INGEZONDEN MEDEDEELING UIT DE OMGEVING KATWIJK. Tuinbouw. Met het winterweer is er meer vraag gekomen voor sommige win ter product en. Dit geldt voornamelijk voor gele en roode kool en nien. Dat de bloem kool, waarvan niet veel vooraad meer is, in prijs is geslegen vindt voornamelijk zijn oorzaak in de veflaging der toltarieven Voor Duitflchland welke thans zijn bepaald op 5 M. per 100 K G. in plaats van 20 M. Dospeen gaat graag, zelfs tot f 11,20 per 100 bos. Als het winterweer doorzet zal het met de bloemkool spoedig gedaan zijn. Zelden trouwens kwam de bloemkooloogst zoo binnen als dit jaar. Men kan dus van geluk spreken. KATWIJK AAN DEN RIJN. R. K. Volksbond. Vrijdag vergaderde deze vereeniging in lokaal Fennes. Na opening door den Voorz. worden de notu len gelezen door den secretaris. Onder de ing. stukken was er een van het hoofd bestuur Het hoofdbestuur biedt hierin aan een cursusavond te geven. De Voorz. uit den wensch dat deze avond door alle leden zal worden bijgewoond aangezien deze avonden zoo nuttig zijn. Verslagen zijn ingekomen van de Centrede Volks bank, Concordia, Werkliedenvereniging, Hoofdbestuur Volksbond enz. In de Bi bliotheek zullen deze verslagen ter inzage worden gelegd. Het bestuur hoopt dat de leden hiervan gebruik zullen maken en aldus hun kennis over deze instellingen verrijken. Het bestuur heeft verschillende brochures ontvangen welke aan do leden zullen worden uitgereikt. Door hot Cen traal Bureau der K. S. A. wordt om steun gevraagd voor instandhouding van dit bu reau. Na eenige bespreking wordt goed gevonden dat do heer H. v. Rijn de le den zal bezoeken om te trachten bijd»-agen biervoor te krijgen. Dan deelt de Voorz. mede dat de brandstoffen zijn bezorgd en vraagt of hierover soms klachten zijn, b.v. over kwaliteit of anderszins. Eenigo leden hadden betere controle gewenscht. De VoorzJicht toe waarom zulks niet anders kon plaats hebben. Do feestvergadering wordt vastgesteld op Donderdag 26 Nov. a.s De leden zullen vrijen toegang hebben met epn der huisgenooten. Bij de rondvraag wordt de wenscholijk- heid naar voren gebracht om dezen winter de film van Herwonnen Levenskracht te laten vertoonen. Het bestuur doet de toe zegging pogingen hiervoor aan te wenden bij het Comité. Na nog eenige vragen, o.a over gemeentelijke werkverschaffing enz., sluit de Voorz. de vergadering. LISSE. St. Joseph-Gezellenvereeniging. De Ou dersavond der St. Josephgezellen, die best was bezocht, werd door den president den Z.eerw. heer Pastoor Thomann, ge opend. Deze constateerde in zijn openings woord, dat hij met plezier den bloei der vereeniging gade sloeg; hij drukte de ge zellen op 't hart altijd goed de onderrich tingen en vingerwijzingen van den vice- president, kapelaan v. d. Weyden. te vol gen. Hierna nam de plaatsvervangend Secr. het woord, de heer Chr. v. d. Eist, die meedeelde, wat er dezen avond gedaan zal worden waardoor hij zorgde dat het Roomsche vuur in de zielen zou oplaaien. Vervolgens gaf hij het woord aan den ge- wijden redenaar, welke een schitterende redevoering hield waarin deze betoogde, dat het ongeloof zeer onwetenschappelijk is en dat groote geleerden in alle eeuwen eenvoudige geloovigen geweest zijn. Met de grootste aandacht werd deze rede ge volgd en de overvolle zaal betuigde hare Instemming door een krachtig applaus De vice-president sprak daarna den cuders toe; hij wees met vreugde op het groeiende aantal, hij telt 95. leden tus- echen de 17 en 25 jaren. De meeste on derafdelingen bloeiden, maar helaas, de liefde tot godsdienstige ontwikkeling liet to wenschen over, waarvoor Z.eerw. den steun der ouders vroeg waarbij hij wees op de verplichte vergadering van 's Maan dagsavonds. Het devies der vereeniging is: godsdienst, arbeidzaamheid, eensge zindheid en vroolijkheid, maar godsdienst voorop. Nadat de Harmonie, mandolineclub en eenige ovordragers waren opgetreden, sloot de vioe-president dezen wolgeslaag den ouderavond. N00RDWIJK. Jubileum. Op 18 Nov. a.s. zal het 25 Jaar geleden zijn, dat de heer M. Gooi, Commissaris van Politie in deze gemeente, in politiedienst trad, waarvan de laatste 22 jaar alhier. De aanstaande jubilaris werd op 18 November 1900 benoemd tot Agent van Politie te Haarlem en dd. 18 April 1903, door den toenmaligen burge meester van Noordwijk, Baron E. L. van Hardenbroek, tot chef-veldwachter alhier Senoémd. Na een 10-jarige praclische politie dienst, bevorderde de tegenwoordige burge meester, Jhr. W. C. van Panhuijs, dat hij op 18 November 1910 werd benoemd tot Inspecteur van Politie en toen in do ge meente, mede op bevordering van den te- genwoordigen burgemeester, een Commis sariaat van Politie werd gevestigd, was het de heer Gooi, die uit de vele sollicitan ten bij Koninklijk Besluit van 18 Februari 1920 tot het Ambt van Commissaris van Politie werd benoemd. Naar wij vernemen hebben eenige vooraanstaande ingezetenen het initiatief genomen om dezen dag niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. De straks jubileerondo commissaris is bijna vanaf de oprichting lid van den Alg. Ned. Politiebond. Ongeveer drie jaren heeft bij het voorzitterschap van de provinciale afdeeling Zuid-Holland waargenomen. Niet minder dan dertien Jaar heeft hij als voorzitter de leiding ge had van de Kon. Ned. Politiehondenvoree- nfging, afd. Zuid-Holland en sinds een 'jaar is hij voorzitter van de onderafdce- ling „Noordwijk en Omstreken" van den A. N. P. B. Wij hebben Teden te veronderstellen, dat het den jubilaris op diens jubileum niet aan belangstelling zal ontbreken. NOORDWIJKERHOUT. Raadsvacature. Het hoofdstcmbureau heeft den heer C. van der Klaauw be noemd verklaard tot lid van den Raad in de vacalure-Marijnen. De heer van der Klaauw heeft zijne benóeming reeds aan vaard. Diefstal. Ten nadeele van den heer Th. v. H. in de Zilk is een rijwiel ont vreemd. Uitvoering. Zooals vorige jaren zul len ook dit seizoen de oud-tooneelisten een uitvoering geven, waarvan de opbrengst komt ten goede van de R. K. Armen. In studie is genomen het drama „De Twee Gebroeders" van Dr. J. E. H. Menten, als mede een blijspel. OEGSTGEEST. Geboren: Helena Adriana d. van Th. van Noort en G. M. van Kampen. Overleden; J. van der Meij 26 j. G. J. de Korver 48 j. RIJNSBURG. Bloemenhandel. Met zulk weer als we de laatste dagen hebben is het met de nog buitenstaande bloemen gedaan. Wat nog buiten stond is met haastigen spoed in de kassen gebracht om daar verder tot rijpheid te komen. De kas chrysant hen zul len dan ongetwijfeld in prijs stijgen. Thans wordt voor de boschrysanthen betaald va- rieerend van 0.22 tot 0.46 per bos. Wat buiten gestaan heeft gaat even lager in prijs. Eenhloemige chrysanthen variee- ren van 14 tot 18 ct. WASSENAAR. „Excelsior." De muziekvereeniging „Excelsior" alhier gaf Donderdagavond haar eerste uitvoering in dit seizoen in het Patronaatsgebouw. De ruime zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld. De Voorz. memoreerde in zijn openings woord het succes, door de vereeniging behaald op het concours te Dordrecht en maakte met waardeering melding van de geschenken van enkele ingezetenen uit de gemeente, waardoor do vereeniging in het bezit was gekomen van twee schellpboo- men. Ook werd nog een gift van 100 ontvangen voor het aanschaffen van een nieuw instrument. Spr. meende hieruit te mogen constateeren, dat de vereeniging veler sympathie heeft. Vervolgens werd medegedeeld dat het in de bedoeling ligt ter viering van het 23- jarig bestaan der vereeniging op 24 en 25 Mei 1926 een groot muziekconcours te organiseeren. Enkele voorbereidingen wer den reeds getroffen en financieelen steun van meer dan één zijde toegezegd. Spr. hoopte echter nog op meer belangstelling, opdat het concours een succes zou wor den. Hierna werd met do afwikkeling van het programma begonnen. Allereerst kre gen de aanwezigen een viertal muziek nummers te genieten, welke keurig werden gespeeld. Daarna trad ten tooneele de be kend© humorist Hellman, die door tal van voordrachten en vroolijke liedjes de aan wezigen wist te vermaken. Tot na mid dernacht bleven allen gezellig bijeen. Geboren: Quirinus Adrianus z. van J. Brouwer en C: A. Coonraad Johan nes Cornells Willebrordus z. van J. G. Oliehoek en M. A. van der Kooij I.eo- nardus Petrus z. van L. Th. A. Bellekom en A. M. de Greef. Overleden: Alida Christina Vogels vr. van J. Parlevliet, 54 j. WOUBRUGGE. Uit de A. R. Kiesvcreeniging. In de vergadering der A. R. Kiesvereenigingen alhier hield de heer H. de Boer een leer zaam referaat, ernsfig waarschuwend te gen de volksmisleidende ontwapenaars. Hun ware gedaante werd juist geteekend. De secretaris, de heer O. G. van Hemessen hield een referaat over do politiek der 16e eeuw, in verband met het heden. En daar- oa werd besloten met algemeene stemmen, dat door een der leden in de Decomber- vergadering, een referaat zal worden ge leverd, over de partij van Ds. Kersten en het onheil dat deze thans over ons vader land bracht met zijn amendement lot af schaffing van bet Gezantschap bij den Paus, waardoor een scheuring tusschen de Christelijke'partijen ontstond. Letteren en Kunst HET HONGAARSCHE KINDJE. In „De Nieuwe Eeuw" schrijft Cery Helderenberg (pseudoniem) een gedicht: een priester heeft een Hongaarsch kindje opgenomen, heeft beleefd de onzegbare weelde van het vroom communiceeren van dat reine kind, en voelt dan de pijn van het afscheid. De vorm van het gedicht heeft niet onze onverdeelde bewondering; maar de gedachten zijn zuiver en diep. Mis schien voelt .menige lezer, wien hetzelfde is overkomen, die gedachten diep in z'n hart mee. I. O! uw eerste zoen op mijn hand dees avond van uw „Blijde Intrede", kleine bode van heilige vrede hongaartje uit ver miserie-land!.... 01 bleek gezichtje in killen wind.... o vodjes om uw lijfje.01 't smeeken om broodwant ginds was geen te breken, geen moeder vond er voor Tiaar kind 0! de tragische glimlach van ellende die niet is te weren. Blijft uw oog bevend naar mij keeren of toch mijn hulp u troosten kan?.... Wees blijde welkom! Geen getreur meer! En voor u een tuil van bloemen! waar ik uw vreemde naam zal noemen is 't Jezus die klopt aan mijn deur n. 't Hongaarsche kindje knielde vroeg, dees morgen aan Uw Communie-tafel neer. Zoudt Gij niet 't best voor 't zuiver zieltje blijven zorgen mijn Lieve Heer? Gij hebt ze vast herkend: ze ging U groeten in Budapest, waar Gij óók woont: en, Armste onder alle armen, *t schrijnend wee verzoet en Uw Kruis vertoont. O! Eéne Hostie over alle landen.... Zie: 't kindje mikt, en zender schroom naar U de reine hoop van haar gevouwen handen heilig en vroom IV. Van 't arm Hongaartje heeft de hemel reine slem de zomer lang gezongen in mijn huis.... Soms blij gegons van bijen rond den gulden brem en soms in weemoed weenend blaergesuis... Dan nipte een traan.Ze greep mifn mijn hand met teer gekoos en hield haar hoofdjen aan mijn hart gevleid Haar lach was soms een openbloeiend- witte toos maar in haar oog een droom van treurigheid. V. Ze heeft nog eens mijn priesterhand gekust. „Kom, kindje, een laatste zegen!" Haar hart schreit me zoo bitter tegen: ze reist weer af naar 't arme land, die 'k eens zoo blij verwelkomd had, die 'k aan mijn tafel had genood en het brood van blijheid aangeboden.... o kindje uit verre honger-stadl Ze reist weer afWaar eens haar spel een zonnig feest leek in mijn dagen heeft reeds zoo ras het uur geslagen van scheiden., ach! vaarwel, vaarwel 1... Nog ééns: aan 't raampje van den trein een kruisje, een zoen.Kindje, niet schreien!" Lacy! -wat kan ze nog verblijen? Ze kent hel treurige refreinl. 't Hongaarsche kindje is weg. Ik keer naar huis(Wie zal de pijn vermoeden?) Maar voor de kreet van ons armoede 01 blijf genadig, Lieve Heer! LUCHTVAART. De Ital'aansche vliegbooten. Zooals bekend, hebben de twee Italiaan- sche Vb'egbooten, die on'angs te Schellmg- woude hebben vertoefd, op hun terugkeer naar Italië, bij het vliegen over de Alpen, een noodlanding moeten doen in de Splü- ger pas. In tegenstelling met geruchten, dat daar bij de inzittenden gewond zonden zijn, kan wórden medegedeeld, dat in officieel© Italiaansche kringen bericht is ontvangen, dat wel de machines werden beschadigd, doch de noodland'ng geen persoonlijke on gelukken heeft veroorzaakt. LEGUi Ed VLOOT CHEF VAN DEN GENERALEN STAF. Naar wij vernemen is benoemd tot ohef van den General en Staf de generaal-ma joor P. J. H. v. d. Palm, Commandant van de Ie divisie, en is benoemd tot comman dant van de Ie divisie de generaal-ma jooT W. E. van Dam van Isse.lt, thans sous-chef van den Generalen Staf, onder overp'aat- sing bij het wapen der Artillerió. Onder den titel ,.De chef van den Gene ralen Staf en de boogere bevelvoering" schreef ..Het Vaderland'' een beschouwing naar aanleiding van ons bericht, dat de generaal-majoor P. J. H van der Palm benoemd zou worden tot chef van den ge neralen staf. Deze benoeming kon niet etrooken, zoo schreef dit blad, met de plannen tot reorgauisatre in de hoogere bevelvoering. Zo besloot het artikel als volgt: „Wordt gen er a al-majoor van der Palm benoemd tot chef van den Generalen Staf, dan is het waarschijnlijk, dat het Depar tement van Oorlog de bezett'ng van dezen gewiohtigen en hnoren post inderdaad va rieert louter voor de doorat rooming] En tevens wordt het dan onwaarsohiinRjk? dat er voorloópig mets komt van de samen trekking in de hoogere bevelvoering. Blijft de benoem ng van den generaal van der Palm uit, dan blijft het. ve'd vrij voor de verwachte reorganisatie en zal de zoo hoognoodige eenheid in de hoogere be velvoering tot stand kunnen komen," Alhoewel wij het bericht omtrent de be noeming van den chef van den genera'en staf het eerst vermeld hadden. !vr het 'och niet op onzen weg om „Hri Vaderland" de onju;sthed van zijn reden eer ing aan te loonen. Nu de benoeming echter heeft plaats gehad, willen we er wel even op terugko men, omdat het naar onze mening nu wel duidelijk zal z jn dat het Haagsche or gaan abso'uut onjuist was ingelicht. De benoeming van den genera al-maj oor W. E. van Dam van Issett tot commandant van de-Isle Divise en dat nadat deze eerst voor enkele maanden benoemd was tot souschef van den genera'en staJ geeft in dezen te denken. Uit deze benoom:ng bl'jkt, dat de func tie van souschef van den genera1 en staf in den rang van genera al-majoor is op re- heven en tevens, dat voortaan de chef van den generalen staf niet zal z'jn een luite nant-genera al, maar een generaal-majoor. Een groote versobering! Het Ned. leger zal een generaal minder tellen en met dien van de vesting Holland, die zal worden opgeheven op 1 Januari, dus tweel De benoeming van den generaal van der Pa'm heeft dus de verwachte reorganisa tie, die de noodige eenheid in de hoogere bevelvoering tot stand moest brengen n:et in den weg gestaan, maar heeft deze mo gelijk gemaakt. In den korten tijd, dai minister aan het bewind is gewec«t, heeft hij alleen door deze reorgan'satic tot stand te brengen een voor ons leger hoogst lamgrijk en diep ingrijpend werk let slanj gebracht,. „Msbd." LEIDEN l AGENDA'S NED R. K. VOLKSBOND. Maandag 8 uur Bakkerscursus. Woensdag 7 308 30 Rechtsk. Bureau, Woensdag 8 uur Bestuursvergadering, Donderdag 8 uur Bakkerscursus. Donderdag 89 uur afhalen toegangj. bewijzen voor 't jaarfeest. Vrijdag 89- uur afhalen toegangshek zen voor 't jaarfeest. Zaterdag zitting 'Spaarbank van 8—0. Zitting Voorschotbank van 89 uur. Zitting Rètraitefonds van 8—9 uur. Zitting „Onze Reiskas" van 7 309 uur Zitting „Eigen Huis" 7 308.30 uur, Zitting Volkstuintjes „St. Isidorus" vaD 7,80—8,30 uur. Zitting Brandstoffencommissie van 7.30 8.30 uur. 79 uur uitgave boeken Bibliotheek, 39 uur Belastingsparen Vanaf 3 uur Lectuurkraam Prop. Club „St. Petrus" onder de „Korenbeurs". INTERPAROCHIEELE ST JOZEFS- GEZELLEN-VEREENIGING. I. Gelegenheid om zich als lid van dj Gezellen-Vereeniging te doen inschrijven, R. K. Jongelingen vanaf 17 jaar - iederen 3den Maandag ven de maand, dej avonds te Imlf 9 uur in de Bestuurskamer van het Gezellenhuis II De leden kunnen alsdan ook voldoen aan de bepaling van Art 16 Heden Zaterdag van 89 uur plaats]* spreking. Van 8.309.30 uur bibliotheek en reiskas. Zondag, is de zaal geopend van 12.30— 2.30 uur; 's avonds te half 8 uur feest, avond voor de Gehuwde Gezellpu. Maandan bijeenkomst voor do Gezellen van 810.15 uur. Te 8.30 uur inschrijving nieuwe leden. Dinsdag bijeenkomst voor de Gezellen van 810.15 uur. Woensdag te 8 uur gezellire avond voor alle werkende leden tijdens de uitvoering* avonden van het Stichtingsfeest. Donderdag bijeenkomst voor de Gezellen van 81015 uih1 Te 8 uur precies repetitie Liedertafel „Se. bastian Scbaffor". Zaterdag. bijeenkomst van de Gezellen van 81015 uur Iederen Zaterdag van 8.309.30 uur ie de Bibliotheek geopend: van 99.30 uw zitting Spaarkas voor de ..Kenlsche 1927", tevens zitting Brnndstoffenvoorzie- ning. Verdere mededeelinqen: Voor de once- huwde Gezellen zal er oen retraite gege ven worden van 2326 December c.k. 1« Noordwijkerhout, vergoeding 6.50. Aan melding bij den. Huismeester ST. PETRUS-PATRONAAT. Zondag te 8 uur in de St. Lodewijkslffl Algemeene H. Communie Zondag geen patronaat. Zaterdag te 5 uur repetitie voor dc mw ziek; van 8.309.30 uur bibliotheek. i ST. PANCRAT1US-PATPnMAAT. Zondag. Aanbiddingsfeest, 7.30 uur H Mis, waaronder Algemeene H. Comrounii van de Mariacongregatie. 1 uur gezameld ke aanbidding. Geen Patronaat. Tien minuten na het Lof Bijeenkomst ila Gezellen lot 10 uur. Maandag. Van 8 tot 10 uur bijeenkomt der Gezellen. Dinsdag van 8 tot 10 uur bijeenkom» der Gezellen Woeusdaa van 7.30 tot 9 30 Ontspannicj voor Afd IV Donderdag van 8 tof 10 uur bijeenkom* der Gezellen. Zaterdag van 810 uur bijeenkomst da Gezellen. z/ta-vereeniging. Afd. Bescherming van Meisjes. Zondag vanaf 12 uur zijn de zalen ge- opend voor de Hollandsche en Duitscbi Meisjes. Woensdag, 's avonds van 810 uur bij* een komst Hollandsche meisjes Donderdagmorgen te half 8 uur H Mï in de Kapel; 's avonds te kwartier over! uur Lof en wijding van het St. Antoniu» beeld. Bijeenkomst Hollandsche Meisjes- Afd. Meisjespatronaat. Zondagmiddaq van 5 tot half 7 PaW naat (1ste en 2de jaar). Dinsdag 's avonds van half acht half 10 uur. afd Napatronaat. De patronaatsbi.iecnkomsten (1ste en S jaar) van 7 tot 8.30 uur zullen gediirew f'. weken Donderdag 's avonds plaats hei ben. Woensdag, van 80.30 uur Tnnncel Donderdagavond van 7 tot half 9 I* Ironaat 1ste en 2-le jaar; te kwartier ort 8 uur Lof en wijding van hot St. Antonio* beeld in de Kapel. Vrijdagavond 8 uur Zangles; 9 uur Goa»- dienstonderricht. J Het onderricht in handwerken en huis* houdelijke vakken wordt gegeven aan R K. Vakschool, Noordeinde 50. N B De Bibliotheek, Noordeinde 44 opend."lederen avond van 89 uur Woensdagmiddag 35 uur Ook niet-ledon kunnen van dc thook gebruik maken Zondag 22 Nov. 's avonds tc Jeugdafd. 3e Orde in de Kapel. J j ST. ANTON'US PATRONAAT. Zondag hall 5 Conferentie waarna spanning. Woensdag 7.30 uur Zang- en 8 uur ncelrcpetitie. Donderdag 89 uur arbeidsbeurs- Vrijdag vanaf 8 uur bijeenkomst <h'r zeilen.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4