VRIJDAG 6 NOVEMBER 1925 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN 17e Jaargang. No. 5092 bz(Soufim\k gONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal, lie Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal, j per post f 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- g. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd pblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverfenflën 30 cent per regel Voor Ingezonden Medcdeclingen wordt het z dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. nummer bestaai uit drie fl-these. lD der dagbladen geknipt: eeuwige Neiderlandsc.be spook, de jüieidsraanie, waart weer rond. sen zijn gesloten, zoodat het strafiden niet meer onveilig pien; de wegen zijn door wande- verlaten en de bermen dus voor öüger geen lokaas meer. Het wendt vanzelfsprekend tot de stad. In g33g heeft het een griezelige victo- baald in het parlement Cbedoelid is jscoopwet), in Amsterdam wordt jmeiiort binnengehaald, in den Tan zedenpolitie. «n knipsel uit een -artikel in „He waarin gesmaald wordt op lijkheidsaposlelen", die zich laten oor „fanatieken dompers-lust". een gespot met de zedelijkheid t ie herkennen de antithese tus- is en rechts. tóch zijn er nog Katholieken, Had als ,.He Telegraaf" voor een blad houden; althans ze zeggen «n alsof. Zij zijn geabonneerd a courant, lezen het en laten het door jonge mensclien en kinde- pddeknop overdrijving ligt er in r:. dat dezulke daardoor een ;e verantwoordelijkheid op zich ij ais .,Be Telegraaf", hoewel wil lijnen onder het mom van neu- scliaamt zich ten slotte toch niet, antithese aan de linkerzijde te jaden ons móeten schamen, als I, vrij en frank, t o o n den te t de rechterzijde, in woord èn in in do keuze van ons dagbladl Volkenbond. èond en kalender-hervorming. dale studiecommissie voor de ka- ïorming, waarvan prof. jhr. mr. van Eysinga voorzitter is, heeft s door tusschenkomst van den rgeneraal van den Volkenhond schillende regeeringen gewend om lijk vóór 15 December a.s. te wor- icht over de zienswijze van de ïulorileiten ten aanzien van het s van een vasten dag voor het sl. door de commissie reeds onlvan- oorden is nl. gebleken, dat niet idelskringen, maar ook verschil- iderwijsinstollingen voorstander ~n vasten Paaschdag. Alvorens litief uit te spreken over deze een voorstel te doen over den ülueel te kiezen dag, wenseht de de meening te vernemen van de onderwijsautoriteiten in de ver- landen ter wereld. Duitschland. litsehlands ontwapening. rapport van Foch. mal meldt, dat het rapport van de gezanlenraad morgen zal on- vaststelt, dat Duitschland in den ongetwijfeld zich inspanning oost, in het hijzonder op het ge kt materieel. Maar ten opzichte reorganisatie van den ge- t, de organisatie van de politie me vereenigingen blijft de hou- Duitsehe autoriteiten zeer ge- De chef van het Duitsehe leger Ut bevel over -het kader en de dat binnenkort de ont pit Keulen wordt aangekondigd te bewijzen, dat de hond- zijn aan den geest van Lo- het militaire toezicht zal ge- Mijven om duidelijk te maken, nog niet is der Duitsch-Nationalen. 'nieuwe actie tegen I Stresemann. ionalen, die steeds heb- Ni dat hun minister Schiele in rjóór het verdrag van Locarno N. moeten thans toegeven, dat NA „ja" heeft gezegd. De ge- P? van den Duitsch-Nationalen Hond geworden. Om nu de N dit punt af te leiden, eischen Mitionale bladen een streng on- don minister, die zijn ambts- geschonden en de houding •heeft bekend gemaakt. Het is 1*° van de ministers de Duitscb bot oog hebben. D.at is nie- dan Stresemann. Het lijdt geen twijfel, dat we weer aan den vooravond staan van een Duitsck-Na- tionale campagne tegen dr. Stresemann. Reeds bij herhaling hebben de Duitsch-Na tionalen geprobeerd den minister van Bui- fenlandsche Zaken een beentje te lichten. Tot dusver zijn deze pogingen altijd mislukt Met gretigheid zullen ze dus nu deze nieu we gelegenheid aangrijpen en nogmaals trachten Stresemann uit het zadel te lich ten. Wederzijdsche gratie-verleening. Hot Centraal Uitvoerend Comité van Sovjet-Rusland heeft gratie verleend aan de Duitschers Kindermann en Wolseht en den Estlander Ditmar, die bij het proces legen de fascistische studenten ter dood waren veroordeeld door het Opperste Ge rechtshof. De doodstraf werd veranderd in 10 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis. In verhand li iermede hebben de in het Tsjeka-proces te Leipzig ter dood veroor deelde hoofdleiders Neumann, Pöge, en Skoblewski gratie verkregen en zijn tot le venslange tuchthuisstraf veroordeeld. Frankrijk. Syrië in de Kamer. De behandeling der interpellaties uitgesteld. Naar aanleiding van de vaststelling van den datum voor het houden der aangekon digde interpellaties van Ferry en Desjar- dins over Syrië, heeft gisterenavond in de Kamer een lang en opgewonden debat plaats gehad. Aangezien de socialisten in hun bijeen komst van gisterenmorgen besloten hadden do regeering te steunen in haar verzoek tot uitstel der interpellaties tot na den te rugkeer van generaal Sarrail, was het hij voorbaat zeker, dat de regeering een meer derheid zou krijgen. Do oppositie heeft het haar nietemin zoo lastig mogelijk gemaakt. Toen bleek, dat haar voorstel tot onmiddel lijke behandeling der interpellaties geen kans van slagen had, trachtte zij een om trekkende beweging te maken, door in ieder geval een datum voor de interpellaties te bepalen, en wel 20 November, zijnde de eerste Vrijdag na den terugkeer van Sar rail, die tegen 15 November te Parijs wordt verwacht. Painlevé ging hier eerst mede aceoord, maar tóen Ferry er drn nadruk op legde, dat Painlevé, dus voor den aandrang van de oppositie was gezwicht, verklaarde Painlevé, dat hij geen pressie van den heer Ferry wilde aanvaarden en alleen genoegen nam met een uitstel zouder be paling van den datum. Hij zeide, dat hij generaal Sarrail onmiddellijk na diens te rugkeer zou machtigen, in persoon en ont slagen van elk ambtsgeheim, voor de com petente Kamercommisie te verschijnen en alle gevraagde inlichtingen te geven. Hot openhaar debat over Syrië zou dan ten spoedigste daarna kunnen plaats hebben. De socialisten en Painlevé. Eenwijzigingin hun houding. De Kamerzitting van gisteren is vooral daarom belangrijk geweest, omdat zij den indruk heeft gegeven van de ontspanning tusschen de regeering en de socialisten. Dit kwam vooral tot uiting, {oen Leon Blum aan het begin van het debat over Syrië het woord nam, om namens de so- cia isten te verklaren, dat deze het ver zoek tot uitstel van de regeering steun den. Het geheele cartel juichte hem daar op toe. Na afloop van een bijeenkomst der socialistische groep, gaven eenige voorstanders van samenwerking mdt de regeering te kennen, dat een belangrijke wijziging in de oriënteering der groep is gekomen, welke binnenkort de mogelijk heid eener hervatting der steunpolitiek laat vermoeden. Italië» EEN COMPLOT TEGEN MUSSOLINI. De aanslag bijtijds verijdeld. Een kamerlid en een generaal gearresteerd. Er is een complot ontdekt, om Musso lini Woensdag tijdens de herdenking van den wapenstilstand te vermoorden. In dit verband zijn het Kamerlid, de syndicalist Tieto Zaniboni en generaal Luigo Capello gearresteerd. Het volgende relaas is niet officieel, doeh ontleend aan de „Idea Nazionale", een orgaan, dat in nauw contact staat met den minister van Binnenlandsche Za ken, Federzoni. Een kamer in het hotel Dragon was door een onbekende gereserveerd voor 4 November, opdat een officier, die, ten gevolge van verwondingen niet in staat was, zelf aan de processie deel te nemen, van uit de vensters van het hotel den op tocht der gewezen soldaten zou kunnen aanschouwen, die voorbij Mussolini zou den trekken. Gistermorgen vroeg instal leerde een man in uniform zich in de ka mer van liet hotel onder den naam van majoor. SilvestrinL Om half tien kwam de politie aan het hotel en deed navraag naar de kamer, die door den veronderstelden majoor was in genomen, en arresteerde hem daar. De majoor bleek niemand anders te zijn dan de gewezen afgevaardigde Zaniboni. Gemeld wordt, dat een uiterst modern machinegeweer, van Oostenrijlcsch maak sel, was opgesteld voor het venster, ter wijl de loop van dit geweer door een spleet iri de gesloten blinden naar huiten gericht was, juist op het balcon van het Palazzo Chigi, waarop Mussolini zou ver schijnen. Voor het hotel werd een nieuwe Lancia- auto met een groote hoeveelheid levens middelen voor een lange reis door de po litie in beslag genomen, terwijl de chauf feur werd gearresteerd. De auto zou, naar men aanneemt, moe ten dienen voor de ontvluchting van Zani boni tijdens de verwarring, welke het ge volg zou zijn van het vermoorden van Mussolini. De mededeelingen van de ontdekking van het plan werden geheim gehouden tot den namiddag en vergezeld door een verklaring van Mussolini aan de prefec ten gericht, waarin hij er op aandringt, dat de openbare orde op geen enkele wijze mag gestoord worden door represaille maatregelen van de zijde der fascisten. Do maatregelen door de regeering geno men, d.w.z. de bezetting van alle vrijmet selaarsloges, de arrestatie der schuldigen en de ontbinding van de unitarisch socia listische pari ij, waartoe Zaniboni behoor de en de schorsing van het nieuwsblad „Giustizia", waren naar de meening van Mussolini voldoende om alle noodzaak van eventueel optreden uit te sluiten. Farinacci heeft order gegeven, dat in de provinciale hoofdsteden massa-samenkom sten zullen worden gehouden van fascis ten, ten einde „des leiders genadige ont snapping aan den dood" te vieren Syrië. De Drusen-upstand. De toestand in Damascus. Volgens den correspondent van de „Ti mes" in Damascus is de toestand aldaar feitelijk weer normaal, ofschoon de Fran- schen de draadversperringen, zandzakken ,en barricades nog niet hebben verwijderd. Do drukte in de bazars is weer even groot als vóór de onlusten, en tal van half-afgebrande en beschadigde winkels zijn van binnen weer ten deele hersteld. Doch een wandeling langs de bazars is ietwat bezwaarlijk, naar de correspondent zegt, want herhaaldelijk werd hij aange klampt door gewone burgers, die vroegen hoe zij een Engelsch paspoort konden grij— gen, daar zij het land wcnschten te verla ten. Het bezit van een Engelsch paspoort' blijkt dan ook wonderen te verrichten, daar een winkelier, die er een bezat, bo ven zijn deur een bordje ophing met de woorden: Britsch onderdaan, Alexandrië, Paspoort Noin de hoop dat de ban dieten zijn zaak zouden sparen. En in derdaad, terwijl alle winkels rondom wa ren geplunderd, was de zijne intact gela ten. Tot dusver ziju er nog geen commissies ingesteld om de aanspraken op schadeloos stelling van de buitenlanders of stdelingen zelf te onderzoeken. Alleen hebben amb tenaren van liet departement van open- baro werken een inspectie gehouden. Het is echter duidelijk dat er spoedig in hy giënisch opzicht iets zal moeten worden gedaan, daar er kwade geuren uit de verwoeste plekken beginnen op te stijgen, vooral in de „Straat genaamd de Rechte", waar tengevolge van de volte en het druk verkeer de mensclien moeilijk konden ont- komeii toen het bombardement begon. Ve len werden onder hun eigen huizen be dolven en luin lijken zijn nog niet wegge haald. Do censuur is nog steeds zeer streng. Zoo kwam het Egyptische blad „Al Ahram' 'te Damascus aan met één geheele pagina minder. Deze pagina was verwij derd, daar zij een „Times"-telegram be vatte over de paniek door de Fransehen in Damascus aangericht. Marokko. De strijd tegen de MooPen. Critiek van Pétain. Pétain heeft aan een correspondent van de „Matin" verklaard, dat de operaties in Marokko moesten worden onderbroken, omdat de toestand der wegen een behoor lijke ravitailleering onmogelijk maakt. Volgens <len maarschalk had het offen sief in Juli en niet in September moeten worden begonnen. Australië. De zeeliedenstaking. De stakende zeelieden te Freemantle hebben de voorwaarden der reederijen aangenomen en keeren naar hun schepen terug. Amerika. De dranksmokkel. De politie wórdt gestopt. Een blad te Chicago publiceert een uit treksel uit een zoogenaamd „zwartboek" eener beruchte bende drankwetontduikers. Dit uittreksel bevat lijsten van geregelde betalingen aan ambtenaren, belast met de uitvoering der Volstead-act. Meer dan 250 politic-ambtenaren to Chicago staan op do uitbetalingslijst. Zij ontvingen „salaris sen" van 10 tot 125 dollar, tot op het oogenhlik, dat de leider der bende in Juni bij een schietpartij werd gedood. Ook een reeks rechterlijke ambtenaren, zijn bij dit schandaal betrokken en geno ten geregelde inkomsten. Voorts hadden drie employé's van een detectiven-bureau salarissen van 400 tot 800 dollar per maand. In totaal hadden de uitkeeringen alleen in de maand Mei 6926 dollar be dragen. Uit aanteekoningen, waarin men de hand van den gedooden leider meent te herkennen~blijkt, dat de uitbetalingen der gelden op geregelde tijden hebben plaats gehad, en wel tussclien den 25slen van de eene en den lOden der daaropvol gende maand. BINNENLAND KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. De Staatsbegrcoting voor 1926 Een metie van den heer Albarda (S.D.) in zake wetsontwerp medezeggenschap Vier Roomsc'nc ministers! Minis ter Colijn wil met den heer Marchant niet debattecrcn. Het grooter Kamerdebat, de Begroo- tingsdiscussies zijn aangevangen. Dojieer Albarda 63J1X üdoüUö—<1© *;j der sprekers en hij hield politieke be schouwingen, dio slechts kunnen geacht worden in hèèl ver verhand te staan met de zaken van 's lands belangl Hij besloot echter zijn redo met. een motie in te die nen, waarin wordt gezegd, dat de indie ning van een wetsontwerp betreffende de medezeggenschap der arbeiders in de bedrijven gewenscht is. Do heer Dresselhuys (V.B.) was de twee de spreker. Hij behandelde de vraag, wel ke politiek door liet nieuwe kabinet zal worden gevolgd en welke houding spr. en zijn vrienden ten opzichte daarvan zullen aannemen. De heer Lingbeek (Herv. Geref. Partij), die de derde spreker was, lamenteerde op preekachtigen toon over den veel te groo- ten invloed der Roomschen. Vier Rooni- sclio ministers hij vond het eenvoudig verschrikkelijk! Als vierde kwam mr. Marchant, de lei der der Vrijzinig-Democraten, aan het woord. Do verhouding tusschen hom en minis ter Colijn is er niet beter op geworden. Hij had in een der vorige Kamerzittingen mi nister Colijn toegevoegd, dat diens toezeg gingen niet to vertrouwen zijn. Wie ge dacht mocht hebben, dat zijn nieuwe rede voering gisteren althans verzoenend zou worden en daardoor de gespannen verhou ding tusschen hem en minister Colijn voor een hetere verstandhouding zou plaats ma ken, heeft zich vergist. Blijkens een in terruptie van den ministerpresident is de kans eer grooter geworden, dat deze voortaan in het debat geen notitie van de op- en aanmerkingen van den Vrijzinnig- Democratischen afgevaardigde neemt. Wij moeten afwachten, in hoeverre dit kan en zal worden volgehouden. Iedereen echter keurt af de houding van den heer Marchant, wien het onmogelijk schijnt te zijn, een uitdrukking, dio mi nister Colijn ten pijnlijkste treft, terug te nemen of to verzachten. De jongste lezing van wat hij minister Colijn heeft toege voegd is nu ongeveer zoo: als particulier persoon is do heer H. Colijn betrouwbaar; zijn ministerieele toezeggingen echter heb ben sinds het gebeurde met artikel 40 alle waarde verloren. Vandaag zet do heer Marchant zijn rede voort. Vragen van Kamerleden. Invoer van paarden in D u i 18 c h 1 a n d. Door den lieer Van den Heuvel zijn tot den Minister van Buitenlandsche Zaken de volgende .schriftelijke vragen gericht: le. Is de Minister bereid mede te deelen in hoeverre juist zijn de beweringen be treffende een toepassing door de Duitsehe Regeering van de mecslbegunstigingsclau- sule wat den invoer van paarden aangaat, volgens welke voor de Nederlandscho paarden 500 Mark invoerrecht per stuk moet worden betaald en voor Belgische paarden slechts 140 Mark? 2e. Is de Minister niet van oordeel, dat bij een juist of grooteudeels juist zijn de zer beweringen hier gesproken moet wor den van een onjuiste uitvoering der han delsverdragen, welke door de „soort ora- schrijving"* niet wordt gerechtvaardigd, HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Nieuwe actie der Duitsch-nationaien tegen Stresemann. Een complot tegen het leven van Mus solini ontdekt. Twee arrestaties. Wordt op 1 December de Keulsche zöno ontruimd? (Telegrammen.) BINNENLAND. De Tweede Kamer is aangevangen met de Algemccne Beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1926. (Kamerver slag, 3de blad, en Kameroverzicht, lsto blad). De collectieve arbeidsovereenkomst in het bakkersbedrijf (2do blad). Bloembollendieven uit de Haarlemmer meer voor de Haarlemsche Rechtbank (Rechtzaken, 2de blad). Onze Geïllustreerde Paqina De photo-pagina geeft o.a. photo's van: Prof. Dr. A. J. Derkinderen t De R.-K. Kerk to Borculo Do „Sumatra" Do Pluimvee-tentoonstelling te Barneveld. omdat hetzelfde soort paarden ook in Ne derland aanwezig is? 3e. Is de Minister bereid mode te dee len, indien do in vraag 1 gereleveerde lie- weringen juist of grootendeel juist moch ten zijn, wat Zijn Excellentie voornemens is hiertegen to doen? 4o. Is do Minister bereid mede te doe- - Ion, indien de beweringen, bedoeld in TxnnK i, up Ronic ptunoeo Börusten, wat no oorzaak is of kan zijn van de. zooveel Kun stiger voorwaarden, waaronder dn Belgi sche paardeninvoer in Duitschland plaats kan vinden? De hulp aan Hongaarsche kinderen. Een on dor houd met Koningin W i 1 h o 1 m i n a. Do „Pestri nirlap" publiceert een on derhoud van een in Nederland vertooven- den medewerker met Koningin Wilhelmi- na, tegenover wie hij den dank van Hon garije voor de weldadigheid bij do hulp aan de Hongaarsche kinderen overbracht. Volgens het blad zou Koningin Williel- mina aan den medewerker hebben ver klaard, dat do Nedorlandsche bevolking steeds bereid is naar vermogen van haar krachten te helpen. „Het verheugt mij in het bijzonder, dat de hulpactie ook een gunsligen invloed heeft gehad op den materieeion toestand van de armere volks klassen". Iri den loop van liet verdere gesprek zou voornamelijk over Nedorlandsche kunst en ook over kwesties van don dag gesproken zijn. Daarover meldt de berichtgever slechts, dat Koningin Willielniina geen vriendin van de creaties der hypermoder ne mode is'. De prijzencontrole-commissie. Een schrijven van min. Kooien. Do besturen van N.V.V. en S.D,A P. ont vingen volgens „Het Volk" den volgenden brief: Vervolg op schrijven van 24 Juli 1925, no. 6994. afd. n. en N. Betreffende Prij zencontrole-commissie. Met nevenvermeld schrijven deelde mijn ambtsvoorganger u mede, dat de instel ling der Prijzencontrole-commissie, waar toe het vorig kabinet in beginsel besloten had, niet tijdig haar beslag had kunnen krijgen en dat derhalve deze aangelegen heid ter nadere regeling bleef overgelaten aan de nieuw optredende regoering. In aansluiting daaraan, heb ik thans de eer, voor zooveel noodig, uw aandacht te vestigen op hetgeen voorkomt in par. 14 van de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer, be treffende Hoofdstuk I der Staatsbegroo ting. Zooals u daaruit zal blijken, heeft do regeering nader besloten liet onderzoek betreffende de prijzen van do voornaamste levensmiddelen en andere dagclijksche be- noodigdheden, deel to laten uitmaken van do taak eener binnenkort in te stellen sub commissie uit de commissie voor de Eco nomische Politiek, zoodat daarmede do instelling eener speciale commissie voor dat onderdeel vervalt. Was geteekend door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, mr. dr. Kooien. Het Bezoldigingsbesluit. Omtrent de vergadering van de central» commissie van georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, waarvan wij gisteren een iinuiiquó nu-di-di-eldcn, verneemt lo „Tel." nog, dat de rcgeeringsvoorstellen, betreffende de organieke bepalingen van het Bezoldigingsbesluit, de salarisnormen en de klasificatie der gemeenten, door da

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1