IjiIvooralt KarnemelIczeeD l De Overstroomingsramp. ▼oor den weg geen bezwaar opleveren. Al leen voor aansluitingen van de buizen zou de weg opengebroken moeten worden. Her stel hiervan is evenwel goed mogelijk en de kosten daarvan komen voor rekening der Lichtfabrieken. Ten einde opbreken later zooveel mogelijk te voorkomen ligt het in do bedoeling om, in overleg met Leiden, de ingezetenen, welke nog niet zijn aangeslo ten, aan te schrijven, opdat deze tijdig stap pen tot alsnog aansluiting kunnen nemen. Later worden de kosten natuurlijk hooger, hoewel het wellicht niet onmogelijk is om de verbindingsbuizen onder den weg door te steken. Het lid Van der Voet vraagt of, nu geen openbare aanbesteding wordt gehouden, 13. en W. de vaste overtuiging hebben, dat door deze onderhandsche opdracht de ge meente niet te duur uit is. Ho Voorzitter merkt op, dat B. en TV. van het standpunt zijn uitgegaan, dat de beste Maatschappij met de uitvoering dient te worden belast, wil men zeker zijn goed werk te krijgen. Liever, als het zoo zou zijn, nu wat meer uitgegeven, dan la ter voor hooge kosten te komen zitten. Het lid Ni is sen zou gaarne weten of in de buurt reeds soortgelijke wegen zijn ge legd, want het heeft zijne aandacht ge trokken dat de weg biiv. bij den Haagschen Schouw niet erg goed is. Ho Voorzitter meent te weten, dat bedoel de weg is aangelegd volgens een ander systeem. He wegen hier zullen worden als biiv. do weg tusschen Noord wrik en Noord- wijkerhout, echter nog zwaarder, doordat een tusschenlaag (binder) wordt aange bracht. Het lid Colijn informeert naar het ver-. Bcliil in prijs, wanneer gevolgd wordt het systeem zonder tusschenlaag. Volgpns don Voorzitter zouden de kosten voor de Hoofdstraat en den Jacoba van Heierenweg ongeveer 140OQ.en voor alle wegen samen ruim f 29090.minder bedragen. Evenwel weegt dit verschil in prijs niet op tegen de duurzaamheid en degelijkheid van den weg. On den duur is men met hef. beste het voordeeligst uit Het lid Witteman vraagt waf gedaan zal worden ten opzichte van een elecfrisehen kabel, als ook de Tevlingerlaan wordt ge reconstrueerd. Zou het geen overweging verdienen deze nu, volgens veler verzoek ran fo leggen. He Voorzitter verwacht, dat de kabel even 1ueel naast den weg gelegd zou kunnen worden. Kan dat niet, dan ware. als het eenmaal zoover is, nadere voorzieningen te treffen. Het lid Bonzen vreest, dat, wanneer de gemeente de basalt beschikbaar stelt, mis se,hien wel wat te roekeloos er mne omge sprongen zal worden, en hij zou dit mate riaal liever door do Maatschappij zelf la ten leveren. He Voorzitter is het met ©enige leden eens, dat dit gevaar niet groot is, aange zien zoo iets geen voordcel zou heteekenen voor de uitvoerster. Na nog eenige bespreking wordt met al- gemeene stemmen tot de reconstructie be sloten en het werk opgedragen aan de Maatschappij Wegenbouw te ülrocht. Mede wordt besloten aan de Provinciale Staten ©en bijdrage van de kosten van reconstruc tie van den Tevlingerlaan en den 's-Gra- vendamschenweg te verzoeken en worden B en W. voorts gemachtigd die maatrege len te treffen, welke in verband met een en ander noodig bliikon te zijn. Na dit gewichtig besluit komt In behan deling hef eonoept besluit tot. het napgaan van een geldleening ft. pari groot f 7(1000. rentende ten hoogste 5 pet. ner jaar, af te lossen in 25 jaren in 25 gelijke jaarlijksche annuïteiten, te beginnen in 1027, met voor behoud tot het doen van vervroegde aflos sing. Zonder beraadslaging of stemming wordt overeenkomstig bet concept en het voorstel van B. en W. besloten. He ontwerp-verordeningen tot het in voeren van pene wegenbelasting, als be doeld in art. 242c der Gemeentewet, geven geen aanleiding tot uitvoerige discussie. He belasting zal worden geheven wegens ge bouwde eigendommen en daarbij behooren- de erven, die aan openbare land- of water wegen belenden of in do onmiddellijke rabijheid daarvan gelegen zijn, en wegens ongebouwde eigendommen, die aan zulke wegen belnden of daarop uitgang heb ben. He Voorzitter merkt, mede naar aanlei ding van een desbetreffende vraag van het lid Nijssen op, dat in art. 2 de ruimst mo gelijke definitie is gegeven omtrent het begrip „uitgang hebben''. Volgens deze omschrijving zullen ook perceelen, welke alleen over een ander perceel met den openbaren weg of openbaar vaarwater in Terbinding staan, onder de belasting vallen. Voorts is een verschillend tarief opge nomen voor ingezetenen en niet-ingezete- nen. Eerstgenoemden betalen 3 pet. en niet igezotenen 6 pet. van do belastbare op brengst. Het lid Nijssen zou het percen tage voor niet-ingezetenen hooger gesteld willen zien nl. op 7^ pc.t, hetgeen men te boog vindt. Nadat de heffings- en de invorderings verordening artikelsgewijze zijn goedge keurd worden beide verordeningen in haar geheel vastgesteld. He belasting zal geacht worden, na Kon. goedkeuring, 1 Januari J926 in te gaan. He Voorzitter brengt in bespreking het plan tot bouw van een woning voor den Secretaris. Reeds in de vorige vergadering ,was in beginsel tot bouw besloten. He Gemeente-architect heeft twee plan- Pen ontworpen, een van ongeveer 8900. 'en een van pl.m. 8000. B. en W. vragen thans machtiging het bouwplan verder te laten uitwerken en aan !te besteden. He leden Nijssen en Roozen verklaren Irich tegen bouw en geven er de voorkeur laan den Secretaris vergunning tot uitwo- *»ing te geven. Het lid Van der Voet meent, dat, er veel i Toor te zeggen is om den Secretaris bin ten do gemeente te houden, en z. i. is er iflan ook alle reden om een woning te stich ten, evengoed als men dat voor den Bokter *n den Burgemeester indertijd heeft ge- ifla&n. Bij vertrek van den Secretaris kan Ingezonden ftledetieeling. op naam o/imark men de woning bovendien best kwijt. He leden Nijssen en Roozen blijven zich tegen bouw verklaren, te meer, daar het belanghebbende onverschillig is of hij bui ten de gemeente wonen moet He Voorzitter toont aan de wenscheli,ik heid, dat de Secretaris in de gemeente woont. Spreker is persoonlijk voor het bouwen. Waar de bewoner een behoorlijke huur betaalt kan do gemeente er niet zoo veel op toeleggen. Hij stelt daarom voor, nadat het lid Van der Voet en het lid Colijn zich tegen aanhouding hadden verklaard B. en W. te machtigen een bouwplan verder uit te laten werken van ten hoogste 8000. en volgens dat plan een aanbesteding uit te schrijven. Met de stemmen van de leden Nijssen en Roozen tegen wordt overeenkomstig het voorstel besloten. Zonder discussie wordt vervolgens m°t algemeene stemmen besloten aan B. en W. pene algemeene machtiging te verleenen om namens de gemeente in voorkomende gevallen bezwaren in te brengen, betreffen de de toepassing van de artt 244a e. v. der fiemoentowet, zulks in verband met een bii Kon. besluit van 5 Heeember 1925 no. 38 genomen beslissing te dezer zake. Bij de rondvraag vraagt het lid Nijssen of het geen overweging zou verdienen in de nieuwe Boerhaavestraat eenige boomen to planten, waf hét aanzien der straat ten goede zou komen. He meeste leden en de Voorzitter voelen niet voor boomenplanting en willen in elk geval afwachten hoe de bouw aan die nieuwe straat zich verder ontwikkelt. La ter kan men dan nog zien. Te ongeveer half vijf wordt daarop de vergadering gesloten. Op hol. Toen gistermorgen do vocr- manszoon J. v. S. bezig was den inhoud van een schuit mest te vervoeren en hij weer mot den ledigen wagen naar de los plaats aan de Leidsche Vaart terugkeerde, sloeg zijn tweespan op hol. J. v. S. kwam daardoor van het krat op den dissel te vallen en werd daarna ter hoogte van den draai HoofdstraatLeidsche Vaart met kr.acht van den wagen geslingerd. In zijn woning binnengedragen bleek hij een nogal ernstige hoofdwonde te hebben en klaagde hij over pijn in de horst. Hr. Bols, bijgestaan door de R. K. Wijkzuster verbonden de wonden. In tusschen holde het tweespan in woes te vaart den Leidschen Vaartweg op tot aan de Postbrug, alwaar de paarden voor den tolboom tot staan gebracht werden. Hier bleek dat bet span in eikaars tuigen verward was geraakt en een der paarden een poot had gebroken. Rectificatie. In het verslag van hot Vogelschieten door de schietvereeniging „St. Hubertus" is een klein abuis geslo pen. Niet de Z.Eerw. heer Pastoor 's-Gra- vcmade, doch de Burgemeester heeft het eerste schot gelost. DE mm TREEK BOSKOOP. L. T. B. Hinsdag hield de Land- en Tuinbouw Bond afd. Biskoop een buiten gewone algemeene vergadering in het R. K. Vereenigingsgebouw. Be 2e Voorzitter, de heer G. Klijn, opende de vergadering en zeide dat de voorzitter, de heer R. Pannebakker, om gezondheidsredenen voor zijn functie had bedankt. Spr. drukto zijn spijt uit over het heengaan van den voorzitter en bracht hem een hartelijk woord van dank voor al hetgeen hij voor de vereeniging heeft gedaan. Spr. hoopte dat het hem gegeven mocht zijn met z'n vakkennis en als man van zaken de vereeniging nog vele jaren tot steun te zijn, wat door al len zeer op prijs zal worden gesteld. Het hoofddoel van deze vergadering was om besprekingen te houden en mid delen te heramen de vereeniging tot meer deren bloei te brengen en zooals de voor zitter zeide, was hiervoor op de eerste plaats noodzakelijk dat meerdere jongere krachten zich voor dit werk moesten gaan geven. Hoor onzen kapelaan, den Weleerw heer van Seggelen werden eenige bespre kingen gehouden over de noodzakelijkheid, van het beslaan van den L. T. B. en te-, vens over de nieuwe ontwikkeling. Zijn- eerw. was ook van meening, dat meerdere jonge mannen lid moesten worden van de organisatie en dan ook hun medewerking verleenen; anders bereikt men niets. Spr. gaf als zijn meening te kennen dat men de vergaderingen niet te lang moest ma ken door eindelooze discussies, wat niet in het belang der vereeniging was, doch b.v. minstens een maal per maand verga deren en dan 1 li uur voor het afdoen der te behandelen aangelegenheden en verder gezellig samenzijn. Hoor verschil lende personen werd dienaangaande nog het een en ander gezegd; echter zal er op de jaarvergadering welke in het laatst dezer maand wordt gehouden een defini tief -besluit over deze zaak worden geno men. Hierna sluiting met den Chr. groet. Vlet gezonken. Woensdagmorgen is op de Reineveldsche polder een vlet ge zonken, beladen met verpakte boomen- kislen en toebehoorende aan de firma Gebr. B. He planten, welke uitgepakt moeten worden, kunnen van het vriezende weer nog wel eens te lijden hebben; in elk geval is het een heele schadepost. FinanciëeEo Bedachten Kerkelijke Leening. Het R. K. Kerkbestuur d©T parochie van de H.H. Engelbewaarders te Hazerswoude, daartoe gemachtigd door Z. H. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem, wenscht eene 5 pet. geldleening aan te gaan gTOot f 130.000 ter conversie der 614 pet. leening groot f 125.000 d.d. Maart 1921. welke pot 1 Februari 1926 losbaar is. Heze leening werd oorspvonkel'jk aan gegaan voor het bouwen eener school, wel ke inmiddels tot stand is gekomen. Even s' de vorige is ook deze leening gedekt door Regeeringssubsidie, doch tevens stelt het kerkbestuur zich ten volle aansprake lijk voor de richtig© nakom ng der ver plichtingen welke uit dit prospectus vooTt-j vloeien. He leening zal a pari worden afgelost, do eerste uitloting zal geschieden in 1930, daarna jaarl'jks eveneens in de maand Juli een bedrag van minstens f2000. Het kerkbestuur behoudt zich echter na 1930 het recht voor de aflossing te vergroo- ten of te vervroegen of wel de geheel© lee ning a pari af te lossen. Houders der oude obligaties hebben, tot 20 Jan. 1926 recht van voorkeur op de thans aangeboden obligaties tegen den koers van 9814 pet. Arnold GiTssen's Bank bericht, diat obli gaties in deze leening zoolang de voorraad strekt, bij haar te verkrijgen z'jn. He koeTs van uitgifte is 9814 pet. He storting moet geschieden op 1 Februari a.s. of nadien mei bijberekening van rente vanaf 1 Februari. 1In den ouderdom van 88 jaar is te Bieren overleden de heer F. J. baron van Heeckeren van de Cloese, sedert 31 Octo ber 1886 kamerheer in buitenge wonen dienst van de Koningin. DE HULPVERLEENING. Ned. R.-K. Huisvesünns-Comité Hot is aardig om thans do lokalen van het Ned. R.-K. Huisvestings-Gom'té te Hen Bosch eens ju oogenschouw te nemen. Men besch'kt er, buiten het pakhuis, nog over verschillende lokalen en met uitzondering van het bureau, waar tot dusver dag en nacht is doorgewerkt, en de bestuurs kamer, waar nu de typsten a'smaar ijverig zitten te t kken en de correspon dentie wordt gevoerd brieven en tele grammen stapelen er zich op. maar wor den onmiddePijk afgehandeld is alle rirrate in beslag genomen voor het ber gen der vele goederen, die den -gauschen dag uit alle oorden van het land toe- vloe:en. Elk oogenbl'k houden groote ca mions vor het gebouw stil en moeten pak ken en kisten worden afgebeden Pe-soneel en hulpkrachten ziin er voldoende om a'les dadelijk uit te pakken en te sorteeren. Het z:jn vooral kleedingstukken. die ontvangen worden, doch ook levensmidelen, en daar aan is ook groote behoefte, want steeds ko men uit verschillende get ester d^ dorpen verzoeken b'nnen- om levensmiddelen te zend'en, niet het minst ook uit plaatsen, waar vluchtelingen izijn op een omen. Men rekent op de openbare liefdadigheid, om dem ongelukkigen van het moedige te voor ns'en. He kleed mgsfukken worden op oordeel- ktrndige wijze gesorteerd, onder de des kundige lëidin-r van den heer Vos, chef van de firma Kreijmborg hier teT s'ede, die zich daarvoor welwillend beschikbaar heeft gesteld. Haardoor beeft men de ze kerheid, dat bij elkander komt wat b:j el kander hoort en dat dooT de drukte een mansbroek niet bij een kind?riasje verzeTd raakt. He aldus uitgezochte goederen, nieu^ve en oude, maar van deze laatste alleen datgene, wat nog goed bruikbaar is, worden in groote kisten overgepakt., zoodat deze geTeed staan wanneer aanvragen om hu'p b:nnenkomen. Het Huisvest:ngs-eomit'S is dus wel op zeer verschalend gebied werkzaam: eerst met de redding van vele bewoners, die in doodsgevaar verkeerden, daarna hef on derbrengen en verzorgen ven vluchtelingen en de dankbaarheid dezer menschen is wel het beste bewijs, dat die verzorging op uitstekende wfy'ze geschiedt het vervoer van levensmiddelen, redd'inrsnrddelen, enz. Ook voor andere hulporganisaties, die steeds op de medewerking van het oonrté kunnen rekenen, en nu weder de voorzie- n'ng in de behoefte aan kleedïncr en voedi- sel en ten slotte de ee'dnzamek'ng, waar voor de talrijke comtié's in den lande druk 1n de weer zijn, daarbij krachtig geholpen door de plaatselijke geestelijkheid en ook wereldlijke autoriteiten. Op verschillende w'jzen wordt het Co mité hulp geboden. In talrijke plaatsen worden uitvoeringen op touw gezet ten bate van de vluchtelingen, vereeni.gingen zien van hun jaarlijksche feestjes af en dragen het anders daarvoor bestemde geld aan het comité af enz. Een voorbee'd. dat meer algemeen zou kunnen worden nagevolgd, is, dat een kol en hand el aar, zonder daar voor den prijs van zijn artikel te verhoo- gen, voor ieder mud kolen, dat hij aflevert, aan het Comité 5 cent heeft toegezegd. Niet alleen in otls land, maar ook in het buitenland toont men zich hulpvaar dig. Zooals gemeld, was Z Em. Kardinaal Bertram, Vorsf-Aartsbïsschop van Bres- lau, de eerste, dm aan het com Hé een bij drage van 1500 Mark zond. Naar het co mité uit genoemde s'ad verneemt, heeft z'ch daar het Caritas Verband, dat tiidens de Buitsche kinderactie als centrale van het R. K. Huisvestingscomité in Oost- Bui tsch'&Tid. fungeerde, er voor gespan nen, om als bl'jk van dankbaarheid voor wat Holland deed voor het Buitsche kind in Buitschland's grooten nood en uit sym pathie voor do Nederlandsche bevolking, een hulpactie daar ter plaatse in het loven te roepen. Men meldt ons uit 's-Hertogenbosch: Het R.-K. Huisvestingscomité heeft gis termorgen telegraphische gemeenschap ge- had met Bergharcn en vernomen, dat zij het ook met moeite, een verbinding is tot stand gebracht met Wychen. Van het Huisvestingscomtié werden kleeding en dekens enz. gevraagd. Levensmiddelen zul len uit Nijmegen betrokken worden. Bi- recte behoefte daaraan is er echter nog niet. Verder had het Huisvestingscomité ver binding met Breumel waar de toestand zeer ernstig is. Elk oogenblik storten er huizen in. Aan levensmiddelen is op dit oogenblik geen behoefte. In de niet te bereiken huizen bevinden zich geen menschen meer. Hie er nog zijn verblijven aan den dijk. He levensmidde lenvoorziening loopt hier dus geen ge vaar. Uit .Ravestein vernam het comité, dat daar geen levensmiddelennood heerscht. Men kan zich daar zelf redden. Hetzelfde bericht ontving bet comité uit Horsen, hoe wel do verbindingen daar wel moeilijk zijn. Er is echter geen behoefte aan klee ding. Uit Ubbergen werd vernomen, dat deze plaats geen ondersteuning behoeft. Het werk van de Liga van Roode Kruis-vereeniglngen Een inschrijving in China. Van de zijde van de Internationale Liga van Roode Kruisverenigingen wordt aan bet Corr. Bureau gemeld: He vreselijke overstroomingen, die een gedeelte van België en van Holland heb ben geteisterd, hebben door de geheele we reld ontroering gewekt, welke zich vooral geuit heeft door het organiseeren van hulpverleening. He Internationale Commis sie voor Hulpverleening aan de hongerlij denden in China, beeft daarom aan de Internationale Liga van Roode Kruisver eenigingen voorgesteld, in China een in schrijving te openen, voor de slachtoffers die in Europa het zwaarst door do over stroomingen getroffen zijn. Bit voorstel is des te merkwaardiger, waar China zelf bijna elk jaar te lijden heeft van zware rampen, veroorzaakt door de rivieren, die dit land doorsnijden. Het aanbod van de Internationale Commissie in China is dadelijk overgebracht naar België en Holland, door de Liga van Roode Kruisvereenigingen. Heze laatste organisatie, heeft, op ver zoek van het Roode Kruis in de twee be trokken landen, afgevaardigden naar de geteisterde streken gezonden, die onmid dellijk een algemeen onderzoek naar den toestand hebben ingesteld; zij bestudeeren thans in samenwerking met de betrokken Nationale Roode Kruisvereenigingen het vraagstuk van het brengen van eenheid in de sanitaire maatregelen en de pogin gen tot zuivering van den bodem, die in de beide landen genomen zullen moeten worden epidemieën, ten gevolge van het slik en overblijfselen van allerlei aard, die na het terugloopen van het water achter blijven. Het Roode Kruis heeft circulaires ver spreid, waarin aan de bevolking der ge troffen streken verschillende dcsinfectie- maatregelen worden aanbevolen, die ter plaatse gemakkelijk ziin toe te passen. He toestand is hier nog ernstiger dan in België, ten gevolge van de ontzettende op pervlakte, die overstroomd is, en mede in verband met de schade in de maand Aug. aangericht door den vreesclijken cycloon, die toen woedde en die een groot gedeelte van de hulpmiddelen van het Roode Kruis heeft opgeslokt. Het ministerie van Oorlog heeft machti ging gegeven tot het gebruik van zijn eigen depots voor de hulpactie, die het Roode Kruis met allen mogelijke steun der bevolking verleent. Be Liga van Roode Kruisvereenigingen heeft een bedrag van 2000 doll, ter beschik king van het Nederland- 1 - Roode Kruis gesteld om het hoofd te bieden aan de kos ten, die de organisatie der hulpverleening noodzakelijk medebrengt. Avicultura en de bij den watersnood verloren dieren. Aan het gisteravond te 's-Gravenhage gehouden diner, ter gelegenheid van de 41e tentoonstelling van de Koninklijke Ne derlandsche Vereeniging Avicultura, deed de voorzitter mededeeling, dat in de ge houden bestuursvergadering besloten werd het initiatief te nemen voor de voorziening met nieuw materiaal, ten behoeve van hen, die door den watersnood hun dieren ver loren. Samenwerking zal worden gezocht in de eerste plaats mef de Regeering vervolgens rast den Raad van Beheer, met do A. N. P. V. en met de Ned. Pluimvee-Federatie. Het eerste werk zal zijn de geleden schada over het geheele land te doen op nemen, waarbij zooveel mogelijk zal wor den getracht, de medewerking te verkrij gen van plaatselijke vereenigingen; waar zulke vereenigingen niet bestaan, zal de medewerking van de burgmeeeslers wor den gevraagd. Nagegaan zal worden, wel ke rassen in de verschillende districten gewensoht zijn, alsmede of men broedeieren of eeniagskuikens wenscht. Ook zal een lijst worden samengesteld van fokkers, welke bereid zijn, het benoodigde hetzij kosteloos, hetzij tegen een matigen prijs, af te staan. De gezondheidstoestand In de overstroomde streken. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: Te oordeelen naar enkele berichten in dagbladen bestaat er, ïn verband mei j jongste overstroominren eenige tmgerus heid; men vreest voor het uitbreken va ziekten, is beducht voor hetgeen er zal g schieden met verdronken vee, enz. Ter geruststelling wordt er op geweze dat het staatstoezicht op de volksgezont heid van den aanvang af op gevaren e kwade kansen is bedacht geweest en aa de autoriteiten de noodige voorlichtin heeft verstrekt en nog verstrekt. Er Is t< dusver geen aanleiding voor ongerustheid. Geldinzameling Watersnoodcommissie. He Algemeene Watersnoodcommissi heeft thans een bedrag van 231.851.03 ontvangen. DE GEVCLGEN VAN DE VCRST. De toestand in Westelijk Maas en Waal. Een der „Msb."-redacteuren meldt ui Tiel: Een nieuwe ramp heeft zich gevoegd bi de watersnood-ellende in het Land vai Maas en Waal.. He watergolf beeft eei bondgenoot gekregen in de strenge vorst die alles dreigt te vernielen wat nog weer stand heeft geboden aan de kracht de: golven. Tusschen Maas en Waal strekt zich ui een wit besneeuwde ijsvlakte uit waarin di dorpen Leeuwen, Wamel, Breumel, Heere waarden en Alphen bevroren liggen. D< geheele door het ijs omsloten huizen zijl niet meer te bereiken. Met het oog op den critieken toestand heeft men de menschen, die in de door hel water omringde huizen nog waren achten gebleven, gedwongen deze te verlaten Alk vrouwen en kinderen zijn weggebracht, al len de aan don dijk staande huizen zijl thans nog bewoond. Tusschen don dijk en het aan de over zijde van de Waal gelegen land is de com municatie verbroken. Bij Tiel kan men dc Waal tot aan het veerhuis van Wamel oversteken doch dan staal men voor de nog onbetrouwbare ijsvlakte, die zich uitstrekt tot den meer d-n een kilometer ver afge legen dijk. Met een ijsvlet wordt getracht een ver binding tot stand te brengen om de men schen, die op den dijk zijn achtergebleven, waaronder ook de hulpbrigade, de mare chaussees en de manschappen ven het korps politie-troepen, van het noodige te voorzien. Er is gezorgd voor een voorraad voor enkele dagen maar toch gaat het wel eenigszins gelijken op een ovA"-.--:--'ming op Nova Zembla. Wanneer de vorst aanhouüi act ijs sterk genoeg is, zou de bevoorrading g^en onoverkomeDlijke moeilijkheden ondervin den, doch het is mogelijk dat bet ijs geen voldoenden vloer krijgt zoolang do in den Maasdijk gebracht overlaat blijft merken hetgeen nu nog het geval is. Het vooruitzicht is allerbedr ..ndgtj Het in de primitieve stallen op den dijk ondergebrachte melkvee heeft zeer veel van de koude te lijden; de voedselvoorraad is schaarsch, zoodat, indien er niet spoê* dig verandering in den toestand koïQ^ het leed niet te overzien is. He op den dijk gebrachte voo-aden aardappelen en voederbieten kunnen niét tegen de sterke vorst beschermd worden. Het spreekt van zelf dat de thans ronü om in het ijs zittende huizen het hard te verantwoorden hebben. He muren vriezen stuk om straks wanneer de ijsschotsen los komen, te worden omgestooten Reeda nu verzekerde men ons, is het aantal i^ gestorte huizen in deze streek niet meer bij benadering op te geven, maar straks zal zoo goed als zeker geen enkele der on- dergeloopen woningen aan de f' urte kracht van ijs en water weerstand kunnen bieden. Geen ramp is zoo verschrikkelijk als een overstrooming, gevolgd door een ijsgang. Het is te voorzien, dat de dorpen hier in het westelijk deel van Maas en Waal verschrikking van zulk een natuurramp in geheel den omvang zullen gevoelen. Niet alleen de huizen zullen er door ver nield worden, maar ook de boomen en huotgewas, terwijl het verder met de dijken allerdroevigst zal zijn gesteld. He toestand is op het oogenblik niet meer te overzien. Het nog in veiligheid brengen van hetgeen men nog had achter gelaten, is onmogelijk geworden. He ellende is waarlijk tot het toppunt Uit dsn Achterhoek. Nu blijkt pas goed, dat het binnenwateï in de om Zevenaar liggende dorpen veel langzamer valt dan in het begin der weet. Hoopte men op vorst om liet water weg te krijgen, thans is 't de felle Vuurie. die de ellende bezorgt en voor kapitalen aan veevoeder, dat nog nat was, verloren d M gaan aan bederf door bevriezing. Hiozelfde koude maakt ook, dat het voo ophoudt met melk geven en dus komt de eene tegen* spoed de andere vergrooten. Iu Giesbeei zitten tal van gezinnen in de bitterste koude op den zolder, zonder licht Da pontovervaart naar Pannerden is gesloten vanwege het ijs. Greffelkamp, Zweel:horst, Malland, Angorlo, Lathum, Huiven, Groes* sc-n en Loo hebben nog geducht last van het kwelwater, dat slechts zeer weioig vallen. Te Bidam houdt burgemeerer jlró Van der Poll persoonlijk een oogje in het zeil om de menschen bij te staan He scha* de is overal ontzettend en het mag nog een geluk heelen dat de dijken te Loo. Gies* beek en Zevenaar het gehouden hebben, Thans blijkt pas, hoe te Meerhoos niet kracht en energie is gewerkt, orc den dijk te houden. Langzaam keeren in de Dabff rige Buitsche grensplaatsen weder betert toestanden in en te Emmerich z'jn weder enkele fabrieken beginnen te weiken. Voor Zevenaar vreesde men oorspronkelijk voor gebrek aan brandstoffen, doch daarvoor bestaat geen grond. Lobith, Herwen, Aerdt en Pannerden lijden nog erg; in laatstg0* noemd dorp staat het water nog wel «cb meter in de huizen. He geïmproviseerd! dijkwoningen voor de stumperds zijn geen beletsel om te blijven. Roode Kruis-antoSi die de menschen willen halen, kunnen slechts enkelingen meekrijgen Het neeft veel geleden en woTdt er door de&oir de niet heter op.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4