Meer dan twintig dorpen onder water. De dijkdoorbraak bij Meers heeft ernsti ger gevolgen medegebracht, dan zich eerst liet aanzien. Over een lengte van circa 200 ÏI werd daar Vrijdag de Maasdijk weg geslagen, Juist toen onder leiding van den burgemeester van Elso, onder welks ge bied Meers ressorteert, met 30 man wan hopige pogingen in het werk werden ge steld den dijk te versterken. Met zóó groo- te kracht stroomde het water do streek van Meers binnen, dat de bevolking hals over kop moest vluchten. Vele bewoneï® betrokken hun zolder, doch een 50-tal vrouwen en kinderen had hiervoor geen tijd meer en moest vluchten naar de twee de verdieping van de school. Ook waren de burgemeester van Elslo, de pastoor van Meers, twee raadsleden, en twee maré chaussees genoodzaakt hier hun bivak op te slaan. Reeds twee dagen en twee nach ten zitten zij nu op deze bovenverdieping. Wel is waar heeft men eetracht de men schen er af te halen, doch dit is zeer moeilijk door den sterken stroom en door het feit, dat men de vluchtelingen aan een touw naar boneden moet laten zakken, liet geen slechts weinigen aandurven. Inmiddels heeft de sterke stroom een viertal huizep van Meers doen instorten, en moer dergelijke rampen worden ge vreesd. Persoonlijke ongelukken hebben zich tot heden niet voorgedaan. De geheele streek tusschen Meers en Roermond langs het Maasgebied staat nu blank. Meer dan 20 dorpen staan onder ■water en het aantal bewoners, dat thans op zolders en daken bivakkeert, wordt op ettelijke duizenden geschat. A deen te Meers bedraagt "hun aantal reeds eenige honderden en in Stevensweert zitten zelfs 1800 mensehen op de zolders. Pontonniers en andere booten brengen levensmiddelen aan, hetgeen echter met groote moeilijkheden gepaard gaat. In de school te*Meers, waarheen men een twaalftal varkens had getransporteerd. i3 men genoodzaakt geweest eenige dezer die ren te slachten, waarna de aanwezige vrouwen ze in carbonnade hebben omge zet. Het treinverkeer op de lijn Roermond Sittard geschiedt met de grootste omzich tigheid en op tal van punten moet- men de snelheid tot 5 K.M. verminderen wegens het gevaar voor het wegzakken der spoor dijken, waar de golven onophoudelijk te genaan klotsen. On verschillende plaat- een heeft men de dijken met zakken zand versterkt. Maastricht is in het geheel niet meer te bereiken en het spoorwegverkeer uit het Noorden gaat slechts tot Bnnde. Over Heerlen kan men slechts*tot Meerssen ko men. Een redder verdronken-. Bij het reddingswerk te Ooi vond de zoon van den veerman Roemen den dood In de golven. Te Venlo. De toestand wanhopig. Zaterdagmorgen bood Venlo een troos- teloozen aanblik. Met uitzondering van de hoogst gelegen gedeelten, stond de heele etad onder water. De rivier sti'oomt door deuren en vensters de woonhuizen en winkels binnen. De straten zijn herscha pen in snelvlietende stroomen van geel achtig water, allerhande afval met zich mede voorend. Handel en industrie liggen stil en zijn lam geslagen. De groote magazijnen van de houthandelaren, de enveloppenfabriek d^.- firma wed. H. Bontamps, de Neder- landsche Instrumentenfabriek en nog meerdere anderen" zijn ondergeloopen. Togen Vrijdagnamiddag circa een uur kwam het water met groot geweld opzet ten. Enkele uren nadien stonden de druk ste en de meeste straten ouder water. De stad is heelemaal geïsoleerd en is van drie zijden niet meer te bereiken. Al leen vanaf het station is het nieuwe, ge deelte der stad nog toegankelijk, doch de kom niet, daar ook de ingang daartoe aan Parade en Klaasstraat ondergeloo pen is. De manschappen der brandweer zijn onophoudelijk bezig het publiek over de ondergeloopen straten te dragen. Het verkeer wordt zooveel mogelijk in Btand gehouden met door zware bonken van paarden getrokken platte wagens, waarop de menschen gedeeltelijk van ge meentewege en gedeeltelijk met behulp van het particulier initiatief vervoerd worden. Ook haastig in elkaar getimmer de vlotten en schuiten worden voor dit doel gebruikt. Vooral het gebrek aan deze laatste doet zich nijpend gevoelen. Auto's doen nog dienst. Op sommige onder- ftroomde straten ontslaat bij hun passee- ren een golfslag, die het water nog ver der. in de huizen doet dringen. Vrijdagavond bleef de gaslevering reeds in gebreke. Deze fabriek en eveneens de Eleetriscbe Centrale zijn erg bedreigd en 'het is niet onmogelijk, zelfs zeer waar schijnlijk, dat de stad heden van licht ver stoken blijft De voedselvoorziening der bevolking is een probleem, dat ernstig onder de oogen dient gezien te worden. Het grootste ge deelte der winkels is ondergeloopen, ge sloten en onbereikbaar. Bakkers en sla gers kunnen hun bedrijf niet uitoefenen. Door den Nieuwjaarsdag is de voorraad .van dezen niet groot en wat met de schui ten en anderszins aan voedsel kan rond gebracht worden, is zeer waarschijnlijk niet voldoende voor de bevolking. De kazerne aan de overzijde der Maas, Dlerik is ondergeloopen en is nog slechts .van één zijde te bereiken. De militairen zijn verhuisd naar de le étage. In de fou- rage-magazijnen, gelegen aan de Vleesch- ptraat te Venlo, stroomt het water bin nen. Men is bezig de groote voorraden naar boven te brengen. De Maas stijgt nog altijd. Het peil is fcooger dan van 1880. De toegebrachte schade aan handel, In dustrie, huizen, meubelen, landerijen enz. is enorm, doch nog niet In cijfers te bren gen. Zaterdagmiddag seinde men nader aan de „Msb.": De Maas blijft nog steeds stijgende. Het vuilgele water stroomt met groote snelheid door de straten, huishoudelijke voorwerpen en afval met zich medevoe rend. In de rivier zelve drijven vele doode kadavers van dieren en ook dieren die zich nog zwemmende trachten te redden. Pogingen om de levende beesten op te van gen, worden gedami en hebben gedeelte lijk succes. De waterleiding functionneert niet meer Zij is sedert hedenmiddag twee uur af gesloten. De gasfabriek kan geen gas meer leve ren en de electrische centrale geen stroom. De straatverlichting en de verlichting in de woningen zijn daardoor uitgeschakeld en zoo komt de stad vanavond in den duister te zitten. Het verkeer met platte wagens door paarden getrokken is zoo goed als opge heven, daar de dieren tot ongeveer aan den huik in het water komen. Ook net vervoer met auto's is stopgezet; het wa ter dooft de ontsteking. Het geringe ver keer wordt onderhouden door schuiten en vlotten, doch het aantal van deze is te gering om veel nut te hebben. Petro leum is bijna niet te krijgen, zoodat ook voldoende petroleum-verlichting bij men schen, die geen voorraad hebben, uitge sloten is. Kaarsen zijn op het oogenblik een gewild artikel. Het verkeer tusschen Venlo en Blerick geschiedt langs den Spoordijk. Aan het viaduct staat het water zoo hoog, dat de paarden er doorheen moeten zwemmen Het regent den geheelen dag, wat de stemming der bevolking er niet vroolijker op maakt. De overstrooming is voor Venlo en om geving een groote ramp; duizenden zien hun goederen en meubels bedorven en waardeloos gemaakt. Men ziet den ko menden nacht met bezorgdheid tegemoet. De toestand was gistermiddag te Venlo nog steeds ernstig. Er is eenige val inge treden, doch het zal waarschijnlijk nog wel enkele dagen duren voordat ook wan neer de val aanhoudt Venlo weer vrij van water zal zijn. De gasfabriek en de electrischó centrale staan nog steeds onder water, zoodat de verlichting nog gestoord is. Er zijn voorloopig voldoende levensmid delen in de stad en aanvoer langs den spoorweg is nog mogelijk. Te Blerick. Allo straten onder water. De oorrespondent van de „Msb." te Blerick meldde Zaterdagmiddag half vier; Te Blerick staan alle straten 60 tot 70 c.M. onder water. Alleen eenige hoogo punten, zooals Boekenderweg en Spoor straat blijven vrij. Hel water spoelt de vensters uit en in. Van de Antoniuslaan tot aan de Ruys- straat is het als het ware één meor waar in zich verschillende beken en waterval len uitstorten. Niettegenstaande dezen noodtoestand (bij het telefoneeren van dit bericht staan we tot aan do knieën in liet water) rijden de paarden van de bak kerij „Ons Vertrouwen" met wagens brood door het dorp. De paarden gaan daarbij tot over de borst door het water. De Dijk bij Maasband bezweken. Bij Maasband, gemeerle Stein, is de Maasdijk eveneens bezweken. De burge meester van Stein, de heer Bruysten, die met twee beambten, op weg was naar Maasband, werd door het water overval len. Het bootje, waarin hij zich bevond, werd tegep den dijk geslagen. Na eenige bange uren te hebben gewacht, werden hij en zijn helpers door eenige jongelieden uit Maasband gered. De bewoners van Stein zijn onder lei ding van de Paters van de Missie druk bezig den Maasdijk Lij Schaarbcrg te ver sterken cm hier een doorbraak te voor komen. Nabij Blerik dreigt du lijn te verzakken. Er moet worden ingegrepen. Ook de lijn GennepWezgl is aan liet verzakken door het werken van do Ruhr. De spoordienst met Maastricht is weer hersteld door den snellen val van het water aldaar. Maastricht weer vrij van water. Veel vee verdronken. Uit Roermond werd Zaterdag gemeld: De reddingsinaatregelen voor de nabije dorpen, worden hedenavond voortgezet. Een twintigtal koeien moest worden af gemaakt. In de Weert is men met redden van vee opgehouden. Behalve dertig koeien welke verdronken zijn, staan er op een stal nog zeven stuks vee, die niet meer gered kunnen worden. Op een ande ren stal zijn negen koeien verdronken; twee zijn nog in leven, maar het is on mogelijk ze te redden. De toestand bij Venraij. Uit Venray wordt ons Zaterdagmiddag te 2.15 uur geseind: De toestand van de omliggende dorpen Broekhuizen, Vorst, Blitterswijk en Geis- teren is zeer critiek. Den geheelen nacht zijn noodschoten gelost en alarmsklokken geluid. Verschillende dorpen dreigen on der te loopen, terwijl het water plotseling Blitterswijk is binnengestroomd. Veel vee is verdronken. De mariniers doen da£ en nacht uitstekende diensten. In autobussen vluchten de bewoners naar Venray. De bur gemeester van Venray heeft om meerdere hulp gevraagd. Te MeerloTenray is gisteravond nog een gat in den Maasdijk geslagen. Een ge deelte van den spoordijk aldaar is inge stort. nieuwe dijkdoorbraken: Gisteravond seinde men ons uit Roer mond: Bij Visschersweerd en Born is de Maas dijk op twee plaatsen doorgebroken. Hedenmiddag te 1 uur ïs bij Greven- bicht een zware rivierdijk doorgebroken over een lengte van 30 M. De bewoners der omliggende gehuchten ontvluchten hunne woningen. Bij Papenhoven ten Z.W. van Susteren is hedenmiddag tegen 2 uur een rivierdijk doorgebroken. STATION BEUCEN INGESTORT. Een trein bij Haps ontspoord. Uit Beugen wordt gemeld: Het hooggelegen station Kruispunt Beu gen is ingestort en in het Maaswater ver dwenen. Tusschen do stations Mill en Haps is bij een der bruggen in den spoordijk een trein ontspoord ten gevolge van het verzakken van den dijk, ter plaatse waar de brug in den weg is bevestigd. Nieuwe doorbraak bij Boxmeer. Een bange kerkdienst. Gistermorgen tijdens den kerkdienst werd. bekend gemaakt, dat een nieuw gat in den dijk was geslagen. Direct stroomde de kerk leeg. Uit alle macht is het dich- tingswerk ter hand genomen. Een ander gedeelte van Boxmeer was echter spoedig ondergeloopen. Overal zag men de bewo ners vluchten. Het redden van vee ge schiedde met de grootste moeite. Thans begint het water te stroomen over den rijksweg naar Beugen. In liet dorp en ook in de buitenwijken van Boxmeer word vanaf de daken om hulp geroepen. In Box meer staan het ziekenhuis, de Protestant- sche kerk, een zusterklooster en het ge sticht voor ouden van dagen in het water. Men hoopt de gaten te kunnen stoppen om verder onheil te voorkomen. Lukt dit niet dan staat weldra geheel Boxmeer on der water en is een ramp niet te voorko men. Gisternacht te half twee is te Boxmeer do dijk voor een gedeelte bezweken. Het dorp is gedeeltelijk overstroomd. Gister morgen te 0 uur bezweek het andere ge deelte, waardoor het water met kracht het dorp binnenstroomde. Andere doorbraken worden nog elk oogenblik verwacht. Gisteravond te kwart over acht seinde men ons nader: Het water wast hier zienderoogen. Box meer staat op het punt geheel onder to loopen. De toestand te Beunen uiterst critick. De ringdijk nabij Beugen is doorgebro ken. De toestand bij Boxmeer wordt hoogst ernstig. Uit Den Bosch meldde men ons Zondag avond 12 uur: Tallooze particuliere auto's vrachtwagens en autobussen rijden naar de overstroomde gebieden om vluchtelingen af te halen. Het hulpwerk staat geheel on der leiding van het R. K. Huisvestings comité. De Commissaris van de Koningin beeft de beschikbaarstelling verzorgd van vrachtauto's, welke in allerijl roeibooten raar Beugen vervoeren, welk dorp geheel geisoleerd is. Vanaf het station Den Boscli werd een lange hulptrein naar Beugen af gezonden, tot het verleenen van assistentie van het in nood verkeerende dorp. De vluchtelingen, die le Den Bosch aankomen worden ondergebracht in de Nieuwe Isa- bellakazerne, waarvan alle manschappen gerequireerd werden om hulp te verleenen bij de aankomst van do gevluchte perso nen. Wij kunnen mededeelen, dat het bericht als zou bij Zalt-Bommel een groote Waal dijk bezweken zijn, nog niet bevestigd werd en vermoedelijk onjuist is. Ook het bericht, dat tusschen Boxtel en Den Bosch een personentrein verongelukt zou zijn, is zeer overdreven. Door nog niet opgehelderde oorzaak is^an een personen trein de as van een der rijtuigen bezweken. Dit rijtuig vloog uit de rails en beschadig de het viaduct nabij Boxtel. Persoonlijke ongelukken kwamen absoluut niet voor. Na een korte vertraging kon de trein zijn weg vervolgen: Nader meldt men ons nog hedennacht to 12.45 uur: De Commissaris van de Ko ningin in de Provincie Gelderland zendt booten en levensmiddelen naar DenJBosHi, alle bestemd om doorgezonden te worden naar Beugen, alwaar de toestand in alle opzichten hachelijk genoemd moet worden. Zondagavond laat zou nog een lange trein uit Nijmegen aankomen, geladen met red dingmateriaal, zonder hetwelk men niets zou kunnen uitrichten ten behoeve van de bewoners van het zwaar geteisterde Beu gen, dat aan alle kanten door het water omringd is. Een nieuwe doorbraak te Cuyk. Na den Maasdijk bij Cuyk is Zaterdag middag ook de spoordijk van den spoor weg NijmegenVenlo nabij Cuyk door gebroken. In verband met deze doorbraak is het doorgaand verkeer tusschen Nij megen en Venlo opgeheven. Er wordt slechts gereden tusschen Nijmegen en Cfuyk en tusschen het kruispunt Beugen en Venlo. -Het spoorwegverkeer zal omge legd worden over Eindhoven. Een later bericht uit Cuyk meldt: Cuyk wordt op het oogenblik door twee dijkdoorbraken bedreigd, een bij Agatha en een hij do melkfabriek Lucto, terwijl een derde breuk 'op de samenkomst van Maasdijk en Voluwschen dijk. Cuyk loopt langzaam onder water. Bij Mook siepelt het water door den Maasdijk en moest dc dijk op eenige pun ten een meter opgehoogd worden; niette min loopt Mook lang/aam onder. De ver binding GennepKruispunt Beugen moet' verbroken worden vanwege don geweldi gen waterkracht uit Beugen. Gennep staat onder water. Uit Grave klinken voortdu rend waarschuwingsschoten. Zondagmiddag werd ons uit Cuyck ge meld: Wy hebben hedenmorgen den kerk toren beklommen om den toestand in Cuyck en pm ge ving te overzien. Zoo ver het oog reikt ziet men niets dan water. In Cuyck zelf zijn nagenoeg allo straten on dergeloopen. Het ls onjuist dat do Valuwsoho dijk is doorgebroken. Het water stroomt hier over den dijk heen. Alleen de dijk bij Sint Maar ten is bezweken. a Verdere doorbraken worden niet ge vreesd, nu de dmk van de rivier op de dijken heeft opgehouden, doordat hot wa ter thans aan beide kanten van do dijken staaf. Hedenmorgen heeft de minister van wa terstaat Ir. Bongaerts een bezoek aan Cuyck en omgeving gebracht. Tusschen Cuyck en Mook is een stoom- bootdienst ingesteld om langs dezen weg verbinding met Nijmegen te krijgen. Het water is ook te Cuyck vallende; tlnds hedenmorgen is do stand 2 c.M. lager. Eindhoven gedeeltelijk onder water. Uit Eindhoven wordt gemeld: Ook Eind hoven is niet gespaard gebleven. De ri viertjes Dommel, Vest en Gender zijn alle buiten haar oevers getreden en hebben de laagliggende landerijen in den omtrek on der water gezet. De groote verkeerswegen zijn alle intact gebleven, behalve de straat weg EindhovenBoxtel, die onder Box tel geïnundeerd is. Op andere plaatsen bereikt het water reeds den rand van den weg. Te Eindhoven zelf staan tal van stra ten onder water. Men verwacht, dat het water nog aan merkelijk zal stijgen. De dijkbreuk bij Nederasselt. De breedte van het gat in den dijk to Overasselt is nog 40 meter grooter gewor den. Door de opening van 160 meter bul dert een bruisende stroom, alles meene mende wat op zijn weg komt. Vier dikke boomen werden ontworteld; de brug over e enwaterloozingswetering op den weg NeerasseltNijmegen is weggeslagen, en ten slotte is ook dc spoordijk onder do ge meente Wychen bezweken, zoodat thans het water reeds tot Druten is gestroomd. Als voorbeeld van de kracht van het wa ter moge dienen, dat de visschers Th. Adams en W'. Schanzelek uit Grave, die Vrijdagavond 7 uur van den dijk te Over- asselt naar Grave wilden oversteken, door de sterke zuiging, niettegenstaande alle krachtsinspanning, naar de .doorbraak werden gel rokken. Doordat de boot tegen een boom sloeg, zonk deze onmiddellijk. Do eene visscher werd 500 M. (daarna kon hij zich aan do kruin van een boom vast houden), en de ander 1000 meter door den wilden stroom meegesleurd. Beiden kon den gered worden. Door het vele prikkel draad, waarmede zij in aanraking waren gekomen, hingen de klgeron hen aan flar den aan het lijf. Uit Grave wordt ons Zondagmiddag to 2 uur geseind: De toestand in het gebied achter Neder asselt is nog zeer ernstig: vooral in Balgoy is de toestand critiek. Naar gemeld wordt begint de kerk aldaar te scheuren en stor ten ook andere huizen in. Te Grave is het water zakkende. Zaterdag is een aanvang gemaakt met de voorloopige werkzaamheden tot het dichten van het gat in den Maasdijk hij Nederasselt. Onder leiding van den inge- rieur Moltzer en den opzichter van den Rijksv. al.-r-t nat De \"i -<-r is men begon nen kribben in het gaf te laten zakken en grint te storten. Dit grint wordt niet boe renwagens en vrachtauto's langs den dijk aangevoerd van de Maaswerken. Vermoe delijk zal eerst een ringdijk om de plaats van den doorbraak gelegd worden, waarna de dijk zelf zal worden hersteld. Daarvoor moet laag water worden afgwacht. Het klooster Alverna bij Wychen. De paters Franciscanen van „Alverna" bij Wychen hebben het klooster openge steld voor do vluchtelingen. In de stallen is reeds veel vee van het overstroomde ge bied onder gebracht. Ook is in het klooster het depot gevestigd vim de pontonniers.. Het klooster is gehe>-l vrij van het water. Uit Wychen wordt nog geseind, dal daar de voedselvoorziening door de pon tonniers uitstekend is geregeld. Er zijn daar een 200 a 300 mariniers. Tot nu toe is hier geen vee verdronken. DE TOESTAND IN HET LAND VAN MAAS EN WAAL. Bij Nijmegen. Flinke daling van de Waal. Gistermiddag 1.30 uur werd uit Nijme gen aan het Persbureau Vaz Dias ge seind: De toestand te Nijmegen is thans iets gunstiger, Gisteravond was de hoog ste stand van d^ Waal 13.41 Meter, dus honger dan in 1020 terwijl hedenochtend 8 uur 5 min. val werd geconstateerd, zoo dat de stand 13.30 luidde. Het gevaar voor overstroom»ig van de benedenstad is voorloopig geweken. Keulen seinde li*le noch lend 8 uur 48 c.M. val. De stand wqs gisterenavond 9.07 M., hedenmorgen 9.19 M. Daarna is de Waal echter weer gewassen en was de stand gi teravond even hoog als Zater dagavond. In dc omgeving van Drcumel. Uit Dreumel wordt Zondagmiddag te half vier gemeld: De toestand in deze omgevin? is zeer ernstig. Dl' burgemeester van Dnuniel heeft in zijn functie als dijkgraaf in den afgcloopen nacht de overlaat van de Maas nabij Dreumel door werklieden laten door steken om te trachten op deze wijze wa ter uit het land van Maas en Waal le spuien. Tot den middag heeft deze maat regel echter niet veel uitgewerkt. Er zijn booten gerequireerd oin zieken en ouden van dagen naar Nijmegen over te brengen. Een vijftigtul vaartuigen vaart in het overstroomde gebied rond om zoo noodig aan de bewoners van dc ondergeloopen hofsteden hulp te verlee nen. Do burgemeester heeft meer hulp gevraagd. Hedenmorgen te half 11 wordt uit Dreumel gemeld: Steed* hooger w&eï bot water in h'ej land rail Man* en Waal. Steeds verdeot zinken huizon en dijken en worden vett woestingen aangericht. De toestand i* Dreumel is hedenmorgen van dien aard» dat indien ntet spoedig een algeheel* verandering in den waterstand intreedt het dorp door alio inwoners zal moeten worden ontruimd. Op het hoogste punt In do gemeente staat het water ruim 1 me ter hoog, terwijl in de laag gelegen ge* deelten op sommige plaatsen 6 a 7 metst water staat. De huizen zijn hier en daar geheel in het water verzonken. l)e burge meester van Dreumel heeft zich in den ah geloopen nacht gedwongen -n lot krasse maatregelen over te ga in om te voorkomen, dat velo menschen ia hun wo ningen om zullen komen. Gedurende dett nacht is do marechaussee er toe overge gaan, do menschen te dwingen hun woo n in gen te verlaten. In booten worden thans de inwoners uit de meest bedreigde! huizen gehaald en naar veiliger plaatse», overgebracht. Hartroerende tooneolon spe-i Ion zich af, als do menschefi, die go-' vlucht zijn naar de zolders, hun woniu-i gen, waar zij een angstigen nacht door-» brachten, nog in het donker gedwongen door dakvensters moeten verlaten, om ii| de bootjes te stappen. Het postkantoor is ondergeloopen ent ook het raadhuis staat onder water. Dc telefooninstallatie in het postkantoor is tijdig hooger geplaatst, zoodnt du verbind ding met de buitenwereld blijft bestaan. De Betuwe bedreigd. Men seinde ons gisteravond half acht uit Arnhem: De dijk bij Driel tegenover Oosterb"ck vertoont eenige gevaarlijke scheuren. Dit zou, indien zij niet tijdig gedicht kunnen worden, een groot gevaar kunnen opleve ren voor de Betuwe. Het kasteel Doorwerth ondergeloopen. Naar men ons hedenavond kwart voof acht meldt„ is het kasteel Doorwerth om der water, geloopen. De Beersche Maas wast. Uit Arnhem werd ons gisteravond 8 uur gemeld, dat de Beersche Maas sterk wasL, KRITIEKE TOESTAND IN DEN ACHTERHOEK. Zondagavond te 9 uur seinde men onn uit Doetinchem: lieden is het water in de geheele streek opnieuw sterk gewassen. De weg Doe tinchemEIten is overstroomd, terw ijl het water gelijk staat met den weg Doe tinchemEmmerik. De electromotorenfa briek Beckon is langs den gewonen weg niet meer te bereiken. Den geheelen dag heeft men in deze fabrieken en in do brandkastenfabriok Martens gewerkt orn do machines te beschermen. Het water dringt de fabrieken binnen. Do verbinding 's-HeerenborgTorborg is ook verbroken. De weg staat over een groote lengte blank van het water. In de gemeente Gendrinm zijn sind» heden dc buurtschappen Nellenien, Warm IJsselhunten, Ziek en Rafelder geïso leerd. Vledhunten en Otten zijn ge deeltelijk van liet verkeer afgesneden. -Op last van den burgemeester is men heden begonnen het vee in veiligheid to bren gen. Do Geldeische Stoomtram heeft de autodienst DoesburgDieren moeien sta ken. De passagiers worden vervoerd <»p een boerenkar, die over eon afstand van 50 nieter door het water gaat. Zoo juist is bericht ontvangen, dat de weg Doetin- ohem-'s-IIeerenhcig nabij Boltcram over stroomd is en het twijfelachtig is, of tram nog zal kunnen passeeren. la 102C is duze weg geheel vnjgeblevcn. Het water dringt «le gasfabriek te Does burg binnen Do kolcnloods staat onder water. Door pompen houdt men hel hu- drijf gaande. In Emmerik is oen officieel bericht ontvangen van den Landraad le Wesel, luidende: „De sedert dagen ver wachte dijkbreuk te Mahrhoog is niet meer te koeren en elk oogenblik le ver wachten." Een groote scheur is reeds geconsta teerd. Bezwijkt deze dijk, dan is voor den Achterhoek do ramp niet te overzien. Te Laaf-Keppel is oen der land hooiden, nan de IJsseJhrug aan het verzakken. DE MAAS VALT. Zondagmorgen te 0 uur, werd uit Roer mond geseind: Hedennacht om 12 uur is do Maas lot stilstand gekomen. Sindsdien is het water 5 c.M. gevallen. Uit Maastricht seinde men Zondagmor gen te half tien: Do Mans is 22 c.M. geval len. Met den val van gisteren is hot water in totaal 27 c.M. gezakt. Ook België seint val. Zondagmiddag t«' een uur werd ons uit Maastricht geseind: De val van liet water der Maas duurt voort. Do stad, zoowel Maastricht zelf al? Wijk, is weer vrij van water. Ook het sla-< tionsemplacement is weer droog. IN HET BUITENLAND. DE OVERSTROOMINGEN IN BELGIS. Mgr. Heylen verlaat zijn paleis voor het water. Do Brusselscho redacteur van de „Msb." seint uit Namen: Ook het bisschoppelijk paleis van Naman is thans onder water geloopen. Mgr. Hey len en zijn secretaris, kanunnik Bootama, hebben voorloopig hun intrek genomen bij de Zusters van Liefde te Ralzinnes. Men seint ons uit Brussel: Do overstroom in gen in I. u i k nemen een catastrophaal karakter aan. D«* -tudswij- kon van Outre en de Maas zijn gcschew den. De bevolking verkeert in gevaar, ter wijl pr hongersnood hecrscht. Velo huizen zijn ingestort. Het water stijgt nog steeds. De Pont des Arches, welk" door het leger na don oorlog was hersteld, verkeert in gevaar. .J

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7