COUPONS i r LEIDEN TAPIJTEN MEUBELEN BERICHT Woensdag 8 Jan. 1926 "De schade, aan openbare weiken toege bracht, wordt geschat op 35 millioen francs, terwijl do particuliere schade, wel ke aangericht is, niet te schatten is. Do regen blijft steeds aanhouden. Al het 'tramverkeer is stopgezet, terwijl de ver lichting ontbreekt. De geheele stad Luik verkeert in duisternis, zooals men weet. Ken B. T. A.-telegram uit Brussel meldt: Do Belgische pers en het Belgische Roo tle Kruis hebben een nationale inschrij- ,ving geopend ten bate van de slachtoffers der overstroomingen. De watersnood lieoft den omvang van 'n >v.uö nationale ramp aangenomen. L'.n daling van het water wordt op ver scheidene plaatsen gesignaleerd, maar de .toestand blijft verschrikkelijk. Overal is aanzienlijke sciiado aange richt. Talrijko bedrijven liggen stil, vele spoorlijnen zijn geblokkeerd. Oogs'on zijn vernield, talrijke stuks ve« Verdronken. Men meldt ook het verdrinken van eeni- "go personen. Bovenmciischelijke pogingen worden in hel werk gesteld om de uitgehongerde be volking in do geheel geïsoleerde gebieden van levensmiddelen te voorzien. 1 HET HOOG WATER IN DUITSCHLAND. De waterstand te Dui sburg is Za terdagochtend om 10 uur op 8.77 M. tol stilstand gekomen. De peilschaal staat thans nog hooger dan in 1882 en 1920. Lit Xe u wied wordt gemeld: Zater dagochtend om 9 uur was liet water hier 40 e.\f. gedaald. De stad ziet er chaotisch uit. Vele huizen zijn ingestort; andere slaan tot de daken in liet water. To Andornach is een fabriek inge stort. I*ii den omtrek van Keulen heeft hel water groole schade aangericht. Bij R o- d e li k i r c h c n is oen dijk doorgebroken zoodat liet geheele vlakke achterland over stroomd is. Zaterdagochtend om 8 uur stond de peil schaal hier op 8,97, zoodat liet water 23 'c.M. gedaald was. Sedert dien daalt liet met 4 c.M. por uur. Uit Keulen werd ook .verdere daling van het peil gemeld. Xaar uit Hannover wordt gemeld zijn do Dierae en Olie buiten haar oevers 'getreden. De stad is overstroomd. A Vol ff seint ons uit Keulen d.d. Zaler- dag: Uit alle voor den watertoevoer naar den Rijn in aanmerkixig komende streken wordt een daling van het water gemeld, die reeds totDusseldorf merkbaar .was. Om 4 uur was de stand to Mainz 4.74, te Dingen 5.64, to Goblenz 8.67, te ïïapan 0.66 te Wetzlar 4.5G, te Dietz (Lahn) 5.82, to Trior 5.29, te Herdecke 3.50. Om 6 uur was de stand te Dusseldorf 9.03, tegen een maximum stand van 9.09 om 12 uur. Om half 8 Zaterdagavond registreerde Keulen 9.48, tegen een maximum stand .van 9.G9 gisteravond om 10 uur. Op het oogenblik doel de waterstand ver dere daling verwachten. AVolff seint uit Berlijn d.d. Zaterdag: l)e jongste berichten uit de hoogwater- gebieden van West- en Zuid-Duitscbland melden bijna algemeen een liclit tcrugloo- pen vah het hoogwater. ,Y\X ALLE ZIJDEN DALING GEMELD. Van alle kanten wordt daling van den valeis tand gemeld. Te Dusseldorp had de Rijn Zaterdagochlend om 7 uur een stand van 9.9 M. bereik!sedert dien is het wa ter niet meer gestegen. Uit Goblenz wordt gemoM, dat de stand ilaar Zalordagmorgen 8.91 M. was en dat :na dien een val van 3 c.M. pér uur plaats gehad. Ook van de Moezel en do Mainz wordt Vil gemeld, die op laatstgenoemde rivier Zelfs aanzienlijk is. Te Keulen werd do hoogste stand van 9 69 bereikt, die later tot 9.50 daalde, ter- vijl de val des avonds 1 c.M. per uur was. Daarentegen bleef de heneden-Rijn stijgen, waarbij o.a. do steden Kleef, Emmerik en •buisburg groole schade leden. Bijzonder noodlottig werd Neuss getroffen door den 'dijkbreuk Ie Budcrich in do nabijheid van Neuss. Het water overstroomde uitgestrek te vlakten, boerderijen en dorpen. Ook in .bot TIarz-gebied daalt hot water. Volgens berichten uit Hannover zijn de JDicme en de Olie buiten de oevers getreden en drong het water de industriestad Linde binnen. Aan den Rijn lijden vooral Goblenz en Nou wied onder den lioogen waterstand. Reide plan (sen staan bijna geheel blank. De schade is echter geringer dan in vori; jaren, daar de hoogwaterdienst uitstekend georganiseerd is en tijdig kon waarschu wen. zoodat de bedreigde streken bijtijds onlruimd konden worden. HET NOODWEER IN ENGELAND. Het stormachtig weder, dat opnieuw over het Zuidelijk deel der Britsche eilan- 'flen losbrak en de voortdurendo regens de den liet peil der rivieren opnieuw stijgen ien, ofschoon de voroorzaakto schade ge ring is, vergeleken bij de catastrophalo ïiverstroomingen, die in vele Europcesclio Janden hebben plaats gehad, vreest men !toch, dat do overstroomde gebieden in de rivierdalen zich zullen uitbreiden. l>o rivieren Dee, Severn, Wye en Con way. die buiten haar oevers zijn getreden, hebben groote meren doen ontstaan, ter- ,Tv ijl do oogst en het vee word wegge sleurd. To Worcester staat de Severn meer dan 12 voet boven het gewone zómerpeil. Nieuwe stijgingen werden gemeld in den bovenloop van den Theems, maar in hoofdzaak bleef de ovorslrooming nog steeds beperkt tot de laaggelegen landen, 'dio altijd met water bedekt worden, zoo- dra do rivieren stijgen tot de oevorhoogte. Het ergste was intusschen het storm- ,weor in het Oostelijk deel van het Kanaal waar zware zeeën de havenhoofden beuk- jton te Folkestone en te Dover. Do zee was jfcij den ingang van den haven van Folke stone zoo onstuimig, dat de avondboot van [Bologiio naar Dover moest worden gezon den, in plaats van naar Folkestone to kunnen varen. Gemengde Berichten Het mysterie der valsche Fransche bankbiljetten. Een bekentenis van Kovacs, 's Prinsen bediende. L'it Boedapest wordt gemeld: De gear resteerde kamerdienaar van Prins Win- dischgraetz, Kaspar Kovacs, heeft be kend pakketten met valsche bankbiljetten naar Nederland gestuurd to hebben, ler- ijl hij tevens een waarschuwingstelegram gericht heeft aan Marsovsky. Heden is ook de secretaris van den Prins, Desider Raba, gearresteerd. Een huiszoeking bij den Prins is onmogelijk. De moord le Groningen. Als dader van den Vrijdag gepleegdcn moord is Zaterdagmorgen aangehouden de 18-jarige matroos II. Kollhof, ten huize van zijn halfbroer in het Soephuisstraatjc, waar de misdaad ook heeft plaats gehad. De verslagene, de 19-jarige Onslwedde, wonende aan boord van het schip zijner ouders te Groningen, had verkeering met de zuster van den dader. Toen hij Vrijdag avond daar thuis kwam, ontstond als ge volg van een oude veete een twist tus- schen beide jongelingen, met het gevolg, dat Onslwedde werd doodgestoken, liet meisje was naar boven gevlucht. Een dolk is in beslag genomen. Do dader zei dronken geweest te zijn en niet de bedoeling te hebben gehad O. le dooden. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Doodelijk ongeval. In hotel „Francois" te 's-Hcrfogenhosch is Donderdagmiddag de 80-jarige P. Schoonens van do keldertrap gevallen. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd en is spoedig overleden. Ontploffing ie Zwolle. Zaterdagavond omstreeks zes uur ont plofte in den kelder van een woning Le Zwolle een hoeveelheid benzine. Onmid dellijk daarop ontstond een felle brand. De vlammen sloegen door naar de eerste ver dieping. waar de bewoonster, mejuffrouw De Veer, die ziek te bed lag, met de groot ste moeite kon worden gered. Het ledikant was door den luchtdruk omvergeworpen, zoodat de zieke er onder kwam te liggen. Met slangen op de waterleiding werd liet vuur gebluscht. De eigenaar van de benzi ne werd door de politic verhoord en aan gehouden. Ontsporing. Donderdagmorgen zijn onder Stolwijk dc locomotief en bagagewagen van den trein, welke te 7.44 uur uit Gouda naar Schoon hoven vertrekt, gederailleerd op een wis sel. Met het vrijmaken van dc lijn was men eerst om 4 uur des middags gereed, zoodat groole stagnatie in het verkeer op deze lijn het gevolg 'is geweest. Aren trachtte het reizigersverkeer zoo „oed mogelijk le onderhouden door zoowel uit de richting Schoonhoven als uit de richting Gouda de treinen tot aan de plaats van het ongeluk te doen gaan, waar de reizigers dan overstapten. Wijl men in Gouda over geen klein lype locomotief beschikte, hoeft men locomo tieven van dat type uit Utrecht laten ko men. Het autobus-onqeluk bij Tiiolcn. Een deskundig,onderzoek hoeft uitgewe zen. dat dc remmen van de autobus, die hij Tholen in de Eendracht reed. niet goed werkten en dat zelfs van ecu rem de rera- stang ontbrak. Bloedige twist. Vrijdagavond kwam zekere S. de politie ie Amersfoort waarschuwen, dat zijn vriend v. N". in een café op do Varkensmarkt oen hooggaande ruzie had met zekeren P. Aan vankelijk wilde v. N. naar bet café terug, doch het gelukte de politie' hem over lo halen naar huis te gaan. De man is ook werkelijk in die richting vertrokken. Om ongeveer kwart voor twaalf kwam hij weer het politiebureau binnen, lievig bloedend uit een diepe wonde in het gezicht nabij het linkeroor. De gemeentelijke geneeskun dige dienst werd gewaarschuwd en dr. Van Enst beval onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis. De hulp-gasfitter P. heeft volledig hekend. Volgens zijn verkla ring heeft v. N. in het café ruzie gezocht en daartoe aanleiding gevonden, door op den hond van P. te schilden. Toen gooide de caféhouder v. N. er uit en P. ging ook naar huis. Daar had hij zich reeds l>-r ruste be ven, toen v. N. hem kwam bedreigen. P. heeft zich toen men een mes verdedigd. De toestand van v. N. is zeer ernstig. Brutale dieven. Donderdagnacht is ingebroken in de bij- zondore strafgevangenis te Scheveningen. De inbrekers, die mot do situatie goed be kend geweest moeten zijn en waarschijnlijk gewezen logo's waren, zijn over oen muur geklommen van den onbewoonden vleugel aan den Pompslationsweg, waarin het administratiekantoor gevestigd is. Uit een kast werd mini 300 gulden meegenomen. BmiteraS, Berëchleai Noodlottige ontploffing. Reuter seint uit Pensacola dd. Zaterdag: Een reservoir, behoorendo aan de „New port Rosin and Turpentine Company", is ontploft. Vele personen werden gedood, meer dan 20 gewond. Twaalf lijken zijn reeds gevonden. Brandweerlieden bestrijden de vlammen. Dc hotelbrand «c Hongkong. Volgons nadere berichten zou de hotel brand, welke te Hongkong heeft gewoed, een schade van naar schatting 500.000 pond sterling, welke hoofdzakelijk gedekt wordt hij Londensche maatschappijen, hebben aangericht. Een Britsche zeeman zou in de vlammen zijn omgekomen. 0JIT OE OMGEVING. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De handel blijft vlug en de prijzen zeer goed. Bovendien blijken alle soorten zich zeer goed te laten trek ken. Dit draagt zeer veel bij aan de goede uitkomsten. Hier volgen eenige prijzen per 100. La Reine f 5.906.40, Salvator Rose 9.9010Due do Berlin 6.30 6.50, Witte due 3.40—3.70, Couronno d'or 99.S0, Tomas Moore 9.209.70, King of the Yellow f 6.506.70, Mon Tresor 6.50—6.60, Golden King ƒ9.90— 10"Witte Hyacinthen gaan van 12 12.30. Er komt al een flinke verscheiden heid. VOORSCHOTEN. Missiespel. Aanvankelijk was het plan Zondag 3 Januari j.lin ons gebouw een Missiespel op te voeren, waarvan de baten bestemd zijn voor de nieuw op te richten missiestalie van Father van 't Westeindo in Zuid-Afrika, doch de uit voering van dit Missiespel zal plaats heb ben Woensdag 6 Januari a.s., in bet R.-K. vereenigingsgebouw, waardoor de vergadering voor de leden van de R.-K. Tuinbouwvoreeniging, die blijkens de ad vertentie van Zaterdagavond j.l. in „De Leidsche Courant" Woensdag 6 Januari, zou worden gehouden door de opvoering van dit Missiespel is uitgesteld geworden tot Vrijdag "8 Januari a.s. des avonds te 8 uur. Een Utrechtschc agent ernstig mishandeld. Oudejaarsavond 'omstreeks half 12 wil- do te Utrecht een op do Nendo dienstdoen de agent van politie den 23-jarigen Af. uit dc Zonstraat, die in beschonken toestand de voorbijgangers lastig viel, meenemen naar liet bureau van politie' aan de Gan zenmarkt. In de Schout enst raat stelde de arrestant zich als een bezetene aan, trok zijn mos en wilde daarmede den agent te lijf. Deze wist, door don woesteling om het middel te grijpen, erger le voorkomen. Doch plotseling smakte hij den agent met het hoofd op het trottoir van de Schou- tenstraaf, waarna hij hem nog talrijke sla gen toediende. Inmiddels kwam hulp op dagen van het hoofdbureau: èon inspec teur met eenige agenten van politie slaag den er in, den woesteling over te brengen, doch niet alvorens deze kans had gezien om nog een anderen agent en oen burger, die assistentie had verleend, to verwonden. De agent De Vries, die met zijn hoofd op het trottoir gesmakt werd, is naar de kliniek van Prof. Bonman vervoerd, waar zijn toestand van dien aard bleek, dat hij heden nog niet gehoord kon worden. De gearresteerde M. is dezelfde, die kort geleden negen maanden gevangenis straf heeft ondergaan wegens de verwon ding van den inspecteur van politie T. Af. is op bet hoofdbureau van politie in verzekerde bewaring gesteld en zal worden overgegeven aan den officier van Justitie. _BW. BMPi^'BEEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Notaris Spruyt. t Zondag is alhier overleden de lieer J. C. Spruyt, sinds 40 jaar notaris binnen het arrondissement 's-Gravenhage, tor standplaats Alphen a. d. Rijn. Het laatste jaar was de gezond- I heid van den heer Spruyt achteruitgaan de en als gevolg daarvan zag bij zich ge noopt aan H. AL de Koningin ontheffing uit zijn ambt le verzoeken, ingaande op •den dag dat zijn opvolger zou zijn bc- cedigd. Do lieer Spruyt was een algemeen ge acht irtgezelcne, dio velen met raad en daad hoeft bijgestaan en zich ook op an dere wijze verdien.-lelijk liceft gemaakt. ZEVENHOVEN. Biljarten. De uitslag van do match gespeeld door de liceren do Regt, pro fessional en Ar. Erkelens. alhier in hot café van den lieer Smit alhier, is als volgt: car: brt. h.s. gem do Regt 500 25 98 20 AI. Erkelens 92 24 11 3.83 Erkelens liad een" voorgift wan 350 caramboles. Te water. De heer J. R. zou Zater dagmorgen een emmer water scheppen op de waters toep. Edoch de stoep brak en R. zakte er door en sloeg voorover in de Wetering. Boven gekomen werkte hij met handen en bconen om de vaste wal weer te hereiken en redde zich zelf ctl kwam met den schrik vrij. Een frisch bad op den vroegen morgen. ZOETERWOUDE. Personalia. Alej. N. Alechclsc alhier is geslaagd voor costumière. Naar wo vernemen bestaat bij den lieer J. B. Wesselingh hel voornemen om binnenkort dezo gemeente te verlaten, waardoor de gemeenteraad een zeer ge acht lid zal verliezen. Dc revue. De feestvvcck in. liet Patro- naatsgebouw alhier is afgeloopen. Tot het laatst toe heeft de revue voel belangstel ling gehad en naar we links en rechts ver namen hebben allen volop genoten. Er is geen avond voorbijgegaan of de zaal was flink bezet, wel een bewijs, dat de revue gewild was. Wo hopen dan ook dat weer spoedig een nieuwe in voorbereiding wordt genomen en vertrouwen dat den heer C. P. J. Paardekooper met zijn ge zelschap wel toe. Niet ten onrechte bracht do directeur van liet Patronaat aan den heer Paardekooper den dank van allen voor hetgeen werd vertoond, want immers deze is de ziel van het gezelschap en hij weet op uitmuntende wijze een revue sa men te stellen, daarbij bijgestaan door do nieuw ingestelde commissie. Over het spel en de muziek niets dan lof, tot liet.einde toe werd er best werk geleverd. Tut weer ziens. Dienstplicht. Alaandag 11 Januari, Koppermaandag, bestaat meer in liet hij zonder tor .secretarie do gelegenheid om zich te doen inschrijven voor de lichting 1927. DINSDAG EN WOENSDAG IIMIIIIIIIIIIIIMMIIIIII^IIIlllllllllllllllllllllllllllllllllnillllllllllllllllllllllllllirillll 1111111 Illilliiiill IlililiMillllllllllIlllllill 1 Prijs en Keuze geven Cc33 onze Etalages aan Mevrouw SORMANI, Nieuwe Rijn 64a, vraagt voor spoedige indiensttreding een net KINDERMEISJE, leeftijd 16 jaar, van's morgens 8 uur tot 's avonds half S. Zich aan te melden 's avonds tus- schen 7 en 8 uur. IC02b Terstond gevraagd een net DIENSTMEISJE, voor dag en nacht, R.K., van g- g. voorzien, liefs! van buiten. Brieven bureau van dit blad onder No. 1026b. Biedt zich aan een nette DIENSTBOD^, liefst omtrek Leiden, ruim "0 jaar. Brieven bureau van dit blad onder No. 1000b: Gevraagd een aankomende R.-K. DIENSTBODE bij G.L. VAN RIJN, Ofwcgen. Woubrugge. 1015 Terstond gevraagd een R.-K. Boerendicnsthoite. Brieven letter A Hulppostkan toor te llijpwetering. 1016 -GEVRAAGD roa tweede Dienstbode bij J. van Niekerk, Goudsche Rij pad, Alphen aan den Rijn. 13109 Zoo spoedig mogelijk ge vraagd een Hulp in de Huishouding, voor dag of dag en nacht, bij A.W. KROL. Haarlemmerslr.46. Drieven bureau van dit blad onder No. 1001b. in den Duivenvoordsch-Veen- zijdschen Polder. 1013 Te bevragen bij R. POLMAN, Raaphorstlaan 37, Wassenaar. De Openbare Houtver- kooping te Rijnsburg, aangekondigd tegen Dins dag 5 Januari a.s. is uit gesteld en zal gehouden worden op des morgens 10 uur te Rijns burg aan de Vliet. Notaris H. EERDBEEK 1029 tc Katwijk. Te koop of te huur gevraagd ccn WOON- en WINKELHUIS, gelegen le Lisse of Sasser.hcim. Drieven bureau van dit blad onder No. ICOcb. L E P. U 8 0 E Advertentiën en Abonnementen worden aangenomen door B. VERHEUGD

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 8