A.WAALS Inge?" -^en Wededeeling. zijn anders dan anderen C Ze zijn solider en voordeeliger 13 2-PERS00KS MATRAS, met 12 Jaar schrift, garantie 1 Slechts 14.°° 6816 Hulpgebouw: Haarl.straat ii4 naam: klompenhandel „De vergulde Homp". Coöp. Tuinbouwveiling. De Coöp. Tuinbouwveiling hield dezer dagen hare Jaarlijksche ledenvergadering. Ondanks het slechte weer, was er een groote op komst. Na een openingswoord door den heer L. G. de Koning, waarin deze een rondschouw gaf over 1925 en een heil- wensch voor 1920 uitsprak, werden no tulen gelezen en bracht de Secr.-Penn. de heer T. Borst een jaarverslag uit, waaruit we allereerst opmerkten, dat de omzet ge stegen was met 143 ™H) boven 1925 en was geklommen tot 9o6.000. Dat de toe- itand der vereeniging alleszins gunstig is te noemen, dat de vlottende schuld op 1 Januari 1926 slechts bedroeg ruim 120.000 en een aandeelenschuld van 13000. Dat in 1925 weer een flinke uitbreiding aan de zaak was gegeven, door aanbouw eener groote kistenloods. Dat van de 4 veilingskosten, die werden geheven 1 zal worden terugbetaald, terwijl er boven de statuaire afschrijvingen nog ruim twee duizend extra kon worden afgeschreven «n de reserve groeide tot ruim 3600. Het reclamefonds werd onder banden genomen. Velen wenscliten nu het tijdstip daar, dat het Centraal Bureau zou komen met voorstellen, om uit de bestaande, of desnoods itfts verhoogde contributie der Groep, een geregelde reclame te gaan voe len. Balans en veilingrekening worden met applaus goedgekeurd. Bij hernieuwing wordt de heer L. G. de Koning als be stuurslid en Voorz. herkozen, terwijl als nieuwe commissaris werd gekozen de heer D. A. van Eijk uit Stompwijk. Het loon van den veilingmeester wordt ongewijzigd vastgesteld, terwijl de vacaties van Voorz. en Secr. worden verhoogd, verder blijft alles bij het oude. D^ veilingprovisie wordt wederom op 4 gesteld en het aandeel in de reserve, door nieuwe leden te storten, wordt tot 40 verhoogd. Verschillende zaken, van huishoudelij- ken aard, passeeren de revue en Avorden met meerderheid van stemmen beslist. De vergadering had een zeer aange naam verloop en de Voorz. sluit dan ook vergadering, na een woord van dank, voor de aangename toon der besprekingen. VOORSCHOTEN. De Hanze. In café-Testaurant „Alle- mansgeest" vergaderde gisterenavond „De Hanze", onder leiding van den voorz., den heer P. van der Werf. De Secretaris las het jaarverslag, waaruit bleek, dat het le dental achteruitgaande- is en 'gedaald is van 22 tot 17 leden. De penningm., de heer W. Meijer, bracht verslag uit over de finan ciën. De inkomsten bedroegen in 1925 te samen 210.44M en de uitgaven 147.87XA zoodat de rekening sloot met een batig saldo groot 62.57. Vervolgens bracht de voorz., de heer P. van der Werf, verslag uit van de gehouden vergadering van den Centralen Raad op 10 October te Amsterdam Na eenige be spreking wordt besloten nogmaals een po ging aan te wenden het ledental, te ver- grooten. Daartoe wordt besloten' ten le. Oud-leden, n.l. zij die lid geweest zijn van de Hanze, kunnen zich in Februari a s. Rog opgeven als lid, doch worden verplicht de contributie te betalen van het 2de half-jaar 1925. Bij latere aanmelding zul len deze oud-leden een inleggeld moeten betalen, le. van 10.en 2e. zullen zij dan nog zes maanden gedurende hun lid maatschap verstoken blijven van alle rech ten der Hanzeleden alhier. Nieuwe leden (zij die dus van deze afdeeling geen lid zijn geweest en thuis behooren in de Hanze) kunnen in de maand Februari lid worden van de afdeeling, zoo zij hebben een zelf standig bedrijf en niet zijn in loondienst onder de gewone voorwaarden, en na Februari zullen de nieuwe leden zes maan den verstoken blijven van alle rechten der Hanzeleden, en dus deze rechten pas ver- j verven na zes maanden lid te zijn ge veest der afdeeling. Twee aandeelen van aankoop Vaandel verden uitgeloot, n.l. no. 14 en no. 17 (verleden jaar zijn uitgeloot de nummers 1 en 10); deze aandeelen kunnen worden ingewisseld bij den penningmeester W. Meyer (ook nog de uitgeloote aandeelen van verleden jaar). Tot secretaris werd herkozen de heer B. H. van den Heuvel. Op gebruikelijke wijze J >loot de voorz. de vergadering. Watersnood-collecte. De watersnood- l tollccte, die door het comité alhier deze veek is gehouden, heeft opgebracht de som 2180.50. Aanrijding. Gisteren werd de heer Z. Hjdende per fiets aangereden door de Automobiliste H. Het voorwiel van de fiets *vrd ernstig beschadigd. Persoonlijke on trukken kwamen niet voor. DE RIJNSTREEK DE POLDER BROEKVELDEN EN VETTENBRCEK. „Wie verre reizen doet, die kan veel verh alenI" Wanneer we de dagbladen uit het be gin van dit jaar nog eens nazien en alle rampen, welke Holland's erfvijand, het water, over ons land bracht, onzen geest nog eens laten passeeren, zien we, dat slechts zeer weinige provincies van wa tersnood zijn bevrijd gebleven. Wo lezen: „Groote overstroomingen in Limburg, in Gelderland, in Noord-Brabant; ook Zoe- Iand en Friesland werden niet gespaard", terwijl de rampen tot in de kleinste bij zonderheden werden vermeld. Tevergeefs zult gij dan echter Iets aantreffen over een doorbraak in onze onmiddellijke nabij heid en wel van den polder Broekvelden en Vettenbroek, onder de gemeenten Zwammerdam en Reeuwijk gelegen. Slechts het enkele bericht van de door braak der kade en het verdrinken van eenige koeien vindt men vermeld. En toch is deze doorbraak, al mag zo dan een klei nere uitgestrektheid betreffen, niet gering te achten. Verdwijnt bij de doorbraken in Gelderland en Noord-Brabant het water weer als vanzelf, heel anders is het met dezen polder gesteld. De polder ligt toch zeer diep. Reeds schreven. De polder had dan ook steeds zeer veel last van kwelwater, dat vanuit het veel hooger liggende Reeuwijk en de naastgelegen plassen door de kaden drong. De polder is 189 LT.A. groot, waarvan het gedeelte Broekvelden, groot 148 H.A., onder Zwammerdam gelegen is en het ge- deelte Vetlenbroek, groot 41 H.A., onder Reeuwijk. Reeds direct bij de oprichting in 1890 werd een stoomgemaal gesticht, twee jaren daarna was de verkaveling cn het schieten van tochten en slooten ge reed. De drooghouding was zoo kostbaar, dat spoedig bet geheele droogmakings fonds a plm. 155.000 1) verbruikt was, en in 1900 was het zelfs reeds noodig den buitengewonen omslag van 10 tot 30 per H. A. te verhoogen, waardoor de to tale omslag toen 34 per H A. bedroeg. De polder is de diepste droogmaking van geheel Rijnland, het peil is 0.10 M. N.A.P., dat van den polder Reeuwijk 1,87 M., N.A.P, zoodat de waterstand in den omringenden polder en plassen ruim 4 M. hooger is dan in Broekvelden en Vetten broek. Dit groote verschil in watorlmogte en de geringe afmetingen dor kaden zijn niet de eenige factoren, die bet watorbe- zwaar voor den polder zóó groot maak- tijd zelfs 220 per H.A. bedroegen; thans zijn zij tot 50 gedaald. Het bohoeft dus geen verwondering te wekken, dat de pol der weinig meer kon doen tot verbetering der kaden, al werd dan ook vaak reeds oen doorbraak gevreesd. En het heeft er allen schijn van, dat de bewoners allen reeds er mede vertrouwd waren geraakt, dat zij oj) een kwaden dag huis en bof zouden moeten verlaten. Bij ons bezoek aan den ondergeloopen polder zagen we toch nog boven water uitsteken den naam, in den topgevel eener woning go- plaatst „Relinquenda". 2) Deze woning was nog geen jaar geleden gebouwd. Eéns zou do eigenaar ze moeten verlaten, doch dat dit zoo spoedig zou geschieden, heeft hij toch zeer waarschijnlijk niet vermoed. Door die hoogo lasten heeft de grond er dan ook weinig waarde en brengt per H.A. 1400 k f 1600 op. Mag het dus wonder hceten. dat de be woners verlangend uitzagen naar de droogmakerij van de Slulpwijksche plas sen, waarin ook de polder Broekvelden en Vettenbroek zou worden opgenomen, en die, naar zij verwachtten, hun redding en uitkomst brengen zou! Reeds bij Ko ninklijk besluit van 21 November 1857 was concessie tot droogmaking dezer plas sen verleend, waarvan wegens gebrek aan geldmiddelen geen gebruik werd gemaakt. In 1876 werd opnieuw concessie verleend aan Mr. F. A. van Hall te Utrecht en P. M. Montijn te Gouda, de droogmaking zou plekken vertoond. De n v,.,i i den velen regen en den afwisselenden vorst en dooi, geheel los en doorweekt. Wanneer in dergelijke omstandigheden in veenkaden, als hier liggen, cone kleino verschuiving plaats heeft, is eene door braak niet «neer te koeren. Wal reeds lang gevreesd was, gebeurde; de J.oerdijk brak door en in een korte poos we- daarin eeni gat over een lengte van 80 M. ontstaan» waardoor zich het water van polder Reeu wijk bruisend en ziedend in het arme, 4' M. diepe liggende Vettenbroek stoWta „Snijdt het vee los", klonk bet plotseling in den polder en overal weergalmde dia roep. Dit, dos landbouwers groolsto be-' zit, is het, wanraan hij veeltijds hol eerst! denkt, maar dat in zulke oogenblikken' zou vergeten worden. Zoodra bet water de stallen bereikt heeft, is de ramp niet meer to overzien, daar het vee niet goedschiks meer vanuit de stallen door het water wil. Een der boeren bad echte* vroeger in De Kethel gewoond en wae aldus met doorbraken een beetjo ver trouwd geraakt. Hij was het dan ook, diat hieraan zoo aanstonds dacht. Om 4 uu* had de doorbraak plaats en reeds mot schemerdonker moesten de bewoners tot aan het middel door het water waden om te redden, wat nog te redden viel. Ook hier werd menig menschenleven bedreigd. Als door een wonder werden do huizen gespaard, maar menig huis word plolsc- Schaal 1 k 50.000. Do pijltjes geven de doorbraak aan. Water. Kaden dijken Weg e n Spoorwegen. Windmolens^ lang was een groot gedeelte der landen, die thans de Sluipwijksche plassen vor men, verveend, vóór men er aan dacht Broekvelden en Vettenbroek te verturven. In 1750 waren Ravensberg, Sluipwijk en een groot gedeelte van 's-Gravenbroek, Elfhoeven en de Vrije hoef reeds in wa terplassen veranderd. 3 April 1797 werd octrooi verleend tot het bedijken, verve nen en droogmaken van een gedeelte der Broekvelden van Zwammerdam, dat zich ten Westen uitstrekte tot de Breede vaart, ten Noorden tot het Broekvelderdijkje, ten Oosten tot den Laicksdijk (thans Laardijk geheeten) en ten Zuiden tot de grens van de tegenwoordige Broekvelden, benevens van Vettenbroek. Aldra bleek, dat het ge deelte bij de Breede vaart en bij bet Broek velderdijkje niet voor turf geschikt was, waarom 4 November 1819 een nieuw oc trooi werd verleend voor 40 jaar, dat la ter met 40 jaar, dus tot 4 November 1890, werd verlengd. De veenderij lag gemeen met de Sluipwijksche plassen, vormde daar een deel van en behoorde toen als zoodanig tot den polder Reeuwijk. Bij het einde van het octrooi was de ringdijk ge heel voltooid, de polder werd droog ge maakt en van den polder Reeuwijk afge scheiden. Voor den ringdijk werd een kruinsbreedte voorgeschreven van 3 M., en een hoogte van 1.40 M. N.A.P. voor de oostelijke kade en 1.10 M. N.A.P. voor het overige gedeelte, afmetingen, die aanzien lijk minder waren, dan steeds te voren voor andere verveningen waren voorge ten; hier schijnt ook de bonklaap, die on der de kaden is blijven ziten, voor een niet gering deel daaraan te hebben meege werkt. Deze bonklaag is een laag veen, die in eiken polder meestal onmiddellijk boven de kleilaag wordt aangetroffen, eon enkele maal ook tusschen het andere veen. Zij is zeer poreus en laat dus veel water door. Voor turf werd ze vroeger, toen nog slechts „open haarden" bestonden, niet geschikt geacht, omdat ze minder goed brandde en een minder aangenamen geur verspreidde. Thans zou men te dien op zichten niet zoo kieskeurig behoeven te zijn. Om deze reden echter zijn de meeste verveningen tot op de bonklaag geschied en is deze blijven zitten. Eveneens is het in den polder Broekvelden en Vettenbroek, waar ook die laag nog onder do kaden zit. Langs deze laag kan dus zeer gemakkelijk de kwel vanuit den hooger liggende» pol der en plassen plaats gehad hebben, maar bovendien is zij dan mede oorzaak ge weest, dat de kade zich nooit met den on dergrond heeft kunnen vereenigen, waar door een kleine oorzaak reeds groote ge volgen kon hebben. In den reeds geldelijk zwaar belasten polder kon bet stoomge maal niet aan de behoeften voldoen, in 1906 werd het daarom door een gemaal met gasmotor vervangen, dat op zijn beurt weder niet aan de gestelde verwachtingen beantwoordde, waarom in 1924 de gasmo tor voor een electro-motor moest plaats maken. De lasten waren intusscben gewel dig geslegen, zoodat zij in den oorlogs 790 H.A. omvatten, de kosten werden op 870.000 geraamd, door de Provincie werd 100.000 toegezegd, doch ook dit maal slaagde men niet. Ook een volgende concessie in 1881 aan de heeren J. P. Mahlstede, J. Paul en H. E. Oving leidde niet tot het gewenschle doel en zelfs mis lukte een volgende aan H. Paul te Lelden in 1903, waarbij èn de Provincie èn het Bijk elk ecno subsidie van 180.000 in do kosten, op G90.000 geraamd, toe kenden. Nog werd droogmaking toege staan aan W. Vijverberg en thans heeft het Ingenieursbureau van Hasselt en de Koning de plannen tot droogmaking in bewerking. Inlu.s- hen beeft men gemeend, dat met de weder-droogmaking van den polder Broekvelden en Vettenbroek niet gewacht mag worden en daarom deze ook aan dit Ingenieursbureau opgedra gen. De kosten hiervan zijn geraamd op 120.000, welke door het Rijk, do Provin cie Zuid-Holland en bet Hoogheemraad schap Rijnland, elk voor 1/3, renteloos zullen worden voorgeschoten. Reeds hiedon (25 Januari) zal de besteding plaats heb ben en wij vleien ons voor den polder met do hoop, dat het moge blijken, dat de kosten wat ruim geraamd zullen zijn. 3) Dat de droogmaking geene kleinigheid ls, zal de lezer alreeds begrepen hebben. "SVij zullen daartoe de doorbraak eens na der beschouwen. Op oudejaarsdag had de doorbraak plaats. De Loerdijk had reeds, zooals dit met de kaden meermalen het geval was, hier en daar eenige natte ling op een eiland geplaatst. Boomeu wer den ontworteld en spoelden weg. Een pe renboom vóór eene woning staande zakte in de diepte weg, de grond scheurde af tot op 1 M. afstand van de woning. Nog was deze aanhankelijk met den weg ver bonden en kon de vrouw des huizes met een kind per roeiboot in veiligheid ge bracht worden. Maar nog voor do boot den weg bereikte, was weer een gedeelte hiervan verdwenen, en werd do boot door den stroom tegon den dijk geworpen. Daar mede was echter bet huis van den vasten wal afgesloten, nog 4 mannen verkoerden op het pas ontstane eiland in levensgevaar zonder dat er mogelijkheid bestond deze te redden. Toch werd nog eene poging ge daan, maar nauwelijks was daartoe een boot van wal gestoken of hij werd Boor de zuiging medegenomen en zonk. Als door een wonder bleef dezo onder water recht liggen en boot en rnan werden door den stroom medegesleurd en 300 M. ver der op een ondiepe plaats neergeworpen. De 4 mannen moesten in doodsangst 5 bange uren n.l. van 5 uur tot 10 uur des avonds op 't eilandje doorbrengen, waar van elk oogenblik nieuwe stukken groml in do diepte verdwenen. Do doorbraak had tusschen twee wonin gen plaats, waarvan de eene geheel on dermijnd werd. De oude bewoner wan ge heel versuft en wilde hot erf niet verlaten, terwijl de grond vóór zijn voeten weg spoelde. „Ik bob liier reeds 02 jaar gewoond"*

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5