VRIJDAG 16 OCTOBER 1925 No. 5074 17e Jaargang. 3>e Ccicbcfve (Bou/tcmt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post fl 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlentlön 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine a^verlentiën, van ton hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Dit nummer bestaat uit' drie bladen. Winst uit baloorigheid. „Het Volk" publiceert een briefje van een harer lezers, waaraan het volgende is ontleend: „Vrijdag j.l., (26 Sept.) tijdens de her halingsoefeningen, waarvoor ik onder de wapens moest komen, was ik zoo brutaal om als gewoon soldaat een lunch te ge bruiken in het Oranje-Hotel t.o. het Sta tion Ermelo-Veldwijk. Terwijl ik onder het genot van een kopje koffie een sigaret rookte, kwamen er ook nog eenige officieren binnen, vr.o. een groot-majoor. Tot goed begrip diene. dat er ook nog eenige handelsreizigers hun lunch ge bruikten. Onder den aanroep van: „Psst. vent, hé, daar! 1 I" werd mij door den majoor verzocht naderbij aan hun lunchtafel te verschijnen. „Zeg kerel, zou je misschien direkt hiervandaan willen gaan. Een beetje vlug, hé?" Op mijn opmerking, dat ik toch het recht had te eten waar ik wilde, kreeg ik antwoord: „Niets mede te maken en 1 onmiddellijk vertrekken. Anders zal ik dit hotel voor verboden terrein voor gewone soldaten laten verklaren." En, daar in den dienst eerst een hevel •moet opgevolgd worden en dan pas ge reclameerd mag worden, bleef mij niets over dan te vertrekken. Dit is het juiste weergegeven relaas." Js het waar? vraagt „De Tijd." En „Het Volk" kan toch moeilijk boos wor den, omdat men aan zoo'n briefje, al is 't dan ook van een „Volk'Mezer, niet zoo maar dadelijk geloof schenkt. Heeft die „gewoon soldaat" misschien niet die officieren geplaagd of getard? Maar laten wij veronderstellen, dat het briefje van a. tot z. waarheid bevat. Dan keuren ook wij natuurlijk! het op treden van die officieren ten scherpste af; zulk een handelwijze kan in geen ge val een „hoogere" passen! Maar ty peerend is het, dat „Het Volk" die offi cieren betitelt als onbetaalde propagan disten!.... Daarmede geeft de heer Klee- rekooper hij heeft dat briefje ontvan gen en laat het onder zijn rubriek in „Het Volk" afdrukken dat het wekken van een baloorige stemming gelijk is met let propageeren van de S.D.A.P.I Dat is niets nieuws. Maar hier is erkenning en aanvaarding zonder eenig commen taar en met uitgesproken blijdschap van dat soort propaganda voor de partij nog door een harer voormannen. BUITEHLANID De Veiligheidskwestie. DE CONFERENTIE VAN LOCARNO. Het acccord bereikt. Het officieele communiqué De gedelegeerden ter conferentie zijn overeengekomen over de gistermorgen ge houden plenaire zitting het navolgend com muniqué te publiceeren: „In de plenaire zitting van heden is de volledige tekst van het ontwerp van en vei ligheidspact aangenomen. Vervolgens werd de kwestie der arbitra ge-verdragen op de agenda gezet. De ver tegenwoordigers van Polen en Tjecho-Slo- wakije werden uitgenoodigd, aan do zitting deel te nemen, om het rapport der deskun digen over hun werkzaamheden ten -aan zien der ontwerpen-arbitrageverdragen tusschen Duitschland en Frankrijk, resp. tusschen Duitschland en België, mede aan le hooren. De tekst dezer ontwerpen werd door de betrokken delegaties aangenomen." De succesvolle dag Na onderhandelingen van een luttele veertien dagen werd gisteren het werk jan de Conferentie te Locarno met een de finitief en verstrekkend succes bekroond. In den ochtend werd het uiteindelijk ont- van hot Veiligheidspact door aile gedelegerden aanvaard. Nadat deze belang rijke stap ondernomen was. werden de ver tegenwoordigers van Polen en Tsjecho- Btowakije uitgenoodigd aan de bijeenkomst «eel te nemen en de verklaringen aan te hooren van de juristen inzake de arbitrage- Jerdragen tusschen Duitschland en Frank rijk en België, waarvan de ontwerpteksten oor de onderscheidene delegaties aanvaard zijn. De vertegenwoordigers van Polen en i «h "o-Slowakije legden daarna reken- •j .aP yan de vorderingen hunner on- t'ondclingen met de vertegenwoordigers duitsche regeering, met betrekking net ontwerpen van de arbitrageverdra- «"j tusschen Duitschland en Polen eener- tnderz!"d^U'<SC'l'an(* eQ ^sjec*10"^0Tva^e Een weinig later op den dag werd bpkend gemaakt, dat deze beide verdragen, bene vens do Westelijke arbitrage verdragen en bet Rijnpact hetwelk voortaan officieel „het verdrag van Locarno" zal heetenl Zaterdagmorgen geparafeerd zullen worden De datum van publicatie van al deze do cumenten zal in een latere bijeenkomst der gedelegeerden worden vastgesteld. Naar vernomen wordt zal een bijzondere Assemblée worden bijeengeroepen voor de installatie van Duitschland als lid van den Volkenbond, en zal het worden voorge steld als Permanent lid van den Raad. De eerstvolgende bijeenkomst van den Volken- bondsraad zal in December a.s. gehouden worden en het is niet uitgesloten, dat de bijzondere Assemblée terzelfder tijd zal plaats hebben. De o n der t eekening uitgesteld. Ondanks het gunstig verloop der confe rentie zal de wereld nog eenigen tijd moe ten wachten, alvorens precies te vernemen, wat de inhoud der overeenkomsten van Locarno is. De delegaties zijn overeengekomen voor- loopig nog niets openhaar te maken, ter wijl to Locarno ook nog geen definitieve on der teekening, doch slechts een parafeering der stukken zal plaats vinden. De onder- leekening zal zoo spoedig mogelijk te Lon den geschieden, nadat de delegaties de do cumenten eerst nog aan het geheele kabi net zullen hebben voorgelegd. Niemand beeft echter eenigen angst, dat dit korte uitstel bedenkelijke gevolgen zal kunnen hebben. Een vredesfeest. De internationale vereeniging van vol kenbondsjournalisten had waarlijk geen beteren dag dan gisteren kunnen uitkiezen voor het persdejeuner ter eere van de te Locarno aanwezige leiders der delegaties. Twee honderd gedelegeerden en journa listen waren in het Grand Hotel Palace aanwezig op het dejeuner, dat in de we reldgeschiedenis bekend zal blijven als de eerste gemeenschappelijke feestmaaltijd na den oorlog van de leiders der buitenland- sche politiek van Frankrijk, Duitschland eD Engeland. Naast den voorzitter der vereeniging van volkenbondsjournalisten De Frqnch uit Argentinië zat rechts op de eereplaats de Duitsche rijkskanselier Luther. links Chamberlain. Door een Amerikaansch jour nalist gescheiden, volgde op Luther Briand, terwijl een Fransch en een Duitsche journalist den schakel vormden tusschen Chamberlain, Scialoja en Strese- raann. Ook Vandervelde, Benes en Skrzyns- kij behoorden tot de gasten, evenals de burgemeester van Locarno. Rusca. Behalve De Franch en Rusca heeft al leen Chamberlain het woord gevoerd. Hij sprak uit aller naam en wel in het Fransch, wat hem zichtbaar moeite kostte, maar Chamberlain verontschuldigde zich met de verklaring, dat alle ministers hier in de veertien dagen op een voet van volko men gelijkberechtigdheid allé talen gerad braakt hadden. Chamberlains rede maakte een uiterst sympathieken indruk en zijn stellige ver klaring, dat wij thans het einde der con ferentie naderen en dat dit einde zoo zal zijn, als men in optimistische oogenhlikken wel een gedroomd had, doch dat thans in de volheid van het verkregen succes voor ons stond, moest den Iaatsten twijfelaar aan het succes van Locarno bekeeren. Sympathiek was ook Chamberlains be toog, dat de overeenkomsten van Locarno aan alle delegaties in gelijk mate te dan ken zijn en dat geen land kan zeggen de overwinnaar te zijn geweest. Anders, zeide Chamberlain terecht, zou men in waarheid niet van een accoord, doch van oen des- aceoord moeten spreken. Mussolini aangekomen Kort na afloop van het pers-dejeuner is Mussolini te Locarno aangekomen. Hij ging terstond naar een villa, vlak in de buurt van het Grandhotel Palace, die hij voor enkele dagen gehuurd heeft. Weldra bracht Chamberlain aan Mussolini een beleefdheidsbezoek, terwijl na afloop daar van Mussolini naar het Hotel Esplanade ging om den Duitschen Rijkskanselier Lu ther een bezoek te brengen. Volkenbond. De intellectueele samenwerking In zijn dezer dagen te Parijs gehouden vergadering heeft de raad van beheer van eet instituut voor intellectueele samen werking de onderdirecteuren van de sec ties benoemd. Onder do acht benoemden is een Neder lander, baron De Vos van Steenwijk te Oegstgeest, die adjunct-directeur zal worden van de sectie van wetenschappe lijke en bibliografische documentatie, van welke de Duitsche hoogleeraar, prof. Schulze-Gaevernitz reeds in een vorige vergadering tot directeur benoemd werd. Ouitscbland. Het Roergebied volledig ontruimd. De laatste man over de brug. Do laatste vreemde soldaat in het sanc- tiegebied is Woensdagavond 10 uur de Rijnbrug bij Duisburg overgegaan en in de "richting Homberg vertrokken. In den loop van den middag waren reeds de meu belen en andere eigendommen der In ter- geallieerde Rijnlandcommissie opgeladen. Ook uit Ruhrort is liet laatste detachement vertrokken. In het geheele gebied zijn thans nog vier burgerlijke autoriteiten over, die evenwel geen militaire bevoegdheid heb ben. Duitschland en Oostenrijk. ,Een betooging. voor de aansluiting. Het vereenigde Duitsche post- en tele graafpersoneel heeft te Berlijn een betoo ging gehouden voor de aaneensluiting van Duitschland en Oostenrijk. Een gedele geerde van de Oostenrijksche collega's gaf de verzekering, dat de idee van de aan sluiting in Oostenrijk nooit gerust had. Nooit zou het denkbeeld in Oostenrijk kunnen worden verslikt, vooral niet, om dat deze aangelegenheid geen partij kwestie is, maar een program van het ge heele Duitsche volk. Na verschillende redevoeringen werd met algemeene stemmen een motie aange nomen, waarin wordt verklaard, dat men met leedwezen moet vaststellen, dat nog steeds buitenlandsche politieke krachten bezig zijrr de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland te verhinderen. Verder wordt geconstateerd, dat een dergelijk verbod in 'strijd is met het zelfbeschik kingsrecht, terwijl do aanwezigen zich vastbesloten verklaren ook in de toekomst met alle krachten te ijveren voor de aan sluiting. Engeland. Da terugkeer van den Prins van Wales. Er zijn op omvangrijke schaal voorbe reidingen getroffen, om den prins van Wales bij zijn terugkomst te Londen van daag hartelijk welkom te heeten. De „Repulse" wordt kort voor den mid dag to Portsmouth verwacht. Do Hertog van York en prins Henry zullen aan boord gaan, voordat de officieele verwelkoming te Portsmouth plaats heeft. Te Londen wordt de prins aan het sta tion opgewacht door den koning en de ko ningin en de overige leden van de kon. familie evenals door den eersten minister en de andere leden van het kabinet. De weg yan het station naar 't Bucking- hampaleis, die feestelijk is versierd, wordt voor het gewone verkeer gesloten. De po litie verwacht dat een ontzaggelijke me nigte zich zal scharen langs den weg, dien de prins zal volgen. De prins heeft last gegeven dat de „Re pulse" zoo snel mogelijk zal varen, dat deze vandaag vroeger te Spithead zal aan komen, dan het plan was, teneinde den marconist, den heer Bramley, in staat te stellen, de begrafenis van zijn vader bij te wonen, Diens vader, de secretaris van den alge- meenen bond van vakvereenigingen, is de zer dagen plotseling in Nederland overle den. Op last van den prins zal een snelle stoomboot de „Repulse" te Spithead op wachten, teneinde Bramley onmiddellijk naar Portsmouth te voeren, zoodat hij nog tijdig den expresstrein naar Londen zal kunnen nemen. Hongarije De 17e Hongaarsche Katholiekendag. Geweldige deelname. Een K.B.-telegram uit Boedapest meldt, dat do 17de Katholiekendag in de hoofd stad van Hongarije onder een geweldige deelname van de Katholieken is gehouden Aan de Eucharistische processie onder leiding van den Pauselijken nuntius, den kardinaal vorstprimaat, de hooge geeste lijkheid en de wereldlijke autoriteiten, namen honderdduizend geloovigen deel. In de redevoeringen der geestelijke en leeken-sprekers werd de aandacht der toe hoorders vooral gevestigd op den vrede, den arbeid en de sociale plichten. De Pauselijke nuntius Cesare Orsenigo bracht een groet en zegen over van den H. Vader en constateerde met vreugde, dat Hongarije in het Heilig Jaardegroo- te naties nabijstreefde, daar het ondanks zijn armoede de geloovigen in zulk een groot getal aan de bedevaarten naar Ro me liet deelnemen. In samenhang met het congres hielden ook verschillende Katholieke vcreenigin- gen aparte feestvergaderingen. Griekenland. Vrees voor'revolutie? Voorzorgsmaatregelen der Regeering. Naar de Zuid-Slavische bladen uit Athene melden, treft de Grieksche regee ring ernstigo voorzorgsmaatregelen, om om won telingspogingen te Athene te ver hinderen. In Piraeus en Phaleron zijn volgens deze berichten op de meest belangrijke punten kanonnen opgesteld. De censuur is zeer streng, zoodat slechts langs omwegen berichten naar het bui tenland kunnen worden gezonden. Do regeering heeft de laatste dagen tal rijke personen in hechtenis doen nemen o.a. eenige oud-ministers. Allo onderhandelingen tusschen de re geering en de oppositie zijn mislukt. De oppositie weigert verder te onderhandelen en heeft verklaard, dat het ook zonder geweld zal gelukken de regeering ten val te brengen. In Macedonië worden ernstige gebeurte nissen verwacht. Kolonel Balkadschis heeft oen aansporing tot zijn troepen ge richt, om tegen Athene op te rukken. Syrië. Nog steeds onrust. Hot bericht, dal Sultan Pasja, de hoofd man van den Atrasj-stam en leider van den opstand der Drusen, gewond zou zijn, wordt tegengesproken. Intusschen wordt ovenwei gemeld, dat zijn aanhangers wei geren hem te volgen bij een aanval op de Franschen. Naar verluidt is Mojdel Sjams verwoest en hot plaatselijk centrum en de regooringszctel verplaatst naar Koeneitra. De christenbewoners van oen dorp, die door rebellen van alles waren beroofd, zijn gevlucht naar Beiroet en den Libanon. Fransch e vliegers hebben in het Noorden van Syrië een kamp van Bedoeïnen ge bombardeerd, die een station in brand had den gestoken. Te Damaskus is 's avonds na halfacht alle verkeer op straat verboden. Honderd bandieten neer gel egd Bij een zuiverings-operatie in het ge bied van Damascus zijn honderd bandieten neergelegd. Van de lijken zijn 24 mee naar Damascus genomen, om daar op een der pleinen ten toon te worden gesteld. Marokko. De Riffs weer in actie. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Riffs weer verschenen op de frontlinie der pos ten, welke Ajdir bewaken en de Spaansche posten aanvielen. Zij werden door het vreemdelingenlegioen teruggeslagen, dat slechts geringe verliezen leed. BINNENLAND TWEEDE KAMER. Overzicht. In den a aai vang van do vergadering is een ontwerp betreffende hot kolenveld bij' Vlodrop afgedaan. Er blijkt in dat veld niet veel te zitten en. de Staat doot het weer over aan ten particulier die, naar de heer Hermans (R.-K.) vertelde, een gewezen arbeider uit Vlodrop is. inmid- de's in Amerika millionair geworden! De socialisten en do communist ver trouwden de zaak niet en stemden togen. Toen is men met de behandeling van do bioscoopwet voortgegaan. Do lieer dr. De Visser (G. H.). waar schijnlijk optredend namens heel do Ghr. Hist, fractie, hoeft een amendement inge diend, om do oorspronkolijko lezing van art. 4 Ie herstellen, en dus den gemeentera den ook voor wat betreft personen hoven do 18 jaar hot recht van een keuring na die van het Centraal Rijksorgaan te ver- leunen. Pe behandeling is nog niet ten einde. HAARLEMSCHE HANZEBANK Een eerste uitkeerinq van 10%. Naar wij vernemen, zal in den loop van deze maand door de directie van de N.V. Hanzebink te Delft een begin worden ge maakt met een eerste uitkoeri.ng aan cre diteuren van-de bank. Deze uitkeering zal 10% bedragen. De commissie van toezicht op de liqui datie heefi gemeend, dat crediteuren het meer op prijn stellen reeds nu 10% te ont vangen, dan te wachten totdat do te ont vangen baten een hoogere uitkeering zullen toelaten. Bossche Hanzebank. E e ts t e u i t d e e 1 i n g s 1 i j s t. Naar de Prov. 's-Hert. Grt. vemc-emt, zal op 21 October as., inzake bot faillisse ment. der Hanzebank de uitdeeling.slijst gedeponeerd worden op do Arrondisse mentsrechtbank. Volgens de wet moet deze 10 dagen ter visie liggen. Daarna, dus begin Noyomber, kan terstond worden overgegaan tot uit keering van 25 pet. Een en ander zou reeds eerder geschied zijn, ware het niet, dat oene particuliere cessiekwestie eeniige vertraging in de af wikkeling had veroorzaakt. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een succesvolle dag te Lccarno. Een vredesfeest met de journalisten. Mussolini aangekomen. De prins van Wales keert heden in En geland terug. Vrees voor revolutie in Griekenland. BINNENLAND. Behandeling van de Bioscoopwet in de Tweede Kamer. (Sta ten-Generaal, 3do blad en- Kameroverzicht, 1ste blad). De N.V. Hanzebank te Delft doet een eerste uitkeering van 10 (lsto blad). Op het departement van Binnenland- sche Zaken en Landbouw is een bijeen komst gehouden van vertegenwoordigers der regeering met belanghebbenden bij den eierhar.del inzake het stempelen van eieren en het bedrog in den cierhandel. (lsto blad). De Minister van Arbeid heeft zich tot verschillende organisaties gewend om in lichtingen betreffende de uitkeering van ziekengeld, in verband met de wijziging van de Ziektewet. (3de blad). Een rapport betreffende het verkrijgen van meer eenheid in het Ziekenfondswe zen (3de blad). Het Diocesaan Comité der K.S.A. in het Bisdom Haarlem wcnscht de tegenwoordi ge organisatie der K. S. A. in groote lij nen te behouden (3de blad). OMGEVING. Een winkelweek te Bodegraven. (Rijn streek, 3de blad). Onze Geïllustreerde Panina De photo-pagina laat o.m. zien: De Java naar Indië Hot interieur van de dom kerk te IJl recht Prof. dr. E. v. Slocli te ren Prof. J. Lindeboom Locarno, oord van verzoening! Vragen van Kamerleden. Circulaire Staatsloterij. Op de vragcm van den heer Staalman, betreffende verlenging van den termijn, bedoe'd in de circulaire van den directeur der Staatsloterij van 18 September 1.1 in zake den verkoop van loten door collec teurs en collect rices onderling, heeft mi- n:s'er Golijn geantwoord, dat hot hem niet bekend is, dat de circulaire van 18 Sep tember 1025, na. 3/1878, door den direc teur der Nederlandse he Staatsloterij aan de collecteurs en eollectrices d:or instel ling gericht, ve'en dezer functionarissen in groote ongelegenheid heeft gebracht. Hij meent trouwens, dat d-ie ongo'egen-* beid niet zeo groot zal zijn, omdat bij dio circulaire in bepaald, dat genoemde direc teur gemachtigd is om op verzoek van collecteurs en collect rees toeslemnunte vorlcenen om meer dan het bij dao circu laire toegestane getal van twintig loten aan ambtgenoolen te verkoopen. Reeds aan verschillende hunner is d'en- overeenkomstig hot verkoopen van een grootcr aantal loten toegestaan, niet al'oon voor de eerstvolgende, maar ook voor ver dere loterijen, zoodat to hunnen aanzien door geleidelijke vermindering van het aantal aan ambtgenooten te verkoopen lo ten het met do circulaire beoogde doel zal worden bereikt. Ofschoon, zooals uit bet antwoord op de eerste vraag, blijkt, er voor de collecteurs en colleolrices gelegenheid beslaat om door de lm dat antwoord omschreven geleide lijke vermindering do door bedoelde cir culaire te hunnen aanzien te rijzen moei-" lijkhede.n zoovee! mogelijk Ie voorkomen, is de minister bereid, om de bii die cir culaire gegeven voorschriften eerst toe to passen voor de 441ste loterij, indien dit door een collecteur of collect rice wordt verzocht. Den directeur der Nederlandsche Staatsloterij is hiervan mcdedeoling g<H daan. Dc sa'arissep van het Rijkspersoneel Een onderhoud met do R.-K. Kamerfractie. Gistermorgen had een onderhoud plaats tusschen vertegenwoordigers van de R.-K. Centrale van Overheidspersoneel en oen vertegenwoordiging van do R.-K. Kamer-* club, en wel im bet gebouw van de Tweede Kamer. Van de R.-K. Kamerclub namen nan. deze conferentie deel de hoeren Van Sa se van IJ&selt, Van Schaik, Kuiper en Suring en mej. Meijer. Namens de Centrale de heeren Von Frijtag Drabbo, Guit. Van den Broek en De Broer. Van do zijde der organisaties werd de ernst'ge on'sfomming te jennen gegeven, dio bij het rijkspersoneel bestaat over de salarispolitiok van de tegenwoordige Re^ gcering, waarhij do door de Regcering zelf

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1