mr de de beer v. Stralen heeft aangehaald tegen het Burgerl. Armbestuur, nogmaals uiteen eri verdedigt het beleid van dit Arm bestuur. Wethouder Meijnen komt nog eens terug op de school aan den Haagweg. De hoer Verweij heeft er nu een motie van gemaakt, desniettemin moet hij aanneming ontraden. De bouwerij van woningen is daar thans afgeloopen. Komt er behoefte aan oen school, dan zullen B. en W. met een voorstel komen. Thans wordt overgegaan tot het stemmen over de ingediende moties en voorstellen, wclko hij de algemeene beschouwingen zijn besproken. Do motie-v. Eek, om optochten op Zon dagmiddag toe te staan, wordt verworpen mot 18 tegen 13 stemmen. Vóór sjemden de eociaal-democraten, de democraten, de vrijz. democraten en de communist. I-Iet voorstel-v. Eek om de verordening op de straatpolitie zóó te wijzigen, dat voortaan het zingen van liedjes wordt toe gestaan, wordt verworpen met 229 stem men. Vóór stemden de sociaal-democraten en de communist. De gewijzigde motie-v. Eek, om de af trek van noodzakelijk levensonderhoud hij de directe belastingen laag te verklaren en een onderzoek in te stellen naar de gevol gen van een verhooging, wordt verworpen met 18—13 stemmen. Vóór stemden de socialisten, democraten, en vrijz. democra ten en de communist. Het voorstel-v. Eek om de opcenten der vermogensbelasting van 15 op 50 te bren gen wordt met dezelfde stemmenverhou ding eveneens verworpen. De motie-van Stralen, aandringende op maatregelen- voor meerdere werkverschaf fing wordt verworpen met 1912 stem uipii. (De heer Knuttel stemde ditmaal tegen). Het voorstel-Knuttel, om 10.000 be schikbaar te stellen als eerste storting in liet fonds voor het wandelpark, wordt ver- wornen met 238 stemmen. Vóór stemden de communist en de S. D A P. uitgezonderd de heer v. Stralen. TTet voorstel-v. Stralen Inzake verbete ring van den Haagweg, de motie-v. Stralen inzake verbetering van den Haarlemmer weg en het voorstel-v. Stralen over hel gemeente-uitbreidingsplan worden in handen van B. en W. gesteld om prae- adviés. De motie-Verwey, om bij den Haagweg een openbare school te bouwen wordt ver worpen met 20 togen 11 stemmen Voor stemden de socialisten, de democraten en de communist. Het voorstel-Baart inzake de person eel- reserve wordt in handen van B. en W. ge steld om prae-advies. Het voorstel-v. Eek, om vertegenwoor digers van het gemeente-personeef toegang te geven tot de vergaderingen der raads commissie wordt verworpen met 18 tegen 13 stemmen: de reeds meermalen genoem de verhouding. Het algemeene gedeelte is hiermede af geloopen. Puntsgewijze behandeling van de Begrooting. Thans wordt overgegaan tot de puntsge wijze behandeling van de begrooting en allereerst worden de uitgaven onder han den genomen. De meeste posten gaan zon der op- of aanmerking ondfr den hamer door. Bij volgnummer 191, handelende over de uitgifte van do verslagen van den ge meenteraad, vraagt de heer Groen e- veld het woord. B. en W. hebben ver klaard dat het stenografisch verslag geen officieel karakter draagt. Maar spreker vindt het toch heel goed en zeer betrouw baar. De geschreven notulen worden nooit gelezen, en waar een der hoogere ambte naren daarmee belast is, vindt spreker dat een improductieve werkverschaffing. De handelingen zijn veel uitgebreider. "Wij kunnen deze notulen best afschaffen. De Voorz. wijst erop. dat de geschre ven notulen het eonige officieele verslag is, en dat kan niet worden afgeschaft. Al het andere kan desnoods worden afgeschaft, maar deze niet. Bij volgnummer 223 handelende over de politie, bepleit mevr. ItallieVan Fmbden de aanstelling van een vrouw hij de kinder- en zedelijkheidspolitie, als B. en W. tot de invoering daarvan over gaan. Eenige groote gemeenten zijn ons reeds daarin voorgegaan. Ook de heer v. E c k heeft In de sectie vergaderingen gpleeit voor de invoering van een kinderpolitie. Spreker vraagt in welk stadium de plannen van B. en W. verkeeren. De heer Witman s wenscht aanstel ling van uitsluitend vaste verkeersagen ten. De heer Huurman spreekt over het zelfde onderwerp. Hij raadt aan de beste krachten uit de politie als verkeersagenten aan te stellen. Verder wenscht hij één of twee verkeersagenten bij de spoorweg overgang, waar de passage levensgevaar lijk is. De heer Groeneveld dringt aan op de plaatsing van een verkeersagent bij de kruising HaarlemmerstraatPelikaan straat. Tevens dringt bij aan op verplaat sing der tramhalte aan de Utrechtsche brug. De heer Knuttel verklaart zich even als vorige jaren tegen dezen post, daar de politie een zuiver kapitalistische instel ling is, welke gebruikt wordt tegen de ar beiders. De Voorz. antwoordt mevr. v. Ttallie, dal hij eerst eens ernstig moet overwegen of hij wel tot de aanstelling van een vtouw hij de kinder- en zedenpolitie zal overgaan. In verband met den 8-urendag zijn er mis schien meer dan één noodig. Gaat dat wel voor een kleino stad als hier? Wat de beer Witmans verlangt, is ook al onmo gelijk. Daarvoor heeft men minstens 6 men- schen noodig. Wel kan spr. meegaan met do woorden van den heer Huurman, om de besten uit te kiezen. Doch deze posten «ijn niet geliefd bij de politie en het is niet zoo gemakkelijk dat alles in te voeren Spr. kal de verkeersagentenposten hij do aan gegeven punten gaarne hespreken met den commissaris. De heer Huurman dringt er nog op aan dat de verkeersagenten in den winter langer dan lot 6 uur op hun post blijven staan. Wethouder Mulder begrijpt niet, waar om men aandringt op verplaatsing van de tramhalte aan de Utrechtsche brug. Deze halte is zoo veilig en zoo geriefelijk mo gelijk. Bij volgnummer 246 over de kosten van het geneeskundig toezicht op de scholen is een voorstel van den heer Verwey beoogen- de om één vasten schoolarts aan te stel len in plaats van de 4 artsen, die thans mot het schooltoezicht zijn belast. De heer Ver w«e y meent dat er aan het geneeskundig schooltoezicht nog wel iets ontbreekt. Er wordt jaarlijks 4000 daar voor uitgegeven. Niettegenstaande de te vredenheidsbetuigingen van hoofden van scholen, gelooft spr. dat dit toezicht veel te ongeregeld geschiedt. Er zijn 44 Scholen j en hij de aanstelling van een vasten school arts kan 1 maal per maand iedere school worden bezocht. Deze arts kan bovendien eventueel den directeur van den gemeente*- lijkon geneeskundigen dienst bij afwezig heid vervangen. Wethouder. M e ij n e n herinnert er aan, dat een dergelijk voorstel al in 1915 is ge daan. Toen zijn er verscheidene overwegen de bezwaren aangevoerd, zoodat de voor steller zijn voorstel introk. Spr. gevoelt er ook weinig voor, het pas ingevoerd systeeïn weer te wijzigen. De vervanging van den directeur van den ge- neesk. dienst is goed geregeld. De salariee- ring van zoo'n geneesheer zou aanmerke lijk hooger komen, dan 4000 en boven dien, als deze eene schoolarts eens onge steld of afwezig was, dan zou het heele schooltoezicht in den war loopen. Spr. ontraadt de aanneming van dit voorstel, daar de tegenwoordige regeling volgens spr. voldoende is. Do heer Groeneveld bestrijdt den wethouder op eerfige ondergeschikte pun ten en sluit zich aan bij de critiek van den heer Verwey. De heer Oostdam zal nief voor het voorstel stemmen, omdat men pas besloten heeft het schooltoezicht te vervolmaken met de invoering van een spreekuur. Nu weer iets nieuws invoeren vindt spr. een brokkelige manier van doen. De heer S ij t s m a staat niet op het standpunt van den heer Oostdam. Hij wenscht ook een specialen arts en ziet te gen de meerdere kosten niet op; die zijn niet zoo groot volgens spr. De heer S p e n d e 1 wil nog even wijzen op de practische kant. Had de voorsteller bewezen, dat bet bestaande systeem niet goed werkte, dan zou spr. misschien vóór gestemd hebben. Spr. vreest echter, dat men later met uitbreiding zal aankomen, als blijkt, dat de dienst dien eenen schoolarts te zwaar is. Na repliek van wethouder M e ij n e n, die het bezwaar aanvoert, dat zoo'n uit sluitende schoolarts te eenzijdig wordt in tegenstelling met de bestaande artsen, die levens huisartsen zijn, zegt de heer K n u t tel dat men ook geen jongen man moet nemen maar een ouderen arts, die reeds eenige jaren huisartspractijk achter den rug heeft. De voorz.: Dat is juist het gevaarlijk ste. Want hij zoo'n salarieering krijgt men dan een gepensionneerden arts. Wat een grootere stad kan doen, kan Leiden niet doen. Want het zal in de practijk zeer duur uitkomen. De heer v. H am e 1 is van meenin. dat dit voorstel een groote verslechtering in het schooltoezicht zou bewerken. In stemming gebracht wordt dit voorstel verworpen met 1912 stemmen. Voor stemden de socialisten, de demo*- craten, de communist en de heer Sijtsma. Bij volgnr. 249 over de bijdragen in de kosten van uitzending en verpleging van kinderen naar vacantie-kolonies is een voorstel van den heer Knuttel om 1000 meer uit te trekken voor deze post. De heer Knuttel acht het aantal kin deren dat uitgezonden wordt, te laag. Door de door hem voorgestelde verhooging zou hot dubbele kunnen worden uitgezonden. De heer W i 1 m e r vraagt of de heer Knuttel de particuliere vereenigingen niet uit het oog verliest. Deze zenden heel veel kinderen uit. Het Katholieke Huisves- lingscomité te Leiden zendt bijv. 77 kin deren uit. Deze vereeniging heeft een adres om verhooging van subsidie ingezonden, waarover B. en W. beloofd hebben praead- vies te zullen uitbrengen.^ Spr. vindt het ra- lioneeler dat praeadvies'af te wachten en daarna de gevraagde subsidie-verhooging toe te staan. Wethouder M e ij n e n deelt mede, dat er reeds van 4- dergelijke vereenigingen ver zoeken om subsidie-verhooging zijn inge komen. Wij kunnen deze zaak dus ge rust overlaten aan het particulier initia tief en dit initiatief steunen. De heer K n ut tel wil na deze' verkla ringen zijn voorstel wel intrekken. Bij volgnr. 256, handelende over de kosten van gemeentelijke zweminrichtingen zegt de heer Baart, dat het personeel van de zweminrichting de „Zijl" een werkweek van 66 uur heetf, practisch zelfs meer dan 70 uren. Zij hebben bovendien geen va- cantie en geen vrijen Zaterdagmiddag. (Zij zijn n.b. in dienst van 3 Mei tot 1 October!) Spr. wenscht hier dezelfde maatstaf toe te passen als geldt voor alle gemeente-perso neel. De heer Wilbrink vindt, het absurd, dat deze seizoenarbeiders, die slechts 4 maanden in dienst zijn, nog vacantie moe ten hebben. Inspannende arbeid is het bo vendien heelemaal niet. Wethouder Mulder zegt, dat deze zaak met de betrokken menschen zelf op bevredigende wijze is geregeld. Op vele dagen is er hsvendien heelemaal niets te doen: op Zondag hebben zo vrij. Ook op het stadhuis zijn er ambtenaren, 'die hun vacantie in den winter moeten nemen. De heer Baart zal zelf wel harder heb ben gearbeid dan deze menschen behoeven te doen. Als hij dat niet gedaan heeft, dan kan ik mij begrijpen, dat hij met zulke voorstellen komt. De heer Baart betwijfelt of de men- Inpezonckn iVsedede eling. Hoest-Keelpijn v, Anga-bonbons£Ml§ Doos G0-90ct. Bij Apoih.en Drogisten. schen zejf deze regeling hebben goedge keurd. De zitting wordt daarna verdaagd tot Woensdagmiddag 2 uur. DE CRISIS De Tijd schrijft naar aanleicWng van eenartikel in „De Nederlander" (c.-h.) o. m.: De tweevoudige beschuldiging, die De Nederlander hier aan het adres van de R.- K. Tweede Kamerfractie uit, luidt kort samengevat als volgt: 1. zij heeft van de Chr.-Hist. geëischt „iets tegen het geweten te doen"; 2. zij heeft, ter wille van eenige teleur stelling, aan het door samenwerking ge vormde Kabinet den steun ontzegd. Op deze beschuldiging past de conclusie, dat het de Katholieken zijn, die den parle mentairen wagen in het spoor hebben te brengen. De tweevoudige beschuldiging is van a tof z onjuist. De Katholieke Tweede Kamerleden zou den van de Chr.-Hist. hebben geëischt iets tegen het geweten te doen! Wij vragen: Hebben de Chr.-Hist. tegen het geweten gehandeld, toen zij van 1915 tot 1919 het gezantschap bij den H. Stoel aanvaardden? Heeft dr. de Visser, thans lid der hooW- redaetio van de Ned., tegen het geweten gehandeld, toen hij van 1918 tot en met 1925 als minister in 't Kabinet-Ruys dra ger was van de regeeringsverantwoorde- lijkheid in een ministerie, dat het gezant schap handhaafde? Heeft het hoofdbestuur van de Chr.-Hist. Unie gehandeld tegen het geweten, toen het afwijzend adviseerde op een voorstel, de opheffing van het gezantschap als een gebiedende eisch te brengen op het chr.- hist. verkiezingsprogram? Hebben de hee- ren de Geer en Schokking gehandeld in strijd met het geweten, door „een zekere verantwoordelijkheid" te aanvaarden in het Kahinet-Colijn, dat voor de handhaving van het gezantschap is opgekomen? Of maar néén, laten wij niet bitter worden Lohmari in 1915, de Visser in 19181925, de Geer in 19221925 en Schokking na Juli 1925 zij allen zijn geen „geweten- looze" politici geweest of geworden. Wat de tweede beschuldiging betreft ook deze is geheel onjuist gesteld. Als Nederlandsche staatsburgers hebben de Katholieken en gelukkig zij niet al leen! op 11 November j.l. teleurstelling ondervonden, omdat een nationaal belang werd geschaad. Als Katholieken waren zi,i niet teleurgesteld, maar gegriefd, omdat dit nationaal belang mede door de Chr.-Hist. werd geschaad op grond alléén van anti papistische motieven. De tijd, die alle wonden heelt, zou ons misschien de grief kunnen doen vergeten en vergeven. „On ne fait pas de bonne po litique avec des rancunes!" heeft Mgr. Nolens in een ander verhand eens gezegd. Inderdaad, met wrok en wrevel in het hart kan de staatsman geen degelijk werk doen. Maar een partij als de onze, die zich van haar verantwoordelijkheid bewust is, kan niet goedschiks berusten in het feit, dat nationale belangen aan een onvruchtbaar anli-papisme worden geofferd. Nu niet. En morgen niet. De eenige oplossing, die de Katholieken aan de hand kunnen en willen doen, is: ongerepte handhaving van het landsbelang. Liefst met, maar desnoods zonder den steun der Chl\-Hisl. Gearacnsgdo Bsi*ic"vEstr. Door kolendamp gestikt. Twee dooden. Een tragische gebeurtenis viel gisteren nacht te Groninengen voor ten huize van de familie H. Gorter, wonende in de Klei ne Badstraat 13. Maandagavond waven de beide zoons, de 18-jarige J. van beroep barbier en* de 22-jarige E., magazijnbediende, op gewo nen tijd naar bed gegaan. Zij sliepen he neden in de keuken in een bedstede, wel ke zich bevindt op een afstand van een Meter van een kookkachel, waarnaast een kolenkacheltje staat. Dit laatste was voor het naar bed gaan geheel met eierkolen gevuld. Toen de moeder gisterenmorgen om acht uur hemei'kte, dat de jongelieden nog niet waren opgestaan haar man had nachtdienst gehad en sliep nog be gaf zij zich dadelijk naar de keuken. Een verstikkende kolendamp kwam haar tege moet. Men kan zich haar ontzetlenden schrik voorstellen toen zij, hij de bedstede gekomen, haar beide jongens dood vond. Zij waren gestikt door den kolendamp. Een politieagenl, die even latertoeval lig passeerde, werd door de huren ge waarschuwd en stelde een onderzoek ter plaatse in. Autobus door de afsluiting van een spoorbaan. De baanwachter voorkomt een ramp. Men meldt ons uit IJmuiden: Gisterenavond is bij de halte IJmuiden- Oost door tijdig ingrijpen van den spoor wegwachter een ernstig ongeluk voorko men. Een autobus, van IJmuiden op Eg- mond rijdende, is daar, hetzij door roeke loosheid, hetzij door gladheid van den weg door de noordelijke gesloten spoorbaan ge reden en midden op de rails tot stilstand gekomen, juist terwijl een trein naderde. De spoorwegwachter had de tegenwoor digheid van geest, den trein met een roo- den lantaarn tijdig tot stilstand te bren gen, waardoor voorkomen werd, dat de volgeladen autobus werd verpletterd. Dg autobus had een onjuiste verkeers- iouto genomen. Alle andere autobussen op Haarlem rijden echter dezelfde route, omdat de verkeersbrug voor veilig auto verkeer van te lichte constructie is. Tragisch, De'heer E. te Tongelre had het ongeluk ten gevolge van de gladheid te vallen. Hij moest zijn woning worden binnengedragen Zijn 63-jarige vrouw 6chrok daar zóó van, dat zij op de plaats dood -bleef. „N. Venl. Crt." De moord te Oss. Nadat gisteren de vier verdachten van den moord te Oss, namelijk de 19-jarige v. V., de 21-jarige B., de 24-jarige 0.0. en do 18-jarige v. E. in tegenwoordigheid van het parket uit 's-Bosch met het lijk zijn ge confronteerd, zijn ze gisteren zwaar ge boeid naar de gevangenis te 's-Hertogen- rosch overgebracht. Door een auto gedood. Toen Maandagavond de bakker L. v. K. met zijn handkarretje over den Korvel- schen weg te Tilburg reed is deze, door ver keerd, uitwijken, in notsing gekomen met een auto, bestuurd door A. van S. De bak ker bekwam ernstige verwondingen en een schedelfractuur. Hij is in het gasthuis aan de gevolgen overleden. Brand te Purmerend. Gisterenavond omstreeks half 10 brak een felle brand uit in de Kerksteeg bij mej, v. G. te Purmerend. In een minimum van tijd stond het geheelo huis in brand terwijl ook de huizen ernaast en erover do steeg is 1H M. breed begonnen te branden. De slagerij van V. R., de kruide nierswinkel van H. en de machinale brei- inrichting van de wed. v. R. wist men te behouden. Doch deze hebben ernstige wa terschade, terwijl de overige omliggende buizen veel waterschade kregen. De oor zaak van den brand is vermoedelijk, dat mej. v. G. in een kast met lucifers iets ge zocht heeft en een vonk is weggespat. R. K. Vakschool voor meisjes uitgebrand. De voormalige Quellinusschool in de Frans Halsstraat te Amsterdam, die door den R. K. Vrouwenbond is aangekocht om er mot 1 Januari de R. K. Vakschool voor Meisjes in te vestigen, is gisterenavond \oor het grootste deel uitgebrand. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat vonken uit een kachel zijn gevallen, slaande in de conciërgewoning, die bij de verbouwing dienst deed als directie-keet. Met drie stralen op de waterleiding werd do brand bestreden. Van het gebouw brand den de gelijkvloersche en de eerste ver dieping uit. Het gebouw was verzekerd voor 70.000. Locemoiief ontspoord. De locomotief van den trein welke om 2,49 uit Rotterdam naar Antwerpen ver trekt (trein 11) is gisterenmiddag hij Roo sendaal uit de rails geloopen. De tender viel om, een personenwagen liep eveneens uit den rails, terwijl 4 andere eenige scha de opliepen. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. De D-trein, welke om 3.29 van Rotterdam vertrekt is over Breda ge leid. Autcbanditen te Oosterbeek. Een werkelijk Amerikaansche rooversge- schiedenis schijnt zich Maandagmiddag in cle gemeente Oosterheek te hebben afge speeld, meldt de „Tel." Omstreeks twaalf uur Vervoegden zich aan een sigarenwinkel op een druk punt twee heeren, die per auto waren gekomen Terwijl de auto bleef wachten, kochten bei den in den winkel een paar kistjes siga ren en betaalden ieder met een bankbiljet van 300. Toen de winkelierster het wisselgeld iiad gehaald en dit op de toonbank wilde uittellen, werd zij plotseling door een der mannen.aangevallen en met een hard voor werp op het hoofd geslagen, zoodat zij be wusteloos ineen zakte. De autobandieten verzamelden daarop al het geld bijeen en poetsten met die buit de plaat. Aldus luidt het verhaal van de winke lierster, die even later door een kennis in den winkel gevonden werd. De politie stelt een ijverig onderzoek in. Een goede vangst. In de vorige week vernam de politie te Veenendaal, dat een zwerver, in de kost hij een woonwagenbewoner, zijn kostbaas bestolen zou hebben voor pl.m. 400. Nog juist voor dat cle politie hem zou inreke nen was hij verdwenen. Hij werd echter te Rotterdam aangehouden en gisteren naar Veenendaal getransporteerd, om gecon fronteerd te worden en vervolgens ter be schikking van den officier van justitie te Arnhem te worden gesteld. Intusschen is gebleken, dat de politie een goede vangst heeft gedaan. De aangehou dene is verschillende malen veroordeeld voor diefstallen en oplichterijen. „Hbld." De vervalsching van bankbiljetten In Portugal. De experts te Lissabon hebben gecon stateerd, dat het kapitaal der Banco An gola Metropole bestaat uit valsche bank biljetten. De inspecteur van het bankwe zen heeft de directie van de bank op zich genomen en alle binnenlandsche en bui- tenlandsche operaties geschorst. Woninggebrek te Herwijnen. Uit Herwijnen wordt aan de „Tel" ge meld: Een werkmausgezin, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, alhier, wordt gedwongen zijn woning te verlaten. De man kon geen andere woning hekomen. Om nu niet bij 16 graden vorst to bivak.- keeren, heeft hij een hut gebouwd van vier palen en eenige rieten matten. Een blikken zeephus prijkt op het huisje als schoorsteen! Men kan zich een denkbeeld vormen van de koude, die de bewoners lijden, als men nagaat, dat de hut zonder eenige be schutting van huizen of boomen aan den Waaldijk is opgetrokken. Een ander ter-n rein werd niet beschikbaar gesteld. Het verblijf heeft iets van de door Tol lens' bet zongen hut op Nova Zembla, echter de hut bij do Waal is inwendig niet voor den sneeuwval en veel minder nog tegen sneeuwstorm bestand. Vergeetachtig. De familie Van R., te Laren (N.-H.), die zich voor een dagje naar Utrecht begaf, nam het in huis aanwezige geld, onge< veer 4-000, mee. In Utrecht liet men dit pakje in den trein liggen en het mag een wonder heeten, dat men den volgenden dag per telegram bericht opving dat het pakje gevonden en weer terecht was. Buiten!. Berichten Noodlottige ontploffing in een Benzol-fabriek Twee arbeiders op slag gedood Uit Hamm wordt gemeld: In de af dee ling benzol-fabricatie der kolenmijn „Do Wendel" heeft Maandagmiddag tegen twc& uur een ernstig ongeluk plaats gehad. Tn een pas enkele dagen buiten gebruik ge stelden gaskoeler ontstond door tot nu toe onbekende oorzaak een gasontploffing. Twee aan den koeler arbeidende smeden stortten van een hoogte van twintig mete* naar heneden en waren op slag dood. Een ontploffing aan den Rsnd Uit Kaapstad wordt gemeld: Een onh ploffing in de electrische centrale van Vereeniging heeft het meerendeel van d& goudmijnen aan den Rand tijdelijk slib gelegd. Autobus door een trein gegrepen. Laat op den avond is een autobus door (le gesloten afsluitboomen van den spoor weg-overgang te Fenny-Stratford gereden en door den trein gegrepen en vernield. Zes personen zijn gedood en twaalf ge wond. Scotland Yard staat voor een raadsel Inbrekers hebben te Londen hun slag geslagen in een juwelierszaak en voor vijf duizend pond aan juweelen buit gemaakt. Drie cirkelvormige gaten werden door lier in den stalen wand van een zware brand kast geboord, waarbij zij blijkbaar gebruik gemaakt hebben van de nieuwste uitvin ding op het gebied der inbrekerij. Voor Scotland Yard althans, dat op dit gebied wel als een expert mag gelden, is deze prestatie nog een volkomen raadsel. Hevige koude in Italië Er heerscht een intense koude in Italië. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw an derhalve meter hoog. Nederlandseh WesMrcHë. Opzichter overrompeld. De aanvallers ontvlucht. Drie gestraften hij de werkzaamheden in de huurt van Suzannasdaal (Suriname) hebben den opzichter Boyd overrompeld, zijn karabijn afgenomen en hem aan eer boom vastgebonden. Dit drietal bestond uit Amelo, eea bo. kenden deugniet;' Berens, die eenige jaren' geleden een Javaansche vrouw vermoorde in Saramacca: en Sarip, moordenaar van beroep, vriend en geestverwant vaa Sari man, in wiens gezelschap hij zich bevond toen deze den laatsten keer uitbrak. „De West" vertelt het volgende omtrent de bijzonderheden dezer overrompeling: Om half tien Dinsdagmorgen verzocht de gestrafte Amelo aan den opzichter Boyd, of hij wat water mocht drinken Hij vonrl. daardoor gelegenheid den opzichter te na deren en viel dezen onverhoeds aan. Ten .zelfdertijcl sprong Sarip als een tijger op den opzichter af en greep hem bii de keel. De opzichter verweerde zich, om hulp roe pend, doch werd na een lange worsteling overmand, Sarip stak op een gegeven oogenblik zijn vingers in den mond van den opzichter, vermoedelijk om zijn wang uit te scheuren. Boyd bezit echter een goed gebit en maakte daarvan gebruik, waarop Sarip -haastig zijn vingers terug trok. Toen de opzichter machteloos was ge worden stopte men hom zand en een doek in den mond. Hij werd op den grond ge* worpen, waarna Amelo en Berons hem vastbonden, terwijl Sarip nog steeds po gingen deed om hem te wurgen De opzichter paste nu een list toe. Hij liet zich voorover vallen en hield zich dood. Toen de heeren klaar waren met het bin den van hun slachtoffer, brakes zij het slot van hun ketting met behulp van een houwer. Berens scheen pleizier te hebben, om de scherpte van den houwer ook nog te probeeren op den opzichter, d^ch Sarip die in een goede hui verkeerde zei* de: „och, laat hem maar, hij is toeh niet zoo'n groot, heest, al laat hij ons te veel werken." Do opzichter, die dit alles aan hoorde, had den hoef wel willen omhelzen, maar hield zich om begrijpelijke redenen koest. Toen koos het edel drietal het hazen pad ei^ is sedert niet weer gezien. Toen zijn belagers weg waren zag Boyd kans zich van zijn boeien te ontdoen en op zijn geroep om hulp kwameu ditmaal eenige andere gestraften (die tijdens den aanval zich uit de voeten hadden ge maakt) aanloopen, zoo ook eonige dk-na- ren van de politie. Terstond is een militaire patrouille van tien man, onder9 sergeant Seute, naar Nieuw Amsterdam vertrokken. Deze zou cle velden van Voorburg nt- zoeken, terwijl een patrouille van viet

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4