„De LeMe Courant" "W«berf Tweede Blad binnenland Maandag 21 December 1925 MOLLANDSCHE MOLENS BEHOUDEN. EJectrische drijfkracht toegepast Men schrijft aaai de „Tel.": In de in September j.l. gehouden ver gadering van ingelanden van den Bent- huizer Noord- en Zuidpolder werd met algemeene stemmen besloten tot verbete ring van bemaling over te gaan, aangezien de bestaande windmolens bij do geweldige regens, gepaard gaande met langdurige windstilte, het polderpeil niet naar belmo ren konden beheerschen, met als gevolg, dat belangrijke schade aan de veldgewas sen werd geleden. Algemeen verstond men onder „verbete ring van bemaling", dat de zoo keurige molens van het tooneel zouden verdwijnen en worden vervangen door één of twee moderne poldergemalen. De Yereeniging „De Hollandsche Mo len", aanstonds van den ernst van den toestand op de hoogte gebracht, heeft niets ongedaan gelaten, dit dreigende onheil af te wenden. Het verzocht, zooals gemeld, genoemd polderbestuur aan het Inge nieursbureau Fr. Eriksson te Rotterdam, wiens inzending op de prijsvraag tot ver betering van den Hollandschen windmolen werd bekroond, een project voor electri- sche hulpbemaling in de molens uit te werken, waardoor het mogelijk zou zijn, met behoud van de windbemaling, zelfs in de ongunstigste omstandigheden een con stanten waterstand te verzekeren. Een beroep op de welwillendheid van het polderbestuur werd niet beschaamd en het gevolg was, dat het geheel kosteloos verstrekte ontwerp, in stichtings- en ex ploitatiekostenberekening belangrijk la ger dan van mechanische bemalingssyste men, in de j.l. Zaterdag gehouden Ingelan denvergadering met 114 tegen 20 stem men werd aangenomen, waardoor het be houd van vier onze mooiste molens in getrapte bemaling werd verzekerd. Voor een belangrijk deel is dit succes te danken aan de prijzenswaardige medewer king van de zijde van de Stedelijke Fabrie ken van Gas- en Electriciteit te Leiden, benevens aan de meest vérstrekkende ga ranties door de fa. Ingenieursbur. Eriks son gesteld. De installaties zullen binnen enkele maanden in bedrijf zijn. Het is te hopen, dat dit voorbeeld van Benthuizen veel navolging in den lande zal vinden, waardoor veel landschaps schoon kan worden gespaard, zonder de waterechapsbelangen te schaden. De molens van den Oudenhofpolder te Oegstgeest en die van den Bent en Belfpolder te, Hazerswoude, alsmede twee molens van den Veender- en Lijker- polder (binnen bedijking) te Alkemade zullen door het aanbrengen van een elec- trisch hulpkrachtwerktuig volgens het systeem" Eriksson behouden blijven. In de beide eerste gevallen werd met algemeene stemmen hiertoe besloten en in het laatste geval, met 119 tegen 15 stemmen. Er valt nog veel te redden en het gaat nu den goeden kant uit. Dat niemand achterblijve het sympathieke doel van Vereetiiging „De Hollandsche Molen" zoo wel moreel als financieel te steunen I Het secretariaat is gevestgid: Heerengracht 2G0266, Amsterdam. Motor- en Rljwlelwet. Verlenging van ontheffing s- b e w ij z e n. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben de aandacht van houders van vrachtauto's er op gevestigd, dat de in hun bezit zijnde ontheffingen (ingevolge art. 4, eerste lid sub b. der Motor- en Rijwielwet) met in gang van 1 Februari 1926 hun geldigheid hebben verloren. Van 1 Januari a.s. af kunnen de ont- heffingsbewijzen worden ingezonden aan het Prov. Bestuur van Zuid-Holland te 's-Gravenhage, Korte Voorhout 9, teneinde van een bewijs van verlenging te worden voorzien. De kosten van het verlengingsbewijs be dragen 1. Uit de schoenindustrie. Handhaving der loonen tot 30 Juni 192 6. Ingevolge den stand van het Indexcijfer en de verhouding tusschen de groot- en kleinhandelsprijzen blijven de loonen en tarieven van het voor de schoenindustrie afgesloten collectief contract ongewijzigd gehandhaafd voor de periode 1 Januari 80 Juni 1926. Collectief contract In het Frlesche schildersbedrijf. Nog geen resultaat. De algemeene vergadering van de Fede ratie van Friesche Timmerlieden-Patroons vereeniging heeft besloten niet accoord te gaan met het tusschen de besturen van werkgevers- en werknemersorganisaties getroffen compromis in zake het provin ciaal collectief arbeidscontract in 1926. Nieuwe besprekingen leidden verder nog niet tot een resultaat. De besturen der be trokken arbeidersorganisaties zirllcn nu weer overleg plegen met hun leden. STADSKIEUWS MUZIEK. Judith Bokor. De violoncellists Judith Bokor ls een geregelde gast geworden op onze abonne mentsconcerten en laat ik er onmid dellijk aan toevoegen een gast, die gaar ne wordt gezien, hetgeen op te merken was aan de vriendelijke begroeting waar mede de soliste onmiddellijk werd ontvan gen. Met Theo van der Pas als begeleider speelde zij het „Celloconcert Bes gr: t:": van Boccherini als inleiding tot het ver dere programma, en blijkbaar speelde zij dit met veel liefde. In den loop der jaren heeft zich haar spel verrijkt, is er meer bezonkenheid en meer kleur in gekomen. Hoewel cello een instrument is, dat moei lijk den geheelen avond boeit, heeft zij toch de menschen weten vast te houden. In haar mooi gestreken merza-voce brengt zij verscheidenheid aan, zij doet genieten van haar bel-canto-toon en fijn besnaarde muzikaliteit. Bocchorini's concert, zoo teer en gratielijk van aard, zoo door en door melodieus en virtuoos geschreven be- heerschte zij ten volle. Aanvankelijk had zij te kampen met het zakken van den toon dat door opstemmen eenige malen moest verholpen worden. Is de toon nobel en brengt zij de gevoelsaccenten naar voren haar passagespel ls wat geacheveerdheid en phraseering betreft goed verzorgd. v. d. Pas secundeerde de soliste met veel nauwkeurigheid, bescheiden en ondersteu nend. 't Is zoo ondankbaar en moeilijk een orkest-partij aanvullend en verrijkend op 't klavier te geven. Hierna lieten de celliste en de pianist zich in ensemblespel hooren in Rachmani noff's „Cello Sonate", de eenige, die hij componeerde. Minder dramatisch dan van zijn leermeester Tschaikowsky minder hevig zou ik haast zeggen is het werk in zich meer overwogen en vol van pure melodie en gevoeligheid, 't Is donker getin te, bewogen en toch briljante muziek. De celliste streek hier de snaren forsch aan. Daar evenwel haar klankvolume, niet grootsch en massaal is en haar spel zich beter eigent tot het spelen in kleinere len dan de „Stadsgehoorzaal" die zich voor solistenconcerten niet al te bost leent is haar spel niet zoo zeer aangrij pend. 't Is meer de soepelheid van haar voordracht en het warme toon vibrato, die hun uitwerking geenszins missen op de luisterende toehoorders. De aandoening, die zij ondervindt en die zij zwoel gepas sioneerd aanvoelt en belicht doet haar de melodie veelal droomerig voor zich uitzin gen. Van der Pas was hier uitmuntend op droef. De zware piano-partij werd mees terlijk gespeeld. Nog onlangs deed hij te dezer stede zijn goede pianistische eigen schappen kennen: zijn techniek, zijn sen sitiviteit en zijn mooie toonbelichting. In goed geacheveerd samenspel hebben deze twee kunstenaars naar klankschoonheid gestreefd. Na de pauze verlustigde mevrouw Ju dith Bokor zich in het spelen van kleinere werken: n.l. „Variations symphoniques" van Boëlmann, een fijn nummertje vaD Pergolesl „Tre giorni", dan „Gavotte" ec ,Sérénado" van Méhul. Deze kleine nummers, die zij naar eigen karakteristiek heeft welen te belichten, zijn feitelijk haar genre, door haar gevoel voor rhythme en klankcharme. Tot slot een succesnummertje „Tarantelle" van Popper, dat haar doet aanspraak maken op vaardigheid. De klavierbegeleidingen hierbij, deden van der Pas kennen als iemand, die zich uitstekend weet aan te passen. Hij is de juiste persoon dan ook om deze lyrische en toch temperamentvol le instrumentaliste te secundeeren. Hoe bescheiden hij ook is, nooit doet hij het bij zondere accent te loor gaan, ondersteunt en vult aan met goeden smaak. Zij die luisterden waren voldaan en uitten dit in spontane bijvalsbetuigingen. De celliste liet haren begeleider, die ongetwijfeld veel had bijgedragen aan haar succes, ook hier in deelen. Een toegiftje werd afgebedeelA. J. K. KERKNIEUWS. Mgr. C. A. W. de Gruyter. Naar wij vernamen, heeft het Z.H. den Paus behaagd den WelEerw. lieer G. A. W. de Gruyter, laatstelijk kapelaan der parochie van 0. L. Vrouw van Goeden Raad te 's-Gravenihage, sinds 6 September 1913 rustend en verblijvend in de St. An- na-stiohting te 's-Gravenhage, te benoe men tot Huisprelaat van Z. H. „Msbd." LAND- EN TUINBOUW Het Amerikaansche Invoerverbod. Ook de Belgen klagen. Het zijn niet alleen de Nederlandsohe kweekers, die moeilijkheden hehbm met „Quarantine Ordor 37" van de V S. Ook de Belgische en in 't bijzonder de Genlsoho kweekers ondervinden thans zwarigheid daarmede. Feitelijk is thans elke uitvoer van kweekersartikelen naar de V. S on mogelijk geworden en deze aangelegen heid zal dan ook zeer binnenkort in de Ka mer worden besproken. De liberale afge vaardigde Buysse (Gent) en ziin katholie ke collega Maenhout hebben een interpel latie aangevraagd. Cemengde Berichten EEN VALSCHE MUNTERSBENDE. Drie Hongaren gearresteerd. Voor tien millioen aan valache Fransche francs in beslag genomen. Maandag werd de politie te 's-Graven hage gewaarschuwd door den heer S eige naar van een bureau de change in de Pas sage, dat er vermoedelijk bij hem een valsch bankbiljet van 1000 Fransche francs, ter wisseling was aangeboden. Daar de heer S. reeds vroeger de dupe was geworden van ter wisseling aanbie den van valsch geld, was hij zeer op zijn hoede, en waarschuwde telefonisch de po- litio van het bureau Groenmarkt. Geduren de dien tijd hield hij den man in zijn winkel aan de praat. Toen een agent van politie ter plaatse kwam, werd de man gearres teerd- en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Door personeel van afdeoling D. werd hij gevisiteerd, en daarbij bleek, dat in* zijn sokken nog een valsch bankbil jet van 1000 francs was geborgen. Ook bleek hij in het bezit te zijn van twee bank biljetten van 1000 francs, die echt waren. Op den man werden papieren gevonden, waaruit de politie concludeerde, dat de aangehoudene de 49-jarige Hongaar A. J. was. die in den laatsten tijd In Amsterdam verblijf had gehouden. Den volgenden dag vertrok een inspecteur van de Haagsche politie naar Amsterdam, en stelde zich daar in verbinding met het Centraal Bu reau voor falsificatie, en met de Centrale Recherche. In nauwe samenwerking met ambtenaren van deze belde bureaux geluk te het den inspecteur te Amsterdam in een l.otel aan het Damrak twee Hongaren to arresteeren, beiden verdacht van uitgifte van valsche Fransche bankbiljetten van 1000 francs. Aanvankelijk gaven de twee arrestanten een valsohon naam on. doch de panieren wezen uit, dat zij beide genaamd waren G M. Op de hotelkamer werd een pak gevon den waarin bleek te zitten een groot aan tal valsche Fransche bankbiljetten van 1000 francs» tot een bedrag van 5.000.000 francs. Een ander gegeven deed de politie be sluiten, en onderzoek in te stellen in een kamer van een ander hotel, eveneens op het Damrak, waar de Hongaren ook eeni- gen tijd verblijf hadden gehouden. In die kamer werd eveneens een groot pak met Fransche bankbiljetten van 1000 francs gevonden. Ook in dit pak bevond zich voor een bedrag van 5.000.000 francs aan Fran sche bankbiljetten. De arrestanten weigerden te vertellen, waar zij deze Fransche bankbiljetten ge maakt hadden. De politie vermoedt, dat dit in Boedapest gebeurd is. Uit het onderzoek bleek, dat het voornemen bestond, de eerste vijf millioen francs hier te lande uit te ge ven, vervolgens naar Scandinavië te gaan, en daar het tweede pak aan de man trach ten te brengen. De bankbiljetten zijn zeer nauwkeurig nagemaakt, en bijna niet van echte te on derscheiden. Ook de handteekeningen dui den niet op valschheid. Alleen het water merk, ls niet zoo duidelijk- als dit bij echte 1000 francs biljetten het geval is. De politie achi de zaak hiermede niet afgeloopen, en heeft zich in verbinding ge steld met de autoriteiten in Boednpest. In het begin van de volgende week zullen do drlo gearresteerde Hongaren, ter beschik king van den Officier van Justitie te V Gravenhage worden gesteld. Irrezn^n Mef'®H*,pli,,n. ^^Tableöen. voor rookers. Door dsn lrein verpletterd. Men meldt uit Dordrecht aan de „Msb.**: Zaterdagavond begaf de 67-jarige N. v. d. Pijl, wonende te Zwijndrecht zich van Dordrecht naar huis en koos zijn weg over de spoorbrug tusschen Dordt en Zwijn drecht. Juist passeerden daar elkaar een personen- en een goederentrein. De man heeft waarschijnlijk gemeend, dat hij geen gevaar liep als het middenpad dor brug bleef houden. Een remmer van den goe derentrein schijnt onraad bespeurd te heb ben en heeft den brugwachter toegeroepen: -spoorweg schouwen". Men vond toen bij onderzoek Van der Pijl geheel verminkt op de middenrails liggen. Het hoofd was van den romp gescheiden en een tiental meters weggosleurd. Het lijk is naar Zwijndrecht vervoerd ter schouwing. Kopervergiftiging. Een bewoonster van do Hobhemastraat te 's-Gravenhage had zich eenige weken geleden een kunstgebit laten vervaardigen bij een tandtechniker. Sinds eenige dagen vertoonden zich bij haar verschijnselen, welke bij nader onderzoek aan koperver* giftiglng deden denken. Inderdaad bleek een deel van het materiaal, waaruit hot kunstgebit was vervaardigd, uit verguld koper, en niet uit een goudlegeering te bestaan, zoodat zich vermoedelijk door het gebruik van azijn of citroenzuur het ver giftige koperacetaat gevormd had. Een zeldzaam auto-ongeval. Zaterdagmorgen toen een viertal markt- vrachtauto's op weg was van 's-Hertogen- hosch naar Helmond gebeurde het, dat de bestuurder van de eerste auto nabij de Witte brug gekomen, die de verbinding onderhoudt van den hoofdverkeersweg, door het onveilig signaal reed. op het oogenblik dat de „Koopvaart 4* de brug passeerde. Do kapitein der „Koopvaart" die het on- peluk zag aankomen deed alle moeite om den auto tot stilstand te brengen, maar zonder resultaat, zoodat deze het afsluit hek der brug verbrijzelde en loodrecht op het dek van de passeerende boot terecht kwam. De Inzittenden die door den val hevig geschrokken waren, werden door de in middels toegesnelde hulp uit hun benard WAT BEEFT DE RADIO VANAVONDf Hilversum H. D. O. 1050 M. 66K-ndoruurtje, verzorgd door Mevr. Antoinette van Dijk, kinJei xlj.s on verhaaltjes. 0.467.15. Huishoud>halfiiurtj«'. vanwe- ge de Gooiseho Hu'shoudsohool te Hilver sum, door Mej. M van Ry, over „Ilot wae- sehen van wollen goed". 7-187.30. Radiokwartiertje. Causerie over radio-theorie. 7 90. Politiebericht. 8.on 10.Persbericht Vas Dias. 8.10. Concert door het H D. 0.-orkest, onder leiding van Fr. Lupgens. Emüe ITullebroeck-zanger in zijn reDortoire. Davcntry 1600 M. 4.35. Dansmuziek van het Pal ais ds danaa 5 35. Kindoruurtje. 0.20. Dansmuziek door het Fryer's om kost. 7.Lezing van de Radrio-swlety. 7.20. Tijdsein Big Bon, wéerbor., n euws. 7.30. „Le mysfore de la nallvitó'', Kerst- comedie. 7.45. Muziek. 8 05. Concert door het London kamer-» orkest. 9.25. Vocaal en Instrumentaal concert van Marlborough Col'ege. 9 55 Hel London Kamer-orkest.. 10.20. Tijdsein, woerher., nieuws. 10.50—11 20 Wilkie Bard. 11.20—12 20 Jark Hylton Kit Gat club band. Parijs „Radio-Paris" 1750 M. 5 05. Orkestconeert 6 05 en 8.35. Koersen en Havasjwreher. 8.5010 20. Litteraire kroniek en Or- kesfooncert Königswustcrhausen 1300 M. 7.509 20. Uitzending van het Berlijn- eche programma. Lichte muziek. Daarna tijdsein, weerber en nieuws. Brussel 265 M. 8.35. Opvoering van „De klokken van Corneville", óperette van Plancruotte. 9 20 en 10.20. N'euwe. 9.80. Voortzetting van de operette. MOnster 410 M. 4.205 20. Klaa^ioke dJa'ogrn door CL Weinlein en M. Walter. 5.205.50. „Deutsche Woihnaoht"* kulhiur-b'sforlsohe bespreking. 5.50. Voordracht: Der Goet'orhimraol und das JuUeet. 0.206.40. Voordracht: Von der wahren Volksgemeinsohaft 640—7.50 Opvoering van DJamileh, opera van Bizet. 7 509 50. Recitaties uit Klopstock's Meesias. positie gered- eveneens de auto, die door de volgende vrachtwagons aap wol werd ge trokken. Do matorieele schade was niet noemens waardig zoodat het viertal auto's hun reis naar Helmond konden voortzetten Weer een vrouw verkocht. Het Terborsche geval, waarin iemand zijn vrouw voor 40 aan een scharenslij per to Gondringen overdeed, schijnt niet op zichzelf te staan. Aan de ,,A. Crt is althans ter ooro gokomen, dat een bewo ner van de Agnielonwijk te Arnhem op dergelijke wijze zou hebben gehandeld. De man zon zijn vrouw afgestaan hebben aan een oud-Indisch militair, voor de som van 85 en onder beding, dat hij de 17-jariga dochter van dien oud-Indisch militair zou mogen trouwen. Deze laatste transactie is nog niet voltrokken. De Agnietenwijkhewo- ner was voornemens om met het 17-jari- ge meisje naar België te gaan Hij zou evenwel nog niet de veroischte stukkeu daarvoor hebben kunnen verkrijgen Aan deze zaak, die als een geval van zedenverwildering is te beschouwen. zit nog een bedroevende kant. De Agnieh-n- wijkbowoner heeft jonge kinderen, die op schromelijke wijze zijn verwaarloosd, zoo zelfs, dat de Voogdijkraad daarmede in kennis werd gesteld, Dit is gebeurd voor dat er van do vrouwenkwestie sprake wis. De vader heeft nu eenigen tijd geleden zijn woede gelucht over de inmenging van nn- FEUILLETON. door PASSE PARTOUT 6) Wat zie ik daar; 'n ridderorde? Ja, hij heeft 'n kruis van vier porceleinen punten op de linkerhelft van z'n borst hangen. Dat heeft-ie zeker aangedaan ter gelegenheid van t' diner met al die hooge officieren. Op ieder punt staat iets. Ik lees: Voor Moed, Beleid en Trouw. Wie zou hem dat kruis gegeven hebben? Voor Moed? Als z'n vrouw naar 'm kijkt, zou-ie wel onder de tafel willen kruipen. Belead? Nou, mij dunkt, als-ie geweten had, wat Beleid is, zou-ie mudt zoo'n vrouw in z'n huis genomen hebben. En Trouw? Nou, ik geloof niet, dat ze hem de kans zal geven, haar ontrouw te worden. Ik merk, dat ik al aardig filosofisch be gin te worden. Üïaar dat wor je vanzelf als je betrekking bestaat in enkel hooren, niet uilgeprakkizeerd: 'n man, die bijna *n zien en zwijgen. Ik raakte over dit geval half-roillioen mannen onder z'n bevel heeft, zit te beven voor één vrouw. Hoe kan dat bestaan? Welke macht had dat In 1 leven geroepen? Ik wist geen antwoord te vin den en 't speet me heel erg, dat m*n kame raad, de ouwe kromme cent niet bij me zat, want die zou dat vraagstuk wel opgelost hebben. Frans was weer gebeld, had alweer twee maar geserveerd en nog altijd heerschte tr stilte aan tafeL Ik voelde, de* m'n meeo- ter, door dat zwijgen, hoe langer hoe ze nuwachtiger werd. Hij stootte z'n glas met Vichywater om. Emilie depte met haar servet den plas droog, terwijl ze zei: Uok dat nogl Toen, uit verbouwereerdheid, be- gon-ie te spreken: Ga 'n volgenden keer mee. Emilie keek voor zich op tafel en ant woordde: Je inviteert wel wat laat. Eerst stuur je het in 'n richting, die op 'n politiek-dinor moot uitloopen, zoodat de dames er beleefd heidshalve meer getolereerd dan geïnvi teerd zouden bijzitten en je weet: daar dank ik voor, en nou ga je zeggen: Ga mee den volgenden keer. Ik zal zorgen, dat de volgende invita tie 'n meer intiem cachet zal dragen. Dat is tenminste riddelijker tegenover je vrouw. Nou, laat ons dat dein afgesproken houden, zei-ie, blij dat haar gezicht op klaarde. Na 'n oogenblik zei ze: Moet die wijn daar nu voor niets op tafel staan? Als jjj ook mee drinkt. Goed dan, om jou pleizier te doen. Hij schonk in en stootte met haar, ze lachte even, en de mi nieter begon te praten over de heeren, die tegenwoordig waren bij het diner, waarvan ze hem had terugge roepen. Ooh, hij was eigenlijk maar blij, dat-ie niet gebleven was. Maar ik merkte op in de oogen van z*n- vrouw, dat ze hem doorzag. Hij zei: zooiets maar alleen, om de betere, rustige stemming weer terug te roepen. En dat lukte hem. Na het diner gingen we, met ons drieën, naar het salon: Karei, Emilie en ik in de vestzak-voering. Enkele oogenblikken daar na diende Frans bezoek aan. Het waren de zuster van Emilie en haar man en haar intieme vriendin en haar wederhelft, die 'n intiem praat-uurtje kwamen doorbrengen. Emilie had dat vooruitgeweten en daarom had ze zich zoo opgewonden over de ont dekking, dat Karei haar met haar delica tessen alleen zou laten dineeren. Dat 'n man, die 'n balf-millioen soldaten commandeert, bang kan zijn voor één en kele vrouw, die zóó'n machtig man ondor den duim heeft, niet kan doen als 'n tortel duifje, dat bij hem bescherming en ver troeteling zoekt, dat was alwéér 'n open baring. Ze had naast -hem plaats genomen onder 'n grooten palm, die achter den di van stond en greep z'n hand: Heerlijk, mannie, daar heb je Henk en Leonie en Truus met Eduard. Heerlijk, dat je nu weer eens als in onzen verlo vingstijd voor mij heel-alleen bent. Dit zei ze hardop, zoodat d'r zuster en Truus 't goed verstaan konden. Daarom vroeg Truus dan ook: We storen Jullie gezellig têto-è-tëte toch niet? 0 nee, zei de gelukkige ministers- vrouw, 1 ls wel eens goed, dat Karei me eens ai moet staan aan m'n vrienden, want hij doet altijd preciéa, of we nog In de wittebroodsweken zijn, hè, mannie? Nou, nou, red de minister zuur-root Kom er maar voor uit, zed Truus d'r man, *n grootheid ais jij moet in z'n in tieme leven 'n tegenwicht vinden voor de dagelijkscfie beslommeringen. Buiten de deur wordt 'n staatsman door de politiek geheel en al geabsorbeerd. Kijk maar eens naar Je oollega van Waterstaat en van Fi nanciën. O, nee, zei Emilie, Karei vindt altijd nog tijd in overvloed tot gezollig samen zijn. Kom, mannie, wo zullen de likeur hier laten komen, dat hebben we verwaar loosd door ons gepraat aan tafol. De likeur was juist goserveerd, toen Frans binnenkwam met de boodschap, dat meneer Pessers, het Kamorlid in de ont vangkamer wachtte. Saprislie! zei do minister, terwijl-ie vlug opstond, dat is waar ook. die komt met 'n buitengewóón-gewichtige boodschap Hè, moet je alweer weg, mannie? vroeg Emilie, en weer zag ik in haar oogen dien strengen glans als van staaL Ja, 't spijt me affreus, m'n engel, zei de minister, maar Pessers durf ik niet af schepen. Z'n zending houdt nauw verband met de aanstaande leger-begTOoting. Hoe lang zal dat onderhoud duren? Dat kan ik je onmogelijk zeggen, m'n kind. Nn, in hemelsnaam dan. De minister en ik vertrokken. Zoodra hij In de ontvangkamer was, drukte hij Pes sers, z'n intieme vriend, de hand. Kerel, wat ben ik je dankbaar, dat je me verlost uit dat ontzaglijk vervelend, in tiem uurtje Kom, we gaan naar m'n werk kamer; daar steken we 'n sigaar op en we draaien er den sleutel In 't slot om Ik heb getracht 'n naam te vinden voor die eigenaardige onderlinge voor-den-gek- houderij, maar lk heb er geen gevonden. Als ik m'n vriend, den roestigen cent nog eens ontmoet, zal ik 't hem eens vragen. HOOFDSTUK V Op den zolchr Heel, heel lang hen ik in voering van 't mini.stericele vestzakje blijven zitten, 'a ik heb veel, heel veel gezien en gehoord in die groote voorname woning en ook in de groote, voorname hureolen van den minis ter. Dit eehe staal vast: Als Emilie baar Karei tegenover z'n inferieuren bezig ge zien h$id, zou zo hem niet moer horkend hebben, ze zou inwendig geschaterd hebben over den angst, dien alle leden van het de partement voor don gewcldonnar hadden èn als die leden hun tyranniokon Chef onder de strenge blikken van zijn Emilie gezien hadden, zouden ze togon el kaar opgetuimold zijn van verbazing en schadenfreude. Ik heb ook nog iets anders geleerd: Je moet nooit mopperen of klagon, of kabaal maken, als je opeens uit 'n hooge, voorna- mo of voordcelige positie tuimelt. Je moot nooit klagen vóór dat de gevolgen van he& veranderingsproces zich duidelijk hebben afgeteekend en dan moet je nóg niet kla gen. Klagen helpt nooit Ik, die jaren lang in 'n vest tegen 'a warm ministershart gezeten had, werd plotseling met huis en al verplaatst naar 'n uitdragerij. Jufrouw Lucie mocht hij wijze van tractatie, 'n gedeelte van de gar derobe van den minister te gelde maken, omdat de snit van z'n costuum uit de mode was. lk werd gekocht door 'n uitdrager en verhuisde tusschen 'n hoop andere cos- tuums op 'n handwagentje naar 'n drukk# volksbuurt j (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3