De Overstroomingsramp. steunt dit voorstel. Goedgevonden wordt, dal B. en W. hierop eerst prae-advieeeren. Be heer Breedijk stelt den voorz eenigo vragen naar aanleiding van den post der v Idwachters-jaarwedden en in verband met de benoeming van een veldwachter te Noorden met reeds 5 dienstjaren: berekent h ervan de financieel© schade ©n f 2137.50 en noemt dit een schromelijke geldverspil- 1 nDe voorz. zegt uit de 130 sollicitanten den beste te hebben uitgezocht en ontzegt 6pr. de competentie hem hierover te inter pol leeren. Do heer Breedijk stelt voor den post voor het onderhoud der schoolmeubelen van de Dorpsschool terug te brengen van 186 op f 100. Wordt goedgevonden. Hier na wordt de begTooting vastgesteld. Vastgesteld wordt een nieuwe school geld verordening voor de gemeenschappe lijke o.l. school te Noorden, overeenkom stig de bestaande voor Nieuwkoop. Op een aanvrage van hel Bestuur der Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs en van het R. K Kerk bestuur te Nieuwkoop om medewerking in gevolge art. 72 e.v. van de Lager Onder wijswet voor de aanschaffing van school meubelen wordt gunstig beschikt. Goedgekeurd wordt een voorstel tot het aanbrengen van een'ge wijzigingen in de begrooting voor 1925. Hierna sluiting. KOUDEKERK. Gemeenteraad. Benoemingen Verordening op de Vleeschkeuring. Tegenwoordig: alle leden. Voorzitter is de burgemeester. Na opening der vergadering met ambts gebed worden de notulen der vorige verga dering gelezen en goedgekeurd. De' voorzitter deelt mede, dat Burge meester en Whouders, invwolge hc-t ver langen van den Raad, opdracht gaven een 14-tal lantaarns, d.i. ongeveer 1/3 van het aantal straatlantaarns, dat nu brandt, er bij te plaatsen. Ze zijn gedeeltelijk re?d3 geplaatst. Aan de orde is de benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand, waarvoor worden aanbevolen: M. J. E. Kwint en D. Reyneveld. De voorzitter licht toe dat het de bedoe ling is het aantal met éón uit te breiden, meer in het bijzonder voor het voltrekken van huwelijken. De heer Kwint verkrijgt 7 stemmen, zoodat deze benoemd is en daarna den Raad dank zegt voor het in hem gestelde vertrouwen. An de orde is de benoeming van vijf le den van de commissie tot wering^ van schoolverzuim. Uit de hierna volgende stemmingen blijkt dat df heer N. P. Sleg- tenhorst verkreeg 6 stemmen en de heer J. A. Hortensius 1 stem, de heer Jac. van der Berg 5 stemmen en de heer J. C. Ke tel 2, de heer J. van Ommering 6 stemmen en de heer W. A. van Bezooijen 1 stem, de heer A. Zuijdwijk 6 stemmen en de heer W J. Heemskerk 1 stem, de lieer A. Mieog 6 sctemmen en de heer P. Tijssen 1 stem, zoodat zijn herbenoemd de herren Sleg tenhorst, Jac. van den Berg, J. van Om- meirng, A. Zuijdwijk en A. Mieog Aan de orde is de benoeming van een hd van het Burg Armbestuur en Burger lijk Weeshuis, wegens periodieke aftre ding van den lieer N. P. Slegtenhorst. Deze verkrijgt bij de stemming 5 stom men en de heer J. C. Retel 2, zoodat de heer Slegtenhorst herbenoemd is. Daarna is aan de orde de benoeming van een lid der plaatselijke commissie van toe zicht op het lager onderwijs, wegens perio dieke aftreding van den heer J. Jongeneel. Deze verkrijgt 6 stemmen en de heer var\, der Wisse 1 stem, zoodat eerstgenoemde is herbenoemd. Ter tafel komt het voorstel tot het doen vellen van 22 wilgenboomen vóór de nieu we begraafplaats. De heer Van Egmond heeft tegen het voorstel geen bezwaar, doch meent dat er •lechts 21 hoornen aan de gemeente behoo- ren en een boom aan Van der Horst. De heer Dorrepaal meent, dat niet alle boomen geschikt zijn om ze te doen vallen en is er daarom voor om nog wat te wach ten. De heeren Van Egmond en Reijneveld meenen dat dit wel het geval is. Verschillende leden spreken daarna als hun meening uit dat er iepenboomen in de plaats moeten komen. De Voorzitter zegt, dat dit ook de bedoe ling van B. en W. is. Spreker wijzigt het voorstel daarna zoo danig dat voor „22" wordt gelezen: de boomen staande voor de nieuwe begraaf plaats en het daarnaast gelegen perceel, behoorende aan de gemeente, welk voor stel wordt aangenomen met 6 stemmen tegen één, die van den heer Dorrepaal. Aan de orde is hét voorstel tot wijziging van de verordening op de vleeschkeuring. De Voorz. licht dit voorstel toe, en zegt, dat thans één tarief ad 5.bestaat voor het gebruik maken van het slachtlokaal voor het verkoopen of veilen van, vleesch, ongeacht de soort van het slachtdier. Daar dit aanleiding geeft tot onbillijk heden stellen B. en W. voor het tarief te regelen als volgt: Voor een éénhoevig dier 5.voor een kalf tot en met 160 Kg. of varken van 75 Kg. en daarboven 2.50; voor elk kalf, schaap, geit of varken beneden 75 Kg. f 1. Met algemeene stemmen wordt tot wijzi ging besloten. Ter tafel komt daarna het voorstel tot opnieuw vaststelling van een verordening, yegelende de verdeeling van de werkzaam heden tusschen do Ambtenaren van den Burgerlijken Stand, noodig geworden door de uitbreiding van het aantal ambtenaren Voor het voltrekken van huwelijken wor den aangewezen respectievelijk de heeren: Kwint, Rolleman, Dorrepaal en Van Eg- Biond, voor de dagelijksche werkzaamhe den de heeren Rollema, Kwint, Dorrepaal to Van Egmond. De verordening wordt ongewijzigd vast gesteld. BODEGRAVEN. De Hanze, - Dinsdagavond vergaderde de afd. Bodegraven-Zwammerdam in het Patronaat. De opkomst was tamelijk. De Voorz., de heer van der Heijden, opende op de gebruikelijke wijze en heette de aan wezigen hartelijk welkom, tn 't bijzonder den weleerw. adviseur. Tevens maakte spr. van de gelegenheid gebruik om den aanwezigen een Zalig Nieuwjaar toe te wenschen. Van enkele leden was bericht van ver hindering ingekomen, o.a. van den heer Timp en Kelfkens, de laatste als afge vaardigde naar de Centrale raadsvergade ring, waardoor het verslag 'hiervan moest uitgesteld worden. Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van het Hanze Informatie- en Incasso-bureau, hetwelk do aandacht op 'deze instelling vestigde. De Voorz. spoort de leden aan, zoo noodig van deze instel ling gebruik te maken, welke stellig met andere concurreeren kan. Dan deelde de Voorz. nog een en ander nmde omtrent de in October gehouden winkelweek, welke wel geslaagd mocht heelcn. Er was de gehecle week veel drukte op straat en veel publiek voor de rainen. Er was een nadeelig saldo van 56, hetwelk echter, in vergelijking met dergelijke instellingen op andere plaat sen, niet groot genoemd mocht worden. Echter nam de Kamer van Koophandel van Gouda dit voor haar rekening,- behal ve de door de vereeniging uitgeloofde prijs van 10. Van den Bond van R. K. Middenstands- vereenigingen in Limburg was een ver zoek om steun ingekomen. Door de cata strophe met de Hanzebank aldaar was de vereeniging in dusdanige conditie geko men, dat zonder hulp der zustervereeni- gingen haar bestaan ernstig bedreigd wordt De Voorz stelt voer. dat schrijven voor kennisgeving aan te nemen aange zien de afdeeling werkelijk niet in zoo buitengewoon rooskleurige toestand is. De secretaris leest dan het jaarverslag. Hieruit blijkt, dat de afdeeling vooruit gaat. Aan het eind spreekt hij den wonsch uit, dat de afdeeling steeds meer moge groeien en bloeien. De Voorz. bedankt de secretaris, op de eerste plaats voor het keurig verslag, en daarna voor het werk, door hem voor de vereeniging verricht. Spr. hoopt, dat de heer van de Poll nog lang zijn beste krachten aan de R. K. Hanze in Bode graven mag geven. De rekening en verantwoording van den penningmeester sluit met een batig saldo van 37.42, hiervan moeten echter nog enkele betalingen geschieden. De heeren Spues en Telkers worden uitge- noodigd de rekening te controleefen. Deze wordt in orde bevonden. De Voorz. be dankt ook de heer Kauling voor alles, door hem in het belang der vereeniging gedaan. Dan is aan de orde: bestuursverkie zing. De heeren Timp en van der Heijden >treden af. De heer Wessel wil deze bij acclamatie weer verkiezen. De Voorz. antwoordt, dat dit niet reglementair is. Bij d© gehouden stemming blijkt, dat de heeren Timp en van der Heijden ieder 11, en Spaes en van Rossum ieder 1 stem krijgen, zoodat de aftredenden herkozen zijn. De heer van der Heijden neemt zijn benoeming aan. Bij acclamatie wordt dan de heer van der Heijden weer herkozen als voorzitter. De heer van de Poll, die tijdelijk de voorzitter. I amor hanteerde, feliciteert de gekozene met zijn benoeming, daiftt hem voor het werk, in het afgeloopen jaar voor do vereeniging verricht en spreekt den wensch uit, dat hij tot groei en bloei van de vereeniging moge arbeiden. De heer Yan der Heijden hoopt, tot aller te vredenheid zijn taak te vervullen. Bespreking feestavond en radio. Dins dag 19 Januari zullen voor do radio spre ken de heeren Joh. P. de Brabander en Chris Jansen. Tusschen beide redevoerin gen zal het Hanzelicd gespeeld worden. Door den heer van Rossum is aangeboden, zijn zaal voor dit doel gratis beschikbaar te stellen. Deze zal dan tevens zorgen voor de radio-inslalaltie. De Voorz. vindt echter de avond dan wat ijl. Daarom stelt het bestuur voor, deze verder aan te vul len met een specialist en het in kas zijndè bedrag hiervoor beschikbaar te stellen. De heer Regtvoort vindt dit wat weinig, vooral, danr er nog een en'ander betaald worden. De voorz. antwoordt, dat toch binnekort contributie geind wordt, en wil dan een bedrag van pl.m. ƒ40 uittrekken. Na eenige discussie wordt besloten, dit aa het bestuur over te laten, en tevens gelegenheid te geven introducé's mee te brengen. Bij de rondvraag vraagt mej. v. d. Meer, of men als lid van de Hanze het Hanzeblad niet gratis krijgt. De voorz. antwoordt, dat dit wel gaat voor verm in - derden prijs. Ook komt het punt vliegende winkels nog ter sprake. De toezegging wordt gedaan, dat hiervoor geen zaal meer zal beschikbaar worden gesteld. Dan memoreert de voorz. nog, wat door do vereeniging is gedaan inzake het ont werp Weeldebelasting, welke nu geheven zal worden bij de bron. Met een woord van dank aan de heer van Rossum en aan de aanwezigen voor hun trouwo opkomst sluit de voorz. op de gebruikelijke wijze. Het Christelijk getuigenis der Catacom ben. 28 Januari zal Pater Hendriks S.J. een lezing mot lichtbeelden komen houden over „Het Christelijk getuigenis der Catacomben." ZEVENHOVEN. Geboren Klaas, zoon van P. Verwei en C. M. van Eedens Peterman Jan Bonne, zoon van B. S. Wielinga en M. Broeders. Overleden: Mijntje, dochter van G. van der Sluis en A. de Rooij. Inenting. Dinsdag 12 Januari zal er ten huize van den gemeentegeneesheer, Dr. A. Lucardie, gelegenheid zijn tot kosteloo- ze Inenting van dee voorm. 89 uur. TALRIJKE HUIZEN IN DE GETEISTERDE DORPEN STORTEN THANS IN. EEN OVERZICHT VAN DEN TOESTAND IN MAAS EN WAAL, BIJ PANNERDEN EN IN OVERIJSSEL. H.M. de Koningin opnieuw op bezoek naar de overstroomde ttkeken. DE HULPVERLEENING. De activiteit van het R.-K. Huisvestings comité. Gistermiddag had het Dagelijksch Be stuur van het R.-K. Huisvestingscomité voor het eerst gelegenheid een geregelde vergadering te beleggen. Deze bijeenkomst had plaats tusschen de drukke werkzaam heden door en moest telkens onderbroken worden, daar nog allerlei dringende zaken te regelen vielen. Toon Nieuwjaarsdag eenige bestuursleden bij den Commissaris der Koningin ter receptie waren, zeide deze functionaris: „Ik hoop, dat ik de hulp der heeren niet zal noodig hebben, maar ik vrees voor Cuyk". Den volgenden dag reeds, in de gewone wekelijksche bestuurs vergadering, moest in allerijl het besluit genomen worden om in te grijpen. Sedert dat oogenhlik heeft het bestuur zijn post niet meer verlaten en hebben de bestuurs leden, over verschillende punten verdeeld, en steeds telefonisch contact met elkaar houdend, persoonlijk de geheele hulpver leening geleid. Het groote werk concen treerde zich uiteraard in het Centraal Bu reau, waar de auto's en motoren heen en weer rijden, padvinders voortdurend af en aan rennen om estafettediensten te ver richten, allen die aan het reddingswerk deelnemen hun orders ontvangen en alle berichten uit de overstroomde gebieden ontvangen en onmiddellijk tot handelend optreden verwerkt worden. Vandaag voor het eerst durfde men er een uurtje af te nemen om eenige zaken, vooral de actie der geldinzameling betreffende, to overleg gen. En spoedig reden weer de estafetten weg om de telegrafische instructies voor do talrijke comité's te doen verzenden. Zoo gaat het werk rusteloos voort op 't hoofd bureau, terwijl het plaatselijk comité met assistentie van talrijke dames en heeren dag en nacht zich beijvert om den vluch telingen hun tijdelijk Verblijf in deze stad zoo geriefelijk mogelijk te maken. Een taak, waarvan het zich op zoo verdienste lijke wijze kwijt, dat de vluchtelingen zeer tevreden en uilërst dankbaar zijn voor de 'wijze waarop zij hier verzorgd worden. De gisteren aangekomen tweede boot met vluchtelingen uit Alfen, bracht 98 perso nen mee, waaronder vijf zieken, o.a. een vrouw, die pas moeder was geworden, die allen per Wit-Gele Kruis-Auto naar het ziekenhuis werden vervoerd. De chef van den Militairen Geneeskundigen Dienst, dr. v. d. Werf, verleende met de leden van hel Iloode Kruis medische hulp. Een familie, die een idioten jongen bij zich had, werd naar de. Citadelkazeruo overgebracht, ter wijl de overige vluchtelingen naar Tilburg werden doorgezonden. Door het Comité te Blerik werden kleeren verzocht, die na op gaaf van wat gewenscht wordt, zullen ge zonden worden. Te Maren werden 59 stuks vee en te Gewande 19 koeien en 21 paar den, afkomstig uit Dreumel en Heere- waarden, per stoomboot afgehaald, aan wal gebracht en verder over den weg naar den Bosch gedreven. Van den leider van de sloepencolonne uit Dordrecht, de heer Gips, werd bericht ontvangen dat zij, nu bij Oeffeit haar hulp voorloopig niet noo dig bleek, op order van den Kringcommis- saris van het Oranje Kruis naar Wamel is vertrokken. Het Comité te Uden meldde, dat de 60 beschikbare plaatsen in het mis siehuis thans bezet zijn. Wat Den Bosch dost. De toestand in den omtrek van Boxmeer. Gistermiddag heeft den kring Den Bosch van den Chrislclijken Boerenbond vergaderd ter bespreking van de huisves ting van het vee. Besloten werd dat uit de dorpen uit den omtrek iederen dag min stens 12 leden van den jongeboerenstand, het vee in Den Bosch zullen verzorgen, In deze dorpen zal, voorzoover zelf niet be dreigd, vee kunnen worden ondergebracht, waartoe alle medewerking zal worden ver leend. Alles geschiedt onder leiding van het Huisvestingscomité. De burgemeester van Boxmeer doelde den R.-K. Bakkersbond mede, dat hij 600 brooden heeft ontvangen en voor Donder dag geen brood noodig heeft. De secretaris van Dreumel meldde dat zijn afgevaren 2 booten met ongeveer 400 stuks vee. Aan gezien niet door de brug te Hedel kan wor den gevaren, wordt het vee aldaar gelost en verder naar hier over den weg gedre ven. Uit Grave is een boot vee onderweg, die 200 stuks kan vervoeren en in Overas- selt en Alfen aan de Maas vee kan ophalen Volgens nader bericht is men in laatstge noemde plaats aan het laden. Aan den burgemeester van Appeltern werden op diens verzoek twee lichte auto's met be kwame chauffeurs gezonden voor don dienst van het Watersnoodcomité. Nader is uit Haps en Offelt verzocht om petro leum, brood en verdere levensmiddelen. Deze artikelen worden verzonden. Naar Ilaps werden op verzoek van het Oranje Kruis, 24 paar waterlaarzen gezonden. Luitenant Dc Bie meldde aan het Comité dat hij met de booten in gocdo orde te Boxmeer is aangekomen. Blijkens ontvangen bericht van Mgr. Diepen komen de zusters clarissen uit Box meer naar Den Bosch. In opdracht van de zusters van Mariënburg zijn 4 bussen naar Boxmeer gezonden om de zusters en ouden van dagen te halen. Indië begin! een steun-actie. Uit Batavia wordt gemeld: Het lid van van raad van Nederlandsch-Indië, de heer J. van der Marei, verzocht namens het door hem gepresideerde Smeroe-fonds den hoofden van gewestelijk bestuur in geheel Indië, comité's te vormen tot steunverle ning voor de door den watersnood in Ne derland getroffenen. DE 6ITUATIE RONDOM OEN BOSCH Optimistische berichten. In een onderhoud, dat do secretarie van het R.-K. Huisvestingscomité gisteravond had met kapitein Dijkhoorra, gezonden door het Departement van Oorlog, weersprak deze met de meeste beslistheid eenige be richten, welke in de avondbladen van gis teren zijn verschenen. Het is absoluut uit gesloten, dat de gemeente Hedel eenig ge vaar zou loopen. Voor do spoorbaan Zalt- BommclHedel is voorloopig govaar niet te duchten. De Waal valt en de kwel die 200 M. boven de spoorbaan ontstaan was, is zeer solide voorzien door een uitmun tende kisting met zakken grint. De dijk is daar bovendien 15 M. breed en 10 k 12 M. hoog, zoodat deze maar niet kan wor den „meegenomen". Het govaar is geheel bezworen en men kan met gerustheid zeg gen, dat de spoorbaan niet het minste ge vaar loopt. Reizigers behoeven zich er dus niet voor te laten afschrikken. De schip brug te Hedel blijft passeerbaar, ook al zou de Maas nog 1 Meter wassen. Schepen worden wel door de schipbrug doorgela ten, zoodat de scheepvaart mogelijk blijft en geen hinder ondervindt. De kwel bovcD de kerk te Alem is eveneens voorzien, zoo dat voorloopig geen gevaar bestaat voor overstrooming daar ter plaatse en van den straatweg HedelDen Bosch. De voorziening is zoo uitstekend, dat voor de ongerustheid, welke ten deze bestaat, geen grond aanwezig is. Ten aanzien van het vervoeren van vee over don straatweg HedelDen Bosch zijn maatregelen geno men om dit vervoer verder te verhinderen. Het vee kan per boot tot I)en Bosch wor den vervoerd. De weg wordt vrijgehou den voor eventueele passage van hulp colonnes. Vught bedreigd? Over den Dieze-dijk stroomt sinds Dins dagavond hot water. Het water komt nu tusschen de Dieze en den weg naar Vlij men, die op enkele plaatsen ook reeds overstroomd wordt. Dooi-dat dn Dommel niet af kan voeren naar de Maas en haar afvoerweg door het kanaal Den BoschDruminelen niet vol doende is, stroomt ze over en wordt Vught bedreigd. Hier is men bezig, kleine dijkjes te maken, om het water te keeren. Een tegenspraak. Gen ongeval met matrozen. Zooals gemold, liepen er weer geruch ten, dat bij Oef foil een vlot was omgesla gen, waarbij een korporaal nn een matroos zouden verdronken zijn. Het Departement van Marine deelt nu mode, dat er van een ongeval, dat hij Oof- felt zou plaats gevonden hebben, niets he kend is. Do lijn NijmegenCuyk hersteld. Uit Cuyk wordt aan do „Tel.gemeld: De toestand in deze, door het water zoo zwaar geteisterde streken, is nog treurig. Niettegenstaande pcnige val is ingetreden 'slaan tal van huizen en hoeven nog diep in het water. De sterke stroom en de door braak hebben veel schade aan diverse ge bouwen toegebracht. Van de melkfabriek „Laclo" is een ge deelte door het water weggespoeld, terwijl van een ander huis de geheele voorgevel is vernield. Van dat huis waren nog cenigo uren tevoren de inwoners door militairen naar veiliger streken gebracht. Ook voor de Prbte*lantsch«? kerk dreigt er gevaar. Door militairen en marinetrocpon wordt uitstekend werk verricht ten opzichte van de redding van vee. Toch zijn op oen en kele boerderij 12 varkens verdronken, ter wijl men ten aanzien van een andere boer derij nog in het onzekere verkeert of het vee verloren is gegaan. Groote voorraden dekens, lakens en bed- dogood, benovens een groote partij water laarzen zijn hier gearriveerd. Op het oogenhlik zijn Ie Cuyk nog twee honderd militairen ingekwartierd, ter be diening van de veerboolen en het \erlee- Len van hulp bij de redding van vee. Ook dp buitenwijken worden regelmatig ooor de booten bezocht, om den toestand r.a te gaan en de bewoners van het noodige te voorzipn. De treinverbinding van Cuyk met Nij megen is heden gelukkig wederom her steld, zoodat regelmatig kan worden aange voerd, wat hpt mpcst noodig is. In Haps is nog zeer veel water en is de toestand nog ernstig. De bewoners zijn grootendeels naar de hooger gelegen plaat sen gevlucht. Van Boxmeer worden betere bori' hten vprnomen. Er schijnt eenige val te zijn in getreden. IN HET LAND VAN MAAS EN WAAL. Nood te Wamel. Men meldt ons uit Wamel: Het vee, dat in een noodstal is onderge bracht in het tramstation, dreigt ernstig gevaar, daar het gebouw op hel punt stVit te verzakken. Met groote moeite zijn de 200 stuks vee gered. Met alle macht wordt du aan een nieuwen stal gewerkt. lfet binnenwater wast nog steeds en het oogenhlik nadert waarop het voor menscli en dier aan voedsel begint ie ontbreken. Geheels huizen staan op het punt in te storten. Ock te Drutcn dc toestand ernstiger. In Druten is het water gisternacht nog 5 c.M. gestegen. Meerdere menschen wor den In hooger gelegen gebouwen ondergo- hracht. Dank zij de spoedige hulp van het plaatselijk huisvestingscomité onder lei ding van den pastoor en van het Oranje Krul» gonjoïen uilen een goede reriorginff.' Het plaatselijk dlstrihutlebureau zit voof een berg werk, dooh «laat er rich prachtig door ®n voorziet ook Polflijk, Offorden en Dleat, olsmedo Horssen van het hoog noo dige. De politie en de militairen doen prachtig» werk. In de avonduren hoort men nog wol eens om hulp roepon, doch walp kere mannen staan hiervoor dag en nacbé gereed. Gisteren was te Horssen dc toestand critlek. Tolefonlsoh word hulp gevraagd^ daar de hoogste punten dreigden onder tf loopen. Onmiddellijk is vanuit Druten en door do militairen langs den Maaskant hulp verleend. Later werd bericht dat ds menschen gered waren. In Leeuwen zijn gisteren door de mari ne, onder leiding van kapitein do Kodf' 600 stuks vee gered. Heden wordt de red ding voortgezet. Te Alphen zijn 40 huize* ingestort. De toestand is daar ernstig. Treurige toestand ie Wychen. Uit IVychen werd gisteravond om zoa uur gemeld: Thans is de brug klaar. Men vlucht uit deze streek naar Nijmegen. De bewoners; die het diepst in het water zitten, worden door de marine met vlotten weggehaald. Er is gebrek aan voer voor het vee. Er zijn hier verschillende individuen, die van de gelegenheid profiloeren. om hun slag te slaan. Politie en marechaussee hebben eott strenge bewaking ingesteld. Dc ellende in verschillende dorpen. Men meldt van particuliere zijde uit Maasbommel aan de „Msb.": Onzeglijko ellpndo trof ons te Nederns- selt. Het water is buiten verwachting ont zettend hoog gestegen. In het dorpje Altforst zochten do meeste menschen met hun vee veiligheid op de hooger gelegen boerderijen van hot dorp, spoedig lagen dio echter geisoleerd, en thans, tengevolge van de aanhoudende sl ij- ging van het water, staan allo boerderijen diep onder water, het vee verdrinkt, en de menschen zullen misschien nog met groote moeite gered kunnen worden. De toestand langs den dijk van Appel. Urn, Maashommel en Alphen gaat allo be schrijving te boven. In der haast zijn overal houten loodsen getimmerd, waar hel vee, dat uit alle richtingen naar don dijk wordt gebracht, in opgostald wordt. Gelukkig is voldoende hout voorradig, dat in ruimen voorraad aanwezig was in een loods en bergplaats van de stoomkuiperij en timmerfabriek van de firma If Carpay to Maasbommel. Scholen, huizen en zolders zitten vol vluchtelingen, meestal zonder verwarming en met weinig voedsel. Do toesfapd is diep, diep treuri" en toch, wij allen zien het, hot allertreurigste is in aantoch: de huizon storten in! Do krach tige wind zweept de golven op en tot ongekende hoogto loepen ze leeen do hui zen. omgehakte boomen hotsen er met ge weld tegen en do muren bezwijken, eerst do Westelijke, d.tn klotsen de golven tegen do zolders, het dak mist zijn groot sten steun, het stort in, de andere muren vallen mee Zoo gebeurt het niet mof een enkel huis. maar met honderden. Alphen en Maasbom mel worden op een dergelijke manier to taal geruïneerd. Wat zal er nu terecht komen van deze bevolking, als zij, wanneer het waler ver dwenen is, terug komt bij haar ingestort huis, zonder het allernoodie Ie nnn voed sel on kleeding? Wanneer de Noderlandsche bevolking ons et helpt zijn wij reddeloos verloren VreeseÜjke paniek te Pennerden. Tal van huizon in den vloed verdwenen Een verslaggever van „do Te'.'' heeft gksteren een bezoek gebracht aan het over stroomde land rond Paneerden, waar on er 700 bunders land d'op in het water staan en hij vernam omtrent de verschrik kelijke ramp in d'o streek nog de vo,-ond© bijzonderheden De doorbraak had Maan da? .norgen to half zes bij de Bergse he Heuf. den weg van Pannerden naar Zevenaar, op 300 meter afstand van het electrioeh gemaal n den Waters'a at, 'op het onverwachts plaats Er is geen enkele waarschuwing van to voren geweest. De dijken vertoonden geen zwakke plok ken. De d;jkwacht had niets abnormaal© bespeurd. Wel was Zondagavond wat hoo-: gerop alarm gemaakt, met het gevolg, dat velen reeds in paniekstemnv'n" de huizen r:aren tritgevluch'. Maar d:t b'cek loos al arm te zijn geweest en gerustgesteld wan ren de menschen naar hun huizon terugge keerd. Dinsdagmorgen half zes editor kwamen arbeiders in doodsangst den dijk in do lichting Pannerden oprennen, roepend: .Help, hot water komt!" In enkele minuten lijwas er een klein gat in den d'jk gescheurd over een breedte n 70 meter, en m l groot gewold sloeg [toen de loeende watermassa zich in het [land, boomen ontworle'end, en de muren woningen krakend Dc groot© boerderij Itegenovor hot gal in den dijk werd groo- Jlondeels aan stukken geslagen Het veo in de stallen kwam jammerlijk om en do be woners o napten nauwelijks aan den. dood. Oi ddr lijk zotte' het water zijd lg voort naar het laagste deel van deze but<ifInsek de kom, waarin Pannerden gf. een plaa's van ongeveer 1500 zielen. Er was niet de m'nste t jd meer om hav© en goed te bergen. De bevel king sneed d© touwen door waaraan het vee was gebojv-, ion. en dit moest zichzelf maar in veilig* meid brengen. Binnen een uur t'jd stond het wafer in' Pannerden meters hoog. Toen deze korn volgeloopen was. rees hei water door, in Irichtini' Lob'th, en Herwen •n Aerdt [kwamen blank te styan. Er ontstond een leeaelijke paniek. De daken werden, opengebroken om dogenon, dio on de zol ders hun toevlucht hadden gezocht to red den, want op vele plaatsen had do elroony reeds den dakrand bereikt.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5