3 „COUPONS" dagen i;h. STOFFENHUIS. HEMDEN Groot Concert a.s. Maandag - D.'nsdag - Woensdag Firma BRE'EBAART, 4.25 5.25 MOOIE GOUDRFINEIIEN Aanbesteding 1 KLEINE ADVERTENTIES 5 foor uwe verhandeling van 1004 mot hare contractie der elcctronen en hare voltooi- I in? van uwe schoone electronentheorie. Door de uitbreiding, die wat gij voor de belangen der theoretische physica deed, intusschcn gekregen had, was de toestand, dat gij nog altijd met het groote college belast bleeft, reeds lang onhoudbaar ge worden. Gij hebt toen ge in 1000 naar Münchcn geroepen, den eisch kondt stellen, van dit werk ontheven te worden, weder een bui tengewone dienst aan Leiden bewezen, door te verlangen dat het door een HoogleeTaar zou worden overgenomen, waardoor Kue- nen als tweede experimentator naar Lei den kon komen, wat voor de ontwikkeling van het Laboratorium weder van het grootste belang is geweest. Had in dit laatste deel van wat ik noem de TTwe Vadprlandsche periode het buiten land reeds meer en meer mogen genieten van Uwe gaven, de periode, waarin uwe behartiging van internationale belangen der wetenschap een Tnoten omvang kre gen. wat al weder geschiedde zonder dat Leiden of Nederland er hij .verloren, werd Ingeleid door uw voorzitterschap van de conseils Solvay en sterker geaccentueerd' toen directeuren van Teyler's Genootschap met een inzicht, waarvoor do geschiedenis hun dank zal weten, u naar Haarlem rie pen in dier voege, dat gij aan Leiden ver bonden kont blijven. Door de benoeming van Ehrenfest als uw opvolger naast u, hebt gij voor uwe nieuwe bemoeiingen, waarbij laatstelijk nog de commissie van het Tnstitut International de Coopération Intellectuelle is gekomen, meer vrije ener gie beschikbaar gekregen en weder heeft de behartiging van de nieuwe u toever- trouwde belangen u niet verhinderd om met vasten gang den weg van uw onder zoek te vervolgen en belangrijke beschou wingen te geven in verband met Einstein's Thane knmon onz© oomité's. vervuld van dankbaarheid jegens u, een tweeledig ver- eoék tot U richten, dat hun fltof tot rfeu- Ven dank zal geven. In de eerste plaats verzoeken zij U Uwe verhouding tot het Leideche Univer- s'teitsfonds en de Leidsoh© universiteit in den zelfden geest, als zij werd ingezet, voor het leven te bestendigen en op deze wijze de eerste te worden, die een internationaal professoraat van deze soort, alleen voor de allereersten weggelegd, wilt bekleeden. In de tweede plaats verzoeken zij U wel de bestemming, die U het beste zal schij nen. te willen geven aan het Lorentzfomds ter bevordering van de theoretische phy sica, dat door hen is bijeengebracht, ten einde U tot hulp te zijn waaT gij mei de zonneschijn van Uw sympathie weten schappelijk loven wilt koeeteren. Moogt gij, aldus besloot prof. Kamer- li ngh Onnes zijn toespraak tot prof. Lo- xenlz, nog lang voor ons blijven wat ge voor ons zijt. Een krachtig en langdurig applaus volg de op deze woorden. Toespraak van Minister Col ij n De minister Colijn bracht hierna na mens de regeering aan prof. Lorentz ha re gelukwensohen over met dezen zoo ge- wichtigen dag en sprak vervolgens na mens haar een woord van hartelijken dank voor het vele en belangrijke, dat hij tot^ roem der Nedorlandische wetenschap en van Nederland zelve heeft verricht. Rede Prof. Went. Prof. Went te Utrecht, voorzitter van de Koninklijke Academie van Weten schappen, sprak hierna prof. Lorentz als volgt toe: Waarde Lorenlz. De Koninklijke Academie van Weten schappen 8tolt het op hoogen prijs, dat haar de gelegenheid gegeven wordt U hier haar gelukwensohen ie komen aanbieden. Be Academie beseft zeer goed, welke groo te beteekenis het voor haar heeft, dat Gij eedert 44 jaar deel van haar uitmaakt. Zij voelt een klein weinig Uw triomfen als de 'hare en zij mag het als hoogste weten schappelijk lichaam van Nederland wel uitspreken, dat het een zeer groot voor recht ia voor die Nederlandsohe weten schap, dat zij reeds gedurende 50 jaren roem mag dragen op het bezit van een der grootsten onder de thans levende geleer den. Ik mag dit zeggen, nu ik uit naam van de Academie spreek, ook al ben ik zelf als niet-physicus niet in staat. Uw ideeën it© doorgronden en U te volgen bij Uw ma thematische deducties. D.w.z. het is mij gegaan, zooals zoo velen van mijn mede leden dor Academie: ik hoorde menigmaal een voordracht van U en Uw glashelder beloog gaf mij dan den indruk, dat ik U begreep, maar dat was toch grootendeels waan, daar ik, evenmin als andere niet- physici, in slaat was, later don gang van Uw betoog weer te geven. Maar de Koninklijke 'Academie heeft veel grooter reden, zich met U één te voe ten. daar Gij immers van 19101921 voorzitter van haar Natuurkundige AWoe ling zijt geweest en dientengevolge om bet andere jaar Algemeen© Voorzitter. Niemand zou het U hebben mogen kwalijk nemen, wanneer Gij, wiens geest zich met eiilke problemen van de hoogste orde bezig houdt, U had verontschuldigd en het voor- Bit tersch&p aan naderen. overgelaten Maar Gij hetot U niet alleen niet aan deze taak willen onttrekken, maar Ge hebt met groot talent de Academie door tal van moeilijkheden heengehoipon. De jaren van Uw voorzitterschap zeggen het eigenlijk Wel reed® voldoende; daarin viel toch im mers de wereldoorlog en die bracht ook ▼oor de Academie tal van nieuwe proble men met zich. Mag ik er on wijzen, dat het o.a. aan Uw initiatief, aan Uw buiten gewone leiding en aan Uw doorzettings vermogen te danken is geweest, dat de .(Wetenschappelijke Commissie van* Ad vies en Onderzoek ten behoeve van Volks welvaart en TV oorbaarheid is tot stand gekomen? Dat die Commissie reeds en- ïce'e jaron na haar ontstaan niet voel meer hou uitrichten, nas niet Uwo schuld, maar een gevolg ten dooie van het eindi gen van den oorlog, ten dooie van het feit, dat medewerkintr van de Departementen van Algemeen Bestuur niet altijd te ver krijgen was. Nog belangrijker is de rol, die de Aka- demï© onder Uwe leiding heeft gespeeld, waar het gold, de wetenschappelijke man nen uit de vijandelijke landen weer bij een te brengen. Ook daar hebt ge U door geen teleurstelling laten ontmoedigen en Akademie heeft te dezen opzichte, ook nadat gij het voorzitterschap hebt neer gelegd, nooit te vergeefs een beroep op Uw steun en medewerking gedaan. Ik heb nog in den laatsten zomer gezien, hoe ge U voor deze zaak des vredes geweldige moeite gegeven hebt bij do vergader, van den Conseil internationaal de Recherches te Brussel. De hooge plaats, die men U ook in het buitenland onder de weten schappelijke mannen geeft, heeft er zeker niet weiniig toe meegewerkt, dal velen- helaas niet allen-ioen aa.n Uwe woorden zoo groote aandacht schonken. Intusschen de Akademie heofl mij niet alleen hierheen gestuurd, om U dit alles te zeggen, maar ook om U te melden, dat zij in overleg met de internationale hul'di- gingscommissie in hare vergaderiig van 31 October 1.1. eenstemmig besloten heeft bijgelegenheid van TTw gouden feest een gouden Lorentz-médaille in te stellen. Op de wijze van de Leeuwenhoek-médaille zou deze telkens na een bepaald aantal jaren uitgereikt kunnen worden aan dengeen, die zich het verdien stel'jkst heeft gemaakt op physisch gebied Do Afdeeling hoopt, dat zij U bereid zal vinden, om de na dere regeling hiervan met haar samen te ontwerpen. "Wanneer dan over 250 jaren de Nederlandsche Akademie van Weten schappen de Lorentz-médaille uitreikt, aan den een of anderen grooten phys:cus van de toekomst, zal zij eveneens als dit thans voor de Leeuwenhoek-médaille ge schiedt, herinneren aan de onsterfelijke verdiensten van den man, wiens naam aan die médaille verbonden Is. Maar in één opzicht zal zij dan toch in het voordeel zijn tegenover ons, wanneer w'j de Leeuwenhoek-médaille uitreiken. Zij zal kunnen weten, dat de médaille inderdaad do beeltenis van Lorentz weer zeeft. zoo als deze er op 70-jarigen leeftijd uitzag. Want niet waar. de Akademie mag er zeker wel op rekenen, dat gij geen be zwaar zult maken te po see'en voor den kunstenaar Toon Dupuis. d:en wij bereid bevonden hebben, het modelé van de mé daille te maken a Hoewel gij thans behoort tot de rus tende leden van onze Akademie, hébhen wij van dit rusten nog niet veel gemerkt. Nog steeds ie Uw geest even frisck als voorheen en nog steeds mogen wij telkens en telkens een beroep op Uw medewerking dOen. Laat mij de hoop uitspreken, dat wij U nog lang onder de werkende rusten de leden van de Akademie mogen rekenen en dat ook de Nederlandsche wetenschap nog veel van Uwen, ondanks Uw jaren steeds jongen frisse hen geest moge ver wachten! (Langdurig applaus). Buitoni. Bsriehtea Dubbel treinongeluk In Spanje. Eén doode en vele gewond en. Uit Bilbao wordt gemeld: Tengevolge van eën botsing tusschen een personen trein en een losse locomotief zijn eenige wagons ontspoord waardoor verscheidene reizigers kneuzingen opliepen. Even na dit ongeval liep de express uit Madrid op den personentrein De machi nist van dezen trein werd gedood, terwijl talrijke passagiers zoowel van den snel-, als van den personentrein, werden gewond, van wie vorscheidenen ernstig 75 arbeiders in een mijn begraven. Noodlottige mijn gasontplof fing in Alabama. Er heeft een gasontploffing plaats gehad in oen mijn van de Alabama Fuel aftd Iron Company, niet ver van Birmingham. Men gelooft, dat 75 arbeiders van de buiten wereld zijn afgesloten. Gasverstikking van drie meisjes. Te Padiham (Lancs) zijn tengevolge van een defect aan de gasleiding, drie meisjes van 16, 17 en 19 jaar gestikt. Noodlottige aanvaring voor Flamborough. Het Brilsche stoomschip „Landport", op weg van de-Tyne naar Portsmouth, is bin nen zevep minuten gezonken, ten gevolge van een aanvaring ter hoogte van Flam borough Head. Acht leden der bemanning zijn verdronken. Spaansch stoomschip In nood. Uit Marseille wordt geseind: Het Spaan- sche stoomschip „Araya Mendi'' geeft S. 0. F -seinen. Het schip verkeert in nood ten Noorden van Ceuta. De „Araya Mendi" is een boot van 3741 ton en behoort toe aan een reederij te Bilbao. Op 8 dezer bevond het schip zich to Melilla. Enorme koude in Siberië. Te Kragoejewatz (Centraal-Siberië) is een koude geregistreerd van 43 gr. C. bene den nul. Doodelijk vliegongeval te Berlijn. Gisterenmiddag heeft in de buurt van het vliegveld Slanken, een vliegongeval met doodelijken afloop plaats gehad. De 24- jarige leerling-vlieger, Jost, is bij een po ging tot landing, in de bovengrondsche electrische geleiding tercchlgekomen en met het toestel neergestort. Zwaar ge wond werd hij naar het ziekenhuis te Spandau overgebracht, waar hij kort daar na is overleden. De vliegmachine werd geheel vernietigd. Ter dood veroordeeld. De jury-rechtbank te Naumburg aan de Saaie heeft een landarbeider, die zijn kind met voorbedachten rade in de Unstrut had geworpen, ter dood veroordeeld. Cholera aan boord van een Duitsch schip. De Duitsche vrachtboot „Trifels", die de vorige week uit Hamburg te Madras was aangekomen, moest in quarantaine gaan, daar aan boord plotseling cholera was uit gebroken. Negen leden van de bemanning werden aangetast, waarvan er twee over leden. De anderen werden in het zieken huis opgenomen. DE R1J£1 5TREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Gemeenteraad. De 3 pet. pensioenbijdrage; al les of niets. De werkzaamhe den in de Hooftstraat. Gisteravond kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Voorz.: Burgemeester H. J. Lovink. De notulen der vorige zitting worden op voorstel van den voorz. aangenomen. Na enkele mededeelingen komt in be handeling punt 1 der agenda: Stemming over het voorstel Herngreen om geen pen sioenbijdrage te heffen. (In de vorige ver gadering staakten de stemmen). Het voorstel wordt met 8 tegen 9 stem men verworpen. Tegen stemden de hoeren den Hertog, Vlasman, Ranke, v. Dijk, Leli- veld, v. Leeuwen, Gesman, Bol en Cox. Hierna dringt de heer v. Dijk aan op het in stemming brengen van het voorstel van B. en W. om 3 pet. te heffen. Ook dit voorstel wordt verworpen en wel met 11 stemmen tegen n.l. de heeren van Dijk, Gesman, Bershoef, Herngreen, de Wolf, Meijer, Nomen, den Oude, Koren, Ranke en v. 't Riet. Verder behandeling en vaststelling van de gemeentebegrooting voor 1926. De voorz. deelt mede, dat tengevolge van het afstemmen der pensioenbijdrage de begrootiug eenige wijziging zal moeten on dergaan. In verband met een voorstel van den heer Bol om de salarissen te herzien wil spr. eerst nog een nieuwe raming, waarmede men accoord gaat. Voorstel van B. en W. tot splitsing van de school voor M.U.L.O. aan den Ouds- hoornschen weg in een school voor L. 0. en een voor U. L. 0. krachtens de L.0.-wet 1920, tot aanwijzing van personeel dier scholen en benoeming van een vakonder wijzeres voor de nuttige handwerken aan de school voor U. L. 0. Het voorstel wordt z. h. st. aangeno men. Met algem. st. wordt mcj. Ebbinge be noemd tot vakonderwijzeres voor de nut tige handwerken aan de school voor U. L. Onderwijs. Rondvraag: De heer v. Dijk vestigt o.m. de aandacht op het'door de werkzaamhe den aan de Hooftstraat ontstane gevaar met het oog op het verkeer. Spr. vraagt of in dergelijke gevallen geen rekening kan worden gehouden met de weersgesteldhe den en den tijd van het jaar. De heer den Oude antwoordt den heer v. Dijk en zegt, dat juist gevraagd is om het in dezen tijd te doen met het oog'op den hooibouw. De heer den Hertog zegt in tegenstel ling met den heer v. Dijk, dat hier aan B. en W. geen verwijt kan gemaakt worden. Dergelijke werkzaamheden als die in de Hooftstraat brengen altijd groote moeilijk heden mee. De heer v. !Qïjk meent, ilat bij dergelijk werk alles van te voren gereed moet wor den gemaakt. De voorz. ontkent hiervan de mogelijk heid en zegt, dat dan de Hooftstraat nooit veranderd zou zijn geworden. De heer v. 't Riet vraagt of dc bewoners van Aarlanderveen niet kosteloos kun nen telefoneeren met Alphen. De voorz. deelt mede, dat bedoelde personen zich moeten wenden tot den directeur van het Telefoonkantoor. De heer v. Dijk vraagt hoe het komt dat concierge Versepuf in zijn huishuur is op geslagen zonder dat daarover van te vo ren met bedoelden persoon gesproken is. De voorz. zegt, dat hierover spoedig een voorstel in den Raad zal komen. Spr. acht het niet gewenscht thans deze zaak nader te bespreken. De heer v. Dijk verzoekt na sluiting der openbare zitting hierover nog even te mo gen spreken, waarin de voorzitter toestemt en vervolgens de openbare zitting sluit. BOSKOOP Rijwielbelasting. Woensdag 9 Decem ber zijn hier wederom verschillende perso nen geverbaliseerd, die niet in het bezit waren van een belastingplaatje voor hun rijwiel. Het is een goede waarschuwing om bij het begin van het volgende jaar maar spoedig voor genoemde belasting te offeren wat nog wel liet voordeeligste zal blijken te zijn. NOORDEN. L. T. B. Dinsdag jl. vergaderde de Land- en Tuinhouwborid alhier. De Voor zitter opende op de gebruikelijke wijze de vergadering, heette alle» welkom en ver zocht de secretaris de notulen voor te le zen, welke onveranderd met een woord van dank werden goedgekeurd. Inzake den aankoop van hout deelt de Voorz. mede, dat nog niet veel prijsopgaven zijn binnen gekomen, zoodat nog niet wordt afgehan deld van wien men bet zal betrekken, doch staande de vergadering werden 1^000 stuks staken besteld en erwtenrijs 225 bos. Iitzake den aankoop van mest zijn 3 opgaven binnengkomeen, waarvan de heer C. Plomp de laagste was. Aan kalk werd besteld 3500 kilo, verdere mest stoffen later op te geven. Aan glas werden 7 kisten besteld en 70 lijsten. De finan- cieele commissie brengt rapport uit en deelt mode dat alles in orde is bevonden. Vervolgens stelde de Voorzitter voor om binnen korten tijd weer te vergaderen, om dan af te werken, wat de hoeveelheid kunst mest zal moeten zijn. als ieder lid zijn kwantum zal hebben opgegeven, en welk soort men wil betrekken. Van de rond vraag werd geen gebruik gemaakt. De Voorzitter sloot hierna de vergadering. EViape 58, Leiden. (Uitsluitend a Contant.) 9623 177 Café Restaurant - Haarl.straat 52a vanaf Zaterdag 12 Dec. tot en met Vrijdag 18 Dec. eiken avond van 7 tot II uur. Zaterdagmiddag Matinée van 5 tot 7 uur. Optreden „De twee Jantjes", eerste klas Accordéon Spelers. Wekt veel bewon dering. - 18, 19 en 20 Dec. Groote Duiven- tentoonstelling (blauwkras) op de bovenzalen. In de billardzaal op Maandag 21 Dec. Prof. de Billard G. DE RECHT. Verder Billard-demon- Stratie van Mejuffr. M. DE REGT. 9337 Vrij Entrée 3aF* Komt allen Beleefd aanbevelend, G. B. HOFENK Wederom Verkrijgbaar Heerengracht 63 - TeSef. 6GS. Op de winter avonden drinke men f2.40 Heerlijk en goedkoop Vanaf heden verkrijgbaar: Genever f2.40 9G14 Brandewijn 13.20, (3.60, 14.—, (4.50 per Liter Soaansche Wijn, R. en W. Port, Samos 75 ct. per flesch Telefoon 1611 - Haarlemmerstraat 2Q4 BUITENGEWONE AANBIEDING Moderne, wasch- 9 Qlj echte kwaliteit u.UU Crêpe Hemden in diverse kleuren IJzersterke Engel- sche kwaliteit, ohique dessins Piqué Hemden, roden, 9 Q(1 4.90, 4.50, d.uU Botermarkt 17 - Tel, BREESTRAAT 65 Kalfslever 9620 Preskopf Galantine enz. Neemt proef met onze Prima Geldersche Rauwe Rookworst Ï|S©" TELEFOON 443 Per 10 pond 95 ct. per 50 pond 14.50 Extra per 10 pond f 1.10 Extra per 50 pond 15.00 „HET DUO" Pietersk. Koorsteen H Tel. 22 6n Hoogewoerd 43, Tel. 1272 Op Dinsdag 29 Dec. a s. te 11 uur v.m. zullen BUR GEMEESTEE en WET HOUDERS der gemeente Leiden, op het Raadhuis aanbesteden: (Bestek No. 22) Het vernieuwen van den onderbouw der Verversbrug over de Oude Heerengracht te Leiden 9601 (Met 2 teekeningen) Bestek en teekeningen liggen ter inzage op het Bureau van Gemeentewerken op eiken werkdag de be steding voorafgaande en zijn aldaar per stel ft f3.ver krijgbaar (franco per post f3.20). Postrekening 82684. Aanwijzing in loco zal wor den gehouden op Dinsdag 22 December a.s. te 11 uur v.m. 13 <&g zoete Mandarijnen '25 ct., mooie Sterappelen 60 ct. per 5 pond, mooie Goudrenetten f4.— pe* 50 pond. Adres van ouds Papen- straat 1, telsf. 336. Ü6l0b Vb EET U te EL IE DER EN DAG GEPLAATST WORDEN TEGEN 50 CENT PER DERTIG WOORDEN

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4