17e Jaargang. MAANDAG 2 NOVEMBER 1925 No. 5Q88 iABON N EM ENTSFRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent per week S2.60 per kwartaal, co per post 1 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- 'baar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- betaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd idagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADNTERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlenliën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine adverlenliën, van ton hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop IO.50. I nummer bestaat uit twee OePaus over de vrouwenkleeding Osservatore Romano", hetr officieus a'ansche orgaan, geeft ons een getrou- .van een rede, welke onze H. Va- ,1UD XI verleden week Woensdag hield de afgevaardigden der Vrouwenbon- die ook ten Vaticane op audiëntie tijdens het Internationaal Congres, „een allerheerlijkste redevoering, door ld van Vaderlijke vreugde en bezorgd- ,,Wij zijn zeer gelukkig, dierbare ki, U te zien, U te groeten en Wij opgewekt door de schoonheid van het awspel dat zich aanbiedt aan Onze i pii aan Ons hart." In deze toe- li brengt de H. Vader eenige voor- punten uit de Congresbesprekingen Toren. Waar wij hier niet de lieele bnnen weergeven, beperken wij ons slgeen Paus Pius XI zeide over de ling: hot heeft geen commentaar noo- Jaar van den anderen kant hebben h uw program een andere zaak be- I, welke in zoo gelukkige betrekking met uw Christelijk ideaal n.l. den welken ge wilt gaan aanbinden, zoo •lig, zoo machtig, zoo godsdienstig, onzedelijke mode, die een ware is voor een zoo groot aantal vrou- irelke zich Christen noemen en den rteiijken naam onteeren. Wij verheu- !3S dat We U zoo geheel accoord zien imet een Onzer zwaarste zorgen. Dat ondert mi.i wel niet in het minst, maar stoch altijd een troost uw gevoelens in snsleniming te vinden met een der wenschen van Ons hart, met een betoogen. waaron Wij telkens, als We gelegenheid toe hebben, willen terug- diepte, het helder inzicht in het lelijk leven worden tot stand ge itdoor een solide kennis van de chris- pwaarheid. Gij hebt er bij uw arbeid ijs de ondervinding van. Niets is zoo ikt om in de zielen edele en waar buiten te doen ontkiemen dan de k in het sclioone, het groote, het edel- !ige. Daarom willen wij U in hcrinne- kengen. U alleen, heel in vertrouwen, peciaal punt wat betreft den strijd a gij In^on dn onze'' mode wilt ingen. Wij hebben immers bemerkt ras het afkeergevoel tegen de min- aardige mode te kort schiet, zelfs war men hef het minst zou verwach- 8 tófs in de huizen van opvoeding, toch christelük zijn en gaarne zoo 1 md worden. Wij vereeten het nooit l Religieusen zien om haar te vra- f zij opvoedinesinrichtineen bezitten, haar meestentijds bevestigend ant- 1 slaan wij het nooit over haar aan den, voet hii stuk te houden wat be- If Curislolijke zedigheid in de klee- fd wel tot eiken prijs Soms heb- 1 fij ons hooren antwoorden dat de j b dan haar dochters willen terug- Welnu, dat hindert niet, de chris- Wh ei denheid in de kleeding moet b geleerd, met nadruk en tot eiken fn Wii willen dat het voorbeeld uit— sde religieuze Katholieke opvoedings l Wen moet heeinn<m met "3e jong- in de harten te doen wortel schie- b "eest van doned. het gevoel van iiilsnroelijke waardigheid van de eliike ziel. Sük juist in naem ook der mensch- moef men strijden voor de eerbare Bianr bovenal moet dat" omwille der iehoid van den naam Christen, tói dragen de snoren van het Bloed rinssovs. nch i 11 eren d getui een ivoor tóge bestemming die ons wachtt. in# hoe Uwe tegenwoordigheid ons leeft geopend in 't volste vertrouwen, 't misschien niet gedaan hebben T llpl""» me col-ia or of ellen ondnrp komst Wij ziin zeker dat Wii onze m liohhen toevertrouwd aan de tMonrhoidsfers om het doel te be dot wü altijd voorstellen, de Tan God, de eer van onze "Fleer Je- Wstns, het heil der zielen". Nat Pauseliik woord ook in ons ^rklinken. En mogen er weer niet "kn zijn, die meenen, dat de Pause- *-naaping wel heel mooi is. maar a aiet van toemssing op haar BUITENLAND Ouitschland. Tegen Locarno. aationalen onverzoenlijk. _rlijn wordt gemeld, dat de oppo- buitsch-Nationalon tegen het Tan Loearno in den laatsten tijd is verscherpt, dat ook de Volks eer op hijlegging der crisis ^i'sch-Nationaal correspondenlie- 1 antwoord op de verklaringen van het rompkabinet Luther, waarin wel iswaar een vergeefsche poging wordt ge daan, de interpretatie der kabinetsverkla ring te wijzigen, doch hetwelk anderzijds een verdere vastlegging der partij ten aanzie^ van de afsluiting van het verdrag van twearno beteekent. Het orgaan van Stresemann. de „Tag- liche Rundschau" schijnt zieh bij deze op vatting neer te leggen en constateert, dat oen bijlegging der crisis wel niet meer mogelijk zal zijn. Het heeft wel geen zin, het verdrag van Locarno tot leuze voor Rijksdagverkiezingen te maken, maar het Duilsche volk is nu eenmaal onpolitiek. Het centrumsorgaan, de „Germania" zet nogmaals haar program uiteen. Het blad acht nieuwe verkiezingen bedenkelijk. Het is van oordeel, dat het onmogelijk is, met de oude regeering-Luther, ook wanneer deze met vertegenwoordigers der linker zijde zou worden aangevuld verder te wer ken. De .,Germania" wenscht een regee ring uit de groote coalitie, waartoe Luther dan evenwel niet zou behooren. Een referendum? In enkele politieke partijen wordt 3e mogelijkheid overwogen van een referen dum over het verdrag van Locarno. De Duitsch-nationale „Tag" wijst er echter op, dat volgens de arlikels 73 tot 76 vau de grondwet de regeering ln geen geval het initiatief tot het houden van een re ferendum kan nemen. Dit Techt heeft al leen de Rijkspresident. Hij kan dit doen indien de Rijksdag een wet heeft aan vaard waarmede hij zich persoonlijk niet kan vereenigen. Ook het tegendeel is mo gelijk.' De Rijkspresident kan ten opzichte van Locarno besluiten de bevolking in staat te stellen zich door een referendum voor of tegen het verdrag uit te spreken mits de Rijksdag vooraf de ratificatie zou •hebben geweigerd. In elk geval moet aan dit referendum oen stemming in den Rijks dag voorafgaan. Zelfs indien 1/19 deel van het kiezerskorps een referendum ver langt moet toch nog eerst de Rijksdag een besluit nemen De regeoring zou dus al leen den Rijkspresident kunnen uitnoodi- gen te besluiten tot het organiseeren van een referendum mits vooraf de Rijksdag zou hebben geweigerd de verdragen te ratificeeren. Indien nu de bevolking zich door referendum voor de verdragen mocht uitspreken zou zulks tevens de ontbinding van den Rijksdag beteekenen. Dientenge volge zou het, aldus de „Tag." practi- scher zijn onmiddellijk nieuwe verkiezin gen te organiseeren zonder vooraf een referendum te houden. Frankrijk. Painlevé's financieele plannen. Caillaux' principes de grondslag. In een onderhoud met de „Matin" heeft Painlevé verk'aard, dat hij binnen een week zijn financieele voorstellen zal in dienen. De regeering beschikt, ondanks de betaling van aanzienlijke vervallende be dragen in Juli en September, nog over 2 milliard bij de Banque de France en heeft reeds 4 milliard terugbetaald. Painlevé deed uitkomen, dat de regee ring zal uitgaan van de twee principes, die ook den grondslag vormden van de plannen van Caillaux, te weten le. de permanente amortisatie door middel van het aanboren van speciale hulpbronnen, voornamelijk de verworven rijkdom; 2e. het in het leven roepen van een autonoom amortisatie-fon3s. Oostenrijk. Een ultimatum aan de Bondsregcering. Het bestuur van het „Deutscher Beam- tenverband" in Oostenrijk heeft, na lang durige onderhandelingen met den Oosten- rijkschen Bondskanselier Ramek besloten, tot de regeering een ultimatum te richten. Hierin worden de eischen betreffende uit betaling van een extra halve maand sala ris in December 1925 en twee maal een halve maand in 1926 herhaald. Indien de regeering Zondagmiddag vóór 12 uur niet had geantwoord, zou Woensdag 4 Novem ber de staking aanvangen. Omtrent de tactiek, welke bij de staking zal worden gevolgd, verluidt, dat eerst de bestuurs- en douane-ambtenaren in sta king zullen gaan. Daarentegen zullen de ambtenaren bij de Posterijen en Telegrafie en die bij de Spoorwegen nog niet staken. De gestelde eischen waren door de re geering van de hand gewezen met de me- dedeeling, dat zij niet over de benoodigde middelen beschikt en dat zij onder alle omstandigheden moest vermijden, dat het jaar 1925 met een deficit afsluit. Ramek heeft een langdurig onderhoud gehad mot den commissaris-generaal van den Volkenbond, mr. Zimmerman. Men neemt aan, dat laatstgenoemde reeds rap port aan den Volkenbondsraad heeft uit gebracht ten aanzien van den ernstigen toestand, die uit een zoodanige staking voor Oostend ijk zou voortvloeien. Ingezonden Mededeeling, AMSIERDflMSCHE ANfHRIICIEI-MIUIIOT'. Heerensingel 34/35 - Tel. No. 1523. PRIMA KWALITEIT-VERZEGELDE ZAKKEN *0178 Tsjecho-Slowakije Nationalisme en godsdienst. Onder bedreiging met boeten tot 10.000 Kr. of gevangenisstraf zullen de katho lieke pastorieën voorlaan op den staats- feestdag van 28 October de Tsjecho-Slo- wakischo vlag uit moeten steken. Op grond van dezelfde verordening kun nen do katholieke geestelijken er op reke nen, dat zij op den eerstvolgenden feest dag van Hus oveneens zullen moeten vlaggen. Joego-Slavië. Een politieke aanslag? Ontvoering naar Albanië. Een ernstige politieke misdaad heeft plaats gehad in West-Macedonië. aldus wordt uit Belgrado gemeld. Op 24 October werd een automobiel, waarin bisschop Ni- kolaj Veliniirowitsj, een van do hoogste Joegoslavische geestelijken, van Dibra naar Ochrida (beide plaatsen aan de Al- baneesche grens) zou reizen, aan den oever van de Drin (de grensrivier) gevon den, ongeveer 20 K.M. van Stroega (ten N. van Ochrida) met het lijk van een gen darme, die een priester en den districts- gouverncur van Ochrida in den auto ver gezeld had Do bisschop was op het laat ste oogenblik verhinderd geweest, af to reizen. Men neemt aan, dat de priesters en de dis trie ts-gouverneur levend door de ban dieten over de rivier naar bet Albaneesche gebied zijn vervoerd. Men is er tot dus ver niet in geslaagd, bun verblijfplaats to ontdekken. Het bericht beeft groote opwinding ver oorzaakt en de Joegoslavische pers wijdt veel aandacht aan de zaak. Er hebben den laatsten tijd geruchten geloopen over de herleving van het z.g. Kossovo-comité, een Albaneesche anti-Joegoslavische organisa tie, welke uit Macedonisch Bulgarije steun ontvangt. Men neemt aan. dat de mis daad begaan is met het doel Joego-Slavië met de Albaneesche regeering in moeilijk heden te brengen en om den terugkeer van het Fan Noli-regime in Albanië te vergemakkelijken, dat de beste betrekkin gen met de Macedonische revolulionnairen onderhield. De pers, die tot nog toe geneigd was, zich aan do zijde vau Bulgarije te scharen in het Grieksche-Bulgaarsche conflict, is na dit geval veel minder sympathiek te genover Bulgarije komen te staan. Rusland. Froense overleden. Froense, de volkscommissaris voor oor log, is overleden. Vasiljowitsj Froense is in 1885 te Pasj- kent in Turkestan geboren, studeerde aan het technologisch instituut te St. Peters- burg, kwam daar, toon hij 19 jaar oud was met de bolsjewiki in aanraking en werd deswege weggejaagd. Later is hij wegens zijn politiek optreden tot 8 jaar dwangarbeid en verbanning veroordeeld. Tijdens don oorlog- in 1915, begon Froense een soort sol datenraden te vormen. Na de Octoborrovolutio. kreeg hij eon commando op het Zuidelijke front. In 1921 werd hij militair commissaris in de Oekraine en opperbevelhebber over alle daar aanwezige strijdkrachten. Vervolgens voerde tij" in Si berië een leger tegen Koltsjak aan. Later werd bij lid van het centraal-comité der Russische communistische partij en van den raad van landsverdediging. Toen nu het conflict van de partij met Trotsky steeds scherper werd, word Froense in 1924 als assistent in de leiding van het commis sariaat van oorlog aan hem toegevoegd, waarbij hij tijdens een „ziekteverlof" van Trotsky kans zag de zaken zelf ter hand to nemen. Nadat Trotsky voorgoed uit het oorlogsrommissariaat was verwijderd werd Froense in Januari van dit jaar zijn opvol ger als commissaris van oorlog. Froense was dezer dagen geopereerd aan een maagzweer. De operatie scheen aan vankelijk geslaagd te zijn. doch thans komt 't bericht van zijn overlijden Turkije. De quaestie van Mosoel. De missie - Laidoner op haar plaats van bestemming. Het secretariaat van den Volkenbond heeft bericht ontvangen, dat de missie-Lai- donor, belast met bet toezicht op de hand having van den status quo der voorloopige grens in liet gebied van Mosoel, op haar plaats van bestemming is aangekomen. Syrië. Dc opstand der Drusen. Een actie der. Arabieren. Volgens den correspondent van de -,Chi cago Tribune" to Damascus zijn documen ten ontdekt, welke bewijzen, dat or een pan- Arabische beweging bestaat, welke legen Frankrijk, Engeland en Italië is gericht, en ten doel heeft de islamitische bevolking te bevrijden en de Europeanen uit Azië en Afrika te verdijven. Het middelpunt van deze beweging moet te Uniro ziin gevestigd. Een der eerste gevolgen van het bombar dement van Damascus door" do Franschen is do oprichting van politieke afdeelingen ender de Arabieren geweest, waarbij zich reeds 3000 man hebben aangesloten, dio allen zwaar bewapend zijn. Het oogmerk dezer afdeelingen is. zich van den winter in verbinding met de Drusen te stellen en te gen de Franschen een guerilla-oorlog te onderhouden. Perzië Tegen den sjah Do dynastie afgezet Het Perzische parlement te Teheran heeft- met een meerderheid van 80 op 85 stemmen een motie aangenomen, dat het, ter wille van het nationale welzijn, do re- geerende dynastie der Kajars afzet en de voorloopige regeoring, onder do constilu- 'tioneele en nationalo wetten toevertrouwt aan Rezo Khan, den eerste nïinister. Do motie geeft aan de nationale vergadering de conslitutioneelc macht om tot de invoe ring eener permanente regeering over te gaan, door wijziging van verscheidene grondwets-artikelen. China. De verwarring In China Sootsjaufoo geplunderd Do berichten over den militairen toestand in China spreken elkaar tegen. Eoncrzijds wordt gemeld, dat Soen Foeang-sjang, de leider der Tsjekiang-troepen, do strijd krachten van Kwangsoo verdreven heeft en zich in het bezit heeft gesteld van de spoorlijn tot Peng-Poe. Een der leiders van de Mantsjoerijsche troepen daarentegen, Sjang Soeng-sjang, heeft naar Peking geseind- dat hij ten Zuiden van Soetsjaufoe een overwinning heeft behaald en dat Soen Foeang-sjang zicli met zijn leger naar Peng-Poe heeft moeten terugtrekken. Volgens een Reufer-berlcht zou een di visie Mantsjoerijsche troepen aan het mui ten zijn geslagen en Soetsjaufoe hebben geplunderd. Daarna zouden deze troepen zich hebben teruggetrokken, waarop do strijdkrachten der Vereenigde Pronvinciën Soetsjaufoe bezetten. Tsjang Tso Lln in het nauw Volgens een bericht uit Peking is de toestand van maarschalk Tsjang Tso Lin op liet oogenblik zeer hachelijk. Het is den agenten van zijn tegenstan ders gelukt do tucht in zijn leger te onder mijnen. zoodat hij niet meer kan vertrou wen op de troepen, die in liet .Tang Tsje gebied staan. Volgens sommige berichten moet de Christelijke generaal Feng aan Tsjang Tsjo Lin den oorlog hebben verklaard. Ook moet de gouverneur van de provincie Ho- nan. zich hij de Jang Tsje coalitie hebben aangesloten. BINNENLAND De begreoting van Buitenlandsche Zaken voor 1926. De dure instelling. Naar de Eerw. heer Goulmy van bevoog de zijde verneemt, is het Permanente Inter nationale Hof van Arbitrage te 's-Hage van 1914 tot 1920 nooit en vanaf 1920 viermaal derhalve in 11 jaar 4 maal in actie ge weest. Allo deelnemende landen dragen tot on derhoud van dit Hof bij. Nederland 3300 jaarlijks. Naar aanleiding van een en ander vraagt de eerw. lieer Goulmy in de „Msb.": „moet in dezen tijd van bezuiniging, voor die paar zaken een Internationaal Bureau, te vens Griffie van het Hof- blijven bestaan met een secretaris-generaal, naar wij mee nen, op een salaris varf 12.000, een eer sten secretaris, een tweedon secretaris (deze post vaceert)? Kon de Griffie van dit Hof, met vier zaken in 11 jaar nie econo mischer waargenomen worden en daardoor de bijdragen van alle landen dalen? Wij mogen dat toch gerust vragen. Elke dui zend gulden op onze begrooting en op die van andere landen, moeten door belasting verkregen worden." Reorganisatie van het leger. Plannen van minister L a m b o o y. „Het Volk" deelt liet volgende moe over HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Oostenrijkschc beambten hebben eert ultimatum aan de regeering gesteld. Dc Russische volkscommissaris van Oor log Froense is overleden. De Perzische dynastie afgezet. Een mijnramp in Wesifalen, waa ze venen arbeiders zijn omgckomei Bui- tenlandscho Berichten, 2de blad). Spoorwegongelukken in Zweden. Duitsch- land en Normandië (Buitenlandsche Be richten, 2do blad). Max Linder, de bekende film-komieh heeft een einde aan zijn leven gemaakt. (Buitenlandsche Berichten, 2do blad). Een vliegtuig neergestort, waarbij drie dooden en twee ernstig gewonden (Lucht vaart, 2do blad). BINNENLAND. Plannen voor reorganisatie van het le ger (Isto blad). Het collectief contract in het Schilders bedrijf (2do blad). Overleden is prof. der Kinderen, directeur van de Rijks-Academio van Beeldende Kunsten (Laatste Berichten). de plannon van den Minister >an Oorlog, den heer Lambooy, inzake legerorganisatio. Volgens liet blad wil do minister een le- gercommando invoeren, ongeveer als in Indië- waarbij dan liet departement van Oorlog zijn orders geeft aan den comman dant en dezen do verdere uitvoering wordt opgedragen. indien bij den minister het. verlangen om „doorstrooming" te bevorderen, mocht voorzitten, zou, volgons het blad, ontslag* aanvrage van een aantal oppevofficioren, o.w. luit.-generaal M. D. A. Forbes Wells cn twee divisie-commandanten, te wachten zijn. Voorts zou do minister het leger naar huitonlandsch model willen inrichten.xwaar door het aantal compagnieën wordt ver minderd. Ook de Pionslplichtwot-v. Dijk zou wor den gewijzigd, waartoe het teruggenomen ontwerp (wijziging) thans hij het Departe ment van Oorlog in bewerking is en binnen niet te langen tijd aan de Kamer tor behan deling zal worden aangeboden. O.a. zouden de eenige zoons van den dienstplicht worden vrijgesteld. To Haarlem Is in den leeftijd van 65 jaar overleden de lieer Mr. F. Wille- kes MacDonald, zeer bekend advocaat. Slechts enkele dagen geledon was zijn echt genoote, mevr. nillekos MacDonaldRcyn vaan. dio lid van den gemeenteraad was, gestorven. Do gewone audiënties van de minis ters van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Onderwijs, Kunsten en Wetensehap- pen zullen a.s. Donderdag niet plaats hebben. OE RMM "TREEK BODEGRAVEN. Gemeenteraad. Onts'ag onderwijzeres. De bc* grooting. Waardeering voor den Burgemeester. Vergadering op Zaterdag 31 October, dos voormid/dags half 10. Voorz. Mr. C. A. van Dobben de Bmijn. Aanwezig alle le den. De voorz. opent met gebed en verzoekt den secretaris de notulen te lezen welke zonder op- of aanmerking worden goedge keurd. Ingekomen stukkon Goedkeuring door God Sta'en van het raadsbesluit van 7 Sept.. om een gedeelte van het batig sal do van de rekening '24. te bestemmen voor den dienst 1925. Idem van de verordening, rogelende het ontslag van gehuwde onder- wijzeressen.Tdem van aankoop van grond. Idem van de gasconcessic. behoudens op merking omtrent een technische wijziging. Voor kcnn:sgeving aangenomen; Het ver zoek om eervol ontslag van den Directeur der Ambaoh'steekensohool togen 1 Jan. '20 B. en W. stellen voor dit ontslag to verleenen om aan B. en W. op te dragen e en nieuwen functionaris op fe roepen. De heer Bn. Batelaan oordeelt het meer ge* wen^clit. dat de lieer Spijker voor den duur van dezen cursus aanblijft. De voorz. merkt op, dat nu zijn opvolger een goed loopenden cursus overneemt en dus spoe diger ingewerkt zal z.ijn. Het voorst l van B. on W. wordt z. h. s. aangenomen. Verzoek van de marktmeester en assi stent-marktmeester, om hun salaris mot ingang van 1 Jan. '26 to verhoogen. Mo-«

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1