De Overstroomingsramp. VERSCHILLENDE BERICHTEN OVER HULPVERLEENING. HET KONINKLIJK'BEZOEK AAN DE GETEISTER STREKEN. Te Zwakke Dijken. II. Herhaalde malen zien wij in do gc- Bchicdenia de rivieren geheel verwaar loosd, door don aanleg van werken, mo lens, waterleidingen, dammen, vischnetten en andere werden zij voorts grootendeols aan hunne bestemming onttrokken. En de •waterafvoer, èn de scheepvaart zien wij daarbij zoodanig bedreigd, dat het noodig is hierin door nieuwe wetten te voorzien. Steeds wordt echter de verdediging der oevers ar.n de belanghebbenden overgela ten. Gedurende eenigen tijd was echter de zorg voor de dijken zoo slecht, kwamen zoovele doorbraken voor, dat in 1510 in Holland het toezicht werd opged.agen aan een superintendant der dijken, die de wa terschappen moest controloeren en nan- bporen tot het nakomen hunner verplich tingen te dien opzichte. De zoHsrandig- heidszin van het Hollandsche v-.Ik verzette r: i 1-'ertegen, slee ts tcgcnwcrkin was 1 e', petgeen do supcnLendant, Karei van .Pcrliers, d o toch n >g tot J540 ai-bleef, a ai. de dijkhiMuren on l-rvcnd. En zooals hot toen reels was, :s het feitelb'c steeds gebleven. De waterschappen onderhouden hunne dijken zoodanig, ah zij meeuon, dat noodig is d w z. niet meer dan noodig is, ofschoon de Staat, Ged. Staten vaak wel eens een zwaardere verdediging zouden wonschen, doch zij hebben hier, behou dens dringend of dreigend gevaar, slechts een adviseerende stem en kunnen do uit voering slechts bevelen, zoodra dit noodig is, en dit niet door de daartoe verplichten geschiedt. Behalve het oppertoezicht, dat geregelde taak" der regeering is, wordt daarom ook bij dringend of dreigend ge vaar van bezwijken of overloopcn eener waterkeering een buitengewone riviercor respondentie ingesteld; eerst na inwerking treding van dit buitengewoon toezicht neemt als het ware de Rijkswaterstaat de zorg voor de dijken op zich en kan beve len geven, welke uit den aard der zaak slechts in het voorschrijven van nood maatregelen kunnen bestaan. Ook logisch is het juist> dat het onder houd der dijken, aan de waterschappen wordt overgelaten. Wie kan en moet toch beter van den plaatselijken toestand op de hoogte zijn dan het bestuur van het betrok ken waterschap! Wie zal beter voor de dijken zorgen, dan degenen, die er het meest belang bij hebben, en wie kan beter toezicht daarop uitoefenen dan degenen, die steeds ter plaatse zijn? Zeer juist is het gezien, dat degenen, die de baten innen, ook de lasten dragen. En toch wordt vaak van die zijde juist het lichtst er over gedacht. Een andere orga nisatie, zooals wij die hier in het Hoog heemraadschap Rijnland kennen, zou daar om ook daar heilzaam kunnen werknn. We willen deze beschouwing hierbij la ten en nog even do vergelijking met den Lekdijk nagaan. De Lekdijk had herhaalde malen bewe zen te zwak te zijn, zeer vele malen brak deze dijk ook bij Vreeswijk door; vooral na 1321 werd daardoor de Rijns!reek her baalde malen geteisterd. Van de tweede doorbraak, die in 1322 plaats vond, werd vermeld, dat zij niet alleen de Utrechtsche streken met ontzetting en rouw vervulde, maar dat zij voor sommige streken van Holland hot leed verdriedubbelde, daar het gezaaide werd verwoest, bet ploegvee werd verdreven en de uitgaven aan werk zaamheden voor het bouwen van dijken in Swadenburgerdam waren verspild, terwijl ook geheel Noord-Holland van schrik en vrees voor het gevaar vervuld werd. Ook in volgende eeuwen bleven de door braken aanhouden, waardoor steeds groot nadeel ondervonden werd; reeds waren mot bet oog daarop herhaalde malen de Rijndijken verzwaard en andere dijken aangelegd. Bij keur van 27 Mei 1747 wer den de afmetingen van den Rijndijk door Rijnland voor het laatst geregeld, nadat 27 Februari van dat jaar weder 'n doorbraak van den Lekdijk had plaats gehad. In 1766 werd de Rijndijk voor het laatst verhoogd op gemeenschappelijke kosten van Rijn land, Delfland en Schieland, welke wa terschappen daarbij alle belang hadden. Slechts ten dcelo mocht dit baten, d~e hoofdoorzaak bleef. Do telkens ondervon den schade was groot en daarom sloeg men de handen in elkaar en werd einde lijk in 1880 tot verzwaring van den Noorder-Lekdijk bovondams overgegaan. In de kosten werd door Rijnland de helft toegezegd tot een bedrag van hoog stens 500.000, waarvan door Noord-Hol land 138.333, door Amstelland ongeveer 05.000 en Schieland 20.000 zou worden Lijg^ragen. Hoevele malen do Lekdijk bij Vreeswijk precies is doorgebroken, wij zouden het niet kunnen zeggen, maar ze ker is, dat hij zeer velo malen bewezen heeft te zwak te zijn, alvorens tot do laat ste verzwaring werd overgegaan. De dijk bij Grave heeft thans bewezeu to zwak fe zijn en wij voor ons zijn er zeker van, dat hij dit niet ontelbare malen zal hebben te bewijzen, vóór eene verbetering aldaar zal worden toegepast. Daarom zijn de Maasdij ken niet op elk willekeurig punt, dus ook niet bij Grave, met den Lekdijk to verge lijken. Het is nu eenmaal technisch niet mo gelijk een absolute beveiliging togen een watersnood te verkrijgen. De Minister mo ge al verklaren, dat dit wel mogelijk is, en dan mag Z.Exo. daarin in zeker opzicht gelijk hebben, maar dan worden toch twee omstandigheden genegeerd. Een absolute beveiliging zou slechts dan technisch mo gelijk zijn wanneer do middelen daartoe ongelimiteerd konden toegestaan worden en wanneer men do natuurkrachten volko men machtig was. Do minister zal reeds aanstonds, hoe optimistisch hij thans ook dienaangaande gestemd moge zijn, ten op- Kichto van het'eerste punt moeten toege ven, dat er op zijn minst genomen aan ge twijfeld mag worden of daartoe do noodi- ge financiën ter beschikking zullen wor den gesteld, m.a.w. of eene absolute bevei liging met do tor beschikking te stellen hulpbronnen technisch mogelijk is. En waar hierin nog slechts in zekeren zin een menschelijke beslissing .moot worden afgewacht, daar zal het tweede punt, waar in we allen aan een Hoogere Macht on derworpen zijn, zeer zeker niet binnen het gebied der door Zijne Excellentie bedoel de absolutie mogelijkheid vallen. Er moge bij de thans voorgekomen door braken wel niet van een cycloon sprake zijn geweest, toch hebben thans wel zeer buitengewone omstandigheden haar in vloed doen gelden, en wel voornamelijk deze, dat in de eerste helft van December vorst intrad, dat vóór, gedurende en ook onmiddellijk na die vorstperiode sneeuw viel, onder welken vorm het af te voeren water, tot do dooi intrad, werd opgespaard, en dat gelijktijdig met den dooi ook eene regen periode kwam, die meer water, dan ooit liet geval was, bracht. Do 162 m.M. in December gevallen regen (we nemen de cij fers van De Bildt) werd daardoor in de laatste helft van December, hoofdzakelijk na 12 December afgevoerd, terwijl nor maal 67 m.M. over deze geheele maand gerekend moet worden, zoodat ongeveer 5 maal de normale hoeveelheid in een zelfde tijdsverloop onze rivieren moest passeeren. Daarbij móeten nog de Zuid- Wester stormen gevoegd worden, die hun ongnnstigen invloed deden gelden, terwijl niet onmogelijk do ontbossching in het buitenland aanmerkelijk tot een plotselin- gen grooteren afvoer heeft bijgedragen. Maar bovendien, wie zal zeggen, wat voor kleinere omstandigheden, waarop reeds in een artikel van 31 December 1.1. onder „Polderkaden" de aandacht gevestigd werd, tot de doorbraken hebben medege werkt I Leiden, 7/1 '26. M. DE HULPVERLEENING. Actie van de Dice. R. K. Vrouwenbenden in Nederland. Deze week is door het Centraal Bureau van R. K. Vrouwenhonden de volgende c'r- culaire aan de 160 afdeel in gen verzonden; Aan de Afdee ingen van de Diocesane R. K. Vrouwenbonden In Nederland. Geacht Bestuur, Zooals U bekend is heeft een ontzetten de ramp ons land getroffen; een groot deel van ons volk is het slachtoffer ge worden van den VTcese'ijken watersnood, die verschillende deelen van ons land teistert. Het Bestuur van do Federatie van R. K. Vrouwenhonden in Nederland doet een be roep op do leden van Uw Bestuur en van Uw afdeeling om, door bemiddeling van do afdelingsbesturen van den R. K. Vrouwenbond en het R. K. Huisvest ngs- comité, de slachtoffers van den watersnood zoo spoedig mogelijk te hulp te komen. H^t Bestuur stelt zich die hulpverlee ning als volgt voor: a. de besturen van die afdeelingen van den R. K. Vrouwenbond, die niet -door den watersnood getroffen worden, organisee- ren, zoo spoedig mogel jk, een inzameling van kleeren, levensmidde'en en geld, en zenden aan het Centraal Bureau, Hoogt No. 1 te Utrecht een volledige lijst van het door hen ingezamelde. Zij ontvangen dan t.z.t. van de Directrice van het Bu reau bericht, wanneer, op welke wiize en aan welke afdeeling van den R. K. Vrou wenbond in het geteisterde gebied zij de goederen kunnen zenden. De ingezonden gelden worden gezonden aan het R. K. Huisvestingscomité, Zuid-Willemsvaart 163, den Bosch. b. de besturen der afdeelingen van den R. K. Vrouwenbond, die in het door den watersnood getroffen gebied gelegen zijn, geven zoo spoedig mogelijk, na overleg met de plaatselijke afdeeling van het R. K. Huisvest'ngscoraité, aan het Cen;raa' Comité te Utrecht óp, waar en wanneer zij do' door de afdeelingen van den R. K. Vrouwenbond ingezamelde goederen won schen te ontvangen en aan welke guedeien in hun afdeeling het meest gebrek is Wij vertrouwen, dat d6 leden van onzen R. K. Vrouwenbond, die in de laatste jaTen zoo dikwijls de door nooden en Tampen getroffen huisgezinnon in vreemde landen te hulp zijn gekomen, nu het geldt onze landgenooter» bijstand te verleenen, met ware zusterlijke liefde en met milde hand zullen geven. Hoogachtend. CHR. J BAK, Directrice v. h. Cenlr. Bur. F. STEENBERGHE-ENGEBINGH, Voorzitster. A. M. KLEIPOOL, Secretaresse. In de Led. vergadering der afd. Leiden v. d. R.-K Vrduweubond, 15 Febr. a.s., zal in do zaal gecollecteerd worden voor dit sympathiek doel. Onderstaande dames zijn genegen nog giften in ontvangst te nemen, van de Leden die niet de vergaderingen kunnen bij-wonen: Mevr. Fleerkamp Groo ve, Hoogewoerd 136; Movt. v. Linden-Her mans, Zoe'erwondscho Singel 7; Mej. E. Brüne, Mauvitsstraat 13; Mevr. Koppens- Kanters, Aloëlaan 13. Plaatseldjk Bestuur: B. FLEERKAMP-GREEVE Prese. M. A. v. d. HART-BOOTSMA Socr.esse. HET BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN Over Aalst werd naar Zalthommel gere den. Gepasseerd werden de dorpen in den polder boven den Meid ijk. In den polder Be- neden-Meidijk bleek, dat eveneens op uit stekende wijze gewaakt wordt. In den af- geloopen nacht dreigde daar bij Poederoyen do dijk op een bepaald punt door te bre ken. Onmiddellijk is men ook bier gaan ingrijpen, om den toestand te verbeteren. Gedufende den rit werd H.M. nog mede gedeeld, dat nabij Hurwenen, waar H. M den, dijk bezichtigde, de toestand in 1920 ook kritiek geweest is. De dijk dreigde toen te verzakken. Later heeft men een muur daarachter gebouwd. Voor een paar dagen heeft ook hier wa ter doorgesijpeld. Spoedig werd een bekis ting aangebracht en toen is het gevaar bezworen. Te Poederoyen was de hoofd-ingenieur van den Provincialen Waterstaat in Gel derland, de heer Seydenzaal, aanwezig, die H M. uitvoerig inlichtte over de dreigende doorbraak van den afgeloopen nacht en de verrichte werkzaamheden, die thans ter plaatse geschieden. In de* verschillende kleine dorpen werden de respectievelijke burgemeesters aan H. M. voorgesteld. Een typisch moment was het, toen in Well een der omstanders aan H. M. vroeg, hoe de Prinses het maakte en wanneer Juliaanfje •eens kwam kijken. De Koningin beloofde lachend, dat dit zeer zeker ook wel eens zou gebeuren. Te Zalthommel vertoefde H. M. nog eeni- ge oc-enblikken op het stadhuis. Na haar reis betuigde de Koningin haar proote ingenomenheid over alles, wat in den Bommelerwaard verricht is. Zij sprak woorden van waarleering voor den dijk graaf, den heer M. C. de Jonge en de'heem raden. en verder de geheple bevolking, die zoo kranig geholpen heeft. Na de lunch gebruikt te hebben, ver trok n. M. om halfdrie met den koninklij ken trein naar Den Tr' zou Prins Hendrik de verdere inspectie'der vluchte lingenverzorging in hwVrvnoo»' v«Jgen. Do Prins wordt vergezeld van ri'n adjudant kapitein ter zee Jhr. von Mühlen en van don gepens generaal Jhr. Roëll, laatstgenoemde in diens kwaliteit van vico- voorzitter van het Roode Kruis. Gisteren word nader gemeld: Om vijf uur vertrok H. M. van Zalthom mel naar VnertOTenbosch. Om 5.37 rolde de koninklijke trein op het perste perron van het station to 's-Hertogc-nboseh binnen. Zeer veel publiek had bij geruchte verno men, dat H. M. zou komen, znodat het op het Stationsplein zwart van de menschen zag, terwijl ook op het eerste perron, dat gedeeltelijk was afgezet, zich zeer veel publiek bevond. H. M. werd bepropt door den burgemees ter von 's-Hertogmbosch. Mr. F. J. van Lanschot, terwijl verschillende autoritei ten mode aanwezig waren, o. a. Jhr. O. van Meeulen, penningmeester van de afd. Den Bosch van het Roode Kruis, waarme de H. M. zich een oogenblik onderhield. Aanvankelijk was het plan, vanavond ver schillende gebouwen, waar vluchtelingen zijn, te bezoeken, doch daar H M. vreesde, dat daardoor de kinderen te laat zouden gaan slapen of in hun slaap gestoord zouden worden, werd ten slotte besloten, he denavond niet mee^uit te rijden, en eerst morgenochtend het voorgenomen bezoek aan de vluchtelingen te beginnen. H. M. is voornemens tevens een blijk va» erkentelijkheid te gaven voor het vele, dat door het R. K. Huisvestingcomité in deze benarde tijden voor de vluchtelingen ge daan wordt. Zij heeft daarom als Haar uitdrukkelijken wensch te kennen gegeven dat het hoofdbestuur van het R. K Fuis- I vestingscomité morgenochtend aan Haar voorgesteld zou worden. Het plan ls, morgenochtend om negen uur uit te Tijden en achtereenvolgens de Citadel-kazerne, de vluchtelingen in het St. Agnes Patronaat en die in de Isabellaka- zerne te bezoeken, terwijl bovendien het centraal bureau van het R. K. Huisveslings comité bezocht zal wordpn. Tot slot zal dan een kijkje genomen wor den in de veestallen aan de Parade, waar zeer veel vee uit het land van Maas en Waal tijdelijk is ondergebracht, en waar, naar men verwacht, morgen nog meer vee geherbergd zal moeten worden. Vermoedelijk zal H. M. zich tegen den middag met den trein naar Tilburg bege ven, waar eveneens de vluchtelingen be zocht zullen wordpn. Daar deze in hoofd zaak bij particulieren zijn ondergebracht, zullen zij verzocht worden om in de Har moniezaal bijeen te komen. Prins Hendrik te Tiel. Uit Tiel wordt ons gemeld: Prins Hendrik als voorzitter van het Roode Kruis, jhr. Roëll, ondervoorzitter, kapitein Nunans, Gelderland's Kringcom missaris, kapitein Zur Mühlen, adjudant van den Prins en generaal-majoor Ter beek bezochten gisteren vanuit Arnhem via Ochten, Tiel, om aldaar de verpleging van de vluchtelingen en het vee in oogen- schouw te nemen. In Hotel Corbelijn werd- geluncht en daarna werden de Roode Kruis-lazaretten, het Roomsche Ziekenhuis en het Gustaaf Adolf-gebouw bezocht, terwijl kleeren aan de vluchtelingen werden uitgedeeld- De Prins sprak zijn tevredenheid uit over de hulpverleening. In den Achterhoek. Do Geldersch-Overijselschc Stoomtram Mij. heeft den dienst op het traject Borcu- lo*-Devcnter thans geheel stopgezet, we gens do zeer slechte gesteldheid van den weg. Gisternacht is het kwelwater bij Duiven zoo sterk gewassen, dat wederom 7 wo ningen zijn ontruimd. Het Zevenaarsche Broek begint onder te loopen en reeds liggen hier en daar de varkens in do hokken te zwemmen. Don derdagmiddag heeft do burgemeester le vensmiddelen naar de bedreigde punten in do gemeente laten brengen. Honderden verdronken kippen liggen op hoopon tegen de dijken. Wij hooren van boerderijen, waar 400 kippen verloren giu- gen. En hoeveel wild er niet verloren ia gegaan. Veel hazen zijn levend bemach tigd, op de landgoederen van de familie v. Pallandt te Keppel zaten b.v. op een kleine strook hooggelegen grond wel een 60 ha- zon; men heeft zo voor het meerendeel ge vangen. Duizenden mollen zijn verdronken. Uit het land van Maas en Waal. Daar het eene huis na het andere in stort, gisternacht nog weer 40 groote en kleine, nieuwe en oude huizen te Alpben, Dreumcl en omgeving, zal den menschen, die de zolders van hun huizen, staande in de bedding van de Overasseltsclie Maas 'bewonen, gelast worden hun woningen te verlaten. Roermond thans geheel watervrij. De toestand in Midden-Limburg is het laatste etmaal veel verbeterd. De meeste plaatsjes zijn nu nagenoeg watervrij, met uitzondering van de dorpjes Ooi, Haten- boer en De Weerd, welke nog steeds niet bereikbaar zijn. Roermond is sinds gister morgen ook geheel watervrij. De gasfa briek zal wederom gas kunnen leveren. Het tramverkeer RoermondKessenich is hervat. Gevaar voor doorbraken is er in Midden-Limburg thans niet meer te duch ten. De collecte ten bate der slachtoffers heeft te Roermond opgebracht 16.200. De toestand in Balgoy. De kerk te Balgoy is van vee ontruimd dat naar Grave en Ravensleyn wordt ver voerd. De bewoners verlaten de huizen. De Maasdijk bij Cuyk. Men seint ons: Men is begonnen met het dichten van de drie doorbraken in den Maasdijk bij de zui velfabriek St. Maarten; dit geschiedt door militairen met krachtigen steun van de burgerij. Het gerucht als zou de bevolking zich onwillig betoonen bepaalt zich, naar onze correspondent bij informatie bij de autori teiten vernam, slcehts tot enkele gevallen. Over het algemeen wordt de meest krach tige medewerking ondervonden. VERSCHILLENDE BERICHTEN OVER DEN TOESTAND. Het dorp Zalk ontruimd. Uit Zalk wórdt ons gemeld: Zalk is go* heel ontruimd. Er zijn geen menschen verdronken. Oidebroek in het water. Uit Oidebroek wordt gemeld: Tengevolge van den doorbraak bij Kam* pen komt het water hier snel opzetten* Het geheele noordoostelijk gedeelte van Oidebroek loopt reeds onder, vooral do buurtschappen Zwarteweg en Posthoorn. De in de omgeving wonende landbouwers beginnen hun huizen te verlaten en het vee in veiligheid te brengen. Hot water heeft reeds een groot gebied geïnundeerd. Onmiddellijk zijn booten gereguireerd 'uit het naburige Elburg en Kalerveer. Per soonlijke ongevallen vielen nog niet voor. Nader wordt gemeld dat in geval van nood 500 stuks vee in Oidebroek kunnen worden gestald. In het Oosten van ons land. De toestand in Doetinchem en omge ving wordt met den dag beter. Het waier valt snel. Verschillende verbindingswegen zijn weer vrij van water, zooals die bii Doetinchem, 's-Heerenberg, Terborg, Zed- dam, Etten, Ulft. Ook de Dijkstraat in het dorp Aalten is weer voor voetgangers be gaanbaar. De lijken der drie bij 's-Heerenberg verdronken inwoners van Elten zijn nog niet gevonden. De rijwielen van den heer en mejuffrouw Schenning werden op ds plaats des onheils opgevischt. M)e door het water aangerichte schade vooral aan de wegen," blijkt grooter dan men verwacht had. In Deventer. Ergerlijke grap. Te Deventer heeft zich een ergelijk feit voorgedaan. Uit het geheel overstroomde Knutteldorp klonken Donderdag in den laten avond hulpkreten. Ondanks den he- vigen storm in den feilen stroom spoedden politie en schippers zich met booten naar het midden van het dorp om, daar tot de ontdekking te k'-men, dat een der weinige bewoners van de verlaten stadswijk op zijn manier een grap had willen uithalen door om hulp te schreeuwen. Hij zag lachend aan, dat op zijn geroep ook hulp opdaagde; de flauwe grapjas zal zijn straf niet ontgaan. Dc actie in Den Bosch. Uit 's-Hertogenbosch wordt ons gemeld: Van de menschen, die op klein Denete ren door water omringd waren, zijn gis- temamiddag zeven per auto afgehaald. Per boot zijn op Pettelaar een vrouw en drie kinderen afgehaald. Het vee heeft men achtergelaten omdat men het beter vond den dag van heden af te wachten. De auto van den Bredaschen Gemeenie- keuringsuienst is hier gearriveerd met on geveer 1000 K.G. vleesch, spek, worst enz., geschonken door de Bredascbe sla gers. Morgen komt een nieuwe zending. De N.V. Zwanenberg to Oss heeft aange boden vee van in nood verkeerende boeren tegen marktprijs op te koopen en in het vervoer tegemoet te komen om verkoop tegen te lagen prijs te voorkomen. Hedenmiddag kwam een groote auto met een groote groep kinderen van het Huisvestingscomité uit Arnhem en uit Af- ferden aan, om naar Deurne te worden doorgezonden. De vertegenwoordigster van het Huisvestingscomité bracht gistermid dag bij het bestuur alhier den gift van Z.H. den Paus over. Dijkhof's Kleedingmagazijn t§ Den Haag zond aan het Comité 50 wollen vesten, 30 damesmantels en 20 jassen. De goederen stapelen zich in de lokalen van bet Huis vestingscomité op, doch er is ontzaggelijk veel noodig en telkens komen- bij de ver schillende gemeenten aanvragen. De burgemeester van Oeffeit vroeg dringend om brood, boter, spek en andere levensmiddelen. Deze worden beden door het Comité afgezonden. De burgemeester van Alphen aan den Rijn heeft aangebo den vluchtelingen in zijn gemeente onder te brengen. Uit Tilburg kwam aanbod om 100 stuks vee te stallen, uit Udenhout voor 150 stuks. Gisteren kwamen 25 vluchtelingen per boot uit Appeltern aan. Zeven kinderen uit Alphen werden naar Dordrecht en vier personen naar Vgcliel gezonden. De burgemeester van Maasbommel ver zocht het Huisvestingscomité om 2 bran cards voor bet overbrengen van zieken uit Altforst. Morgen gaan 2 brancards, beschikbaar gesteld door het Prot. Zie kenhuis, en bet groot Ziekengaslhuis al hier per auto naar Kessel en vandaar ver der naar Zalthommel. Omtrent den toe stand in de bedreigde streken wordt het volgende medegedeeld: Aan het Drongel- sche kanaal schijnt de toestand veranderd Ongunstige berichten zijn niet ontvangen. Bij Den Bosch begon de spoordijk af te brokkelen. Onmiddellijk werden verster kingen aangebracht, waarbij de militairen bielpen. Uit Kerkdriel werd bericht ont vangen dat do dijken scherp worden be waakt en de toestand niet verontrustend is. Uit Maasbommel vernam het Comité dat gisternacht te Maasbommel. Altforst, Appeltern enz. 42 huizen zijn ingestort. Men zal nog zooveel mogelijk de bevol king en de overige levende have naar Den Bosch overbrengen. Heden zijn reeds 40U stuks vee geladen, die morgen naar Den Bosch verzonden zullen worden. Uit Alphen aan dg Maas worden mor gen -197 stuks vee naar Den Bosch gedi rigeerd. De geldinzameling. Bij de Algemeene vereenigde commissie ter leniging van rampen door watersnood in Nederland was volgens dc eerste ver antwoording 75.946.25 aan giften inge komen. De Knulteldorpbewoners, die in liun nieuwe wijk voor het eerst een watersnood meemaken, uiten scherpe klachten en verwijten dat men hen verkeerd heeft voorgelicht ten aanzien van het peil van den grond waarop de buizen staan. Zij meenen dat bij goede voorlichting veel schade zou zijn voorkomen. In sommige huizen is een waterhoogte van 1.60 M. ge constateerd, terwijl de bewoners rekenden op een hoogte van 40 a 50 c.M. bij den hoogsten rivierstand, die nu is bereikt. Hun grieven worden nog verergerd door het feit, dat men ben ook nog van de zijde der bouwvereeniging, die eigenares is van. hun woningen, heeft aangemaand om de huur te komen betalen. Vele bewoners zijn. niet onwillig om te betalen, maar er thans niet toe in staat, doordat zij veel kosten maken om elders onder dak te komend Bovendien zitten ze in de zorg wegens het herstel van de schade, dat veel geld zal kosten en de werkeloozen onder hen weten heelemaal geen raad. De bewoners van de overstroomde Ho ven en Steenenkamer hebben een buurt- vereeniging die hen bijstaat in de vele moeilijkheden die zich Mi hot horstel zul len voordoen. iimiiu 'i ri-i Éaaifeaiü,. BsracfaSGw HET HOOGE WATER. de overstroomingen in België. Een Pauselijke gift. De Paus zond door bemiddeling a in den nuntius 30.000 francs om verdeeld te worden onder de geteisterden der diocesen Luik en Namen. De overstroomingen in Frankrijk. De verdediging van Par ij s. Do regens, die bij stroomen over Parijs en de banlieuo blijven neervallen, maken den toestand opnieuw ernstig. De Monzie, de minister van openbare werken, heeft besloten eiken avond in zijn departement een bijeenkomst te houden van de chefs der betrokken diensten om de maatregelen te bespreken, welke in verband met de ge beurtenissen moeten worden genomen. Daar, zooals men weet, de groote plannen 4ot het voorkomen van overstroomingen nog steeds niet ia hun geheel zijn uitge voerd, bepalen de maatregelen zich in hoofdzaak tot de ontruiming der bedreig de gebieden, het huisvesten der vluchtelin gen en het regelen van de scheepvaart. Evenals bij vorige overstroomingen is de zoo laag gelegen Gare des Invalides ontruimd. De treinen naar Granville, naar Dreux en Rambouillet vertrokken thans van het station Monlparnasse. Dc overstrooming van de Theems. Wie is ver an t wo ordelijk. Evenals ten onzent wordt in Engeland de vraag gesteld, wie nu eigenlijk aan sprakelijk is voor de overstrooming en wel in het bijzonder wat de Theems betreft Een vertegenwoordiger van de „Evening Standard" heeft gisteren verschillende re* geeringsautoriteiten afgeloopen maar - is niet veel verder gekomen. Het ministerie van gezondheid had met leedwezen van het hooge water vernomen, maar had het thans veel te druk met-andere dingen. Het ministerie van transportwezen was van oordeel, dat de Thames Conservansy Board alles van het hooge water zou afweten, doch dit lichaam komt niet in aanmerking voor een subsidie uit het wegenfonds. Het ministerie van landbouw geloofde, dat liet te velde staande gewas niet ernstig gele den had, maar was bezig een onderzoek in te stellen. Het departement van financiën wildé het geval niet eens bespreken. De hoofdingenieur van de Thames Cow servancy BooTd betoogde tegenover den vertegenwoordiger van den „Evening Stair dard", dat de „Board" een scheepvaart- autoriteit was on geen college tot bestrii ding van overstroomingen. In 1913 beeï de „Board" een plan opgemaakt tot ver betering van den waterafvoer. Dat plat zou vóór den oorlog echter al drie raillioö pond gekost hebben. Daarvoor moest rivier van Oxford tot leddiugton vordet

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4