Vierde Blad RADIO Zaterdag 7 November 1925 1 STATEN-GENEKAAL. TWEEDE KAMER. Verg'adering van gisteren. STAATSBEGROOTING VOOR 1926. Algemeene beschouwingen. Do heer Marchant (V. D.) zet zijn rede voort. Hij behandelt thans de kolo niale politiek en in verband daarmede de oprichting van de Indische afdeeling Utrecht. Wanneer de opleiding te Leiden te eenzijdig ware, dan had de regeerin:. daarin moeten voorzien, maar dat deed zij niet, doch gaf den ondernemers de gele genheid zelf de opleiding ter hand te ne men. De regeering woonde zelfs do ope ning bij. Spr. merkt verder op, dat de re geering op sociaal gebied zoowel als op militair gebied in gebreke blijft. Voor dé sociale wetgeving heeft zo geen plannen spr. ontkent dat de ontwapening een ver kiezingsleuze is. Vervolgens betoogt spr., dat de uit spraak der stembus is geweest een vcroor- deeling der Colijn-politiek van vóór d< verkiezingen. De rechterzijde heeft her haaldelijk beweerd, dat het niet om een Ministeric-Colijn ging. Alleen de heer Van Wijnbergen was voor zoodanig ministerie. Maar overigens was er een tegenstand te gen een Kabinet-Colijn. Onder die om standigheden werden de verkiezingen in gezet. Bij den uitslag der verkiezingen werd de heer Colijn gehuldigd als de lei der en de heer Rutgers als zijn aanstaand medewerker aangeduid. Do houding der Katholieken tegenover het ministerie-Colijn besprekend, wijst spr. op den Katholiekendag te Utrecht, waar men het processie-verbod alleen op prin- cipieele gronden bestreed maar practise!] aanvaardde. De heer Kooien sprak in dien geest, gelijk al eerder is gesignaleerd; hij legde zich bij den heer Colijn neer. Met dio overwinning wenscht 6pr. minister Colijn geluk. (Gelach.) Spr. kan slechts hopen dat de minister bereid is die hulde te aanvaarden. (Gelach.) De houding der Christelijk-histerisclien was zeer zonderling. Zij gingen alleen den verkiezingsstrijd in, maar het" stond vast dat zij straks weer met Rome zouden samengaan. Voor de houding dezer partij heeft spr. geen bewondering. In tusschen, de 54 zetels zijn behaald en de drie par tijen vonden elkaar weer. Het is niet een Christelijk Kabinet, maar het heeft slechts een materieel karakter. Ten slotte formuleert spr. dat hij tegen over het beleid van dit Kabinet stelt. Een betere belastingwetgeving, waarbij de cul- tureele belangen worden ontzien, en de druk op de kleineren wordt verlicht, vóór alles na te streven. Spr. ontkent niet dat de omstandighe den nog moeilijk zijn en dat voorzichtig beleid geëischt is, maar er is nog alleen gelegenheid voor bezuiniging o.a. bij Oor log. Voor productieve werken mag naar spr.'s oordeel geleend worden en het on recht aan de ambtenaren aangedaan moet in minnelijk overleg worden goedgemaakt. De heer Braat (Platt. partij) wenscht over de samenstelling der Kamer te spre ken. De verandering der Kieswet heeft kwaad gedaan aan de evenredige verte genwoordiging. Er is roof gepleegd op de kleine partijen en ook de S.D.A.P. heeft daaraan meegedaan. Vervolgens critiseert hij do bonding der Regeering in landbouwzaken. Tegenover liet mond- en klauwzeer en de aardappel ziekte deed de Regeering niet genoeg. Verschillende punten zal ppr. bij de be grooting van Landbouw behandelen. De i«loszinnige" mededeelir.gen in de Troon rede over dit punt zal hij nader beoordee- len. Bezuiniging wil spr. zoeken op het aan bal ambtenaren en op de pensioenen en wachtgelden. De standplaats-kortingen jacht hij zeer onbillijk. Overigens hebben de ambtenaren allerlei voorcïeelen en voor ihten en de Regoering en de Kamer zijn pang voor de ambtenaren, omdat die in- Wlectueelen zijn en leiding hebben in den Jade. nfl Van het georganiseerd overleg is niets U|'a wachten. De slimste en handigste amb- laren worden bij dat overleg op de Rp- losgelaten om zooveel mogelijk le krijgen. Nu gaat de Regeering weer >r drie millioen gulden plooien glad- iken, maar met dia strijkerij komen er ?r nieuwe plooien in. JAVijziging der verlofstractementen pscht spr. Hij wijst op de pensioenen twee leden van Gedeputeerde Staten, mipister zijn geworden, iets wat hij onbillijk vindt.' th .5j>e heer Van der Tempel (S. D.) 'delt de welvaartspolitiek dezer rc- i?. Met de voorgestelde middelen kan *ng er z.i. niet komen. Er is aanwas der bevolking van 100.000 per en er is geen evenredige toeneming cultuurgronden, geen emigratie enz. wijst op de adressen van het N.V.V. k/Werkloosheidsraad, waarin vVfdt gen op het uitvoeren van pro- we werken, versnelling der Zuider- •rken, de Maaskanalisatie enz. Er is uoodig, groofe spoed bij den aan- dezer werken. vergadering wordt verdaagd tot k? één uur. RECHTZAKEN De moorcj op den makelaar Busch te Amsterdam. Aanstonds bij het juridisch gedeelte van zijn betoog, zal pl. de vraag behandelen4 of er diefstal dan wel verduistering heeft plaats gehad. Thans wil hij echter reeds zeggen, dat deze vraag nauw samenhangt met de verleiding, waaraan bekl. heeft bloot gestaan. Beklaagde had het lijk in zijn bezit en toen heeft hij het geld weggenomen. De verleiding tot verduistering is altijd grooter dan tot diefstal, doordat men in het eerste geval reeds het te verduisteren object in zijn bezit heeft. Zoo was het ook in het geval-Muylwijk. Hoe het ook zij, voor die vraag is het beslissend of en hoe aan die toeëigenings- daad het misdrijf is voorafgegaan. Nu heeft de Officier van Justitie be toogd, dat Muylwijk betrekkelijke ar moede eene aanwijzing is tegen den be klaagde. Vervolgens heeft de Officier uit die armoede geconcludeerd, dat do rijke buit is verdeeld en er derhalve medeplich tigen moeten zijn geweest. Deze veronderstellingen van den Officier zijn echter door niets gestaafd en daaren boven juridisch ontoelaatbaar, omdat de Rechtban'als zij dan den Officier op die punten zóu kunnen volgen, eene aanwij zing door een aanwijzing zou bewijzen, wat volgens de jurisprudentie van den Hoogen Raad in strijd is met de wet. Pl. gaat nu over tot de „franje" van het betoog van den Officier van Justitie. Dat Muylwijk niet heeft kunnen ^ggen, wie de kist heeft meegedragen naar den kuil is zeer goed te verklaren. Ook het leggen van de steonen onder de kist, zon der hulp van anderen, is practisch mo gelijk. Beklaagde heeft hem meegedeeld, dat hij zich op het oogenblik nog in staat acht dit te doen. Pl. becritiseert dan het optreden van den politie-scheikundige, den heer van Ledden Hulsebosch, die verschillende me- dcdeelingen hoeft gedaan, welke door do deskundigen zijn betwist. In 'dit verhand wijst pl. erop, dat alle deskundigen ver klaard hebben, dat het lijk heel gemakke lijk op de wijze, als door bekl. meegedeeld, in de kist kan zijn gestopt, terwijl de heer van Ledden Hulsebosch dit onmogelijk achtte. De heer van Ledden Hulsebosch is de „je sais tous" van de rechtszaak, maar met allen eerbied voor de scherpzinnig heid van dezen politiescheikundige, meent hij als zijn oordeel te moeten moedoelen, dat" de heer van Ledden Hulsebosch op onverantwoordelijke wijze stemming togen beklaagde heeft gemaakt. Pl. bestrijdt nu nog in den breede de zakelijke argumenten, welke door den Of ficier van Justitie in zijn requisitoir zijn aangevoerd. Als de verdediger daarop nog verschil lende details uit het getuigenverhoor aan haalt en do Rechtbank vraagt, of zij er belang in stelt, dat deze finessen nog den behandeld, antwoordt de president, dat de Rechtbank zich daarover niet kan uit laten. De president geeft echter den verdedi ger in overweging zich te willen bekorten, Daarna wordt gepauzeerd. Na de pauze haalt pleiter uit de prac- tijk van he' leven van Muylwijk verschil lende feiten aan. waaruit allerminst de moordlust van beklaagde blijkt. Zeer breedvoerig weidt pleiter uit over het rapport van de psychiaters,, waarvan 09 pet. niet is waar te maken, en hij noo- digt prof. Bouman. een der psychiaters uit, waar te maken, dat bekl. eenige hande ling heeft gepleegd welke niet behoorlijk is Beklaagde was geen oorlogshandelaar, stond niet aan den zelfkant van het leven en deed geen dingen van een laag moreel pijl Het eenige, wat hij in zijn leven ge daan.heeft, is de brandstichting te Rotter dam, waaromtrent pleiter een verklaring geeft, en de wurginer van Busch, zooals beklaagde dit zelf uitdrukt. DnaTom vraagt pleiter den rechters beklaagde niet aan te wrijven, wat deze niet gedaan heeft. Pleiter laat in den breede uitkomen, dat het verhaal van Muylwijk dat hij 10 jaren lang door De Kort is afgeperst, volkomen waar is. Uit de gedragingen van De Kort blijkt duidelijk, dat deze niet medeplichtig is, en dat Muylwijk een vreeselijken tijd sedert October 1915 heeft doorgemaakt. Pleiter komt nu tot de vraag. n.l. „hoe en waardoor is Busch gedood?" tn dit verband bespreekt pleiter het arrest van den Hoogen Raad van 1919, dat de Officier heeft aangehaald: de zaak korporaal Vos te Ede. In dit arrest heeft de Hooge Raad de conclusie getrokken, dat, waar bekl. be kend heeft het lijk van het geld te hebben beroofd, er tusschen de berooving en het dooden van het slachtoffer verband moest bestaan, zonder dat echter in rechte vast was komen te staan, op welke manier het slachtoffer was gedood. Nu heeft de Offi cier het bedoelde arrest, op dit punt al thans,, textueel in zijn dagvaarding over genomen. Maar er is een fundamenteel verschil tusschen het arrest van den Hoo gen Raad en deze zaak. In de zaak van korporaal Vos is niot verklaarbaar ge maakt, hoe bekl. het slachtoffer behandeld of mishandeld heeft, terwijl Muylwijk in deze zaak duidelijk heeft gemaakt, hoe het slachtoffer Busch is gestorven. In dit ge val mag men dus de lezing van bekl. niet op zij zotten. Trouwens do Officier heeft dit ook niet gedaan, want hij heeft uit do verklaringen van Muylwijk zelf zijn con clusies getrokken. Pleiter verwacht dan ook, dat de recht bank beredeneerd zal aantoonen, waarom lezing van bekl. niet waar kan zijn. Zoolang men dit niet doet, mag" men Muyl wijk niet veroordeelen. Pleiter behandelt dan de onderscheidene medische verklaringen, waarbij hij er op wijst, dat, blijkens de mededeelingcn van dr. Focke Meursingh, Busch geen gezonde man was. In aanmerking genomen het Ingezonden Mededeeling Gewrichtsrneumatiek,Griep Hoofd- en Zenuwpijnen. Na 30 jaar lijden eindelijk genezen. De schilder v. d. Heuvel, Talmastr. 18 A'dam, de bekende teekenaar en ontwerper op reclame- gebied schrijft ons: ,,Op mijn He jaar begon ik reeds aan rheumatlek te lijden, welke kwaal met de jaren steeds verergerde zoodat ik ontelbare malen wekenlang te bed lag, niet in staat mij te verroeren. Door verschil lende doktoren ben lk be handeld geworden, echter zonder blijvend resultaat. Telkens weer kwamen de rheumatische aandoenin gen terug, welke bij mij de geringste beweging ont zettende pijnen veroor zaakten en mij weken lang beletten mijn werkzaam heden te verrichten. Ver schillende middelen heb ik J.V.D.HEUVEL beproefd, echter steeds zonder resultaat. Ik had reeds zooveel over Togal-tabletten gelezen en ook gehoord van kennissen die door haar gebruik ge nezen waren van Rheumatische aandoeningen.^ andere van Griep, Influenza of Zenuwpi|nen dat ik besloot het ook eens te probeeren. Reeds na de eerste flacon verminderde de pijnen en na ge bruik van enkele flacons f2.was ik geheel hersteld. Zelfs het vochtige scizocp van ve len jaar'deed mijn rheumatische aandoening,. et terugkeeren, zoodat ik lederen l'jder aan gewndits- rheuinatiek ten sterkste kan aanraden onmiddellijk bij de dichtst bijzijnde apotheek of drogist Togal- tabletten te halen." sexueel leven van Busch en de verschillen de verklaringen, door de deskundigen af gelegd, kan wel aangenomen worden, dat Busch in 1915 een hartkwaal had. De verdediger vindt het verklaarbaar dat bekl. niets heeft gedaan om de vrouw en de kindeken van Busch na diens dood aan geld te helpen. En de vraag van den Officier waarom bekl. niet dadelijk een dokter er bij ge haald heeft, is dezelfde vraag als deze: „Waarom hebt ge de zaak niet bij de poli tie aangegeven?" Indien bekl. geld aan de weduwe van Busch had gegeven, de assistentie van een dokter had ingeroepen, of do zaak bij de politie aangegeven had, dan zou het feit werldkundig zijn gemaakt. En dit wilde bekl. niet. Pleiter zet nog uiteen, dat zijn overtui ging omtrent de waarachtigheid van de bekentenis van bekl. staat tegenover de overtuiging van den Officier, die aan deze bekentenis geen vertrouwen schenkt. Heden zal mr. Levy ziju pleidooi vervol gen. UIT DE RADIO-WERELD DE RIJM STREEK WEKELIJKSCH OVERZICHT KAASHANDEL. De handel is deze w.eek nog kalmer ge worden. Reeds in een vorig overzicht zen wij reeds hierop en deze aanvankelijke kalmte zette zich dezo week verder voort in een flauwen handel. Men behoeft nu direct niet de conclusie to trekken alsof de kaas zoo maar guldens minder werd verkochtI Do prijs handhaafde zich nage noeg geheel.' Bodegraven noteerde tot f 71 voor 'n enkel prima partij zware kaas. Te Woerden was de hoogste noteering idem. Voor een prima 10 Kilo was de doorsnee- prijs van 64 tot 68. lichter gewicht van 62 tot 66. Veel kleine kaas wordt er op 't oogenblik niet aangevoerd. Het meeste is zware kaas. De kwaliteit is ech ter op 't moment prima in tegenstelling met enkele maanden geledon. toen de aan geboden partijen van allesbehalve beste kwaliteit waren en men werkelijk zich moeite moest geven om op één markt meer dero prima partijen machtig to worden. Dientengevolge heeft men thans ook niet die groote nuanceering in do prijzen. Vol vette kaas onder de f 60 is op de markten niet te vinden en op het oogenblik is het verschil tusschen hoogste en laagste no teering niet zóó groot als enkele maanden terug. De aanvoeren waren deze week niet groot. Te Woerden en te Bodegraven resp. 284 en 286 wagens, te Gouda 182 partijen, te Alphen 58. Dus overal belang rijk minder clan de vorige week. Dit zal daD ook wel van invloed geweest zijn op het verloop der prijzen van deze week. I idien deze week eenzelfde aanvoer aan gebracht was als verleden week. dan zou den de prijzen stellig meer er onder heb ben geleden. In dit verband verwacht men wel, dat de volgende week bij flinke aan voer de prijzen zich niet zullen kunnen handhaven en allicht zal de ingezette da ling van deze week voortgaan. Met de roomboter ging 't deze week goed. Rede lijke aanvoer met vaste handel en iets stij gende prijs. Vooral onze zuidelijke buren schijnen dit artikel te vragen en de insil ders voorspellen voor de volgende week hierin hoogere prijzen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Biilard-seance. In het cafó „Hollan- dia" van den heer P. G. Borgeys in de Brugstraat alhier, zal Maandagavond a.s. door Mej. I«. Schrier uit Domburg een in teressante billard-seance worden gegeven, 't Zal voor liefhebbers van het billardspel ongetwijfeld de moeite waard zijn, bij do seance van deze vrouwelijke wereldbillard kampioen tegenwoordig te zijn. Voor bij zonderheden verwijzen we naar de adver tentie in dit nummer. Damsport. De uitslag der danswed strijd tusschen O.D.I. (Alphen) en „Ex celsior" (Waddinxveen), welke deze week gehouden werd te Boskoop, eindigde met een 713 overwinning in het voordeel van „Excelsior." Aanrijding. In de Prins Hendrik straat werd gisteren bij het uitgaan dor school het zoontje van den heer v. d. K. door een auto aangereden. Gelukkig liep hij slechts enkele schrammen aan het been op. Wat er vanavond te hooren is. 4.20 Elberfeld 259 M. en Munster 410 M. Onbekende Goethe-liederen. Zürich 515 M. Concert. 4.35 Londen 365 M. Concert. Man chester 375 M. Thé dansant. New castle 400 M. Concert. 5.05 Radio-Paris 1750 M. Concert. 5.20 Brussel 265 M. Concert. Ham burg 395 M. Concert. 5.35 Zürich 515 M. Concert. 6.20 Londen 365 M. Muziek. Bour-% nemouth 385 AL Muziek. München 485 AL Populair concert. v 7.20 Hamburg 395 AL Concert. 7.22 Oslo 382 M. Orkest. 7.35 Dortmund 288 M. Fritz Reuter- avond. 7.50 Daventry 1600 M. Programma van Glasgow: Light Orchestral and Ballad Programme. Alargaret i Stephen (Soprano) Robert Watson (Baritono.) The Orchestra: Overture ,.Tho Merry Wives of Windsor" (Nicolai.) Margaret Stephen: „The Maiden" (Parry.) „Come, Oh Como" (Harty.) „Sho Sent a Letter", „Waltz Song" („Alcrrie England", Ed. German.) Tho Orchestra: ..Ballet Russe d'Amour" (Glazounov.) Robert Watson: ..Songs of the Fleet" (C. V. Stanford.) Margaret Stephen: „Daybreak", „Eve ning", (Landon Ronald.) „Young Love Lies Dreaming" (A. Somervell.) „Love's Philosophy" (Roger Quilter.) 9.32 The Orchestra: Rhapsodie Dance, „The Bamboula" (Coleridge-Taylor.) Ro bert Watson: „False Phyllis" (arr. Lane Wilson.) „Eldorado" (Walthew,) „Song of the Torrent" (Mallinson.) 9.57 The Orchestra: „Berceuse" (Jaruo- felt.) Waltz „Artist's Life" (Strauss.) Overture „William Tell" (Rossini.) 7.50 Birmingham 475 M. Concert. Londen 365 AL le acte van de opera „Tosca", daarna concert en revue. El berfeld 259 Af. en Münster 410 AL „Brü- derlein fcin" zangspel. Frankfurt 470 M. Tooncel. Zürich 515 Af. Gemengd programma. 8.Rome 425 M. Concert. 8.10 HiJjversum 1050 Af. S.D.A.P.- avond. 8.20 Afanchester 375 M. Concert. 8.35 Bournemouth 385 Af. Japanscho indrukken en muziek. Newcastle 400 M. Concert De Bildt 1100 M. Weerbe richt. 8.50 Radio-Paris 1750 M. Concert. 9.35 Brussel 265 Al. Kamermuziek. Petit Parisien 345 AL Operettemuziek. 10.50 Alle Britsche stations: Dansmu- 5 ziek van het Savoy Hotel té Londen. Voor Zondag. 11.20 Frankfort 470 Af. Concert. 1.05 Radio-Paris 1750 M. Concert 1.20 E'borfcld ?59 Af. Dans- en ope- reltemuziek. 3 20 Bournemouth 385 Af. Cnneort. Newcastle 400 Af. Kerkdienst. Afüwter 410 Af Lezing' en concert. Elberfeld 259 Af. Orkest. 3.50 Londen 365 M on Daventry 1600 Ar. Rad'o-oomodte niet muziek en koor. Afanchester 375 Af. Symphonlo-ooncert. Dorlmund 288 Ar. Concert. 4.20 Zürich 515 Ar Concert. Frank- for' 470 Af Konrconrert. 7.20 Dortmund 288 M. le. 2e en 3e aclo van Lohengrin. Elberfeld 259 Af. Richard Wagner-avond. 7 35 Ziirieh 515 Af. Concert. 7.50 Münster 410 M. Concert. Frankfort 470 AL Mo varmuziek 8Hilversum 1050 Af. Concert. 8 70 Londen 365 Af on Daventry 1600 AT. Luiden der kerkklokken. 8 35 Londen 365 Af. en Daventry 1600 Af. TCerkdtenst. 8 50 Brussel 265 Af Gal.aconce.rt. 9 05 Radio-Paris 1750 Af Dansmuziek. 9.35 Londen 36:5 AL en Daventry 1600 Af. e a Het de Groot en Piccadilly orkest; L. Cell'h'. tenor TTet orkest: Renvniscen- eos of Listzt, (Morona). Tenor: „OiVo-ö- Afar" (..La Gioconda", PoncbielM). Het or kest: Three Dances („Nell Owyn". Ger man). Tenor: „Af' Aparri" („MnrW, F'o- tow). Het orkest: Groofe fantaste uit „Aida", (Yerdi). „Ave Afara" Schu- hert). WEERVOORSPELLINGEN PER RADtO. Dat weerberichten per radio uitgezon den worden, zullen onze lezers, die in 't bezit zijn van een radio-toestel, reeds lang weten. We zullen hierover dus verder niet uitwijden, maar iets vertellen over het radio-toestel als weervoorspeller. Onderzoekingen hebben n.l. aangetoond, dat verschillende weersgesteldheden zich in het radio-toestel manifesleeren ln den vorm van duidelijk te onderscheiden go- luiden. Dat dit niet nieuw, ja zelfs al heel oud is, blijkt uit het feit, dat men in Enge land reeds in 1917 van do radio gebruik maakte om weersvoorspellingen te bepa len. Als er n.l. op het radiobui n van het vliegkamp heftige atmosferische out- ladingen worden geregistreerd, bloven do luchtschepen in de hangars. Waren ze onderweg, en de marconist rapporteerde iuchtstoringen, dan keerden ze zoo spoc- dig mogelijk naar hun basis terug. De ervaring had geleerd, dat er moestal onweder of storm volgdo na hot wa&rne- men van heftige luchtsoringen. Ook ha- gelbuien zijn, eenigen tijd vóór zij neer* komen, in het radiotoestel hoorbaar. Zoo hield eens een sprekor ergens een lezing met radiodenionstratie, toen hij in do te lefoon plotseling een ononderbroken kraa- send nrischen waarnam hot teekeu van een op komst zijnde hagelbui. Hij onderbrak zijn demonstratie even; en deelde het publiek mede. dat er binnen' eon minuut eon hevige hagelbui zou neer komen, blijkens do waarneming met hot radiotoestel. Hoe verbaasd waren zij, oven later do hagel tegon do ruilen to hooren kletteren. Dezo en andoro waarnemingen hebben weerkundigen or toe gebracht door middel van de radio het weer te voorspellen. Afarconi stelde in 1906 een rapport op, waarin hij do aandacht op het feit vestigde, dat atmosferische ontladin gen gewoonlijk uit oen bepaalde richting kwamen. Afet de uitvinding van do Bollini-TosU antenne, bestaande uit twee driehoekige» antenno's loodrecht op elkaar, was het mogelijk om een gerichte ontvangst te ver krijgen. Hiermede werd zelfs tamelijk juist de richting bepaald, waaruit de at mosferische ontladingen kwamen Een raam-antenne vertoont do bijzon dere eigenschap, het beste te ontvangen, indien do windingen in de richting van het seinend station wijzen. Door middol van twee verschillende toestellen mot raam-antenno, op èenigen afstand van. olkaar opgesteld, kan zelfs vastgesteld worden waar do haard van de ontladin gen is, dus'waar de onweders vallen. Tus schen 1916 en 1920 zijn verschillende on weders door de Engelscho radiostations geregistreerd. Dat dit vrij. zuiver geschied de, blijkt wel uit 't volgende: Eenmaal stelden drie stations oen onweder vast, dat bij Sicilië moest gevallen zijn; do af stand tusschen do registroerende stations en Sicilië bedroeg 2300 K.Af. Ook kwam het wel voor, dat mon onwoders regis treerde op punten, waar later in het ge-' heel geen onweder bleek gevallen te zijn- Nadere onderzoekingen brachten aan hot' IteM, dat er op die plaatsen na o.a. 24 i -vlea regonbulen losgebroken wan1 lcvrdo men weer. dat atmos-i feri' gen ook verban'1 hou dent mot reg-M' Prof. Bot li*van do w®ten.-oliappclijko faculteit in Nancy heeft op dit gebied uitgebreide onderzoekingen gedaan. Hij experimenteert met een raam-antenne van bijzondere constructie, waarmede golven van 10030.000 M. afgesb and kunnen! worden. Door rijn veeljarige practischo orvaring op dit gebied, doet hij door mid-i del van zijn toestellen allerlei weervoor-j spellingen, en kan vaststellen of er onwe- der, regen, hagel of mist op komst ie. Vol gens hem is het radiotoestel hiervoor.1 even betrouwbaar als do normale weer-1 kundige toestellen. ,j VRAGEN RUBRIEK. Vraag: Waarom kiozen du mueslo om- roepstations bij voorkeur de korte golven (van 200500 AL), terwijl tooh do langere golven veel gemakkelijker te vinden zijn? Antwoord: Indien slechts do groo- tere golflengten ter beschikking waren van do omroep,stations, zou het niet mogelijk zijn zooveel stations te loten v>"V"n zon- Zek. li ikv; want II hoor 1 b.v. Daventry niet alleen op 1600 AL. doch ook op 1800 M. en HIK) M. Het golfhereik tusschen 1400 en 1800 AL (dus 400 Af.) wordt dus gestoord door slechts één station. Daarom is Daven try niet nit Radio-Paris to stemmen. Op do korte golflengten is het heel anders Brn - sel hoort U op 265 M., doch op 270 AI. hoort U dit station niet meer. Do korlo golflengten kunnen dus veel intenser benut worden, wat ook blijkt uit het zeer groolu aantal stations tusschen de 200 en 500 AT. (wel 100) nrezenden Mededeelinn, Grootste sorteering Onderdeelen, eto Vraagt onze nieuw verschenen geïllustreerde Catalogus. 11901 N.V. I.E.M.C.O. v.h. GEERAERTS-REÜTER LEIDEN - MARE 70 - TEL. 1110 „Eerbied in Gods Huis." Zondag 8 Nov. Vroegmis 812, Hoogmis 4, Vespers 5. Ingekomen: G. van Loenon en gezin, van Krimpen aan don IJsel. J. Rietveld, van Meerkerk. G. Kling en gezin, van Rotterdam. Johanna A. Ver- liage, van Zwammerdam. Hinke Struiksma echtge. van W. J. Hetzel, van 's-Gravenhage. S. Michielen. van Zwam merdam. Bartha M. van Veen echtgen. van S. Alichielen, van Bodegraven. J. H. Huskens, van Maastricht. Catharina P. Helmer van Amsterdam. J. Afostert en gezin, van Hillegersberg. A. Schel- lingerhout van Koudokerk. Helena A. Boer echtgen. van A. Schellingerhout van Berkel en Rodorijs. Beatrix Boogord Wed. van C. van Iperon van Woubrugge. Margrietha van der Heuvel echtgen. van H. van Ee van Barneveld. Gcer- truida de Moor van Amsterdam. V e r tr o k k e n: H. A. P. Th. Ruedi- sueli naar Oisferwijk. n. C. Lours na,ar Ned.-Oost-Indiö. J. B. Bode naar Ned. Oost-Indië Trijntje Heij, naar Rccu- wijk. N. Samson naar Arnhem, Anna Burggraaf naar Utrecht. Maria van Arkel naar 's-Gravenhago. Trijntje Kraan naar Voorburg. Aagjo Kraan naar 's-Gravenhago. A. Ondcrdelindo, naar Zwijndrecht. Aaltje van Essen, j naar 's-Gravenhago. L. Verkuil naar Rijnsburg. Jannetje Brastcr naar Lei-! den. :i HAZERSWOUOE. Geboren: Afaria Theresia d. v. Hen- drikus Groen en Anna Maria Brugman^ Neeltje d. van Johannes Ooms en Jo hanna Petronclla Oppolaar. Ario z. v. Cornelia Gjjsbert Kabermehl en Leuntje Francken. Overleden: Petrus Stolwijk cchg. v< Alarla Catharina van Scliftik, 86 j. j

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3