SCHAKEN. Het 10-jarig beslaan van de H. A. S. C. Ter gelegenheid van haar 10-jarig bo- ©taan heeft de Haagsche Arbeiders Schaakclub een nalionalem wedstrijd ge houden, voorafgegaan, van een druk bo- zoclite receptie. De voorzi'tor van de feestcommissie. de heer W ldenboer, president van de Resi dentie Schaakclub, opende de bijeenkomst, ■waarna de voorzitter van de H. A. S. C de heer Verheul, de aanwezigen welkom heette, er zijn vreugde over uitsprak, dat hot hoofd boet uur van den N. S B. door niot minden: dan vier loden vertegenwoor digd waa en dat do hecren te Ko'slé en mr. Bol in fan te bereid waren bevonden de j 111*7 te vormen voor den te houden nationalen wedstrijd. Aan don hc.r Wildenboer bracht hij in. 't bijzonder huüde en overhandigde hem als blijk van sympathie een gouden honing. Verschillende afgevaardigden van zuster- veroenigingen hebben hot woord gevoerd. De heer Bosscha complimenteerde na mens bot Lcidsch Schaakgenootschap. BILJARTEN. Gehrels Nederlandsch Kampioen 1e klas klein biljart. Te Utrecht zijn onder leiding van de biljartvereoniging Noord-Brabant de wed strijden om het kampioenschap van Ne derland late klasse klein biljart gehouden. De einduitslag hiervan luidt volgens ,.De Crt.": gcw. pnL brt h.s. gom 1 Gehrela 2087 101 1G2 20.66 2. Verheek 4 1811 111 121 16 31 3 K appel 4 1702 121 102 14.06 4 Waag 4 1699 139 92 12 22 6 Do Leeuw 3 1939 138 13G 14 05 f Schmidt 3 1438 110 98 13 07 7. Slikker 2. 1740 124 85 ld.03 8. Mulders 2 1408 134 106 10.50 Moons in Leeuwarden. Gedurende de Kerstdagen was Moons, de huidige amateur-wereldkampioen, »de gast der Friesche Biljaijclub te Leeuwar den. Boelstra van Stiens en Wiemers van Dokkum zouden hem zooveel mogelijk par tij geven, teneinde de vele biljartliefhebbers in staat te stellen te genieten van het spel van den Antwerpenaar. Het programma yermoldde zes partijen van 500 punten. De volledige uitslagen luiden volgens „De Grt.s: pnt. brl h.s. gem. Boelstra 500 49 108 10.20 Wiemers 472 48 67 9.83 Moons Boelstra Wiemers Boelstra Moons Wiemers Moons Boelstra 500 396 500 377 68 16 12 74 13.20 97 11.90 66 9.19 500 20 91 25.— 338 19 96 17.79 500 42 88 11.90 334 42 36 7.95 ATHLETIEK. Goudsche Athletiek-kring. Zaterdagochtend hield de dit jaar opge richte Goudsche Athletiek-kring baar jaar- lijksche algemeene vergadering. Het jaar verslag noemde het eerste jaar een groot succes. Aangesloten waren 13 vereenigin- gen met 142 leden, het aantal veroonigin- gen wordt het komende seizoen met 4 ver moei i-M'd, evenals het aantal dames-ver- eenigingen, waarvan er thans slechts één is. De hecren zullen volgend jaar een twee de klasse vormen. Het kasverslag meldde een batig saldo van 1 op een totaal v,an 87.68. Tot bestuursleden werden gekozen wej. M. M. Mallon en de hecren F. Jansen en A. Slappcndel, zoodat het bestuur thans als volgt is samengesteld: G. van 't Gloos- ter, voorzitter; F. Jansen, secretaris: A. Bruijnel. penningmeester, mej. M. M. Mal lon; J. S. van Soest, D. J. Kasbergen en A Slappcndel, commissarissen. Op voorstel van G. P. S. V zal op do op 23 Januari a s. te houden jaarvergadering van den Z. H. A. B. een voorstel worden ingediend, dat leden van kringen en Z. H. A S. op wedstrijden van d11 N. A. U. uit kunnen komen, zonder ook voor dit lichaam contributie te betalen. POSTDUIVEN. Tentoonstelling Leidsche Bond van Postduivenverenigingen. Op 25 en 26 December hield de Leid sche Bond van Postduiven-Vereenigingen een tentoonstelling van postduiven in café restaurant „Zomerlust", waarvoor de achterzaal geheel belangloos door den heer Kulk was ter beschikking gesteld. Voor deze tentoonstelling was zeer veel animo onder de liefhebbers der aangesloten ver- eenigingen, welke een totaal van 286 vo gels hadden ingezonden. De kwaliteit der vogels stond op zeer hoog peil en do beiue keurmeesters de hecren P. v. Daalen uit Haarlem en M. C. Theunis uit Roosendaal hadden een zware taak ■bij hunne beoor de cling. De tentoonstelling trok veel bezoe kers zoowel van liefhebbers van hier als elders en wij mogen met genoegen consta- teoren, dat het een succes is geworden voor dezen nog zoo jongen Bond, die het aandurfde deze tentoonstelling te organi- s eer en. De volgende bekroningen werden toegekend: Schoonheidsklasse: Blauwe Doffers (oud): le pr. J. laman, 2e pr. La Court, Z.E.V. J. Schaft en v. Duuren. Blauwe Doffers Gong): le pr. Th. Wer ter, 2e pr. J. Kukier, Eerv. Verm. W. Donders. Blauwe Duiven (oud): le par. J. r. Duu ren, 2o pr. J. Kukier, 3e pr. P. Pauw. Blauwe Duiven (jong): le pr. H. Wal raven, 3o pr. J. Schaft Blauw- en Zwartkraa Doffere (oud): le pr. M. Overvliet, 2e pr. G. Noest Se pr. D. Vink, Z.E.V. J. Laman. Blauw- en Zwartkraa Doffere (jong): le pr. P. M. Basman, 2e Th. Werter, 3e M. Meijer, Z.E.V. J. Kukier. Blauw- en Zwarlkras Duiven (oud): le pr. M. Meijer, 2o J. de Mooij. 3e J. Schaft, Z.E.V. Gebr. v. d. Mark, B. Langezaai, F. de Zwart. Blauw- en Zwartkras Duiven (jong): le pr. G. Heem rood, 2e M. Meijer, 3o pr. C. v. d. Leek, Z.E.V. H. de Ilaas, Eerv. Verm. H. 11. Timan. Roode Doffers (oud): le pr. R. Mooi, 2e J. Kothert. Roode Doffers Q'ong): le pr. A. Ticle- man. Roode Duiven (oud): 2e pr. F. de Zwart Roode Duiven Gong): Gebr. v. d. Mark. Bonte Doffers (jong): le pr. J. de Mooy, 2e A. Beisterveld, 3e D. Stuurman, Z.E.V. A. P. v. d. Voort en A. v. Polane. Bonte Doffers (jong): le pr. P. M. Bos man, 2e Kamerling. Bonte Duiven (oud): le pr. K. B lans jaar 2^ J. Kukier, 3e J. Laman, Z.E.V. J. Po lane, E. V. G. lleemrood. Bonte Duiven (jong): le pr. Th. Werter, 2e C. Walle. Andere kleuren Doffers (oud): le rir- J- de Mooy, 2e pr. J. Kukier, E. V. J. de Mooy. Andere kleuren Doffers (jong): 2e pr. W. A. A. Bijnaarts. Vliegklasee Gude Vogels een afstand van 200350 lv.M. gevlogen hebbende: Blauwe Duiven: 3e pr. F. de Zwart. Blauw- en Zwartkras Doffers: 2e pr. v. Leeuwen, Z.E.V. A. Beisterveld. Blauw- en Zwartkras Duiven: 2e pr. S. Overcs, 3e A. Barendse, Z.E.V. U. Tielo- nian, E.V. D. Vink. Bonte Doffers: le pr. J. Schoof, 2e H. Tieleman, Z.E.V. J. Schaft Bonte Duiven: 2e pr. A. Beisterveld. Andere kleuren Duiven: le pr. W. A. A. Rijnaarts. Vlicgklasse Oude Vogels een afstand van 350500 K.M. gevlogen hebbende: Blauwe Doffers: 3e pr. P. Zwetsloot. Blauw- en Zwartkras Duiven: 2e pr. F. de Zwart. Vliegklassc 500800 K.M. Blauwe Dof fers: le pr. C. Geel, 2e K. Blansjaar, Z.E.V. Dr. Stuurman en Gebr. v. d. Mark. Blauwe Duiven: le pr. W. A. A. Rijn aarts, 2e H. Vergeer. Blauw- en Zwartkras Doffers: le pr. J. v d. Yssel, 2e Th. Werter. 3e K. Blans jaar, Z.E.V Dr. Stuurman. Blauw- en Zwartkras Duiven: le pr. v. Leeuwen, 2e J. Kukier, Z.E.V. H. Ver geer, E.V. La Court. Roode Doffers: 2e pr. A. P. v. d. Voort. Bonte Doffers: le pr. J. Schoof, 2e R. Mooi, 3e J. V.liegenthart Jr., Z.E.V. J. La man en P v. d. Berg, E.V. P. Pauw. Bonte Duiven: le pr. G. GeeL 2e A. P. v. d. Voort Andere kleur Doffers: 2e pr. J. v. d. Dop. Andere klour Duiven: 2e pr. G. Geel. Vliegklasse 800 K.M. en meer. Blauwe Doffers: le pr. G. Geel, 2e pr. W. A. A. Rijnaarts, 3e J. Kukier, Z.E.V. v. d. Mark. Blauwe Duiven: 2e pr. A. Bcisteiiveld, E.V. W. v. d. Mark. Blauw- en Zwartkras Doffers: le pr. J. Kuiler, 2e H. Vergeer, 3e J. de Mooy. Blauw- eu Zwarkras Duiven: le pr. Gebr. v. d. Mark, 2e A. Beisterveld, Z.E.V. A. de Smit. Bonte Doffers: le pr. J. Kukier, Z.E.V. J. de Mooy. Bonte Duiven: le pr. W. A. A. Rijnaarts, 2e H. Walraven, 3e S. v. Leeuwen. Andere kleur Doffers: le pr. W. A. A. Rijnaarts, 2e Gebr. v. d.' Mark. Vliegklasse Jonge Duiven minstens 100 K.M. gevlogen hebbende. Blauwe Doffers: le pr. G. Geel, 2e J. Vliegenthart Jr., Z.E.V. J. Vlasveld, E.V. Th. Werter. Blauwe Duiven: 2e pr. J. Kukier, 3e S. Overes, Z.E.V. J. v, d. Reijden. Blauw- en Zwartkraa Doffers: le pr. J. Kukier, 2e J. Laman, 3e B. Langezaai, Z E.V. J. Laman, E.V. H. Walraven. Blauw- en Zwartkras Duiven: le pr. Dr. Stuurman, 2e J. Uiterdijk, 3e idem, Z.E.V. Uiterdijk, A. P. v. d. Voort, J. v. d. Yssel, R. Mooi, E.V. W. Donders. Roodo Doffers: le pr. W. A. A. Rijn- aarts. Roode Duiven: 2e pr. R. Mooi. Bonte Doffers: le pr. W. A. A. Rijn- aarts, 2e A. P. v. <L Voort, 3e H. Vergeer, Z.E.V. J. Kukier, J. Brugman, v. Duuren. Bonte Duiven: le pr. J. de Mooy, E.V G. Walle en 11. Vefgeer. Andere kleur Doffers: le pr. W. A. A. Rijuaarts, 2e v. Oosten, Z.E.V. J. Truiers. Andere kleur Duiven: 3e pr. v. Oosten, E.V. M. Baart. Eercprijzen. Verg. Zilveren medaille uitgeloofd door den Burgemeester Jhr. Mr. Dr. N. G. de Gijselaar voor den mooislen vogel (oud) winner: M. Overvliet. Verdere eerepr ijzen werden behaald door Th. Werter, W. A. A. Rijnaarts, Th. J.Werter, J. Kukier, Dr. W. Stuurman, W. A. A. Rijuaarts, J. Schoof. J. Kukier, A. Beisterveld, J. Kukier. Gebr. v. d. Mark J. v. d. Dop, W. A. A. Rijnaarts. J. v. d. Yssel, C. Geel, J. de Mooy. P. Bosman, K. Blansjaar, Gebr. v. d. Mark. G. Geel, J. Kukier, W. A. A. Rijnaarts. J. de Mooy, W. A. A. Rijnaarts, F. de Zwart, J. Schoof A. Beisterveld, C. GeeL Engezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Liefdewerk van 0. L. Vrouw van Lourdes ten behoeve van on- en minvermogende zieken. Steeds grooter en grooter wordt het aantal pelgrims, die ieder jaar optrekken naar het beroemde genade-oord van Ma ria, naar het wereldbekende Lourdes. Wat den Lour despelgrims het meest bij blijft, is de aanschouwing der ontelbare zieken, die onder de moeilijkste omstan digheden do groote reis hebben aanvaard, om op die bevoorrechte plaats verlossing uit of wel berusting in him lijden door Maria's voorspraak af te smecken. Voor al bij de Sacramentsprocessie ziet men een verzameling van menechelijk lijden en ellende. In één van de nummers van het tijd schrift „Stemmen uit Lourdes" (Missie huis Cadier en Keer) schrijft de redacteur in ontroerende woorden, wat de pelgrims tijdens do Sacramentsprocessie zien: „Hier een groep blinden, die smeekend en luid de bede herbalen: „Heer, «^eef dat ik zien moge!", verder verlamden wier slappe le dematen levenloos langs hun lichaam af hangen; tuberculoselijders, wier laatste le venssprank saamgetrokken schijnt in hun glinsterende koortsoogen; een ongelukkige moeder, die mol benauwde spanning het wezenloos gezicht van baar idiote kind ga deslaat, om 'e zien, of onder den zegen van het Allerheiligste niet een glimp van verstand als een zonnestraal door de wol ken breken zal; verder een nog jonge vrouw, het lichaam geheel misvormd en verwrongen door een enorm inwendig ge zwel; een jongen van 19 jaar, handen en voeten weggevreten door een vreeselijke ziekte, hals en aangezicht met etterende wonden en korsten overdekt, een beeld van lijden en smart. En die smeekende, vurige blikken naar Dengcne, die dit alles genezen kan; die koortsige oogen waaruit geloof, hoop, maar ook gesloten berusting spreken; die uitge strekte armen, dat moeizaam oprichten en weer neerbuigen van die smartvolle licha men en lijdende zielen! Eene jonge zieke, met uiterste inspanning van krachten, richt zich overeind, slaat hare armen op en stort geheel hare ziel uit in den kreet: „Heer, indien Gij wilt, kimt Gij mij gene zen", en valt terug, het gelaat bedekkende met hare handen." Het meercndcel dezer zieken is on- en minvermogend. De liefdadigheid van hun evenmensch beeft hun hartewensch „Lour des" in vervulling doen gaan. Nu komen er ontelbare verzoeken in van arme zieken om hen in staat stellen gra tis de reis naar Lourdes te ondernemen. Het behoeft geen betoog, dat de gewone geldmiddelen niet toelaten aan al die ver zoeken te voldoen. Daarom is opgericht „Het Liefdewerk van 0. L.Vrouw van Lourdes ten behoeve van on- en minvermogende zieken", welk liefdewerk geplaatst is onder toezicht van den Z.E. heer Pastoor Th. Schrijnen, Eijgelshoven (Limburg), aan wien de geestelijke leiding der Limburgsche Bede vaart is toevertrouwd. Dank zij dit Liefde werk is het reeds mogelijk geweest met de bedevaart in 1925 een aantal on- en min vermogende zieken mede te nemen, doch wegens geldgebrek moesten meerdere ver zoeken worden afgewezen. Voor di' Liefdewerk wordt nu een be roep op uwe medewerking gedaan, om u als lid te laten inschrijven, het te propa- geeren in uwen familiekring, bij vrienden en kennissen en velen zien te bewegen als lid toe te tredeq tegen een jaarlijksche con tributie van ƒ1. Voor de levende en overleden leden zal tijdens de bedevaart van Lourdes aan de grot een H. Mis worden gelezen en zul len zij in de gebeden der pelgrims wor den herdacht. De zesde Limburgsche Bedevaart heeft plaats in Juni 1926. Bij het beslissen over hot medenemen -van onvermogende zieken, zal er zeer zeker rekening mee gehouden worden, of er uit de woonplaats van de(n) zieke, personen als lid van het liefdewerk zijn ingeschreven. Men kan zich aanmelden als lid bij de Zolatrice M. PomméeMeijer, Witte Sin gel 61, Leiden. Rijpweterrag, 22 Dec. 1925. Mijnheer de Redacteur. In het verslag der Poldervergadering van den Lijkerpolder IJ. Woensdag wordt ve nneld: Hierna voerden het woord de heer Bis schop, de burgemeester van Alkemade en öndergeteekendo, welke laatste weinig voor liulpbemaling voelde. Ik heb verklaard er voor te wezen, doch onder een paar voorwaarden: Ik wilde in deze belangrijke zaak op deze vergadering, zoo tusschen liaLf drie en melktijd geen af doende beslissing nemen, maar uit te stel len tot een vergadering in Mei; dan is er tijd, de zaak van alle kanten te bezien. Voor deze natte periode kon de hulpbema ling toch geen dienst meer doen. Verder wees ik er op, dat de toestand deze was, dat van de 600 H.A. er hoogstens 180 di- recht behoefte aan hadden, in doorsnee om de drie of vier jaar, 300 H.A. nooit en 100 heel zelden, dat aan de beide molens nog kort geleden 12000 gulden was ten koste gelegd en dat deze nu aan alle eischen vol deden en in normale lijden he't water op peil kunnen houden. Met do hulpbemaling stijgt de waarde der 180 H.A. zeker f2.50 per Bunder, en de andere 400 H.A. kunnen zonder eenig voordeel jaarlijks f2 a f3 per Bunder meer betalen. -Dan moet alles uitkomen, zooals nu de bcgrooting luidt, wat nog kan falen. Was nu onredelijk geweest een voorstel van die ISO H.A. een extra bij Ir age te vorderen in de slichtingskosten, 10 a 15 gulden 'ongeveer, 1 3 der totale kosten? Daarmede was tevens het bewijs geleverd, dat men er meer voor over had dan groote woorden en zouden de belangen der groote meerderheid ook zijn zijn erkend. Ondergeteekende heeft volstrekt geen spijt van zijn houding in deze, wel spijt 't hem, dat er nagepraat wordt. Met dank voor de plaatsing, Uw getrouwe lezer, J. P. VERKLEIJ Ingezonden Medetieeling. RECHTZAKEN LEEUWARDEN* KANTONGERECHT TE LEJDEN. Voor de openbare zitting staan op de rol 123 zaken,, voor niet openbaar 2 zaken. P. J. E., directeur eener drukkerij te Leiden, is ten laste gelegd, een arbeids- wetovertreding, door 8 werklieden langer te laten werken dan 10 uur, waarvoor vergunning was verkregen. Zoowel beklaagde, als de bedrijfschef d. Bosch en de zetter Tonkelaar bekenden de overtreding, waarvoor beklaagde als exc.uifs had dat iets onklaar ge raakt was aan de machine en bet perio diek dat onderhanden was op tijd moest uitkomen. Eisch 16 maal 3 boete. J. P. T. winkelbediende te Den Haag heeft onder Sassenhoim met een motorrij wiel en zijspan gereden, onverwacht naar links uitgehaald en toen op het rijwielpad cenige wielrijders aangereden. Bckl. heeft wel uitgehaald naar links doch moest dit doen, uitwijkend voor een auto met bandenpech, wat ook hij juist, op dat oogenblik aan zijn motor kreeg waar door het ongeluk ontstond. Dit werd be vestigd door A. Boschvelzen, Den Haag, die op de duo zat. Getuige v. d. Stel, wissellooper, Den Haag, was een der twee aangeredenen. Deze was te water geraakt en gewond naai- het Bernardusgesticht te wSassenheira gebracht en daarna naar hot ziekenhuis in Den Haag. Hij heeft nog niet kunnen wer ken. Deze getuige, zoowel als beklaagde zou den gaarne nog eenige getuigen gehoord willen zien, w.o. ook het andere slacht offer, wiens fiets ook geheel vernield is. De zaak werd aangehouden lot 11 Ja nuari. G. G. v. d. G. to R ij n s b u r g, niet ver schenen, heeft zich zonder acte en vergun ning jagend in bet jachtveld bevonden. Na het hooren van den verbalisant Rijksveldwachter v. d. Burg, werd 5 of 5 dagen geëischt, met verbeurdverklaring van het geweer; G. W., koopman te Leiden, heeft on geijkte gewichten gebruikt. Het blijkt dat het beklaagde's zoontje is geweest, doch toch beklaagde's wagen en gewichten, waarom de ambtenaar eischt 50 ct. boete, en verbeurdverklaring van het gewicht. H. M R., smid te Leiden, heeft een handwagen op de Hoogewoerd laten staan, waarover beklaagde een. heel ver haal had. De ambtenaar eischte f 1 boete. W. J. E., te Leiden, die met een auto zonder achterlicht gereden heeft, hoorde 3 of 3 dagen-eischen, wat beklaagde nog al erg vond want hij kon er toch niets aan doen dat hij het verloor. Tegen G. v. d. V. te L e i d e n, die ver zuimd had als getuige te verschijnen toen hij daartoe opgeroepen was, werd ƒ4 of 4 dagen geëischt. J. v. d. W. te Wassenaa r, heeft op den Hooge Rijndijk met een snelheid gere den van 55 K.M. Beklaagde reed daar al tijd zoo, wat de kantonrechter zeer onbe hoorlijk en gevaarlijk vond, en hem drei gen deed met ontnemen van zijn rijbewijs. Eisch 15 of 5 dagen. Hierna kwamen nog eenige leerplicht- wetovertredingon van Noord wijk er hout en uit Leiden, waarvan de laatste een kind had thuis gehouden wegens mishandeling door onderwijzer, wat echter nog niet zoo voetstoots door den kantonrechter werd aangenomen en waarvoor cle ambtenaar geldboeten van 3 en 4 eischte. M. J. Z., werkman te Leiden, was be keurd voor rijden zonder licht. Bekl. had een zaklantaarn, die hij door middel van zijn hand verbonden had aan het stuur van zijn fiets. De kantonrechter ging niet accoord met die logica en de ambtenaar eischte f 3'of 3 dagen. Beklaagde beweerde dat do wet niet zegt hoe het aan de fiets verbonden moet zijn, en meende vrij uit te gaan. De fraude bij „Het Witte Kruis''. De Haagsehe rechtbank heeft Woensdag den 47-jarigcn J. A. G. M. B gewezen di recteur van de N. V. Obligatie Mij. „Het Witte Kruis" wegens verduistering van ongeveer f 180.000 ten nadeele van ge noemde maatschappij, veroordeeld over eenkomstig den eisch tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Een vrcesslijk misdrijf. Het Gerechtshof te Amsterdam deed Woensdag in hooger beroep uitspraak in de zaak tegen den spoelknecht Van Dam, die einde Januari en begin Februari van dit jaar in zijn woning in de Wormerveer- straat zijn vrouw en twee kinderen om 'net leven brafcht en deswege door de recht bank tot 12 jaar gevangenisstraf veroor deeld werd. Het Hof vernietigde het vonnis van de rechtbank. Het achtte niet bewezen den doodslag op de vrouw en nam aan dat hier sprake-was van mishandeling met doodclijken afloop. Wat betreft het doodeh van de kinderen, overwoog het Hof dat beklaagde hier schul dig is aan het voortgezet misdrijf van moord, omdat beklaagde voortdurend met het plan rondliep om de kinderen om het leven te brengen: al heeft de uitvoering hiervan dan ook op een andere wijze plaats gehad dan zijn oorspronkelijk plan was. Het Hof was van meening, evenals de lechtbank, dat hier een gruwelijk mis drijf had plaats gehad dat streng gestraft, moet, worden, al bleek hieruit Jan ook niet de slechte inborst van beklaagd© Van Dam. Het Hof veroordeelde daarom be klaagde opnieuw tot 12 jaar gevangenis straf. De Procureur-Generaal had 20 jaar geëischt. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: H. Thomas, restaurateur te Leiden, Kort Rapenburg 10a. Cur.: mr. H. J. W. van Nooten. Lfiyp. EH TU8KBOUH BEMESTEN VAN VRUCHTB00MEN. Het is werkelijk niet overbodig, eens te babbelen over het bemesten van vrucht-, boomen in boomgaarden en tuinen. Over N algemeen ziet men niet veel mooie, oude vruchtboomen on dat ia hoofdzakelijk hieraan te wijten, dat zo noch goed gemest, noch gesnoeid worden. Men schijnt te meenen, dat het voldoende is, de boomen in hun jeugd goed te voeden en te onderhouden en dat ze, als ze wat ouder geworden zijn, die mest en die zor gen wel missen kunnen. Dit is slechts in zooverre waar, dat de oudere boomen des niettegenstaande in t' leven blijven: r>® oogsten en de kwaliteit daarvan echler la ten alles te wenschen over. 't Is echter m de meeste gevallen nog te verwonderen, dat ze nog iets opbrengen en dat er „über haupt" nog gezonde vruchten zijn. (In de „Landwirtschaftliche presso" word aange nomen, dat er in doorsnee slechts 1/3 va* den appel- en perenoogst gezond is). 't Is alles kanker, schurft, bloedluis, monilia, meeldauw enz. wat de klok s! at en worms-tckigheid is wel zoo uitgebreid, dat het in sommige jaren een kunst is, om een werkelijke gezonde vrucht te -vinden. Dit wordt vooral in de hand gewerkt door het feit, dat de Nederlanders in „gene ral" niet genoeg de zindelijkheid van den tuin of boomgaard in acht nemen. Wat de bemesting betreft, gaat men bij boomen heel anders te werk, dan bij groenten of bloemen. Dit is zeer wel te verklaren, als men voor oogen houdt, dat de boomen hun heele levoö aan dezelfde standplaats gebonden zijn en dat ze een zeer uitgebreid wortelstelsel hebben. Het moge ongelooflijk klinken, maar toch is het waar, dat op lichte gronden het wor telstelsel der boomen 3 X zoo groot is als de doorsnede van den kroon; op zwaar dere gronden, wdar niet zoo naar voe dingsstoffen gezocht behoeft te worden, ziju die afmetingen wel iets minder, maar niet zooveel. Hieruit volgt, dat de mest hij hoornen in een heelen grooten cirkel moet worden uit gestrooid en ondergewerkt, omdat zich da organen, die belast zijn met de voedselop- name (de wortelharen) aan de jongste wortels bevinden. Laat men denkbeeldige loodlijnen neer van do uiteinden der kroori. dan krijgt men ongeveer een cirkel, die aangeeft, waar, met het meeste kans op succes, de mest moet worden toegediend. Maakt men gebruik van natuurmestslof- fen, dan grave men een geul, waarin dan de mest kan gedeponeerd worden, of men ploegt of spit ze onder. Aangezien bij de vruchtenvorming het phosphorzuur peD zeer voorname rol speelt, zijn de meeste (of alle) vruchtboomen uiterst dankbaar voor een flinke phosphorzuur-bemesling. Geven we dus stalmest, dan is varkens met met z'n hoog phorphorgehalte (zoowel in de urine als in de vaste uitwerpselen) het meest aan te bevelen; dan volgt ia phosphorwaarde de paardenmest. Aangezien we niet ieder jaar de boomen mesten, verdient het aanbeveling een flin ke hoeveelheid toe te dienen. Bij de steenvruchten (kers, pruim, per zik, abrikoos, morel etc.) dient men naast deze natuurmeststoffen (maar niet tegelijk om eventueel ammoniakverlies te voorko men) nog een flinke kalkgift toe te ditnen Alle vruchtboomen namelijk, maar vooral de genoemde steenvruchten, kunnen nogal wat kalk verdragen. In die gevallen, waarin men gebruik wenscht te maken van kunstmest, of als men geen stalmest bemachtigen kan, maakt men gebruik van- langzaam tot oplossing komende kunstmeststoffen, om zoodoende als het ware een voorraadsbemesting te geven. Hiervoor komen in aanmerking: in de eerste plaats het Thomasslakkenmeel, dat naast 1519% phosphorzuur ook nog een massa (bijna de helft) kalk bevat; voor vruchtboomen dus niet te verbeteren bij na; men geve al naar gelang van verschil lende omstandigheden van 5 tot 12 K.G. per A. (100 M2). De kali- en stikstofzouten lossen allen heel wat sneller op, zoodat het aanbeve ling verdient, liever de bemesting watvlug-i ger te herhalen. Men zal dus voor stikstof, desnoods jaar lijks, met chili (op zwaardere gronden» of zwavelzuren ammoniak moeten komen en dan niet te veel (2 tot 5 K.G. p r A.), Voor de kali lijkt het ons bij boomen 't beste, een zoo zuiver mogelijke stof aan te wenden, om chloor- of natriumbechadi- gingen te voorkomen, dus b.v. zwavelzure kali en dan 500 tot 700 K.G. per H.A. Al deze stoffen kan men in 't voorjaar toe-1 dienen, behalve de chili, die liever in den loop van 't voorjaar en den voorzomer en dan bij gedeelten, b.v. in drie malen, uit- getrooid moet worden (voorzichtig met vee bij chili). In een grasboomgaard is onder werken, uitgezonderd met den kettingeg, niet mogelijk; in een gewonen tuin ecïiter wel en dan ook aan te raden, maar dan niet te diep (1015 c.M.) Bij een regelmatige bemesting der boo-1 men zal men ervaren, dat het „om-het- andere-jaar-dragen" grootendeels een ge volg is, van een tekort aan voedingsstoffen V. H. Li ifiKTu EB'C^YEij DF.LFT, 24 Dec. Boter. Aangevoerd 5'8 en 116 wegende samen 110 Kilo. Prijs po* kilo 2.25. Veemarkt. Vette Koeien f 180—4o0, Kalfkooien f 225—500, Vaarkoeien '-50 350: Magere Varkens f 1864; F uch- tere Kalveren 824; Biggen 12—24; Paarden 150—350. Rundvb>o;eh per k»I<* f 1.25—1.10—0.90. Aanvoer: 82 Runderen, 2 Paarden, 56 Magere Kalveren. .3 Sr o of Lammeren, 177 Varkens, 156 Biggen, 4 Geiten of Bokken. STOMPWIJK. 24 Dec. Veiling. Aan-gv voord 1135 kippeneieren ƒ13.60J 14 .a peh 100, hanen ƒ0.65—ƒ1.75, kippe* 1.05140 per stuk.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6