16 jaar of ouder arbeid wordt Torri'ht J volgens onderstaande arbeidhi.;; -'ing (1 datum; If maximum aantal werkuren per dag voor mannen: 111 maximum ajyilal werkuren per dag voor vrouwen en yoor jeugdige personen van 16 en 17 j.): I II III 21 Dec. 81 uren 81 urei 22 91 91 23 10 10 24 11 10 26 5 5 28 8 8 29 9 9 30 10 10 31 9 9 2 Jan. 11 10 wordt gewerkt. onder voorwaarde, dat: a. in de onderneming, waar van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, geen ei beid wordt verricht op 25 Dec. en 1 Jan. b. op 26 December de arbeidstijd in zijn gr heel is gelegen tusschen 7 uur voorin, en 1 uur nam. Bescherming van Meisies liet bestuur der Federatie van de R.-K. Yereeniging ter Bescherming van Meisjes in Nederland heeft do volgende circulaire gericht aan de besturen der R.-K. Meisjes pensionaten in Nederland: Het Bestuur der Federatie van de R.-K. Yireeniging tot Bescherming van Meisjes in Nederland, acht het zich ten plicht, krachtens haar taak bij het Stationswerk, dringend uw geëerde aandacht te vragen voor het volgende: Het zal U niet onbekend zijn, dat in on zen tijd van zedenbederf, jonge meisjes en kinderen (onbeschermd en zonder betrouw bare geleide) vaak aan zeer groote gevaren op zedelijk gebied zijn bloot gesteld. Op grond van feiten en ondervinding veroor looft het bestuur der Federatie van de R- K Vereeniging ter Bescherming van Mcis- jos, in Nederland, in overweging te ge ven: a. bij aanvang en einde der vacantie- tijden Uwe leerlingen niet alleen te laten reizen, doch onder geleide van religieuzen ouders of betrouwbare familieleden. b. gedurende de reis gebruik te maken van de reisafdeelingen, uitsluitend voor vrouwen bestemd. c. de meisjes op gepaste wijze te waar schuwen voor de gevaren, die haar dreigen. d. indien betrouwbare geleide niet mo gelijk is, tijdig hiervoor de hulp in te roe pen van do R.-K. Mcisjesboscherming ter plaatse of van de stations-controle. ,.ir DE QgJSGEVtNG. HILLEGOM. Verkeersongeval. Woensdagavond reed de autobus van The Mail die 5.45 van Li8se vertrekt tegen een handkar met ko len op van de N. Z. H. T. bij de remise. Naar men ons mededeelde, was de kolen kar niet van licht voorzien. De autobus werd zeer gehavend en moest buiten wer king worden gestold; de passagiers moes ten overstappen op een andere bus van den extra-dienst. De politie maakte van het ongeval proces-verbaal op. Den chauf feur der autobus treft geen schuld. HOOGMADE. Personalia. Do heer Theo Bosman alhier is benoemd tot lid der commissie tot het afnemen van de examens ter verkrij ging van. het Getuigschrift Zangonderwijs op de Bewaar- en Lagere Scholen van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, welke examens eind dezer maand te Utrecht worden gehouden. KATWIJK. Personalia. Tot secretaris der com missie tot regeling der Schietwedstrijden van de Burgerwachten in den kring Kat- wijk-Voorschoten-Valkenburg, is benoenad de heer Schrassert-Bert te Voorschoten. De Province'- Staten van Drente hebben benoemd tot scheikundig onder-directeur van den provincialen keu ringsdienst in Drente den heer dr. H. G. S Snethlage, te Katwijk, scheikundige bij de sociëteit voor chemische industrie. De heer J. Jansen, onderwij zer aan de Christelijke School voor M. U. L O. alhier, is in dezelfde functie benoemd bij het Chr. Mulo in Ned. Indië. In de plaats van den heer A. v. d. Wijden die naar Rotterdam vertrekt is als onderwijzer aan de Mulo-school be noemd de heer v. Kooij te Delft. Benoemingen. Door B. en W. zijn als .Werkbazen in deze gemeente voor 1926 yoor gemeentewerk benoemd als volgt: Voor Katwijk aan Zee: Timmer- cn met selwerk:' Guijt en Mij vogel; Smidswerk D. Zwiteser; Verfwerk E. Schoneveld; Lood- en Zinkwerk Gebr. Bloot; Wagenmakers- werk W. van der Horst; Hoef smidswerk A. Schalkers. Voor Katwijk aan den Rijn: Timmer werk: G. Vooijs; Metselwerk Firma Zwa nenburg; Smidswerk W. J. Gesink; Verf werk W. Schoneveld; Lood- en Zinkwerk C J. de Jong; Wagenmaker P. van der Horst. Tot gemeente-geneesheer voor gratis- vaccinatie en doodenschauw is door B. eu W. benoemd de heer T. Lodder, arts te Katwijk aan Zee. Jubileum. Op de uitvoering der mu ziek vereeniging „Uitspanning na Inspan ning" werd do directeur J. A. Hupkes, die 25 jaar directeur dor vereeniging is, ver eerd met bloemen, aangeboden door het 12- jarig zoontje van den voorzitter Do direc teur ontving van he oudste lid, den heer Kens, namens de vereeniging een gouden remontoir-horloge met inscriptie. LEIDSCHENDAM. R.-K. Zickenhuisverpleging. Woens dagavond te 7.30 uur had in het Patro naatsgebouw de door de K. S. A. uitge schreven vergadering plaats om te komen tot de oprichting eciier R.-II. vereeniging tot hulp bij ziekenliuisvcrplegiüg. v Om pl.m. 7.30 uur opende de voorz. der K S A.. de beer M J.' r, deze zeer druk be- 1 zo" li te -vergadering met den chr. groet cn heette alle aanwezigen van harte welkom. Hierna gul hij het woord aan den inlei der en spreker van dezen avond, dpn zeer- eerw. heer pastoor, die in duidelijke woor den het doel, enz. dezer vereeniging uiteen zette en een conccpt-reglcment voorlas, hetwelk na ecnige kleine wijzigingen met algemeene stemmen werd goedgekeurd en waarna besloten werd tot de oprichting dezer, volgens aller meening, inderdaad nuttige en noodzakelijke vereeniging, waar door Leidschendam wederom een goede vereeniging rijker geworden is. Hierna had de inschrijving als lid plaats; alle aanwezigen, pl.m. 65 in getal traden als lid toe, doch dit rretal zal, naar het be stuur vertrouwt, veel grooter worden. Do contributie bedraagt per lid 10 cents per week, voor hoofden van gezinnen 20 cent, doch hieronder zijn dan alle huisgenooten begrepen. Bij de voorloopige bestuursverkiezing werden in het bestuur gekozen de heeren Kasbergcn, L. C. de Koning, Alb. Haagert, J. Schuijt en C. v. d. Heijden. De voorzitter der K.S.A. dankte hierna den Pastoor en wenschto hem geluk met de nieuw opgerichte vereeniging en sloot dan onder dank de vergadering met'den chr. groet. R.-K. Volksbond. In de Maandag avond te houden vergadering van den R.K. Volksbond zal een spreekbeurt worden ge houden door den heer Jac. Steyn. Na af loop gezellig samenzijn. LEIMUIDEN. IJsclub. In hel café J. Keijzer hield Woensdagavond de IJclub haar 1ste jaar vergadering. De voorz. opende de vergade ring en gaf zijn genogeen te kennen zoo veel leden aanwezig te zien (de vergade ring was bezocht door 36 leden). Hierna werden de ingekomen stukken behandeld. De rekening en verantwoording van den penningm. werd in orde bevon den. Op verzoek werd het gewijzigd reglement voorgelezen, hetwelk zal worden opgezon den ter Kon. goedkeuring. Tot slot werd overgegaan tot een gra tis verloting, welke wordt gehouden om het vcrgadering)>ezoek door de leden te bevor deren. De prijzen bestonden uit heele en half-ponden St.-Nicolaas-koek. LISSE. Retraitefons. Gisteravond hield het Retraite-spaarfonds „St.-Ignatus" een goedbezochte vergadering onder voorzitter schap van den hoor P. Warmerdam, De voorzitter deelde mede,, dat door het be stuur twee volle retraites zijn aangevraagd eh verkregen. Beiden worden in Januari gehouden, 't Is wel jnmmer dat er voor de gehuwden geen Zondag invalt; hij hoopte echter dat dit geen onoverkomelijk be zwaar zal zijn. De voorzitter deelde vervol gens mede dat inzake do retraiten van 7 10 Januari voor ongehuwden een schrij ven was gericht aan de St.-Jozcfgezelleu- verceniging, L. T. B. en Hanze. Van de Jo- zefsgezellenvereeniging was bericht inge komen dat van haar 15 leden de retraite wenschen mee te maken. Bij de gelegenheid tot opgave tot deelname voor gehuwden stelde de heer G. Sehrama de vraag of er geen mogelijkheid zou zijn om de retraite van 710 Januari voor gehuwden en van 1215 Jan. voor ongehuwden te houden daar het voor velen een financieel bezwaar zou zijn. De voorz. stelde zich dienaan gaande even in telefonische verbindin: met Rector Jansen Schmidt; deze^was ech ter niet te bereiken. De voorzitter meende echter dat zoo, noodig, bij werkbaar weer er nog wel iets zou gedaan kunnen wor den om de schade te rcducecren. Naar aan leiding van een voorstel van de vorige ver gadering om een spreker to doen optreden ter propaganda, deelde de voorzitter mede dat ter dier zake de meeningen in het be stuur verdeeld zijn en men daar niet alge meen verzekerd was van de resultaten. Daarbij komt nog dat het werk der geslo ten retraite onder de katholieken van Lis- se zeer algemeene bekendheid geniet, dat voor deelname gonn propagandavergade- ring noodig is. Tot Zaterdag over 8 dagen kan men zich nog opgeven; na dien da tum zal het bestuur hare houding vaststel len, om de retraites vol te krijgen. Hierna werd do voorziter'opgebeld door Rector Jansen Smidt, die toezegde Lisse zooveel mogelijk tegemoet te komen. Hij zou een en ander met Rector Huf bespreken en de resultaten aan het bestuur moedeelen. Na de rondvraag werd de vergadering met den chr. groet gesloten. H. B. G.De Coüp. Veilingsvereeniging van het H. B. G. heeft besloten tot aan koop van een terrein, groot 2000 M2., lig gende ten Zuid-Oosten van de tegenwoor dige geljouwen. Voorts wordt nog medegedeeld, dat de bedoeling is het nieuw te stichten gebouw ook dienstbaar te maken voor andere doel einden, als tentoonstellingen, gymnastiek oefeningen enz., omdat het gebouw door de verèeniging toch maar een gedeelte van hot jaar gebruikt wordt en hoofdzakeb'jk in de vacanlietijd. Een der aanwezige leden merkt hierbij op, dat dan met het oog op de gymnastiek de inrichting van het ge bouw wel besproken mag worden met tér dier zake vakkumligen, terwijl bet hem een genoegen doet, als ingezetene van Lisse, te vernemen, dat het veillngbestuur met de gemeente medeleeft, omdat het meentebi•stuur binnen afzienbaron tijd een dergelijk gebouw beschikbaar moet stclle.n. Bouwvereeniging. Door de firma gebr. Tegelaar, bloemisten alhier, is aan de hoe ren S. F. Barnhoorn en H. ilarceelle, aan nemers alhier, opgedragen de bouw van verlengen der bestaande bollenschuur aan beide zijden, vergroolen van het kantoor en het verplaatsen der bestaande narcissen schuur benevens het bouwen van een nieu we bollenschuur met werk- en pakplaats. NGORDW IJK. IJsc'uh. In café „Flora'" van den heer P. M. v. d. Voort, vergaderde giste renavond de Noordwijksche IJsclub onder voorzitterschap van den heer D. Webstor die dezo vergadering opende met een har telijk welkom tot de aanwezigen, die tot z jn spijt slechts gering 'n aantal waren. Door den voorzitter warden tot 1 nsnazie- ner8 aangewezen de heeren Jac. de Groot Lz. en G. Alkemade, d:e oonsta'eerden dat de boeken en bescheiden der Penningmees ter in orde werden bevonden en een voor- deelig saldo aangaven van f 148 18. Het bestuur onderging geen verandering, daar do periodiek aftredend© leden, de heeren. P. H. v. d. Voort, J. Zuiderduin, H. Ree kers en L. v. Wijk, werden herkozen. Op. voorstel wordt bes'oten jaarkijks de con tributie te innen. Inzake aanschaffing ge reedschappen, wordt besloten 5 nieuwe ijsbij'els aan te koopen. Voorgedragen worden 5 nieuwe leden, die al'en worden 'aangenomen. Op voor stel van den heer P. H. v. d. Voort wordjt besloten, vijf kaarten van Zuid-Holland aan te schaffen. Deze wegwijzers zu'len ter beschikking der leden worden gesteld en zijn bij den Penn'ngmeester verkrijg baar. Tevens werd besloten drie bestuurs- insigncs aan te schaffen. In de rondvraag wordt door den heer J. Imtkorn voorgesteld het loon dor baan vegers van f 1.50 op f2.te stellen per dag, waarmede de vergadering aocoord kon gaan, doch met die voorwaarde, dat deze verhoogimg niet bmdend is, doch slechts tijdelijk wordt verstrekt. Daar de rondvraag geen verderebesprekingen meer voortbracht, s'oot de voorz. onder d?Tik voor onVomst doring. Auio-ongeval. In de Sohiostraat had gisterenmorgen oms'reeks 10 uur een aanrijding p'aats tusschen een vracht auto van den N.V. De Vereen:ede Bloem bollenculturen a'li>er en een vrachtauto van de fa Th. Pearqu;n uit Leiden. De eerstgenoemde auto werd zwaar bescha digd en moest ter reparatie naar den heer Otto worden ees'eepL Schoorsteenbrand. WaarschijnFjk door het felle stoken der kachel en neer- va l'end roet, ontstond gisterm'ddag bij een bewoner in de Zeestraat een schoor steenbrand, waarvoor de hulp der po'i'ie werd ingeroepen. Een agent van polite wist het brandje te blusschen en verdere schade te voorkomen. Geboren: Quirinus, z. van A. v. d. Niet en J. v. Os, Gornelis Daniël Anton;us, z wn L. J. Steen voorden en W. M. Was senaar. Ondertrouwd: A. Plug 25 j. en J. Hazenoof 23 j. J. Vink 27 j. en E Klin kenberg 23 j., allen alhier. Getrouwd: G v. d Voet 34 j. en A. v. Room 27 j. beiden alhier. Overleden: Adriana y. d. Weijden 59 j., gehuwd met F Snvl. Johanna Margaret ha v. Abswoude 38 i ongehuwd, Piet v. d. Wiel 11 j:'z. van M v. d. Wiel en A. Vink. VOORHOUT. Personalia. Tot onderwijzer aan de R.-K. bijzondere school, verbonden aan de R.-K. Vakschool' in het St.-Gerardusge- sticht alhier is, ingaande 1. Januari a.s., benoemd de heer M. A. Zogers van Hel denPa n n in gen Bouwvergunning. Het gemeentebe stuur heeft bouwvergunning verleend aan: het bestuur van het St. Gerardusgesticht tot verhouw van 2 schoollokalen; aan ile gebrs. Vester te Voorhout tot verbouwing en vergrooting van een bollenschuur aan don Jac. v. Bcierenweg; aan G. L. van Vlile te Voorhout tot het bouwen van twee hui zen aan den Rijnsburgerweg en aan J. P. van der Vlugt te Voorhout tot het bouwen van een bollenschuur aan de Frank van Borselenlaan. VCSRSCMOT'N. „Utile Dulci". In botid Deurloo gaf gisteravond de Schiedamsche tooncelvor- eeniging „Utile Dulci" een weldadi-Ji uds- voorstelling ten bate van de vereeniging tot uitzending van kinderen naar buiteu en van kraam verpleging. Reeds vroeger heeft deze .tooneelvereeniging voor goede doeleinden alhier uitvoeringen gegeven. De reden waarom deze tooneelvereeniging al hier wel eens meer een uitvoering geefl, is gelegen in het feit dat leden dier tooneel vereeniging in Voorschoten woonachtig zijn. Opgevoerd werd de klucht in 3 bedrij ven „Uit den mist in den mist" naar het Engelsche „Fanny the music" van James Henry Darnley, vertaling van H. W. van Rijswijk. De zaal was geheel bezet. De re gie was in handen van den heer A. de Groot, terwijl hel Utile Dulci-strijkje on der leiding van den heer P. Maas op aan gename wijze de pauzen bekortte. Twee heeren, beiden genaamd John Smith, be wonen elk een verdieping in Mona Man- sions No. 19 te Kensington en één hunner vergist zich in de verdieping. Bovendien hebben zij elk een echtgenoote. De twee eerste bedrijven gaven vele komische too- neeltjcs te zien, die aanleiding zijn voer huiselijke scènes, het derde bedrijf geeft, nadat de spanning het toppunt heeft be reikt, de ontknooping en oplossing van de puzzle. De huiselijke vrede keert tusschen John Smith, de man, die de klapen kreeg, en zijn echtgenoote Nora teurg. Het ge heel werd vlot, komisch en goed vertolkt en oogstte veel bijval. Zonder de overige speelsters en telers te kort te doen moe ten in 't bijzonder vermeld worden John Smith, de man uit de mist. Dick Desmond, een logé en Mabel. Mevrouw S. Hoosde Lange huldigde „Utile Dulci" welverdiend met bloemen en sprak een woord van dank namens allen. De heer mr. D. Visser, voorzitter van „Utile Dulci" dankte mevrouw Hoosde Lange en mej. Bannentlo in het bijzonder voor de steun, die zij aan dezen avond had den verleend en gaf de toezegging gaarne, indien wederom een beroep op ..Utile Dulci" werd gedaan, te zullen terugkomen. Het was een bijzonder aangename avond. WARMOND. Het Warmonderhek. Door het lid van de Prov. Staten, den heer A. J. ten Hnpr>. zijn aan Ged. Staten eenige vragen gesteld inzake tollen en ve ren, o.a. deze: Is hel juist, dat de opbrengst van den tol aan het "Warmonderl;; k uitsluitend dient als opbrengst voor den bezitter van het tolrecht nn (lus geen enkele wijze dien! voor h-nnderhou van een weg, brug ot vaart, docii uitsluitend privé ten gnede komt aan den bezitter van het tolrecht? Zoo neen, kunnen Ged. Staten dan ook mededeelen, waarvoor de opbrengst thans dient? Zoo ja, zijn Ged. Staten bereid mede te werken tot oplieffing van dezen tol? WASSENAAR. 25-jarig bestaan „Excelsior". Ten Raadhuize werd Woensdagavond geïnstal leerd het eere-comité voor het op 24 en 25 Mei 1926 alhier te houden groot natio naal concours voor harmonie eè fanfare corpsen en zangvereenigingen, ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de harmonie „Excelsior" alhier. Z.-H. IJsbond. De afd. Wassenaar van den Z.-H. IJsbond vergaderde Woens dagavond in café Beijersbergen. De vergadering werd geleid door den heer A. Versteeg. Deze betreurde het, dat de voorzitter, de heer J. A. Beijersbergen, ontslag had genomen, omdat de vereeni ging daardoor een gevoelig verlies lijdt. De kas wees een nadeelig slót van 17.92 aan, een gevolg van het feit, dat de looper met het geheele bedrag der contributie en vandoor was gegaan. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren L. van Egmond en J. Bodderis en gekozen de heeren G. J. Henkes en A. J. van Noort. De voorzitter bracht vervolgens dank aan den heer G. Versteeg, die zich niet her kiesbaar stelde, voor het vele goed in het belang der vereeniging gedaan. Hierna werden enkele huishoudc-lijke zaken besproken, zonder dat een besluit werd genomeu. STAOS* ÏFÜWS Wetenschappelijke voordrachten over het Katholicisme te Leiden. Gisteravond hield Prof. J. P. Verhaar zijn vierde, academievoordracht over het Rocmsche Leergezag, ondc.' dogmatische, historische en psychologische belichting. In éen eerste deel werd uit de woorden van Christus, van Paulus cn uit de alge meene en eenstemmige opvatting der eer ste christenen bewezen, dat Christus een onfeilbaar leergezag aan Zijn Kerk ge schonken heeft, waardoor die Kerk onver gankelijk en onbederfelijk zal blijven tot aan het einde der wereld. Inleen tweede deel werd aangetoond, dat Christus den apostel Petrus tot Opper hoofd der ganscb Kerk aanstelde en aan zijn leergezag het privilege der onfeilbaar heid verbond. Dit werd bewezen uit de woordenvan Christus, uit de oud-apostoli sche geschriften en uit de getuigenissen der allereerste eeuwen. In een derde deel werd aangegeven, dat dit onfeilbare leeregzag volgens den wil van God moest blijven voortbestaan tot aan het einde der wereld, en tevens dat het door Christus verordende centrale op- per-leergang teruggevonden wordt in den Paus van Rome. Dit werd aangetoond: vooreerst door een argument volgens de methode der uitsluiting, ten tweede uit het factum Petri, ten derde door een histo risch bewijs uit bet eenstemmig getuigenis der oudste christen-Kerk, ten vierde door een psychologisch argument. Tot slot liet spreker zien hoe Christus voor Zijn Kerk de eenli id had afgebeden als een kentceken barer goddelijke zen ding, en hoe die eenheid der Kerk schitte rend bewaard wordt door bet door Chris tus gewilde leergezag. Welnu hot wordt door vriend en vijand erkend die on- schokbare eenheid, bewaard door een cen traal en beslissend opp. r-lcergezag, wordt alleen in de R.-K. Kerk gerealiseerd. De volgende voordracht wordt gehou den op Donderdag 28 Januari 192(3 over: Bestaat er een vagevuur? A. R. K. A. In een der lokalen van de Graanbeurs werd door de afd. Leiden j.l. Woensdag een ledenvergadering gehouden, die door verhindering van den voorzitter werd ge leid door den secretaris, daar ook de 2de voorzitter wegens ziekte niet naar Leiden kon komen Na de gewone agenda-punten, opening, notulen, enz. stond als eerste punt de installatie vau den geest, adv., den weleerw. heer Mathot. In eenige goedgeko zen woorden heette de voorzitter Zijneerw. welkom en sprak de hoop uit dat de sa menwerking steeds zoo aangenaam moge lijk zoude zijn. Vooral waar den laatsten tijd bijna ieder vereenigingsleven kwijnt, hoopte de voorz. dat zijneerw. bij voorko mende gelegenheden zijn invloed zal aan wenden om hierin verbetering te verkrij gen. Waar de adviseur echter reeds bij het eerste verzoek heeft toegestemd een avond met een spreekbeurt waar te nemen, wordt hieraan niet getwijfeld. Kapelaan Mathot verklaarde daarop gaarne het adviseur schap te hebben aanvaard, hoopte veel voor de afd. to kunnen bereiken, riep ech ter bij voorbaat reeds do medewerking der leden in en verwachtte dat de leden niet alleen hunne malerieele doch ook him gods dienstige belangen door A.R. K. A. zullen doen behartigen. Het applaus na do woor den van beide sprekers vertolkte do instem ming der vergadering. Na enkele huishou delijke mededeelingen werd daarna de avond aangenaam gevuld door verschil lende zangnummers van het zangkoor ..Ex celsior" onder leiding van den heer Hoog- zaad uit Zoeterwoude. Dc voorzitter was de tolk der veergadering ton hij na afloop directeur en leden dank bracht voor hunne schoone zang. De dames en heeren hobbeh onze afdeeling een aangenamen avond be reid; zich veel moeite gi-troost om naar Leiden te komen en geloond dat door sa mengaan van godsdienst en vereenigingsle ven veel te bereiken is. Moge dc naam „Excelsior" de officieele naam worden der zangclub. Tusschen dc pauze werden onder alle aanwezigen eenige prijzen verloot, terwijl men na afloop der vergadering nog eenigen tijd gezellig samenbleef. Dr. Murk Jansen naar Amerika. Dr. Murk Jansen alhier is door de GEMEENTELIJKE aankondigden GEMEENTELIJKE VISCHVERK0QP Aan den gemeentelijken vischwinkeL Vischmarkt 18, tel. 1225. is ZATERDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH a f0.13, en SCHOL a f0.18—0.30 per pond. N. G. DE GIJZELAAR, Burgemeester HINDERWET B. en W. van Leiden brengen ter alge* meene kennis, dat door hen vergunning ig verleend aan de N.V. Leidsche Meubel. Industrie, firma Leesink en Go., en rechU verkrijgenden, tot het oprichten van eea inrichting voor het vervaardigen van meu belen in het perceel Maredijk no. 87 en 89, kadastraal bekend Gemeente Leiden. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester,' VAN STRIJEN, Secretaris. Kattvotie&e kgfcisada LEIDEN. 1 Vrijdag. R. K. Prop. club „St. Petrus", Bondsgebouw, te 8.15 uur. Vrijdag. Propagandaclub „Mon Père" en „St. Joseph'', Bondsgebouw, te 8.15 uur. ftügameeire Agenda LEIDEN. Vrijdag. Leidsche Zwemelub, Kleine Stad» zaal, te 8 uur. Vrijdag. Strauss-fecst, Schouwburg, te 8 De avond-, nacht- en Zondagdienst der' apotheken wordt van Maandag 7 tot en met Zondag 13 Dec. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren D. J. Driesum, Mare 76, telefoon 406, en W. Pclle, Kort- Rapenburg 12, telefoon 594. Science Extension incorporated Interna tional Exchange of Scientific authorities uitgonoodigd om een reeks lezingen in ver schillende steden van Amerika te komen houden. Dr. Murk Jansen zal dezer dagen voor een verblijf van ongeveer twee maan den, naar Amerika vertrekken. Ned. Reisvereeniging. De heer van Hessen uit Rotterdam hield gisteravond voor de afd. Leicien dor Nod. Reisvereeniging en lezing met lichtbeelden over „Met de Reisvereeniging naar Ror- lijn en Leipzig". De voorz., de heer Harde- weg, leidde den spreker in als een geestig causeur, wat inderdaad het geval bleek. De heer v. Hessen wilde geen hoogdra vende lezing h' den, maar stelde voor nu eens echt gezellig een weekje naar Ber- lijp te gaan. ^erst iets over de wonderlijke groei de zer wereldstad. In 1858 telde Berlijn 450.000 inwoners en 1878 900.000 in thans meer dan 3 millioen, waarvan slechts Katholiek. In Berlijn werden do allereerste bczifnsfl waardigheden bekeken, zooals Brandenbur ger Tor, Neue Dom, Schlosz cn Sicge«$ lee. Daarna werden toertjes gemankt in de omgeving. Potsdam, do residentie der familie Holicn- zollcrn, de vesting Spandau, de kersen-Siad Werden en lest bost liet park „Saus- soaci', het sierlijke lustverblijf van Frede- rik de Groote te Potsdam. De lichtbeelden waren mooi, maar weinig talrijk: in hol laatste gedeelte voor de pauze werden i\a reeks weinig-interessan: 'aJ'heelden over een groot „eethuis" in Berlijn vertoond. Onder de pauze werd de reis voortgezet naar Leipzig, tot de trein in hef „Hanpt- lahnhof' aankwam. Dat station is de trola van iedere Leipziger hot is, na het Wa terloo-station in Londen met 32 perrons, met 28 perrons het grootste station in Europa. In de stad Leipzig werden ons enkele imposante gebouwen vertoond als hel Raadhuis eu het Landr-gericht, maar ver der werden wij geheel in beslag een omen door de drukte van de beroemde Leipziger Messe. De lezing werd met veel applaus be loond, waaraan de voorz., de heer Harde- weg, nog een exti-a-dankwoord toevoegde. De nieuwe brug apn den Maresingel. Vanmorgen te half negen heeft dc open stelling plaats gehad van de nieuwe brug, clie verbinding geeft tusschen Langcgracht en Maresingel. In tegenwoordigheid van enkele gö' meente-opzichters en een aantal belang stellenden, waarbij natuurlijk de jeugd niet ontbrak, werd op de nieuwe brug de vlag geheschen en de afsluitplankcn ver wijderd. De jeugd stormde daarna de brug op. Het was gebeurd. De groote buitenwijk aan den Maresingel heeft een verbinding met de binnenstad gekregen. De opening van hei City-Theater. Gisteravond had in het Gily-Thcateï Haarlemmerstraat 52 de cala-soiréo voor genoodigden plaats ter officieele herope ning van het geheel gerestaureerde theater Aan deze uitnoodiging van de directie was door talrijk velen gehoor gegeven en onder hen zagen we op de eerste pla^J* burgemeester jhr. de Gijselaar en zijn echtgenoote. verder verschillende raads leden, politie-autoriteiten, gemeente-and»* tcnaren en vele vooraanstaande personen uit de stad. Zij allen werden namens de direcM welkom geheelen door den heer Blom n»t het Thalia-theater te Den Haag, die hen dankte, dat zij bij de heropening van hel theater aanwezig wildon zijn. Het theater heeft als het ware eeD jongingskuur ondergaan. Spr. brengt dan aan de gemeentelijke autoriteiten, die ne directie in alle opzichten ter wille zijn g®" weest. Ook noemt spr. de keuring»*®1* missie en de pers, daarna in het bijzon der de prima Leidsche vaklieden, die in korten tijd zooveel gerestaureerd hef Met name noemt spr. dc heeren Kranen-

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2