„De late Courant" Twaede Blad GEKKE GEERTE. Maandag 25 Januari 1926 BINNENLAND Bij de Spuorwegen. De wachtgelders. ja verband met het feit, dat dezer dagen •eenige klerken op wachtgeld, die reeds ge- ruimen tijd weder op arbeidscontract bij 7 de Nederlandsche Spoorwegen werkzaam i -waren, van hunne diensten worden onthe- ven, zoodat deze weder zonder emplooi ko mmen, heeft het hoofdbestuur van den B. |'A N. S. zich tot de direclio gewend en haar er op gewezen, hoe steeds meer amb tenaren door beambten worden vervangen. [•Daarbij is aangedrongen op herplaatsing in vasten dienst en verzocht om mededee- ling, welke verwachting daaromtrent door bedoelde klerken konden worden gekoes- terd. Op dit schrijven ontving het hoofdbe- stuur van den B.A.N.S. het navolgende antwoord van do Directie: „Naar aanleiding van uw schrijven dee- len wij u mede, dat wij het begrijpelijk achten, dat de door u bedoelde wachtgel ders gaarne eenige zekerheid omtrent het tijdstip eener evenlueelé herplaatsing bij onze Maatschappij wenschen te verkrij gen. Die zekerheid kunnen wij bun even wel tot ons leedwezen niet geven, zooals wij reeds bij herhaling geantwoord heb ben op tot ons gerichte verzoeken van dien aard. Ten tijde der onderwerpelijko -op wacht geldstellingen koesterden wij de verwach ting, dat het met ons bedrijf mettertijd be ter zou gaan en binnen een niet al te lang "tijdsverloop weder tot aanstelling van de op wachtgeld gestelde klerken zou kunnen worden overgegaan. In die verwachting zijn wij teleurgesteld geworden. Zooals de •toestand zich thans iaat aanzien, is hun kans op wederaanstelling binnen do eer- IV jaren uiterst gering." li Uit het schildersbedrijf. 'Iet landelijk contract aanvaard. Overeenkomstig bet advies van Jiet Hoofdbestuur en den bondsraad hebben de leden van den Nederlandschen Schilders- gozellenbond de patroonsvoorstellen voor •do afsluiting der nieuwe landelijke ar beidsovereenkomst -aanvaard. R.-K. Ver. „SVioederschapszorg". Het Dagelijkscb Bestuur van de R.-K. Vereen. „Moederscbapszorg" (d,e Kweek school voor Vroedvrouwen te Heerlen) ge vestigd te Heerlen, mocht dezer dagen van Z. D. H Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, Bis schop van Roermond, het volgende schrij ven ontvangen: „Namens het Doorl. Episcopaat heb ik de eer U het volgende mede to deelen: Naar aanleiding van Uw schrijven van November j.l. verklaart het DaorL Epis copaat. te sympathiseeren met het werk 'der R.-K. Vereeniging „Moederscbaps zorg" en hoopt, dat de Katholieken, bij- zonder Vereenigïngen, als „Voor Be scherming van Meisjes", do godsdiensti ge belangen barer beschermelingen en de 'instandhouding en den bloei dezer thans nog alleen bestaande Katholieke inrich ting krachtig zullen bevorderen." Met. de meeste hoogachting. (w.g.) t L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. Uit den Gemeenteraad van Gouda. In verband met do spoedige voltooiing van de nieuwe veemarkt, op het voorma lige Kazerneplein, stellen B. en W. den gemeenteraad voor, over te gaan tot in grijpende reorganisatie van het marktbe- drijf en tot centralisatie van de leiding "van dezen tak van gemeentedienst. Zij ge ven in overweging, den directeur -van den gemeentelijken reinigings- en ontsmettings FEUILLETON. 6) Hij vertrok en bleef vijf dagen weg Goos zat gedurende die vijf dagen in doo- delijke verveling. Maar de wil om vol te houden was zóó sterk in hem geworteld, dat-de liever gestorven zon zijn dan toe to geven. Het eenige wat 'm voortdurend bc- v zig hield was de gedachte aan z'n moeder. Hoe zou-ie te weten kunnen komen, hoe z'i t maakte? Schrijven kon-ie maar heel gebrekkig, maar al bad-ie d'it goed ge- kund, hij zou 't niet gedurfd hebben. Naar haar vragen durfde bij ook niet. En toch steeds brandde in" hem 't verlangen, iets Va.A 'ia^r ™>ten te komen. Achttien dagen en nachten zat-ie hier nu al opgesloten. Hoe ging het aan de grens? Was er oorlog in België? Was er oorlog in Holland? Zoo nu en dan ving-ie 'oPr *)aar z'ri;nen °P> d,e de oppassers met "ear spraken, maar veel kop-ie daar niet u snappen en vragen durfde hij niot. j. °°k Geerte was gloeiend verlangend wfr ,aar Van minuut tot minuut zo z'n terugkomst en uren Ha ZiG aan ^en ran(* der zette daar rln e'p ')nrcn de oogen. tuurde in ïchtmg van dc stad, maar telkens weer •fin? Z&- ,eur«eslc'd heen, met ?u verbitte- wrn.i-i!n di0 soms tot brandende DiannA jerle groeide; wraak op al die ontiirmn 1° ®oMaat ^-aren. die haar alles gnomen hadden wat ze bezat. dienst, den heer.J. P. Anemaet. onder toe kenning van een salarisverkooging van 400, bij wijze yan proef voor den tijd van een jaar, tevens te benoemen tot di recteur van het marktwezen. Do regeling van de bezoldiging van een deel van het ondergeschikte personeel, dat thans perceptie-loon geniet, wenschen B. en W. te herzien in dezen zin, dat bedoel de ambtenaren voortaan een vaste jaar wedde zullen genieten. Ten einde evenwel een prikkel te geven tot het bereiken van een zoo boog mogelijk bedrag aan markt en waaggelden, stellen B. en W. voor, naast dit vaste jaarloon, bij overschrijding van een zeker bedrag van ontvangst oen klein percentage aan perceptieloon uit te keeren. De reorganisatie maakt ook de defini tieve aanstelling noodig van een ambte naar, die belast zal zijn met het veeartsë- nijkundig toezicht op de veemarkt. B. en W. vragen den raad machtiging, dit toe zicht op te dragen aan dr. H. W. Over- bosch te Gouda, tegen een jaarlijksche ver goeding van 400. Tenslotte wordt voorgesteld, de exploi tatie van een op do nieuwe veemarkt ge legen café-restaurant tegen 60 per week te verpachten aan vier café-bouders, dio van de verplaatsing van de markt naar het vroegere Kazerneplein nadeel zullen on dervinden. De financieelo uitkomsten van het gere organiseerde marktbedrijf achten B. en W gunstiger, dan die, welke dit in zijn tegen woordige vorm kan opleveren. B. en W. stellen den gemeenteraad voorr te verwerpen, een voorstel van den heer Donker, om aan alle armlastigen 50 pet reductie te verleenen op den prijs van door de gemeente-lichtfabrieken te leveren cokes. Hun afwijzend praeadvies over dit voorste], dat vermoedelijk ingediend was, om den raad voor de consequenties te stel len van zijn besluit tot bet verleenen van bedoelde reductie aan do werkloozen, gronden B. en W. op administratieve be zwaren. Gemengde Berichteii Slachtoffers van hei ijs. Twee kinderen dood opgehaald Langs de spoorbaan in do buurt van Vlijmen zakten gistermiddag een 11-jarige jongen en een 13-jarig meisje van den seinhuiswachter B. door het ijs. Deze was in dienst te Hedel, zijn vrouw was alleen thuis met de kinderen. Op bet hulpgeroep der kinderen, diextot bun midden in het water stonden kwamen al spoedig menschen toegesneld, maar daar het water over den weg stond konden zij de plaats des onheils niet dan langs een groolen omweg over de spoorbaan be reiken. Toon men op do plaats kwam bleken de kinderen, die meer dan een uur haddan geworsteld, om zich uit bet water te be vrijden, bezweken. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. De nieuwe moordaanslag te Rotterdam Omtrent den moordaanslag aan de Putsckebockt (niet-Putsckestraat) valt nog het volgende te melden. Woensdag heeft de vrouw de echtelijke woning aan de Weste Wagenstraat verlaten en haar intrek genomen bij de familie T. Daar kwam haar man, de molorbersteller H. Vrijdagnamiddag met een kennis van hem en vroeg zijn echtgenoote te spreken. Hij zeide, dat hij zich met haar verzoenen wil de. In het bijzijn van het echtpaar T. heeft daarop een onderhoud tusschen de echte lieden plaats gevonden: ook de kennis van den dader was hierbij tegenwoordig. Deze laatste vroeg ten slotte, zijn vrouw eenige cogenblikken alleen te mogen spreken. Dit werd hem echter geweigerd, waarop hij, in een plotselingen aanval van woede, vol gens zijn bij de politie afgelegde verkla ringen, z'n zakmes trok, eenige keeren naar de vrouw stak en toen de vlucht nam. De kennis is hem gevolgd en heeft hem op straat aan. een agent van politie aange wezen. Toen zo gestoken was, is de vrouw direct naar boven geloopen, want op de tweede verdieping van het bewuste pand woondo een verpleger van den Genees kundigen Dienst, door wien ze ter plaatse is verbonden. Zou G-oos gezwicht zijn? Zou-ie zich be dacht en besloten hebben, net als de ande re jongens gedwee naar de kazerne te gaan? Nee, dut zou-ie niet gedaan hebben. Dal deed-ie niet. Liever dood. Dat-ie geen boodschap stuurde was heel begrijpelijk en dat was nog wel 't beste bewijs, dat-ie niet toegaf. Was-iie zoet in de kazerne dan zou ze al lang door den een of andere bericht ontvangen hebben. Maar waarom duurde het toch zoo lang, achttien, twintig, vier en twintig dagen. Ze kon 't niet langer uithouden. Ze moest weten, boe 't met 'n gesteld was. En daarom nam ze het eenige befluit, wat er te nemen was; zij zou kèm gaan zoeken. Dat was wel 'n harde noot. Geerte was in geen zestien jaren in de stad geweest. Ook in 't dorp kwam ze bijna nooit, hoogstens eens of twee maal in 't jaar als zo er niet buiten kon. Bang was ze voor niemand, in tegendeel, de dorpelingen gingen baar uit den weg, maar ze voelde zich onder de blikken van zooveel menschen niet de meesteres over zich zelf, zo was dan onrus tig en voelde zich niet bij machte een vriendelijk antwoord te geven. Toch zou ze gaan, al was het door 'n vuur, want ze moest weten of ze Goos nog bezat, ja of nee. Zo sloot haar huisje af, nam haar kruiden-mand, vulde dio met 'n extra verscli brood, met 'n stuk gerookt spek en met 'n twintigtal perzikken, de vruchten van 't eenige boompje dat op haar erf slobd en die ze gewoonlijk aan zwaanzieken gaf, bij wien zo kruiden le verde. Do weg zou lang zijn, maar loop en deer de haar niet. Ze kon 'n ganschen dag aan 'één stuk loopen, als dat noodig was. Zon- Stinkbommenaanval der stakende bioscoopmusici Zaterdagavond hebben eenige stakende musici of hun medestanders gepoogd in het City-Theater te 's-Gravenhage de orde te verstoren door het werpen van stinkbom men. In 't bijzonder werden deze projeo- tielen gericht op 't orkest, terwijl do muzi kanten werden uitgescholden voor „duik- booten", als variant op onderkruipers. De politie was dadelijk bij de hand on nam de boodooners bij den kraag, zoodat ze weldra op straat stonden. Een onaangename lucht viel daarna nog waar te nemen. Van Urk naar Kampen in zesentwintig uur De postboot, welke Vrijdagmiddag om 2 uur van Urk vertrok, is Zaterdag om half vijf te Kampen binnengeloopen. Do tocht over de Zuiderzee was één worsteling met de weeke ijsmassa. Eigen schuld Vrijdagavond is een 31-jarige landbou wer bij de politie te Haarlem gekomen. Hij "\ras onder den invloed van sterken drank en vertelde, dat bij in Amsterdam eenige café's bad bezocht en toen een auto had gehuurd om een ritje te maken door de stad. Hij herinnerde zich alleen nog, dat 'er opeens een man naast hem zat. Later is hij wakker geworden in een dennenboschjc in Heemstede of bij Haarlem. Hij miste toen f 160.uit zijn notitieboekje en een Fortemonnaie met geld. Do man is naar Amsterdam teruggekeerd. De poiitiekas van Den Bosch. In liet Huisgezin wordt liet bericht, dal cr bij de politie-administralie in Den Bosch iels niet in orde is, bevestigd. De pólitie werkt met voorschotten en nu schijnt bij dc administratie daarvan een fout te zijn begaan. Het is echter -volgens het blad onwaar, dat de commissaris van politie, de heer Van Dam, aan deze zaak zou debet zijn, terwijl deze niet is geschorst of geschorst geweest en wederom sedert een week zijn functie waarneemt. Voor zoover onze inlichtingen gaan, is, een onverklaarbaar tekort van 8000, loo- pende over een groot- aantal jaren, sinds een zestal maanden ten sbadhuize bekend. Do burgemeester beeft in bedoelde besloten raadsvergadering aan den Raad meege deeld, dat bij onderzoek deed instellen door den gemeentelijken accountant Sparrius en* van den uitslag mededeeling zou doen aan den Raad, betgeen ook den steller der vragen bekend kan zijn. Dat onderzoek zal o i. hebben -uit te wijzen of dit tekort zooals vermoed wordt ontstaan is door onjuiste of dubbele boekingen en derhalve slechts een schijnbaar tekort is, en op wel ke periode dit tekort betrekking heeft: den diensttijd van- den tegpnwoordigen of den vorigen commissaris. Terecht neemt men len stadhuize bet standpunt in, dat, han gende dit onderzoek, geen oordeel kan wor den uitgesproken over wien of wat ook. Het ingestelde onderzoek beeft vertraging r.ndervonden door ziekte van den commis saris van politie, die eenigen tijd zijn ge wone werkzaamheden niet. heeft kunnen verrichten, doch naar wij vernemen intus- schen weder die werkzaamheden geduren de eenige uren per dag hervat hoeft waardoor tevens de dwazo geruchten over een schorsing of nog erger zijn weerspro ken. Het bewijst, dat de commissaris ten volle gehandhaafd blijft, wat logisch is zoo lang niet is uitgemaakt waar en door wien de fout is gemaakt. Een romantisch gevai. Uit het ovprzicht van de werkzaamheden der rivierpolitie te Rotterdam in 1025 blijkt, dat ze een zeer Tomantisch geval te behandelen heeft gehad. In de haven van Buenos-Aires heeft zich een 18-jarige jonge dame aan boord van een schip begeven, om met den 2en stuur man in ons land te trouwen. Onderweg werd zij door den len stuurman ontdekt, die'mede op baar verliefd werd en den kapitein voorstelde, zijn huwelijk met de jonge dame te sluiten. Do kapitein wei gerde, omdat het meisje minderjarig was. De le en 2e stuurman vroegen beiden, te mogen afmonsteren, teneinde aan den vas- ten wal him strijd om het bezit der sclioono Argentijnsche te kunnen uitvechten. De kapitein weigerde ook dit verzoek in lo willigen en hoeft de betrokken jonge da me - een meisje van goeden huize aan de rivierpolitie als verstekelin^e overvele- der iemand te groeten ging ze het dorp door recht naar 't raadhuis, beklom er de trap en de dorpe/lingen dio haar zagen gaan. zeiden: Daar heb je warempel Gekke Geerlel Nou da'e óók 'n witte raaf! Dat mag wel aan den balk. Wat zou ze hier komen doen? Do tijgerin zoekt d'r jong. Geerte, zonder opzien, beklom de stee- nen trap, liep naar de eerste de beste deur in de hal, ging zonder kloppen binnen. Er zaten enkele heeren aan 'n schrijftafel. Ze keken vreemd op, toen ze de geheimzinni ge figuur van Gekke Geerte voor zich za gen. Je komt zeker informeeren naar je zoon? vroeg een van hen. Ja, zei ze kort. Die wordt in observatie gehouen. Wat wil dat zeggen? Die mot net zoo lang in 't hospitaal blijven, tot de dokters zeggen, dat-ie er uit mag. En waar is dat hospitaal? In de stad. Mag ik m'n zoon bezoeken? Daar zal wel geen bezwaar tegen zijn. Zonder verder nog 'n woord te spreken of te groeten ging Geerlo heen. Ze ging den langen dorpsweg over tusschen door de rijen huizen, waar achter de gordijnen of horren, de bewoners elkaar op haar ver schijning attent maakten. Ze dacht er geen oogenbKk over, met de stoomtram te gaan. Strak3, over 'n paar uur, als zo niet meer voort kon, zou ze do tram altijd nog kunnen opwachten. Nu joeg het verlangen naar Goos haar te krachtig voort, 't Was niet moeilijk, door de oneindige vlakte verd. Door bemiddeling van den Argen- tijnschen consul is zij na eenigen tijd weer naar baar vaderland kunnen terugkeeren. De stuurlieden zijn op een ander schip over geplaatst, dat zulke voor ben gevaarlijke havens als Buenos-Aires niet aandoet. Suilenl. Berichten Storm in de Zwarte Zee. Verscheidene booten gezonken. Volgens le Berlijn ontvangen berichten is tijdens een storm in de Zwarte Zee het stoomschip Sinope vergaan. Er was een bemanning van twintig koppen aan boord. In do haven van Soolima zijn verscheidene graanschepen gezonken. Sneeuwstormen in Zevenburgen. Volgens een bericht uit Boekarest woe den in Zevenburgen weer hevige sneeuw stormen. De meeste spoorweg- en telefoon verbindingen zijn verbroken. Sneeuw en dooi te Berlijn. Tengevolgo van den Zaterdagmorgen ^ugevangen sneeuwval is de temperatuur te Berlijn aanmerkelijk hooger geworden. Zaterdagnacht vroor bet nog 8 graden, doch Zaterdagmiddag stond het kwik bo ven het nulpunt. Een verdere stijging wordt nog verwacht, benevens voor gerui- men tijd zacht en regenachtig weer. Tweevoudige moord en zelfmoord. Een treurig einde nam Vrijdag j.l. het ver jaringsfeest. van den landgoedbezitler Bochler te Granzow (Duitscliland). Do zoon van een naburige familie, wiens ouders met de familie Boehlor verwant waren, schoot beide 15 en 18 jaar oude dochters van den landgoedbezitter dood en daarna zichzelf. De beweegredenen van den daad konden niet worden vastgesteld, doch men ver moedt dat jalouzio do aanleiding is ge weest. Groote brand. Reuier seint uit Allcntown (Pennsyl vania) Een brand heeft een vroeger hotel ver nield. Eén persoon werd gedood, doordat hij uit het venster sprong. Een 20-tal men schen liepen brandwonden op. Veertien honderd schapen verbrand. Uit Greifenberg in Pommeren wordt go- meld, dat op een riddergoed aldaar gis teravond een groote brand onfqfnnd. waar door drie gebouwen in de ascli werden ge legd en 1400 schapen omkwamen. Bankoverval bij Buenos-Aires. Naar uit Buenos-Aires gemeld wordt, heeft een uit zeven personen bestaande roo- versbende, vermoedelijk dezelfde, die des tijds het station van Las Heros plunderde, een filiaal van de provinciale Bank van Buenos-Aires, in het voorstadje San Mar tin, overvallen. Zij maakte zich meester van een bedrag van 53.000 pesos en ontkwamen in hen automobiel. Bij den overval kwam een bankbediende om het leven, terwijl twee andere zwaar verwond werden. Het Zweedsche kroonprinselijke paar naar Amerika. De Zwdedsche kroonprins zal met zijn gemalin op 18 Mei naar de Vereonigde Sla- ten vertrekken, waar zij op 27 Mei zullen aankomen. Zij zullen op 20 Mei te Was hington do plechtige onthulling van hel gadenkteeken voor den uitvinder op Mari- negobied, John Ericson, bijwonen. Na een verblijf van twee weken te New York, waar zij aan Edison een bezoek zullen brongen, zullen zij o.m. naar Boston, Niagara, De troit, Chicago, Yellowstone Nationaal Park, Los Angelos, San Diego, en San Francisco gaan, in welke laatste plaats zij op 28 Juli hopen aan te komen. Via Japan, China on Indië zullen do kroonprins en do kroon prinses naar Zweden terugkeeren. Eigen munten voor den lerschen Vrijstaat. De Iersche Vrijstaat zal, naar uil Du blin wordt gemeld, een eigen muntstelsel krijgen. Volgens een thans ingediende wet moeten de tot nu toe geldende Engelschc munten door Iersche zilveren, bronzen en nikkelen munlen worden vervangen. Deze maatregel zal naar men meent do breuk tusschen Noord- en Zuid-Ierland nog verergeren, aangezien in Noord-Lu-laad de Engelsche munten geldig blijven. den weg naar do stad te volgen, den grint weg met aan weerszijden do hooge popu lieren, die zich als 'n breed lint door hel groen slingerde. Niemand kendo hier Geerte Donzc. Wel. zouden velen zich neg het doodelijk onge luk bij do schietoefeningen herinneren, als men bun or over sprak, maar vooral in de laatsto weken leefde men snel. nu ieder oogenblik do oorlog uit kon breken. Geerto zag veel soldaten maar zij trok d'r omslagdoek vaster onder d'r kin, keek voor zich op den grond en klemde do lip pen opeen. Plotseling was hot of men haar 'n geweldige slag op 't hoofd toebracht. Er klonk 'n donderende knal, 'n kanonschol. Ze gaf 'n gil en moest met de eene vrije hand 'n boom grijpen om niet legen den 'grond te slaan. Dat was het noodlottig ge luid uit hel verleden. Aan dat geluid was bloed, was do dood verbonden, dc dood cn later de eenzaamheid en de verbeten haat. Dat geluid kwam van heel ver en ze voel de, dat 't haar 'n steek door de hersenen had gegeven. Zo duwde zich van den boom af en ging bijna hollend den weg op, haastig, jachtend, hijgend en met van angst'verwrongen trekken. Maar niemand lette er op. Vrachl-anto's en hoog opgeladen, met paarden bespannen wagens reden haar achterop cn tegemoet. Zo zag niet, dat die door militairen bestuurd werden. Die schok uit do verte, had baar weer geheel in 't verleden geplaatst, had den ajigst over het verlies van haar cenig kind bijna tot radeloosheid opgezweept. Als ze hem maar. had, als ze hem maar weer mee te rug kon nemen naar d'r huisje op do hei, waarvan ze de deur zou dicht-spijkeren en WAT GEEFT DE RADIO VANAVOND? Hilversum 1050 M. 7.45 cn 10.Persberichten. 5.6.Kinderuurtje, verzorgd door Mevr. Ant. v. Dijk. 7.7.30 Radiopraatje. Lezing door den heer v. Sluiters, over tocstellxniw. Hij zal diverse schema's bespreken en do voor- en nadeclen opnoemen. 8.10 Concert door het H. D. O.-orkcst. le ged. van „De dans in den loop der tij den": Oude dansen, Polonaise, Mazurka, Polka, Wals. 2e gedeelte: Jazzmuziek door het versterkte H. D. O.-orkest. Daventry 1600 M. 4.35 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.507.20 Omroep voor Europa. 7.20 Tijdsein, weerber., nieuws. 7.45 Pianocomposities van Schumann. 8.20 Concert (viool, piano, zang). 9.20 Orkestconcerl en G. Baker, bari ton 10.20 Tijdsein, weerber., nieuws. Lo zing: Wide telescopes and the. sizes of stars. 10.5011.20 Ruby Helder, zang. 11.2012.20 Jazzmuziek. „Radio-Paris", 1750 M. 5:05 Orkestconcert. 8.5010,20 Orkestconcort. Königswustcrhausen 1300 M. 6.50 Orkest, programma van Frank furt a. M. A. Witok, wool. Hot symphonio- orkest. Daarna nieuws. 9.5011.20 Dansmuziek door de Funk-» kapel. Brussel 262 M. 8.20 Lezing. 8.35 Operettefragmenten. 9.20 en 10.20 Nieuwsberichten. Münster 410 M. 4.355.20 Cellosonaten. 5.206.05 Voorlozing: Winter-Idyll. 6.507.10 Lozingen. 7.50 Lezing over: Beethoven. Daarna opvoering van „Fidclio", opera in 2 acten van Beethoven. DE K. R. O. VAN IVieRGEN. V o o rtPi- a c li l a vond van het echtpaar Vogel. Hol programma van den K. R. O. op Dinsdagavond den 26en Januari: Voor drachtavond van Albert Vogel en mevr w Vogel (Ellen Varono), voordracht' naars to Den Haag. Onderwerp: „Goud- hoof d" (Tête d'Or), drama van Paul Clan- del, vertaling en declamatie van Alb. Vogel. Tête d'Or, van Paul Glaudel, is het dra ma van wanhoop. Dit is de titanische po ging van een gonialen. hel blink n geest, die zicli wil wreken op het lot, op do aardsclio beslemming des menschen, die slechts tot algeheelo vcniioti'iiig I :t. Het is de wrange, hartstochtelijke poging- van den man, die in zijne maeliiclne 1 om den duur cn de schittering van het krachtige loven te heheerschen, met ont kenning van een geloof aan een toekom stig leven na den dood, het moment wil grijpen als een adeln;>i cn onder werpen aan *Im■ersrl""-swil De toen nog jeugdige Claudel, slamlig en onevenwichtig, beurtelings onder den invloed van Riinhai.it, Mallarmé, le- lairé en anderen, intellectimli-t cn ver sober, was nog niet gekomen lot harmo nische, evenwichtige rust, tot een verre schouwing over liét aardsclio leven been, tot -de erkenning van do lino ere bestem ming van den mcnseli, lot bet geloof in do onsterfelijkheid dor ziel, tol liet onwankel baar vertrouwen in don Schepper, Zijn scherpe geest bepaalde zich tot liet waar neembare, lot de materie, en weigerde img hoopvaardig zich te huigen voor datgene, hetwelk buiten on boven het bevatliiivs- vermogen van den mensch heorscht. En zoo is „Goud hoofd" geworden een uiting, als liet ware oen belichaming, van wat in die jaren in het hartstochtelijke brein van Claudel leefde. Verzon van Paul Claudel door mevrouw Vogel: a. Ge n'osl point de nous soulc- ment; b. La Viergc a midi. Piano door Evert Haak, nmziekleoraar en organist dor St. Dominicuskerk le Am sterdam: 1. Sonate palliéliqiie, L. v. Beothc.en; a. Allegro cou brio, b. Adagio; 2. Gade uit opus 75, E. Griog; .'3. Aus jungen Tugen uit opus 65, E. Grieg. waarin zc bet jachtgeweer van d'r man zou nemen cn achter 't venster zou gaan staan, om ieder, dio hot waagde haar kind te komen halen, neer to schieten. Als zo Goos weer had, dan kondon do kanonnen schtoten en donderen zooveel als zo maar wilden, tot al de ruiten in 'I dorp en in de stad kapot gesprongen waren. Zo haastte zich voort, als iemand, die in doodsangst meent door moordenaars ach tervolgd ie worden. Toen bij do eerste bui zen van do stad zakte zo ineen. D'r licng-' selmand met do versnaperingen voor Gooi rolde in 'i zand. Zóó bleef Geerto IR HOOFDSTUK V Terugkeer. Geerte vond zich zelf terug in dc - li t- duw van 'n ouden kastanjeboom, waar zo achterover leunde in 'n groolen stoel en waar zo 'n kouden doek op d'r hoofd voel de. Er stonden enkele men chen oin haar heen, die gewacht hadden lol 't vrouwtje do oogen opsloeg. Zo begreep onmiddellijk wat cr mol baar gebeurd was. Niet de vermoeidheid was het geweest, die haar had neergeslagen, maar do plotselinge herleving van 't ver leden. Ik kan loopen, laat me gaan, zei ze lot de omstanders, en zij nam do mand, ging, zonder dank lo zoggen vlug het erf af van de boerenl m ve, waarheen 'n voor bijganger haar gedragen had. Zo had zoo'n haast om hier weg lo komen, dat zo den weg opliep, vanwaar zo gekomen was. En hier, enkelo honderden rpeters verder, bleef zo sl^aü. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3