Je LeidsÉ Courant" mij is de wraak Tweede Blad Vrijdag !2 Februari 1926 BISflNOiLflWD DE KABINETSCRISIS. Het Anti-Rev. standpunt. Do (anti-rev.) „Rotterdammer" ver momt uit parlementairen kring: Dit is een misverstand. Tegen het com promis in zake het gezantschap, accredi- Icering van den gezant te Bern, of te Weenen, b.v. bij het Vaticaan. had de A R. Kamerclub geen bezwaar. Toen zij bij schrijven van 9 Januari zich uit sprak, had de R. K. Kamerclub zich nog niet over dat compromis uitgespiroken, maar, gesteld dat do R. K. Kamerclub er zich mee zou kunnen vereonigen, had de 'A. R. Kamerclub een ander bezwaar. Het bezwaar was dit, dat als het Kabinet aan bleef op do wijze als door dr. De Visser werd aanbevolen, de G. H. ook nu geen grondslag boden voor een meerderheid, vafttiop het kabinet zou steunen. Dr. De Visser, die eerst de opdracht ge kregen li ad tot vorming van een parle mentair Kabinet, en die reeds een dag val te voren begonnen was met zijn po ging om op datzelfde compromis de sa menwerking rechts te herstellen, had daar bij instemming van de A. R. ondervon den, maar niet van de C. H.. althans niet van dc meerderheid van de G. H. Kamer- club. Zijn poging tot vorming van een parlementair Kabinet mislukte dus, en bij ontving een gewijzigde opdracht tot vorming van een „kabinet." Maar het ver ruilen van die opdracht beproefde bij in dezelfdo richting; het door hem te vormen kabinet zou zijn het demission na ire ka binet, en weer beproefde hij op den grond slag van het compromis de samenwerking rechts te herstellen. Hij moest daarbij aan het beslaande kabinet mededeclen, dat, werd de in het compromis bedoelde oplossing door het kabinet aan de Kamer medegedeeld, de G. H. Kamerclub een mulio van teleurstelling zou indienen. Was deze verworpen, dan was, behou dens nog de twijfelachtige stem van ceni- ge 0. H. Kamerleden over verdere voor stellen, de samenwerking rechts hersteld, en keu dus het kabinet aanblijvon. Het kabinet zou dan moeten torugkee- ren formeel als door Dr. De Visser gefor meerd kabinet, maar in waarheid in ziju kwaliteit van parlementair kabinet, stcu- nendo op de herstelde samenwerking dor rechterzijde, terwijl terstond do C. H. door het voorstellen hunner motie van teleurstelling zouden doen blijken, dat de samenwerking niet hersteld was, en tegen de Regeering zouden stemmen. Niet het Compromis, maar deze wijze, om do crisis ie beëindigen, was het, waarmede de A. R. Kamorclub hare instemming niet kon be- 'uigon, en waarom verdediging in de Ka mer van haar niet kon worden verwacht. Hadden de G. H. verklaard, dat zij het Compromis zouden aanvaarden, doch niet dan onder protest van teleurstelling, en dat zij dan geen motie tegen de Regee- riug in dezen zouden voorstellen, en ook niet al kwamen er andero voorstellen, "to gen de Regcering in dezen zouden stem men, dan had de A. R. Kamerclub geen bezwaar gehad. Eon kabinet kan moeien aanblijven, als liet onmogelijk blijkt een ander kabinet Ie vormen; maar aanblijven op den grond slag van herstelde samenwerking, ter wijl de samenwerking niet hersteld was, dat kon door do A. R. Kamerclub niet worden verdedigd. Rede van Mr. Marchant. Mr Marchant beeft voor de afdeeling s-Hortogenbosch van den Vrijz. Dem. Houd over de kabinetscrisis gesproken. Ziju rede was er, volgens zijn verklaring, een van zelfverdediging. Volgens de bla den 'zou niemand hem ernstig meer ne men en moe.st men eigenlijk medelijdon met hom hebben. Voor dat medelijden be dankte hij evenwel. In do politiek' wordl men vanzelf dikhuidig. Uitvoerig zette hij de kwestie van het gezantschap bij het Vaticaan uiteen en rechtvaardigdo hij het uitbrengen van de stemmen dor vrijzin nig-democraten voor do motie-Kersten. Hij betoogde dat hij ten aanzien van de onmisbaarheid van het gezantschap door den minister is misleid, hetgeen gebleken is uit de onderhandelingen over het her stel van dat gezantschap. De rechterzijde ziet nu reikhalzend uit naar een kabinet-Limburg om een tijd perk van rust te krijgen, waarin zij de coalitie weer kan lijmen, maar spr. geeft do voorkeur aan een kabinet-Golijn boven een kabinet-Limburg, omdat dit laatste, gezien de wijze waarop getracht wordt het lot stand te brengen, geen goed demo cratisch bewind zal geven. Op dat kabi net stelt hij dus geen prijs. Het opent al leen voor do coalitie de mogelijkheid om weer te lijmen en in 1929 zal men niet kunnen zeggen „dat is het beleid Coliju" doch zal men spreken van het slappe ministerie-Limburg, dat men ten onrechte oen vrijzinnig-democratisch kabinet zal noemen, omdat de leider een vrijzinnig- democraat is. Over de houding van mr. Limburg zei- de spr. dat wanneer men niet in de lei ding van een partij zit, men zich niet kan voorstellen wat een gevoel het geeft, als men door een partijgenoot tusschen de boenen wordt geloupen. Als in de S.D.A.P. iemand op eigen houtje een kabinet ging vormen, zou hij onmiddellijk worden ge royeerd. Anderen konden sprekers onte vredenheid over het optreden van mr. Limburg zoor goed verklaren. Als men verantwoordelijk is voor den goeden gang van zaken in de partij kan men iets als mr. Limburg gedaan hoeft, niet goedkeu ren. Als wo inet een extra-parlementair kabinet beginnen, glijden we gemakkelijk af naar een koninklijk kabinet zooals de kabinetten van Mussolini. De gevaren daarvan zijn onder Gort van der Linden gebleken. De begrafenis van Jhr. G. Ruys de Beerenbrouck. Men seint aan „De Tijd Gisterochtend had te Holtum de plech tige uitvaart en teraardbestelling plaats van wijlen jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck, oud-minister van justitie en oud-Commissaris der Koningin in Lim burg. Te-elf uur ving in de parochiale kerk de plechligo H. Mis van Requiem aan, op- "gedragen door den Weleerw. heer J. M. Hermans, pastoor van Holten, daarbij ge assisteerd door den Zeercerw. lieer L. Thijssen, deken van Sittard, en den Wel eerw. heer J. Halmans, pastoor van Buch- ten. Do kerk was geheel gevuld met geloovi- gen en vele autoriteiten, onder wie wij o.m. opmerkten de vertegenwoordigers van H. M. de Koningin, H. M. Koningin-Moe der en Z. K. H. Prins Hendrik, resp. den kamerheer in builengewonen dienst R. J. M. A. Graaf de Geloes, den kamerheer mr. Graaf van Limburg Stirum en den adju dant jhr. W. Laman Trip; den Minister van Waterstaat Ir. M. Bongnerts; den oud minister mr. P. Aalberse: Z. D. H. den Bisschop van Roermond Mgr. L Schrij nen; den Vicaris-Generaal Mgr. dr. P. Mannens; den Commissaris der Koningin in Limburg mr. E. Baron van Hövell tot Westerflier; den Commissaris dor Konin gin in N.-Brabant mr. A. Baron van Voorst tot Voorst; de Limburgsche Eerste Kamerleden O. Haffmans, mr. F. Janssen en jhr. mr. L. van der Maesen de Som- breff; do Tweede Kamreleden Hermans en Ament; do dekens van Sittard, Maas tricht, Wijk-Maastricht en Echtdc leden van Gedeputeerde Staten jhr. mr. E. van Aefferden, J. Th. Verheggen, II. Merckel- bach, J. Alaenen, mr. M. Paulussen, mr. dr. L. Rogout; den hoofdaalmoezenier van den arbeid Mgr. dr. H. Poels; den commandant der Limburgsche Jagers luit. kolonel Goencgracht, den president der Rechtbank te Roermond, mr. Bolsius; den Officier van Justitie hij de rechtbank te Maastricht, benevens de rechters en advo caten dier rechtbank; griffier en ambte naren van liet Gouvernement te Maas tricht; de mijndirecteuren mr. dr. W. Fro- wein, do Lordt en Schweizer; voorts vele burgemeesters, de leden der Provinciale Staten, pastoors, reguliere en seculiere geestelijken. Harry gunde Fdith echter haar kinder lijke zegepraalWat was het lief, dat Alice hier, voor den Hertog van Oackland en diens echtgenoot e, voor de hoog aristo cratische Lady Fashbend en haar dochter, voor den beroemden Dokter Hunt-Kurlev, voor den graaf en de gravin van Burmen- field, voor de Lady's Maud Thornowood, Ella Winslerham en Mary ïlothencourt, Harry Gould, den eenvoudigen oigenaar van Hotel Melbourne te Hulsten, onbe wimpeld haar vriend heette! Een licht, ze- nuwtrekje op Harry's gelaat verried even zijn ontroering; stoorloos gelaten raapte hij dan zijn sigaar, waarvoor Edith Fash bend haastig mot een angstgilletje was uitgeweken, op, en hij antwoordde Alice, terwijl hij zich cenigszins bedremmeld wendde tot Lady Fashbend: „Tic speel niet gaarne met vuur." Alice zag hem één oogenblik met afkeu rende verwondering aan, dan, Harry's ge moedelijk glimlachje bemerkend, klapte ze in de handen en riep luid over liet gazon, wij waren aan don achterkant van het kasteel, op het uitgestrekte grasveld, dat tusschen de Beukenlaan, den vijver en den stal zijn zacht groen tapijt ontplooit: „Hoeren en Dames!"... „Dames en Hecren", verbeterde haar echtgenoot, hertog Cecil Weston. „Juist als in Amerika", klaterde dc zil veren stem van Edith Fashbend. „Wij zijn toch van oorsprong Engel- schen," verbeterde Lady Fashbend. „Goed, derhalve: Dames enHeeren," be gon Alice weer haar toespraak, „wij moe ten voor het donker invalt ons gaan oefenen voor do groote jacht van morgen ochtend. Volgt mij nu naar do Beuken laan, het duel bengelt, reeds IuhhcIicu do boomon, William wacht ons mot do ge weren." „U moet toch de jacht meemaken," voeg de zich Hertog Cecil Weston bij Harry en mij, terwijl het gezelschap naar de Beu kenlaan verhuisde. „Waarom is U nu niet lief?" drong Alico aan. „En U, Mijnheer Halliwells?" „Mijn vriend is vrij te doen wat hom behaagt," antwoordde Harry achteloos, en met rustige beslistheid vervolgde hij: „maar ik mag in het drukste van het sei zoen mijn zaak niet. alleen laten." „Tk kan werkelijk niet zonder gevaar een geweer hantceren, daar ik enkel op rlo revolver inij veilig voel," sprak ik op mijn beurt; „U kunt tooi» niet verlangen, dat ik, als de jager van Dickens, een varken van een boer of de boenen van den klopjagor ga schieten"... „Het is toch werkelijk jammer," meende Alice. „Wat?" deed Harr.v onnoozcl en ziju hel dere oogen lachten Alico tegen. „Zoo heb ik U hot liefst," deed zij on- godwongen en nam l.ulicnd den arm van haar echtgenoot. ,,'t Zal een prachtige jacht geven," meen de Cecil, „Austin, Erwin en George gaan vanmiddag de velden en bosschen af; zij zullen ons heden avond een uitgewerkt jachtplan voorleggen; het gezelschap zal zes heeren en vijf dames sterk zijn; ik vor- wacht ccn schitterenden oogst van fazan ten, korhoenders, patrijzen en hazen." Oppervlakkig voortkeuvelend kwamen we aan de Beukenlaan, waar wij het ge zelschap reeds vcrcenigd vonden, bedrijvig met do magazijnen dor geweren. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Zalerdag 13 Februari Hilversum, 1050 M. 12.00 en 7.30. Politieberichten. 4.300.30. Vooravond-concert door het H. D. O.-Orkesf, o. L v. Fr. Lugens. 0.307.30. Cursus 1n do handelstech niek on handelskennis door den Heer J. Pelser, Jr. 7.45 en 10.00. Persberichten. 8.10. Avond v. d. Arb. radio-amateurs. Daventry, 1000 M. 10.50. Tijdsein, weerbericht. 1.20. Tijdsein. 4.20. Tijdsein, causerie: A garden chat 4.35. Kinderuurtje. 5.20. Middagconcert. D. Graw, sopraan; J. Rourke, bariton; H. Scott en E. La- chftstcr. cabaretliedjes. 7.20. Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. 7.45. Piano-composities van Paganini. 8.00. Lezing: Tigorhooting on foot. 8.20. Populair orkestconcerl: B. Hoopér, tenor: J. Murphy, Ierseh humorist. Orkest. 8.50. Scholsche vertellingen. Daarna weer orkestconcert. 9.20. „Listening time", radio-revue van H. Simpson. Orkest, solisten en koor. 10.20. Tijdsein, weerbericht, nieuws, be zing: Some queer happenings. 10.5012.20. Dansmuziek v. d. Savoy- Hotel. R a d i o-P a r i s, 1750 M. 12.50 M. Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). 2.05. Nieuws. 8.35. Causerie, koersen en Havas-pors- berichten. 8.5011.00. Galaconcert. Orkest en zangsolisten. Königswusterhausen, 1300 M. 7.50. „Die grasze Stunde", kamerspel in 1 acte van K. Tietsch. 8-209.20. Gemengd programma Or kest. E. Kühne, liedjes hij de luit. S. Söne- land, declamatie. 9.5011.20. Dansmuziek door do Funk Tanz-kapelle. B r u s 8 e I, 262 M. 5.20. Middagconcert. 8.20. Lezing over de Vlaamsohe letter kunde. 8.35. Lichte muziek. 9.25. Operefte-muziek en zang. 10.20. Nieuws. M n 8 t e r, 410 Ar. 12.351.50. Karnavalconcert. 3.20. Kinderuurtje. 5.35. Esperanto. 6.20. Causerie: Funktochniek. 6,50. Lezing. 7.20. Engelsche los. 7.50. Vroolijke muziek. 9.50. Dansmuziek. Radio-ont vanginrichtingen. De verplichte kennisgevin g. Do Commissaris van Pol it io te Leiden herinnert, gebruikers van radio-ontv-P 'u- richtingen or aan, dat zij ingevolge do -t op straffe verplicht zijn van do aanwr heid van radio-ontvanginrichting kennis to. geven aan den Directeur van het Rijkstclr- graafkantoor. Zij zijn verplicht do aangifte te .loon door invulling van formulieren, die koste loos nan hot telegraafkantoor verkrijg baar zijn. Gpbruilccrs, die dozo verplichting nog niet zijn nagekomen (ook bij verhuizing moet opnieuw worden kennisgegeven), worden in hun eigen belang aangeraden, die aangifte alsnog ten spoedigste to doen. Wanneer geconstateerd wordt, dat ge bruikers van radio-ontvanginrichtingon deze verplichting niet zijn nagekomen, vil tegen hen proces-verbaal worden opge maakt» KERKNIEUWS Uitvaart en begrafenis Deken A. Vergeer. Het Dekenaat. Worvershoef heeft op eer biedige wijze hulde gebracht aan dc na gedachtenis van wijlen Deken A. Vergeer, pastoor to Wognum. Dinsdagavond waren de plechtige Mel;- Willlam, dc snuggere huisknecht, ki.-'g Harry en mij aanstonds in het oog; hij kende ons, van vroegere dagen, als gordo vrienden. „En William, hoe stel jc het nog? iiad ik op hom toe, hem de hand reikend. „Hoe zou het anders. Mijnheer' kw»m er gonoegclijk uit en hij lachte zijn lin-c. den, goedigen lach, mij voor het raad .el pin a t send, wat dit antwoord beduidde, Daar legde Edith Fashbend beslag op Harry. „Zeg U mij eens, wat U daarover rteui Mand schiet zeker minstens even goed als Austin en Austin mag afwezig zijn; Ella schiet zelfs juister dan Erwin, en Mary is de beste schutter van den heelcn troep! En wij moeten oefenen... Ha ha ho Die mannen toch!" „Het wordt tijd dat Amerika ons komt opvoeden, Miss," antwoordde Harr.v droog. Ik wist. niet wat ik zag, Edith gaf hem ka meraadschappelijk een klinkende klap op den schouder... „Prachtig, Mijnheer Gould!" riep zij opgetogen. „Foei toch, Edith," sprak Lady Fash bend met een flauw lachje. Deze schietpartij was indr.nlnad wel eenigszins zonderling! Austin, de echtge noot van Mnud Fashbend, dwaalde inet Erwin Winsterham en George Rothcrcourb velden en bosschen af, middelerwijl deze vrouwelijke Nimrods schietproeven moes ten afleggen (Wordt vervolgd). FEUILLETON. door EDW. HALLIWELLS. (Nadruk verboden). i) Rod deinzen in mijn heugenis al deze «jiuitvekkolijlce beelden, angstig terug voor uat ééne hartverscheurende fantoom, dat slotte op 't meest onverwachts onze «lelijke vroolijldieid en dartele uitgela- p&heid in suffe verstarring deed verstij- U'D, het schrikbeeld, dat ons elkander met •*"jd-open nngstoogen deed aanstaren in feestelijke verdooving machteloos, als ver- «uri.... Op kasteel Rose-C'aslle waren in die da- voor het seizoen, tal van iioogc gasten *fnoodigd. waren, zij innemend de geestige "'''y Faslibend en haar bekoorlijke doch- er_ Edith, die de jeugdvriendin was van 'co! Edith was het meisje, waarbij Alice 11 Amerika, in de jaren 1690 en 1891, bijna g00 een gastvrij dak had gevonden. was> voor wie tot do innige gemeen- ni Alice Allendry was toegelaten, te begrijpen, flat Edith Fash- t een meisje van haar eigen leeftijd, Pensionaat haar boezemvriendin was ürJ« »en' ^e7e rustige vriendelijkheid, Je 0 ""mende genoegelijkheid, zclfbewus- j ,eenvo,llj» ongedwongen geestigheid en »fn^°0ZC ^'er^ei(l en levensmoed pasten L»"eI bij het karakter der huidige van Weston. Het bevreemdde mij hoegenaamd niet, dat Harry mij influister de: „Juist tweeling-zusjes." Ik had volko men denzclfden indruk. „Amerika natuurlijk boven alles," glim lachte Edith mij ondeugend tegen, terwijl haa r raket mi in onbeholpen bal met goo chelaarshandigheid terugmepte, „maar En geland is toch ook wel aardig." „Dat zijn Amerikaansche beleefdheden," lachte Alice en wipte een bal boven op Edith's blonde krullebol. Lady Fashbend, die steunde op den arm van Maud Thornewood, haar oudste, trad nader, richtte zich tot Harry: „Ik verneem veel belangwekkends over U," sprak zij met haar zachte, sympathieke slem, „Alico heeft ons van U verhaald. Het is buitenge woon, bijna ongelooflijk." Harry knikte even, een verlegen glim lachje plooide zich om zijn lippen. Tk zag, hoe welkom 't hem was, dat Hertog Ha rold van Oacklanu, een prachtfiguur van lenigheid en robuste kracht in smaakvol sport kostuum, zich bij hem voegde. „Is mijnheer Gould morgen van de jacht partij V' „Neen, Hertog, ik jaag n/oit," weerde Harry af. „Dan moet het morgen den eersten keer zijn," lachte Harold. Met onberedeneerde luchthartigheid kaatste Alice nu een bal op Harry's hand, zoodat zijn sigaar op den grond viel; een klaterende lach klonk door het park. „Mijn vriend Harry schiet altijd mis," triomfeer de zij. „Dat kan men hem wel aanzien," over troefde haar de dartele Edith. „Edith vergeet zich weer," sprak Lady Fashbend tamelijk scherp. Do absolutie werd verricht door Mgr. Mannens. Gaande naar do begraafplaats speelde do Harmonie von Holten treurmuziek. Be halve de reeds genoemde autoriteiten en vooraanstaande personen, schaarden zich nog om de groeve, de burgemeester van Born, omhangen met den ambtsketen en het overige gemeentebestuur, henevens de leden der Burgerwacht. Nadat de kerkelijke ceremonieën waren beëindigd, dankte de eenige zoon van den overledene, Jhr. mr. Cli. Ruys do Beeren brouck, voorzitter der Tweede Kamer, voor de bewezen belangstelling en deelneming betoond bij de ziekte en het overlijden zijns vaders. Eemengde Bei-achten Verdronken. De 74-jarige K. J. Key te Tiol is in een sloot achter zijn woning onopgemerkt te water geraakt en verdronken. Te Eelde is het 2-jarig zoontje van B. J. op een sloot door het ijs gezakt en vb rdronken. Slachtoffers van haar plicht? De twee zusters in het gemeentezieken huis in Den Haag, die den aan pokken overleden Zuid-Afrikaanschen student Da niël de Wet hebben verpleegd, zijn in de barakken aan do Sportlaan in Den Haag in observatie opgonomen. Deze maatregel is genomen om alle mogelijke veiligheid in acht te nemen. Er was namelijk hij be doelde verpleegsters eenige verhooging van temperatuur vastgesteld. Omtrent de oor zaak hiervan valt nog niets te zeggen, aan gezien de observutietijd nog niet is verstre ken, en zich tot dusver geen andero ver- scLiijnselcen hebben voorgedaan. Brand te Waarden. Woensdagavond 7 uur ontdekten, zoo meldt het Ulr. Dgbl., de bewoners van De Duinen onder Naaiden, dat brand was uitgebroken in de op dit landgoed staande Montessorischool, een stichting van de orde De Ster in 't Oosten. Het vrij groote, ver leden zomer nieuw gebouwde houten .school gebouw was toen niet meer te redden, het brandde tot den grond af. Het landhuis zelf heeft nog een oogenblik gevaar gcloo- pen, doordat de wind een regen van von ken in de richting daarvan joeg, doch bleef gespaard. De brandweer uit Naarden kon weinig meer uitrichten. De vermiste zeelichter gevonden. De Argentijnscho zeelichter, welke vol gens rapport van de sleepboot „Scliiffs- bau" gezonken zou zijn, is na lang zoeken, door de „Stortemelk" van de N.V. Doe- ken's Salvage Corap. gevonden, meldt de „Tel.'' Een klein gedeelte van het schip steekt nog boven water uit. De bergings- vaartuigen „Volharding" en „Neptunus" zijn vertrokken om assistentie te verlee- ncn. Van de vier opvarenden, die. naar men aanneemt, verdronken zijn, is -tot dusverre nog gëeii spoor gevonden. Bruggehoofd ingezakt. "Woensdag is het bruggehoofd, liggende in den weg 's GraveuhageDelft en in on derhoud bij do gemeente Delft, gescheurd en verzakt hetgeen al lang te voorzien moet geweest zijn, schrijft liet „Vad.'' Het drukke verkeer langs dien weg ondervindt daardoor belangrijke stagnatie, daar de brug nu gedeeltelijk is afgezet en door de Rijswijksehe politie wordt bewaakt, Jeugdige dievenbende. Men schrijft, aan de „L. K.": Het klinkt bijna ongelooflijk en toch is het oen droe vige waarheid. Een vijftal jongens, waar van de oudste 14 en de jongste 8 jaar oud, zijn het, die een geheele streek onveilig maakten door brutale diefstallen te Nieu- wenhagen, Groenstraat, Waubach, Rim- burg, Heerlen en Brunssum. De jongens maakten gebruik van vracht en bestelauto's waar zij, tijdens den rit opsprongen en die zij verlieten in de plaats waar zij dachten lnin slag te slaan. Nu eens stalen zij -worst van een sla- gersfiets, dan weer brood en koek, uit bak kerswagens een sleutel om deze te ope nen was steeds in hun bezit hier doos jes sigaretten, daar weer een ham enz. Vooral Bestelauto's waarvan do bestuur der even afwezig was, ontglipten niet aan hun oog. Zelfs con petroleumtank-auto moest het ontgelden. Fluks draaiden do jongens tijdens hot rijden de kraan open, zoodat later de geheele inhoud verdwenen bleek. Zoo duurde dit spelletje voort, tot voor enkele dagen. Het stelen van oen kistje sigaren uit een auto, waarvan uit lekte dat het clubje hieraan niet onschul dig was, leidde tot een uitgebreid onder zoek door politie en maréchaussee. Het onderzoek bracht een twintigtal diefstal len en andere strafbare feiten aan het licht. DE OVERSTROOMINGSRAMP. De inzameling van de Aigeemene Commissie. Bij de algemceno vereenigde commissie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland was na de 30ste verantwoor ding ingekomen f 2.195.03G.22. De opbrengst in den Haag gestegen tot f 150.672.10 Hef totaal bedrug, door de desbetreffen de commissie uit do afdeeling 's-Graven- liage van de Nederlandsche Veroen. Het Rondo Kruis, ten behoeve van de slachtof fers van den watersnood ingezameld, is heden gestegen tot f 150.672.10 Nog steeds komen er bijdragen bij de commissie in het Pagehuis in. Euiieni. Berichten Hevige ontploffing te München. Niet minder dau 22 gewonden. Ia een huis in do Runifordstraat te München heeft gisterochtend een ernstige ontploffing plaats gehad. Bij het dosin- fecteeren van een woning, sprong het toe stel uiteen De muren van het huis werden gedeeltelijk vernield. Er zijn 22 gewonden, o.w. 5 zwaarge wonden. Dooden vallen er niet te betreu ren. Alen neemt voorloopig aan. dat de ont ploffing door een ondeskundige desinfec- tie van een vertrek in het benedenhuis is ontstaan. De geruchten, die van een ont ploffing van een geyser spraken, zijn ge heel onjuist. De opruimingsarbeid zal nog geruimen tijd in beslag nemen. Van do eerste verdioping zijn alleen nog maar de vier muren over. Volgens het oordeel van deskuudigen zou de gebruikte hoeveelheid zwavelkoolstof voldoende ziju geweest om het gckeelo huis te vernielen. liet desin- fector-toestol is nog niet govouden. Naar de „Alünchen-Augsburger Abend- zcitung" meldt, werd de desinfecteur van het huis in de Rumfordstraat als schul dig aan ontploffing, gearresteerd. Brand in een rijdenden mail-trein. Toen de mailtrein LondenManchester gisteren omstreeks middernacht door liet station Rugby vloog, merkte men daar op, dat een der rijtuigen in brand stond. Do trein werd tot stilstand gebracht aan liet volgende station, waar men don strijd met de vlammen aanbond. Do wagon was even wel bijna vernield, toen men liet vuur had weten te hlusschen. Een aantal post zakken en een hoeveelheid dagbladen ging verloren. Personentrein in Britsch-lndië geplunderd. Bandieten hebben kans gezien om een personentrein, nabij Bhajudik, op de lijn BengalenNagpur, tot stilstand to bren gen. Zij vermoordden den hoofdconducteur en plunderden een kist met geld. Do buit bedraagt 150 pond. De Uffize. Uit Florence wordt bericht, dat het Uf- fizi museum, 't heroemste museum van schoono kunsten ter wereld, gevaarlijke leekenen van instorting begint te vertoo- nen, hetwelk is veroorzaakt door do over stroom iug der nahijzijndo rivier Arno. Dc sneeuw ligt te New York 4 Meter hoog. Bij den sneeuwstorm, die do geheele Oostkust van do Ver. Staten teisterde, zijn, naar thans gemeld wordt, in het ge heel 9 personen om het leven gekomen. Dc- sneeuw ligt te New-York 4 meter hoog.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7