17e Jaargang. No. 5095 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN DINSDAG 10 NOVEMBER 1925 Se (Bou/tont ^ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling U Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Uze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal, per post I 2.95 per kwartaal. L{ Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- jgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Vsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER .103003 POSTBUS No. II nummer bestaat uit tarea Men eischt het van ons. daad van minister Kooien, bij 'diner, door de regeering aangeboden de leden van de conferentie tot be- nning van den Industriëlen Eigen door enkele oogenblibken stilte te jelien, om dengenen, die dit wensch- gelegenheid te geven, tot een kort ge- geeft „Het Handelsblad" aanleiding e volgende beschouwing, uk hun voor wie godsdienst een zaak ao de binnenkamer, moet dit gebaar athiek zijn geweest. De minister was natuurlijk (en volle bewust, dat on- ikcndcn dit breken met een gewoonte of meer bespottelijk zouden vinden, tliien zelfs hebben gespot over „pop- jfterij", toen de minister zelf voor jebed bet kruistëeken maakte. Dat I hem evenwel niet belet voor zijn uigiiig uit te komen, dat opzicht kunnen velen ook van geestverwanten van den heer Kooien leeren. Wij hebben vooral in liberalen nog al eens den „défaut" van een kwaliteit. Wij drijven de verdraag- b;id soms zoover, dat het zelfver- icning wordt. Dat maakt wel eens den ik althans van lafheid. Daartegen- jteckt de houding van den heer in dit geval gunstig af. ad den moed uit te komen voor iverluiging, op een tijdstip en bij een enheid, dat menigeen /bet maar ge- elijker zou hebben gevonden, het met lewelen op een accoordje te goqien. in onze dagen een niet zoo vaak omend verschijnsel, dat bet niet aandacht verdient." hot liberale orgaan, schreven in ons nummer van 24 j.l, een driestar onder den titel: eischt het van ons, waarin wij hér dat do besten onder de anders- n niet steeds van ons dulden, weleer, neen van ons i s c h e n esladige belijdenis van onze begin- dit betoog wordt onderstreept door ier geciteerde mcening van „Het slsblad." en wij, Katholieken, toch dankbaaT ior dien eiscli!.... En er naar delen: zooals ook onze plicht zou als de belijdenis van onze beginselen ou geduld worden, welke plicht i, in dezen tijd met de hier aan- ie menfaliteit onder andersdenken- og méér dringt! BUITENLAND België. De Provinciale verkiezingen. resultaten der provinciale verkiezin- orzoover die gisteravond bekend bevestigen de eerste indrukken dijkt men de resultaten met die irovinciale verkiezingen Voor vier kan men vaststellen, dat de isten zoowel stemmen als zetels gewonnen ten koste van katholié- liberalen. De zetelwinst der socia- waarschijnlijk 25 bedragen op llaal van 680. gelijkt men evenwel de resultaten listeron met die van de Kamerver- op 5 April, dan constateert men chteruitgang, althans een stilstand icialisten ten voordeele van liberalen kolieken, terwijl zij in zekere indu- ebieden, zooals Luik, Charleroi, i en Brussel, vrij ernstig hebben ee- door do toeneming van het aantal mislisclio stemmen, katholieken hebben de volstrekte erheid in de provincie Namen ver door het feit, dat de socialisten i zetels op hen wonnen. Aan den kanl schijnt do socialistische erheid in de provincie Luik omver en te zijn. Daar voor de toewijzing Stzetels vrij ingewikkelde boreke- noodTg zijn, kunnen de officieele hen nog niet bekend worden gc- Duitschiand. rijheid voor de Duitsche luchtv-url. 41 Rij vernemen, zal de Gezanten- de beperkende bepalingen voor de tQe luchtvaart aan een nieuw onder- 'aderwerpen. De beperkingen voor '!-k luchtvaart zullen in hoofdzaak 11 °Pgeheveu, doch in plaats daar- oen gecompliceerd conlrole-sy- 1 *oi&en ingesteld. Aan het verbod bouwen van oorlogsvliegtuigen nildrukkelïjk vastgehouden. ManschDuitsche tarievenoorlog. Ns laatste bi rekten uit Madrid Spoansche douane-maatregelen 'ol-oorlog tusschen Duifschland en Spanje boleekenen., in den nacht van Zondag op Maandag begonnen. Waar schijnlijk zal heden door de Duitsche re geering een besluit genomen worden aan gaande de contra-maatregelen waardoor de invoer van Spaansch fruit en van Spaansche wijnen wordt belemmerd. Frankrijk. DE FRANSCHE FINANCIëN. Painlevé wijzigt zijn plannen. Een moeilijke toestand. Do financieele commissie der Franschc Kamer bevindt zich in een paradoxalen toestand. Eenerzijds heeft zij met enkele stemmen meerderheid een motie aange nomen, dio het regeeringsontworp, althans het belangrijkste deel daarva,n, den dood steek geeft, en anderzijds heeft zij beslo ten, dat ontwerp als basis van be?pre king aan te nemen. HM is begrijpelijk, dat onder deze om standigheden de meest volkomen onzeker heid heerscht, welke ontwerpen ten slotte aan do Kamer voorgelegd zullen worden. Dat Painlevé en de socialisten en radica len en ook Loucheur, die met dezen sa mengaat, tot een compromis zouden kuu- nen komen, schijnt liaast uitgesloten. Het gevolg van de aanneming van de motie-Auriol welke motie elke inflatie afwijst en de regeering vraagt, zich door de socialistische ontwerpen te laten in- spireeren was, dat het regeeringsont worp, althans het eerste hoofdstuk betref fende den vorm van de bijzondere bijdra ge, grondig gewijzigd moest worden. Het Cartel wil o.m. inflatie vermijden door gedwongen consolidatie der bons de la- defense, waarvan Painlevé niets wil we ten. Het tweede strijdpunt tusschen de re geering en de carlellisten betreft den aard der heffing. De laalsten willen deze meer het karakter geven van een heffing op het kapitaal, terwijl de regeering wenscht vast le houden aan haar principe van extra-belastingen op de verschillende vor men van inkomsten. Dit verschil zal na der tot uiting komen bij de behandeling van de verschillende amendementen, die van de zijde der socialisten voorgesteld zulten worden. Painlevé heeft zich vereenigd met de critiek, welke uitgeoefend werd op do be voegdheid van de amortisatiekas tot do emissie van verdedigingsbons, waardoor deze kas het karakter van een staatsbank zou kunnen aannemen. Een nieuwe tekst zal een scherpe scheiding maken tusschen de bevoegdheid tot amortisatie, welke de kas toekomt, en de bevoegdheid tót omis sie, welke do zaak is van den minister van Financiën en de Schatkist. In de middagzitting van de financieele commissie was oorspronkelijk bepaald, dat deze door stemming over een motie- Blum zich zou uitspreken over haar keuzo tusschen de consolidatie der bons, die 8 December vervallen, of de inflatie, zooals die door de regeering voorgesteld wordt. Daar echter voor de zitting bleek, dat do meerderheid der commissie zich tegen de consblidalie der bons zou uitspreken en bijgevolge haar stemmen van 24 uur ge leden zou verloochenen, hebben de socia listen op voorstel der radicalen besloten, deze kwestie voorloopig ter zijde te laten om eerst na te gaan, hetgeen bereikt zou kunnen worden door amendeering van het TCgeeringsontwerp. Tegen 5 uur werd vernomen, dat do socialistische motie, strekkende om hypo thecaire bons betreffende grondbezit, han del en industrie te doen dienen als onder pand voor do nationale bijdrage, verwor pen was met 15 tegen 5 stemmen en een groot aantal ontkoudirfgeir. Dit -beteekent eigenlijk, dat de kapitaalsbeffing van de band gewezen is. Haar onderzoek van de financieele sa- neeringsontwerpen vervolgend, heeft de financieele commissie ook de persoonlijke belasting van 20 frs., die door de regoe- ring was voorgesteld, verworpen. Zij aanvaardde het principe van een buitengewone heffing op de roerende en onroerende goederen. Frankrijks ontwapeningsinitiatief. De „Pelil Parisien" schrijft: Het Donder dag door do hoogste civiele en militaire autoriteiten goedgekeurde document zal Paul-Boncour in de gelegenheid stellen te Genève voor de Volkenbondscommissie be wijs af te leggen van het verlangen van Frankrijk om de a.s. ontwapeningsconfe rentie, waartoe Frankrijk het initiatief zal kunnen nemen, te bespoedigen. Gemeld document somt de kwesties op, welke naar het oordeel van Frankrijk moe ten worden bestudeerd, en wijst op de sa mengesteldheid van het probleem. Gecon stateerd wordt, dat onder bewapening niet slechts de eigenlijke wapenvoorraden moe- ton worden verstaan, doch ook het veel om vattende gebied van financieele, etknologi- sclie, indu -irieele, geografische en derge lijke elementen. Om de bewapening te verminderen moet men niet slechts den diensttijd en de mi litaire uitgaven verminderen, doch ook een zekere verhouding scheppen tusschen de oorlogsmachten der verschillende landen. Geen land mag, te land of ter zee, kunnen beschikken over een sterkere strijdmacht dan de Volkenbond in het geweer zou kun- r.en roepen tegen een mogelijken schender van den vrede. Syrië. Verbitterde strijd om Damascus. De Franse h en moester van het terreia Perstclegrammen uit Damascus melden, dat gedurende den nacht gisteren hevige aanvallen zijn gedaan op de Oostelijke j poort, welke eerst na een bitteren strijd van uren lang door de Fransehen werden afge slagen. De uittocht der Christenbevolking duurt voort. De „Chicago Tribune" meldt, dat de Franschen een volkomen insluiting van Damascus voorbereiden. Deze insluitings- boweging tegen do rebellen zou reeds .begon nen zijn. Binnen één week hopen 4000 Franschc cavaleristen de insluilingsbewe- ging te hebben voltooid. Volgens berichten uit Londen, wordt uit Damascus gemeld, dat daar drie Bedouinen zijn opgehangen, die in September een post hebben aangevallen, waarbij oen Fransch kapitein gedood en een persoon verwond werden. Plakkaten werden aange plakt, waarop het vonnis te lezen stond. Den gehoolen morgen lief. men de lijken als afschrikwekkend voorbeeld hangen. De „Times" verneemt uit Beiroet, dat Franschc cavalerie zonder incidenten Koe- Tieitra heeft bezet. Senegaleezon vermoord. Uit Kairo wordt gemeld: In de straten van Damascus zijn do lijken gevonden van vier vermoorde Sonegaleesche soldaten. Amerika an sche scholen in brand. Hot Nationale Hoofdkwartier van het Hulpcomité voor liet Nabije Oosten heeft bericht ontvangen dat de schoolgehouwon der Amerikaansche missie ten Zuiden van Damascus on de kerken in brand ziin ge stoken, terwijl de Droezen de Svrische Christenen verdrevén hebben. Gemeld wordt tevens, dat de Britsche autoriteiten Palestina gesloten hebben voor de vluch telingen uit Svrië, tengevolge waarvan velen di aan de grens verzamelen. Marokko. Ds strijd met de Moeren. De Eneolsche kapitein Gardner, dio naar bet heet sinds twee jaar de vertrouwde raadgever van Abd-el-Krim is. is aan boord van een jacht uit het Riff te Tan ver aan gekomen. Voleens de geruchten zouden er verschillende Biffijnsehé leiders aan boord zijn. Biffünen eoneentreeren hun troe pen bij Sjesjoean voor een aanval op de Spaansche stellingen. Per*i8 Het nieuwe bewind in Pcrziê. Uit Teheran wordt gemeld, dat alle hui- lenlandsoiie reveerin-r i1(?t nieuwe regiem ip Perzië erkend hebbeji. De correspondent van de „Chicago Tri bune" meldt uit Teheran een en ander over de nieuwe regeering. Drie verschillende opvattingen zijn er, welk definitief besluit er genomen moet worden. Tn de wetgeven de lichamen waarvoor do verkiezingen thans beginnen, bestaan drie stroomingen. De eerste groen wi! een bestendiging van de dynastie van Pablavi en wil dat de reering op de afstammelingen van Paldavi bil erf opvolging zal overgaan. Do tweede wil een grondwettelijke regeering van koning Pah- I.ivï fof aan zijn dood; daarna zal het volk ziin onvoleer kiezen. De derde groep dio tamelijk sterk is en waartoe de jonge generatie behoort, ferwiil ook talrijke Per zen in Turkije, Trek en den T'nkasus daar toe behooren, wil een republiek. Turkije en Rusland zijn voo>- een repu bliek. China. Dg chaos in China. Feng tegen Tsjang. Van betrouwbare zijdo wordt vernomen, dat het spoedig tot een oorlog zal komen tusschen Tsjang, den heerscher in Moek- den, en Feng, den zoo genaamden Christe- lijken generaal. De Japansche regeering heeft aan alle officieren en ambtenaren bevel gegeven zich strikt onzijdig te houden Uit Sjanghai wordt eveneens gemeld, dat de oorlog tusschen Tsjang en Feng thans onvermijdelijk geworden is. De onderhan delingen, tusschen die beiden gevoerd, om tot een accoord tegen Woo Pei Foe te ko men, zijn afgebroken. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berokend. z Kleine advertentlën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop fO.50. BINNENLAND Reorganisatie Bond van R. K. Kieskringen Voorzitterschap commissie. Naar „De Gelderlander" bericht, is Za terdagmiddag in do vergadering van het bondsbestuur van de R. K. Staatspartij (die gehouden werd na de algemeene ver gadering) tot voorzitter der reorganisalie- commissio in de plaats van den heer Koo ien gekozen do nieuwe bondsvoorzitter jhr. mr Ch. Ruys do Beeronbrouck. Het blad deelt verder mee dat de voor steden der commissie gpreed zijn, althans in beginsel reeds zijn vastgesteld. Er is tot nu toe driemaal vergaderd. Ingemaakte, niet uitgevoerde snijbooncn. Een uitkeoring vanwege de N. U. M. Men meldt aan do „N. R. Crt.", dat de groentenzouters binnenkort een uitkee- ring kunnen tegemoet zien van 2 per vat in 1918 ingemaakte en ingevolge re- geeringsmaatregelcn niet uitgevoerde snij- boonen. Deze uitkoering zal gedaan wor den vanwege de Nederl. Uitvoermaat- schappij (N. U. M.) De onbewaakte overwegen. Het R. K. Werklied en verbond heeft, naar aanlo'dng van een, door ons mede gedeeld, adres aan do directie der Nedcr- landsche Spoorwegen van die directie een brief ontvangen, waarin gezegd wordt dat er voor de waarschuwing bij onbewaakte ovrwegen door "middel van lichtseinen of schellen reeds verschillende inrichtingen zijn uitgodacet of beproefd, maar dat de directie van mooning is dat deze het ge vaar bij onbewaakte overwegen vergrno- <fen, omdat zulke automatische toestellen niet zoodanig te maken zijn, dat weigeren is buitengesloten en dat in dit geval het publiek, dat op de toe.ste.lVn vertrouwt, zich aan oen groofer gevaar blootstelt dan wanneer het op eigen oplettendheid is aan gewezen. De directie is daarom met voornemens, tot toepassing van zu'ke toestellen over te gaan. Een nieuw R. K. Vacantie-oord. Do buitenplaats „Lindenlust" te Boxtel, groot 11840 M2grenzend aan uitge strekte bosschen, is verkocht aan do afd. Amsterdam en omstreken van den Bond van Grooto Gezinnen, welke reeds in Eg- mond aan Zee een dergelijk vacanlieoord exploiteert Tn dit laatste tehuis werden in het afgeloopen jaar reeds gedurende 7000 verplcerdagen kinderen uit de grooto stad ondergebracht en nu zijn er reeds aanvragen voor 15.000 verpleegdagen. Het tehuis te Boxtel zal nu. naar gehoopt wordt, al reeds in hot a.s. voorjaar in dc bestaande behoefte voorzien. De verbou wing te Boxtel zal geschieden onder lei ding van den «architect J. C. Koot te Am sterdam Het initiatief voor den aankoop ging uit van den lieer P. de Lange te Bussum, de stuwkracht der Amstcrdam- sche vereeniging. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft bepaald, dat invoer van toebereid dierlijk vet, waarvan blijkt, dat het in 'l land van oorsprong als zoodanig niet geschikt is geacht voor monscholijk voedsel, slechts toegestaan is langs het kantoor Rotterdam. Op 1 December a s. zal het tele graafkantoor aan do Westerstraat te Utrecht definitief overgebracht worden naar hot nieuwe postkantoor op de Neudo. Men is thans druk bezig de nieuwe toe stellen te plaatsen. Het oude kantoor wordt dan gesloten. De gewone audiëntie van den minis ter van koloniën zal op Vrijdag as. niet p'iaals hebben. UIT PF PEEVING LISSE. Outlersavond. Woensdag 11 Novem ber, des avonds lo half 8 uur. wordt van wege de St. Jozcfsgezellenvereeniging een Oudersavond georganiseerd in do zaal van het Patronaatsgebouw. Kapelaan Bosch uit Haarlem zal een rede houden getiteld: Godsdienst". Alle ouders der Jozefsgezel'en en familie leden worden verwacht, terwijl bovendien de toegang ook geheel vrij is voor alle Ka tholieken van 17 jaren en ouder. Het be loofd een leerzame avond te worden, waar aan natuurlijk nog enkele attracties zijn verbanden. Ontsporing. Gistermorgen ontspoor de even voorbij de Zwarte Laan de loco motief van do tram, wo'ke to kwart over beven uur uit do richting Hiliegom te Lisso arriveert. De d'enst in de richting Leiden ondervond daardoor zeer veel stag natie, daar nog maar een tram door was. Het was ongeveer 11 uurA'ooraleer de baan weer vrij en de machine op de rails ge bracht was. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De SpaanschDuitsche tarievenoorlog begonnen. De verwarring In Frankrijk inzake Je financieele kwestie. BINNENLAND. Dc reorganisatie van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringen; het voorzitterschap van de desbetreffende commissie. (1ste blad.) Een uitkeering vanwege de N. U. M. voor ingemaakte, niet uitgevoerde snij- boonen. (lslc blad.) Onze Geïllustreerde Panina Do photopagina geeft o.m.: Photo's van do ramp te Wales iu Engeland. Een auto zonder bostuurder(?) Het weven van Perzische tapijten. NOORDWIJK. K. S. A. Gisteravond vergaderde do plaatselijke afd. dor K. S. A. in liet Juvu- naalsgobouw onder voorzitterschap van den heer G. G. J. Alkem.ado. Deze eerste vergadering in het seizoen was belegd' voor do bespreking van een wmlcrpro- gramma, De uitvoerige notulen werden door de secretaresse voorgelezen en vast gesteld. Hierna sprak do voorzitter een opwekkond woord over het nut der K. S. A., welke nu 20 jaar bestaat. De K. S. A. toch staat oen drietal zeer voorname punten voor, n 1. de oprichting van sociale voreenigdngen waar dit nood g is, do Sociale Volksontwikkeling on de goe de samenwerk'lig1 onder de veelsoortige or ganisaties. Spr. eindigde rast allen aan Ie sporen daadwerkelijk de/a; instelling Ie blijven steunen en. verwacht, dat Ivj dc aanbieding ecnor circulaire om bijdragen ervoor, deze een goed onthaal zal heb ben. Door liet Bestuur was onderhand 'd om hier opgevoerd te krijgen de film „ILws ik mijn kind gedood heb", waaraan do vergadering zijn volle instemming gaf. Do vertooning zal toegankelijk zijn voor de donateurs en zal plaats bobben in tiet laatst der maand November of December op een tweetal avonden. Verder had het Bestuur gemeend iedere maand in den ko menden winter oen lez;ng te houden n.b in Decern 1 mm- over de „Sociale beteekerrs der Missie", in Januari over liet. „Bewi's van Gods bosbaan in do natuur". Februari: ..Alcohol, de kwado geest voor de volwas sene" en Maart: „Over het lijdon van Christus". Het laatste onderwerp is ge kozen, omdat met den afbouw der kerk in den vastentijd geen meditaties zullen wor den gehouden. Hel programma werd aldus vastgesteld. Het plan tot het vormen vin een cursus voor Eerste Hu'p bij Ongohikj ken vond bij «allen instemming en na eeni-' go bcsprekühgen werd hos'oUm met den med'Schen leider le ondcrh.andeV» betrof-' fendo do voorwaarden en deze bovind'n mn, schriftelijk aan de verschillende organ 'sa- lios te doen toekomen, opdat deze hun le den tot deelname kunnen aansporen B'j de rondvraag worden nog eeni ge opme.rj kingen gemaakt betreffende de op te voe-" ren film en over den voorge-slridon cursus. Do, Geestelijk Adviseur spoorde aan de TC. iS. A. in stand te helpen houden niet al-< leen door een bijdrage, doch ook door z oh lo abonneeren op Katholiek Neder'and, waarvan het abonnementsgeld fl.per jaar bedraagt, daar men door een vol doend aantal abonnementen deze «instelling in het loven kan houden Het aantal voor Noord wijk zou dan op 90 gébracht moeten worden. Do voorz. dankte hierna allen voor do toegezegde medewerking en sloot do ver gadering. Onvoorzichtig. Tijdens den speeltijd op school had gistermorgen het 7-jarig zoontje van M. een stukje glas in zijn mond gestoken en had dit ongemerkt doorgeslikt, met hot gevolg, dat het in den keel bleef steken. Dr. Nedcrveen kon het stukje glas niet verwijderen en hoeft na een pijnliike behandeling het stukje glas naar benedon kunnen werken. Mocht het stukje glas niet iangs natuurlijken weg het lichaam binnen eenigo dagen verlaten, dan zal een operatie tot verwijdering hiervan noodig zijn. SASSENHEIM Aanbesteding. Zaterdag werd door den bouwkundige J. P. Lagerborg in op dracht zijnor principalen, aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Rusthof- laan alhier. Ingeschreven werd als volgt: Th. Roomvijk. f5235 W. E. Dijkstra Zn. f4980A. v. Nieuwkoop f4975 Gebr. van Breda f4696.W. P. Ouds her,rn it Zn. f4800.C. X KI -t f4480.—. G. J. Meiman f3725.— Gebr. Meouwisaen f 3443. De gunning is aangehouden. STOMPWIJK. Geboren: Nelly Nap gel), van 11 'ms- bergen d.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1