DE RADIO-OMROEP. Instelling van een Commissie. Do Minister van Waterstaat, de heeï Ir. Bongaerts, heeft hedenochtend te half twaalf de dezer dagen door hem inge stelde Commissie ter overwegng van de vraag welke taak de Staat ten aanzien van den radio-omroep (broadcasting.) beeft te vervullen, geïnstalleerd met een volgende rede, waaran wij het volgende ontleen en: Het rijk zal zich aan de regeling van den radio-omroep, aldus de Minister, naar mijne meening, niet mogen of kunnen onttrekken. Allereerst ter wille van de belangen van de rijks-radiodiensten in bet algemeen en van de openbare radio- it legraaf- en telefoondiensten in het bij zonder. Die belangen vinden reeds eenige regeling en bescherming in de Telegraaf- en Tclefoonwcl mot liaro uitvoe'ringvoor- schriften In dit verband ware dus de vraag te overwegen of aanvulling van de evenbedoelde wettelijke bepalingen nood zakelijk maakt Dan heeft het rijk de waarborgen te stellen," dat met het middel van den radio- omroep geen strafbare feiten plaats heb- beri, in 't bijzonder dal niet in strijd wor den gehandeld met de eischen van open bare orde of goede zeden. De vraag rijst of de strafwet tegen misbruik van een zo» modern verkeersmiddel als de radio-om roep wel voldoende waarborgen .bevat en of derhalve niet nadere wettelijke voor zieningen in de strafwet zelve -of daar naast zullen zijn te treffen. En overigens is het misschien zaak om naast dit re pressieve toezicht een preventief toezicht O]) misbruiken te stellen. Verder moet er voor worden gewaakt, dat buiten la ndsche broadcasting-stations (en ook binnenlandsche) de particuliere ontvangtoestellen zonder storing door ra dio-omroeping kunnen bereiken, terwijl anderzijds Nederland bij de internatio nale verdeoling van de verschillende golf lengten zijn woord zal moeten overwegen en doen gelden. Overeenkomsten en voor st liften omtrent uren en golflengten z in uit den aard dor zaak noodzakelijk. En ten slotte is er de financieele zijde van de aangelegenheid. Ik acht het bil- li:'., dat do houder eener ontvanginrich- 1ing daarvoor aan den staat een bedrag betaalt en dat deslaat de inkomsten daaruit althans ten doele aanwendt tot steun van nationale en cnltureele radio uitzendingen, alsmede tot goedmaking van de kosten van zijn toezicht en zijne ove rige bemoeiingen. De meest eenvoudige en zekere wijze van heffing van zulk een recht is een vraagstuk op zichzelf. Ook op dit stuk zal wettelijke voorziening noodig kunnen zijn. In dezen.meervoudigen zin zal het rijk, naar hef mij wil voorkomen, regelend en 'steunend met den radio-omroep bemoeie nis moeten hebben. Natuurlijk zal de rijks zorg ook hier tor wille van onderscheidene belangen aan de vrijheid van handelen beperkingen moeten aanleggen. Binnen deze noodzakelijke grenzen komt het, dunkt mij, echter het meest overeen met ons volkskarakter, dat aan den radio- omroep zooveel mogelijk vrijheid van ont wikkeling wordt gelaten, ook waar over tuiging of belang tot bepaalde" groepeerin gen nopen. Th ontveins mij niet, dat deze vrijheid do noodzaak van meerdere uit- seinstations met zich kan brengen. Ik zou evenwel deze mogelijkheid willen aan vaarden, indien slechts de te ontwerpen wettelijke regeling van den radio-omroep naast voorziening in de belangen, die ik zoooven mocht aanstippen, tevens een prikkel of een zachte drang schept tot sa menwerking der verschilelnde groepen, waar dat slechts mogelijk is. Want sa menwerking op bet gebied van den radio- omroep met als gevolg beperking van het aantal uitseinstations tot één of althans zeer enkele en verzekering binnen zekere grenzen, van hunne finantieele positie kan naar mijne overtuiging de belangen van den staat, het publiek en van het in stituut zelve niet dan ten goede komen. Door het stellen van algemeene regelen, waaraan nitzendstations zullen zijn on derworpen bij de wet ^al wellicht een eenvoudge en soepele oplossing in dien zin zijn te bereiken. Zoo zie ik, aldus de Minister, in alge meene- lijnen het vraagstuk, waarvan ik de overweging met vol vertrouwen aan liet beleid eener Commissie onderwerp. Een bijzondere Commissie van technisch ervaren en bij uitstek deskundigen zal u daarbij, voor zooveel noodig, ter zijde staan. In deze commissie van bijstand zal u als 't ware de ervaringen en de inzichten van do binnen- en do buitenlandsche ra dio-industrie ton volle vertegenwoordigd vinden, naast die van de exploitanten van nitzendstations. Tk ontveins mij niet, dat uwe commis sie voor de bestudeering van het vraag stuk waarvoor u is geplaatst eenigen tijd zal behoeven. De radio-omroep vraagt evenwel in het stadium waarin hij thans verkeert, naast afdoende ook spoedige- voorziening. In af wachting van do uiteindelijke regeling zou bij wijze van voorloopige, aan een of meer stations, onder bepaalde voorwaarden tij delijk machtiging tot verzorging van den omroep kunnep worden gegeven. Ook omtrent dit punt heb ik gemeend het advies van uwe Commissie niet te kunuen ontberen. Koninklijke Besluiten. Notariaat. "Bij Kon. Besluit is aan A. J. Reumer, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris te Gorinchcm Het spoorwegpersoneel. Instelling van een personeels la a d gevraagd. Door de hoofdbesturen van de Ned. Ver een iging van Spoor- en Tramwegpersoneel ,!Bt. Raphael en den Prot. Ghr. Bond is in verband met de door dc directie der Ncd Spoorwegen voorgestelde wijzigingen in het R. D. V. 1921 een uitvoerig rapport samengesteld en aan de directie gezonden, waarin die hoofdbesturen, behalve hunne bemerkingen over de veertig voorgestelde wijzigingen door de directie, ook zelfstan dig een groot aantal wijzigingen in het R. D.V. voorstelt, die do hoofdbesturen dezer vakbonden noodig achten. In dit rapport nemen zij o.a. stelling te gen verlaging van de verblijfkosten, ver mindering van verlofdagen, verslechtering van het vrije vervoer, enz. Een der voornaamste voorstellen van de hoofdbesturen is om den loonraad en de maandelijksche conferenties te doen vervallen en daarvoor in de plaats te stel len een personeelsraad. Centraal Bureau K.S.A. Comité tot instandhouding. Het Comité dat zich gevormd heeft om ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het Centraal Bureau der K. S. A. een „Fonds tot instandhouding van het Centraal Bureau der K.S.A." bijeen te brengen, hetwelk gesteld zal worden onder beheer eener Commissie, die zich tot dat doel gevormd heeft, is als volgt samenge steld Mgr. IT. van de Wetering, Aartsbis schop van Utrecht, èere-voorzitter; Dr. L. van Romunde, Voorzitter. Amsterdam: Eduard Brom, W. J. R. Dreesmann; Arn hem: J. J. G. baron van Voorst tot Voorst; Bergen op Zoom: J. P. J. Asselbergs; 's-Gravenhage: Prof. Mr. P. J. M. Aalber- se: Mr. Dr. A. BorretS.J.; Z. Exc. J. M. J. H. Lnmbooy; Z. Exc. Mgr. Prof Mr. Dr. W H. Nolens; Prof Dr. A. Steger; Haar lem: R. C. A. van Cranenburgh; Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen; 's-Hertogen- bosch: Mr. F. van Lanschot; Mgr. G. C. Prinsen; J. B. Vesters: Leiden: Prof. Dr. W. Keesom: Mr. E. M. J. H. Bolsius, secretaris-penningmeester, Rijnsburgerweg 1.65, Maastricht: Dr. Cassianus Hentzen, O.F.M.; Nijmegen: Prof. Mr. E. J. J. van der Heijden: Prof. Mag. G. de Langen Wendels. O. P.: Prof Mr. Dr. Ch. Raaij- makers S. J Mr. J. F. A. M. Wierdels; Overveen: P. P. Wiegman; Roermond: Ir. J. G. S. Cuypers; Rotterdam H. W. D. Hellebrekers; Soesterherg: Mevr. F. Steen- bergkeEngeringh; Utrecht: Jhr. W. E. Bosch van Oud-Amelisweerd: Prof. Dr. F. Roels; Mgr. B. A. De Wit; Venlo: Mr. B. Berger. De accijns op het gedistilleerd. Ons bereikte uit vakkringen de m<?de- deelimg, dat de TCgepring zou overwegen een wijziging van do e-edistilleerdwet van 1862 te bevorderen, waardoor de dusge naamde eerste klas distillateurs zouden komen te vervai'en. welke den accijns eerst hebben te vol'doen. Een gevolg hiervan zou z'jn, dat de receding doorloopend de be schikking kreeg over grootere middelen uit dén gedistilleerd-accijns. Hiervan zou zij gebruik willen maken, om over te gaan tot ren verlaging va.n den ge distill eer d- aceijns. Bij onderzoek te bovnogder plaatse bleek ons, da t al deze mededeelingnn wel heel erg voorbarig zijn. Op tret Departement, van Financiën "is de afdeo'ling onder wel ke d'i't onderwerp ressorteert, ternauwer nood' toe aan de bestudeering van bet rap port, eenigen tijd geleden uitgebracht door de z.g. productieeommissi'e. Nu iis het n:et mogelijk dat de afdee.- ling na bcstudeertimg van het rapport den minister een advies daarover voorlegt, waarin voorstellen in hoven genoemden geest vervat zullen zijn. Maar wij meenon zeker te weten. dint, er on het oogetnblik nog n;:cl de minste aanleiding is dergeb'jke voorstellen te ver wachten En in ;eder ge val is het uitermate voorbarig aan de re- geewino- zulke p'annen toe te schrijven. Het heele onderwerp is pas in een be- gin-stadium van studie en de uiterst tech- msche aard ervan brengt mede. d-f -"dfs indien te eenieer tijd voorstellen als bo venbedoeld z:jn morh'en worden ovptwo- gen (waarvan vooralsnog geen snrnke is), met de uitwerking nog een zéér geruime tijd zou zijn gemoeid „Hbld." De posfarieven. Naar ,,De R. K Werkgever" meldt, is in het comité tot verlaging der posttarie- ven het plan geonperd. aan het hoofdbe stuur der Posterijen in overweging te ge ven, in de groote steden een bestelling te doen vervallen, a's bezuinigingsmaatregel om mede h'erdoor tot verlaging der post- tarieven te kunnen komen. Deze zou dan zijn dé bestelling van omstreek^ 4 k 5 uur n m. Meubelbeurs Amsterdam. Men meldt dat de 1e Nederl. Jaarbeurs voor Meubileering, Decoratie en Woning inrichting van 1928 Februari 1926 te Amsterdam te houden, een beslist zakelijk karakter zal dragen, en directe verkoop aan particulieren niet loegelgtp" zal wor den. HIT r>F C1MGEVIHG RIJNSBURG. Gemeenteraad. Bouw postkantoor Het ver werken van afgekeurd vleesch Wegverbetcringen. Vergadering van den raad dezer ge meente op Dinsdagavond half 8. Voorzitter: de heer J. L. Bosschieter, burgemeester. Aanwezig alle leden, behalve de heer J. Schoneveld, wegens ziekte. De voorzitter opent de vergadering met ambtsgebed en leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden vast gesteld. Daarna doet de voorzitter mede- deeling van eenige ingekomen stukken, w. o. een schrijven van de gemeente Leiden, dat door de gemeente Rijnsburg voor drie leerlingen, die gaan on de Nijverheids- si iiool van het genootschap .Mathesis" verschuiligcl is een bedrag van f 62.86: 'n schrijven van Gcd. Staten betreffende de Ingezonden Mededeeiing. VUiOi om te zien naar de groote sorteering bollencultuur werd en blijft aangeboden, blijkt te zijn Let bouwterrein Bakkum aan de Hoofdstraat tusschen villa Remina en de Sint Martinus Kerk. Het terrein is flink groot, kan behalve van den hoofdweg, ook van de Mariastraat en de Vosselaan be reikt worden, ligt direct bij het postkan toor, langs de tram en het kortst bij het station. Een beter gelegen punt is er in de geheele gemeente niet te vinden. DE RIJNSTREEK GEMEENTELIJKE AANKOMT GEMEENTELIJKE VISCHVERKOo Aan den gemeentelijken viscid, Vischmarkt 18. tel. 1225, iis VRLJDju: krijpbaar: SCHELVISCH a f0.16 f; SCHOL k f018. GEH. KABELJAUl f0.24 per pond. VOLLE- en INMAi -HARING f007 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Bur. JONGEKSTRUIEN MAN ST RUIEN °Êer¥N.; VeE,eRen KINDER- Pussovers Op één dag in October krijgt U alles 8I02 GRATIS. U kunt het OOK treffen. cumulatie der betrekkingen van burge- meester, secretaris en ontvanger en de be rekening der jaarwedden in verband hier mee; een schrijven van de Gewestelijke Landstormcommissie van de afd. Zuid-Hol land West van den Bijz. Vrijwill. Land storm, waarin gevraagd wordt om een subsidie van 50. Op dit verzoek wordt op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Ter behandeling van het voorstel bouw postkantoor gaat de raad in geheime zitting Bij heropening deelt de voorzitter mede, dat door een architect een plan is opge maakt en dat de kosten zullen bedragen 12000. Door den kantoorhouder zal een huur van 525 worden betaald, waarvan door bet rijk 250 zal worden bijgedragen. De bouw van het postkantoor komt de ge meente te staan op f 060: daarvan gaat af 525 huur en 100 omdat een deel van het gebouw als garage zal bestemd wor den en dus dan geen garage meer behoeft te worden gehuurd. Met algemeene stemmen wordt tot den bouw besloten. Daarna komt aan de orde de verkoop van bouwgrond aan de Kerkstraat. Hier-^ voor zijn twee gegadigden: de wed. H. Hoogewoning Dzn. alhier en de heer P. Snoek, architect te Botterdam. Aan de eerste gegadigde wordt de grond verkocht, zijnde 25 bij 25 M. tegen een prijs van 5 per vk. M. en onder eenige voorwaarden, o.m. dat de gevelteekening vooraf door B. en W. moet worden goed gekeurd en dat op dezen grond geen bedrijf mag worden uitgeoefend. BehaPdeld .wordt een adres van de Voi- lingvereeniging om een lokaal der Op. L. S. voor haar win tercursus te mogen ge bruiken, alsmede een subsidie te ontvan gen ter bestrijding der kosten. Besloten wordt het lokaal op Dinsdag en Vrijdag ter beschikking te stellen, terwijl de al of niet toekenning der subsidie bij de begrooting ter sprake zal komen. Aan de orde komt een voorstel tot be reidverklaring tot het aangaan van een overeenkomst met de N.V. Nederl. Ther- mo-Chem. Fabrieken. Het betreft bier het verwerken van afgekeurd vleesch, mede in verband met de Vleeschkeuringswet, die in 1927 in werking zal treden. Besloten wordt deze overeenkomst aan te gaan. Ter tafel komt een voorstel tot uitbrei ding van bet buizennet waterleiding Hof straat met een stuk van 21 M. waarvan de kosten 5060 zullen bedragen: ook dit voorstel wordt zonder discussie aangeno men. Bij de rondvraag vraagt de heer v. d. Gugten het woord, die zijn dank betuigt voor de reparaties die aan den Buitenweg geschied zijn. Hij zou echter gaarne nog verbetering zien aangebracht aan den Oegstgeesler- weg bij het pand vap H. de Haan; de toe stand daar eischt dringend voorziening. Kan daar geen pad komen van schelpen of grint? Ook in de Smidssteeg kan het nog al een plasboel wezen, en wel bij de Gebr. de Haan Voorts is bij de wed. Ouwesloot een riool verzakt: daar is een kleine reparatie noodig. De Voorz. merkt op, dat het toegezegde geld op is; de door den heer v. d. Gugten genoemde reparaties kunnen alleen ge schieden indien B. en W. gemachtigd wor den tot een grooter bedrag. De heer v. d. Gugten voorziet dat dit niet zooveel kosten zal meebrengen en toch een groote verbetering zal zijn. De heer v. Klaveren, wetli., wijst op het bezwaar, dat het terrein aan den Oegsl- geester weg gedeeltelijk aan de Tram-Mij. toebehoort. B. en W. zullen deze zaak nog eens on der de oogen zien, zoo zegt de voorzitter toe. De heer Kort vraagt of hol niet mogelijk zal zijn, een request te richten aan de Hoofddirectie der Tram-Mij. De heer Brusee dringt er met klem van redenen op aan, verbetering in dezett toestand te bren gen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter te half 19 de openbare vergade ring. Bloemenhandel. Het slechte weer doet wel de aanvoer van bloemen ver minderen en de echaarsclite heeft direct prijsstijging ten gevolge. De kouden grond bloemen raken ten einde. Elta's gaan van 78 per 100 bos, Chrysanthen wit 24 tot 40 ct. Andere soorten van 11 tot 22 ct., Pompon-Dahlia's van 37 tot 85 ct., Helianthus 60 tot 85 ct.. Roem van Aals meer 2.652.90. Andere Dahlia-soorten 0.70—1.10. Asten 30 tot 86 ct. HILLEGOM. Het aangeboden terrein voor Bloem bollencultuur. Het terrein, dat door de gemeente Uil - legom aan de A!g. Vereen iging B'.ocn1- ZOETERWOUDE. Gemeenteraad. Conversie der geldleening. De Raad vergaderde Woensdagmorgen om 9.30 uur. Alle leden zijn aanwezig. De heer Kompier, oudste wethouder leidt de vergadering. Bij de opening deelt de voor zitter mede, dat deze vergadering is belegd omdat vóór Donderdag aan de Mij. voor Gemeente Grediet te Amsterdam moet wor den medegedeeld, of tot conversie van d<^ geldleening van 100.000 thans nog groot 93.250, wordt besloten. Besloten wordt de notulen niet te lezen. Hierna doet de secretaris voorlezing var het prae-advies van B. en W., waaruit blijkt, dat de Mij. voor Gemeente Grediet te Amsterdam genegen is de geldleening voor schoolbouw, thans nog groot 93250, waarvoor moet betaald worden een rente van 5 3/4 pet. te converteeren in een 5 pet leening, tegen betaling van 1/4 pet. afsluit- provisie en tegen betaling van 1 pet. we gens vervroegde aflossing. Bovendien wil deze Mij. geld verstrekken om de loopende 6 pet. leeningen te kunnen aflossen en wel een bedrag van 49.150 en verder een be drag van 25000.noodig tot dekking der kosten wegens uitbreiding der water leiding, beide tegen 5 pet. en tegen 1/4 pet. afsluilprovisie, zoodat dus in totaal kan geleend worden 167.400 legen pari koers en tegen eene rente van 5 pet. 's jaars voor eene som van 1351. De gemeente krijgt dan voorts de bevoegd heid in eenig jaar op 30 Juni of 31 De cember meer af te lossen dan in het aflos singsplan is vermeld, mits aan die Maat schappij 2 maanden te voren van het voor nemen wordt kennis gegeven, doch dat, indien voor 31 December 1930, dus de eer ste 5 jaren, meer wordt afgelost, door de gemeente aan die Mij. 1 pet. vergoeding zal betaald worden voor 't extra af te los sen bedrag. Het komt B. en W. alleszins billijk voor de gestelde voorwaarden te accepteeren en de leening aldus aan te gaan. Derhalve stellen zij voor tot het aangaan dier lee ning te besluiten en de leeningen van 5 3/4 pet. en 6 pet. per 1 Januari a.s. af te los sen. Mede stellen zij voor het bedrag van 25000.hetwelk wordt geleend voor be strijding van de kosten der waterleiding af te lossen in 30 jaren en wel de eerste 8 jaren 500; de volgende 8 jaren 7.50; de daaropvolgende 10 jaren f 1000 en de laatste 4 jaren 1250, zulks, omdat, de eerste jaren de meeste rente moet betaald worden en ook omdat h. i. do afschrijving op het buizennet de laatste jaren grooter moet zijn dan de eerste jaren. Het aflossingsplan der geheele leening stellen B. en W. voor als volgt: 1926 t/m 1928 elk jaar minstens 10.475; 1929 6475; 1930 t/m 1933 5475; 1934 t/m 1937 5725; 1939 t/m 1941 3925; 1962 en 1943 4175; 1944 t/m 1949 3425; 1950 en 1951 3325; 1952 t/m 1955 f 3375; 1956 t/m 1962 2325 en 1963 2075. De heer G. van Leeuwen vraagt of het niet beter ware de eerste jaren minder af te lossen, omdat de rente dan hooger is. De heer De Boer antwoordt dat dp cijfers wel hoog voorkomen, doch in werkelijkheid niet hooger zijn als oorspronkelijk op de begrooting geraamd. Het plan van aflos sing is eene verzameling van de totaalcij fers der vroegere aflossingsplannen. De secretaris deelt mede, dat hel niet aangaat daarin verandering te brengen, ómdat deze aflossingsplannen indertijd aldus zijn vastgesteld door den Raad en goedgekeurd door Ged. Staten. Ook zou daarmede de schuld verschoven worden op bet nage slacht, terwijl het tegenwoordige geslacht verplicht is om te betalen in evenredigheid van de voordeelen die door het aangaan der leeningen worden verkregen. De heer De Graaf vraagt of de afsluitprovisie niet te hoog is. Medegedeeld wordt dat men te gen een lagere afsluitprovisie dan 1/4 pet. moeielijk zou kunnen slagen om de leening pari en tegen 5 pet. te plaatsen. De dis cussies worden vervolgens gesloten en met algemeene stemmen wordt besloten tot het aangaan der leening overeenkomstig het voorstel van B. en W. Hierna vraagt de heer Starrenburg of er spoedig een begin zal worden gemaakt met bet leggen der waterleidingbuizen, omdat dan de werkloozen van den winter nog wat kunnen verdienen. De secretaris ant woordt hierop, dat gewacht wordt met de aanbesteding op de vergunning van Ged. Staten en Rijnland. De heer Stadhouder vraagt of het werk niet door inwoners ver richt kan worden. De voorzitter deelt mede, dat het in de bedoeling ligt eene publieke aanbesteding te houden, zooals in de vori ge vergadering is besloten, terwijl ten op zichte van de werkloozen eene bepaling in het bestek is opgenomen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Rijden zonder licht. Door de gemeen- tc-politie werden de laatste dagen eenige processen-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Het kwam den laatsten lijd nog al eens voor dat dit verbod werd overtreden; nu zal er wel gauw een eind aan komen. Aanrijding. Een^lezer dagen had er eene aanrijding plaats tusschen een boe renwagen en een auto. Zonder persoonlij ke ongelukkon en met slechts geringe ma- terieele schade liep dit ongeval af. ALPHEN AAN DEN RIJN 25-jarig Professiefeest. De Eerw. Zuster Imelda (in de wereld mej. H de Bruin) van de Orde dor Sint Jozef-Congre gatie te Amersfoort hoopt Zaterdag a.s. haar 25-jarig. Professiefeest te vieren. Katholieke Agend LEIDEN Donderdag. Bouwvakarbeiders, Bonj bouw, te 8 uur. Donderdag. „Hulp in Nood", Bondsgefo te 8 uur. OEGSTGEEST. Zaterdag. Zitting Centrale Volksbank, Willibrordusgebouw, 7.30—8.1 ree Agenda LEIDEN. Dinsdag tot en met Vrijdag. Bazar Die bescherming, Zomerzorg, 10. 25, 710 uur. Maandag. „Om het Kind", Leidn Schouwburg, te 8 uur. De avond-, nacht- ,en Zondagsdienst Apotheken wordt "van Maandag 12 lol met Zondag 18 Oct. a.s. waargoi^ door de apotheken van de heeren G. Reijst, Steenstraat 35, telefoon 136. r» J. Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313 BODEGRAVEN. Personalia. Te 's-Gravenhagesfa de voor het examen "Wiskunde L. 0 heer W. van Ingen alhier. LEIDERDORP—ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk) Bcekhoudcursus. Wij verwijzenh de in dit nummer voorkomende adven tie betreffende de boekhoudcursussen, ke, zooals in meerdere plaatsen, gehoti worden door den heer A. M. Verhakl, countant. Het aantal leerlingen, dat ingeschreven werd, toont, dat voor I lessen groote belangstelling is. ZWAMMERDAM. Eigen schuld of niet? Een winli alhier had familiebezoek en, na hewos ring van elkanders motorfietsen, een» wedstrijd geïmproviseerd. In raw vaart vlogen de, niet geheel nuchtere! torrijders langs de glibberige wegen. S; dig slipte V., waarop èn duo-passagiö de straatsteenen vielen. Geen nood motor werkte nog en voQrt ging heli met onzinnige vaart. Onverwacht kwaa einde. V. slipte weer en vloog logon t lantaarnpaal op, welke afknapte. I achter hem reed de tweede motor, wi eveneens omsloeg. Hof, slot van den i strijd was droevig. V. werd ernstigI wond weggebracht, zijn pasagier bral pols, terwijl de anderen met pijnlijken veilingen huiswaarts fogen. ÏEUW8 Teiulamcns t i... ais m ue rechta De faculteit van rechtsgeleerdheid! de ri j ksirnvérsi tei t alhier heeft be Ir# de het afleggen van tentamens en o mens de volgende regeling gelroffen: A. Wat het candidaalsexamen Er kan in een willekeurig geeoinbi» tweetal vakken of in één vak lente worden gedaan De faculteit gaal hir uit van de gedachte, dat er vier W> zijn, namelijk: 1. Romeinsch recht; 2.ft Vaderland so h recht: 3. Staathuishou® dK?; 4. Inleid:ng. Wie tentamen wil diept zich tevoren op te geven bij del met vermelding van de twee va- of het ééne vak zijner keuze. Wir vooi tentamen wordt afgewezen, kan din herhalen en niet in de plaats daarvan' ander vak alss tentamenvak kiezen. één van de twee ten tam en vakken word' gewezen op het tentamenen in ééu si- moet dus in dr:e, wie op beidé teniae* wordt afgewezen, behoort in allo vior« ken examen te doen. Tusschen de twee tentamens m« slechts veertien dagen vorloopou op sbl van verval van het recht om in hol te* vak tentamen te doen. Binnen vier maanden na het m?l gevolg afgelegd tentamen moet hol esa# worden gedaan, op straffe van hol der tentamens. De faculteit behoudt zich hel recht v den geldigheidsduur der tentamens lengen, bijvoorbee'd na afwijzing op examen. B. Wat' het doctoraal examen Men kaai tentamen doen in één ^akken van het pr; vaal recht en in de vakken varn hat publ'ok recht art. 4-, Rubriek Tla, par. 5 sul) 1). h"1; worden strafrecht en slrafvovdeinw *één vak beschouwd, evenals han'h^ en Lurg. rechtsvordering. Desvorkiew kan men ook slechts in één vak 'pD' doen. Men behoort zich voor hot afleg? zer tentamens tevoren bij den P™® te geven, met vermelding van de v of het vak zijner keuzo. "Wie voor tentamen wordt afgewezen, kan <'1 herhalen en nk' in de plaats no een ander tenia.nenvnk kiezen, "'j in één van de twee ten tarnen vakkon afgewezen op bot tentamen on in slaagt, houdt slechts één ten tanion o> moet in alle andere vakken oxnnvT) wie op beide tentamens wordt af-' moet in alle vakken examens (h'ca Tusschen deze twee tentamens slechts veertien dagen verloopon- °P .j fe van verval van het recht om hc» te doen. (j.eJ Biifhen zes maanden na het

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2