TE KOOP Orgel- en Pianoles. O© Koffiegeel Koffie f 1.30 Kotföe f 1.05 VERKOUW STOKHUIJZEM MAISON BERNSEM -P TELEGRAFISCH WEEKBERICHT volgons waarnemingen verricht in den morgen van 15 Dcc. 1925, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste Baromefcrst.: 771.3 te Valencia. Laagste Barometerst.: 754.3 te Memel Verwachting tot den avond van 16 Dcc.: Zwakke tot matige Westenwind, weinig regen, toenemende bewolking met sneeuw buien, aanvankelijk zachter. Barometerstand. Be stand van hedenmiddag 3 uur is aangegeven door den groot en wijzer. Het dunne bjnlie beduidt den stand van g's- termiddag 3 uur. LUCHTTEMPERATUUR. 1,4 gr. C. beneden nul. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Dinsdagnamiddag 4l5 uur tot Woensdagvoormiddag 7.34 uur.' Aldus is het verhaal in het kort. Behal ve eenice sterk-tragische momenten die ge legenheid gaven voor mooi spel, heeft hef sluk ons weinig aangegrepen Het spel had het misschien goed kunnen maken, maar deed het althans gisteravond niet. De tem peratuur was aan beide zijden van het voetlicht niet hoog. Niccodemi's stuk had tenminste één voordeel: het was zeer kort. Zelfs zoo kort. dat men meende de één-ader „De inbre ker en het meisje" eraan te moeten laten voorafgaan. Hetzelfde spelletje is door de ÏT B S.-ers „Emtegeüs'' eenigen tijd gele den ook opgevoerd, zoodat wij er gevoege lijk over kunnen zwijgen. Hef heeft trou wens weinig om het lijf, evenals Lily Bouwmeester, die ook weinig om het lijf bad gisteravond. Zoo warm was liet toch heusch niet! Lsaiste Berichten TWEEDE KAMER. V e r gade ring van heden Bij de regeling der werkzaamheden ver klaart de heer Braat (PI.13.) zich tegen de directe behandeling der bezoldigings- ontwerpen. Het voorstel van den Voorz, tot behandeling van deze en andere ont werpen wordt, zonder hoofdelijke stem ming- aangenomen. Aan de orde zijn •herziening faillisse- menlswet (redactie-verbetering) en ver schillende suppletoire begroot in'gsontwer- pen, alsmede het wetsontwerp tot goed keuring van het ongevallenyerzekerings- vordrag. Nog wordt z. li. st..aangenomen de con clusie der commissie voor Staatsuitgaven, betreffende het ten spoedigste storten van bet bezit van het Koninklijk Nationaal Stetmcomité in 's Rijks schatkist. Vervolgens kleinere wetsontwerpen die z. b. st. worden aangenomen Aan de orde zijn de bezoldigingsontwer- pen. De hoer Ter Laan (S. D.) acht dé regeling onbevredigend, deze regeering meet met tweeërlei maat door hevoordei ling der hoogere salarissen. Noodgedwon gen zal de Soc. Dein. fractie voorstemmen. De heer Kuiper (R.-K.) wil oen betere loonregeling voor Rijkswerk li eden. De heer Ketelaar (V.D.) oordeelt dal kanton rechters en onderwijzers er slecht afko men. De heer Bulten (R -K wil verhoo ging van den kindertoeslag voor rijks- werklieden. De heer Dresselhuys (V. B aanvaardt de verbetering, ofschoon de zaak nog niet te overzien is. Spreker be strijdt den lieer Ter Laan. Vooral de salaris sen voor de rechterlijke macht zijn onvol doende. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND "Tn de heden gehouden vergadering werd aliereerst behandeld het voorstel om de provincie te doen toetreden als lid van de Ned. Ver. Landverhuizing op een jaarlijk- sche contributie van 50. De heer Schaper (S.D.) wijst op het verschrikkelijk verschijnsel, dat zoovele Nederlanders -gedwongen zijn in het bui tenland werk te zoeken. Spr. steunt het voorstel, doch zou gaarne wenschcn, dat de Vereeniging de landverhuizers in den aanvang van hun verblijf in den vreemde nog eenigen tijd de hand boven het hoofd hield. De heer Braat (Plattelander) acht een subsidie aan deze vereeniging niet nooaig. De heer D e B r u i n (S.D.) staat eenigs- zins gereserveerd tegenover dergelijke ver- eenigingen en vraagt nadere inlichtingen omtrent don aard der werkzaamheden van deze Vereeniying. De heer De Visser (G. P.) heeft in deze vereeniging gedurende haar bestaan, geen waarborgen gevonden tegen de slech te behandelingen, waaraan de arbeiders bij hun pogingen om in het buitenland werk te zoeken, blootstaan. Spreker zou willen zien, dat de werkeloozen binnens lands aan werk werden geholpen. Het voorstel is slechts een lapmiddeltje; in werkelijkheid doet men niets tot steun van deze mensehen. Spreker zal dan ook tegenstemmen. De lieer Guit (R.-K) is van meening,i dat dit voorstel niets heeft te maken met de werkverschaffing. De heer De Wilde (A.-R.) lid van Ged. Stalen, geeft nog eenige nadere in lichtingen en cijfers. De heeren Schaper en De Bruin repliceercu. De heer Van Voorst Vader zou het voorstel tot dè volgende vergadering willen aanhouden, teneinde nadere inlichtingen over de werkzaamheden der vereeniging te kunnen krijgen. Na repliek van den heer Guit wordt het voorstel aangenomen met 55 tegen 8 stemmen. Bij het voorstel tot toekenning van pen sioen aan de oud-deden van Ged. Staten mrs. Rutgers en Schokking merkt de heer Van Staveren (S D.) op, afge scheiden van de personen, dat hij het niet redelijk acht, dat iemand boven zijn minis terssalaris nog pensioen als Gedeputeerde ontvangt. Er is in ons land een cumulatie van pensioenen en salarissen, die meer dan ergerlijk is. Spreker vraagt of Ged. Stalen in deze met voorstellen zullen komen. Wanneer dit antwoord ontkennend luidt, dan zal spreker de Staten in de gelegenheid stellen zich over deze zaak uit te spreken. De heer Visser (C. P.) is eveneens van meening, dat in den bestaanden toe stand zoo spoedig mogelijk verandering moet komen. Ook de heer Braat acht wijziging noodzakelijk. De Voorzitter merkt op, dat ook in de pensioen verordqping voor cumulatie wordt gewaakt door hel voorschrijven van een minimum van f 2000. De heeren Rutgers en Schokking hebben recht op het door hen gevraagde pensioen en spreker geeft in overweging de pen-, sioenen zonder stemming toe te staan. Wat een evenlueele wijziging der veror dening betreft, deze quaestie zou door Geil. Staten nauwgezet kunnen worden over wogen. Misschien kunnen zij dan in de Zomerzitting.mct een voorstel komen De heer De Wilde vindt het jammer, dat deze nuaestie nu ter sprake is gebracht omdat de heeren Rutgers en Schokking daardoor den indruk zouden kunnen krij gen, dat men bezwaren maakte tegen de aan hen toe te kennen pensioenen. Dit is r.u wel niet het geval, doch het zou tevens niet mogelijk kunnen zijn. Ten aanzien van een wijziging merkt spr. op. dat Ged. Staten zich daar absoluut buiten moeten houden. De pJsvisa voor Duitschland. Naar wij vernemen zullen 15 dezer le Osnabrück besprekingen tusschen vertegen woordigers der Nederlandsche. en Duitsche Regeeringen plaats hebben nopens de op heffing van pasvisa in hel verkeer tus schen beide landen. Van Nederlandsche zijde zullen als vertegenwoordigers op treden de heeren: J. Wolff, consul-gene- raal te Berlijn; A. Folmer, directeur van den dienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling; .T. F. Boer, refe rendaris aan het Departement van Buiten- landsche Zaken, Th. van Lier, referendaris aan het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid .en F. C. A. van dor Minne, luitenant-kolonel der maréchaussee, admi nistrateur van het Bureau Grensbewaking. De HcllandschBelgische overeenkomst Volgens een der bladen zouden in de laatste dagen de Regeeringen van Parijs en Londen te Brussel gn in Den Haag voor stellen hebben gedaan, die, indien zij wor- deu aangenomen, aan de Hollandse li Belgische overeenkomst een heel nieuw ka rakter zouden geven. Naar wij ter bevoegder plaatse vernemen is dit bericht niet juist. De ongeregeldheden fe 's-Gravenhage. Gisteravond heeft de politie nog, in ver band mof de wanorde] ijk li eden hij do steunuitkeeriugen van Maatschappelijk Hulpbetoon gearresteerd v. d. H. en zijn vrouw, die beiden hel relletje veroorzaakt hebben, v. d. H. is in bewaring gesteld, terwijl zijn vrouw weer vrijgelaten is. Te gen haaT wordt proces-verbaal wegens we- derspannigheid opgemaakt. Commissaris Cramer zal hem hedenmiddag, mede na mens den hoofdcommissaris, -oen bezoek brengen. Overreden Do autobus van Heer-Jans-Dam reed hedenmorgen over den tramoverweg aan den Lindelaan nabij Rijsoord, juist terwijl de tram uit Barendrecht den overweg na derde. Een der passagiers, die dacht dat de bus zou worden aangereden, sprong eruit en viel op de rails. Hij werd door de tram gegrepen en op slag gedood. Het lijk werd vreeselijk verminkt opgenomen. Hot slachtoffer is zekere B. H. uit Heer-Jaus- Bam, en laat een vrouw met 10 kinderen achter. TELEGRAMMEN (VAN OMZEN DRAIDLOOZEfi DIENST MOSQEL AAN IRAK TOEGEWEZEN Het mandaat van Engeland wordt verlengd Chamberlain vraagt instructies. LONDEN, 15 Dec. (V.D.) Uit Genève wordt gemeld, dat de Raad van den Vol kenbond in geheime zitting besloten heeft, dat het villajet van Mosoel aan Irak wordt toegewezen op voorwaarde van uitbreiding van het Britsche mandaat met 25 jaar. Chamberlain heeft naai* Londen geseind om instructies. Hij verzoekt de beslissing van het geheele kabinet. In afwachting van het antwoord heeft do raad van den Volkenhond de bekendmaking van de be slissing uitgesteld. Het Oostenrijksche kabinet. "WEENEN, 15 Deo (V. D.). Het ge rucht gaat, dat spoedig veranderingen zul len worsen aangebracht in de regeering. De minister van buitenlandsche zaken dr. Mataja zal aftreden, terwijl ook de minister van onderwijs en economische zaken hun portefeuilles tér beschikking zouden stel len. Nieuwe Dawes-leening. BERLIJN, 15 Dec. (V. D.). De agent- generaal voor de schadevergoedingsbeta- lingen Gilbert is met den directeur van de Engelsche Bank Norman naar Amerika ver trokken lor bespreking van nieuwe credie- ten voor Duitschland in den vorm van een nieuwe Dawes-leening. Gemeld wordt dat president Coolidge een nieuwe leen'ing aan Duitschland gunstig gezind zou zijn. Amerika uitgenoodigd. WASHINGTON, 15 Dec. (V. D.). Of ficieel wordt medegedeeld, dat de Ameri- kaansche regeering van het secretariaat- generaal van den Volkenbond een uitnoo- diging beeft ontvangen, deel lo nemen aan de werkzaamheden van dn voorloopige commissie voor de a.s. ontwapeningsconfe rentie, die^ door den Volkenbond wordt bij eengeroepen. De invloed van Rusland in China. LONDEN, 15 Dec. (V.D.). De correspon dent van de „Daily Mail" te Shanghai meldt de bijzonderheden van de politieke en militaire overeenkomsten tusschen Feng Yuh Siang, den Christen-generaal, ('ie de voornaamste tegenstander is van Chang Tso Lin in den strijd om de macht in Chi na, en Sovjet-Rusland. Deze bijzonderhe den worden gepubliceerd in een der voor naamste Chineesche bladen. Het blad meldt, dat twee spoorwegen zullen worden aangelegd in Mongolië en dat eén Sovjet-regeering zal worden ge vormd in Noord West China, welke zestig Russische militaire instructeurs in dienst zal neme». Moskou belooft finantieele steun voor de militaire organisatie en krijgt toe stemming lol het voeren van propaganda. Volgens het blad is de voornaamste be paling, dat in geval van oorlog tusschen Sovjet-Rusland en een andere mogendheid een derde gedeelte van de militaire macht van Noord-West China, welke onder com mando staat van Feng Yuh Siang Rusland zal bijstaan, terwijl wanneer een imperia listische mogendheid China aanvalt Sovjet- Rusland steun belooft van 50.000 man troepen. Groot-Brittannië en Japan worden in dit verhknd speciaal in de overeenkomst genoemd. Conferentie der Kleine Entente. BELGRADO, 15 Dec. (V. D.). Een conferentie der Kleine Entente vindt van 15—18 Januari te Bagusa plaats. De drie ministers van buitenlandsche zaken ko men te Soalalo samen en reizen gezamen lijk naar Ragusa. Het program van dc con ferentie is nog niet vastgesteld. De toestand in Syrië. LONDEN 15 December. (V.D.) Uit Da mascus wordt gemeld, dat de opstandige stam der Maoulis onderwerping heeft aan geboden. De Franse hen hebben belangrijke voorwaarden geste'd, waaronder het heia len van 600.000 francs boc'e en hel uitle veren van 1500 geweren. Aardbeving in Perzië. BERLIJN 15 December. (V.D.) Geme'd wordt, dat in de Zuid-Perz:sche provincie Horossan verscheidene steden en dorpen door een hevige aardbeving verwoest zijn. De verliezen aan menschenlevens zouden gering zijn. Grenswachten doodgevroren. BERLIJN 15 December. (V.D.) Volgens bericht uit Praag zijn bij Campe'ung aan do Tsjechsch-Roeméensche grens 8 Roe- meenschc grenswachten van ieder 10 man, d'e ondanks den 12-urigen wachttijd on voldoend uitgerust waren, door de grensbevolking doodgevroren gevonden. Battling Siki vermoord. NEW-YORK, 15 Dec. (V. IL). Do be kende ï'i gcr-bokser Battling Siki is ver moord. Sneeuw In Engeland. LONDEN, 15 Dec. (V. L> Lu vele ge deelten van Engeland hebben gisteren dc sneeuwstormen voortgeduurd. Verschei dene dorpen in Yorkshire zijn tengevolge van de sneeuw geisoleerd. Sneeuwstormen in Frankrijk. PARIJS, 15 Dec. (V. D.). Op ver schillende plaatsen in Frankrijk hebben gisteren sneeuwstormen gewoed, heviger dau de laatste 10 jaren het geval is ge weest Een razzia onder de apachen te Parijs. BERLIJN 14 December. (V.D.) Naai de bladen me'den za'jn Zaterdag bij een razzia in negen departementen door de Parijssche politie meer dan 1000 perso nen in arrest gesteld, van w*'e er 148, al len apachen, voorloopig zullen worden vastgehouden. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 15 Dec. Vette Varkensmorkt. Aangevoerd aantal 383. Vette varkens 359 prijs: hoogste 0.95 laagste 0.92, Licht soort 24, hoogste 0.90 laagste f 0.86. Handel traag. LEIDEN. 14 Dcc. Leidsche Groentenvei- ling. (Houtmarkt). Spruiten 1015, Lof 28—33, Uien 8—9, Kroten ƒ4.40—5—, Gek. Kroten (j8, Rapen 2è60 -2.80, Waspeen 11.80—13.60 alles por 100 K G. Groene kool 36, Gele kool 710, Roo- de kool 69, Prei 3.504.50, Seldory 2.203.50, Knolseldery 48, alles per 100. Boerenkool 0.360.53, Andijvie ƒ0.70—1.12 per kist. BODEGRAVEN, 15 Dec. Kaas. Aanvoer 167. le soort Rijksmerk 6368, 2e soort met Rijksmerk 6164; zonder Rijks- merk CO64. Handel flauw. ROTTERDAM, 15 Dec. Veemarkt. Aan gevoerd: 288 Paarden, 5 Veulens, 1540 Ma gere Runderen, 550 Vette Runderen, 180 Vette Kalveren, 888 Nuchtere* Kalveren, 171 Graskalveren, 434 Schapen, 37 Var kens, 129 Biggen, 6 Bokken Prijzen per half Kg.: Koeien 35—3754—48—51—60 62Vi cent; Ossen 485459 cent; Stie ren 414580 cent; Vette Kalveren 07 77/487V* cent. Prijzen per sluk: Melk koeien 320—540; Kalfkocicn 320— 540 Stieren 140—500; Pinken 130—170; Graskalveren 60125; Vaarzen 180 260; Werkpaarden 200-300; Slachlpaar- den 80200; Veulens 60100: Hitten 100200; Biggen 1522; Ovcrloo- pers 2040; Fokkalvcren 2030; S.'achtkalveren 1518; Biggen per week J 2.502.75. Koeien en Ossen: aan voer iels ruimer, handel goed, prijzen on veranderd. Stieren: aanvoer ruimer, prij zen lager. Vetto Kalveren: aanvoer flink, handel kalm, prijzen onveranderd. Melk en Kalfkoeien: aanvoer Veel grooter, han del weinig, prijzen iets gedrukt. Jong ve«4 aanvoer ruim, bande! kalm, prijzen dhiv welijks bedongen* Graskalveren: aanvoer minder, handel stroef, prijzen onveranderd Nuchtere Kalveren: aanvoer ruimor, han# del gedrukt, prijzen lager. Paarden: aait* voer groot, handel tamelijk, prijzen onver anderd. Biggen: aanvoer minder, handel kalm, prijzen onveranderd. Overloopere: aanvoer gewoon, handel traag, prijzen lelt lager. ROTTERDAM, 14 Dec. Binnel. Granen, en Peulvruchten. Tarwe zeer ruim lor markt, belangrijk lager verkocht. Puike 14.5015, overigens 13—1.375. Rog ge 910.25. Haver 1011.25. Gerst Chevalier 1212.50. Erwten kleine groe ne prijshoudend, van 1318.50. Bruine boonen zeer ruim ter markt en slechts ge deeltelijk te plaatsen van 1217. Alles per 100 Kg. Fijne Zaden. Zaai-lijnzaad 21 21.50, voerlijnzaad 1920, kanariezaad 2022, karwijzaad 2526, maanzaad 5862, alles per 100 Kg Buitenl. Granen. Rogge. Stemming flauw. Western disponibel 11.50, 72/73 Kg. Zuid-Russische disp. II, 72/78.Kg. Duitsche Poolsche disp. J' 9.30. Gerst. Mal ting 48 pond aangekomen van 184181, Zuid-Russ. gerst loco 194 Haver. Cana da II stoomend 11.60, idem III loco 11, Pommersche stoomend 10 75. Mais per 2000 Kg. Anier. Mixed ou<f6 oogst stoo mend J 295, gele La Plata aangekomen 207, idem stoomend 207, Donau Col- fox stoomend naar aankomst 201203, Zuid-Afrikaansche II aangekomen 11)8 idem VI aangekomen 305 Publieke vei ling. In publieke veiling werden verkocht ca. 600 tons La Plata Mais BS alhier in lichters liggend van 160195 per 2000 Kg.; veilingseondities. Wisselnoteeringen (Amstord. Berlijn59.?<!l/a Londen 12.070.) New-York -,v7 I'artis 8.9M/a Brussel11 '.'(i Iiome ,10 0» Ziirich 4S0i/a Oslo 50.070., Kopenhagen61 Stockholm 00.70 Weenen j 85.10 Praag 7.S7Va Mad lid **5 22'/a BEURSOVERZ!CHT De meeste aandacht hadden de Rubber- In Amsterdam Rubbers vonden grootc om zetten plaats, tegen schommelende kocrw u. Tabakken in overeenstemming met Rub bers. Voor Sumatrasoorten lagere notee ringen. In Olie ging weinig om. Kon wei nig veranderd. Iu Gee. ging bijna niet* n Suikers en Ind. Credielbanken beperkte markt, docli goed op peil. Scheepv. buiten de belangstelling. Nod. Iiulustricglen wei nig bijzonders. Gewone Jurgens aan aan bod onderhevig. Amerikanen' verlaten. Prol. 4 pet. Advertentiën. Heden overleed, na een kortstondig, doch geduldig lijden, voor zien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, onze gelietde Echtge- noote, zorgzame Moe der en Behuwdmoedcr, APOLONIA DE KLERK, geb. Biegstraaten, in den ouderdom van 62 jaren. Leiden, 12 Dcc. 1925. Koninginnehof 13. G. P. DE KLERK. M. DE KLERK. W. DE KLERK. C. DE KLERK— Taifijn. Eenige en algemeene kennisgeving. 901 Er biedt zich aan tegen I ian. een net R.K. Meisje, genegen alle huiselijke bezig heden te verrichten liefst in klein gezin in Leiden of Omstreken. Brieven bur. v.d blad No. 3627b 6000 Holl. Dakpannen, Dakramen, Balken, Deu ren en Kozijnen, bij G. DUINEVELD, LISSE. 86.33 Grondig onderricht aan geboden door Muziek onderwijzer. Ook buiten de stad. ®':"k met ICO Enveloppen vanaf f I.2S en hooper Fa. G. van Brussel Haarl slraat 222-267, Leiden Koffiebranderij en Theehandel 1ste soort Onze verpakte Koffie en Thee is bij de meeste Winkeliers ver krijgbaar. merk A Middelweg 3-7-9- M7i T-defoon G9 BREESTRAAT 157 TELEF. 53S UITZENDING VAN DINERS (Thuisbezorging bij inbegrepen) DINER f 0.85 Vleesch Groenten Aardappelen 3157 DINER «f.- Soep of Dessert Vleesch Groenten Aardappelen t 1.15 DINER Soep Vleesch Groenten Aardappelen Dessert Er biedt zich aan ecu R.-K. 1e Bakkersbediende, bekend met de Koekbakkerij. v. e. g. v. Brieven nan J. A. MENS, Corresp,, Voorstraflt/t, VoorHclioten. 304J' MORGEN versch gebakken Ï6ch. Schel- vipch 12>/j-2U-26-85 ct.perstuk. Schol 1Ó-20-26 ct. per stuk, Bok king 7-8 cfc. per stuk. Worden zonder prijsverhooging warm thuisbezorgd. „DeNieuweViech- liandcl", 8 Janvossensteeg 28, b/d. Oude Vest. 3648b HUIZE „MARIA", Noordeii.'ie 54. 11.-K. Dames pension. Kamers niet pension, (ïelegenhcid tot di nceren ill.*. Pension St. Rosa", Noordeinde 44. Tehuis voor Jonge Meisjes en Betrekkinczoekenden. l^it- leen-Bibiiotheek eiken avond 8 uur, ook voor niet-lcden. ZOETEr.WOUDE. 364 I» Voorhanden: alle Kerstboom- artike;ct),sneeuw. mos, engelen haar enz. 8peciaal adres voor het drukken van visitekaartjes, modelboek voorhanden. Ook verkrijgbaar alle elcctrischc lampje» Beleefd aanbevelend, A. \'AN BENTEN,Zoetcrwoude VERLOREN Zondagnacht 1.1., een Bibercti® Bout, gaande van „Oud-Hortus* •/.icht", Paterstr. naar Aalmarkt. Terug fe bezorgen tegen be looning: Aalm. 24, Telci. 1712, 8. DE GROOT. 86'1'Jb STOKdISCH. Prima geweekte StQlcvisch voorhanden, Bak bokking,Stoof- cn Bakpaling. Eng. gerookte Bokking a, 25ct. „DeNieuwe Vischhandcl", 28 Janvossen- steeg28, b/d. Oude Vest. 3Gl'Jb Gedenkt het Liefdewerk Adres: ZITA-VEREENIGING, Galgewater 5a, Leiden. 11741 Telet. No. 1639 LE! MUIBEN. Advertentiën en Abonnementen worden aangenomen door B. VERHEUGD

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7