j>Eerp toezicht ten deze in het belang van publieke gezondheid dringend geboden, Vooral natuurlijk in dezen tijd, waarin achier in iedere huishouding appelen, te recht als een der gezondste en smakelijk- ®te vruchten gobruikt worden." De stormramp van 10 Augustus 1925. Men schrijft aan de ,,Msb.'': Het door de stormramp van 10 Augus tas 1925 verwoeste dorpje Langenboom, is thans in een geheel nieuw herschapen. Ver- echillende groote en prachtige boerderijen •ijn hier verrezen. Te Langenboom is een noodkerk gebouwd. Zooals men weot, is de parochiekerk tijdens do stormramp geheel verwoest. Alleen de ruine vindt men nog, die ons doet herinneren aan den verschrik- kelijken avond van 10 Augustus. Wij ver nemen, dat het nog niet bekend is, wan neer met do herstellingswerken een aan vang zal worden gemaakt. Vast staat even wel, dat de geheele kerk moet worden af gebroken. Daarom heeft men thans een noodkerk gebouwd, die inmiddels in ge- trui k is genomen. To Zeeland, welk dorp ook door de ■tormramp gedeeltelijk verwoest werd, zijn nog niet allo woningen gereed. De ongun stige weersgesteldheid heeft veel vertragin gen in deze weken gebracht. Met man en macht wordt hier evenwel dagelijks gewerkt Hier staat de molen zonder wieken nog, precies als in den avond van 10 Augustus. OE OVERSTROOMINGSRAMP. De geldinzameling van het R. K. H uisvestings-Comité. De geldinzameling van het R. K. Huis- vestings-Comité had Zondagmorgen het half millioen bereikt. Gisteren werd door het Comité opnieuw •en bedrag van 150.000 aan de Algemee- no Watersnood-Commissie opgezonden. Dan zal tot dusver aan die Commissie reeds J 450.000 zijn afgedragen. Het Comité heeft in alle plaatsen, die door de overstroom in gen te lijden hadden, geïnformeerd naar de oogenblikkelijke en toekomstige behoefte. Vele opgaven zijn reeds ontvangen. Op grond dezer inlichtin gen wordt deze week uit de voorraden dat gene verzonden wat thans noodig is, ter wijl in reserve wordt gehouden, datgene wat eerst na terugkeer der vluchtelingen noodig zal blijken te zijn. De verzendingen geschieden geheel en al in overleg met het Oranje Kruis om to voorkomen dat een ge meente van meerdere zijden de aangevraag de hulp ontvangt. De collecte te Amsterdam. Uit een der bussen is gisteren bij de collate te Amsterdam oen chèque van 3000 te voorschijn gekomen. De collecte blijkt er een groot succes geweest te zijn. Vannacht om 12 uur was nog niet de helft van alle bussen gesteld en toch reeds meer dan 54.000 verzameld. Het Comité verwacht, dat do f 100.000 zal worden overschredona Buitelt!. Bericfatan Een telegraafpaal afgebroken. Twee arbeiders oogenblikkelijk gedood. Tweo leden van het telegraaf-personeel waren gisterenochtend bezig met het repa- reeren van telegraafdraden in de buurt van bet Farringdon-sfalion in een voor stad van Londen, toen de telegraafpaal plotseling brak. De beide arbeiders stortten van een hoog te van 40 meier naar beneden en waren oogenblikkelijk dood. Dc boschbrandcn in Australië duren voert. Een bekend nationaal park vernield. Uit Melbourne wordt geseind: De intense hitte duurt voort en de boschbranden woe*1 den nog in verschillende streken van Victo ria. Alleen de regen kan aan deze branden ©en einde maken. Het nationale park van Ferntree Gully oen van de beroemdste en prachtigste stre ken van het land, werd heden vernield, niettegenstaande do heldhaftige pogingen van de blusschers, die nacht en dag door werken. Een Noorsch schip in brand. Op het Noordsche stoomschip „Erholm" van New York op weg naar La Guaira (Ve nezuela) is in de haven van Willemstad brand uitgebroken. Roofmoord in het Erts-gebergte. De „Leipziger Neueston Nachrichten'' 3eelen mede, dat de in Rubenau (Erts gebergte) woonachtige lnndgoedbezitter Buschbeck in den loop van den nacht gis teren werd doodgeschoten, door vier inbre kers die zich vermoedelijk den avond te voren reeds hadden laten insluiten. Na bet bedrijven der misdaad namen de misdadi gers de vlucht. Eon geldcasette van den lnndgoedbezitter werd op een paar honderd meter van het hnis leeg teruggevonden. De daders zijn naar allo waarschijnlijkheid kndloopers. SPORT VOETBAL. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. De wedstrijd CeleritasV.D.S. Do scheidsrechter bij den wedstrijd Ce leritasVJD.S. deelt ons mede, dat de uit- •lag van dezen wedstrijd is 24 in 't voor deel van VJD.S., zoodat Celeritas in 1 ge- kcel 2 punten heeft. Wij meldden, dat de Bitslag 22 was. J LEIDSCHE VOETBALBOND. Raceel IQuick-Boys I 13. i Daar scheidsrechter Burgerjon tever geefs op zich liet wachten, is liet met goedvinden van beide partijen, dat C. Metsch de leiding overneemt. Direct na den aftrap zitten de blauw- witten voor de Leidscho veste, doch zij hebben pech door het drabbige doelgebied. Bij een doorbraak is het Raceel die de leiding neemt. Direct daarop oen keurigen ren van Van der Plas en de partijen staan op gelijken voet (11). Met dien stand is het rusten. Na rust valt H. den Holder uit, en Quick Boys staat zeer sportief toe dat een invaller zijn plaats inneemt. Quick Boys neemt het spel geheel in handen en brengt den stand op 31. Bij Raceel is het de doelverdediger, die zijn clubgenooten voor een zwaren nederlaag behoed heeft, daar dezen de onmogelijkste ballen er uit hield. Als de scheidsrechter, die zeer ver dienstelijk floot, einde blaast, heeft Quick Boys zich weer steviger aan den kop ge nesteld. Quick-Boys III -U.V.S. V 2—1. Daar scheidsrechter Arnoldus te ver geefs op zich liet wachten is het zijn oude clubgenoot II. do Vries die met goedvinden van béide partijen do leiding overneemt en dit zeer naar genoegen deed. Quick Boys welke tot nog toe ongeslagen aan den kop staat, vond alras in U.V.S. een zwaren tegenstander. Voor rust we gen beide partijen tegen elkaar op. Een penalty aan Quick Boys toegewezen, wordt door Bulder keihard tegen den paal geschoten. Met een blanken stand is het rusten. Direct na rust pakt. Quick Boys stevig aan, doch vindt de U.V.S.-verdediging in goeden vorm, waarbij de keeper een goede partij speelde. Krijgsman kri'"t een bles suur aan zijn knie on verlaat het veld. Met 10 man speelt Quick Boys verder, en als een der blauw-wiltcn aarzelt, is er rap een der vlugge U.V.S.'ers hij en doel punt onhoudbaar. Quick Boys begrijpt dat er beter aangepakt moet worden, doch krijgt geen schijn van kans. Het laat zich aanzien of Quick Boys haar eersten ne derlaag te pakken krijgt. Nog 1 r> minuten zijn te spelen, maar nu komen de blauw- witten overdonderend opzetten, en Pluym- graaf weet in 5 minuten tijd 2 maal te doelpunten hiermede het ongeslagen re cord van de jonge garde reddend. Quick Boys heeft nu van de 16 puntjes er 14 binnen en is hiermede do eerste kam pioen in den L.V.B. De uitslag D.V.S. IVQuick Boys III is 16. Lugdunum IVA.S.C. IV 82. Op een zwaar bespeelbaar terrein stel len beide elftallen zich onder leiding van den heer H. Veldhuizen volledig op. Da delijk is Lugd. aanvallend, heeft reeds di rect succes, door den midvoor (10). Na tien minuten vergroot de linksbinnen den voorsprong (20), even later gevolgd door nummer drie (3—0). A.S.C. is geenszins ontmoedigd: zij komt geweldig opzetten, en sluit Lugd. een poos je in, maar door stug verdedigen der groen-witten, hebben zij geen succes. Dan een uitval van Lugd., de rechtsbuiten krijgt den bal, zet laag voor, en de linksbuiten kopt fraai No. 4 in het A.S.G.-dool (4-0). Eindelijk heeft A.S.C. succes, wanneer uit een doelworsteling do midvoor tegen scoort (41). Direct daarop verkleinen zij den achterstand tot 42. Nóg voor de rust vergroot „Krom" den voorsprong (52). Daarna rust. Na de rust komen de roodzwarten flink opfcetten, maar zij hebben geen succes. Dan gaat hot spel weer gelijk op, en moe ten beide koepers handelend optreden, wat hun goed afgaat. Een strafschop aan Lugd. toegewezen, wordt door van Weizen in een doelpunt omgezet (02). Als er nog tien minuten te spelen zijn, gaat de Vos er alleen van door, en zijn hard schot treft dool (72), hetwelk hij even later her haalt, met een mooi schot via de paal (8—2). Met dezen stand kondigde de heer Veld huizen, die goed voldeed, het einde aan, en heeft Lugd. zich weer vaster op dc tweede plaats genesteld. Volgende week D.L.V. ILugd. IV. Tan den op elkaar groen-witten! SCHERMEN De competitie van den K.N.A.S.B. 1925. De eindstrijd op degen. In de Militaire Gymnastiek- en Sport school te Utrecht werd Zondag de eind strijd op degen versehermd tot besluit van de competitie van den K.N.A.S.B. 1925. De afdeelingskampioencn van de afdeelin- gen A, C en D hekampten elkaar om den eeretitel. De afdeelingskampioen van af- deeling B, de Bussumsche Schermelub, ploeg A, kon ook op degen geen ploeg uit brengen en bleef eenvoudig weg. De deelnemende vereenigingon versche nen met de volgende ploegen: Zaftl Aerts ploeg A met. de heeren W. Brouwer, W. Driobcrgen, J. v. Buuren en A. Mayer. De Utreehtsche Schermvereeni- ging met de heeren N.N., Dr. W. P. Hubert van Blijenhnrgh, kapitein H. D. Scherpen- huyzcn en A. Bos. De Leidscho Schcrmver- oeniging met de heeren A. E. W. de Jong, O. J. Bruins,'Verkuyl en Lelimntm. Do uitslagen der verschillende ontmoe tingen waren als volg! Zaal Aerts wint van Leiden met. 10 ge wonnen partijen, 16 ontvangen en 23 gege- von treffers, tegen 6 gewonnen partijen, 23 ontvangen en 15 gegeven treffers. Utrecht wint van Leiden met 9 gewon nen partijen, 18 ontvangen en 25 gegeven treffers, tegen 5 gewonnen partijen, 25 ont vangen en 18 gegeven treffers. Utrecht wint van Aerts mot 8 gewonnen partijen, 19 ontvangen en 24 gegeven tref fers, tegen 8 gewonnen partijen, 21 ont vangen en 19 gegeven treffers. De eindstand werd als volgt? 1. Utr. Schermver. 2 equipeoverwinnin gen, 17 gewonnen partijen, 37 ontvangen on 46 gegeven treffers. 2. Zaal Aerts 1 equipcoverwinning, 18 ge wonnen partijen ,36 ontvangen en 42 gege ven treffers. 3. Leiden 0 equipeoverwinningen, 11 ge wonnen partijen, 48 ontvangen en 33 gege ven treffers. ATHLETIEK. Jaarvergadering N. A. U. De Reorganisati e-v oorslellen verworpen. De jaarlijksche algemeene vergadering van de N. A. N. had Zondagmorgen elf uur plaats in het Jaarbeursgebouw le Utrecht. In zijn opeuinsgrede wees de voorzitter, de heer Scharroo, op het feit, dat de N. A. U. dit jaar zijn zilveren feest zal vieren, dat ook dit jaar aldaar het Con gres van de Int. Athletiek Federatie zal worden gehouden. De financieele toestand der organisatie is zorgwekkend, terwijl het afgeloopen jaar ieder toch tevreden heid geeft wat betreft de technische re sultaten. Besloten word een telegram aan de Koningin te zenden; aan den N. V. B. aan te bieden een wisselprijsje in de plaats van dne beker. De notulen werden goedgekeurd en vóór de goedkeuring bespreking over het jaarverslag van den secretaris-penning meester werd begonnen, werd aan den heer J. M. Hardeman, die deze functie vijf jaar bekleedde, het eereteeken van do N. A. U. uitgereikt. De vergadering ging in comité-generaal ter bespreking van den fiuancieelen toe stand. Aan de vereenigingen zal worden gevraagd, vrijwillige bijdragen te storten en zoo noodig zal het bestuur van haar recht gebruik maken om een hoofdelijken omslag te heffen. Tijdens de vergadering kwamen reeds giften binnen. Da begrooling 1920, sluitende met een bedrag van 4450, werd goedgekeurd. De voorzitter, tweede voorzitter en secr.- penningm. werden bij acclamatie herko zen en na stemming gekozen de heeren v. Leeuwen, v. d. Ven, v. d. Meulen, Hui- ziuga en Wassenaar. Als leden van de Technische Secte wer den gekozen de heeren v. Leeuwen en Meijer bij acclamatie, en na stemming dc heeren Kellenbach, B. Verwaal en v. d. Meij. De leden van de Financieele Commissie werden herkozen. In de plaats van den heer Iluizinga, als bestuurslid gekozen, werd de heer Busch benoemd. Na de verkiezing van de Record-comr missie werden de diploma's uitgereikt en daarna gepauzeerd. Het rapport van de Reorganisatie-Com missie kwam daarna in behandeling. De heer v. Deenen geeft een toelichting op de voorstellen, waarvan in hoofdzaak de bedoeling is een klasse-indeeling tot stand te brengen. De principieele vraag of do vergadering van meening is, dat alle athletiek-vereenigingen behooren te wor den ondergebracht in het verband der N. A. U. werd bevestigend beantwoord. Met algemeene stemmen werd het voorstel tot kalsse-indeeling venvorpen, waarna 't eerste deel der voorstellen werd terugge nomen. De vergadering sprak zich even eens uit tegen het instellen van een Com missie van Beroep en tegen het voorstel betreffende do algemeene vergadering en de technische bondsvergadering. Over do punten: Startnummers en Fi nanciën werd eveneens gesproken, bene vens over de indeeling der kampioen schappen. Het reorganisatie-rapport was blijkbaar niet in don -geest dor vor^adering, zoodat de voorziter der commissie verzocht een andere commissie te benoemen. Aan dit verzoek werd voldaan. Voor 1 Maart moeten nu de or- misaties voorstellen tot reorganisatie indienen. De reglements-wijzigingen kwamen n de orde. Do afstanden voor de dames estafette werden veranderd van 80 M. en 4 maal 80 M. in 100 M. en 4 maal 100 M., onder voorbehoud van goedkeurt door de medische commissie. De wijziging van do art. 49 en 52 werd verworpen. Een voorstel tot vaststelling van terrei nen voor belangrijke wedstrijden werd ver worpen. Het voorstel tot verdeeling der athleten in klassen werd aangenomen, en bij stem ming uitgemaakt, dcf dit zal geschieden volgens behaalde prijzen. Het voorstel tot reorganisatie der nat. kampioenschappen werd a in genomen. Er werd besloten: voorwedstrijden in de dis tricten te houden, en de kampioenschappen op Zaterdag en Zondag. De xcspectieve data zijn: 4 Juni, 24 en 25 Juni. Het startverbod voor buitenlandse1-^ wedstrijden werd zoo goed als teruggeno men. De verdere ageda-punten werden wat de hoofdzaak betreft aangenomen. LIT OE OBIGEVqNG. ALKEMADE. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert op Donderdag 11 Februari des namiddags om 2.30 uur. Onderwerpen ter behandeling: lo. Vaststelling raadsbesluit tot aankoop van een strook grond te Oude- Wetering van den heer L. Spruilenhurg, die nendé voor wegverbinding. 2o. Vaststelling raadsbesluit tot demping van dc sloot, ge legen aan den Langeweg, in eigendom loc- hehoorend aan deze gemeente en het R. K. Kerkbestuur van R'veen, dienende voor wegverbreeding. 3o. Vaststelling raadsbe sluit tot het huren van een strook grond, gToot 162^2 M2. van den lieer C. Loos al hier voor den tijd van 29 jaren tegen een huurprijs van 25.per jaar, dienende voor opslagplaats van grind, puin enz. en gelegen aan de Zuidkade te R'veen. 4o. Vaststelling kohier Hondenbelasting, dienst 1926. 5o. Reclames Schoolgeld, dienst 1925. 6o. "Wijziging begrooting. dienst 1925 7o. Bespreking wegverbreeding te Oudc- Wetering. 8o. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. HAARLEMMERMEER. Geboren: Petrus Hermanus, z. van H. Timmers en G. C. M. Warmerdam. Maria Margaretha, d. van H. Braak en M. M. Sander. Alida d. van J. Spaan en D. v. Tol. Anna Margaretha, d. van A. F. v. Zoolingen en J. G. P. Koomen. Johanna d. van H. Boxterman en M. G. Bakker. Overleden: Klaasje van Campcn 85 j. wed. van G. Boom. Pieter Joren, 4 maanden z. van C. Joren en N .v. Andel. Gorrit Oudshoorn 11 mnd., z. van G. Oudshoorn en G. Bochoven. .Tannetje v. Straten 68 j. geh. met A. Haster. KATWIJK AAN DEN RIJN. Oranjevereeniging. Het was een aar dige gedachte van het bestuur der Oranje vereeniging om ter gelegenheid van he' 25-jarig huwelijksfeest van hot Koninklijk Echtpaar de kinderen der verschillende scholen te tracteeren. De bruidsuikers gin gen er gretig bij de kinderen in. Dankbaar gingen de kleinen naar huis, dankbaar voor de tractatie en tevens dankbaar dat ze een klein uurtje eerder naar huis moch ten. LANGERAAR. Kringvergadering L. T. B. De Kring Roelofareudsveen. van den L. T. B hield gistermorgen in café Hoog en- dijk jaarvergadering, waar als spreker op trad mr. dr. L. Deckers, lid der Tweede Kamer. To 9'- uur werd in de parochiekerk van Langeraar door pastoor Bónnel een ge zongen H. Mis opgedragen tot intentie der leden.van den L. T. B, waarna te li uur de vergadering een aanvang nam. Do voorzitter van den Kring, <'a hoer C. Huigsloot, verwelkomde de talrijke aan wezigen, in het bijzonder den pastoor, den geest, adviseur, kap. Mathot uit Leiden, - den spreker, het bestuur van den kring en het afdeelingsbestuur, waarna do secre taris, de heer J. *de Jong, de uitvoerige notulen voorlas over het verhandelde op de tweede jaarvergadering n.l. de lezing van den heer Wiersema over glascultuur. Hierna was het woord aan den heer Deckers, die een propagandarede hield voor den L. T. B. De schrik is spr. om hel hart geslagen, na het hooien voorlezen der notulen, want op het technisch terrein van den tuinbouw, zooals de hoer Wiersema, waagt hij zich niet. Hij is maar „een plantje van de koude grond-cultuur." Hem was gevraagd te spreken een woord van opwekking tot belangstelling in het Katholiek vereenigingsleven, in 't bijzon der voor den Land- en Tuinbouw. Toen in 1853 de hierarchic hersteld werd, nam aanstonds het groote werk der Katholieke emancipatie een aanvang. Maar men weet welke moeilijkheden zich voordeden. De Katholieken stonden in een wereld van vooroordeelen. Werd ileloe- stand op godsdienstig gebied langzaam aan heter, op maatschappelijk terrein was de toestand slecht. Zien wij veertig jaren terug, dan zijn wij in de dagen van het stelsel der volle dige vrijheid: vrijheid in alles, vrijheid ook om le werken hoe, waar en op welke voorwaarden men wilde. De hittere erva ring heeft geleerd: dit stelsel leidde tol machtsmisbruik aan den eenen en algc- heele afhankelijkheid aan den anderen kant van het volk. Spraken de noodlottige gevolgen het duidelijkst wanneer men de toestand der arbeiders beschouwde, ook do middenstand leed. De belangen van boeren en tuinders werden, schromelijk verwaarloosd. In het geheele land waren dan ook slechts enkele organisaties. Men meende, dat, wanneer de land- en tuin bouw als zoodanig tot hooge ontwikke ling werd gebracht, liet als vanzelf sprak dat dit een verbetering voor de hoeren en tuinders meebracht. En dat gaal lang niet altijd op. In een lijd dat de tuinbouw goede jaren maakte, verkeerden duizenden iu nood en velen zouden ten gronde zijn gegaan, in dien hun sobere leefwijze en noeste werk kracht geen algeheele ondergang had we ten te voorkomen Nu is het helaas waar, dat velen weer terug willen naar dien toestand van „ieder moet maar zorgen voor zichzelf", en zij meenen, dat die samenlevng tot welvaart komt, waar de grootst mogelijke vrijheid heerscht. Geen overleg dus meer tusschen werkgever en werknemer. Zij redeneeren zóó: Staan een arbeider de voorwaarden niet aan, wel, hij hoeft niet bij mij te werken. Als de boer zijn pachtsom niet kan betalen, wio dwingt hem tuinder of boer te blijven? Laten zij, die het stelsel dei vrijheid terugwenschen, denken aan het vergane tijdvak, toen er geen vrijheid was, maar een bespotting dei' vrijheid, die sla vernij beteekendo voor duizcndi-u. Zoo kon het niet langer duren. Pries ters en leeken peinsden op verandering. Het moet gezegd, zij verzachtten veel maar er was één maehtige invloed noodig om do onzen, arbeidend in verschillende rich tingen hijeen te brengen. Mei 1891 klonk als een bazuinstaat van over de hergen het woord van den paus, die, opgesloten in het Vaticaan, toch de geheele wereld overschouwde. Leo XIII sprak en heel de wereld luisterde Waar het socialisme de klassenstrijd uitliep, predikte Leo liefde en christelijke saamhoorigheid. Diezeifdo Paus wees het volle tevens den weg tot verbetering der toestanden. Vastleggend de ongelijkheid der standen, vorderde hij hot good recht van het volk op zijn eigen vereenigingen. op zijn koninklijk organisatie-recht. Zijn woord werd, Goddank, gehoord en thans kunnen v\ij met trots wijzen op onze Katholieke bonden. Want, al moeten wij vaststellen den achteruitgang in de vereenigingen, wij erkennen, dat er reeds veel is bereikt, dank zij do mannen, die 25 jaar geleden voor ons den weg heb ben gebaand. Wie denkt niet, als hij over deze voorvechters spreekt, dadelijk aan den heldhaftigen priester en 's pausen grootste strijder: dr. Scbaepmau? Dr. Schacpman had zijn mc dewerkers en zijn leerlingen, die zijn werk voortzot ten. Wij allen kennen die mannen. Als wij soms klagen moeten over gebrek aan waardeering en steun, laat ons dan even denken aan dr. Schaepman. Het geloof en de liefde deed hen stand houden. Maar ondanks hun geloof en hun liefde, zegt spr.. hadden die werkers nooit hun doel bereikt, inilien zij geen steun hadden ge vonden hij onze priesters. Wat hebben deze gewerkt en gebeden om de Kathol», ken van Nederland le brengen op de eer. volle plaats, die zij thans innemen. Er is veel bereikt, maar er is nog zoo. veel te doen en verheven is de taak,'die ons wacht. Laten vrij oog hebben voor de groote en moeilijke tijd, welke wij thana beleven en er het stempel opdrukken on. zer beginselen. Wij hebben onze onwankek bare beginselen en hoever zijn Wjj daardoor niet vooruit op de rond lastenden in de duisternis. Maar toch. wij kunnen zoo gemakkelijk achter geraken, en dat zal gebeuren, wanneer wij gaan vergeten de groote les van Leo XIII en wij opgaan in den geest van den tijd, van egoïsme wanneer wij de groote van ons geluk ge! heel afmeten naar de hoeveelheid van ons goud. Zal het zoover komen? Het hangt ten slotte van ons zelve af. Er is een middel: de verhooging van dé bloei van ons vereenigingsleven. maar men zal slechts slagen opbouwend op de Christelijke beginselen van liefde en vrede. Ontbreekt ons bij ons doen éri laten builen en in 't vereenigingsleven het nre.t dikwijls aan de liefde, terwijl van do liefde t«n slotte toch alles afhangt? Het is niet ge noeg ach en wee te roepen over hot veld- winnend socialisme, maar men moet door daden toonen, dat de beginselen die 0113 leven beheerschen de ware zijn. Zoeken wij waarachtig het heil van den naaste en niet ons eigenbelang en onze eer zucht? Soms klaagt men van hesluurszijde over gebrek aan vertrouwen, maar de men. schcn voelen het onmiddellijk of iemand tot volk gaat om het volk of om zich zelf. Wilt men tot het volk gaan, dan moet men gaan met liefdedrang, uit liefde jegens den evenmensch. Om deze liefde in het vereenig'i." .-1 oven te kunnen beoefenen, mogen wij haar in het dagelijksche leven niet verwaarloosd Wij moeten liefde-dragers en vrede-ua- gors zijn en daaraan moet de massa kun- nen zien dat wij Katholieken zijn. Sur. noemde verschillende voorbeelden hoe menschen elkaar liet leven vergallen door graagte naar bcstuursbaanljes of d ,r kleingeestige dorpspolitiek. Er wordt wel eens geklaagd over te veel vn -.: i .0. doch dc kwaal ligt niet in het le veel tiiaar ir. het te vervelend. Men kent die trouwe vergaderingklanten, die van alle sprekers zichzelven het graagst Iiooipd, die geen vergadering voorbij kunnen la ten gaan zonder het woord te voeren. Hui liefste slachtoffers zijn de menschen aaa de bestuurstafel. Zij zeggen het wel niet, maar meenen toch: als ik daar eens zat, zou 't wel beter gaan! Maar laat die men schen ook welen, dat zij de goede leden van bezoek afhouden en het beste bestuur radeloos maken. En dan, wij moeten ook de ver ..rin gen aantrekkelijker maken. Mon hoen geen feestavonden te organiseeren, maar voor een L. T. B. kan men cursus-avonden ge ven over cultuur-verbetering. Warm er men iets verder kijkt dan de enge grenzen van het bedrijf, kan men ook de gezinnen als zoodanig aan zich verplichten bv. door zich het vraagstuk gezondhei 'sier- pleging ten platteland© aan te trekken, Bestaat hier in Langeraar al een Wil- Gele Kruis? Verder heeft spr. wel eens gelezen, dal er in Langeraar een aller zonderlingsie wijze van credietverleen in g bestaat nl dat men voorschotten krijgt van do vei- iingvereeniging. Hier had reeds lang eea Kath Boerenleenbank moeten zijn. Voorts behandelde spr. dc opvoedinf der jeugd. Hoeveion denken hij de opvoe ding der jongens alleen aan de maatschap pelijke toekomst. Voor de meisjes is m een Kath. La/idjiouw-huishoudsclioo! op gericht, waar haar die kennis wordt b$ gebracht die zij als bestierster van ea bedrijf ten plattelande noodig hoeft. Spr waarschuwde ook voor den invloed 4b groote steden. Laten wij de jeugd zoo va mogelijk houden van de z.g. stedelijke be scha ving. Wij allen willen, besloot spr., een wé geordende samenleving steunende op liefde. Heel de wereld worstelt in es moeilijk tijdsgewricht. Laten wij de luw- den uit de mouwen steken. Maar lid onze arbeid moet staan in het toeken vu het Kruis Want zonder do liefde is geen vrede, zonder de vrede geen geiia Op aan de arbeid in eensgezindheid a liefde. Wij gaan de vrede brengen a>y onze broeders en zusters: Christus' vrd» in Christus' rijk. Met Christus' liefde, Kruis in top, zoo varen wij, met 't wereld- tij, ten hoogen hemel op. Een hartelijk applaus volgde en di voorzitter bracht den spreker dank vooi zijn prachtige rede. Hierna nam nel woord de geest, adviseur, kap. Mathot Onlangs werd aan spr. gevraagd of d» Kring iRoc-lofarendsveen van den L. T nog wel bestond. Dat was wel voorbörif Er zijn hier vertegenwoordigers van lofarendsveen, Langeraar, Noorden en d? Kwak-el, waaruit wel degelijk blijkt, d'1 men gevoelt als Katholieke tuinders N elkaar te hooren in don Kring. Spr- dankte dr Deckers hartelijk voor zijn red en wees op de activiteit van"" het Kriek en afdeelingsbestuur. Dank bracht d» geest, adviseur ook aan den pastoor, werkt niet alleen van de stoffelijke Lelafr 1 gen van zijn tuinders maar ook vo* j hun geestelijke. Want het voorn-ia»1 sle is ons Geloof. Spr. kan niet genri aanraden: Tuinders, blijft bij elkaar uw dorpen, dan leeft gij gelukkig on w waart gij de schat van uw geloof. Vervolgens sprak pastoor Bonnet r-41 een kort voord van opwekking, dat uiun? gaf van zijn medevoelon met de tuindcfl Met vreugde constateert hij, dat in Jj L. T. B. niet alleen de tijdelijke k°lan? behartigd worden en hoopt dat vandw een stroom van genade over de tuin®5 zal neerdalen. Tot slot sprak de Kringvoorzitler dankwoord tot allen, die hadden werkt tot het welslagen van dezo In komst.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4