezantschap bij den H. Stoel achtte de heer Colijn bij de vorming van zijn Kabinet gewenscht. Nu, na het votum van 11 November, zijn er voor den heer Colijn, gesteld, dat hij opnieuw de teugels zou ópvalten, slecht twee mogelijkheden: of do Pre mier wenscht zonder meer den post te schrappen; of hij wil een nieuwe uit spraak van de Kamer, waarbij do Mi nister van Buitenlandsche Zaken den post met kracht nogmaals zal verdedi gen. In beide gevallen moet or in en met het Kabinet iets gebeuren. In liet eerste geval treden de Katho lieken uit.' En in het tweede geval kunnen de heeren De Geer en Schokking toch niet blijven zitten. De heer Colijn zou of vier of twee nieuwe medewerkers moeten zoeken. Het lijkt ons derhalve een misvatting te spreken van „aanblijven" of „terug- koeren" van het demissonnaire kabinet. Hoogstens zou er o.i. van een nieuwe opdracht aan den heer Colijn kunnen gesproken worden. Wat, gezien de hou ding van onze fractie in Juli j.l., bij de Katholieken op geen verzet zou sluiten, tenzij het program van den formateur daartoe aanleiding mocht geven. Politieke rede Mr. A. Baron van Wijnbergen De heer Van Wijnbergen, die in deze weken op verschillende plaatsen redevoe ringen heeft gehouden, waarin hij wees op de groole waarde, die er gelegen is in het. behoud van de coalitie, en de wensch uit sprak, dat het ministeric-Colijc ten slotte toch zou aanblijven, heeft Zondag een re devoering gehouden te Twello. In het verslag dezer politieke rede in „Do Tijd" lezen wij nu niets over wat or moet gebeuren. In tegenstelling met wat de spreker b.v. te Woerden hoeft ge zegd, heeft hij zich nu, naar 't schijnt, daarover niet uitgelaten. Hij zeide daar o.m.: Reeds 40 jaar bestaat nu deze coalitie cn zij moet er, volgens spr., in de toe komst blijven in het belang van een Chris telijke politiek Nu Mr. Limburg niet geslaagd is in zijn poging tot vorming van een ministerie, zegt spr. als zijn eerlijke meening, dat dit gunstig is voor do coalitie. Niet, dat spr. een overwegend bezwaar zou hebben ge had aan een kabinet-Limburg. Nu de opzet was, in oen te vormen ka binet-Limburg twee katholieken en twee Christelijk-Historischen op te nemen en do rest uit mannen van buiten onze coali tie Ie doen bestaan, vond spr. een .zoodanig ministerie totaal verkeerd voor onze Room sclie wijze van „aan politiek doen", van deelnemen aan een kabinet. Wat zal er nu ten slotte komen? Gij weet dat niet, zegt spr., en ikzelf ook niet. Een ambtenaren-kabinet? Die formatie hoorde spr gisteren nog naar voren bren gen. Voor onze coalitie is dit een onscha delijke oplossing, vindt spr.; hij is er koud noch warm voor. En nu de crisis zelf; moet men er op aandringen, dat alle bescheiden omtrent den loop der lange besprekingen publiek gemaakt worden? Dat wil men van zekere zijde. Och, vindt spr., dat geeft weinig, al de bijzonderheden komt men toch niet pre* cies te weten. Later zou echter zulk oen publicatie voor den geschiedschrijver van het huidige tijdperk waarde hebben, dit geeft spr. toe. Volgens sommige bladen steunt het ka- binet-Golijn maar op een kleine meerder heid. Maar spr. brengt in herinnering, dat Colijn ons in 1912 een goede militiewet gaf, die in 1914 een vlot vcrloopen mobili satie mogelijk maakte, zoodat wij buiten den wereldoorlog konden blijven. Dat was Colijn's werk. In 1923 heeft dezelfde Co lijn ons bewaard voor de daling van de waarde van het ruilmiddel. En dat het ka- binet-Ruys in 1925 met eer kon aftreden en onze financiën (integenstelling met vele landen rondom ons) er vrij goed voor staan, dankt men ook voor een groot deel aan Colijn. Het progrnm-Colijn van 1925 heeft spr. toen aanvaard. Zijn bioscoop-wet wasvoor ons, Roomsch-Katholieken, zeer goed to aanvaarden, en zoo hoopt spr., dat ons volk in zijn meerderheid aan Colijn's zijde staat, ook met het oog op het handhaven van orde en rust. Denkt in deze dagen nog eens na, Ka tholieke kiezers, wat ge te danken hebt aan de coalitie. Sommigen hebben dat schijnbaar al weer vergeten. Spr. stolt do vraag: zal men dezo vruchten eerst weer gaan waardeeen, als wij zo weer kwijt zijn? Wij, Katholieken, genieten in Neder land voor onze Kerk een grootere vrijheid dan andere landen aan de Kerk geven. En dan onze vrijheid van onderwijs! Vergelijk toch eens den toestand van hot Katholiek onderwijs in do dagen van '68, toen het bekende Mandement der Nederlandsche Bisschoppen verscheen, met den toestand van nu, blijkens het Jaarboek van hel On derwijs. Denk aan onzo Middelbare Scho len, denk aan onze Universiteit op Goldcr- schen grond! (Applaus). Ja, de coalitie is nog zoor noodig. Loos maar de neutraio bladen er op na, welk een geest heerscht daar tegen Christelijk rcgeerbelcid. Werd niet verleden jaar Mgr. Evers naar Indio gezonden in het geestelijk be lang onzer Roomsche soldaten? Pas weer is er in Suriname een groote verbetering aangebracht in de onderwijsverordening, dank zij Colijn. Eén ding spijt spr. zeer. Er is in ons kamp, door Roomschen dus, gezegd: de coalitie is een beletsel voor de democratie Ten bewijze, dat dit niet overeenkomt met de feiten, somt spr. op, wat al onze Room sche ministers en ook, wat de Christelijke ministers hebben gedaan op het gebied van democratische wetgeving. Van den ouden Ruys met zijn arbeidswet, Talma, Looff, Aalberso, enz. somt spr. do demo cratische wetten op. Mgr. Nolens kon er in hot buitenland op congressen mee voor den dag komen. Ons land maakte daar, dank zy de democratische wetten van deze ministers, een goed figuur. Er is juist zeer democratisch geregeerd onder de coa litie. Maar wij rekenen met alle groepen en niet met een deel. Wij letten ook op <le plattelanders en boeren, dio weinig mee tings houden, maar wier belangen toch ook door de democratische regeering be hartigd worden (Applaus). deze commissie is verschenen. Hiertegen wordt in do motie fel geprotesteerd en aan den Minister wordt verzocht, het daarheen te willen leiden, dat spoedig dit stelsel van wetgeving zal worden ingetrokken, waar door een einde wordt gemaakt aan grove vrijlieidsherooving. Het Landbouw-Credietwezen in Nederland. Op de Boerenleenbanken n- veel spaargeld als op dc Rijkspostspaarbank. Uit statistisch© gegevens ban geconclu- derrd worden, dat bij de Coöp. Boeren leenbanken op het eind van het jaar 303 millioen aan spaargelden was belegd, te- g?n op de Rijkspostspaarbank 305 mil lioen, dus engeveer evenveel op de Boe renleenbanken als op de R.P.S. In liet ge heel bestaan er rond 1200 van die ban ken, waarvan ruim 700 bij de Centrale te Utrecht zijn aangesloten Deze had 25 mil lioen aan uitgezette gelden, bijna 11 mil lioen aan voorschotten gegeven in reke ning-courant aan aangesloten banken, 4 3 millioen aan schatkistbiljetten, 7 millioen aan leeningen op langen termijn. Ze had ongeveer 48 millioen aan Dep. in rek.-oou- rant opgenomen. De reserve bedroeg reeds 1.823.914.10. De locale, bij Utrecht aan gesloten Boerenleenbanken hadden aan voorschotten, uitstaan 92 millioen en loop. rek. aan leden 71 millioen. aan de Centraio Bank 46 millioen, terwijl zo 8 millioen aan waardepapieren bezaten. Aan spaargelden waren bij die plaatselijke banken gedeponeerd 188 millioen, in rek.- courant opgenomen 22 millioen. van de Centrale 10 millioen, terwijl zij een geza menlijke reserve van 41 millioen bezitten. Aangesloten zijn bij de locaio banken 1700 aan- en verkoopvereenigingen, zui velfabrieken, polders, waterschappen enz. R.-K. Werkliedenverbond. Reis naar PaTijs on Lour de a. In verband met de vele door het Rcie- Comité van het R.-K. Werkliedenverbond ontvangen verzoeken om nadere inlichtin gen betreffende de reis naar Parijs en I.ourdea van 13 tot en met 23 Augustus 1926, is besloten reds thans een kort over zicht van het reisprogramma te publicoe- ren. Gereisd zal worden mot nachttreinen om do dagen geheel te kunnen benutten voor de afwerking van het uitgebreide programma. Op den heenreis worden to Parijs twoo dagen doorgebracht en eveneens op de te rugreis, terwijl het verblijf te Lourdes bij na vijf dagen zal duren. Te Parijs worden op de heenreis o.a. bezocht Sacró Coeur, Eifeltoren, Place Etoile, Notre Dame, Graf van Napoleon, en I/Oiivre, en op do terugreis Luxembourg Pantheon, Madeleine en des middags be zoek aan Versaillos. Te Lourdes zal dagelijks eenige malen de Grot worden bezocht. Verder Pic du Jer (bij gunstig weer), diverse kerken, kruis weg, Grotte du Loup, kasteel, huisje van Bernadette, Panorama. Bovendien wordt een autotocht gemaakt door do Pyreneën, duur een geheelen dag. lederen dag te Lourdes en op ue beide Zondagen te Parijs zal gezamenlijk een H. Mis worden bijgewoond en de H. Com munie ontvangen. Voldoende gelegenheid zal gegeven wor den tot het doen van inkoopen, waarbij de noodige hulp zal worden verleend. In do kosten van de reis: f 135 tweede, f 110 derde klasse, is alles inbegrepen; al leen do kleinere of grootere privé-uitga- ven zijn voor ieders eigen rekening. Ieder deelnemer ontvangt t.z.t. een uit voerig reisprogramma. Secretaris dor Commissie is de heer A. Pordon, Vlasakkorweg 60, Amersfoort. R. K. Middenstandsbond en Coüpcratie- rapport. Dezer dagen vergaderde te Utrecht liet vakbestuur van don Ned. R. K. Midden standsbond, onder leiding van den heer F. \an Rossum uit Hilversum. Behandeld werd o m het Coüpcratierap- port. Hot rapport, uitgebracht op het Con gres 1925, was door genoemd congres in handen gesteld van den vakraad, lor afdoe ning. Ter voorbereiding der vakraadsver gadering heeft het vakbestuur in eigen boe zem het rapport behandeld en daaromtrent een bepaald standpunt ingenomen, dat in hoofdlijnen dekt het uitgebrachte rapport De binnenkort te houden vergadering van den Vakraad zal nu ov r liet rapport heb ben te beslissen. Notariaat te Uithoorn. Men schrijft aan do „Msb.": Door overlijden is het notariaat te Uit hoorn vacant gekomen. Wij vestigen do aandacht op deze uitstekend gelegen stand plaats, waar tot dusver een protestantsch functionaris was. Deze gemeente is echter, blijkens do uitkomsten der laatste volks telling voor 54.86 R.K. Zij wordt bin nen het arrondissement alleen begrensd door Nieuweramstel, waar de bevolking voor 40.53 R.K. is en waar men geen notarieclo standplaats vindt. In aanmer king moet ook genomen worden, dat do bevolking van het arrondissement Amster dam voor bijna een vierde gedeelte (24.90 r'°) R. K. is, terwijl er onder dc 88 aldaar gevestigde notarissen slechts 18 katholie ken worden gevonden. Een en ander moge voor vele R.K can didaten met een goeden staat van dienst een aansporing zijn om te sollicitceren. KERKNIEUWS Zevende eeuwfeest van St. Franciscus Ook uit Nederland zal een speciale bo devaart naar Assisi gehouden worden, on der leiding dor Minderbroedcrs-Capucij- nen (Klooster Breda). De reis duurt van 25 Augustus tot 11 September a.s. Voorde Priesters Tertiarissen wordt een afzonder lijke plechtigheid gehouden op het graf van don n. Carolus Borromcus, francis- caansch Derde-Orderling. Verder solemneele plechtigheden op den Alverno-borg en te Assisi, pelgrimage naar de n. Margaretha van Cortona, par ticuliere audiëntie bij Z. H. den Paus, enz Moge ook Nederland ruimschoots deel nemen aan do worcldhulde, welke aan den Armo van Assisi gebracht wordt. Gemengde Berichten DE OVERSTROOMINGSRAMP. Nog een gift van het Smeroefonds. Aan het bestuur van den Kon. Nat. Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken Het Oranjekruis, werd door het Smeroefonds een vierde gift van f '10.000 overgemaakt ten behoevo van de slachtoffers van den watersnood. Het dorp Ooi weer watervrij. Hot dorpje Ooi, dat sedert verleden week door het hooge water wederom ern stig werd geteisterd, is door den val van UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 3 Maart. Hilversum. 105c' M 12.-- on 7.30. Pol it it her. 5.—6.30. Concert door het H.D.O.-orkeafc o.l.v. Fr. Lupgeni. C.307.30. Duitsche les door den heer Edgar Griinn, uit Berlijn, Wilmoradorff. 7.45 en 10.Persberichten 8.10. Christel. radio-Omroep. D a c n t r y, IGOO M 10.50 Tijdsein, weerber. 11.201.20 Concert dor hot rndio-kwar* let cn solisten (sopraan, bariton en cello). I.202.20 Tijdsein, orkostconcort. 3.35 Lezing: Heroes of fiction-Kingslcy's Amyas T.oigh. 4.20 Tijdsein, concert v. d. Ideal home exhibition. 4.50 Causerie: Out of doors. 6.35 Kinderuurtje. 0.20 Dansmuziek. 7.13 Tuinbouwpraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben. wcerbor., i a Lezing: The triumph of use. 7.45 Pianopreludes van Bach. 8.Lezing: Spring gardening. 8.20 Concert door het versterkte orkest. Voorjaarsmuziok. Th. Petersen, mezzo-so praan, Stainless Stephen, humorist. J. Goss, bariton. 10.20 Tijdsein, wcerbor., nieuws. Lezing: Men's heroines in modern fiction. „Which" radio-mystcrie van F. II. Shaw. 2o acto. II.20 Dansmuziek van hotel Cecil. R a d i o-P aria, 1750 M. 12.50 Concert Lucion Paris (piano, viooL cello). 2.05 Nieuws. 5.05 Orkestconcert. 8,50—10.20 Celloconcort door „Concu- rents". Königswusterliausen, 1300 M. 7.509.20 Orkest concert I. v. Granfelt, sopraan. E. Habich, bariton. Orkest Daarna nieuws. 9.5011.20 Dansmuziek door do militaire kapel. Brussel, 262 M. 8.50 Concert door hot orkest van de Antwerpsche dierentuin, met medew. val Mmo. M. Caballe, viool. 10.20 Nieuws. M ii n s t e r, 410 M. 12.351.50 Orkestconcert. 3.20 Voorlezing uit Hermann u. Doro thea. 4.20 Kindervertellingcn. 4.50—0.20 Lezing: Ucber Wissen un( Glauben. 7.-»- Lezing: Landliche Frauonberufc. 7.20 Lezing: Lew ins Schückings Lebet und Werkc. 7.50 Concert door den kamerzanget Rich. Tauber. 8.50 Lezing: Das Lcbcn in der Sahara. 9.20 Militaire muziek door orkest. Berlijn spreekt draadloos mot Now York Even duidelijkals met Pots dan* Naar uit Berlijn wordt gemeld, hooft het draadlooze station van Ullstcin gisteren een draadloozen telefonischen dienst tus- schen Berlijn en New York via Engeland geopend. New York was even duidelijk verstaanbaar als een tclefonischo lijn ver binding tusschen Rei lijn en Potsdam. het water wederom uit zijn isolement vei lost. De verbindingsweg Horton 1 1 is echte» gedeeltelijk door het water v. geslagen, zoodat vooralsnog geen verkeer over do zen weg mogelijk is. Ter plaatse waar Eet water zich door den verbindingsweg een doorgang heeft gezocht, is een der huizen zoo ernstig ondermijnd, dat voor inkorting gevreesd wordt. Ernstige vechtpartij. F, 6 n d o o 3 o. Drie jongens uit Necrittcr, die Zondag avond over de Belgische grens eenige rafé's hadden bezocht, kregen «laar onder ling ruzie. Do 17-jarigo H. uit Necrittcr bracht met een mes den 17-jarigen v. d. V. een wondo toe, welke den dood tengevolge had. Do 21-jarige P., eveneens uit Neerit- ter, werd zwaar verwond; hij is naar het gasthuis In Maascijck overgebracht. H. is door do marechaussee ten huize van zijn ouders uit bod gelicht on gearres teerd. De doodslag te Heerlerheide. Omtrent het gebeurde te Heerlerheide kan nog het volgende worden gemeld: Het hotel „Bergenrode" aan dc Roebroekerwog te neerlerheido, waar hot drama zich af speelde, is een mijnwerkerscafé, waar arbeiders van verschillende nationalifei* ten gewoonlijk vertoeven. Vaak gaat het er zeer luidrnstig toe. De mijnwerkera A. Ko- drie, een Slovakei, en A. Messnor, een Pool vertoefden reeds gcruimen tijd in het cafó. waar zij de bezoekers verveelden en lastif vielen. Te ongeveer kwart voor elf maand*' de eigenaar, de Chec h Cernolz, hen aan het café te verlaten, daar hij. wilde slufter en hij reeds eenige malen beboet was, om- dat zijn zaak te lang open bleef. Hieraan wilden de beide mijnwerkers niet voldoen. Zij vroegen zelfs nog drank. I)e caféhouder weigerde. Toen Ijij de lastige klanten uit het café wilde zetten, namen zij een stoel waarmede zij naar den man sloegen Di caféhouder snelde op een kleine verhoer Ring. Ook hij greep toen een stoel om zich t» verdedigen. Toen hij het niet langer kot uithouden, liep hij naar do achter het ca# gelegen keuken om zijn revolver te grijpen. Do beide mijnwerkers achtervolgden hem. Herhaaldelijk gaf do herbergier te kennen dat hij hen zou dood schieten. „Nn-l wij kaput, maar jij kaput'', riepen do mijnwer kers. Zij sloegen een stoel stuk op h» lichaam van den herbergier, waarop deze een drietal revolverschoten loste. Twe( choten troffen den 27-jarigen Kodric ii horst en buik; hij viel dood neer.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3