Greatest Artists m is een tralie H.G.van LU IJKEN Nieuwe Rijn87, Leiden.Tei.35 Finest Recording 'daar, wegens verduistering van ongeveer f 35000 tot 8 maanden gevangenisstraf met eftrek van do voorloopige hechtenis ver oordeeld. j Overtreding Accijnswet Gisteren stond voor de Haarlemsche 'Bochtbank terecTTt een machinebankwer ker wegens het in Juni 1923 clandestien in voorraad hebben van gedistilleerd, w. o. glescoca en alcohol houdende vloeistof. Bo vendien was nog bij bekl. een compleet distillecrtoentel in beslag genomen, alsme de verschillende daarmede in verband •taande instrumenten. Bekl. bekende. Tn deze zaak waren 10 getuigen gedagvaard. De. Rijksadvocaat, mr. B. O. 'Asser, meen de in verband met bet groote nadeel, dat man don fiscus werd toegebracht en met liet oog op de volksgezondheid een flinke ■traf te moeten eiscbcn. Spr. eischte na mens de administratie 2 gevangenisstraf fen, ieder van 3 maanden. De officier vroeg conform. Bekl. vroeg nog een voorwaardelijke Yeroordeeling in verband, dat hij reeds •waar genoeg gestraft was door werkloos heid, Hij gaf de verzekering nimmer meer fcoo iets te ondernomen en er eigenlijk door armoede toe gedreven te zijn. Uitspraak 25 dezer. Een andere bekl. bad voor zich als ven noot eener Handelsvennootschap te Haar lem te zijnen kantore gekocht, of doen koenen de na te noemen hoeveelheden ge distilleerd, zijnde accijnsgood, hetwelk bij vervoer met documenten moet gedekt zijn, Bulks met. dc wetenschap dat vermeld ge distilleerd in striid met. do wet was inge voerd of vervoerd, tot een totale hoeveel heid van 181 hectoliter en 88 liter. 9 deci liter en 6 centiliter alles ad 50 pCt. Het geval deed zich hij het begin der Bank voor, dat, daar op het genleeffde feit. slechts geldbftcte staat, dc bekl. zich door ©en ander mag doen vertegenwoordigen. Daar bekl. wegens ziekte in het buiten land vertoeft, had hij mr. C. Pliester uit Haarlem als plaatsvervanger genomen, terwiil voor hem als verdediger optrad mr. J. de Vrieze uit Amsterdam, zoodat de eene advocaat, den andere verdedigde en heiden een bekl. verdedigden. Tn deze zaak waren 31 getuigen gedag vaard. Bekl. ontkende nog steeds het nem ten laste gelegde. De RiikBadvoraat. eischte een boete van f 300.077.25, zijnde 5 maal het bedrag van den ontdoken accijns, bij niefc-be talen te verhalen bij lijfsdwang. De officier van justitie vereenigde zich met dezen eiseh en stelde den lijfsdwang op 0 maanden hechtenis. Uitspraak 25 Februari. f KANTONGERECHT TE LEIDEN. De Kantonrechter to Lei don heeft ver oordeeld: wegens overtreding der spoorwegwet: J. A. van H. 2 of 2 dagen hechtenis; wegens overtreding der IJkwet: J. van der S.; H. J L.; J. B. van der W.; M. J. Z. wed. A. van der W.; J. V.; J. Th. C.; J. K.; A. C., H J. van H., I). P., A. v. d. P. Katwijk, ieder tot 50 cents of 1 dag hechtenis; G. Z. Katwijk; M. C. J.; J.-L. ieder toj 3 maal 50 cents of 3 maal 1 dag hechtenis; I). M. V 5 maal 50 cent of 5 maal 1 dag hechte- rasF. P. K. 10 maal 50 cent of 10 maal 1 dag hechtenis; J. G. 4 maal 0.50 of 4 maal 1 dag hechtenis; wegens overtre ding der Jachtwet: P. B. Voorschoten f 1 ©f 1 dag hechtenis; wegens overtreding van het regl. van politie van het Vaarwater tusschcn Rijn en Schie: Gh. v. d. \V. Wer kendam 3 of 3 dagen hechtenis; wegens overtreding van het Prov. regl. op de Wa teren: M. G. van H. Korten hoef; J H. Woubrugge: G. D. Noordwijk aan Zee; M. A H. V. Haarlemmermeer; G. L. Zoeter- meer; E. B Leiderdorp; H. S. zwervende; C V. Katwijk aan Zee; A. de J. Broek op Langendijk; A. K. Noordwijk, G. D. Noord- wijk aan Zee ieder tot 5 of 5 dagen hech tenis; M. A. v d. H. Noordwijk 3 of 3 dagen hechtenis; J. V. zwervende 10 of 10 dagen hechtenis; E. B. Leiderdorp; G. P. Hazerswoude; G. K. Noordwijk-Binnen, J. v. d. M. aldaar, H. B. Haarlemmer meer; H. A. K. zwervende ieder tot f 5 cf 5 dagen hechtenis; G. van Z. Herwijnen 10 of 10 dagen hechtenis; wegens over treding van de Motor- en Rijwielwet: F. W. Heemstede 5 of 5 dagen hechtenis; we gens straatschenderij: J. van D. Katwijk •an Zee f 15 of 15 dagen hechtenis; we gens overtreding van het Motor- en Rijw. reglement: H. de L.; Th. H. Noordwijker hout; J. M. Noordwijk ieder tot 3 of 3 dagen hechtenis; A. B.; A. v. d. H. Noord wijk ieder tot 1 of 1 maand tuchtschool; wegens rijden met een Motorrijwiel zonder rem: G. 0. Valkenburg (Z.-H.) 10 of 5 dagen hechtenis: wegens overtreding van Let Motor- en Rijwielreglement: C. van D. Noordwijk; J. v. d. V. Katwijk; IJ. G. IJmui den ieder tot 10 of 10 dagen hechtenis; A. P. M do W. 5 of 5 dagen hechtenis; P. 0. 1 of 1 dag hechtenis; J. B.; P. S. ieder tot 1 of 1 dag hechtenis; W. F. 0.; W S.; J. G. de G.; J. K., P. V., H. S.t W. ▼an D. ieder tot 3 of 3 dagen hechtenis; 'J S,; J. F.; E. J. L. ieder tot 2 of 2 da gen hechtenis; G. C. de N. f 0.50 of 1 dag hechtenis; J. P. W. Voorhout; A. A. G. •fcldaar ieder tot 1 of 1 maand tucht school; L. P. Rijnsburg; J. J. P. Lisse; C. v. d. V. Noord wijkerhout; S. vau W. Hazerswoude Th. van K. Zoeterwoude; W. «de W. Zoeterwoude ieder tot 3 of 3 da gen hechtenis; E. J. H. Noordwijk 2 of 2 dagen hechtenis; G. M. R. V. Noordwijk •C J. v. d. L. aldaar; F. S. Noordwijk aan ;Eop. ieder tot 3 of 3 dagen hechtenis; .P. Th. J. V. Noordwijk 2 of 1 maand «(tuchtschool; n. W. Noordwijk; A. de M.; D.; J. M. A. van H. ieder tot 2 of 2 Magen hechtenis: wegens als bestuurder Jtran een motorrijtuig niet het bevel van Stoppon, door de politie gegeven opvolgen: L. de J Zoeterwoude f 15 of 15 dagen hechtenis; E. J. H. Noordwijk 2 of 2 da- *en hechtenis; wegens overtreding der PoL Verord. dor gom. Leiden: W. R. D. 2 of dagen hechtenis; B. J. A 1 of 1 dag pochten is; Th. 0. Noordwijk-Binnen 1 IKGEZONBEN HIEDEDEELI3G Alleen vertegenwoordiger voor Leiden er.omstreken: van de Royal Choral Society om op den eersten Zaterdag van Jhet Nieuwe Jaar een uitvoering te geven van „De Mes sias" van Handel. Deze uitvoeringen zijn beroemd als eenige der besten die ergens ter wereld ten gehoore gebracht worden. Deze opname werd gemaakt tijdens de uitvoering in de Royal Albert Hall op 2 Januari 1926, en vereeuwig! twee van de schoonste momenten van dit meesterwerk. De plaat geeft een natuurgetrouwe weergave van de zang van een koor van meer dan 800 stemmen met bege- H leiding door een orkest van 80 musici en het beroemde groote orgel. Doch dit is niet alles; degene die deze plaat hoort, krijgt den indruk van tegen woordig te zijn hij de uil voering zelve. Alles is glashelder en scherp omlijnd. Het vocale gedeelte, de toonmassa, het klankvolume, zijn bewonderenswaardig weergegeven. Koor, orkest en orgel komen geheel tot him recht. Niet alleen dat dit record de zang weer geeft van een van de beroemdste koren, doch den kooper stelt het in staat telkenmale wanneer hij wil twee van de sckoonsle gedeelten van Handel's Messias voor zich en Prijs zijn vrienden ten Prijs 4.45 gehoore te 4.45 dubbelzijdig brengen dubbelzijdig 30 c.M. 30 c.M. of 1 dag hechtenis; J. J. M. 1 of 1 maand tuchtschool; H. v. d. B.; H. van R.; ieder tot 2 of 1.maand tuchtschool; J. J. la L., P. G. ieder tot 2 of 2 dagen hechtenis; J. C. Z. Rijnsburg 3 of 3 dagen hechte nis; E. van W. Leiderdorj 2 of 2 dagen hechtenis; G. J. de H. Soest f 10 of 10 dagen hechtenis; J. W. 1 of 1 maand tuchtschool; J. J. C. 2 of 1 maand tucht school; H. D. 2 of 2 dagen hechtenis; A. S. 1 of 1 dag hechtenis; A. W. 2 of 2 dagen hechtenis; J. H. L.; W. R. ieder tot 1 of 1 maand tuchtschool; H K. Voorschoten; W. F. 0.; C. P. ieder tot f 2 of 2 dagen hechtenis; P. 0.; Dezelfde f 0,50 of 1 dag hechtenis; J. G.; J. J. M. v. d. W. 2 of 1 maand tuchtschool; J. H. Bos koop 5 of 5 dagen hechtenis; H. D. Oogstgeest f 10 of 10 dagen hechtenis; J. J. Z. Den Haag 5 of 5 dagen hechtenis; J. F. 3 of 3 dagen hechtenis; E. G. v. G huisvrouw P.; S. T. huisvrouw V. ieder tot 1 of 1 dag hechtenis; wegens over treding van het Motor- en Rijwielregl.: A. K. Noordwijk; J. J. V.P. v. d. B. ieder tot 1 of 1 maand tuchtschool; H. J. A. Sassenheim 5 of 5 dagen hechtenis; J. W. B. Oegstgeest; H. D.; H. v. d. B.; P. G., J. van W. Voorhout; J. J. v. d: B. Noordwijkerhout; IT. van E. Voorschoten; S. B. huisvrouw N. IT. Z. Wassenaar, H. J S. Warmond; n. J. V. Zoeterwoude ieder tot 3 of 3 dagen hechtenis; C. R. 2 of 2 dagen hechtenis; J. J. V.: F. S. Noordwijkerhout, ieder tot 2 of 1 maand tuchtschool: F. van W. 1 of 1 dag hech tenis; M. A. v. d. TT. Noordwijk 2 of 2 dagen hechtenis; G. A. S. Noordwijk 2 of 1 maand tuchtschool; H. J. V Zoeter woude 3 of 3 dagen hechtenis; G. van R. Noordwijk aan Zee 1 of 1 maand tucht school; G. dc B. 0.50 of 1 dag hechtenis; wegens te Oegstgeest op den berm vah den weg liggen: J. M. van Z., Rijnsburg 10 of 1 maand tuchtschool; wegens overtre ding der Pol. verord. der gemeente Noord wijkerhout: J. D. A. Z. Noordwijkerhout f 2 of 2 dagen hechtenis; Th. v. S. Noord wijkerhout 1 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding der Pol. Verord. der gemeente Noordwijk: H. O. Noordwijk 3 of 3 da gen hechtenis; L. S. aldaar 2 of 1 maand tuchtschool; wegens overtr. der Pol. Veror dening der gemeente Katwijk: G W. Gh. H. 2 maal 3 of 2 maal 3 dagen hechtenis; G M. aldaar; M. van K. Katwijk aan den Rijn; H. v. d. B. aldaar: G. de R. aldaar: A. R. aldaar, ieder tot 3 of 3 dagen hech tenis; G. M. van B. Katwijk aan Zee 2 of 1 maand tuchtschool; J. van D. Katwijk aan Zee 15 of 15 dagen hechtenis; C. A. Z. Katwijk aan Zee 3 of 3 dagen hechte nis; A. H. huisvrouw de J. aldaar; M. v. d L. wed. K. aldaar ieder tot 0.50 of 1 dag hechtenis; wegens overtreding der Mo tor en Rijwielwet: F. W. Heemstede 5 of 5 dagen hechtenis. Vrijgesproken werden: H. A. H. beklaagd van overtreding van het Motor- en Rijw. regl.; TI. R. Apeldoorn, beklaagd van straatschenderij; P. P. de J. beklaagd van overtr. der Jachtwet: J. Z. Rijnsburg, be klaagd een gewond dier arbeid doen ver richten: H. B. beklaagd van overtr. Motor- kenteekcnhesluit: H. P. G. G. beklaagd van overtreding van liet Motor- en Rijw. regl.: Geen straf werd toegepast in de zaak van H. M. beklaagd van overtr. van het Motor en Rijw. regl.: J. "W. die terecht stond ter zake van dronkenschap: P. P. J. beklaagd van overtr. van het ïfolor- en Rijw. rdfcl.; F. K. beklaagd van overtreding der Pol. verord. dor gem. Leiden; G. v. d. B. huisvrouw v. d. L. Noordwijk beklaagd van overtr. der Leerplichtwet .Nog werden vrijgesproken: J. v. d. O.; J. W. Gh. H. beiden te Katwijk aan Zee, die terecht stonden, ter zake van te Katwijk togen een muur leunen. "Waar geen woonplaats is vernield zijn de beklaagden te T.eiden woonachtig. X—L... Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Een woord tot de R.K. der buitengemeenten cn alle vereerders van het H. Sacrament. De vereeniging van "t H. Sacrament gaat ieder Katholiek zeer ter harte. Daarom zij Let aan het bestuur van den „Vrienden kring ter eere van het H. Sacrament" ver gund even op het volgende te wijzen. Op den eersten 'Vrijdag van iedere maand is er in de St. Petrus- en Harte- brugs-kerk uitstelling van het H. Sacrament tot 's middags twaalf uur. De Katli. Lei- donaars, speciaal de Vrijdagsche markt bezoekers zij hier eens met nadruk op ge- wezenl omdat uit ondervinding is het gebleken hij de sluiting der aanbidding ongeveer kwartier voor twaalf, er dozijnen buitenmenschen om en bij de kerk vertoe ven, die zoo zij het wisten, stellig de zegen met het Allerh. zouden bijwonen. Terwijl het nu gebeurt dat bijv. wanneer de Zus terschool vacantie heeft, er slechts acht a tien menschen bij die toch zoo verheven zegening tegenwoordig zijn. Daarom gij, Roomsche Boeren die omstreeks dien tijd aan de Haarlemmerstraat zijt, denkt even aan hetgeen U hier gezegd is en laat Chris tus in zijn H. Sacrament zooveel mogelijk vrienden en vereerders om zich geschaard vinden. De Pers-Commissie uit het bestuur van den „Vriendenkring''. Het slachthuis te Leiden. Ondergeleekende verzoekt vriendelijk een plaatsje voor het onderstaande; hij voor baat mijn dank. Dinsdag 9 Febr. 1.1. moest ik voor den lieer De Jong uit Leiderdorp een ziek var ken naar het openbaar slachthuis te Lei den brengen. Toen wij om 12.10 uur aan het slachthuis kwamen, was het hek op slot, en er stond oen bord voor van 12 tot 2 uur gesloten. We konden wel toegang krijgen, maar dan moesten we opgeven: noodslachting. wat 3 meer kost en 8.60 slachthuiskosten wordt. Na wat heen en weer praten kregen we toch toegang en mochten we het varken lossen. Eerst moest nog door een keur meester temperatuur opgenomen worden en toen moest het doodzieke varken wach ten tot 2 uur om zonder 3 verhooging ge slacht te worden. Ik heb wel eens gehoord dal T.eiden on verschillend gebied een achterlijke stad was, maar nu kwam ik tot de volle over tuiging. Neem bijv. Den Haag waar men a 1 t.ij d kan slachten zonder verhoogd tarief. En de behandeling scheelt ook als de dag hij den nacht. Zoo'n keurmeester denkt zeker dat 't zieke vee gebracht wordt om hem een beetje werk te bezorgen. Als men van bui ten komt, heeft men dat lang niet in han- 'den, om die paar uur. dat 't slachthuis epen is, daar te ziin. 'k Zou tenminste wel wat aandringen willen op den geheelen dag vrije toegang om te slachten zonder ver hoogd tarief en ten slotte op wat vriende lijker behandeling in 't belang van het openhaar slachthuis van Leiden. A. J. VERKLEIJ, Leiderdorp. B1ISNENLAND Roomsch-Katholieke Vredesbond in Nederland. Katholieke Landgenooten Reeds geruimen tijd en vooral sinds het einde van den wereldoorlog, openbaart zich een algemeen verlangen naar vrede. Er is een drang naar een betere wereld orde, waarin een nieuwe 1914 onmogelijk zou blijken. Tal van vredesorganisaties in binnen- en buitenland trachten die strevingen te leiden en aan wat woelt en gist in liet in ternationale leven passenden vorm te ge ven om zoo het groote vrode-doel te be naderen. In die wereldbeweging moesten de Ka tholieken, krachtens beginsel en traditie, een eerste plaats innemen. Nog in den laatsten tijd' hebben Leo XIII. Benedictus XV en Pius XI herhaaldelijk alle Katho lieken opgeroepen aan den Pauselijken vredesarbeid mee te werken. „Hot is te wenschen, aldus Paus Pius XI in zijn Kerstmis-Encycliek van 1922 dat alle welgezinden, in eenheid van voelen en willen, ons krachtigen steun verleenen, om een ware en duurzame verzoening der menschen van God te verkrijgen." Maar het kan niet worden ontkend en dezelfde Pausen hebben er over geklaagd: de deelname der Katholieken was onvol doende! Gelukkig is hierin verandering gekomen. Onze mede-Katholieken in het buiten land vereenigden zich om 's Pausen actie daadwerkelijk te steunen en Nederland's Katholieken hieven hierbij niet achter. Meerdere organisaties stelden zich in dienst van de vredesactie, maar van een algcmeene beweging was tot dusver geen sprake. Om daartoe te geraken werd in Novem ber van. het vorige jaar, op het einde van de Katholieke vredesweek te Amsterdam, tot de oprichting besloten van den alge- meenon Roomsch-Katholieknn Vredesbond in Nederland. Na langdurige voorbereiding is nu deze Bond tot stand gekomen en reeds werd de Bisschoppelijke goedkeuring op zijn streven en middelen verkregen. Uit do beginselen (1) van den Bond blijkt, dat hij als naaste doel beoogt het aankwekken van vredesgezindheid; als grondslag van duurzamen wereldvrede beschouwt den Christelijken vredesgeest Op dien grondslag wil hij krachtigen steun verleenen aan al wat een gezonde wereld orde kan bevorderen. In aansluiting hiermee propageert de Bond als middelen ter bereiking van dit dubbel doel: het sociale vredesgebed, de practische beoefening van den Christelij ken vrede in eigen kring en daarbuitep, do waardeering voor iedere ernstige vredes beweging, ook van nïet-Katholieken en ten laatste, do studie en verbreiding der Katholieke vredesleer. De taak van den Bond is dus eeh twee voudige: studie en actie. In zijn studie sectie zal do Bond de talrijke problemen, die met het vredeswerk samenhangen, al zijdig onderzoeken en het resultaat neer leggen in rapporten, die dan de houding der Katholieken in die zoo moeilijke vra gen kunnen bepalen en tot leidraad strek ken voor verdere nationale en internatio nale actie. Deze actie volgons do aange geven middelen zal worden gevoerd dooi de propaganda-sectie. Uit dit dubbel karakter van den Bond vloeit vanzelf voort verschil in lidmaat schap en zoo kent de Bond werkende en belangstellende leden. Werkende leden zijn degenen, die, na toelating door den Bond en onder diens leiding zich* ver plichten door persoonlijke offers, door studie of propaganda, aan de verwezen lijking van het vredesdoel mede te wer ken. Belangstellende le-'on dogenen, die instemmen met de beginselen, het doel en de middelen van den Bond, zoowel af zonderlijke personen als voreenigingen. Door middel van deze. laatsten vooral wil de Bond zijn actie voeren om aldus verzwaring van liet vereenigingsloven te vermijden en i£ct meer zekerheid zijn doel te bereiken. Katholieke Landgenooten! Deze oproep noodigt U uit toe te treden tot den Roomsch-Katholieken Vredesbond in Nederland (2). Geweldige kracht kan uitgaan van ons, Katholieken, als wij, in internationale eenheid, de Christelijke vredes-idee ver breiden En alleen zoo kan 's Pausen ideaal verwezenlijkt worden: de vrede van Christus in het rijk van Christus. liet Algemeen Bestuur: Mgr. Prof. Dr. W. H. Nolens, Den Haag, Eere-Voorzitter. Dagelijkseh Bestuur: Prof. Mag. G. de Langen Wen- dels O.P., Kelfkensbosch 2, Nijmegen, le Voorzitter. P. J. Haazevoet, Lid v. d. Eerste Kamer der St.-Generaal, Over toom 213, Amsterdam, 2e Voor zitter. P. Mr. D. Beaufort O.F.M., Al verna, Wijeken, le Secretaris. K. de Haan, Redacteur v. Ons Noorden, Pension St. Jozef, Groningen, 2e Secretaris. Drs. H. A. Kaag, Redacteur v. d Maasbode, N. Z. Voorburgwal, Amsterdam, Penningmeester. Prof. J. D. .1. Aengenenl, ïïooglcoraar te Warmond; Prof. Dr. Tit1 is Rramlsma O.Carm., Hoogleeraar te Nijmegen; G. Bulten, Lil v. d. Tweede Kamer der St.- G ene raai, Voorhout; Mevr. W. Bijvoet van Haareu, Presidente v. d. R. K. Meis jesbescherming, Tilburg; Henri Hermans, Lid v. d. Tweede Kamer der St.-Generaal, Den Haag; Moj Dr. J. Hilli n. Presidente v. d. Afd. Amsterdam v. d. R. K. Vrouwen bond, Amsterdam: Mr. 0. Kropman, Voorzitter van de K. S. A. to Amsterdam: J. W. van Meegeren, Voorzitter v. d. Bond van groote gezinnen. Venlo; Prof. Mr. Dr. Ch. Raaymakers S.J.. Rector Magnificus der Keizer-Kar d-Universiteit te Nijmegen; L. H. van Rooijen, Lid der Prov. Staten v. Noord-Holland, te Am sterdam; Jhr. Mr. Ch. Ruys de Breren- brouck, Voorzitter van dc Tweede Kamer deT St. Generaal. Den Haag: Mr. Dr. A. B. G- M. van Rjjckevorsel, Lid v. d. Twee de Kamer der St.-Gener.oal, Den Haag; Mevr. F. SteenhergheEng.ringh, G'en- tr aal-Pr es id en te van den R. K. Vrouwen bond, Soesferherg; H. P. J. Truttin* bankier, Den Haag. (1) Beginselen van den Roomsch-Ka. tholieken Vredesbond in Nederland: 1. De ware vrede in de menscbelijk® samenleving, hoezeer afhankelijk van stoffelijke levensvoorwaarden, is op ,]e eerste plaats de vracht van redelijk® daden. 2. In zijn diepsten grond is vrede doek name aan het eigen vredeleven Gods, c-en genade van den H. Geest, verkregen door vereeniging met Christus, den Vredevorst cn Vredestichter. 3. De Katholieke Kerk als draagster van Christus' leer en genade en als ge- meenschap van volkeren is op bijzondere wijze geroepen, Christus' beginselen t® ontwikkelen en hun toepassing over de wereld te bevorderen. 4. Krachtens zijn geloof moet de Katho- liek dus pacifist zijn, niet alleen vred&. lievend, maar ook vredestichtend, hierin geleid door Christus' Plaatsbekleeder, den Paus. 5. De vrede onder de menschen heeft als de menschelijke natuur een stoffelijke en een geestelijke zijde. Zijn onmisbaren uiterlijken vorm vindt hij in een gezonde maatschappelijke en Staatkundige, rechter lijke en economische wereldorde. De ziel echter is de vredesgeest van waarheid en waarachtigheid, van diepen rechvaardig heidszin en van oprechte, christelijke liefde jn het persoonlijke en volkorenver- keer, ook jegens vreemde en vijand. 6. Aan de uiterlijke voorwaarden van den maatschappelijken en volkeren-vrede hebben de Katholieken nationaal en in ternationaal mede te werken, naar do mate huimer kennis, talenten en maatschappe lijke positie, ook, zoo mogelijk, in federa tief samengaan met niet-Katholieken. In het hijzonder echter moeten alle Katho lieken, overal waar hun invloed rijkt, den waren vredesgeest doen leven. (2) Voor het lidmaatschap kan men zich opgeven hij een der leden van hel Dagelijksch Bestuur. Later ook bij de op te richten plaatselijke comité's en corres pondentschappen. ALLERLEI Het toenemend gebruik der acte-tasschen. In weerwil van de malaise, neemt liet aantal acte-tasschen gestadig toe. Nog maar enkele jaren geleden waren liet al leen voorname heeren, die er zich mee vertoonden. Thans is de actetasch gemeengoed ge worden, bijna iedereen is voorzien van een actetasch, schrijft de „N. Haarl. Crt Ook bij de dames heeft de actetasch zich een plaats wreten te veroveren. Op zich zelf hoeft dit verschijnsel niets bevreem dends, en is een natuurlijk gevolg van net feit, dat de vrouw, die steeds meer terrein verovert in het maatschappelijk levon, zich als gelijkgerechtigde van den man, ook de weelde van een actetasch veroorlooft. De actetasch, welke voorheen heel ele gant onder den arm werd gedragen, is tegenwoordig voorzien van een hejigsel cn maakt daardoor meer den indruk van een platgedrukt handkoffertje. Door die nieuwe manier van dragen zijn de tasschen grooter en ruimer ge worden en van een zwaarder soort leur vervaardigd. Do nu langzamerhand legendarisch wor dende Haagsche vioolkist, welke dienen moest voor 't vervoer van 'n maal aard appelen, leeft nog in veler herinnering zwakjes voort. Met de actetasch gaat het denzelfden weg op. Aanvankelijk bestemd voor de berging van documenten, wordt ze nu voor de meest ondergeschikte doeleinden gebruikt. De dames dragen er haar bonbons ;n en de inkoopen, hij den kruidenier ge daan. De heeren hun sigaren en toilet-artike len en botorh'ammen. De actetasch gaat mee naar het badhuis en naar den schouwburg en wordt zelfs ju' onze bedehuizen gebracht. Het vlies op kokende melk. Ieder weet, dat zich op kokende melk een vlies vormt, dat maar door een heel klein beetje menschen als een lekkernij wordt beschouwd. Vrij algemeen wordt gezegd, dat het „vel" het „beste" van Je melk is. Dit is juist, daar de voedende be- stanadeelen min of meer in het vlies wor- dpn geconcentreerd. Waaruit het vlies be staat, is echter minder bekend. Prof. ir. B. van der Burg toonde dat het vliesje hoofdzakelijk bestaat uit kaasstof, welke zich afscheidt door ver damping van water aan de oppervlakte. In Duitschland heeft men den laatsu'Q tijd nader onderzocht uit welke bestaud- deelen het vlies bestaat. Blijkens een artikel in het „Ned. Wbl. v Zuivelbereiding en Handel" hteft dr. W. Friese angetoond, dat de samenstel-: W. Friese aangetoond, dat de samenstel- saraenstelling van de melk en mol de om standigheid of er reeds meer of minder vliezen verwijderd zijn. Het vetgehalte, dat eerst ongeveer 70 pet. bedragen kan van de droge slof (bet watergehaite is ongeveer 6265 pel) neemt langzamerhand af tot ongeveer -J pet. Het eiwitgehalte loopt op van 25 tot 60 pet. cn het percentage melksuiker neemt toe van 3 tot 15 pet. Ook is geble ken, dat de door het koken onoplosbaar gewerden calcium fosfaten zich in bel vlies verzamelen. Voorts blijkt de albumi- ne voor het grootste deel in de eer-te vliesjes terecht te komen: de globiün® (overigens van geen belang), gedraagt zich evenzoo, terwijl de sTiseïne zéér on regelmatig doet. De vliesvorming blijkt zeer geconip'1^ ceerd te zijn. In ieder geval kan op gron van het nieuwe onderzoek gezegd worden» dat het vlies op de melk rijk is, aan voe dende bestanddeelcn en daarom niet iö la versmaden 1

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4