L.H. BRIJNEN, ronkoker van hun slachtoffer aangezien Voor eon portefeuille niet bankbiljetten. De buitenman heeft alleen zijn leven te <i ken aan zijn bijzonder harden schedel. Een ander was den bekomen verwondin gen niet te boven gekomen.. Sur. wees er op, dat allo vier recidivisten zi.n. Italiaander zal zich binnenkort voor een zelfde misdrijf, op do Geldersche kade gepleegd, te verantwoorden hebben. De minste veroordeelingen heeft Sluyck ach ter den rug: „slechts" drie. Dan volgen Schmidt met vijf. Goudeketting met zes en ten slotte Italiaander met vijftien veroor deelingen. Spr. meende dat ook verschillende straf fen opgelegd moeten borden en eischte wegens diefstal met geweldpleging: tegen Sluyck en Schmidt ieder zes jaar, tegen Goudeketting acht jaar en togen Italiaan der negen jaar gevangenisstraf. Als verdedigers traden op mrs. B. Stok vis, D. Cardozo, Ch. Polak en M. Hilbingh Prins. 1/U3D- EN tuinboue» De bloembollenteelt. Een verlaging van het polderpeil? Eigenaars van gronden in den polder het Grootslag, onder de Streek, Andijk en Enk huizen, hebben zich gewend tot Gedepu teerde Staten en tot 't polderbestuur, met het verzoek om een verlaging van het pol derpeil. Bij hoogen waterstand wordt voor al aan de bloembollenteelt op de laagste gronden gTooto schade toegebracht. Die schade loopt thans reeds in de tienduizen den guldens. Vermoedelijk zal het polder bestuur bereid worden gevonden hierop in to gaan. 41e tentoonstelling van Avicultura Omtrent de 41e Intern. Tentoonstelling der Kon. Nederl. Vereeniging Avicultura van 1517 Januari in den Dierentuin te 's-Gravenhage te houden, deelt men ons nog mede, dat onderhandelingen met don bpor Anion Sulherland, tot resultaat heb ben gehad, dat deze een 150-tal zwanen ter opluistering zal inzenden. Deze zwanen zullen in hun element te zien zijn: de klein ste van de twee in den Dierentuin aanwe- ge vijvers, wordt voor dit doel omrasterd. Slechts weinigen welen, wat Nederland op dit gebied voortbrengt. Een verzameling zwanen als hier aanwezig, wordt door den heer Sutherland eenige malen per. jaar naar Amerika verscheept, soms tot 1000 stuks per jaar. Commercieele oogmerken heeft de heer S. met deze inzending niet; er zal niets van te koop zijn en bet is slechts zijn liefhebberij, die hem er toe brengt, zich de kosten en moeiten aan deze Inzending verbonden, te getroosten, om pluimvee-fokkend Nederland dit impo sante schouwspel te bieden. Een dergelij ke collectie zal men nimmer bijeen gezien hebben en zal ook wel nooit later meer te ^bezichtigen zijn. LEGER Ed VLOOT Geen tentenkampen meer. Naar ons uit zeer goede bron wordt me degedeeld, is door den minister van Oorlog thans definitief bepaald, dat voor de lege ring van militairen tijdens de herhalings oefeningen in den vervolge niet meer zal worden gebruik gemaakt van tentenkam pen, die tot zooveel gerechtvaardigde klachten aanleiding hebben gegeven en dikwijls bijzonder slecht hebben gewerkt op den geest van den (roep. „pbld." De toelage aan reserve-officieren. Met ingang van 1 Januari is de jaarlijk- sche toelage, welke verschillende reserve- officieren ontvangen, op het oorspronke lijke bedrag voor den betreffenden rang weer vastgesteld. Zooals men weet, werd eenige maanden geleden, op deze toelage een korting van tien" procent toegepast. Reeds is het toekomende aan de betrok kenen door de korpsadminislrateur uitbe taald UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Gevestigd: D. Heikamp en gezin van Bunnik. G. A. Wagendorp van .Winterswijk. N. van Immerzeel en ge rm van den Haag. J. Bodijn en gezin van Amsterdam. M. J. Turk van Zoe ter woude. N. Horsman van Leiden. J, G. Zwirs van Noordwijk. G. C. M. Greyghton van Waalwijk. D. de Vries van Wamel. H. J. van Diemen van Lei den. J. A. van Raay en echtgenoote van Borgen op Zoom. Vertrokken: J. G. de Jong naar Katwijk. J. van Klink en gezin naar Mijdrecht. G. G. Verwey naar Zeist. J. Steiger en gezin naar Schoten. A. P. Beugelsdijk naar Veur. P. van Seggelen naar Warmond. K Bernacki naar den Haag. J. M. van Zanten naar Leiden. LISSE. De Hanze. Gisteravond hield de R.-K. 'Middenstandsvereeniging in het cafó van den heer J. Tijseen hare jaorvrgadering. Be voorz., de heer v. d. Eerden, uitte in ■ijn openingswoord den wensch dat het Bieuwo jaar ook op zakengebied voor al len een gelukkig Jaar moge zijn alhoewel 1J)25 voor de middenstanders niet direct ongunstig was. Een eeresahmt bracht spr. fcan den vertegenwoordiger der Roomsche pers, welke ondanks de zware slag welke boni in 1925 voor zijn gezin trof. steeds op rijn post was. Het ledental liep in *25 terug idoch spreker hoopte het tn '26 weer op *t oude peil terug te brengen. De notulen werden goedgekeurd. Op 19 januari zal er in 't palronaatsgebouw voor de Hanzeleden een radio-avond ge houden worden. Van „St. Ignatius" was bericht ingekomen dat van 710 en 12 15 Januari voor Lisse retraites worden ge houden. Do voorz. lichtte dit mint nader toe. Voorts deelde de voorzitter mede, dat een schrijven was gezonden aan den Di recteur der Ned. Staatsspoorwegen inzake een ongerief aan 't Station alhier, waarop is geantwoord dat er nota val zal genomen worden. De Eerw. Adviseur, die inmiddels 'er vergadering is gekomen, werd door den voorz. verwelkomd. Spr. dankte hem voor de gegeven adviezen en hoopte dat de ver eeniging in het komende jaar wederom op de adviezen kan rekenen. De secr. bracht hierna een kort doch op wekkend jaarverslag uit, waarvoor de voorz. hem dankte. Aan de orde is voorts het verslag van den penningm. Hieruit bleek dat naast een ontvangst van f 369.693^, een uitgaven viel te boeken van f301.54, al zoo een voordeelig saldo van f 88.15 K. De hoeren Lnneeve'd, Zwetsloot en Frerieks werden aangewezen de bescheiden te controleeren en verklaar den deze na onderzoek accoord. De voorz. dankte-den penningm. voor zijn beheeT en stelde voor hem van alle verantwoordelijk heid te ontlasten, waarmee de vergadering instemde. Aan de orde is voorts de behan- del'ng van de Becrrooting voor het jaar 1926 Deze sloot in ontvangsten en uitga ven tot een bedrag van f 450.Met een kleine aanmerking werd de Begrooting al dus vastgesteld. In het Bestuur waren af tredend de herren S. N. Berkhout en Bern. Theissen. Beiden werden met overgroote meerderhe'd van stemmen herkozen en na men de benoeming aan. De voorz. deelde mede, dat de functie van penningmeester is opgedragen aan den heer J. v. d. Voorl en dus van 2e Voorzit ter aan den heer S N. Berkhout. Op de agenda stond vervolgens: „Lezing door den Geestelijken Adviseur met het on derwerp „Volhouden". Deze lezing zal echter worden gehouden on* de'radio avond en wel te 8 uur vóór de rede van den heer Brabander aanvangt. Op dezen avond zullen ook toegang hebben de vrou wen der 'eden benevens de kindoren boven 18 jaar. Hierna werd met al". st. besloten in 1926 wederom een Winkelweek te hou den echter met dien verstande dat deze wat later za.l worden gehouden als in 1925, Algemeen was men van gevoelen dat September of October de gese'h'kslen tijd was. Bij de rondvraag werd geïnformeerd of er a1 iets bekend was inzake liet aan het R -K Kerkbestuur gedaan verzoek betref fende de aanbesteding van het hekwerk. Het desbetreffend schrijven werd voorge lezen en medegedeeld dat op dat schrijven nog geen antwoord :s ingekomen. Een en ander lokte een breede bespreking uit. Een der leden vroeg of den financieren toe stand van de K. S. A. van dien aard was. dat ze met, sigaren moest gaan loopen, bet geen bevestigend werd beantwoord. Aan het betrokken lid werd tn overweging ge geven 7!d van dit instituut te worden. T><\ Eerw. Adviseur dankte voor de hem aan geboden N'euwjaarswensch en hij wensch- te aPe leden wederknerig *n goed jaar en vooral voor de organ'satles in baar ge heel; bij wensch te haar een gestadigen vooruitgang. Hierna sluiting der vergade ring. NOORDWIJK. De post. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de af zenders onhekend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maand December 1925: Brieven binnenland: 1. L. Deering, Scheveningen 2. Corn. Plas. 's-Graven hage 3. Alida Ridder, Noordwijk. N00RDWIJKERH0UT. Uitvoering. Ten bate der armen der St. Victors-Parochie zal door het onlangs opgerichte tooneel- en zanggezelschap „Oud en Jong" in het Patronaat op 11, 12 en 13 Januari a.s. een uitvoering worden gegeven. Opgevoerd zal worden „Het Testament van den Kapitein", een kluchtspel in 2 bedrijven en verder een blijspel in 1 bedrijf „Een raadsvergade ring te Koekamjo". Daarenboven zal het zanggezelschap diverse zangnummers ten gehoore brengen, welke onder de bekwa me leiding van den heer J. M. Hoogen- straaten zijn ingestudeerd. Het zullen on getwijfeld gezellige avonden zijn. R0EL0FARENDSVEEN. Autobus-ongeval. Dinsdagmorgen zakte de autobus van de onderneming Meijer uit Oudowetering door te ver uit halen tot aan de assen in het nas gedemp te gedeelte langs den Langenweg alhier. De passa.giers konden zonder buitengewone moeite den wagen verlaten, waarna de heer Jac. Verhaar, scheepsmaker alhier spoedig ter plaatse was en den wagen weer op den harden weg bracht. RIJPWETERING. Miltvuur. Bij den slachter N. D. al hier is bij een koe afkomstig uit de ge meente Woubrugge een geval van miltvuur geconstateerd. De nieuwe motorspuit. Gistermorgen had de beproeving plaats van de nieuwe door de gemeente aangekochte motorspuit, welke spuit geleverd en geheel vervaar digd is door de Ned. Brandspuitenfabriek N.V. Voorheen A. Bikkers en Zoon te Rot terdam. De beproeving had plaats in te genwoordigheid van de raadsleden, de commandanten van de brandweer uit de verschillende wijken der gemeente alsmede van de brandmeesters uit Roelofarends- veen De gemeentebesturen van Leimui- den en Rijnsaterwoude waren bij deze ge legenheid tevens uilgenoodigd en hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven. De beproeving had plaats bij de R.-K. Kerk alhier. We kunnen niet anders zeggen dam dat de spuit in alle opzichten buitenger woon heeft voldaan. Met twee stralen werd nog tot groote hoogte gespoten. Bij zondere vermelding verdient, dat alle on derdeden, alsmede de slagen alle in de Ne- Ingezonden Mededeeiing. Ruim voorradig bij Turfmarkt 7, Leiden. □ar Wij nemen gebruikte Piano's tegen goeden taxatieprijs in betaling aan. 4107 derlandsche Fabriek van Bikkers te Bot terdam zijn vervaardigd. SASSENHEIM. Pluimveetentoonstelling. Gistermiddag te 2 uur werd de Pluim- veetentoonstelling in het K. S. A.-gebouw door den beschermheer, Baron v. Heem stra, geopend. In welgekozen woorden bracht deze hulde aan het bestuur der vereeniging, dat, gedachtig het woord: „Willen is kunnen" den moed had gehad deze ten toonstelling te organieeereu. Gezien het groot aantal inzendingen twijfelde hij er geen oogenblik aan, of het gewenschte succes zou niet uitblijven. Met een dank woord aan bovengenoemd bestuur, ver klaarde hij de tentoonstelling voor ge opend. Liefhebbers van pluimvee verzuimen niet een bezoek te brengen aan deze wer kelijk belangrijke tentoonstelling. De uitslag der keuring was als volgt: Hoenders Trio: Hollandsche Witkuif Th. v. d. Voort 3e prijs; Twentsche grij zen K. Knippert 2e pr.; Lakenvelders N. J. Slingerland 2o pr.; Barnevelders Bar v. Heemstra 2e pr.; idem K. v. Breda 2e prijs. Leghorn Buff.: J. L. Eist le pr.; idem wit G W. v. d. Ploeg 3e pr.; idem G. v. d. Wiel 2e pr. Patrijs Leghorns: P. Meijer 2e pr.; G. de Brink le pr.; G. de Graaf le pr., eere- prijs. Zilver Braekels: G. Koelman le pr., 2 eereprijzen; Ancona's L. v. Vliet 2e pr., eereprijs; Herm. Sussex: J. v. d. Ploeg 2e pr.; Zilver Duck win: H. v. Dam le en 2e pr.; Plymouth Rocks: J. v. d. Ploeg 2e pr.; Plymouth wit Koekoek: J. Philippo 3e pr.; Wyandotten: J. W. Bakker 2e pr.; idem Gorid.: H. Drost 2e pr.; idem Buff. H .Drost 2e pr.; idem wit W. v. Klaveren 2e pr.; Red Island: G. Berg le pr., 2 eereprijzen; Otpingtom Buff.: G. de Graaff le pr. Hoenders, enkele nummers. Uilenbaard hen: C P. Biemond le pr.; Barnevelder hen: C. Immerzeel 2e pr.; idem G. Post- humus le pr., eereprijs. Leghorn Buff.- hen G. Biemond le pr.; idem koekoek hen Willemse le pr.; idem wit hen: D. Schrier le pr. idem G. de Graaff le pr.; idem G. de Graaff le pr.; Plymouth Rocks hen J. v. d. Ploeg le pr.; Leghorn Patrijs hen: A. Eikelenboom 2e pr.; Zilver Brackel ben J. Koolman 'E. V.; idem J. Koolman 3e pr.; idem J. Koolman le pr.; idem J. Koolman 2e pr.; idem J. Koolman le pr. eereprijs; Zilver bright kriel hen: D. Schrier le pr.; idem J. Bakker le pr.; idem J. Bakker 3e pr.; idem haan: G. de Graaff le pr.; Zilver Minorca hen: Bar. v. Heemstra 3e pr.; Ancora ben G. v. Goeverden 2e pr.; idem G. v. Goeverden 2e pr.; Zilver Duckwin hen: A. Luik 2e pr.: idem E. v. d. Walden 3e pr.; idem J. Noort le pr.; Wyandotten hen: Bar. v. Heemstra 2e pr.; idem Bar. v. Heemstra le pr., eereprijs; Zwarte Java trio: W. Krom le pr., eereprijs; idem D. Schrier 2e pr.: Zilver Duckwin trio: H. v. Klave ren 3e pr.; Wyandotten trio: J. Philippo Se pr.; Roodborst Porselein trio: Bar. v. Heemstra le pr., eereprijs; Hollandsche kriel hen: G. de Graaff le pr., eereprijs; Zilver Sebright hen: C. de Graaff le pr., 2e eereprijzen; Zwarte Java haan: J. Juf fermans 2e pr.; idem ben J. Juffermans 2e pr.; idem haan C. H. Zonnebelt le pr.; idem haan W. Krom- 3e pr.; Holl. kriel Patrijs lien: C. de Graaff le pr.; idem G. de Graaff le pr.; idem G. de Graaff 2e pr. idem jonge haan C. de Graaff le pr.; Zil ver Sebright hen G. de Graaff le pr., eereprijs; Goudborstfazant: Gebr. v. d. Voort le pr:; Grauwborstfazant: Gebr. v. d. Voort le pr. Konijnen, Eenden. Angora R.: P. Lan- geveld le pr.; idem V.: P. Langeveld le pr.; Havana V.: L. Hoogervorst 2o pr.; Black en Tan. R.: Z. v. d. Voort 2e pr.; idem P. Langeveld le pr.: idem V.: P. Langeveld le pr.; Blue en Tan. R.: P. Langeveld le pr.; idem V.: P. Langeveld 2e pr.; Russisch Brandneus R.: W. Wil lemse 2o pr.; idem V.: W. Willemse le pr. Vlaamsche Reus V.: W. Willemse 2e pr., eereprijs; idem A. Eikelenboom 3e pr.; idem M. Warmerdam 2e pr.; Lotharingen Reus V.: Th. v. d. Voort eereprijs; Peking- eenden: H. v. Klaveren 2e pr., eereprijs; Witte Eenden: H. v. Klaveren 2e pr.; Witte Loopeend: G. Biemond 3e pr.; Indi sche Loopeend: D. v. d. Voort 1© pr., eereprijs; Kalkoenen: Th. v. Koningsbrug- gen le pr. Duiven. Postduif blauw dofier: S. Wit- teman 3e pr.; idem J. Kuiper 2e pr., eere prijs; Eksterduiven paar: 3e pr.; Postduif doffer- J. Papendrecht 2e pr., eereprijs; idem blauw duiven: A. Kerkhofs le pr., eereprijs; idem blauwkrans doffer: A. Kerkhofs 3e pr.; idem duiven: C. Stelma 2e pr.; idem doffer: G. Stelma 8e pr.; Postduif rood duiven: G. Stelma le pr., eereprijs; Hollandsche Kropper doffer: J. Philippo 3e pr. In het geheel waren er een 200 groote hoenders, 18 ganzen, eenden en kalkoe nen, enkele goud en zilverfazanten, een 80 duiven en een even groot aantal konij nen. De tentoonstelling wprd druk be zocht. VOORHOUT. Personalia. Ter benoeming als lid van de Commissie van Bijstand voor de Landbouwstatisliek (vacature P. Warmer dam) wordt van gemeentewege aanbevo len de heer C. Roozen. Verzuimde aangifte. Dezer dagen werd door de rijkspolitie een onderzoek ingesteld naar een verloren muntbiljet bij het station, van welk vinden niet onmid dellijk aangifte zou zijn geschied bij de politie. Dit als waarschuwing, om van het vin den van voorwerpen onverwijld kennis te geven aan de gemeentepolitie, ten einde voor minder aangename gevolgen gevrij waard te zijn. WARMOND R.-K. Volksbond. De R.-K. Volksbond hield Maandagavond in 't café „De Zon" de jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer Haverkort. Door den secr., den heer v. d. Kerkhoff, werden de notulen en een goed verzorgd jaarverslag voorgelezen. Aan de orde kwam nu het verslag van den penningmeester. De heer G. te Wiel, penningmeester van den afdeelingskas, voor 't laatste halfjaar gaf als saldo een cij fer van f44.12. Van de jaarverzekering waren de eindcijfers voor ontvangsten f 509.35, voor uitgaven f 465.23, saldo van f44.12, hetgeen, gevoegd bij het nog op de Volksspaarbank geplaatste, f 250.33, f 300.45 in totaal werd. De heer A. de Groot deed hierna als penningm. van het ziekenfonds „St. Joan nes de Deo" verslag van zijn gehouden be heer. Ontvangsten f 462.15, uitgekeerd aan ziekengeld en bodegeld f 357.85, batig saldo f 104 30. Het totaal bezit komt hierdoor op f 1219.95. Het verslag van den heer H. Weijers, penningm. van de afd. „Hulp in Nood", gaf aan ontvangsten f 35 van collecten en f 32.50 aan boeten, wat met nog eenige andero baten een bedrag uitmaakte van f 37.12; waarvan f 60.91 was uitgegeven voor versterkende middelen. Batig saldo f26.21. Het totaal bezit was hierdoor ge stegen tot f 105.86. De penningm. drong er op aan, dat le den, die er kennis van droegen dat mede leden behoeftig waren, hiervan bericht ga ven. De bode, de heer Hoogeboom, kon na mens vele huismoeders dank overbrengen aan „Hulp in Nood", zoodat, aldus conclu deerde de Voorz., over het werk dezer onderafdeeling tevredenheid heersclrte. De aftredende leden van bestuur werden allen bij enkele candidaatstelling herkozen Voor het nazien der rekeningen werden voor dit jaar aangewezen de heeren Ze venhoven en W. Meskers. De hieropvolgende uitloting van aandee- len van het Vaandelfonds gaf tot uitslag, dat uitlootten de aandeelen no. 3, 49, 50, 62 en 65 i f 2.—: 9, 10, 15 en 77 A f 2.50; en 66 en 67 a f 4. Na een korte toelichting van den Voorz. over het Retraitefonds, gaven zich een 20- tal personen op die deze zaak wenschteD te steunen, en waarover later een nadere constitueerende vergadering zal gehouden worden. Door den Voorzitter werd hierop nog medegedeeld, dat de afdeeling nog steeds in gebreke was gebleven een H. Mis te laten opdragen voor de zielerust van het overleden Eerelid, prof. Seysener z. g. Dit zal in overleg met den geest. adv. spoedig plaats vinden, en daarbij zal wor den verzocht, dat de leden dan allen zoo veel mogelijk ter H. Tafel naderen. Ten slotte deelde de voorz. nog mede, dat de volgende maand of eerder een spre ker zal optreden met een of ander sociaal onderwerp Z.i. was het op dit oogenblik nog ongewenscht, nu men zoo druk hoort van mogelijk samengaan van R.-K. en So cialisten, om eens nader uiteen te zetten, hoe ver van of dicht bij de socialisten wij staan. Dit ligt echter meer op het terrein van de kiesvereeniging. Met een opwekkend woord sloot de voor zitter de vergadering. De collecte voor „Hulp in Nood" bracht f 2.52 op. DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. De post. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten, van welke de afzen ders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand December 1925. Brieven binnenland: Hoeren van der Graaf, Rotterdam Algem. Z. H. Adv. Bureau C. Brouwer No. 2057, Den Haag. Grieven buitenland: Mr. T. Gaalswijk, M. N. Wally?, Java U.S.A. Briefkaarten binnenland: IJ. J. Groen W. v. Loenen, J. de Wittstr. 1, Lei den. 2 briefkaarten zonder adres. EODEGRAVEN. De kaasmarkt in 1925. In het afgeloopen jaar werden op de wekelijksche jnarkten alhier aangevoerd 14694. (w.o. 13062 partijen gestempelde) wagens Goudsche kaas met 633286 stuks, vertegenwoordigende een gewicht van on geveer 5066288 K.G. 181 wagens met kaas meer aangevoerd dan in 1924. Voorts werden ter markt aangevoerd 831'lammeren of schapen. Het opfokken van kalveren. De derde lezing van den heer Tukkpr 1. i. ging over bovengenoemd onderwerp. Alvorens echter tot het onderwerp van den avond over te gaan, wilde spr. eerst nog even terug komen op de vorige be spreking. Spr. gaf een overzicht van de door de Provinciale Commissie genomen proef met mestvarkens. Het resultaat was wel, dat er geen noemenswaardig winst- verschil optrad. Deze proef toonde wel aan, da'f zwaardere varkens per ponü meer kosten, maar dit wordt in de prat» tijk goedgemaakt door een hoogeren prijo, want ontegenzeggelijk is het vleesch van zwaarder gemeste dieren van veel beter kwaliteit. De proef zal echter te gelegener tijd herhaald worden. Dan kwam spr. aan zijn eigenlijk on derwerp. In de periode van drachtigheid wordt het jonge kalf door liet moederdier gevoed door middel van het bloed. Natuurlijk moet men bij drachtige dieren hiermede rekening houden. Eveneens hiermede, dat hot dier bij het afkalven in goede voe dingstoestand verkeert, want dan immers begint de periode van melk geven en in het begin kan de afgifte niet geheel goed gemaakt worden door de opname van voedsel. Bij de geboorte van liet kalf behoort de grootst mogelijke zindelijkheid in acht ge nomen te worden; vooral op stallen, waar veel besmettelijke kalverziekten op treden of optraden. Deze immers worden veroorzaakt door bacteriën, die vooral daar leven, waar hun levensomstandighe den bet best zijn, en die men in groote getale met vuil verwijdert. Nu behoeft dit natuurlijk ook weer niet overdreven te worden, b.v. door het opvangen der kal veren op een laken! Maar tusschen dit en een vuile boel ligt een gulden midden weg. Als enkele der meest gevreesde ziekten noemt spr. "witte diarrhee en dikke ge wrichten. Door een der aanwezigen wordt opge merkt, dat in zeker jaar op zijn stal veel kalveren voorkwamen met een dikke keel. De heer Tukker betoogt, dat dit meestal wijst op t.b.c., waarop vorige spr. op merkt, dat dit toch niet het geval was. Spr. gaat dan verder. Het is gewenscht, het dier direct na de geboorte wat keu kenzout in den mond te geven, teneinde het slijm wat op te lossen. Een der' aan wezigen merkt hierbij op,, dat hij altijd wat zand gepft. Spr. hepft hiervan nog nooit gehoord. Dan betoogt spr. het groote belang van het dadelijk afbinden van de navelstreng. Immers, de schadelijke bacteriën hebben1 een tweetal openingen om binnen te ko men: de bek en de navelopening. De eer ste kunnen we niet afsluiten, de laatste wel, en daarom is het noodzakelijk dit te doen en verder de navel te ontsmetten met wat creoline, dan droogt ze eerder op ook. Om de bacteriën onschadelijk fe maken, die door de mondopening binnen komen, kunnen we al heel spoedig begin nen met het toedienen van wat biest. Hier door komt de maag in werking: het maag sap wordt afgescheiden. Dit beval o.m. ook zoutzuur en nu kunnen bacteriën heel goed leven in een basische omgeving, maar in een zure worden ze gedood. Het verdient aanbeveling, de eerste stralen biest weg te melken, omdat hierin natuur lijk alle bacteriën uit het tepelkanaal voor komen. Biest werkt bovendien afdrijvend op het damspek, d.w.z. de mussa. voor komend in de darmen der dieren. Verder wijst spr. nog op hot grooio nut van het dadelijk droog wrijven der dieren, om daardoor groote afkoeling te voorko men.' "Wanneer de ruimte het toelaat verdient het aanbeveling de jonge dieren niet :n de meestal bedompte koestal te laten, waar de bacteriën welig tieren. Zoo mo gelijk brengt men ze naar een aparte ruimte met veel licht en lucht, waar het warm en droog kan liggen. Heeft men een waardevol fokdier, dan verdient hei wel aanbeveling, het boeit drie dagen te laten zuigen, waardoor da sterftekans zeer gering wordt. Dit heeft echter tegen, dat de moederdieren onrus tig worden. Verder bespreekt spr. nog eenige voe derrantsoenen, gegeven op de Z.-H.-sche eilanden. De beer C. van Dam, voorz. der ver eeniging van oud-cursisten, dankt spr. voor zijn zeer leerzame en interessant! lezingen. Hierna sluiting. Aanbesteding Gemeentewerken. D< uitslag van de aanbesteding is< Timmer werk: J. de Jong 395, A. A. G. van den Oudenrijn 584, T. G. Scheer f 720, C. van Ingen 726, S. Mulder f 648, P Plomp 495, van der Neut en Snatersi 460. Metselwerk: M. van Vliet f 1840, A Ooms 1745, Katwijk en Overes f 1575, N. Hoogendoorn 1910. Schilderwerk: S. Bekker 980, T. van der Leden f 894, G. Hoogeveen 554, D Scheer 874, H. Schoo f 985, A. Koene koop 495. Smidswerk: W. Bos f 299, A. Kloo 273. Stukadoorswerk: Katwijk en Overci 235, A. Ooms 225, N. Hoogendoori 245. Aan de laagste inschrijvers is het wexl gegund. R. K. Vrouwenbond. Donderdag a.s 's avonds te 7 uur zal voor de R. K. Vrou wenbond een demonstratie worden gege ven in het Patronaat van Oethers bak poeder en Persil's waschmiddel. Geboren: Hendrik z. van P. Broedij en H. Stam Gornelis z. van A. Burg graaf en D. C. van der Neut Adrian® Gerard us z. van Ph. Kemp en A. Kwak kenbos Martha Geertruida d. van J. J de Wit en G. J. M. Bakkor Johann Jacoba Margaretha d. van J. M. Kou wenhoven eri G. de Jager Teunis P;« ter z. van A. de Bruijn en W. Rosenboon Getrouwd: J. A. Roodenrijs 25 en G. J. Janmaat 21 j. G. P. H. va der Moolen 27 j. en M. J. Balvert 2" j Overleden: F. Koppert 55 j. we van A. J. Egberts. Gevestigd: D. Slappendel, boe ra knecht, van Lange Ruigeweide Pels en gezin, arbeider, van Barwout waarder C. Groenendijk, winkelbedi© de, van Mijdrecht.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4