Twaede Blad GEKKE GEERTE. Immers, wordt tot don aanleg van con-' tralo verwarming in do geuoemde scholen overgegaan, dan zullen, zeor waarschijn lijk, do reeds officieus aangekondigde plannen van andere besturen tot vervan ging van kachelverwarming door centrale verwarming in hunne bestaande scholen voortgang hebben en zal de gemeente or wellicht niet aan kunnen ontkomen, om voor de openbare scholen voor lager- en uitgebreid lager onderwijs om nog niet te spreken van andere gemeentelijke ge bouwen gelijke kosten te maken. liet is U bekend, dat de consequenties alsdan een uitgaaf van 2 a 2'/i ton zullen verde ren. Hierbij komt nog, dat, indien allo ge meentelijke scholen centraal worden ver warmd, de exploitatiekosten (voor verwar ming) voor het openbaar onderwijs be langrijk zullen stijgen. Dat dit werkelijk het geval zal zijn, kan U blijkon uit de ter inzage gelegde gegevens, volgens welke centraio verwarming zeker 2 maal zoo duur is als kachelverwarming. Volledig heidshalve brengen wij in herinnering, dat het Schoolbestuur daarentegen in zijn be trekkelijke aanvrage hot volgende ver meldt: „Deze verandering van do inrich- „ting wordt noodig geacht in verband met ..oen regelmatigo verwarming der lokalen ,.Een gevolg daarvan zal zijn: bezuiniging „en voordeel voor do gemeente, aange- „zien de centrale verwarming door gas zal „geschieden. Alle in aanbouw zijnde scho- „len worden evenzoo verwarmd, waardoor „ons schoolbestuur een der grootste afne- „mers zijn zal van hel in de gemeente „overtollige gas". Zelfs al noemt men aan, dat het school bestuur geeu rekening houdt met de rente van do voor den aanleg der centrale ver warming beuoodigde gelden, is het go- zien de bovenbedoelde gegevens nog ten cenerunale onbegrijpelijk, hoe men kan zeggen, dat een gevolg van het aanloggen van centrale verwarming in bostaando schoolgebouwen kan zijn „bezuiniging en voordeel voor de gemeente." Wij wezen er reeds op, dat dc consequen ties van deze zaak tot een uilgaaf van 2 a 2lA ton kunnen leiden en bovendion ten gevolge kunnen hebben verhooging van do exploitatiekosten van het openbaar onder wijs. Maar hiermede is men er nog nietl Gelijk bekend is, moot de gemeente het ge middelde kostenbedrag per kind van het openbaar onderwijs uilkeeren aan het bij zonder onderwijs. Verhooging van do ex ploitatiekosten van bet openbaar onderwijs gaat derhalve gopaard met verbooging van do vergoeding aan het bijzonder on derwijs. Waar nu openbaar- en bijzonder onderwijs vrijwel een gelijk aantal leerlin gen tellen, zouden dus de meerdere exploi tatiekosten practiscb verdubbeld worden. Hoeveel die meerdere kosten zullen be dragen is moeilijk met volkomen juistheid te bepalen. Wij raeenen echter, dat rnen die meerdere uitgaaf, voor openbaar- on bijzonder onderwijs gezamenlijk, wol op 20.000 mag ramen. Uitvoering van de plannen van het Schoolbestuur kan der halve voor do gemeente oen hoogero uit gaaf van 30.000 per jaar helcokenen (5 pet. van ƒ200.000 H- 10.000 duurdere exploitatie voor de verwarming van dc gemeentelijke scholen -|- ƒ10.000 hoogero vergoeding aan het bijzonder onderwijs." Thans komende tot de beantwoording van de vraag, of nog een poging kan wor den gedaan om de uitvoering van die plan nen te voorkomen, merken 13. en W. op, daj bij de behandeling van do zaak in de qponhare zitting van Gedeputeerde Sta ten de rapporteur de vraag stelde, of het niet beter ware geweest eerst een gunstigo beslissing varv den Raad uit te lokken en daarna, bij de proeeduro tusschcn ge meente- en schoolbestuur ex art. 77 der Lagerondcrwijswel 1020 (d.w.z. bij do be handeling van de definitieve plannen door Burgemeostev en Wethouders) bezwaar te maken. Nu het Schoolbestuur ons, aldus 13. on W., tot ons leedwezen, to kennen hooft ge geven, dat hot niet bereid is zijne aanvra ge terug te nemen, achten wij ons op grond van het bovenstaande verplicht to zijner tijd tegen de definitieve plannen bezwaar te maken. Dit neemt echter niet weg, dat eerst door den Raad oen zij het feitelijk dan ook maar formeel besluit moet worden genomen tot het verleenen van dc gevraagde medewerking. Mitsdien geven R. en W. den Raad in overweging om te besluiten alsnog mede werking to verleenen aan het bestuur der R.-K. Parochiale Jon^enssehnlrm onder WAT GEEFT DE RADIO VANAVOND? Hilversum 1050 M. 67.45 Concert door het H. D. O.-or- keet, o.Lv. Fr. Lupgons. Do heer W. J. Snooks, tenor. Eenige composities van Lortziug. 7.45 en 10.Persber. Vas Dias. 8.15 Aansluiting v. h. Concertgebouw te Amsterdam. Dir. Piorre Monteux. So liste: Vera Janacopuloa, zang. Symphonic G gr. t. No. 13, Haydn. Exultato Jubilate (motet), Mozart, zang. Pauze. Propagan- darede van den heer Gilkcns voor don H. D 0. Lo chef d'armee, Moussorgski. Lo Hopak, Moussorgski, zang. Scheherazade, Riinsky Korsakov. Daventry 1600 M. 4.35 Muziek. 5.35 Kinderuurljo. 0.20 Concert» 7.20 Tijdsein Big Ben, woerber., nieuws. Lezing: Opportunities oversow: Southern Rhodesia. 7.45 Pianosonates van MozarL 8.Causerie. 8.20 Orkestconcert. 0.20 Een uurtje variété, Luvain, ha- waiiangspeler, G. Pizzey, bariton. Duotton. 10.20 Tijdsein, woerber., nieuws. 10 5012.20 Jazzmuziek v. h. Savoy- hotel „Radio-Paris" 1750 M. 5.05 Kindcrhalfuurtje. 8.35 Esperantobericht. 0.0510.20 Orkestconcert. Königswuslerhausen, 1300 M. 7.20 Werken van Lortziug door öfr kost. 0.5011.20 Dansmuziek. Brussel 262 M. 5.20 Kindermatiueo. 8.20 Lezingen: I/Arto Italiana (Bras mante). 8.30 Vertak v. d. lezing in hel Franscli 8.35 Orkestconcerl. 10.20 Nieuws. Munster 410 M. 4.20—5.20 Concert (Orkest, sopraan, alt). 0.20G.50 Lezing: Moderner Automo bilisten. 6.50 Lezing. 7.20 Spaansche les. 7.50 Concert. R.-K. Parochiaal Kerkbestuur tot veran dering van de inrichting van zijne school gebouwen aan hot Pieterskerkhof 4. Ra penburg 48, Haarlemmerstraat 210 en Pelikaanstraat 20, welko verandering zat bestaan in het aanbrengen van centrale verwarming in die schoolgebouwen. Ontslag gehuwde onderwijzeressen en ontslag aan onderwiizersfessen) op 65-jnrigen leeftijd. B. en W. doelen den Raad het volkunie mede: Rij de wet van 28 Mei 192."> is in artikel 38 der Lager-onderw i - een nieuw vierde lid ingelast ld, luidend--: „Do Gemeenteraad knri bopak-n, dat Cone onderwijzeres, die voor het bereiken van den vijf en veertigjarigen leeftijd in het huwelijk treedt of een onderwijzer of eone onderwijzeres, die een bei»aald<Mi leeftijd, welke niet lager mae zijn dan 'iif en zestig jaren, heeft bereikt, op dien grond zal worden ontslagen. Zoodanig ontslag geschiedt alsdan door 11 en W. mei ingang van onderscheidenlijk don dag van het huwelijk en den eersten dag der maand, volgende op die, waarin de ge stelde leeftijd is bereikt. Echtor kan do Gemconleraad bepalen, dat oen ontslag op grond van het bereiken van eon benaaHeri leeftijd, krachtens besluit van don Ge meenteraad, op voordracht van 13. on W., telkens voor een jaar zal kunnen worden opgeschort." Voorzoover betreft het verleenen van ontslag aan onderwijzeressen bij het aan gaan van een huwelijk is deze wijzieincs- wet een logisch gevolg van hel Koninklijk Besluit van 13 Maart 1924. S. 122, waar bij is bepaald, dut aan vrouwelijke Rijks ambtenaren, die era» huwelijk aairnn, ontslag wordt verleend. Inconsequent v-h zou het geweest ziin, ind»en na dal Koniuk- Donderdag 21 Januari 1926 BIRNEüLAKD j PROF. DR. GERARD BROM. H. G. Cannegieter schrijft over Gerard Brom in Morks Magazijn een „karakter schets", waaraan wij hier het volgende ontkenen: „Gerard Brom heeft als student zijn taak vervuld in de studentenmaatschappij; hij heeft daarnaast ook gestudeerd. Na de medicijnen voor de letteren te hebben ver wisseld, promoveerde bij in 1907 met lof op 'n proefschrift over „Vondels Bekoe- riog". Ook dit proefschrift kenmerkt den uitdagenden geest van den schrijver; „al leen de rug is neutraal gebleven", schreef prof Ka Iff er van. Doch ook dit werk, met een baudteekening van Toorop als boek werk in den handel gebracht, toont weder de begaafdheid van Gerard Brom om zich in andero personen, gesteldheden en toe standen te verplaatsen. Is niet de eisch voor den goeden geschiedschrijver, dat hij objectief kan constateeren en het objectief verkregen beeld aan zijn subjectief verkre gen oordeel toetst? Zoo iemand, dan be schikt Brom als historicus over deze gave. Het merkwaardigste staal van dit talent heeft Brom wel geleverd in zijn beschei den boekje „De dominee in onze litera tuur". Ik meen over de daarin door hem behandeldo stof eenigszins te kunnen oor- deelen, omdat ik de gebeurtenissen en ver schijnselen goeddeels uit eigen ervaring ken. Veel is er over het merkwaardig be staan van den predikant en over do pre dikantenwereld geschreven, maar van al les wat ik tot nog toe over dit onderwerp heb gelezen evenaart niets in kennis en uzicht de studie van dezen Roomsch Ka- holieken geleerde. Het is mijn bewonde ring, ik zou haast zeggen, mijn ontzetting geweest 'ovjr een zoo zuiver oordeel, ee- grond op een zoo tot in intieme bijzonder heden doorvorscht materiaal, die mij dreef tot nadere kennismaking met den Nij- meegscken hoogleeraar. Wie zoo weet in te dringen in een gemeenschapsleven, in een zielsgesteldheid, waar tegenover hij krachtens zijn eigen opvoeding en omge- viug volmaakt vreemd en bevooroordeeld, zoo niet vijandig moet staan, verdient als geschiedschrijver volstrekt vertrouwen. Deze studie is een getuigenis van ernst en werkelijkheidszin, dat de oppervlakkig heid van menig predikant en de onkfifdc van menig Protestantsch literator/die zich aan dit onderwerp waagt, op beschamen- do wijze doet uitkomen. Ook hier treft weer de mannelijke ob jectiviteit, het stoere idealisme, dat durft prijzen den tegenstander, zelfs zoo deze in oigen kamp wordt verguisd." „Men meeno niet, dat historische ob jectiviteit een eigen ideaal uitsluit. De groote levenskunst is niet: alzijdig te waar- deeren en zelf leeg te staan; de groote kunst is: alzijdig te waardeeren met be houd van de geestdrift voor eigen 'Stand punt. Gerard Brom is, welk een zin hij lieoft voor het algemeen menschelijke en welk een beminnelijke humaniteit hem den omgang met andersdenkenden uit persoonlijke behoefte doet zoeken, een hartstochtelijke Katholiek. Zijn Kerk is hem alles, niet alleen voor zichzelf, maar voor gansch do menschheid". Geen salarisverhooging voor Rijkswerklieden. De Regeering tegen het advies der commissie-De Wilde. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paul us", deelt aan het Corr. Bur. mede dat: de regeering een beslissing heeft genomen over het advies door de commissie-De Wilde uitgebracht ten aan zien van de loonregeling van do rijks- werklieden. De regeering heeft geen ter men kunnen vinden om de loonen der rijkswerk li eden in het algemeen eenigs zins te verhoogen. Zij is van meening, dat deze ten aanzien van de bezoldiging niet FEUILLETON. '3) Ze scheen nu als *n voorzegging te 'voelen dat haar eenig bezit haar ook door de soldaten zou worden ontnomen. Uit machteloosheid schreide ze: Je mag n'et weg, jongen, jc moet bij me blijven, want ik draag het leven niet langer, als je mij hier alleen laat met do gedachte aan vader. Zeg me wat ik moet doen, om niet te moeten (Tenen en ik zal uw raad blinde lings opvolgen. Ze gaf geen antwoord en béiden spra ken geruimen tijd geen woord. Toen zei ze eindelijk zacht: Wo moeten prakkizeeren. straf prak kiseren om 'n reden (e vinden, die je op kunt geven, om bij mij te blijven. Zul je dat floen, jongen? Ja moeder. 1 Toen gingen bê:den te bed en lagen den hooien naclit wakker. Geertc brak zich de hersenen om 'n reden tol vrijstelling lo vinden, maar niets wilde haar 'te binnen schieten. Zo had den veldwachter liooren ^8cren, dat Goos gekeurd moest worden. - ou goedgekeurd zou-io zeker worden, ^ant hij uas jjg jjzer. JTij had niet geringste Tchaamsgebrck. Had-io dat maar! Was-ie maar kreupel of half-blindI -schaamde zich op hetzelfde oogenblik q 7 20 dezen wensth fluisterde. Dat was A112011 dieven Heor in verzoeking brengen. achterstaan bij de ambtenaren-kerklieden. Verhooging van het algemeen loonpeil der rijkswerklioden zou tot gevolg hebben, dat het loon der ambtenaren-werklieden ook moot. worden verhoogd, terwijl dan uit den aard der zaak de ambtenaren ook weer salarisverhooging zouden moeten ontvangen. Met het oog op do fiuancieelo gevolgen hiervan en in aanmerking nemende, dat het loonpeil in de particuliere bedrijven en ook het duurtcpcil sinds de laatste her- zioning van do loonen der rijkswerklieden niet noemenswaard gewijzigd zijn, heeft do regeering derhalve afwijzend beschikt op bet verzoek van de commissie-De Wil de. Aan de vaste ambtenaren in dienst bij bet Staatsboschbedrijf zal wederom een kinderbijslag worden toegekend. Dc com missie-De Wihlo vergadert heden Donder dag 21 Januari. Kanier van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage. In do algemeene vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage, aanvankelijk onder leiding van den heer H. J. Borghols, die als Voorzitter en lid der Kamer is afgetreden, tot algemeen Voorzitter van do Afdeoling Grootbedrijf gekozen werd do heer G. Hen- nus en als plaatsvervangend Voorzitter cleezr Afdeeling de heer A. J. G. Verster. Tot oorzitter van de Afdeeling Kleinbe drijf werd de heer M Kropveld gekozen; tot plaatsvervangend Voorzitter de heer W G. Scheeres. STADS&IEUWS GEMEENTERAAD De gemeenteraad vergadert op Maandag 25 Januari a.s., dos namidadgs te twee uur Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een tijdelijk leeraar in plant- en dierkunde aan de Hoogero Burgerschool voor Meisjes. 2o. Benoeming van vijf leden der Plaat selijke Schoolcommissie. 3o. Benoeming van een lid der Commis sie voor de Bewaarscholen. 4o. Prac-advies op het verzoek van F. I Th. Mocne, om eervol ontslag als onder wijzer bij hot openbaar vervolgonderwijs. 5o. Voorstel om den datum van het ont slag van Dr. J. J. E. Hondius als leeraar aan het Gymnasium nader te bepalen op 1 Januari 1926. Co. Begrooting, dienst 1926, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannon- en Vrouwenhuis. 7o. Voorstel lot kostelooze ingebruikge- ving van het gymnastieklokaal der voor malige school aan de Mare aan de Ver- eeniging tot instandhouding van het leidsch Muziekcorps, zulks met intrekking van het Raadsbesluit van 20 Oct. 1909. 8o. Voorstel tot verhuring van de boven woning van het perceel Vischmarkt no. 11 aan de dames A. S. en J. Privé. 9o. Voorstel tot kostelooze overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van den grond en bet zich daarop bevin dend trottoir vóór de perceelen Jan van Goyenkade nos. 20 en 21 en vóór het lus- schen die perceelen gelegen terrein. Sectie M. no. 2983 ged. lOo. Voorstel tot kostelooze overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een gedeelte van de De Genestetslraat, Sectio O. nos. 848 tot en met 860, ged. llo. Voorstel tot verkoop van een ge deelte berm langs den Haarlemmcrtrek- vaartweg, Sectie B. no. 811 god., aan G. Kuipers. 12o. Voorstel Lot aankoop in het belang van de Volkshuisvesting van dc perceelen grond en water aan den Lagen Rijndijk, Sectie N no. 220 ged., tot inbrenging van een gedeelte dier perceelen in het gemeen telijk grondbedrijf en tot vaststelling van den desbetreffenden bogrootingsstaat. 13o. Voorstel tot toekenning aan de be sturen van verschillende bijzondere scho len voor Lager Onderwijs, voor het jaar 1924, van oen vergoeding, krachtens art. 100 der Lager Onderwijswet 1920. Mo. Voorstel tol wijziging der begroo ting, dienst 1925, ten behoeve van de meerdero kosten van herstelLing van den toren der Pieterskerk. 15o. Voorstel tot wijziging van de in 1921 met de gemeenten Nieuwkoop, Nieuwvcen. Ter Aar en Zevenhoven rosln- En toch: als-jo maar 'n vuiger, 'n pink of 'n duim mijsle, zou-io afgekeurd worden. Als-ie eens den moed had, zichzelfja, den moed liad-ie zeker. Zonder z*n gezicht te vertrekken zou-io zich 'ri duim afhak ken, als zo hom daL vroeg. Maar dat ver zoek zou zo nooit over haar lippen laten komen. Misschien werd-ie toch wel afge keurd. 't Was immers n;et uitgesloten, dat z'n borst of z'n longen niet geheel in orde waren. Ook Goos lag d en nacht in z'n afgescho ten boek te denken over het middel om aan de inlijving bij de soldaten te ontko men. Hem hield dezelfde gedachte bez;g: één kleino verminking en h;j zou vrijge steld worden. Niet voor zich zelf was-ie bezorgd, maar voot z'n moeder, d:o dag noch uur rust zou hebben, als hij niet meer bi'j haar was. Een kleine verminking. Wat kon 't hem sche'en, of-ie al of niet 'n vinger aan z'n linkerhond miste! Hiij zou z' moeder mor gen zeggen, wal-ie van plan was Niemand hoefde er iets van te weten. Als iemand bout s'aat (e hakken, is 't geen wonder, dat 't kapmes uitschiet en dat 't scherp ,in z'n hand terecht komt. Nimand zon hem kunnen bewijzen, dat-ie dat opzettelijk go- daan had. Maar de dag was aangebroken, do zon stond reeds hoog, 't maal. 't eenvoudige nardappel-met-spek-maal was a1 genut tigd en goen van tweeën had nog 'n woord gerept ov^jr do gedachten, die hun den boe len nacht niet rnet rust gelaten hadden. Geerte voerde 'n bevigen innerTjkcn strijd. Ze wist, dat 't vertrek van Goos naar de soldaten, haar den genadeslag zou geven. Wat zou zonder hem, 't leven haar ten overeenkomsten, betreffende de lcvo- rlng van electric'iteit aan die gemeenten door de Stedelijke Electricitoitsfabriok te Leiden. 16o. Voorstel tot wijziging van eenigo posten der begrooting, dienst 1926, in ver band met do oprichting van het tijdelijk Gemeentelijk Waschbureau als zelfstandige inrichting. 17o. Voorstel tot nadere wijziging der begrooting, dienst 1925, in verband met de toekenning van een extra-ondersteuning gedurende de Kerstweek. 18o. Voorstel tot onderhandscho op dracht van het maken, leveren en opstel len van den ijzeren bovenbouw voor de te vernieuwen Vervcrsbrug met bewegingsin richting en andere bijbehoorende werken, aan dc N.V. Hollandsche Constructie Werkplaatsen, te Leiden. 19o. Voorstel tot liet verleenen van eene bijdrage in de kosten van de te houden wedstrijden ter gelegenheid van 't 40-jarig bestaan, der Leidsche Zwemclub. 20o. Prac-advies op het verzoek van K. Heemskerk, om toekenning van een jaar- lijksch subsidie, ten behoeve van het door hem geëxploiteerde overzetveer in do Trek- vliet nabij de Groenhovenslraat. 21o. Voorstel om. rnpt intrekking van het Raadsbesluit van 21 December 1925, B. en W. te machtigen ten aanzien van oen 6-tal premiebouwplannon, over het tijdvak van 1 Januari 1926 tot en met 30 Juni 1926, genoegen te nemen met de ontvangst van een anuiteit, berekend naar een rente van 5 5 pet. 22o. Voorstel om medewerking te verlee nen aan hel bestuur der R. K. Par Jon gensscholen onder R. K. Par. Kerkbestuur, tot verandering van de inrichting dpr schoolgpbouwen Pieterskerkhof 4, Rapen burg 4-8, Haarlemmerstraat 240 en Peli kaanstraat 20, door het aanbrengen van centrale verwarming. 23o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het aanbrengen, bij wijze van proefneming, van asfaltwegbc- dekking in hot Noordeinde, van do Witte- poortsbrug tot het Rapenburg, en in do Pe likaanstraat, tusschen Oude Vest en Haar lemmerstraat. 24o. Beantwoording van de interpella tie van den heer Schüller, in zake bet bc- stratingswerk van den Rijnsburger weg. 25o. Interpellatie van den heer Sijtsma, ia zake hot adres van A. van Veen, betref fende do keldergang onder het Steen- schuur. Verwarming van de scholen. Geschil tusschen B. en W. e n besturen R. K. scholen. Bij Kon. Besluit van 11 Juli 1925, is on gegrond verklaard het beroep tegen liet besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie, waarbij met vernietiging van het besluit van de Raadsvergadering van 16 Juni 1924 is bepaald, dat do door het bestuur der R.-K, Parochiale Jongens scholen gevraagde medewerking voor den aanleg van centrale verwarming, ter ver vanging van do bestaande kachelverwar ming in do scholen aan het Pieterskerk hof 4, Ranonburg 48, Haarlemmerstraat 240 en Pelikaanstraat 20, alsnog moet worden verleend. Hoewel wij niet overtuigd zijn van de juistheid van de door do Kroon in dezo zaak genomen beslissing, aldus B. en W., staal het nu wel vast, dat do gevraagde medewerking door den Raad moet worden verleend. Ernstig hebben wij ons echter afgevraagd, of daarmede het laatste woord zal zijn gesproken, dan wel, of er, nu -het beroep op de Kroon heeft gefaald, nog een poging kan worden gedaan, ten einde te voorkomen, dat deze nlannen van het Schoolbestuur, waarmede direct een be drag van ƒ27000 is gemoeid, aldus gaan B. en W. voort, en welke plannen naar onze stellige overtuiging de grenzen van het noodzakclijko overschrijden, worden uitgevoerd. „Vervanging van kachelvorwarming in bestaande scholen door centrale verwar ming moge misschien nog wenschelijk kun nen worden geacht, noodzakelijk is zo geenszins. Bestaat er, vooral in de tegen woordige omstandigheden, reeds bezwaar, om voor eene niet strikt noodzakelijke verandering gelden uit de gemeentekas te voteeren, nog bedenkelijker wordt het, in dien zulks, gelijk in het onderhavige ge val, bovendien nog kan en vermoedelijk ook zal leiden tot nieuwe en naar onze rneenirior even rei»ome»iveerde uit"aven. nog z;jn. A!s er ook in one land oorlog kwam, was ook hij verloren. Maar hem aanraden zich 'n vanger af te hakken om harentwildat nooit. Eerst zijn zijn bestwil en dan op de laatste plaats, dat van z'n moeder. Ze bleven zwijgen, zóó lang dat icdeTO ontmoeting tusschen moeder en zoon iets pijnlijks had. Ze wis'en bc'den, dat er co- sproken moest worden, maar beiden deden hun werk zwijgend, norsch bijna, zonder brandende onderworp aan te raken. Toen verscheen plotseling weer de veld wachter met 'n brief van den burgemees ter. Donzo, ik moet je in je eigen be lang komen zeggen, dat, als jo je n'et binnen vier-en-twint'g uur on 't Raadhuis aangemeld hebt, je door do marcchausséo's gehaald zult worden! Gcerto sprong naar voTen: Do eerste to beste, die hier 'n voot op 't erf zet, schiet ik overhoop! dreigde ze met bl'iksomondo oogen, ik kan net zoo goed schieten as do soldalen! 't Hoeft zoo ver niet te komen, vrouw Donze, as jouw jongen z'n plicht maar doet, ze' de veldwachter en was blij, dat-io vertrekken kon. Nóg spraken beiden geruimen tijd geen woord. Maar eindeliik zei Goos, mei de vlakke hand op den ln*ief van den bur go» meester: Ik kapte me vanmorgen bijna in m'n vinger. Achteraf bekeken, zou ik wol wil len. dat *t gebeurd was. Jongen, zei Geerte, ik weel waar f j aan denkt, maar ik wil niet, dat je jezelf om mij maar 'n schram in je hand toe brengt, versla jo dat goed? Hot schijnt hierboven bosloten to zijn, dat ik jou mis sen mot. Was 't niet aan do soldaten ge weest, ik zou er in berust hebben, maar nou ik weet, dat jij zult omgaan en wonen met do moordenaars van je vader, nou voel ik dat ik dat niet overleven kan. Ze zog gen, dat ik gek l>cn, maar dal is niet waar, •dat welen wij beter. Toch voel ik, dat er dat van zal komen a's"jij wog gaat. Plotseling richlto (lo jonge boor zich uit z'n neerslachtige houd:ng op. Er is nog een ander middel, moeder. En dat is? U hebt nu eenmaal den bijnaam van „Gekke Geerte", waarom zou haar zoon ook niet gekrenkt zijn in z'n hersens? Wie kent me in 't dorp? Al'ecn de Belgische douanen en de Belgische grensbewoners hebben m'n stem gehoord. Zelfs dc burgo- mecstcr heeft mo nooit gezien. Gecrio Don- zo is gek, d'r zoon zal dat ook zijn. En gekken kunnen zo bij de soldaten niet go- bruiken. Zou jo durvon, Goos? Ik duH alles. U zult ondervinden, dat uw zoon flinker en slimmer is dan de soldaten. Laat mij maar begaan. Laat de marechaussées'maar komen om mo to ha^ hm. Ze zullen mo weer precies zóó terug moeten brengen, als zo mo gehaald heb ben. Gozewinus Donzo zal afgekeurd wor den, omdat z'n hersens gekrenkt zijn. Wil len wo dat zoo afgesproken houen, moe der? Goerte zei niets. Ze trok aan de hand van den jongen, dood hom naar zich too- komen en lei haar hoofd op z'n schouders. Dezo betvdging, dio alles in haar verried, trof den jongen zoo, dat hom do tranen in do oogen sprongen. Z'n moeder liet nooit haar ontroering, haar liefde, of ncgenhoid openlijk Blijken.. Nu ecliter traf ze z'cli volkomen, zoo als zo was. Do jon eon strooide haar stugge, reeds grijzende ha ren on zei: Uw man liebbon zc U afgenomen, maar uw zoon zullen zc u laten houen, hoor moeder! Dat z:il lk u laten zien! HOOFDSTUK ILf Simulatie. Goos Donze ging als allo dagen - aan z'n werk. Dc aardappelen moesten uit gedaan en 't stalletje, waar in Gecrle's geit stond, moest uitgemest on proper ge maakt worden. Maar do moeder had do grootste moeite haar kalmte te bewaren. In ieder geval zou Goos weggehaald wor den en dit bet eekend o voor haar 'n ramp, al had zo de zekerheid, dat-ie spoedig te rug zou komen. Daar verscheen plots, zonder dat een van beiden dit verwachtte, 'n bodo van den burgemeester. Gozewinus Donze wordt bevolen op staanden voet moe l gaan naar 't Raad-< huis, waar de sergeant met de militieplichri tigon verzameld zijn. Gooe begon to lachen, hardop, sloeg don verbluften jongen op den schouder en schaterdo: Wie is hooger. de sergeant of de Ko-j ningin? Zog tegen den burgemeester, dat-i© z'n hoogen hoed op zot. maar gauw, hooi gauw, want ze zijn bezig daarguids in 't mastobosch 'n galg op te richten. Wie spoedig komt, komt dub ból I Dat zoggen ze tenminste: Jj (Wordt vervolgd), j

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3