UIT DE RADIO-WERELD. laan. 12. Hcerenlaan CKniplaan.) 13. Frank van Borselonlaan (Verlengde Oude Hcerenweg.) 14. Van den Berg, Hcem- otedeweg (le Zandsloot). 15. Prinsen weg (2e Zandsloot.) 10. Eikenhorsllaan (zijtak le Zandsloot.) 17. Klokkenmakersweg (En gelacho laan.) 18. Schoollaan (naast R.K. meisjesschool.) 19. Bergend Molenlaan (zijtak 's-Gravendamsche weg.) 20. Kapen burgerweg, 21. Akervoorderlaan (zijtak Loosterweg.) 22. Oude Duinweg. 23. Kork- weg (weg bij de R. K. Kerk.) 24. Els- geesterweg. 25. Kleiweg. 26. Seminarie- laan. 27. Molenpad. De Raad vereenigt zich met een voor stel van B. en W. tot verkoop voor demon teering van een oude brandspuit voor 1/30.— De schoolgeldverordening voor 1926 "wordt, met algemcene stemmen vastge steld. gelijkluidend aan die van 1925. Bij punt 8 der agenda tot aanwijzing van gevaarlijke punten volgens art. 42 «der Algemeene Politieverordening wordt een voorstel van den heer Nijssen omtrent het punt do haag van de firma Van Rei zen op deri hoek van de Teylingerlaan met 4 legen 3 stemmen verworpen. Tegen stem men de leden v. d. Laan, Witteman, v. d. Voet en Roozen. Met algemeene stemmen wordt aangenomen het voorstel van B. en W. den hoek van de Teylingerlaan bij van Werkhoven als zoodanig aan te wijzen. In behandeling komt daarna do begroo ting voor den dienst 1926. Algemeene be schouwingen worden niet gehouden. Bij do posten van inkomsten doet de heer van der Hulst het door de heeren Roozen en Nijssen'ondersteuude voorstel do opcenten op do vermogensbelasting van 100 terug te brengen op 50. De voorstel ler betoogt, dat de vermogenden te boog belast worden. De heer van der Laan wijst er op, dat in dezo gemeente niet als in andere gem. de progressieve belasting ge heven wordt en de vermogenden dienten gevolge niet te zwaar getroffen worden, ook al worden 100 opcenten geheven. Na eenige discussie trekt de heer van der Hulst zijn voorstel in. Bij de post hondenbelasting herinnert het lid van der Voet aan het adres van eenige ingezetenen om tol beteugeling van 't vele houden van honden de belasting te doen verhoogen. Hij meent, dat daarom een heffing van 5.voor losloopende honden niet te veel is en die van 0.50 voor bandhonden gehandhaafd moet wor den. Hiertegen voert de heer v. d. Laan aan, dat indien tot wijziging der verordening moet worden overgegaan, dit thans niet kan en behoort te geschieden. De heer v. d. Voet trekt zijn voorstel in, na uiteen gezet to hebben, dat het zijn bedoeling is, dat B. en W. hun aandacht aan deze ma terie zullen schenken. Wethouder v. d. Laan wil Wever een initiatief voorstel van het lid van der Voet afwachten. Bij de uitgaven komt allereerst ter sprake een voorstel dor begrootingscom- missie om het salaris van den volontair- ambtenaar met. 150 te verhoogen. Do heer Colijn, Voorzitter der begro tingscommissie, verdedigt dit voorstel op grond van do werkzaamheden door dezen ambtenaar te verrichten. Wethouder van der Laan stelt daar tegenover, dat de kosten van administra tie niet hooger opgevoerd moeten worden en is alleen om deze reden, afgezien van de persoonlijke werkzaamheden van den ambtenaar, tegen de verhooging. De heer van der Hulst meent, dat de bezoldiging van den bedoelden ambtenaar te gering is en wil de verhooging van ad ministratiekosten voorkomen, door een anderen ambtenaar, die verschillende technischo werkzaamheden niet kan ver richten, eenigszins in salaris te vermin deren. Do heer Colijn kan zich met deze methode niet vcreenigen. In stemming ge bracht wordt het voorstel der Commissie tot verhooging aangenomen met 4 tegen 3 etemmen. Tegen stemmen de leden v. d. Laan, Roozen en Nijssen. Op voorstel van den voorzitter worden 'do begroolingsposten 51, 82 en 86 gelijk tijdig in behandeling genomen. Een uitvoerig debat, waaraan alle le den deelnemen, wordt gevoerd over de vergrooting van de secretarie in verband met gebrek aan archiefruimte, over het bouwen van een tweede arrestantenlokaal en over het stichten van een gebouw voor berging van motorbrandspuit, vracht auto, wagens, gereedschappen e.d. Het voorstel der begrotingscommissie, het Initiatief over te laten aan het college van B. en W. en van .dozen indiening van na dere plannen af te wachten, wordt door B. en W. aanvaardt en door den Raad aangenomen. Vastgesteld wordt, dat voor de straat verlichting in de Boerhaavestraat een be- gtaande electrische lantaarn van elders naar den hoek der straat en een nieuwen In do straat zal worden geplaatst. Bij het hoofdstuk „Openbare Werken" komen in behandeling de voorstellen der pegrootingscommissio omtrent het onder houd van wegen en voetpaden, dat van riolen en het opruimen van de vuilnis belt. De heer Colijn, voorzitter dor commis sie .ontwikkelt de denkbeelden dier com missie omtrent wegenverbetering. Daarbij komen vooral ter sprake het bestraten on bet asplialteeren van de wegen. Do heer V. d. Laan geeft een uitvoerig pleidooi voor de tweede methode, maar wijst er te gelijk op, dat wellicht de grintwegen door intenser onderhoud in orde kunnen wor den gehouden. Tegenover dit laatste stelt de voorzit ster, dat de praetijk in de laatste maanden geleerd heeft, dat het steeds toenemend snelverkeer aan een goed onderhouden van grintwegen als zoodanig doet twijfe len. Verschillende leden spreken als hun oordeel uit, dat keperbestraling wellicht Voor Voorhout de beste methode zou zijn. Na breede discussies besluit de raad een bedrag van 250 gulden uit te trek ken, teneinde B. en W. in slaat te stellen §en nader onderzoek te kunnen doen. Door de begrotingscommissie wordt aangedrongen op herstel der goten. B. en W. verklaren te dezer zake diligent te zijn en nog in de eerstkomende maanden dat werk te zullen doen verrichten. Overeenkomstig oen voorstel der he- grootingscommissio zullen B. en W. het opruimen van do vuilnisbelt tot demping van een sloot als arbeid voor do wérk- Ioozen gebruiken. Bij dit hoofdstuk wordt tevens behan deld een adres van den gemeen te-werk man van der Meij en diens traktement van 1250 op 1460 's jaars gebracht; Ten slotte wordt de begrooting voor 1926 zonder hoofdelijke stemming aange nomen en in eindcijfers vastgesteld voor den gewonen dienst aan inkomsten op 63.435.895, aan uitgaven op een gelijk bedrag, voor den k ipitaaldienst aan in komsten op 3814.50 aan uitgaven op nihil. Na de rondvraag, die geen vermeldens waardigs opleverde, ging de raad over in geheime zitting tot behandeling van re clames. WOUBRUGGE. Vier zwijgende getuigen. Bijna 90 jaren stonden zo daar, een viertal zwijgen- do getuigen in onze Kerkbuurt, toen nog een smal voetpad naar den Batenweg. Ze waren in 1838 voor bet nieuwe schoolhuis gepoot, het viertal Lindcboo- men door „Meester" van Dorlh. Het oude schoolhuis is afgebroken. De cenigste tee- kening van dat huis bewaard nog de oude weduwe E. Stigter to Leiden. In 1869 werd do Kerkbuurt van voet pad, rijweg. Het viertal moest wijken, men zetto ze met beleid ruim één meter naar het Zuiden. Als die vier spreken konden, ze zouden u vertellen dat mr. van Dorth daar, waar nu tal van huizen zijn gebouwd, in de boschjes met slingerpaden met de jeugd wandelde, boe hij daar tal van vrucht- en sierboomen had laten pooten en aan weers zijde in de gehecle Kerkbuurt versierin gen had aangebracht, antieeke zonnewij zers enz. enz. De heer Spijker volgde van Dorth op, en nam de gehcelc zaak over in 1862. Deze genoot daarvan niet zoolang, hij begon te „sukkelen" en kreeg in 1878 eervol ontslag met behoud van tractement als pensioen. De Raad oordeelde dat zijn leven van kor ten duur zou zijn, doch hij mocht er nog ruim 35 jaren van genieten. De heer De Jongh van Arkel, rijksontvanger en raads lid, nam de tuinen met al de sieraden en hoornen van hem over. - DE RIJNSTREEK UIT NIEUWKOOP EN NOORDEN. VII. Een aanstaand Lustrum. Op 30 December a.s. zal het 10 jaar ge leden zijn, dat de beroemde redenaar, Pa ter Borromaeus de Greeve uit het Fraricis- canerkloosler te Vordcn, thans le Woerden, voor de Parochiën Nieuwkoop en Noorden in het Patronaatsgebouw te Nieuwkoop, toon nog Jongensschool, een redevoering hield tot het oprichten van een Kruisver- bond. Lang reeds was verlangend uitgezien naar hel middel om meer systematisch, in organisatorisch verband, te bekampen dien vijand, die juist eu vooral in onze Room- scho gelederen zooveel én zoolang reeds zijn triumphen had gevierd; dien vijand, die ook in onze Parochie onder allerlei schijnschoon zoo tal van familiën moreel en materieel had geruïneerd, zoovele bloei ende zaken en bedrijven te gronde had ge richt. zooveel Roomsch leven bad gesmoord geschaad en verwoest. De Eerw. Geestelijken begrepen, dat het tijd werd een dam op te werpen tegen, dien wassenden vloed der drankellende. Zij be seften, dat alleen het gesproken woord op den kansel en de invloed van den gods dienst op den duur niet afdoende waren, maar dat naast deze moest komen een orgaan, dat uitsluitend tot doel had het misbruik van sterken drank, te stuiten, te beperken en te voorkopien. Pater Borromaeus wist hiervoor den geestdrift los te slaan. 40 mannen stonden op om zich te geven voor hef edel© doel; brachten allereerst zelf het offer der ont houding om vervolgens in christelijke lief de den strijd aan te binden. Bij het eerste lustrum, waar alle reden was tot tevredenheid over het verworven succes, ging men schelden, werd voor beide parochiën de actie afzonderlijk georgani seerd om nog meer intensief te werken, terwijl de besturen in voortdurend contact zouden blijven. Het na-oorlogsch tijdperk, dat zooveel verslapping bracht ook in het organisatie- leven, werkte mede In op deze afdeelingen: Nieuwkoop verdween geheel. Noorden wist zich, zij liet met veel moeite en dank zij enkele getrouwen, te handhaven, om thans echter, naar wij hopen, met vernieuw den geestdrift een vernieuwd leven in te gaan. De secretaris van het Diocesaan Kruis verband, de heer G. P. Bon uit Den Haag. hield in de vorige maand op do St. Fran- ciscuszaal te Noorden een redevoering en op de hem eigen, gomoodelijk-preltige, overtuigend-zakelijke wijze wist hij zijn ge hoor te boeien en het te doordringen van de simpele waarheid, dat drankbestrijding noodig en nuttig is, dat drankbestrijding- zonder overdrijving, want overdrijving schaadt altijd! een werk is en moet zijn van zuiver Christelijke, van zuiver Room sch e naastenliefde. Juist- omdat nog zoo ontzaglijk veel misverstand en niet-hegrijpen op dit punt bestaat, meenen wij goed te doen, op deze plaats beknopt en zakelijk het waarom en hoe, speciaal voor onze dorpen, te belich- ten. Eerst moet men het er over eens zijn. dat er een alcoholisme bestaat. En dit stelt weder de vraag voorop: wat Is alcoholisme. Onder alcoholisme verstaan we het overma tig gebruik, dat het volk In al zijne geledin- Wat er vanavond te hooren is. 4.20 Elberfeld 259 M. Joh. Strausz-con- cert Zurich 515 M. Concert. 4.25 Berlijn 500 M. Middagconcert. 4.35 Londen 365 M. Concert Birming ham 475 M. Orkest Newcastle 400 M. Muziek. 5.05 Radio-Paris 1700 M. Concert. 5.20 Brussel 265 M. Concert Hamburg 395 M. Zigeunerliedercn. 6.20 Birmingham 475 M. Orkest. 6.35 München 485 M. Concert. 7.20 Dortmund 288 M. Joh. Strausz her denking Hamburg 395 M. „Alt Heidel- berg" Minister 410 M. Strausz-herden- king Oslo 382 M. Concert. 7.50 Berlijn 500 M. Abendunterhaltung Elberfeld 259 M. „Die Fledermaus", operette van Strausz Frankfort 470 M. Dansmuziek Zurich 515 M. Zwitsersche avond. 8.Hilversum 1050 M. Persberichten, waarna operetteavond. „De Mascotta", operette in 3 bedrijven Rome 425 M. Concert. 8.20 Bournemouth 385 M. Muziek en hu mor Londen 365 M. Entertainment en 2e acte van „The Tales of Hoffmann" Manchester 375 M. Concert Newcastle 400 M. Concert. 8.35 Brussel 265 M. Concert De Bildt 1100 M. Weerbericht. 8.50 Radio-Paris 1750 M. Galaconcert. 8.20 Birmingham 475 M. en Daventry 1600 M. Radio Fantasy No. 9, entitled „Harvest Time". 9.35 Petit Parisien 345 M. Operettemu ziek. 9.55. Violoncello Recital by W. H. Sqoui- re. Variations in B Minor (Coleridge-Tay lor), Melody in E (Rachmaninow-Squire). Arietta (Gilbert Alcock). Spinning Wheel (Dunkier), Ronda (Bocclierini-Squire). 10.Hilversum 1050 M. Persberichten. 11.20 Alle Brilsche stations: Dansmu ziek van bet Savoy Hotel te Londen. Voor Zondag. 8.30 Hilversum 1050 M. R. K. Morgen wijding. 10.25 Hilversum 1050 M. Uilzending van de Hoogmis uit de St. Dominicuskerk te Amsterdam. 1.05 Radio-Paris 1750 M. Concert. 1.20 Elberfeld 259 M. Concert. 3.50 Londen 365 M. en Daventry 1600 M. Svmphonieconcert. Birmingham 475 M. Sympbonieconcert. Bourne mouth 385 M. Concert. Manchester 375 M. Concert. Dortmund 288 M. Or kest. 4.20 Frankfurt 470 M. Zang. 5.20 Zurich 515 M. Concert. 7.50 Munster 410 M. Concert. Elber feld 250 M. Opera-avond. Frankfurt 470 M. Muziek van Richard Strausz. 8.10 Hilversum 1050 M. Concert. 8.20 Londen 365 M. en Daventry 1600 M. Klokgelui van Croyland Abbey, daar na kerkdienst. 8.35 Brussel 265 M. Orkest. Zurich 515 M. Concert. 9.05 Radio-Paris 1750 M. Ja^z-muziek. 9.35 Londen 365 ^M. en Daventry 1600 M. Het J. H. Squire celeste octet. B. Bcil- lie, viool. D. Noble, bariton. E. Penville, fluit. Octet: Ouverture „Oberon" (Weber:) Bariton: Wood magie (Shaw). „Song of the North wind" (Head.) Nocturne III (Bantock.) Octet: „The Londonderry air" (Traditional.) Valse lente „Amoureuse" (Berger.) Fluit: L'Egyptienne (Ramcau.) Petite piece serenade (Hue.) Octet: Pot pourri van de werken van Rimsky-Kor- sakoff, Mozart, Sibelius en Mulder. Bari ton: „Bella-e-di Sol Veslila" (Donizetti.) Vittoria ruio core (Carissima.) 10.20 Octet: Looking backward. Milesto nes in ballads. Fifteen Years ago (Geogh) 25 years ago (Piceolomini.) 40 years ago (Molloy.) Fluit: „Lamento" (Duvernov.) Rondo a la tarentelle, de Jong. Octet: Scottish cameos. Celesto solo „The whis pering of the flowers (Blon.) Abide with me (Liddle.) 9.35 Birmingham 475 M .Kamermuziek. Bournemouth 385 M. Concert. Man chester 375 M. Concert en zang; TELEFOON EN LUIDSPREKER De -telefoon en luidspreker zijn toestel len, die ons de ontvangen en versterkte electrische stroompjes doen hooren als geluiden. De electrische energie wordt hier omgezet in mechanische energie het contraproces van de uitzending, waar ge luiden, dus mechanische energie, om gezet worden in electrische stroompjes. Het principe van telefoon en luidspreker is zeer eenvoudig. Zij bestaan uit een per manenten staalmagneet, waaromheen een groot aantal draadwindingen liggen, en een ijzeren trilplaatje. Dit plaatje, mem braan genaamd, is zeer dicht bij den mag neet opgesteld. Doordat de kern een per manente magneet is, zal het tTilplaatje in ruststand iets aangetrokken worden en dus eenigszins. hol komen te staan. Worden er signalen ontvangen, dan rullen de elec trische stroompjes, die door de magneet windingen geleid worden, het magnetisme versterken, en als gevolg wordt het mem braan sterker aangetrokken, waardoor het nog holler komt te staan. Houden de stroompjes op, dan springt zij plotse ling terug en neemt door de vaart een eenigszins bollen stand aan. Dit gebeurt vele malen per seconde, zoodat er lucht trillingen ontstaan, die als geluid waar neembaar zijn. Hoewel de telefoon reeds lang voor de uitvinding van de radio-telcfonie in ge bruik was, is het toch aan dezen jongen tak van wetenschap te danken, dat zij den tegenwoordigen hoogen graad van vol maaktheid bereikt heeft. Met name de amusements-omroep heeft den stoot gege ven tot het vervolmaken van de telefoon en nog meer van den luidspreker. Waren de eerste luidsprekende tele foons een bron van geluidsvervorming en bijgeluiden, de moderne luidspreker geeft spraak en muziek tamelijk natuurgetrouw weer. Om de krachtige electrische energie van een 4 of 5-lamps-radiotoestel te kun nen verwerken, was een speciale construc tie noodig. Dit komt vooral tot uiting in den Tele- vox-luiilspreker van de beroemde Engel- sche Edison-Swanfabriek. Dit merk neemt onder de luidsprekers een speciale plaats in, omdat de constructie belangrijk afwijkt van die van andere fabrikaten. De hoorn is door middel van een rubberring op het onderstel bevestigd. Hierin bevindt zich 't electrische gedeelte, dat uit een zwaar stel sel van ringvormige permanent magneten bestaat. In het midden zijn twee gelamel- leerde ijzerkernen geplaatst, waaromheen de draadwindingen tot een weerstand van 2Ó00 ohm gewikkeld zijn. Hiertusschcn is een rechthoekige ruimte opengelaten, waarin in horizontal» ting eveneens een rechthoekig weekijzer kan glijden, beweegbaar c- handle, die buiten 't onderstel uit» Het doel van dezen „modulator" t krachtige electro-magnetische controleeren. Het weekijzer hoeft n.l. de eigen magnetische krachtlijnen te binden dien het membraan op juisten afstap de magneten gesteld is wat hi«j schiedt door 't aanschroeven van d» sel waarin het membraan gekneld jj wordt de „modulator" het weekü staafje naar gelang de geluijj min of meer ingeschoven en het tische veld hierdoor op juiste sterkt» bracht. Het z.g. blazen van het memi wordt hiermede geheel voorkomen zuivere weergave van spraak en verkregen. Voor forsche geluiden ij luidspreker dus uiterst geschikt. De „Dulcivox", van dezelfde firm speciaal gemaakt voor normale sterkte en dus niet met een „moduii uitgerust. Dit type kleine luidspreker! dezelfde zware magneten en is im\ gebouwd, dat ook hiermede een 1% zuivere reproductie van 't geluid ve gen wordt, en hard genoeg is voor flinke huiskamer. Vragenrubriek. V r a a g Ik heb een 2 lampstoesle! tector en laagfrequent). Ik wensch stel uit te breiden met één lomp. Wat' U mij? Een hoog- of een laag frequ lamp er bij te plaatsen? Versterkt frerpientlamp ook of wat ia het van? Antwoord Een lamp TT F. heeft de sterke stations geen voordeel. kleinere kortegolfstations wel. krachtig geluid neemt non T„ F.-vg king: om een groofcre reikwijdte te gen H. F. versterking. Vraag: Nadat miin toept r»l altijd* gewerkt heeft, is er plotseling king gekomen. 'Was percf d* mufaift ver en helder, zelfs veer luidspreker, de klank gesluierd* o-kosfmusi'd: k!in| zuiver of valsch. 't Lijkt wel iets van een uitgeloopen rrr?rro„ Vooral bij sterk geluid Toope.n do elkaar over en zijn de msfrnme meer van elkaar te onderscheid Aan de lamuen, seen anter> phoon ligt hot pit Mijn "eodr wijst nog 80 volt (9 ?*mp«A transformator éSuner'T) o-.l.- Waaraan kan de fout 'iggori? Antwoord Als de 'amnon god zal U het „schorre" weg kunnen door den roosterlekweersfa" te v Probeert U dit eens. Indien feen bericht ons dan nog nader Ingezonden Medpf Rafl "tenpcht II een «go© Wendt U tot one. Froofste sorteprinoO'i^rrdeele Vraagt onze nieuw vers| geïllustreerde Catalo us. N.V. 1.F.M.C.0 v.h. GEEKAERTS-RRCTFE LEIOEN - MARE - TEL gen van de alcoholhoudende dranken maakt alsmede de tallooze ellenden, die daarvan bot gevolg zijn, of, gelijk Kardinaal Mer- cier hot uitdrukt: het geregeld en te ruim gebruik van bedwelmende dranken, en, in afgeleiden zin, den ellendigen toestand, dien deze gewoonte veroorzaakt in de maatschappij. Dus niet degenen, die voor een enkele keer zich te bniten gaat, noemt men alcoholist, doch degene, ook al is hij nooit dronken, die een ziekelijke en hevige neiging heeft naar het gebruik van alcohol en deze neiging volgt, is onmatig en noemt men alcoholist. Wie nu zegt, dat er hier geen alcoholis me bestaat, weet er niets van, doch wie zegt, dat het. lang zoo erg niet is als voor een tiental jaren terug, heeft gelijk. De een zal deze verbetering toeschrijven aan de veranderde opvatting van het menschdom als gevolg van den oorlog, de ander zal haar toeschrijven aan den verhoogden le vensstandaard en het gebrek aan dubbel tjes, mede in verband met de verhoogde ac cijns; ik geef toe, dat beide factoren van invloed geweest kunnen zijn, doch de actie der drankbestrijding heeft daar zeker in vloed op gehad. Wie zegt, dat er bier geen alcoholisme bestaat, weet er niets van, beweerden wij. Vraag het eens aan de politie! Vraag het eens aan de menscben, die het weten kun nen! Ge kont toch ook wel die getrouwde mannen, die nergens liever zijn dan in het café, niet om eens, voor 'n enkelen keer 'n onschuldige partij biljart te spelen. Ge kent toch wel die jonge mannen, die elk idealisme missen, tenzij voor een potje bier of borrel. De gelegenheid om zich goede vakkennis aan te kweeken, om zich ver dienstelijk te maken in het verenigingsle ven, om een degelijk dagblad of ontwikke lend boek te lezen of cursussen te volgen, wordt prijsgegeven, om uren door te bren gen in het café. De toestand mag ten slotte beter zijn, dan hij geweest is, wie zegt ons wat de toe komst brengen kan? Zijn niet de talrijke biljart-wedstrijden en dergelijke als een ge vaar te beschouwen? De liefde voor het verenigingsleven is helaas tanende^ en ge weet het: een goed verenigingsman drinkt niet en verfoeit het drankmisbruik! En ten slotte, moeten wij ook niet zorgen voor onze kinderen, voor óns nageslacht? Na het voorgaande meenen wij veilig de stelling te mogen opzetten: veel of minder veel: alcoholisme is cr, alcoholgevaar be staat. Wat moet nu gedaan? Alle mannen en vrouwen, jongens en meisjes lid maken van het Kruisverbond of Mariavereeni- ging? Heelemaal niet noodig. Maar wat wel noodig is? Allen mannen en vrouwen en jongens en meisjes het besef bijbren gen, dat het alcoholisme een ramp is voor den eenling en in zijn algemeenheid een ramp voor kerk en maatschappij; dat het plicht is en zeer zeker voor een katholiek deze ramp met alle gepaste middelen te be strijden en dat het ten slotte heelemaal niet erg zou zijn, als aan de alcohol nog slechts een plaats bleef ingeruimd alleen in de apotheek. Het komt er op aan de openbare meening om te zetten. In vele kringen durft men nog niet weigeren voor zijn fatsoen. Als een borrel gepresenteerd wordt, lust of geen lust, men drinkt, omdat men bang is uitge lachen te worden of voor half idioot te wor den uitgemaakt. Dit is eer zeer verkeerde drinkdwa ig. En een insgelijks zeer Ver keerde presenteerdwang zou ik het willen noemen, als men fatsoenshalve een borrel presenteert, althans aan menAchen, die reeds minder of meer aan den drank ver slaafd zijn. En misdadige grappen noem ik hpf iemand eens lekker in de olie te voeren of onder de tafel te werken. Die lach noem ik een duivelslach! Dit is de negatieve strekking. De positie ve is, dat men minstens even fatsoenlijk is, als men geen sterken drank gebruikt als wanneer mot het wel doet; als men niet'in de café's loopt, als wanneer men het wel doet. Om nu die openbare meening om te zet ten heeft men een orgaan noodig, een club menscben, die hpt goed meenen, die uit liefde voor dep evenmensch zich veree- nigen in zelf-onthouding en aldus vormen een afdeeling van Kruisverbond of Maria- vereeniging, teneinde met behulp der na tuurlijke, maar bovenal gesteund door de bovennatuurlijke middelen, zich met ernst cp dit doel toe te leggen. Daar zal men stu die maken van 't alcohol-vraagstuk; door het houden van vergaderingen, 't versprei den van brochures, artikelen en berichten zal men de sluimerende krachten opwek ken en do aandacht gaande maken enz enz. Met velen gaat het toch als met de vele Protestanten, die nooit eenig Katholiek boek willen inzien, zij hebben maar al te vaak een geheel verkeerd denkbeeld van de zaak. Hoe dikwijls hoort men niet: ..ik maak in de verste verte geen misbruik", alsof alle drankbestrijders dit vroeger wel deden, of men klaagt over overdrijving en overdrijft zelf nog veel erger. Daarom: de voorwendsels on vooroor«lee!«m moei den weg geruimd. Rustig en met doch iï)2t volharding en onbevreesd gewerkt. En zoo hopen wij nu, dat rond Set de lustrum een weloverwogen en w dig geleide actie zich onlwikkele e plooie, bet welzijn onzer dorpen ten zegen. CRITICI Ven Pietersburn in Nm Transvaal, naar R (Uit het dagboek van een Mi.' Paaschmaandag bereidden mijn? jes, wit en zwart, mij een waardil scheid. Het deed me veel pleizier, ti de eer voor mijn persoon, maar onze menschen getuigenis aflegde bun eerbied voor den priester. „W het volk, dat zijne priesters eert' Pietersburg ging de reis over P: naart L. Marques. Vooral het laab deel to van deze reis, dat gelukkig' werd afgelegd, was zeer mooi. W boven en Waterval onder verdien* recht onder de mooiste plaatsen vu telijk Transvaal gerekend te words trdïn slingert als een serpentine dn heerlijke bergland en men krijgt do! tigste landschappen te aanschouwen ziet men inderdaad een buitens mooi stuk ingenieurskunst, dat all* wondering moet afdwingen. Voorbij tervol boven tot Lorenzo Marquef' men als in eeü grooten tuin verp waar millioenen citroen- en oral men een verrukkelijken aanblik vöï oog opleveren. Vanaf KomatipS vindt men zich op Portugeescb g® de typische stationnetjes met hun» kleurige beambten doen ons daden ken aan het Zuiden van Europa renQO Marques bracht ons de tre® naar de haven, waar onze boot red anker lag. De „Ussukuma' der P Ost-Afrika-Linie is inderdaad e* fier schip cn geeft den reiziger eersten aanblik reeds een aangenö druk en men krijgt een gevoel v31 beid en moed voor de groote Duitscbe hoffelijkheid wordt boord begroet en zelfs de vriend vermindert niet, als men vraagt kajuit 3e klas. Direct krijgt nioo negers tot zijn bescliikki.g, die

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4