Extra Aanbieding. T De Communistische G'ds op-ehcvcn. Het partijbestuur van do G. P. H. deelt in do Tribune mede, dat het door zake! Ice (redenen is genoodzaakt tot opheffing van .•van Do Communistische Gids Ie besluiten. J) Herwonnen Levenskracht. II Men schrijft ons:: t1 iüooals bekend is, viert Heronnen Le venskracht 15 December a.e. aijn koperen Sub 16. Feestelijkheden zijn daaraan niet verbonden en tooh zal d e dag wel niet on opgemerkt voorbij gaan. Dit blijjtt nu reeds uit het volgende:: Het comité te Hilversum besloot om aan de vereeniging een gift van f 100.te geven, het bestuur vrijlatende dat geld naer goeddunken te besteden. ■-'aar we vernemen bestaat oolc bij au di ven een voornemen, op dezelfde manier dezen dag te herdenken. Dat kan beleekenen een grootere uiitzen- 'dbig van patiënten. De audiëntie van den Mui. van Ko len ën zal Vrijdag a-s. niet plaats hebben. RECHTZAKEN DE BLOEMBOLLENDIEFSTALLEN TE NOOR DW IJK ER HOUT. Door een scinfout van het Correspon ds ii lie-bureau te 's-Gravcnhage hebben vele der bij dit bureau aangesloten couran ten gisteren abusievelijk vermeld, dat P. L. J. M. is veroordeeld tot 3 jaar gevangenis straf. Dit moet zijn 2 jaar; overeenkomstig den eiscb. HAAGSCHE RECHTBANK De rechtbank heeft veroordeeld: J. v. G., timmerman te Leiden, we gens diefstal van vee uit een weide, tot een jaar en zes maanden. Moet een Boerenleenbank ingeschreven worden in het Handelsregister? In een zaak van K. v. d. B., J. G. S., en C. W. t., alle tuinders te Rotterdam, door don kantonrechter vrijgesproken van een hun ten laste gelegde overtreding van de Handelsregisterwet beklaagden hadden als bestuurders van een boerenleenbank deze niet laten inschrijven in het Handels register van welk vonnis de ambtenaar van bet O. M. in hooger beroep is gegaan, heeft de rechtbank te Rotterdam het von nis bevestigd. De rechtbank overwoog in haar vonnis, dat de boerenleenbank niet moet worden beschouwd als een handelszaak in den zin van de Handelsregisterwet. Haar doel is zooals uit de statuten, waaraan streng de hand wordt gehouden, blijkt niet winst te maken. UT DE OMGEVING. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Gistermorgen te 9 A uur vergaderde de raad dezer gemeente. Voorzitter de burge meester; aanwezig alle leden. De voorz. opent de vergadering; de no tulen worden goedgekeurd. De voorz. heet bet nieuwe raadslid, den beer A. v. d. Voet, welkom. Het nieuwe lid legt de gebruikelijke eeden af en dankt den voorz. voor zijn gelukwenschen. Ingekomen Stukken. Het laatste inge komen stuk was een enveloppe met f 50, wegens te weinig betaalde belasting. Weth. Warnaar hoopt, dat dit mooie voorbeeld N.veel navolging zal vinden! Door den heer Speelman was in de vo rige raadszitting met instemming der ove rige leden, aangedrongen op wijziging der politieverordening. B. en W. stelden nu in verband daarmede voor een aanvulling der politieverordening, waarbij verboden is, dat voertuigen langer dan noodig is blij ven staan in het centrum van het dorp (tusschen het Kerkplein en de Oude Ha ven). Verder is het verboden een stil staande passagierslram voorbij te rijden. Weth. Bader wijst op andere uitstekende verkeersverordeningen, die echter nooit zijn uitgevoerd. Do heer v. Zonneveld vindt, dat de stop plaats van de tram wel op de meest on gunstige plek van het dorp ligt. De voorz. zal trachten om de halte ver plaatst te krijgen, maar de halte voor goe derentram blijft in het centrum. De verordening wordt z. h. s. goedge keurd. Aan de Pluimveevereeniging „Sasscn- heim" wordt voor haar tentoonstelling een prijs beschikbaar gesteld van 10. De aftredende leden der plaatselijke schoolcommissie, de heeren Matze en v. Gils, worden herbenoemd. Aan de Gew. Landstormcommissie wordt een subsidie van 50 verleend. De R.-K. Geitenfokvereeniging vraagt eveneens een subsidie van 50, wegens ge brek aan financiën. Weth. Warnaar is er niet voor. Do heer Krom verdedigt de subsidie aanvrage het is een arbeidersvereeni- ging, die haar geld niet aan feesten weg geeft. De heeren v. d. Geest, Verkley en v. Breda zijn eenzelfde meening toegedaan. De heer v. Zonneveld wil geen subsidie even, maar de norm per gedekto geit ver- oogen. Het voorstel van den heer v. Bre da voor één jaar een bijdrage van 2 per gedekto geit te geven wordt aangeno men met alleen weth. Warnaar (die het particulier initiatief niet dooden wilde) le gen. Aan de orde wordt gesteld de behande ling der begrooling. Algcmeenc beschou wingen. De heer v. Zonneveld raadt aan een voor zichtige financieele pbliliek en wil de ge meente niet binden aan groote leeningen, die in de toekomst bezwaren. Leeningen waren noodig voor aanleg electricileit, wa terleiding enz., maar is er nu geen grens bereikt? Zijn wij met 550.000 leening voor woningbouw niet aan een grens geko men? Do particulieren kunnen nu weer zelf gaan bouwen. Het is ook beter, dat de bewoners aan do gemeente verbonden blij ven door bet bezetten van een eigen huis, zooals Patrimonium" onlangs huizen heeft vei kocht. De heer v. Breda besprak uitbreiding we gen- en rioleeringstelsel en bepleitte ver bloeding Menneweg en doortrekking Ber kenlaan. De heer v. Rhijn had gehoopt, na de wen- schen geuit bij do behandeling der begroo ting verleden jaar, dat B. en W. met een verordening waren gekomen op de winkel sluiting op Zondag. Spr. raadt verder den voorz. aan, wanneer onparlementaire woorden worden gebruikt door een raads lid, het lid tot de orde zal worden geroe pen. Hoe denken B. en W. over de verbin ding JulianalaanHeemstrastraat. Een aflossing van leening van 3 pet. 's jaars vond spr. te weinig. De heer Speelman heeft ook een verlang lijstje, waarop last not least, prijkte de ver breeding en rechtmaking van de Sassen- heimer sloot. In tegenstelling met Lisse en Hillegom heeft Sas§enheim geen goede waterverbinding met het Kagermeer. De kosten er van zouden wel niet meevallen; de belanghebbenden zouden groote offers moeten brengen. Spr. zal bij de behande ling der begrooling met een voorstel ko men 250 beschikbaar te stellen voor het maken van een plan. De heer Bisschops had gehoopt, dat dit jaar de algemeene beschouwingen zouden achterwege zijn gebleven. Hoewel de tijd thans gunstig is, is de toekomst niet ze ker. Daarom wil spreker in dezen gunsti- gen tijd de uitvoering van verschillende noodige werken bevorderen o.a. de bouw van een nieuwe raadhuis. Den heer v. Rhijn wil spr. opmerken, dat B en W. niet hebben toegezegd een verordening op de winkelsluiting. Er zou getracht worden en dat is ook gebeurd deze kwestie in de middenstandsorganisaties op te lossen. Een oplossing is echter nog niet gevonden. De heer Krom is niet tevreden met do havengelden, en wenscht toezicht en rege ling van de werkzaamheden der gemeente werklieden. Spr. wijst op het oud-modisch vervoermiddel en zou autobus-ondernemin gen willen steunen. De belasting voor de groote gezinnen is te hoog. In gunstige ja ren meer aflossen dan gecontracteerd was komt spr. gewenscht voor. Weth. Bader voert het woord over het woningbouwvraagstuk, dat door den heer van Zonneveld is aangesneden. De huizen van den „Woningbouw", 29 in getal, zul len met Nieüwjaar gereed zijn. Bij de ver huring is aan ieder gelegenheid gegeven. De toewijzing.is volgens vaste lijnen ge schied. Óp de eerste plaats zijn geholpen degenen, waar twee gezinnen in één huis wonen. Verder wier huizen onder de voet verkocht werden, degenen die in de „Ka zerne" woonden enz. Maar velen heeft men moeten teleurstellen. In de 29 nieuwe huizen komen 14 pro- testantsche en 15 Katholieke gezinnen te wonen. De woningbouwvereeniging blijkt dus wel neutraal te werken. Wat de ver- kooping van „Patrimonium" betreft, heeft de „Woningbouw" twee gezinnen, die het huis niet konden koopen, moeten opne men. In het geheel heeft de woningbouw in be heer 132 woningen, waarvoor liet Rijk plm. 1500 offert en de gemeente 511. Is het dat niet waard? vraagt spr. De heer v. Zonneveld acht de voorstel ling van zaken door Weth. Bader gegeven, volkomen juist. Maar wanneer c(e huizen niet meer verhuurd worden (wat in slech te tijden mogelijk is), dan zou de gemeen te moeten bijpassen, daar zij voor 5i ton garant is. En zoolang de Woningbouw blijft bou wen, beginnen de particulieren niet. Is het niet mogelijk het plan-Bisschop (huur koop) lo verwerkelijken? Wat „Patrimo nium" betreft: de huurders hadden voor keur bij het koopen. Is het niet veel mooier dat ieder zijn eigen huis heeft. Weth. Bader: Zeer zeker, veel mooier. Maar er zijn toestanden in de gemeente; die niet te tolereereü zijn, Weth. Warnaar constateert uit de alge meene beschouwingen, dat de heeren kin deren van hun tijd zijn. Eenige jaren gele den riep men: „het is nu de tijd van be zuinigen" en nu komt men met groote plannen. Spr. raadt aan nuchter te blijven en van een kleine plaats geen dingen te ver wachten, die boven haar draagkracht gaan Weth Bader juicht het toe dat de alge meene beschouwingen zoo kalm verloopen zijn. Ook den Voorz. verheugt het dat de beschouwingen zakelijk zijn gebleven. De Voorz. beantwoordde de sprekers en zeide overweging van eenige wenschen toe. Hij prijst het bestuur van den Woning bouw voor haar beleid. Wat de opmerking van den heer v. Rhijn over het tot de orde roepen betreft: spr. laat veel passeeren, omdat hij er van overtuigd is, dat niet al les in ernst wordt bedoeld. De opmerking van don heer Bisschops over den bouw van een nieuw raadhuis klonk aangenaam in spr.'s ooren. Wanneer men in de inter ne zaken van de gemeente betrokken was, zou men inzien dat nieuwbouw noodig was. De algemeene beschouwingen werden te rond één uur beëindigd; de zitting werd voortgezet te half drie tot 6 uur voor de artikelsgewijze behandeling der begrooling Bij den ppst: jaarwedde burgemeester wilde de heer Verkley een verhooging, te zijner lijd, van bet salaris van den burge meester aanstippen. De beer Bisschops wilde dit slipje wel wat aandikken. De Voorz. betuigt voor de ontboezeming der twee heeren zijn gevoeligheid. De heer Speelman wil het hoogste geven, wat de norm toelaat. Wij hebben een bur gemeester, die ontzettend hard werkt. De Voorz. zegt. dat de jaarwedde al 500 hooger is dan door Prov. Staten gestelde norm. Weth. Warnaar acht het tijdstip hij de behandeling der begrooting niet gunstig om een dergelijk voorstel te doen. De heer v. d. Geest stelt voor nogmaals bij Ged. Staten te trachten de presentiegel den voor raadsleden van 3 op 5 te ver- hoogen. Dit voorstel wordt door alle leden ge steund. De lieer v. Breda stelde voor de kiezers lijsten legen den kostenden prijs aan do kiesverenigingen beschikbaar te stellen inijezontiea tfsfledeeHiuj ivacrt» \K Zuiver Wollen Mantelstoffen 140 cM. breed, 125 en 95 ets. 6331 (thans 15). De Voorz. stelt voor de prijs op 10 te bepalen. Z. h. st. goedgekeurd. De heer Verkley vroeg naar de nieuwe instructie voor den gemeente-opzichter. Do heer v. d. Geest vroeg, of volgens de nieuwe instructie de gemeenteopzichter geheel in dienst der gemeente treedt? De Voorz. antij woordt, dat B en W. de instructie aan de raadsleden zullen toezenden. Bij den post: onderhoud vijver Over plaats, stelt de heer v. Breda voor deze van 150 op 300 te brengen, om beschoeiin gen te maken enz. De Voorz. is het er mee eens, dat er iets aan gedaan moet worden. Do kant wordt weggetrapt door de jeugd. Weth. Warnaar wil met harmonica-gaas afzetten. De verhooging van den post wordt z. h. st. goedgekeurd. Daarna komt de heer Speelman met zijn voorstel om 250 beschikbaar te stellen voor het maken van een plan ter verbete ring van de Sassenheimer Sloot en een commissie van onderzoek te benoemen. De heer v. Zonneveld voelt er meer voor de Zandsloot te verbreeden, die veel meer achterland heeft. De heer Bisschops stelt voor, dat een commissie zoowel het Zandsloot- als het Sassenheimersloot-plan zal overwegen De heer v. d. Geest is voor het plan Sas- senheimersloot, evenals wethouder Bader. In deze commissie worden ten slotte be noemd als voorzitter de burgemeester en als leden de heeren Speelman, v: Zonne veld, v. d. Geest, Bisschops en v. Breda. De heer Krom vraagt, bij den desbetref- fenden post, of het aanstellen van een vier de nieuwe gemeentewerkman wel noodig is. (Alle leden bleken dit punt ter bespre king aangeteekend te hebben!) De wooiden zullen geschrapt worden, de post blijft. Do heer Bisschops wenscht een betere regeling van de arbeidsverdeeling der ge meentewerklieden; er moet een leider zijn. Dit zal bij de nieuwe instructie geregeld worden. De héér Verkley vroeg bij den post: ver lichting een gaslantaarn op den Warmon derdam. Bij de ontvangsten vroeg spr. of de opcenten op onbebouwde eigendommen niet vervallen konden. Grondlasten zijn feitelijk uit den booze, wat weth. Warnaar beaamt, De heer Bisschops wil, wanneer er belas ting verlaagd wordt, beginnen met de op centen op bebouwde eigendommen. De heer v Zonneveld wijst erop, dat dat een een zijdige begunstiging zou zijn. De heer v. d. Geest zou de kinderaftrek willen verhoogen, waarmede de heer Krom het eens is. De heer Speelman vroeg, bij de begroo ting gasbedrijf, of de vergoeding der wa terleidingwerkzaamheden voor den heer Ducroix wel genoeg was. B. én W. zullen het hespreken. De gemeentebëgrooting en de* begrootin gen van gas-, water- en grond- en woning bedrijf worden daarna z. h. st. vastgesteld De Raad ging vervolgens in geheime zitting om de inrichting van een woonwa genkamp te bespreken. Cursusavond. Donderdag 10 dezer, des avonds te zeven uur, zal in de zaal van het Hp tel „Het Bruine Paard" de heer J. G. Tukker, Rijksveeteelt-cousulent te 's- Gravenhage, zijn tweede voordracht hou den over „Veeteelt en Erfelijkheidsleer". Gezien de groote belangstelling bij de eerste lezing over deze onderwerpen, zal zeker ook deze tweede voordracht door vele belanghebbenden werden bijgewoond, en zal hoofdzakelijk behandeld worden de erfelijkheid bij het rundvee in haar ver schillende vormen. Ingezonden föededeeling, NATION ALEBANKVEREENIGING ALPHEN a/d. RIJN-ROELOFARENDSVEEN Incasso's - Cheques <>-iü7 VOORSCHOTEN. Op hef if ng. Met ingang van 13 Decern ber a.s. wordt de postbestelling op Zondag alhier opgeheven. Alle stukken kunnen des Zondags tusschen 11,3012,30 uur, ten postkan tore worden afgehaald. R. K. Vrouwenbond. Vrijdagavond a.s. vergadert de R. K. Vrouwenbond al hier in het R. K. Vereenigingsgebouw des avonds te 7.30 uur. Op het programma staat o.a. een demonstratie te geven door Mevr. Bergman van Halfweg over het wasch en kleurmiddel Percil. Tevens zal de weleerw. Heer J. Versteeg een lezing houden over de Lijkverbranding. Tot deze vergadering hebben toegang alle vrouwen en meisjes der parochie en de mannelijke iiuisgcnooten van de leden van den Vrou-1 wenbond. DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN PIJN. Dc Hijmansv/cfcring weer ijsvrij. De vaart langs de Hijmans wetering is giste ren door eon ijsbroker van af 's Molenaars weder h?roptu-i. WADDINXVlIN. Gemeenteraad. Conversie van goidteervtegan. Voorz. burgemeester P. R. Troost, afwe- z:g de heer Galama, Na lezing der notulen en behandeling der ingek. st. is aan de orde punt 3 dier agenda, het verzoek van d© firma W. Mul der en.Zn. te Wadddnxveen, om motorgas te mogen ontvangen tegen den prijs van 0 cent per kub. M. B. en W. adviseeren op diit verzoek af wijzend te beschikken. Het gaat niet aan, den prijs van het industriegas te verlagen. Immers wordt deze verlangd, dan wTlen vele fabr'kanten hun electrische drijf» kracht afschaffen en daarvoor in de plaats stel'en gasmotoren, en dit zou tengevolge hebben, dat het elee tricite i tsbedni j f in min der gunstige conditie zou geraken. Na een zeer uitvoerige discussie wordt het voorstel van B. en W. met 10 tegen 2 st. aangenomen. Nadat eenige voorstellen z. h. st. z:jn aangenomen is aan de orde: Punt 7 der agenda: voorstel van B. en W. tot conversie der volgende geld'eenin- gen- a een geldleening van f 25 000 voor uit breking der gasfabriek tegen een rente van 6 A pet. 's jaars, welke teeming thans nog groot is f 18.750; b. Idem van f3500 voor hetzelfde doel teeen dezelfde rente per 31 December, nog groot f 3000: c. Idem van f16 000 voor ambtswoning burge meester te°en een rente van 7 pet. 's jaavs per 31 Dee. a s. nog groot f 14.400; d. Idem van f38.400 voor de Mulo-schoo1 te gen een rente van 6 pet. 's jaars, welke per 31 Dec. a,s. nog groot is f 35 200; to taal f71.350 Deze 1 eend neen kunnen geconverteerd worden bij de Maatschappij voor gemeen- te-cred'et in een leening tegen 5 pet. 's jaars B. en W. adv seeren het aanbod van voornoemde maatschappij te aan vaarden. Even zo o adviseert de commissi© voor de financ'ön. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen Punt 8 der agenda. Herz:ening van het reglement voor de levering van gas, wa ter en eleetriovteit wordt na eenige op- en aanmerkingen vastgesteld. In verband met de conversie der geld- leen'ngen steT1en B. en W. voor de begroo- t;ng dezer gemeente dte'nst 1926 te wijzi gen Zh. st. wordt bier toe besloten. H:erop sluit de voorzitter de verga'de- T.ng. jTflBSHEUWS Jubileum Prof. Loreniz. TÏaar wij vernemen zal ook Prins Hen drik aanwezig zijn op 11 dezer bij de hul diging van prof. Lorentz ter gelegenheid van zijn gouden doctoraat. De redevoeringen, die hij de herdenking gehouden worden, zullen draadloos worden uitgezonden door de Hilverscmsche Draad- looze Omroep, de H. D. O. Prof. Kamerlingh Onnes. Prof. Kamerlingh Onnes alhier is door de Fransche Academie van Wetenschap pen met 4-2 van de -45 stemmen gekozen als opvolger van wijlen Archibald Geikie in de afd. Associés Etrangers. Dr. J. C. Schalkwijk 25 laar leeraais. aan de H. B. S. De directeur der Gemeentelijke Hoogere Burgerschool met 5-j. cursus, dr. J. G. Schalkwijk zal 21 Jan. a.s. vijf-en-twintig jaar aïfe leeraar aan deze onderwijsinrich ting zijn verhonden. Dr. Schalkwijk volgde 1 Maart 1923 den heer Massurk als direc teur op. De a.s. Woningtelling. Zooals reeds werd med'egedeeld, zal er binnenkort van gemeentewege een woning en gezinstelling worden gehouden. Hoe zulks geschiedt zal iedereen wel bekend zijn. Door de gemeente worden werklooze kantoorbedienden aangesteld 'om statistische gegevens te verzamelen over de voorradig zijnde woningen en over het aantal gezinnen, daarin ondergebracht. Deze telling moet dus geschieden door huisbezoek en nu weten we, dat de men- schen over het algemeen zeer afkeerig zijn van bezoek door personen vanwege de ge meente gezonden. Men denkt o zoo gauw aan belastingmenschen. We willen trach ten die verkeerde vrees weg te nemen, want de belasting heeft er absoluut niets mede te m^ken. Zooals de burgemeester destijds in den gemeenteraad mededeelde zal de woning telling worden gehouden, om te zien of er nog gebrek aan woningen bestaat. Daartoe is naluulijk ook noodig een gezinstelling, omdat in vele woningen nog meerdere ge zinnen zijn ondergebracht, 't Is dus uit sluitend de bedoeling gegevens te krijgen over de woningmarkt en men behoeft er niets anders achter te zoeken. Wie er an ders over denkt heeft het glad mis. Deze woning- en gezinstelling is, zooals begrijpelijk, ter uitvoering opgedragen aan de afdeeling bouw- en woningtoezicht in samenwerking met het bureau van bevol king. De heer G. Kiers, directeur van de af deeling bouw- eu woningtoezicht deelde ons gistermiddag een en ander mede om trent den opzet dezer woningtelling en over de resultaten van vroegere. Van gemeente wege werden in 1911 en 1917 woningtellin gen gehouden, waarvan de eerste liet best was uitgewerkt. In 1920 werd do rijkswo ningtelling gehouden, doch de gegevens daaromtrent zijn niet geheel betrouwbaar. De woningtelling heeft slechts momen- teele waarde, indien zij niet bijgehouden wordt. Daarom moet do stand der wonin gen steeds worden nagegaan en gecontro leerd. Men moet dus een woningkartotheek aanleggen, een soort burgerlijke stand van do woningen. Die kaarten worden inge- bc.iifla.ENT.iLUKt. A '."riONQiGMGEN GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP Aan den gemeentelijken visch winkel Vischmarkt 18, tel. 1225 is DONDERDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH a f0.120.23 SCHOL a f0 20—0.33, GEH. KABEL-' JAUW a f 0.19 en TARBOT a f0.63 per pond. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester HAVENGELD B. en W. van Leiden brengen ter kennia van belanghebbenden: dat vanaf Maandag 14 December a.s. iederen Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van des voormiddags 10 tot 12 uur en des namiddags van 2i tot 4i uur, ten kantore van den Directeur van den Markt- en Havendienst (Waaggebouw), wederom gelegenheid zal bestaan zich op havengeld te abonneeren; dat, teneinde hoogere schatting te voor- komen, geldige meetbrieven moeten wordon vertoond van die vaartuigen, waarvan zulks nog niet heeft plaats gehad, of die in den loop van het jaar een betimmering hebben ondergaaji, welke op het laadver» mogen van invloed kan zijn. N. G. DE GIJSELAAR, Burgemeester, VAN STRIJEN, Secretaris. Katholieke iïgem^a LEIDEN. Woensdag. R. K. Kiesv., Bondsgebouw, te 8.15 uur. Woensdag. R. K. Rijtuig- en Wagenma kers-Patroons Vereen., te 3 uur. Woensdag. A. R. K. A., Graanbeurs, te 8 uur. Vrijdag. R. K. Prop. club „St. Petrus", Bondsgebouw, te 815 uur Vrijdag. Propagandaclub „Mon Père" en „St. Joseph'', Bondsgebouw, te 8.15 uur. Algemeene igenda LEIDEN. Woensdag. Concert Maatsch tot Bcv dei Toonkunst, Stadsgehoorzaal, Ie 8 uur. Vrijdag. Strauss-fecst, Schouwburg, te 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst da apotheken wordt van Maandag 7 tot ei met Zondag 13 Dec. a.s. waargenomen door de apolbeken van de heeren D. J. Driesum Mare 76, telefoon 406, en W. Pelle, Kort Rapenburg 12, telefoon 594. vuld aan de hand van de gegevens, die ma krijgt bij de woningtelling. De woningstatistiek heeft een tweeledi doel. lo. Gegevens te verzamelen over de toestand, waarin de woningen verkeer® 2o. Betreffende het aantal woningen i verband met grootte der gezinnen, htiui prijs en bezetting der woningen. Met behulp van een woning- en huursf tistiek krijgt de overheid een overzicht va do verschillende huurklassen. Ook de particuliere bouwnijverheid i van die gegevens gebruik kunnen mak omdat uit de verkregen resultaten h worden afgeleid de woningvoorraad enii ningbelioefte in verschillende hnurklasa waaruit verder kan worden afgeleid welke huurgroepen een tekort bestaat wellicht een overschot zal zijn te consil teeren. Verder krijgt men een overzie van de mate van inwoning, welke thai nog plaats vindt. De woningtelling zal beginnen op 1 1 Januari a.s. De afdeeling bevolking zal i gezins- en perceelsbriefjes voor zoov noodig invullen. Hiervoor rekent meu di weken noodig te hebben. Begonnen wordt met 10 tellers, die p dag 120 woningen kunnen bewerken. 1 14 dagen zal de eerste opneming dus bijt klaar zijn. De stad is daartoe verdeeld in 10 wijti vijf in de oude binnenstad en vijf in randwijken. Do gezfnsbriefjes zijn zeer eenvoudig gedeeld en daarop wordt vermeld de naJ van het perceel, de straat en de naam,l hoofd van het gezin, de huurprijs en nering of het bedrijf. Op de perceelsbri f jes staat vermeld waarde woning is ge gen. Alle woningtellers zijn voorzien van e door B. en W. gewaarmerkt bewijs, wa op vermeld, dat zij met bovenbedoc waarnemingen zijn belast. De directeur van bouw- en woniugli zicht doet in het belang der volkshuis! ting een beroep op alle ingezetenen 1 medewerking, ten einde de woningtellers staat te stellen aan hun opdracht te u doen. Jj Wij stellen ons voor onze lezers ico !a week eenige mede deelingen betreffende voorbereidende werkzaamheden en daal k van de telling zelf te doen. Een interessant beekje m Door den directeur der H. B. S. r Jongens ,dr. J. G. Schalkwijk, is een langwekkend overzicht opgesteld van (jj komen en gaan van leeraren en leerlin tusschen de jaren 1914 en 1924. Dit o' ip zicht zal zeker door iederen oud-H. ft er met vreugde zijn ontvangen en als zeer gewaardeerde herinnering worden waard. rt Het totaal aantal leerlingen, dat school bezocht of nog bezoekt, bedïOjS het eind van den cursus 1923/24 3 Het aantal leerlingen per jaar nain ft dig toe van 191 in 1914 (26 meisjes) 301 in 1923 (55 meisjes). Bij de ovcrgans-exainens naar dc schillende klassen word 17.8 pet. vao f jongens afgewezen en 10.1 pet. van meisjes! In de jaren 191524 doden 353 ca) daten eindexamen (67 meisjes en jongens), waarvan 332 slaagden of 9j Alleen in 1917 slaagden alle 22 candid* Verder zijn in het overzicht opgen®

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2